Justitie vervolgt president Servië EU haalt instabiele partner in huis van naar van voor PZC Blair helpt toerisme vanwege mkz SFOR valt Kroatisch-nationalistische bank binnen V er zoeningspoging Gazprom en NTV jammerlijk mislukt Milutinovic hielp zoon Milosevic vluchten Zuid-Korea: Noord-Korea verkocht 540 raketten 1 Nieuw proces Benazir Bhutto Bulgaarse koning gaat in politiek Gifaanslagen op scholen Vietnam India steekt China loef af Hulp voor Japanse banken henk ingrid van der kooij wolstraat 193 wolstraat 197 kortingen van 10 tot 70% sieraden horloges design Stroombedrijf Californië vraagt uitstel van betaling SEOEL - Noord-Korea heeft sinds 1985 zeker 540 raketten geëxporteerd naar landen in het Mid den-Oosten en Libië. Dat stelt Lee Jae-wook, mede werker van het Koreaanse Instituut voor Defensie Analyse, in een gisteren gepubliceerd rapport. Libië heeft onlangs vijftig Rodong-1 raketten van Noord-Korea gekocht die een bereik hebben van duizend kilometer, zo bij- kt uit gegevens van het Zuid-Koreaanse ministe rie van Defensie en de Amerikaanse militaire in lichtingendienst DIA. De raketten kostten zeven miljoen dollar per stuk. Verder zou Noord-Korea sinds 1998 490 van de ei gen versie van Scudraket- ten hebben verkocht aan Iran, Irak en Egypte, voor twee miljoen dollar per stuk. Nooi'd-Korea zou jaarlijks zestig van die ra ketten produceren. Ze hebben een bereik van vijfhonderd kilometer. De VS beschouwen Noord-Korea als één van de grootste bedreigingen voor him pogingen om de proliferatie van raketten in te dammen. AP Blair schudt in York de hand van een als Viking verklede man. De premier bezocht de regio gisteren om kennis te nemen van de effecten van mkz op het toerisme. foto Dave Caulkin/AP rekende de krant The Independent dat de toeristi sche sector nu al wekelijks een kleine zevenhon derd miljoen gulden aan inkomsten derft. Dooi- het massaal wegblijven van bezoekers komen te vens wekelijks tweehonderd banen in gevaar. Net als voor de landbouw moet de zwaarste klap voor de toerismesector nog komen. Om Groot- Brittannië te promoten in de VS heeft de regering acteur Hugh Grant gevraagd een goed woordje te doen. Engeland en Wales zouden volgens de 'mond- en klauwzeer ambassadeur' gewoon open zijn voor zaken. Of het verzoek van Londen veel effect zal hebben, valt nog te betwijfelen aldus The Times gisteren. Ik heb in de Verenigde Staten verteld dat: 'Het ab soluut veilig is om naar Engeland te komen behal ve als je een schaap of koe bent. In dat geval zou je je vakantie even uit moeten stellen', zei Grant te gen het dagblad. Superster Sean Conneiy doet hetzelfde voor zijn eigen Schotland. ANP YORK - De epidemie van mond- en klauwzeer (mkz) heeft desastreuze gevolgen voor de toeristi sche sector in het Verenigd Koninkrijk. Volgens het ministerie van Cultuur zal de industrie aan het einde van de zomer 17,5 miljard gulden zijn mis gelopen. Premier Blair heeft de sector een krediet garantie van 420 miljoen gulden toegezegd. De kredietgarantie is bedoeld voor gedupeerde kleinere toeristische ondernemingen en de detail handel in de sector. Blair zegde een en ander toe tijdens een bezoek aan het graafschap Yorkshire. Bijna twintig miljoen gulden gaat naar een recla mecampagne om toeristen aan te trekken. In de gebieden die het zwaarst door mkz getroffen zijn, is het inkomen uit toerisme met tachtig pro cent gedaald, stelt het ministerie. Op nationaal niveau is de daling tien procent. Op basis van gesprekken met regionale VW's be- -a*at "r ..4 kw. Spaanse eenheden van SFOR staan op het punt de nationalistische bank Hercegovacka in Mostar binnen te vallen. Op de achtergrond houdt de politie een groep nationalistsi- che Kroaten in bedwang. foto Danilo Krstanovic/RTR van onze redactie buitenland MOSTAR - De internationale vredesmacht SFOR in Bosnië-Herzegovina heeft gisteren een inval gedaan bij de bank Hercegovacka, algemeen beschouwd als de bank voor Kroatische nationalisten. De controle over de bank wordt overgenomen door een onafhankelijke waarnemer, verklaarde een SFOR-woordvoerder giste ren. Tientallen militairen hebben volgens getuigen de con trole over het hoofdkantoor van Hercegovacka in Mostar overgenomen. Ook de andere filialen van Her cegovacka zijn ingenomen en de telefoonlijnen zijn af gesneden. De bank is tot nader order gesloten. Woeden de Kroatische nationalisten vielen de internationale ordetoepen tijdens de operatie aan. Een woordvoerder van de vredesmacht liet weten dat achttien SFOR-militairen licht gewond zijn geraakt tij - dens de rellen die na de inval uitbraken. Ook zouden twee agenten en enkele burgers gewond zijn geraakt. Een auto in het centrum van Mostar is in brand gesto ken. Volgens de woordvoerder van de Hoge Vertegenwoordi ger van de Internationale Gemeenschap in Bosnië-Hex-- zegowina was de operatie een gezamenlijk initiatief van de Verenigde Naties, SFOR en de lokale overheid. Het internationale toezicht in Bosnië heeft nog geen of ficiële verklaring gegeven voor het ingrijpen bij de bank. De hoge vertegenwoordiger van de Internationa le Gemeenschap, de Oostenrijker Wolfgang Petritsch, heeft Tony Robinson aangesteld als waarnemend hoofd van de bank. Autonomie Lokale media berichten dat Kroatische nationalisten in het land grote sommen geld bij de bank hebben gedepo neerd waarmee een campagne voor autonomie voor et nische Kroaten moet worden gefinanciex-d. Het rommelt al enige tijd binnen het bondgenootschap dat moslims en Kroaten in Bosnië onder druk van de internationale gemeenschap hebben gesloten. Kroatische nationalis ten laten steeds luider van zich horen. AFP/RTR zaterdag 7 april 2001 ISLAMABAD - Het hooggerechtshof van Pakistan heeft gis teren de veroordeling wegens corruptie van oud-premier Be nazir Bhutto op geschort. Zij krijgt een nieuw proces. Het hooggerechtshof gaf vooralsnog geen motivering van het opmerkelijke besluit. De zaak moet door 'een competente rechter' worden overgedaan, oordeelde het hof. Bhutto en haar man Asif Ali Zardari werden in april 1999 ver oordeeld tot vijf jaar cel en een boete van twintig miljoen gul den wegens het aannemen van steekpenningen. Ook mag het echtpaar geen openbare ambten meer vervullen. RTR/ANP SOFIA - De verbannen Bulgaarse koning Simeon II doet op 17 juni mee aan de parlementsverkiezingen. Hij richt daarvoor een nieuwe groepering op, de Nationale Beweging voor Sime on II, zo deelde Simeon mee in de hoofdstad Sofia. De verkiezingen worden naar verwachting een nek-aan-nek- race tussen de regerende her-vormers en de socialistische op positie, die vooral bestaat uit oud-communisten. De inmiddels 63-jarige Simeon II woonde de afgelopen jaren in Spanje en bezocht Bulgarije slechts af en toe. Eerder deze week is hij weer in zijn kasteel getrokken, dat indertijd is te ruggegeven aan de koninklijke familie. Bulgai'ije maakte in 1946 per i-eferendum een eind aan de mo narchie. RTR/DPA/AFP HANOI - Ongeveer tweehonderd leerlingen en leerkrachten zijn op scholen in de Vietnamese hooglanden het slachtoffer geworden van een opzettelijke vergiftiging. Zij moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Volgens de kranten in het land hebben onbekenden in klaslo kalen 'een vreemd ruikende substantie' achtergelaten. Het gaat om in totaal vijf gevallen. De betrokken scholen liggen in een gebied waar het al weken lang onrustig is. Duizenden mensen demonstreerden dagen lang tegen regeringsplannen om het gebied te ontbossen en er koffieplantages te vestigen. AFP NEW YORK - India is in het jaar 2050 het land met de meeste inwoners, zo hebben de Verenigde Naties becijferd. Tot nu toe is India achter China het tweede land ter wereld met meer dan een miljard inwoners. Volgens voorlopige cijfers van de in febx-uari gehouden volks telling is het bevolkingsaantal in India meer dan 1 miljard. China telde eind maart officieel 1,265 miljard inwoners. India zou de volksrepubliek China in 2050 passeren. Het land telt dan 1,6 miljard inwoners, China 1,5 miljard. Volgens de berekeningen van de Verenigde Naties bestaat de wereldbevolking in 2050 uit 9,3 miljard mensen. De toename vindt vooral plaats in ontwikkelingslanden. ANP TOKIO - Japan heeft gisteren na twee dagen vertraging het plan gepresenteerd dat de banksector moet helpen uit de ma laise te komen. De banken krijgen steun bij het wegwerken van leningen die ze niet meer kunnen terugvorderen. Verder komt er een fonds om het aandelenbezit van de banken voor een deel op te ko pen. Door dat aandelenbezit zijn de banken te afhankelijk ge worden van de koersbewegingen op de effectenbeurzen. De beleggers vinden het plan een stap in de goede richting, maar vragen zich af of de maatregelen wel snel in praktijk worden gebracht. RTR door Cees van Zweeden BELGRADO - Het Servische Openbaar Ministerie is gisteren een gerechtelijk onderzoek be gonnen tegen Milan Milutino vic, de Servische president. Milutinovic, een vazal van de gearresteei'de ex-leider Slobo dan Milosevic, zou Milosevic' zoon Marko een vals paspoort hebben bezorgd. Met dat pas- van redactie buitenland SAN FRANCISCO - De elektri citeitscrisis in de Amerikaanse staat Californië heeft de stroomdistributeur Pacific Gas Electric gisteren gebracht tot het aanvragen van uitstel van betaling. „De onderhandelingen met de autoriteiten over een oplossing voor onze problemen leiden tot niets. Daarom richten we nu on ze hoop op de faillissements- rechter", aldus het bedrijf. Californië kampt al maanden met grote energieproblemen als gevolg van een uit 1996 datex-en- de Liberaliseringswet. De groothandelsprijzen voor stroom werden vrijgegeven, maar voor de tarieven voor de consument gelden tot het voor jaar van 2002 maxima. Doordat onvoldoende is geïnvesteerd in opwekkingscapaciteit, bestaat er een stroomtekort. Daardoor moeten de distributiebedrijven hogere inkoopprijzen betalen, maar die kunnen ze niet doorbe rekenen aan de consument. Pacific Gas Electric, het grootste particuliere stx-oombe- drijf in Californië, zegt maan delijks een financieel gat te heb ben van dxiehondei-d miljoen dollar (ƒ735 miljoen). De schul den zijn opgelopen tot 8,9 mil jard dollar 21,8 miljard). Het Het wordt ongetwijfeld een mooi en plechtig moment: maandagmiddag vindt in Luxemburg de onderteke ning plaats van een samen werkingsovereenkomst tussen Macedonië en de Eu ropese Unie. De voormalige Joegoslavische republiek wordt 'potentieel kandi daat-lid' van de EU. „Maar we hopen allemaal dat ze nog een hele tijd wachten met hun aanvraag om lid te mogen worden", verzucht een hoge Britse diplomaat in Brussel hartgrondig. door Hetty van Rooij BRUSSEL - In het bezweren poort wist Max-ko Milosevic in oktober vorig jaar het land uit te vluchten nadat zijn vader ten val was gebracht. Milutinovic bleef px-esident van de x-epubliek Servië nadat Kos tunica de plaats van Milosevic had ingenomen als px-esident van Joegoslavië (dat Servië en Montenegx-o omvat). Het ge rechtelijk onderzoek naar zijn persoon zou echter de val van Milutinovic kunnen inluiden. bedrijf heeft dertien miljoen klanten en twintigduizend werknemers. De andex-e grote stroombedrijven in Californië, Southern California Edison en San Diego Gas Electric, kam pen met dezelfde problemen. De stap van Pacific kwam een dag nadat de gouverneur van Californië, Gray Davis, in een tv-toespraak had voorgesteld de tarieven voor bepaalde klan ten van de stroombedrijven met gemiddeld 26,5 px-ocent te ver hogen. Maar daaraan waren voorwaax'den verbonden die voor de bedrijven moeilijk te vérteren zijn. Een woordvoer der van de gouverneur zei giste ren verrast te zijn door de aan vraag van surseance. ANP/DPA van een dreigende nieuwe Bal kanoorlog in Noox-d-Macedonië is de Europese Unie buitenge woon actief geweest. Buiten landgezant Javier Solana pen delde tussen Bi-ussel en Skopje om de gemoederen te bedaren en de pax-tijen tot elkaar te bren gen. Het is inmiddels weer rustig in de bex-gen rond de stad Tetevo. De x-egex-ing van Macedonië heeft zich in de sti'ijd tegen de Albanese rebellen voorbeeldig gedragen, vindt de Europese Unie. En ze wordt beloond: als eerste x-epubliek uit het voorma lige Joegoslavië krijgt het land uitzicht op het felbegeerde lid maatschap van de Unie. De 'Stabilisatie- en Associatie- ovei-eenkomst' die maandag ge sloten wordt, vormt de bekrach tiging van die nieuwe status. Er staan veel mooie woorden in de Evenals Milosevic is Milutino vic door het Haagse Joegosla- vië-Tribunaal aangeklaagd we gens misdaden in Kosovo. Maar de regering in Belgrado maakt geen haast met de uitlevering van onderdanen die ook in Ser vië misdrijven hebben begaan. Zij wil hen eex-st in eigen land berechten. Marko Milosevic (27) ont vluchtte het land met zijn vrouw en kind. Beide laatsten keerden terug naar Belgrado, maar Mar ko zou nog in Rusland zitten. Hij wordt ex-van vex'dacht fortuin te hebben gemaakt met de smok kel van sigaretten. Hij zou tevens een aantal zake lijke tegenstanders genadeloos hebbexx laten vermoorden. Sex-- vische kranten meldden giste- x-en dat er een internationaal arrestatiebevel tegen hem is uit gevaardigd. Minister Behalve tegen Milutinovic opende de procureur ook een onderzoek tegen vooi-malig mi nister van Buitenlandse Zaken, Jovanovic. Ook hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan paspoox-tfraude. Eerder begon al een onderzoek tegen Milosevic' dochter Ma- rij adie tij dens de axrestatie van haar vader een vijftal schoten zou hebben gelost. Slobodan Milosevic werd afge lopen weekeinde gearresteerd. GPD tekst over vrede en veiligheid, respect voor de democratie en handhaving van de mensen rechten. Tegelijkextijd houdt Brussel de Macedonische regering een gro te wortel voor de neusDe stabi lisatieovereenkomst biedt niet alleen buitengewoon gunstige handelsvoorwaarden, maar be looft ook economische en maat- analyse schappelijke hulp en bijstand. Geld uit Brussel, plus het uit zicht op een volwaardig lidmaatschap van de EU in de verre toekomst, dwingen de x-e publiek Macedonië op het rech te pad naar een volwassen de- moci-atie. Het land moet uitgroeien tot een multi-etnische samenleving, waar de x-echten van de Albane se minderheid worden geres pecteerd, zo luidt de boodschap uit Brussel. Een woordvoex'der van Euro commissaris Patten van Buiten landse Betrekkingen wordt niet moe uit te leggen hoezeer Mace donië op de goede weg is en hoe zeer het land zijn nieuwe status vex'dient. Albanezen maken deel uit van de regering, Albanezen krijgen steeds meer rechten, het aantal scholen waar kinderen les krijgen in het Albanees, neemt toe. Maar de werkelijkheid is ook dat de Europese Unie een gx-oot risico neemt door een instabiele partner in huis te halen. Ze gaat nauwe economische en finan ciële banden aan met een land waar twee bevolkingsgxoepen elkaar met het grootst mogelij ke wantrouwen in de gaten hou den. Een land in een explosieve regio waar het etnisch geweld onder de oppervlakte sluimert en ieder moment opnieuw tot een uit barsting kan komen. Er is een lange weg te gaan voor dat Macedonië zelfs maar lijkt op een land dat kan toetreden tot de Europese Unie - als het al ooit zover komt. Via Macedonië probeei-t de EU zijn invloed op de Balkan te vergroten. Dat is voor Brussel van meer belang dan de positie van Macedonië als toekomstige lidstaat. Geen wonder dat een Britse diplo maat roept 'laat ze alsjeblieft nog even wachten met hun aan- vx-aag'. De EU heeft haar handen vol met de toetreding van kandi daat-lidstaten. Over anderhalf jaar moeten de onderhandelin gen met Polen, Tsjechië, Est land, Hongarije, Malta en Slovenië zijn afgerond, al be schouwen steeds meer diploma ten in Brussel dat als volstrekt onmogelijk. Over een jaar of tien volgen landen als Letland, Litouwen, Slowakije en de hek kensluiters Roemenië en Bulga rije. De uitbreiding gaat miljarden kosten. De werkelijke gevolgen van de EU-uitbreiding naar Midden- en Oost-Eui-opa is nog volstrekt niet te overzien, laat staan dat er al serieus gedacht wordt aan de volgende groep toetreders. Macedonië wordt maandag van harte welkom geheten in de gro te Euxopese familie. Maar het moet zijn plaats kennen, geduld oefenen, en vooral geen te hoge verwachtingen koesteren. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - Een verzoeningspo ging in het conflict rond Rus lands enige onafhankelijke tele visiezender NTV is gisteren op een ruzie uitgelopen. Grootaan deelhouder Gazprom brak de gesprekken met de opstandige redactie al na amper een uur af. Vertegenwoordigers van Gaz prom verlieten witheet het pand van Media Most, de moedex-- maatschappij van NTV. Een di recteur vergeleek NTV met 'de goelag van Stalin', een plaats waar 'terreur regeert'. Volgens Gazprom is de leiding van NTV niet geïnteresseerd in een com promis. Een vex-zoek van Gazprom met de gehele redactie te praten, wei'd afgewezen. Volgens de top van NTV had die slechts redelij - ke voorstellen gedaan. De re dactie en dix-ectie wilden geza menlijk met Gazprom een vex-zoek bij px-esident Poetin in dienen om Ruslands hoogste ge rechtshof naar de zaak te laten kijken. Gazprom-vertegen- woordiger Koch liet echter we ten dat hij niet gediend was van dit 'ultimatum'. NTV heeft nu zelfstandig een brief naar Poetin gestuurd. De president houdt zich vooralsnog volstrekt afzijdig in het conflict dat geldt als een lakmoesproef voor Ruslands persvrijheid. Onder meer de Vex-enigde Staten en Duitsland hebben Poetin in middels hun afkeuring laten blijken, omdat de onafhanke lijkheid van NTV in het geding komt. Poetin heeft eerder ge zegd de persvrijheid belangrijk te vinden, maar beschuldigde de commerciële media ook 'tegen de staat te handelen'. De Amerikaanse mediamag naat Ted Tuxrner riep de redactie op kalm te blijven. Hij staat op het punt een aandelenbelang in de televisiezender te kopen. Turner wil op die manier de on afhankelijkheid van NTV garanderen. De journalisten juichen de bemoeienissen van Turner toe. Maar in het Russische parle ment, de Doema, is met afgi-ij- zen gereageerd op de Ameri kaanse inmenging. Leden van de partij Eenheid, nauw vex-- bonden met Poetin, noemden het 'een bedreiging voor de na tionale belangen' als een bui tenlander controle zou kx-ijgen over een Russische zender. De redactie houdt sinds dinsdag de kantox-en van NTV bezet. GPD/ANP (Advertentie) verhuizen eind april begin april tot de verhuizing is een deel van onze collectie zeer aantrekkelijke prijzen verkrijgbaar Wolstraat 193 Vlissingen Tel. 0118-417377

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5