Goes hield het hart vast MEEtrs iv yr PZC Vangstverbod kost vissers bijna halve boterham Uniek Luidruchtige herdenking opstand 1572 ril"! Vlissingse leerlingen winnen eurospel Wijkcoördinator gaat bemiddelen tussen burger en ambtenaar Inbraak Avond rond Roemenië Algemene telefoontjes naar politie Zeeland lopen via servicentrum Provinciebestuur moet ZeelandNet corrigeren Kooksessie in toeristisch centrum van Oranjezon i\ana It zaterdag 7 april 2001 door Evelyne de Bruijn BERGEN OP ZOOM - De leer lingen van groep acht van de Vlissingse School Vereniging hebben gisteren met hun euro project voor ouderen de Stoffels Cleaning Community Award 2001 in de wacht gesleept. Ze lieten daarmee vijf andere ge nomineerde scholen achter zich en mochten de bijbehorende geldprijs van tienduizend gul den in ontvangst nemen. De award werd vorig jaar in het leven geroepen ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van schoonmaakbedrijf Stofffels Cleaning en wordt uitgereikt aan een school die zich op een unieke manier heeft ingezet voor het maatschappelijk be lang. Het bedrijf wil hiermee het maatschappelijk bewustzijn van jongeren in Nederland sti muleren en ze ertoe aanzetten iets te doen voor de samenle ving. Spellen Het project van de Vlissingse School Vereniging hield in dat de leerlingen van groep acht op bezoek gingen bij bewoners van zorgcentrum Ter Reede om uit leg te geven over de euro. Met een aantal zelfgemaakte spellen lieten ze zien hoe de nieuwe munten en bankbiljetten eruit gaan zien en wat de waarde er van is. Om dat op een leuke ma nier over te brengen hadden ze zelf een eurospel, een kwartet spel en memory gemaakt. De jury vond dit project het beste, omdat het een zeer actueel on derwerp betreft en omdat het een leuke manier is om ouderen en jongeren dichter tot elkaar te brengen. De runner-up award ter waarde van 2 5 0 0 gulden ging naar klas 4 mavo-b van het Gertrudiscolle- ge uit Roosendaal. De projecten van de basisscholen De Kreeke uit Westdorpe en Sint Jozef uit Nieuw-Namen, de Praktijk school uit Hulst en een andere mavo-4-klas van het Gertrudis- college wonnen weliswaar geen award, maar werden wel beloond met elk duizend gul den. Goes is aan een ramp ont snapt, zegt de een. Een hoop drukte om niets, aldus de ander. Feit is dat het in cident deze week bij wasse rij Lips Zeetex heel wat te weeg heeft gebracht, maar voor velen vooral ook een leerzame ervaring is ge weest. door Rolf Bosboom GOES - Even hield Goes het hart vast. De stad raakte in rep en roer nadat de alarmcentrale maandagochtend om 9.37 uur de mededeling kreeg dat er mo gelijk explosiegevaar was bij wasserij Lips Zeetex op bedrij venterrein De Poel I. Huizen en bedrijven werden ontruimd, het treinverkeer stilgelegd en we gen afgesloten. Urenlang re geerden onzekerheid en ondui delijkheid. Aanleiding voor alle opwinding en heisa was een fout bij het vul len van een vat voor waterstof peroxide, dat Lips Zeetex nodig heeft voor het reinigen van lin nen. De chauffeur van de leve rancier, Breustedt Chemie uit Apeldoorn, verzorgde zoals ge bruikelijk de aansluiting en draaide de kraan open. Waar schijnlijk doordat er elders al een fout was gemaakt, kwam daar geen waterstofperoxide maar chloorbleekloog uit, een chemische stof die de wasserij niet gebruikt. Een medewerker van Lips Zeetex zag direct dat het fout ging en waarschuwde de be drijfsleider. Deze belde de brandweer, die besloot groot alarm te slaan. Dat hield in dat de omgeving geëvacueerd moest worden. Omdat het bedrijf niet alleen dichtbij een woonwijk maar ook dichtbij de spoorlijn en de A256 (Deltaweg) is gele gen, waren de gevolgen enorm. Pas drieëneenhalf uur later, na dat een helikopter van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) met infraroodca- mera de temperatuur van het vat had gemeten, kon met ze kerheid worden gezegd dat de situatie weer veilig was. De gevolgde werkwijze toont aan dat overheden en hulpdien sten lering hebben getrokken uit recente desastreuze gebeur tenissen, met name de vuur 'iiSIS!iSSlfiS Groot alarm in Goes nadat bij wasserij Lips Zeetex een vat met chemische stoffen dreigde te ontploffen. werkramp in Enschede. In vele opzichten is het zekere voor het onzekere genomen en alert ge reageerd. Burgemeester Van dei- Zaag, die vier weken eerder nog een grote rampenoefening had meegemaakt, was bijvoorbeeld binnen de kortste keren ter plaatse om het coördinatiecen trum te leiden. Elders in de stad, in het gebouw van het Leger des Heils, werd de opvang van be woners van de wijken Goes- West en Nieuw-West in goede banen geleid. Het belangrijkste is dat er werd uitgegaan van het ergste. Waar in Enschede alles begon met een brandje die escaleerde tot een ongekende ramp, werd in Goes het gevaar stap voor stap inge damd. Ondanks de complexe si tuatie - wat gebeurt er precies als je twee chemische stoffen bij elkaar gooit? - werden er geen overhaaste beslissingen geno men. Er werd gewacht tot de KLPD-helikopter ter plaatse was en uiteindelijk ging de brandweer het pand niet binnen voordat de traumahelikopter en een extra brandweerpeloton paraat stonden. Voor het geval dat. Er ging óók veel fout, zij het op minder essentiële punten. Er was verwarring over het te ont ruimen gebied, omdat eerst een analyse straal van 500 meter en toen een straal van 200 meter werd aan gehouden. Dat leidde tot situa ties waarbij bijvoorbeeldeen school volledig was verlaten, terwijl de buren aan de koffie zaten. Verder werden bij de eva cuatie bewoners, werknemers en zelfs hele panden over het hoofd gezien. De kritiek op de informatie voorzieningtijdens de spannen de uren was ook groot, hoewel Omroep Zeeland volop werd be nut als 'rampenzender'. Veel mensen die uit de gevarenzone waren gedirigeex-d, hadden geen idee wat er aan de hand was. Dat er tot de middag hulpdiensten met loeiende sirenes naar De Poel bléven komen - uit voor zorg, zoals later duidelijk wei'd - vergrootte alleen maar de on rust. Om kwart over een bleek het, ook letteiiijk, met een sisser te zijn afgelopen. Het ontluch- tingsventiel en de sterkte van het dubbelwandige vat wai-en in staat geweest de enoi-me druk in het vat op te vangen. Het ventiel was volgens de bi-andweer ech ter vei-vox-md, een belangrijk signaal dat er wel degelijk seri eus explosiegevaar is geweest. De nasleep was vooi-spelbaar. Oppositiepartij D66 in cle Goese gemeenteraad maakte direct gretig gebruik van de mogelijk heid vi-agen te stellen over de foto Willem Mieras kwestie en vi-aagtekens te zet ten bij de veiligheid van derge lijke bedrijven in de buurt van woonwijken. De fi-actie vergat echter dat het incident niets te maken heeft met de werkwijze van Lips Zeetex en dat dei-gelijke, men selijke fouten ovei-al kunnen ge beuren. Misschien moet men zich in Apeldoorn meer zorgen maken. Enkele bedi-ijven in De Poel hebben ook al aangekondigd een schadeclaim in te dienen, vooral vanwege de tijd die zij maandag hebben verloi-en. Dat is de tol van de vooi-zichtigheid. Aan de andere kant zou het leed mogelijk niet te ovei-zien zijn geweest als De Klap indei-daacl was gekomen. Bovendien heeft iedereen die er op welke wijze dan ook bij 'betrokken was, een griezelig echte oefening meege maakt, met als resultaat vele wijze lessen. En die zijn onbe taalbaar. door Ingrid Huibers GOES - De drie Goese wijk coördinatoren moeten de lei ding krijgen over de wijkinfo- winkels. Op die manier kunnen de medewerkers beter worden aangestuurd. Ook is de wijk coördinator in een wijkinfowin- kel gemakkelijker aanspreek baar voor buurtbewoners. Dat blijkt uit een rappor! van bui'eau Leeuwendaal advies bv uit Rijswijk dat op verzoek van burgemeester en wethouders de Goese Wijkaanpak evalueerde. Het college heeft ten aanzien van het stuk overigens formeel nog geen standpunt ingenomen. Halverwege 1997 wei'd begon nen met de Goese Wijkaanpak om de betrokkenheid van bur gers bij het gemeentelijk beleid te vei-gx-oten. Omdat de uitvoe ring ei-van onvoldoende uit de verf komt, is - mede onder in vloed van een ambtelijke knel puntenanalyse - afgelopen na jaar besloten een extern bureau in te schakelen. Dat komt nu grotendeels tot de zelfde inzichten als eei'der al het college. Zo moet veel duidelij ker woi-den vastgesteld wat de verschillende taken en bevoeg- heden zijn van de betrokken vakambtenai-en. de wijkcoördi- natoi-en en de wijkbestuui-ders. Bovendien moet de doelstelling van de wijkaanpak vooiiopig wat naar beneden toe woi-den bijgesteld, van een ven-egaande vorm van samenwerking naar een verbetex-ing van de commu nicatie tussen de gemeente en de burgers. Die communicatie woi-dt sti-aks met name een zaak van de be- ti-okken vakambtenai'en die burgers bijvoorbeeld moeten informeren over het nieuwe pai-keei-beleid, de aanleg" van een fietspad, of de inrichting van een dertigkilometei-gebied. Nu gebeurt dat nog te veel dooi de wijkcoördinatoren. Die moe ten veel meer gaan bemiddelen tussen de wijkbewoners en de beti-okken ambtenai-en. Boven dien is het de bedoeling dat de wijkcoördinatoren de ambtena ren straks adviseren over de vorm en opzet van de communi catie met cle burgers. Juist omdat communicatie de spil van de wijkaanpak moei worden, stelt Leeuwendaal voor het projectbureau wijkaanpak in de toekomst onder te bx-engen bij de afdeling voorlichting. Op dit moment hoort de organisatie bij de afdeling grondgebied. De drie wijkinfowinkels die de stad rijk is, moeten profess ione- ler gaan wei-ken. Dat kan vol gens Leeuwendaal het best door de wijkcoördinatoren te belas- ten met de dagelijkse leiding. In plaats van stichting Goesmi], een samenwerkingsverband tussen de gemeente en de stich ting Besth-werk, zou de ge meente zelf als werkgever van de wijkinf owinkelmedewerkers moeten gaan optreden. Totdat duidelijk is bij welke ambtelijke afdeling het project bureau uiteindelijk wordt ondergebracht, hoeft de open staande functie van projectlei der volgens Leeuwendaal niette worden ingevuld. Ook de huidi ge bezetting van drie wijkcoör dinatoren hoeft vooiiopig niet te worden uitgebreid. De totale kosten voor de wijk aanpak bedragen voor 2002 iets meer dan 1,1 miljoen gulden. Omdat er structureel zo'n negen ton op de begroting is opgeno- men, moet daar jaarlijks onge veer twee ton bij. Tot nog toe werd dat tekort uit de reserve wijkaanpak gehaald, maar die pot is eind dit jaar zo goed als leeg. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een drogisterij in Zierikzee is donderdagnacht voor enkele duizenden guldens gestolen. De daders wisten het pand waar schijnlijk binnen te dringen via het dak, zodat de alarminstalla tie kon worden omzeild. GOES - In de Oosterkerk aan de Bergweg in Goes wordt woens dag 18 april een Roemen ië- avond gehouden. R van der Jagt uit Borssele geeft een toelich ting op de stand van zaken in het land. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. door Jacques Cats VLISSINGEN - Wat betreft de bereikbaarheid staat Zee land na invoering van het landelijke telefoonnummer op de vijfde plaats van de po litieregio's. Het landelijk nummer 0900-8844 is vorig najaar van kracht geworden. Voor de algehele invoering hebben de politieregio's eni ge tijd nodig gehad. Het Zeeuwse korps hoorde daar ook bij. Met ingang van aanstaande maandag is het landelijke nummer in Zeeland com pleet ingevoerd en worden alle binnenkomende tele foongesprekken door een servicecentrum in Middel burg behandeld en afge werkt. Het doel van de invoering van het landelijke nummer is dat de politie, waar je ook bent, in heel Nederland on der één nummer bereikbaar is. Het motto daarbij is: 'geen spoed wel politie'. In levensbedreigende situa ties blijft 112 het nummer dat moet worden gebeld. Minder spoedeisende zaken lopen via het landelijke nummer. Via dat nummer worden doorverbindingen gemaakt binnen de regio waarin wordt gebeld. Ook kan het publiek via dat nummer met andere van de totaal 26 regio's worden doorverbonden. Betaling Voor de service moet wel worden betaald: dertig cent per minuut Daarvan gaat 24 cent naar KPN. Ondanks de uitleg blijft er vaak onbegrip over bestaan dat een tele foontje naar de politie geld kost. Ook Zeeuwse gemeentebe stuurders hebben daar in het verleden kritiek over geuit. 'Dat burgers, toch de oren en ogen van de politie, moeten betalen om een tip of ver dachte situatie door te geven kan ik niet uitleggen', meldt een centralist in het ACP bondsblad van de politie. door René Hoonhorst HULST - Abonnees op Kabel 128 van ZeelandNet blijven bij de provider protesteren tegen de forse verhoging van het abonne mentsgeld. De uitleg van direc teur J. Bakker dat aan prijsver hoging niet te ontkomen was, omdat er te forse verliezen op Kabel 128 worden geleden, wil er bij velen niet in. Actievoerder J. van Eek uit Sint Jansteen stuurt een brief naar Provinciale Staten, omdat de provincie als grootaandeelhou der de internetaanbieder tot de orde moet kunnen roepen. ,,De provincie kan ook actie onder nemen om meer providers op de kabel toe te laten. En dat lijkt me in het belang van de Zeeuw se consument." Van Eek sluit zich aan bij andere actievoer ders die abonnees van Kabel 128 wagen om hun ongenoegen aan ZeelandNet over te brengen. Eén van de actievoerders roept De Vlissingse burgemeester Van Dok-van Weele lost het eerste schot. mede-abonnees op reacties naar 128abbo@zeelandnet.nl te mai len, vanwaar hij ze zal doorstu ren naar 'de provider die meer doet'. Als er honderden of zelfs dui zenden (Kabel 128 heeft zo'n 17.000 abonnees) protestmail- tjes binnenkomen kan Zeeland- Net in elk geval niet zeggen dat de forse tariefsverhoging slechts enkele abonnees echt kwaad maakte. Protesten De protesten van de gebruikers van Kabel 128 zijn niet alleen gericht tegen de prijsverhoging (van 299 gulden ging de abonne mentsprijs binnen een jaar via 325 naar 399 gulden per jaar). De actievoerders vrezen dat ZeelandNet hen ook in de toe komst weer op kosten zal jagen door onrendabele pakketten te vervangen door goed geoutil-. leerde, maar voor veel particu lieren nutteloze, dure abonne menten. door Richard Hoving VLISSINGEN - Op 6 april 1572 kwamen de Vlissingers in opstand tegen de Spanjaar den. Gisteren, 429 jaar later, herdacht de stad dat met kanonschoten, trompetgeschal en een concert van de Marinierskapel. De kogels die de schietvereniging de Fles 's avonds om kwart voor zeven afschiet op het ronddeel voor café Montparnasse, zijn van papier. De knallen zijn echt. Voor elk van de vijf schoten gaat er een schep buskruit in de loop van het gietijzeren kanon. De Vlissingse burgemeester Van Dok-van Weele lost het eerste schot. Ze heeft een ge- hoorberschermer op haar hoofd. De zes le den van de Fles, uitgedost in een matrozen uniform uit 1850, steken vingers in hun oren als het lont wordt ontstoken De vijf kanonschoten betekenen het begin van een feestelijk avond rond de bewijding van de Spanjaarden. Als de knallen zijn ver stomd, klinkt vanaf de torentrans van de Sint Jacobskerk trompetgeschal. Voor de ingang van de kerk staat een rij mensen te wachten. Die komen voor een concert van de Mariniers kap el van de Koninklijke Ma rine. Drie jaar geleden herdacht Vlissingen voor door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Vissers voelen de gevolgen van het vangstver bod voor grote delen van de Noordzee stevig in hun porte monnee. Vooral in de visserha vens met veel grote schepen, Vlissingen en Stellendam, is de omzet sinds half februari scherp gedaald. De vismijn in Vlissingen meldt over de afgelopen maand een omzetverlies aan vis van onge veer veertig procent. Hogere visprijzen maken dit nauwelijks goed. Ook in geld is de omzet flink afgenomen, met een derde in vergelijking met dezelfde pe riode vorig jaar. Over het hele jaar tot nu toe is cle situatie niet zo dramatisch, omdat vissers voor half februari veel wij heb ben besomcl Vorig jaar lag cle omzet in Vlissingen rond deze tijd op 22,8 miljoen gulden, die ligt nu op 20,4 miljoen gulden. Vismijndirecteur J. J. B. de Looff wil nog niet wanhopen. ,,Ik zeg altijd, pas na de zomer vakantie kan je echt de balans opmaken." In Stellendam is het niet veel beter dan in Vlissingen In kilo's is claar sprake van een minder grote daling, met ruim 35 procent. Maar in geld is de toestand vergelijkbaar. De fi nanciële omzet ligt er 32,5 pro cent lager dan vorig jaar. „Het is duidelijk dat de visprij zen een plafond hebben be reikt", aldus directeur H. Vene- ma van United Fish Auctions (Ufa), het samenwerkingsver band van de vismijnen in Stel lendam, Scheveningen en Co- lijnsplaat. „Dat geldt zeker voor schol, die bestemd is voor de vis- fileerderijen." Colijnsplaat en Breskens herbergen meer klei- OOSTKAPELLE - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oran jezon houdt dit jaar drie maal een kooksessie, in samenwerking met het Badhotel Domburg. Wie genieten wil van 'koken op niveau' wordt uitgenodigd deel te nemen. De sessies worden begeleid door Gert Melse, chefkok van het Badhotel. De kooksessies worden gehouden in deleskeuken van Toeristisch Centrum Oranjezon in Oostkapelle. Gert demonstreert, geeft toelichting en kijkt over de schouders mee als de cursisten zelf aan de slag gaan. Na afloop gaat men gezamenlijkaan tafel om te genieten van de prestaties. Op 21 april worden aspergegerechten gemaakt, 9 jimi worclt met Zeeuwse producten gekookt, op 27 okto ber staan schaal- en schelpdieren op het menu. De sessies duren van 10.00 tot 15.00 uur. Voor elke sessie kan apart worden inge schreven. Voor informatie over de prijzen en aanmeldingen, zie www.zeelandnet.nl/stichting/oranjezon NIEUW TE ONTWIKKELEN 19 BEDRIJFSUNITS foto Lex de Meester het laatst de strijd tegen de Spanjaarden. Aafke Verdonk pleit in haar welkomst woord in de kerk voor een jaarlijks herden king met een volkstoneel waarin de gebeur tenissen van 6 april 1572 worden nage speeld. Een deel van het script is al geschre ven. in 1772. Roer trommelen steekt trompetten! Maakt jubelend feestgeschal Geen Alva zal het beletten Geen Waal of Spanjaard zal Het blij herdenken stuiten Van Neerlands heilsbegin Hier dreef men vijand buiten en haalde vrijheid in. nere vissersvaartuigen, die nog binnen de twaalfmijlszone uit de kust mogen vissen. Toch is in Colijnsplaat de omzet in kilo's ook aanzienlijk gedaald, met 44 procent, maar in geld bedraagt de teruggang 'slechts' vijftien procent. Dat komt, volgens di recteur Venema, door het geva rieerde koperspubliek in Co lijnsplaat. Er wordt veel ingekocht voor Belgische res taurants en viswinkels. Die zijn bereid meer te betalen. Breskens telt drie grote kotters. Die zetten 30 tot 50 procent minder om, weet vismijndirec teur F. Lokerse. Toch is de omzet van de vismijn gestegen, dank zij een grote aanvoer door Belgi sche kotters. En de eigen kleine vissersschepen hebben minder last van het visverbod. In Bres kens wordt ook veel ingekocht door cle kleinhandel. MIDDELBURG, bedrijventerrein "Amestein" bedrijventerrein "Arnestein" aan de Ampèreweg nabij A58 en toekomstige Dammenroute N57. Er zijn twee types units nl. van ca. 60 m2 en ca. 70 m2. Uitvoering: hoogte 7,5 m, vrije hoogte ca. 7 m; verdiepingsvloer mogelijk (optioneel); betonvloer: vloerbelasting 1.000 kg/m2; zeer goede gevel- en dakisolatie; overheaddeur en loopdeur; toilet met fonteintje; eigen parkeervoorzieningen; vrije indelingsmogelijkheden kantoor, pantry, magazijn etc. Koopsom vanaf 120.000,- V.O.N. en excl. b.t.w. _T Eventueel huur bespreekbaar nmstmenls bv Bedrijfshuisvesting 5Ü3 «HLi Middelburg, Dam 8, Telefoon (0118) 65 22 99 Internet: www.meeus.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 68