Plezier voor hele gezin verdringt het spektakel 45 Jolijt in het pretpark Kneuterigheid overboord bij Holland Experience Records dierenparken Extra attracties zaterdag 7 april 2001 Veel kleur tijdens de ijsshow in de Efteling. Rond Pasen openen de Nederlandse attractie parken hun poorten voor het nieuwe zomerseizoen. Voor heen ging datvaak gepaard met groot geweld als nieuwe achtbanen. Dit keer ligt de nadruk meer op 'vermaak voor het hele gezin'. Waar mee natuurlijk niet gezegd wordt dat het spektakel plotseling is afgezworen. Een nieuwe lente brengt nieuw jolijt. Dat is al jaren zo. Wee, het attractiepark dat de winter in ledigheid heeft door gebracht. Het krijgt zijn trek ken thuis. Het hooggeëerd pu bliek wil zich dolgraag opnieuw draaiend, schuddend en rijdend over de kop laten jagen, maar niet in dat zelfde 'ding' van vo rig jaar. Gecontroleerd avontuur, dat is wat het Nederlandse publiek van zijn attractieparken ver wacht (ook al moet dat worden gezocht in de Linnaeushof te Bennebroek op het 'grootste luchtkussen van Europa'). Wie niet aan die wens voldoet, valt af. Zie de teloorgang van Flevo- hof. Heel educatief allemaal, maar naar die hoop eigenhei mers, tropische kassen en kunstkoe, kwam op het laatst geen mens meer kijken. Het zieltogende park belandde voor een paar centen via Walibi in handen van het Amerikaanse concern Six Flags en daar na men ze geen halve maatregelen. Binnen enkele maanden verrees in de pretpolder een bijna com pleet nieuw park met achtbanen als Superman en Via Volta, naast bestaande attracties als El Condor en Space Shot. Six Flags geeft nooit bezoekcijfers, maar aangenomen wordt, dat het park vorig jaar ongeveer 1,5 miljoen kaartjes verkocht. Maximum De concurrentie voor het groot ste deel verenigd in de 'Club van Elf' (onder meer Efteling, Duin- rell en Burgei's' Zoo) moet al dat geweld met enige achterdocht hebben bekeken. Zonder in pa niek te raken. Beweerd wordt immers, dat Six Flags zoveel ac ties voerde, dat het met 25 gul den per persoon verreweg de laagste gemiddelde toegangs prijs incasseerde van alle grote Nederlandse pretplekken. Bo vendien lijkt het park met die anderhalf miljoen vooralsnog aan zijn maximum te zitten. Vorig jaar regende het klachten van bezoekers die urenlang in de file hadden gestaan en wel licht is dat één van de redenen waarom 'Europa's Hoofdstad van de Achtbaan' afgelopen winter een pas op de plaats maakte. Geen nieuwe attracties dit jaar; eerst maar eens zien of de smalle toegangswegen rond om Biddinghuizen kunnen wor den verbreed. De status-quo stelde andere pai'ken in staat iets in te lopen op de afdeling 'Spanning en Sensatie'. Maar om nu te zeggen dat daar druk gebruik van is ge maakt. In Attractiepark Slagharen dendert dit jaar voor het eerst een treintje met een noodgang door een verlaten diamantmijn, in Drievliet (Rijswijk) maakt de Twistrix (achtbaan met onver wachte bewegingen) zijn op wachting en in Het Arsenaal (Vlissingen) nemen dui'fals die Want als er iets opvalt deze len te, dan is het wel dat de pretpar ken zich meer en meer lichten op 'attracties voor het hele ge zin'. Zo trok de Efteling -geïn spireerd waarschijnlijk door het succes van de vijf jaar geleden geïntroduceerde Sprookjesmu- sical- ongeveer 25 miljoen gul den uit voor een schaatsshow die in samenwerking met Holi day on Ice werd opgezet. In het park verrees er een speciaal the ater voor. Verder nodigt Avonturenpark Hellendoorn zijn bezoekers uit in te schepen op een bootje dat het 65 meter hoge Kraaiennest bezoeken niet meer de lift naar beneden, maar een touw dat aan de buitenkant van de toren hangt (reserveren aanbevolen). Mét de vervaarlijk ogende Mad- Mill ('draaiend, tollend en vlie gend de lucht in', jubelt de di rectie) van Duinrell Wassenaar is het lijstje van nieuwe spekta kelstukken wel compleet. dwars door de jungle vaart en waarin het alleen op het einde een beetje spannend wordt, gaan in Het Land van Ooit (Dru- nen) zeven nieuwe theater shows tegelijk in première, barst het in het Archeon (Alpen aan de Rijn) van living-histoxy- dagen (met Vikingen, vechtende ridders en zelfs de magische Harry Potter-tent) en laat Het Arsenaal in Vlissingen door middel van een getijde-aquari um zien hoe het nou pr-ecies zit met eb en vloed. Want het mag er dan veel van weg hebben dat de pure educa tie-parken als Hortus Haren (voorlopig gered) en Neeltje Jans de Flevohof achterna gaan; als de voorlichting maar op spectaculaire wijze wordt ge presenteerd, is de belangstelling groot. Zie de record-toeloop die Burgers' Zoo (Arnhem) en Dier gaarde Blij dorp (Rotterdam) vorig jaar te verwerken kregen. De eerste scoorde vol in de roos met het 'grootste aquarium van Europa' (het overdekte tropisch regenwoud en de overdekte woestijn gingen al eerder open); de tweede met het Oceanium (het 'enige aquarium ter wereld met vier golfslagmachines') dat dit jaar nog wordt uitgebreid met een pinguïn-eiland. De poging van Avonturenpark Hellendoorn om de teruglopen de bezoekcijfers een halt toe te roepen door de papegaaien te vervangen door de ooit terzijde geschoven zeeleeuwenshow, steekt hierbij wat magertjes af. Rob van den Dobbelsteen DeMad-Mill in Duinrell brengt je 'draaiend, tollend en vliegend de lucht in'. Drie jaar geleden opende het aan de Jodenbreestraat in Amsterdam gevestigde Hol- land-Expei'ience met veel tam tam zijn deuren. Maar een suc ces was het niet. Het geestes kind van voormalig journalist Henri Remmers ging gebukt on der een onvoorstelbare hoeveel heid kneuterigheid en kon niet tippen aan soortgelijke virtuali- ty-shows in New York en Ber lijn. Maar Remmers greep in. Hij liet een compleet nieuwe, drie dimensionale film maken en zocht toenadering met de be roemde buur: het Rembrandt- huis. Resultaat: Holland-Experience biedt de nu met een roodgroen brilletje uitgeruste bezoeker niet alleen onbedaarlijk mooie beelden van Holland, maar door middel van een combikaartje en een inpandige deur ook een be zoek aan het keurig gerenoveer de Rembi'andthuis waai'in het atelier van de meester en zijn ra riteitenkabinet de voornaamste vertrekken vornien. De voormalige woning van Ne derlands bekendste schilder is nog lang niet compleet en de film over Holland ontbeert een doorlopend verhaal waardoor er nog wel eens van de hak op de tak wordt gesprongen. Maar Remmers is optimistisch: „Zo als ik het nu zie gaan we dit jaar van 183.000 rhooi naar 230.000 bezoekers. Het slaat aan." - Informatie: Holland Experien ce is officieel gevestigd aan het Waterlooplein 17 in Amster dam, maar de hoofdingang ligt aan de Jodenbreestraat. De toe gang kost ƒ17,50. Wie ook het Rembrandthuis wil bezoeken (entree 15 gulden) betaalt voor een combi-kaartje 25,-. Verde re inlichtingen: telefoon 020 - 422 22 33 of internet: www.hol- land-experience.nl Exacte bezoekcijfers zijn moeilijk of in het geheel niet te krijgen. Maar reducerend en deducerend wordt duidelijk dat de dierenparken vorig jaar de grootste winnaars waren, met name Blijdoi-p en Burgers' Zoo. Ook Atti'actiepark Slagharen maakte een grote sprong voor waarts in tegenstelling tot Avontui'enpark Hellendoorn dat een moeilijke tijd door maakt. Six Flags debuteerde en deed dat zo overdondei-end dat het meteen een plaats in de top vijf bemachtigde. Het lijstje met de eerste tien (sommige cijfers zijn geschat) ziet er als volgt uit: 1) Efteling: 2.975.000 2) Burgers' Zoo: 1.850.000 3) Blijdorp: 1.650.000 4) Noorder Dierenpark: 1.560.000 5) Six Flags Holland: 1.475.000 6) Duinrell: 1.200.000 7) Slagharen: 1.200.000 8) Dolfinarium: 1.080.000 9) Artis: 1.000.000 10) Madurodam: 993.000 Het Archeon heeft dit seizoen meerdere themadagen met levende geschiedenis, zoals vechtende ridders. Duinrell in Wassenaar maakt er in het paas weekeinde extra werk van. Het attractiepark staat op 15 april in het ka der van straattheatei'. 'Huismascotte' Rick de Klikker ontvangt met de Paashaas een aantal straatartiesten. Duinrell is het domein van mime- spelei's, buiksprekers en jongleurs. Bezoekei's kun nen ook meedoen aan een karaoke-show. Ook in de Efteling in Kaatsheuvel zijn er in het paasweekeinde extra at- rracties. Van 12.00 tot 16.30 uur zijn er sprook jesvoorstellingen in het Sprookjesbostheater (bij slecht weer in het Carrou sel Theater). Verder is er van 12 tot 16 uur nostal gisch straattheater op het Anton Pieckplein. Familiepark Drievliet in Rijswijk heeft beide paas dagen een Family Magie Show. Vanaf 14 uur is in het Parktheater een show met onder meer een buik- spi-ekersact en clownerie. Beide dagen begint om 12.30 uur een poppen kastvoorstelling met Jan Klaassen en Katrijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45