Slaapbank bespaart een zee aan ruimte Groene stroom in de schijnwerpers Handigheidjes voor de tuiniers 39 zaterdag 7 april 2001 Te kampen met te weinig woonruimte? Een slaap bank is dan de oplossing. En toch heeft het handige sys teem in Nederland een ima goprobleem. Dat heeft voor al te maken met gebrek aan comfort. Maar het aantal mogelijkheden groeit. Een meubel dat overdag dienst doet als bank en met enkele handgrepen omgebouwd kan worden tot een bed. De slaapbank staat te boek als een multifunctioneel meubel, dat in sommige uitvoeringen ook nog eens dienst kan doen als opberg- meubel. De slaapbank lijkt dan ook een ideale oplossing voor mensen die over een beperkte woonruimte beschikken. Maar de slaapbank kampt in Nederland met een imagopro bleem. Het heeft de status van studentenmeubel en wox'dt vaak geassocieerd met ongezond sla pen. Volgens fysiotherapeut Er ik Stoutjesdijk is een slaapbank niet per definitie slecht voor de gezondheid, maar is het slapen op een slaapbank lang niet voor iedereen weggelegd. Stoutjesdijk is gespecialiseerd in wervelkolomproblemen en nauw betrokken bij de ontwik keling van slaapsystemen. ,,Voor jonge mensen tot een jaar of 25 kan een slaapbank een pri ma oplossing zijn. Een jong li chaam kan zich behoorlijk aan passen. Een ouder lichaam heeft rust en stabiliteit nodig. De meeste slaapbanken bieden dat in onvoldoende mate." Stoutjesdijk noemt de slaap bank een 'compromismeubek. ,,Je wilt op een slaapbank lek ker zitten én goed slapen. Dat kan eigenlijk niet samen gaan. Een bank waar je lekker zacht op zit kan nooit de steun van een goed bed bieden. Hoe harder de bank, hoe beter je ligt. Maar dat gaat dan weer ten koste van het zitcomfort. Het is dus het een of het ander. Daarbij komt dat een matras normaal gesproken niet kan worden gevouwen, omdat het matras daar te stevig voor is. In een slaapbank moet het kun nen worden gevouwen, anders is het een bed. Een ander aspect is dat in het matras op één enkele zone een deuk, of meer deuken ontstaan, door het gewicht van degene die op de bank zit. De druk per vierkante centimeter is zes keer hoger dan bij liggend gebruik. Gecombineerd met de noodzakelijke vervormbaar heid bij het opklappen, leidt dat tot een zeer snelle kuilvorming, waardoor het slaapcomfort ne gatief wordt beïnvloed.Deson danks kan zo nu en dan op een slaapbank slapen volgens Stoutjesdijk voor gezonde men sen geen kwaad. Anders wordt het als de slaapbank permanent als bed wordt gebruikt. „Dan moet je uitgaan van het principe hoe harder een bank zit hoe be ter het bed. Het matras moet mi nimaal 11 centimeter dik zijn en door planken ondersteund wor den." Zitting Volgens Paul den Dekker van Easy Living, een speciaalzaak in slaapbanken en bedkasten in Amsterdam, is het imagopro bleem van de slaapbank vooral te wijten aan het systeem waar bij de zitting van de bank onder deel van het matras is. „Dat is het oudste en meest gangbare systeem. Voor permanent ge bruik is dit systeem uit den boze. Ten eerste omdat het matx-as al tijd uit drie delen bestaat. Daar naast is het een uiterst belazerd bed om op te maken." Maar er zijn volgens Den Dek ker slaapbanken op de markt, die wel als permanent bed dienst kunnen doen en die ook De bedbank Naxos van B-Linea oogt als een volwassen bankstel. Opengeklapt verandert het in een comfortabel bed. Een model uit de collectie van Easy Living. nog eens lekker zitten. „Dat zijn de systemen waarbij je niet op de matras zit, maar op kussens. De matras bestaat uit één stuk en zit opgevouwen in de bank. Het bed klap je dus uit de bank." Een voorbeeld van dit systeem is de Moonlight-slaapbank van B- Linea. De spiraalvering van het bed is met latten ondersteund. Vrij nieuw aan dit systeem is het gebruik van een pocketveren matras van 14 centimeter dik, dat voor extra slaapcomfort zorgt. Het merendeel van de slaapban ken wordt omgetoverd tot een bed door het matras eruit te schuiven of te klappen. Een an der optie is het dwarsligsys teem. Bij dit systeem worden rug- en armleuningen naar be neden geklapt en vormen deze samen met de zitting van de bank het bed. Nadeel van dit systeem kan zijn dat je op de zelfde stof slaapt als waar je op zit. Den Dekker: „Welke slaap bank je kiest is afhankelijk van het gebruik. Wil je een bank die af en toe als bed gebruikt kan worden of wil je een goed bed, dat overdag minder ruimte in neemt." Bedkast Voor wie een bed niet ook als bank wil gebruiken, maar het overdag toch uit het zicht wil hebben, kan een bedkast de op lossing zijn. Bij dit slaapsys- teem kan het bed, horizontaal of verticaal, in een kast worden opgeborgen. Veel bedkasten, onder andere van de Duitse fa brikant Nehl, kunnen modulair worden uitgebreid met andere opbergmogelijkheden, zoals een boekenkast of een vitrine kast. Voordeel van de bedkast is dat een keuze uit diverse ma trassen gemaakt kan woi'den. Qua ontwerp zijn zowel slaap banken als bedkasten altijd vrij klassiek gebleven. Den Dekker: „Niet het ontwerp staat cen traal maar het klap - of schuif- mechanisme. Dat zorgt op de- signgebied voor de nodige beperkingen. Vandaar dat de modellen vrij tijdloos en neu traal van vorm zijn, al wordt ex- wel geprobeerd om een tx-endy ixiterlijk aan een slaapbank mee te geven. Met een ander stofje of andere pootjes kun je al een hoop doen. Patricia Weijmans Informatie: B-Linea: 0032- 2378.0050; Nehl, Bouwman Agenturen: 026-4425755 Het Informatiecentrum Duurzame Energie in Arnhem informeert particu lieren over milieuvriendelij ke stroombronnen. Komen de week verschijnt een lijst op internet met de uiteenlo pende tarieven van 'groene stroom'. Ook start het cen trum een publiciteitsoffen sief. Wat is een warmtewisselaar? Of hoeveel subsidie krijgt de consument als hij een zonne boiler plaatst? Gaat het om duurzame enex-gie dan rijzen talloze vragen. Om de meest voorkomende vra gen te beantwoox-den riepen het Ministex'ie van Economische Zaken, energiebedrijven en het bedrijfsleven eind 1997 het Pro jectbureau Duurzame Energie op. Het bureau opereert onaf hankelijk. Onderdeel van het projectbu reau is het infox-matiecentrum, waar zowel pax-ticulieren als be drijven terecht kunnen met vra gen over duurzame energie. Ko mende weken start het centrum een publiciteitsoffensief, dat zaterdag 12 mei wordt afgeslo ten met de informatiedag Duux-- zame Energie. De start van het projectbixreau, opgericht naar aanleiding van de Derde Energienota, hangt nauw samen met de doelstellin gen van de overheid. In 2010 moet vijf px-ocent van de ge bruikte energie afkomstig zijn van milieuvriendelijke bron nen. Weer tien jaar later moet het aantal tien procent bedra gen. Volgens de website van het projectbux-eau moet 'iedereen in Nederland daaraan mee willen en kunnen werken' De noodzaak is ei". De voorraden fossiele energie (gas, kolen) ne men af. Bovendien is de uitstoot die samenhangt met het gebruik ervan schadelijk voor het mi lieu. „Daarom hebben we het over duurzame enex-gie; we wil len dat de consument energie uit gas en kolen uiteindelijk als al ternatief gaat zien", schetst Pauline Tirion van het Informa tiecentrum Duurzame Enex-gie. Respons Dat er behoefte is aan een infor matiepunt blijkt uit de x-espons. Maandelijks komen inmiddels zo'n duizend telefonische vra gen binnen waai-van de helft af komstig is van particxxlieren. De website wordt zo'n zevendui zend keer per maand geraad pleegd. Volgens Tirion zit de groei ex-in, maar is het initiatief nog steeds niet alom bekend. Vandaar dat de organisatie jaarlijks een open dag organi seert, die dit jaar samenvalt met de Landelijke Fietsdag. Windmolens: een voorbeeld van duux-zaam opgewekte enex-gie. „De consument kan tijdens de open dag terecht bij bedrijven die werken met duurzame ener gie. Bij energieleveranciers, maar ook bijvoorbeeld bij Slot Loevestein, waar veel met duur zame energie gewerkt wordt." Voorafgaand aan de open dag start een px-omotiecampagne. De belangrijkste doelstelling van het infox-matiecentrum is de bekendheid, de productie en het gebruik van duurzame energie te bevordei-en. Dat kan op twee manieren. De consximent kan gebruik maken van duurzaam opgewekte elektriciteit, door verschillende leveranciers aan geleverd onder namen als groe ne stroom, natuurstx'oom of ecostroom. Daarnaast kan de particulier zelf zijn eigen ener gie opwekken met zonnecel of zonneboiler. Maar hoe weet de consument of de energieleverancier daadwer kelijk duux-zaam opgewekte elektriciteit levei-t? „Dat is de ellende van groene stroom", zegt directeur Ad Brogtrop. „Je ziet het niet, je ruikt het niet en als het goed is voel je het ook niet. De afspraak is dat produ centen niet meer groene stx-oom producex-en dan nodig is." De consument is tegenwoordig niet meer gebonden aan een vas te stroomleverancier. „Koopje een pak koffie, dan kun je kiezen uit verschillende merken. Dat kan met stroom ook, maar de meeste pai-ticulieren weten niet hoe. Vanaf deze maand plaatsen we een lijst met de verschillende tarieven op intex-net. De parti culier kan dan zelf achterhalen waar hij het voordeligste uit is." De directeur wijst ex-op dat het zelf opwekken van energie - ook gezien de ecotax - op termijn voordeliger zal zijn. Zowel voor het milieu als voor de eigen beurs. Dat milieuvriendelijke alternatieven in aanschaf vaak duurder zijn, hoeft geen belem mering te zijn. De overheid ver- strekt subsidies aan particxxlie ren die een warmtepomp, een zonneboiler of zonnepaneel plaatsen. Daar komt nog eens 25 procent bovenop als de particulier ver anderingen aanbrengt naar aanleiding van een Energie Prestatie Advies, een uitgebreid onderzoek in de woning waaruit blij kt waar hoe en waar energie winst te halen is. De kosten die aan zo'n advies verbonden zijn, worden na aanpassing van de woning terugbetaald. Subsidieregels Ook diverse gemeenten sprin gen financieel bij. De landelijke subsidieregels zijn verkx-ijgbaar via de informatielijn of de web site van het informatiepunt. Daarnaast is een overzicht ver krijgbaar van alle partijen die een Enex-gie Prestatie Advies kxximen uitvoex-en. Particulie ren die een wax-mtepomp, warmtewisselaar, zonneboiler of zonnepaneel willen plaatsen krijgen desgewenst infox-matie over de werking van deze syste men. Het infox-matiepunt func tioneert ook als schakel tussen de particulier en het bedrijfsle ven. Paul Geerts Het informatienummer van het Informatiecentrum Duurzame Energie is 0900-9892 (22 cpm). De website is: www.duurzame- energie.nl. De openings wijdte van de handgx-epen van de snoeischaar Vax-io kan met een schuifx-egelaar ergonomisch worden aangepast aan de grootte van de gebruikershanden. De tuinliefhebber kan weer volop aan de slag in zijn of haar groene paradijsje. Wex-k- zaamheden te over. Er kan wor den geplant, gesnoeid en opge bonden. Goed gex-eedschap en accessoires zijn daax-bij onont beerlijk. Het begeleiden van de plantengx-oei is een hoofdstuk apart. Diverse planten wox-den vaak ondersteund met stokjes, touwtjes of elastiekjes. En dan maar hopen dat de planten niet te hard groeien. Want dan moet de plantensteun ook weer wor den aangepast met als resultaat een wirwar van draadje en stok jes rond de plant. Het systeem Peacock Pinnups steunt planten en struiken tij dens de groei onopvallend zon der draadjes. Aan een metalen grondpin kan eenvoudig een open ring of x'aster bevestigd worden. Deze zijn er in diverse maten. Omdat de plant er door heen groeit, worden de rasters aan het begin van het tuinsei- zoen geplaatst. De open x-ingen kunnen op elk gewenst moment gedux-ende het jaar bij de plant gezet worden. Nieuw zijn de zogenaamde Wing-Clips. Deze koppelstuk jes worden aan de zijkant van de grondpin vastgeklikt. Hieraan kunnen dan weer nieuwe rasters of ringen gehangen wordenMet een lichte vingerdruk worden de vleugels en ringen op de goede hoogte geschoven. Zo gi-oeit de plantensteun als het ware mee met de plant. Bovendien kan met deze vleugels het systeem uitgebreid wox-den zonder dat de pinnen uit de grond hoeven. De groen gecoate grondpinnen van hard-verzinkt staal, met ronde kop om oogletsel te voor- komen, zijn verkrijgbaar in di- vex-se lengten van 75 centimeter tot 175 centimeter: Eenbeginset met grondpin kost ongeveer tien gulden. De Wing-Clips kosten 6.50 voor drie stuks. Het sys teem, verkx-ijgbaar bij elk tuin centrum, is uit te bx-eiden met halve ringen en diverse border- x-anden. Slangkoppeling Goed tuingereedschap is zoals gezegd van groot belang. Een bekende naam op dat tex-x-ein is Gardena. De slangenkoppeling Gardena System is één van de succesvolste producten die wordt gebruikt in de Nedex-- landse tuinen. Sinds de intro ductie in 1968 zijn er miljoenen van verkocht. Nieuw is het kindveilige slangstuk Plus voor aan het begin van de slang en de waterstop. Deze koppelstukken liggen goed in de hand en het zachte nopjespx-ofiel zorgt voor een goede grip bij het loskoppe len. Een x-ing van zachte kunst stof biedt bescherming tegen slag of stoot. De langex-e schacht geeft een beter houvast aan de slang, zodat zelfs dunwandige tuinslangen goed blijven vast- zitten. Om ervoor te zorgen dat de vex-binding met de kraan of het aansluitgereedschap niet onbedoeld losschiet, kunnen de koppelstukken met een ver grendelingsmechanisme extx-a worden vastgezet. Een kwestie van gewoon vastklikken en draaien. Handig als er al te on dernemende kindex-en in de buurt zijn. Een onverwachte koude douche kan ze dan be spaard blijven. Snoeigereedschap In het vroege voorjaar valt er voldoende te doen in de tuin. Snoeien is een van die broodno dige werkjes. De verdorde res ten van de vaste planten kunnen worden teruggesnoeid. Als het niet vriest kunnen zomerbloei ende heesters zoals de vlin derstruik, en rozen worden ge snoeid. Bemesten na het snoeien is dan wel van belang. Scherp snoeigereedschap is het halve werk. De snoeiwond is dan net jes en herstelt sneller. Px-obeer altijd zo te snoeien dat de vorm in tact blijft. Waar een tak wordt afgeknipt zal weer een nieuwe verschijnen. Voor het snoeiwerk heeft Gar dena een nieuwe serie schax-en op de markt gebracht die be schikken over een schuifrege- laar waarmee de openingswijd te van de handgrepen kan worden ingesteld. Daardoor kan de schaar aan de handen van de gebruiker worden aan gepast. De serie omvat ondermeer een tweezijdige snoeischaar met zo genaamde papegaaienbek, spe ciaal voor bloemen, scheuten en twijgen. De aambeeldsnoei- schaar is geschikt voor sterkere en hardere takken. De laatste is tevens uitgerust met een anti slip-aambeeld waardoor het snoeigoed goed binnen knipbe- ï-eik blijft. De scharen zijn ver der allemaal uitgerust met geharde messen met antikleef- coating, een eenhandsvergren- deling en een praktisch pols bandje. De snoeischaren zijn verkrijg baar vanaf 39.95. Annemarie Zevenbergen Het slangstuk en de waterstop kunnen met een (kinder)vergrende- ling extra vastgezet worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39