Garantie op dijken niet te geven Eerste vrouw in Thoois college Vals alarm na vondst van een paar schoenen Onderwijs aan ex-psychiatrische kinderen hapert Opslag 4000 kilo springstof in haven inzet kort geding Borsele kiest voor vergadervorm van de Tweede Kamer 13 www.klflverbladzeeland.nl zeeuwse almanak Kim Aandelen van NV Haven voor 46 miljoen verkocht Waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht geen problemen Isabellahaven weer bereikbaar over Nederlands grondgebied Adviezen, teksten, creatieve ontwerpen, logo's, brochures, commercials, internetsites, advertenties... Bel voor een gesprek (0113 252052) of kijk op www.boomkollektief.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De NV Haven van Vlissingen wil van een con tainer met explosieven af. De container wordt gehuurd door Jowenko Explosieve Demolitie B.V. en staat op het haventer rein. Om de eis kracht bij te zet ten, heeft het havenbedrijf een kort geding aangespannen. Dat diende gisteren in Middelburg. Jowenko huurt sinds 1989 een container op het terrein bij de Bijleveldhaven. De NV Haven van Vlissingen wil nu van de huurovereenkomst af, omdat het bedrijf vindt dat het is be drogen. De NV Haven was naar eigen zeggen altijd in de veronderstel ling geweest dat er kleine hoe veelheden vuurwerk in de container zaten. Tijdens een controle van de politie en brandweer in november 2000 bleek dat de container bijna vierduizend kilo Amatol, een springstof, bevatte. Ontruiming Het havenbedrijf zegde de huurovereenkomst op en gaf Jo wenko tot 28 februari de tijd om de container te ontruimen. Om dat dat tot nu toe niet is ge beurd, eiste de NV Haven giste ren ontruiming binnen acht dagen en een dwangsom van vijfduizend gulden per dag als dat niet gebeurt. Volgens de advocaat van Jo wenko, M. W. Dieleman, is er nooit sprake geweest van opslag van vuurwerk. De explosieven die in de container liggen zijn zelfs minder gevaarlijk dan vuurwerk, omdat ze alleen met een speciale ontsteking tot ont ploffing kunnen worden ge bracht. Hij bestreed dat de NV Haven pas sinds kort op de hoogte is van de opslag van Amatol. Op de deur van de container staat dat er springstof inzit en van welke klasse die is. Volgens Dieleman is het niet mogelijk om de springstof op korte termijn weg te halen. Er is geen andere opslagplaats voor handen en aan het transport zijn strenge regels verbonden die snelle verplaatsing onmogelijk maken. Jowenko is al drie jaar op zoek naar een andere opslagplaats, betoogde de raadsman. Dat is moeilijk omdat lokale overhe den huiverig zijn om toestem ming te verlenen. ,,Het moge duidelijk zijn dat het politieke klimaat er niet beter op gewor den is sinds de gebeurtenissen in Enschede." Hij stelde voor de explosieven te laten liggen tot de voorraad op is. Sinds novem ber is de hoeveelheid Amatol al met vijfhonderd kilo afgeno men. ,,Het probleem lost zich vanzelf op." De advocaat van de NV Haven, C. H. Brinkman, stelde dat Jo wenko een milieuvergunning heeft voor het opslaan van dui zend kilo. Door ruim drie keer zoveel op te slaan, is het bedrijf in overtreding. De container staat midden op het haventerrein. In de zone van 270 meter er omheen die wette lijk vrij moet zijn, staan een kantoor en loodsen. Verder vin den er binnen het gebied de ge bruikelijke havenactiviteiten plaats. Volgens hem is de repu tatie van het havenbedrijf als veilige opslagplaats in het ge ding. De veiligheid van Amatol is betrekkelijk, meent hij, om dat de springstof door mensen met kwade bedoelingen gesto len kan worden. Tempo Voor rechtbankpresident M. M. Steenbeek was duidelijk dat de container weg moest. „Het eni ge waar we over praten is in welk tempo dat moet gebeu ren. Hij stelde voor om de voor raad binnen een maand terug te brengen naar duizend kilo en om daarna in drie maanden de rest op te ruimen. Jowenko en zijn advocaat wezen het voor stel van de hand, omdat het niet mogelijk zou zijn de explosie ven binnen die tijd kwijt te ra ken. De president doet volgende week vrijdag uitspraak. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele gaat vanaf deze maand een stapje verder met de bestuurlijke vernieuwing. Bor sele loopt al voorop, maar wil aansluitend op de aanbevelin gen uit het Rapport Elzinga, de dualisering van het bestuur ver der uitwerken. In de raadsvergadering vanl2 april is de nieuwe structuur al zichtbaar. De voorzitter, burge meester Mandos, zal niet meer als een kloek tussen haar kui kens. middenin het college en de raad plaatsnemen, maar hele maal aan het einde van de raadstafel. Naast hem komt de secretaris en aan het andere eind de drie wethouders op een kluitje. De raadsleden komen daartussenin met precies op de helft een spreekgestoelte. Dat beklimmen de wethouders als ze het woord voeren. Het wordt allemaal een beetje zoals in de Tweede Kamer, met Mandos als een soort Jeltje van Niéuwenhoven: een technisch voorzitter die niet meer het col lege vertegenwoordigt, maar de de raad voorzit. De wethouders verdedigen hun beleid vanaf het spreekgestoelte, net als de mi- (Advertentie) nisters, en de raad vuurt vragen en meningen af vanachter de ta fel. Mandos gedraagt zich als een wethouder zodra het over zijn portefeuille gaat. Een wet houder neemt dan het voorzit terschap over. Het plan is om dan ook van plaats te wisselen. De gemeente hoopt dat er meer discussie in de raad komt. Die discussie moet ook een duw krijgen door de nieuwe verga derstructuur. De raad stelt voortaan de agenda op en geeft meer inhoud aan de functie van volksvertegenwoordiging door een extra fractieavond per maand te houden. Fractieavonden Een vergadermaand van de Borselse raad telt voortaan twee fractieavonden - één voor de meningsvorming en één om naar de burgers toe te gaan, een info/brainstorm-avond - en een raadsvergadering. De info- /brainstormavonden kunnen over allerlei zaken gaan, die vooral worden aangedragen door de agendacommissie, die ze hopelijk uit contacten met burgers haalt. Per onderwerp worden maatschappelijke orga nisaties uitgenodigd. Daarbij zijn er nog bijeenkomsten van thema-groepen, die er al waren. De enige verandering daarin is dat de agendacommissie de the ma's bepaalt. Aan de raadsle denspreekuren verandert niets. In de nieuwe raadscyclus is de digitalisering van het democra tische proces, zoals die in het Rapport Elzinga is beschreven, nog niet aan de orde. Eerst moe ten de huidige mogelijkheden helemaal worden benut. Priori teit krijgt de bereikbaarheid van raadsleden. Die moeten al lemaal digitaal toegankelijk zijn voor burgers. Op korte ter mijn wil Borsele experimente ren met een interactieve raads vergadering via internet. Kim is een meisje van tien jaar, ergens uit een dorpje op Noord-Beveland. Kim is 'op Jeroen'. Hoewel, ze heeft het net uitgemaakt, want zo zegt ze: „Hij woont veel te ver weg." Met een serieuze blik ver volgt ze: „Maar ik ben wel blij dat ik verkering heb gehad, want ik zei altijd maar zo: je kan pas rustig doodgaan, nadat je verkering heb ge had." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De verkoop van overslagbedrijf NV Haven van Vlissingen aan Verbrugge Terminals in Vlissingen heeft de aandeelhouders 46 mil joen gulden opgeleverd. Het ministerie van Financiën heeft dit gisteren bekendge maakt. Het Rijk incasseert als één van de grootste aandeel houders (220 van 620 aan delen) netto 16,1 miljoen gul- den. De gemeente Vlissingen had een even groot aandelen pakket. Ook de provincie Zeeland was bij de NV Haven betrokken met 86 aandelen. Al eerder is openbaar gemaakt dat die zo 'n zes miljoen gulden hebben op gebracht. Het resterende aandelenpak ket was verdeeld over de Ne derlandse Spoorwegen (80 stuks), de Kamer van Koop handel voor Zeeland (8) en de Koninklijke Schelde Groep (eveneens 8). Het ministerie van Financiën noemt in een brief aan de Tweede Kamer de aandelen- verkoop een logische zaak. De NV Haven van Vlissingen is in 1934 opgericht in een tijd dat de havenactiviteiten in Vlis singen door de economische crisis zwaar onder druk ston den. Geheim De rijksoverheid ziet het niet meer als haar taak in commer ciële ondernemingen deel te nemen. De verkoop van de aandelen is eind vorig jaar al goedgekeurd, maar tot nu toe was geheimgehouden wat de transactie had opgeleverd. MIDDEN MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brand weer heeft gisteren de Langevielevest in Middelburg afgezocht naar een drenkeling. De brandweer kwam in actie nadat op het bruggetje bij het Griffioenpad een paar damesschoenen was aangetroffen. De conciërge van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren aan de Elzenlaan zag rond negen uur de schoenen staan en belde de politie. De poli tie sloot niet uit dat er iemand te water was ge raakt en alarmeerde vervolgens de brandweer. Die rukte met groot materieel uit. Met twee dui kers, een boot en een reddingshond werd de veste afgezocht. De Seissingel werd gedurende de zoekactie afge zet. Na twee uur staakte de brandweer het zoeken. Of ficier van dienst D. te Paske sloot niet uit dat ie mand een slechte grap had uitgehaald. foto's Ruben Oreel zaterdag 7 april 2001 doorRoelf Reinders KLOETINGE - De Zeeuwse scholen voor het speciaal onder wijs zijn niet geschikt voor on derwijs aan kinderen die uit de psychiatrie komen. Ze missen de deskundigheid om met kin deren om te gaan die psychiatri sche hulp hebben gehad. Veel kinderen lopen daarom vast en verdwijnen weer in de hulpver lening. Dat zegt hoofd Tonia de Groene van de kliniekschool van het Zeeuwse centrum Ithaka voor jeugd- en kinderpsychiatrie. Uitbehandelde kinderen verla ten de kliniekschool en gaan (Advertentie) meestal naar het speciaal on derwijs omdat er geen aparte school voor deze groep leerlin gen is. „De inzet van deze scho len is groot", zegt De Groene, „maar toch lopen veel leerlin gen daar vast." Het gevolg is dat veel leerlingen terugkeren op de kliniekschool. Orthopedagoog Ad Adriaansen van de Zeeuwse ondei*wijs- begeleidingsdienst RPCZ be vestigt de problemenmet het onderwijs aan kinderen die zijn behandeld voor psychiatrische problemen als anorexia, per soonlijkheidsstoornissen en de pressies. „De scholen voor het speciaal onderwijs zijn niet goed op deze kinderen toegerust", zegt Adri aansen. De Groene wil daarom dat de kliniekschool van Ithaka wordt uitgebreid. Uitbehandelde leer lingen zouden dan op deze school kunnen blijven. pagina 19: leren lekker in je vel te zitten door Rolf Bosboom GOES - Voor ruim de helft van de dijken in Midden- en Noord- Zeeland is het lastig te bepalen of ze aan de nieuwe strengere normen voldoen. Waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht dat PHILIPPINE - De bewoners van het buurtschap Isabellaha ven zijn gisteren uit hun isole ment verlost. Medewerkers van het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren hebben de Olmendijkweg - een landweggetje van het buurtschap naar Philippine - met koud asfalt weer berijdbaar gemaakt, zodat auto's en hulp diensten het buurtschap weer over Nederlands grondgebied kunnen bereiken. Donderdag sloten Belgische in stanties de grens bijna herme tisch af, waardoor de bewoners van Isabellahavén praktisch in een volledig isolement raakten. Om in Philippine te kunnen ko men, moest worden omgereden via Zelzate/Sas van Gent. Het waterschap heeft gisteren, mede op verzoek van het ge meentebestuur van Moerbeke, aan het provinciaal coördina tiecentrum mkz verzocht om de grensblokkade bij Rode Sluis- /Moerbeke op te heffen. Het schap kreeg veel klachten bin nen van mensen over onophou delijk vrachtverkeer door Zuid- dorpe en Koewacht. Het schap plaatste zelf nabij de afslag Bonte Koe bij Koewacht aan- duidings-en verwij zings ver borden om het wegverkeer ruim voor de afgesloten grenspost om te leiden naar geopende grens overgangen. Op andere kleine grensovergangen plaatsten de Belgische instanties gisteren nog meer afzettingen. pagina 14: mkz Advertentie deze waterkeringen wel veilig genoeg zijn, maar mist de in strumenten om dal te kunnen onderbouwen en kan dus geen harde garantie geven. De dijken en duinen die het ach terland beschermen, moeten be stand zijn tegen stormomstan- digheden die zich gemiddeld één keer in de vierduizend jaar voordoen. Om dat te kunnen be palen heeft de rijksoverheid randvoorwaarden opgesteld. Die zijn volgens het waterschap echter onvolledig, 'inconsistent' en houden onvoldoende reke ning met de wijze waarop wa terbewegingen de dijken belasten. Nieuwe, strengere randvoorwaarden zijn daarom hard nodig. Die moet minister Netelenbos van Verkeer en Wa terstaat vaststellen, maar dat kan nog wel tot 2007 duren. Dat zou betekenen dat het her stel van eventuele zwakke plek ken pas rond 2010 kan gebeu ren. Rapport Die termijn is onwerkbaar, zo stelt het waterschap in het gis teren verschenen rapport De waterkering getoetst over de sterkte van de dijken. „Deze pe riode is te lang en met het oog op het waarborgen van de veilig heid in feite niet acceptabel. Het is $an ook noodzakelijk dat de minister op korte termijn een complete, consistente en realis tische set randvoorwaarden vaststelt." In het rapport doet het water schap voor de eerste keer ver slag van het toetsen van de betrouwbaarheid van de water keringen. Dat moet voortaan één keer in de vijf jaar gebeuren. Er is 339 kilometer aan dijken en duinen beoordeeld. Voor meer dan de helft (178 km) kan de sterkte nog niet definitief worden bepaald. Elf procent (52 km) krijgt de kwalificatie 'vei lig' mee en 22 procent (109 km) wordt als 'voldoende' be schouwd. De problemen met de steenzet tingen zijn in de beoordeling buiten beschouwing gelaten. Daarvoor bestaan al specifieke, zwaardere randvoorwaarden. Op basis daarvan worden langs de Westerschelde sinds 1997 dijkversterkingsprojecten uit gevoerd. Het rapport bevestigt eerdere berekeningen dat in het slechtste geval de bekleding van 120 kilometer Oosterschelde- dijk ook onvoldoende is. De beoordeelde waterkerende kunstwerken, zoals sluizen, werden nagenoeg allemaal in orde bevonden. Alleen de keer sluis in Vlissingen moet nog na der worden bekeken, omdat daarop toegesneden randvoor waarden ontbreken. De komende jaren staan al enkele verbeteringswerken, al lemaal in Vlissingen, op het pro gramma. Dit jaar wordt de verborgen bekleding van de Oranjedijk aangepakt. In 2002- 2003 is de Vlissingse Buitenha ven aan de beurt en vindt groot onderhoud van de asfaltbekle- ding van Boulevard de Ruyter plaats. Daarnaast gaat de ver sterking van de dijken langs de Westerschelde, en op termijn mogelijk ook langs de Ooster- schelde, verder. PvdA 'er M. Velthuis volgt wethouder Moerland op doorlngrid Huibers SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen krijgt voor het eerst in haar geschiedenis hoogstwaarschijnlijk een vrou welijke wethouder. De raad stemt maandag 23 april over de kandidatuur van M. Velthuis, nu nog raadslid voor de Partij van de Arbeid. Zij is door haar fractie naar voren geschoven, nadat partij genoot I. Moerland gistermor gen kenbaar maakte het wethouderschap te willen neer leggen. Moerland (52), die al vanaf eind oktober met ziekteverlof thuis is, werd in het najaar van 1995 wethouder. Hij nam toen tussentijds de plek in van de overleden wethouder P. van Schetsen. In het huidige college heeft Moerland de portefeuilles sport, speelterreinen, sociaal-cultu reel werk. sociale zaken, maatschappelijke zorg, hulp verlening en volksgezondheid. Kandidaat-wethouderM. Velthuis foto Willem Mieras Ook is hij loco-burgemeester, sloten nadat de Thoolse ge- Of Velthuis die portefeuilles meenteraad met haar kandida- straks overneemt, wordt pas be- tuur heeft ingestemd. Toch ligt het volgens fractievoorzitter M. van der Linde van de PvdA wel voor de hand. „Gezien haar werk en opleiding is mevrouw Velthuis bij uitstek geschikt om het werk van wet houder Moerland over te ne men", aldus de fractievoorzit ter. Hoofd preventie Velthuis (44), woonachtig in Tholen-stad, werkt vier dagen per week als hoofd afdeling pre ventie bij een jeugdzorginstel ling in Tilburg. Ze zal het wet houderschap in elk geval tot aan de verkiezingen volgend voor jaar vervullen. Aftredend wethouder Moerland blijft tot die tijd gewoon raads lid. Gezien zijn 'huidige condi tie' is het volgens fractievoor zitter Van der Linde echter niet waarschijnlijk dat hij de ko mende tijd de raadsvergaderin gen zal bijwonen. De raad vergadert maandag 23 april vanaf 14.00 uur in het ge meentehuis in Sint-Maartens dijk. (Advertentie) PULLOVERS, diverse series fl. 20.- KORTING diverse series MANTELS JACKS KORTING DAMESMODE 199 [hoek scheldeplein) vussingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 65