Verkeersschade voor werkgever Wellink waarschuwt voor groei inflatie PZC Nu al boek over verloving Maxima Nieuwe landmachtchef stort zich op personeelstekort IND-medewerkers vast voor corruptie Regering kort flink op subsidie Antillen Bedrijf loopt financieel risico bij ongeval van personeelslid Tabak tussen de macaroni Zorreguieta houdt slag om arm over junta Dierziekten verplicht melden aan overheid Zes procent lessen valt uit Hartoperaties in Leeuwarden Familie legt beslag op schilderij ME was niet klaar bij rel Koerden Onderwijsbonden maken ruzie Supporters voor slachtoffers van brand Volendam Bedankt ZOA zaterdag 7 april 2001 door Jaco van Lambalgen en Hans van Soest DEN HAAG - De Antillen krij gen geen geld meer van de Ne derlandse regering om jonge Antillianen die naar Neder land willen verplicht een in- burgeringsprogramma te laten volgen. De Antillen slagen er niet in de programma's op poten te zet ten. „We zijn niet van plan te beta len voor iets wat de Antillen niet waar kunnen maken", zei premier Kok gisteren. De 26 miljoen gulden die de Antillen zouden krijgen, gaan nu naar Nederlandse gemeen ten die zelf Antilliaanse jonge ren begeleiden. Het doel van de inburgeringsprograinma's op de Antillen was officieel om de jongeren voor te bereiden op een toekomst in Nederland. Maar officieus moesten de An tillen jongeren die bijvoor beeld geen Nederlands spre ken, weren aan de poort. Premier Kok wilde vooral 'za kelijk en rustig' op het misluk ken van het programma reage ren. „Het heeft geen zin met asbakken door de ruit te gooi en, daar wordt het niet beter van." In december keerde mi nister Van Boxtel (Integratie beleid) nog woedend uit Wil lemstad terug, toen bleek dat de Antilliaanse regering het ei gen parlement niet achter de plannen kon krijgen voor de verplichte inburgeringspro- gramma's. Vier maanden later is dat nog steeds niet gebeurd. Het kabinet denkt na over an dere maatregelen om de stroom jongeren te dempen, maar wil eerst nog doorrekenen of die wel effect hebben. „Ik wil geen overhaaste uitspraken doen, maar het denken staat niet stil", aldus Kok. GPD van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Werkgevers lopen door een recente uit spraak van de Hoge Raad forse financiële risico's als een werk nemer tijdens werktijd of in het woon-werkverkeer een ver keersongeluk veroorzaakt en daarbij gewond raakt. Daar voor waarschuwt de verladers organisatie EVO. Veel werkgevers menen dat ze bij dergelijke ongelukken niet aanspi'akelijk zijn voor schade die niet door de ziektekosten verzekering van de werknemer wordt gedekt. Volgens de Hoge Raad behoort het echter tot 'goed werkgeverschap' dat de ondernemer de schade dekt. Het hoogste rechtsorgaan heeft dat half januari bepaald. Een monteur spande een zaak aan nadat hij tijdens een rit tussen Amsterdam en Didam met een bestelbusje over de kop sloeg en ROTTERDAM - De douane in Rotterdam heeft deze week twee partijen gesmokkelde si garetten in beslag genomen. Een hoeveelheid rookwaren zat in een container met pakken macaroni verstopt. Een andere partij werd in een container met glaswerk aangetroffen. De douane stuitte op de onge veer dertien miljoen sigaretten nadat met behulp van een 'risi coanalyse' de bewuste contai ners waren opengemaakt. De si garetten waren afkomstig uit Bulgarije en de Verenigde Ara bische Emiraten. ANP BUENOS AIRES - Jorge Zorre guieta, de aanstaande schoon vader van Willem-Alexander, heeft in een gesprek met RTL Nieuws een slag om de arm ge houden over de moorden die tij dens het regime van Videla in Argentinië zijn gepleegd. Hij zei 'de martelingen, ontvoe ringen en moorden van perso nen te verwerpen die kunnen zijn gepleegd'. In de verklaring die Zorreguieta schreef bij het onderzoek van prof. Baud naar het optreden van de junta, drukte hij zich stelliger uit. Daarin erkende hij dat 'mensenrechtenschendin gen plaatsvonden'. ANP daarbij gewond raakte. De me dewerker kan volgens de uit spraak de schade verhalen op de werkgever, die daaivoor meest al niet volledig verzekerd is. De bestaande aansprakelijkheids- en ongevallenverzekeringen dekken namelijk wel de schade van de overige inzittenden, maar niet die van de bestuurder. Volgens de EVO doen zich jaar lijks 2400 tot 2500 verkeerson gevallen voor waarbij werkne mers die achter het stuur zitten door eigen schuld gewond ra ken. „Als je uitgaat van gemid deld twintigduizend gulden let selschade per geval, dan lopen werkgevers jaarlijks voor ten minste 48 miljoen gulden risi co", aldusD. Andela, hoofd juri dische zaken van de EVO. De organisatie begint binnen kort een campagne om de eigen 34.000 leden te wij zen op de risi co's. Ook overlegt de EVO met het Verbond van Verzekeraars, omdat veel verzekeringen het nieuwe werkgeversrisico niet dekken. ANP Een militair baggert met gepoetste schoenen door de modder. De blubber op het Haagse Malieveld werd veroorzaakt door pantservoertuigen in het défilé bij de machts overdracht. foto Phil Nijhuis/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Opheffing van het perso neelstekort bij de Koninklijke Land macht is voor de nieuwe bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-ge neraal Van Baal, zijn eerste prioriteit. Verder wil hij dat zijn mensen beschik ken over een hoog moreel en dat zij de normen binnen de landmacht strikt na leven. De inzet van Van Baal werd gisteren duidelijk tijdens de traditionele cere monie die gepaard gaat met de bevels overdracht. Op last van minister De Grave (Defensie) vond de ceremonie voor het eerst in alle openbaarheid plaats, in het hartje van Den Haag op een koud en winderig Malieveld. Nu de dienstplicht is afgeschaft, moeten de strijdkrachten zich meer moeite ge troosten om de burger duidelijk te ma ken waar het allemaal om gaat, rede neert de minister. Veel belangstelling trok het evenement echter niet. Wellicht had dat te maken met het gure weer en de treinstaking. Van de twee tribunes die voor het pu bliek waren opengesteld, bleef er één bijna geheel leeg. Alleen de overdekte tribune voor de genodigden was geheel bezet. De gemiddelde leeftijd van de belangstellenden moet De Grave ook hebben teleurgesteld; de meesten zou den niet meer door een militaire keu ring komen. Van Baal neemt het roer over van gene raal Schouten, die een nieuwe functie krijgt bij de NAVO. Ook Schouten wees in zijn afscheidstoespraak op het pro bleem van het personeelstekort en het grote belang van correct gedrag voor het imago van het leger. „Voor mensen die zich ernstig misdragen of wier ui tingen niet door de beugel kunnen, is geen plaats in een professionele strijd macht", stelde Schouten. Aan de andere kant vindt de scheidende landmachtchef dat militairen wel wat meer beroepstrots mogen uitstralen. „Als echte Nederlanders zijn we nog te veel naar binnen gericht en concentre ren ons daardoor te veel op dingen die niet goed gaan." Schouten xïep zijn mi litairen op deze instelling van zich af te schudden en meer naar buiten te kij ken. „Als u de Nederlandse landstrijd krachten vergelijkt met die in andere landen, kan ik u verzekeren dat u dan met recht en rede fier kunt zijn op ons krijgsmachtdeel." ANP pagina 26: interview Schouten van onze redactie binnenland VOORBURG - President N. Wellink van De Nederlandsche Bank waarschuwt voor groeien de inflatie. Loonmatiging en be perking van overheidsuitgaven zijn volgens hem de remedie om een loon-prijsspiraal te voorko men. Wellink uitte gisteren op Radio 1 zijn bezorgdheid over een aan tal recent afgesloten CAO's met forse loonstijgingen. Gisteren werd bekend dat de inflatie in maart is opgelopen tot 4,6 pro- DEN HAAG - Dierenartsen en veehouders kunnen verplicht worden om bepaalde ziektever schijnselen aan de overheid te melden. Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat het kabinet gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Ook komen er flink hogere maximumstraffen voor dege nen die opzettelijk regels tegen besmettelijke dierziekten over treden. Het maximum wordt verhoogd van zes maanden tot zes jaar cel. De hoogst mogelijke boete wordt verviervoudigd tot honderdduizend gulden. Wie il legaal met groeihormonen werkt, kan deze straf voortaan ook tegemoet zien. ANP cent in vergelijking met dezelf de maand een jaar geleden. Dat is het hoogste percentage sinds december 1991. De geldontwaarding was in de afgelopen maand hoger dan in januari en februari, toen respec tievelijk 4,2 en 4,5 procent werd gemeten. Vooral verse groenten en vlees werden duurder, zo blijkt uit de gisteren gepubli ceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De inflatie in Nederland is de hoogste in de Europese Unie. Gerekend volgens de Europese methode komt het cijfer net als in februari uit op 4,9 procent. Dat is hoger dan bij de gebrui kelijke berekening, omdat er meer producten en diensten zijn meegerekend. Ter vergelijking, in Groot-Brittannië was de in flatie in februari slechts 0,8 pro cent. De consumentenprijzen stegen in maart flink. Groente steeg 8,5 procent, fruit 3,7 procent, vlees 2,3 procent en vis 1,4 procent in prijs. Brandstof voor auto's werd daarentegen juist goedko per. Autorijden werd in vergelij king met februari daardoor 0,8 procent goedkoper. Energieprijzen Over een heel jaar waren vooral hogere energieprijzen verant woordelijk voor de geldont waarding. De totale energiekos ten stegen 10,8 procent en zorgden daarmee voor de helft van de inflatie. Wonen werd het afgelopen jaar gemiddeld 5,3 procent duurder, vooral door dat de prijzen van gas en elektri citeit stegen met 17,5 procent. Ook levensmiddelen werden fors duurder. Voor alcohol en ta bak moesten consumenten een stuk dieper in de buidel tasten (7,2 procent). Van de voedings middelen (6,8 procent) werden vooral aardappelen en verse groenten duurder (13 procent). Voor een stukje varkensvlees moest bij de slager al gauw 15 procent meer worden betaald. Een groot deel van de inflatie is terug te voeren op overheidsbe leid. Het rijk heeft de belasting op energie, tabak en alcohol verhoogd. Ook het optrekken van het hoge BTW-tarief per 1 januari 2001 drijft de prijzen op. ANP/GPD Oranje-fan Johan Vlemmix (1) ontvangt van Jitske Kingma het eerste exemplaar van Maximaal Ont haal. foto GPD door Koos Bijlsma GRONINGEN - Het was een ra ce tegen de klok. Maar de missie van uitgeverij Gopher Pub lishers slaagde. 'Maximaal Ont haal' is het eerste boek dat is verschenen over de verloving van prins Willem-Alexander en Maxima. „Ik dacht dat je wel twee jaar doet over het schrijven van een boek. Dat het ook in één week tijd kan, had ik nooit vex*wacht. Hiermee gaat voor mij een droom in vervulling", zei 'Ox-an- je-gek' Johan Vlemmix (42) uit Eindhoven, toen hij gistex-mid- dag uit handen van Jitske King ma van Gopher Publishers het eerste exemplaar van Maximaal Onthaal kreeg overhandigd. Het boekwerkje van 160 pagi na's kleurt volledig oranje. Me de aan de hand van officiële stukken van de Rijksvoorlich tingsdienst schetst het boek de liefdesgeschiedenis tussen de prins en zijn Argentijnse pait- ner. Ook de biografieën van het paar staan erin, de toespraken van de verlovingsdag en uiter- aai'd flink wat foto's. Oi'anje-fan Vlemmix verleende er zijn medewerking aan. Van de 160 pagina's zijn er veexTig aan hem gewijd. Het meest in het oog springen de potloodteke ningen van de opgroeiende Wil lem-Alexander van de hand van de Groningse Miriam Steinhau- ser. Eindhovenaar Vlemmix stond zes jaar geleden aan de wieg van de 'Willem-Alexander en Emily vereniging' die hij oprichtte, omdat moeder Beati'ix toenter tijd niet zo blij was met de aan vankelijke keuze van de pxdns. „Ik bi-acht destijds een Emily- penning uit en ook een Emily- cd. Op de dag dat de cd uit kwam, ging het tussen hen bei den helaas uit", zegt Vlemmix. Sindsdien staat zijn leven in het teken van Oranje en is zijn oor spronkelijke 'Alex en Emily- fanclub' een algemene Ox'anje- vei-eniging geworden. Al zijn tijd (en geld) besteedde de niet onbemiddelde ex-autohande- laar de afgelopen jaren aan het opbouwen van een vex-zameling attributen over het konings huis, zoals boeken, films, een replica van de gouden koets, hoeden die door leden van de koninklijke familie zijn gedi'a- gen én een bril van prinses Juli ana. GPD pagina 29: tips voor Maxima UTRECHT - In het middelbaar onderwijs valt zes procent van de lessen uit omdat er geen leraar beschikbaar is. Dat is meer dan vorig jaar, toen 4,6 procent van de lessen daardoor uitviel. Dit blijkt uit cijfers van de Onderwijsinspectie. Volgens prognoses van het ministerie van Onderwijs zal het tekort aan leraren nog tot 2003 of 2004 toenemen. De gx'otere belangstelling voor het vak van leraar is onvoldoende om de uitstroom op te vangen. Een belangx-ijke rol speelt verder het hoge ziekteverzuim in het onderwijs. De inspectie bevestigt dat er nog nooit nooit zo veel overui'en zijn gemaakt. In vieixluizend gevallen is aan niet-gediplo- meerden toestemming gegeven om les te geven. ANP LEEUWARDEN - Het Medisch Centrum Leeuwarden (MCL) gaat onder de vergunning van het Academisch Ziekenhuis Groningen haxtoperaties uitvoeren. In 2002 hoopt het ziekenhuis de nieuwbouw klaar te hebben, waarna jaarlijks vierhonderd patiënten kunnen worden ge holpen. Het MCL verwacht in de toekomst zo'n achthonderd mensen per jaar te kunnen helpen. Het academisch ziekenhuis in Groningen kan door perso neelsgebrek niet alle twaalfhonderd hartoperaties uitvoei'en. In Leeuwarden voeren chirurgen alleen niet-gecompliceerde operaties uit. Spoedingrepen gebeuren in Groningen. ANP ROTTERDAM - Ex-fgenamen van een Franse kunsthandelaar hebben beslag laten leggen op een schilderij van Paul Cézan- ne dat op dit moment in de Kunsthal in Rotterdam hangt. Het gaat om het doek 'La Mer a l'Estaque'. Volgens de erfge namen van handelaar Josse Bernheim, was het doek destijds pxtvé-eigendom. De nazi's verkochten het doek nadat ze de kunsthandel hadden overgenomen. Het schilderij staat gere- gistreerd als roofkunst. Een woordvoerder van de Kunsthal meldt dat het schilderij het huis niet meer uit mag. „En wat er daarna gebeurt, weet ik niet." ANP DEN HAAG - Het peloton Mobiele Eenheid dat vorige week dondei-dag op het Binnenhof werd ingezet om op te treden bij de demonstratie van Koerden, was op het moment dat het uit de hand liep, niet klaar om meteen in actie te komen. Dat blijkt uit opnames van de demonsti'atie door TV West. Duidelijk is te zien dat toen de eerste stenen door de ramen van de Tweede Kamer vlogen, ME'ex-s zonder helm en schild de gewone agenten versterking boden. Verder blijkt dat ME'ers even later van de escalerende vechtpartij wegx-enden om bij him busjes delen van hun uitrusting op te halen. GPD ZOETERMEER - De ondexwijsbonden CNV en AOb zijn boos op de bonden van schoolleiders. Deze begonnen de Neder landse Schoolleidex-s Academie zonder de twee algemene bonden hierbij te betx-ekken. Minister Hermans van Onderwijs heeft 1,2 miljoen gulden voor het initiatief toegezegd. R. Bovée, directielid voor de schoolleiders van CNV, vindt het onbegrijpelijk dat zijn bond is gepasseerd. OokR. de Koning van de AOb vindt het jammer dat 'één organisatie zich hierop meent te moeten profileren.' T. Duif, voorzitter van de Algemene Vereniging van School leiders, snapt de opwinding niet. „Wij zijn de twee werkge versorganisaties speciaal voor schoolleiders. Dan gaan we er toch geen personeelsorganisaties bij betx-ekken?" ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politie in Den Haag heeft drie medewerkers van de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) van het minis terie van Justitie aangehouden. Het drietal wordt verdacht van onder meer het arrangeren van schijnhuwelijken, ambtelijke corruptie, verduistering en valsheid in geschrifte. Dat heeft persofficier van justi tie A. Rijsdox-p gisteren beves tigd. De hoofdverdachte is een 42-ja- xige man uit Den Haag die als hoor- en beslismedewerker in dienst is van de IND. De man is op 28 maart in verzekering ge steld, waarna woensdag zijn ge vangenhouding is bevolen. De IND'er wordt ervan verdacht onder meer schijnhuwelijken te hebben gearrangeerd. Woens dag zijn ook een 57-jax-ige vrouw en een 34-jarige man aangehouden. „De drie vei'dachten zijn allen beslismedewerker bij de IND", zegt persofficier Rijsdoip des gevraagd. „De 42-jarige man uit Den Haag wordt eivan verdacht betrokken te zijn geweest bij het voorbereiden van schijnhuwe lijken om vreemdelingen aan een verblijfstitel te helpen. Ook wordt hij verdacht van ambte lijke corruptie en verduistering in dienstbetrekking. De andere man en de vrouw worden ver dacht van valsheid in geschrif te." IND-hoofddirecteur H. Schoof zegt geschokt te zijn door de aanhoudingen. „De dx-ie ver dachten zijn hangende het on derzoek geschorst. De integri teit van de medewerkers is voor onze dienst een belangrijk as pect. We zijn ons er zeer van be wust dat we in een kwetsbare organisatie werken", zegt Schoof. Bij de IND werken volgens Schoof bijna twaalfhonderd mensen als hoor- en beslismede werker. Volgens Schoof heeft zich binnen de IND één maal eerder een geval van omkopig voorgedaan. Volgens persoffi cier Rijsdox-p kwam de zaak vo rig jaar aan het rollen. Toen bleek dat uit naam van de IND brieven wax-en verstuurd waar in 'witte illegalen', die al jaren op een besluit over hun status wachten, een verblijfstitel op humanitaire gronden werd toe gezegd. De Rijksrecherche nam de zaak in onderzoek, waarna eind vorig jaar bij de hoofver- dachte huiszoeking werd ver richt. Op een computer trof de recherche onder de gewiste be standen soortgelijke brieven aan die eerder door de IND wa ren verzonden. ANP ZAANDAM - Psychiater Matty Hakvoort en psycholoog Jaap Schilder zijn druk bezig met de voorbereiding van het Volen- dammer supportersproject voor de gewonden en andere getrau- matiseerden van de cafébrand van 1 januari. Ze begeleiden tweehonderd vrijwilligers die klaarstaan om de slachtoffers die lichamelijk en/of geestelijk beschadigd zijn bij te staan. Hakvoort benadrukt dat een supporter iets heel anders is dan een buddy. „Aidspatiënten heb ben veelal een buddy. Daar kun nen ze volkomen op steunen. Maar aidspatiënten zijn mensen die in een levensbedreigende si tuatie verkeren. Wij hebben juist.gekozen voor de term sup porter. Het gaat hier om gewone mensen die niet levensbedx-ei- gend ziek zijn maar wel sociale steun nodig hebben. Wij gaan ook uit van een gelijkwaai'dige relatie. De vrager is niet afhankelijk van de gever. Om dat goed dui delijk te maken, zijn we ook be gonnen met een informatiecen- trum in Volendam." Het informatiecentrum en de supporters moeten het de be trokkenen bij de cafébrand ge makkelijker maken om over de ramp en de gevolgen ervan te praten. GPD (Advertentie) Gi ftgevers en collectanten Giro 550 Apeldoorn Tel. 055 3680836 www.ZOAweb.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3