Luxe planten zetten de trend PZC De tuin in april Klokjes fleuren lente en zomer op 36 zaterdag 7 april 2001 Dure kamerplanten in prijzige potten hebben de voorkeur van de consument. De begonia verdween vo rig jaar uit de kamer planten-toptien. Oma's ven sterbank met een bloeiende cyclaam, kaaps viooltje, azalea en begonia keurig op een rijtje begint een zeld zaamheid te worden. Grote, dure kamerplanten in bij zondere vormen zijn nu de trend. „Ze staan in een prij zige pot en zijn helemaal af gestemd op het interieur." Zelfs aan hun kamerplanten zie je dat het Nederlanders financieel voor de wind gaat. Trends en de geschiedenis van kamerplanten, de 53-jarige Jac Van Geffen weet er alles van. Hij is docent aan het Agrarisch Opleidingscentrum in Houten. Hij schreef het meermalen her drukte Handboek Interieurbe planting. Aan huis in Wijk bij Duurstede heeft hij een bureau voor interieuradviezen. Maar bovenal voelt hij zich naar eigen zeggen 'plantofiel'. „Zie ik een onbekende plant, dan heb ik een slapeloze nacht als ik niet ach ter de naam kan komen. Inder daad, ik praat wel eens met mijn planten", geeft hij met enige schroom toe. „Niet zoals prinses Irene dat doet met bomen. Ik ge loof niet zo in het bovennatuur- lijke en denk ook niet dat een plant je wijze raad kan geven over je relatie. Maar ik kijk wel goed naar de signalen die ze ge ven. Net als een mens moet een plant zichzelf kunnen zijn. Dan heeft hij het naar zijn zin en is hij op z'n mooist. Ik nam eens een plantje mee uit Pai'ijs dat bij mij maarniet wilde bloeien. Ik heb hem gevraagd hoe dat kwam en toen zij hij'We zitten hier verder van de evenaar af. De dagen zijn langer en ik ben een korte-dag-plant'." Liefhebbers „Alleen liefhebbers gaan zo met hun planten om", beseft ook Van Geffen. Mensen weten volgens hem vaak niet welke planten ze in hun huiskamer hebben staan, en in hun keuze laten ze zich lang niet altijd leiden door hun eigen smaak. „Ze zien in de di recteurskamervan het bedrijf waar ze werken een plant staan, en zetten iets soortgelijks in hun huiskamer. Of de buren hebben twee identieke potten met de zelfde planten op hun venster bank, dus doen ze dat na." Foto's en teksten in de specials van woonbladen bevestigen Van Geffens beschrijving van de trendy kamerplant. Manshoge ficussen met een bijzondere bladvorm of spiraalvormige stam staan in potten van enkele honderden guldens. Bij een strak bankstel behoort een vier kante pot. Planten in een na tuurstenen pot staan in woon kamers met veel hout, wol en andere natuurlijke materialen. Bedenkers zijn interieuront werpers die steeds vaker door particulieren in de arm worden genomen om hun huis in te rich ten. Zij breken zich het hoofd over het juiste bankstel én de juiste planten voor in huis. Het omgekeerde gebeurt ook. De af deling 'Bloemen' van het Agra risch Opleidingscentrum in Houten, waar bloembinders en bloemisten worden opgeleid, kreeg onlangs de nieuwe naam 'Bloemen en interieur'. Leerlin gen kunnen zich nu ook bekwa- De dracaena is een decoratieve plant. De sanseveria mag weer. foto's Marc van der Kort men in interieurinrichting. De kamerplant werd in de twee de helft van de 19e eeuw ge meengoed. Wetenschappers hielden in die periode onderzoe ken die uitwezen dat planten in de huiskamer een bijzonder heilzame werking hadden. „Dergelijke onderzoeken zijn later herhaald", aldus Van Gef fen. „In het midden van de jaren negentig bleek in bedrijfsruim ten met veel planten het perso neel minder vaak ziek te wor den." Pas toen de centrale ver warming zijn intrede deed, werd de sierfunctie van kamer planten belangrijk. In de matig verwarmde en verlichte huiska mers van voor de Tweede We reldoorlog hield slechts een beperkt aantal planten het uit. Varens deden het goed, evenals geraniums en sanseveria's. Van Geffen: „Heel populair waren de slagersplanten, zo genoemd omdat ze zelfs in koude slagerij - en overleefden." De centrale verwarming maakte het moge lijk tropische planten in huis zetten. De versqheidenheid nam toe en oma's vensterbank vol vrolijke bloeiers werd geboren. Op den duur verschoof de aan dacht naar de groene bladplan ten en werden de bloeiers ver vangen door snijbloemen. In de jaren zeventig was het hip om met ldim- en hangplanten de vensterbank om te toveren tot een soort jungle. Bij het aanbre ken van het techno tijdperk cre- eerden industrieel ontwerpers wonderlijk gevormde plastic plantenpotten. Dure planten horen bij de economische bloei in de jaren negentig en het aan breken van een nieuw millenni um. Voor de begonia die vorig j aar zo roemloos uit de toptien ver dween, is er nog hoop op een re vival. Van Geffen ziet 'oma's plant duidelijk weer terugko men'. De lakanthurium of fla- mingoplant met zijn glimmende rode bloembladeren kwam vo rig jaar binnen op nummer acht van de top tien. „Oma's anthuri- um had één grote bloem op een lange steel. Kwekers hebben de plant zodanig gecultiveerd dat hij nu korte stelen heeft en veel kleine bloemen." De nieuwe anthurium doet het leuk in een felrood gekleurde Chinese kookpot, meldt de VT- Wonen kamerplanten-special (prijs van de pot: 430 gulden). Ook de eens zo verguisde sanse veria keert terug in de Neder landse huishoudens. „Omdathij zo mooi past in een modieuze vierkante aardewerk pot", al dus Van Geffen. Anne Vos Het lenteklokje, Leuco- jum vernum, bloeit in maart, iets later dan het sneeuwklokje. De bloem van de plant knikt. Niet voor niets, maar om de meeldra den en de stampers tegen maartse buien te bescher men. Nu ik dit schrijf zijn de meeste sneeuwklokjes uitge bloeid, maar staan de lente klokjes nog in volle bloei. Uit de verte zou je een lente klokje voor een sneeuw klokje kunnen verslijten, maar afgezien van het feit dat het alle twee bolgewassen zijn die met klokvormige bloemen bloeien, hebben ze van dichtbij bezien niet zo veel met elkaar gemeen. Het lenteklokje is veel forser van postuur; het heeft geen grijsgroen, maar stevig donker groen, bijna vlezig blad en Leu- cojum vernum bloeit met bloe men die op een ouderwetse stoffen lampenkap lijken - zo een met kralen aan de punten. In plaats van kralen heeft de lam penkap van het lenteklokje geelgroene punten. Vroeger kwam het lenteklokje in ons land in de buurt van 01- denzaal in het wild voor. Ten minste, volgens Heukels' Flora van Nederland. Nu groeit het nog sporadisch in halfwilde staat op oude buitenplaatsen. In de tuin is het lenteklokje een probleemloze plant en onder gunstige omstandigheden - veel vocht en humus - zaait het zich uit. Leucojum vernum wordt al süids 1420 gekweekt en je zou verwachten dat er sinds die tijd een eindeloze reeks van cultuur variëteiten is ontstaan. Dat valt tegen. Er zijn er welgeteld twee: 'Vagneri' is een reuzenvorm, met breed blad en bloemsten gels van 40 cm lengte - ander half maal zo lang als gewoon. En vaak met twee Wokjes per bloemstengel. 'Carpaticum' heeft gele punten aan het bloemblad, in plaats van groen gele. Voor verzamelaars is dat een significant verschil; gewone mensen merken het nauwelijks op. In april, als het lenteklokje is uitgebloeid, verschijnen de bloemen van Leucojum aesti- vum. Zoals stadsmensen iedere vogel een sijsje noemen, of een vink, zo heet in de volksmond iedere knikkende bloem een le lie of een klokje: grasklokje, Chinees klokje, rapunzelldokje, sneeuwklokje. Het zal u dan ook niet verbazen dat Leucojum ae- stivum in het Nederlands 'zo merklokje' wordt genoemd. Al weer meldt Heukels' Flora dat het zomerklokje in ons land in het wild in drassige weilanden en buitendijkse rietlanden in het wild voorkomt. Het zomerklokje heeft grote bollen - zo groot als die van een narcis. De bloemstengels van Leucojum aestivum worden wei een halve meter hoog en aan de ze stengels bengelen vier tot zes klokjes aan dunne steeltjes. Ook' deze klokjes hebben het lam penkapmodel, met geelgroene tipjes. De afzonderlijke bloe men zijn iets kleiner dan die van, het lenteklokje. Robinson En ook het zomerklokje heeft een reuzenvorm: Leucojum aes tivum 'Gravetye Giant'ge- noemd naar het landgoed van I William Robinson, een van de 1 beroemdste tuinboekenschrij- vers uit de Engelse geschiede nis, Gravetye Manor. Het land huis is nu een hotel, maar de zomerklokjes groeien er nog steeds. Het zomerklokje is een plant voor drassige grond die het goed doet langs sloten en rij vers. Het blad van Leucojum ae stivum verschijnt absurd vroeg - vaak al in december, zodat je ieder jaar weer je hart vast houdt als het in ernst begint te vriezen. Maar hoewel het er kwetsbaar uitziet, komt het al-i tijd weer ongeschonden doof del winter. Ook zonder drassige of vochtige grond is het mogelijk om lente- en zomerklokjes in de tuin te hebben. Ze zullen zich mis schien niet uitbundig uitzaaien, maar ook in normaal-vochtige tuingrond groeien ze goed. Wel verdient het dan aanbeveling om ze in humusrijke grond te planten, in lichte schaduw. Ide aal is een plaats onder loofbo men waar ze in het vroege voor jaar in de volle zon staan, en 's zomers in de koele schaduw vai het lover. Romke van de Kas Lenteklokje Leucojum vernum) Tijdens het dagelijks rondje-in-de-tuin zult u steeds meer oude bekenden ontmoeten die na elkaar hun bloemen ontvouwen. Een van de vrolijke verschijnin gen is zeer zeker Anemone blanda, de blauwe anemoon, die ook wit of rood kan zijn. De wortelstokjes gingen vo rige herfst de grond in. Een heel andere anemoon is 'De Caen' waarvan nu de knolle tjes geplant moeten worden om in de herfst van de grote, kleurige, komvormige bloe men te kunnen genieten. De plantjes kunnen, als ze nu gekocht worden, echter niet tegen nachtvorst. Dekken dus. Anemone blanda trekt zich van die kou niets aan. Veel struiken als gele kor noelje, Chinees klokje, Ri bes of sierbes, krenteboompje en stermagnolia zijn uitge bloeid dus kunnen ze worden gesnoeid. U kunt nu nog zien aan welke takken bloemen heb ben gezeten. Die worden sterk ingenomen of helemaal verwij derd als dit de vorm ten goede komt. Toverhazelaar houdt niet van snoeien. Inspecteer de overwinterde dahliaknollen en geef de gezon de een warm plaatsje tegen een muur op het zuiden. Voorzichtig met de groene spruiten. Afdek ken met een laagje grond en als nachtvorst wordt verwacht een 'dekentje' erover. De tweede helft van mei kunt u ze een defi nitieve plek geven die goed van mest is voorzien. Dan kunnen ook de zaaiplantjes ter plekke worden uitgezet. Maak ook maar vast de balkonbakken schoon, zodat de geraniums, fuchsia's en surf in ia's hun plaats weer kunnen innemen. Koop tijdig in! In de tweede helft van deze maand kunnen de zomerbloe men met penwortel (ridder spoor, zonnebloem, slaapmuts jes, korenbloemen) op de voor hen geprepareerde plek worden gezaaid. Intussen moet u ook aandacht besteden aan de een jarigen die u eerder in uw kasje zaaide. Die moeten verspeend worden. Op een windstille dag kan het gras voor een nieuw ga zon worden gezaaid. U hebt één kilo zaad voor 50 vierkante me ter nodig. Kies het juiste gras- 1 mengsel afgestemd op het ge bruik. Als het meezit kunt u na een week al een groene 'waas' van het gekiemde zaad waarne men. Het gras van het bestaands gazon is al weer aan het groeien. U zult al wel een keer hebben gemaaid. Straks weer drie keer in de veertien dagen. Afharken is nu nog de bood schap omdat gras dat lang blijf liggen nu nog slecht verteert. Korrelmest moet uitkomst brengen: 1' kilo op 50 my~.Een gezaaid grasveld wordt na cira 6 weken voor het eerst gemaaid Afstelling zo hoog mogelijk voor de machine. In de gebruikstuin in ook veel te doen. De meeste groenten als spinazie, raapstelen, radijs, sla. erwten en peulen, kunnen voor de tweede of zelfs derde maal worden gezaaid. Kies de zoge naamde volgrassen, die wat meer ruimte nodig hebben. Van rabarber kunt u de dikke stelen 'trekken'. Zaaien Er kan vreselijk veel worden ge zaaid. In aanmerking komen snij selderij, bieten, spruitkool (tot in mei). Voor de liefhebbers schorseneren en pastinaak. Bloemkool kan nog worden ge zaaid of als plantjes worden uit gezet (65 x 65 cm). Diverseras sen tomaten en paprika kunnen in de hobbykas. Peterselie en wintemortelen willen graag vóórkiemen en postelein kiemt het liefst onder een vochtige, ju te zak in de platte bak. Keukenkruiden plant of zaai je zo dicht mogelijk bij de keuken- Maak een keuze. Welke gebruikt u het meest? Peterselie, selderij, basilicum of dille, lavas (=mag- gikruid) dragon of bieslook? Van de aardappelen zijn de mid- delvroege rassen aan de beurt. Als het goed is, hebt u ze al te spruiten ge'kist'. In de fruittuin moeten wellicht maatregelen worden genomen tegen kanker of schurft. In de kruisbessen kan zich meeldauw -'het wit'- voor doen. Maak de bomenspiegels vrij van onkruid en de grond loi zodat zuurstof in de grond kan doordringen tot de wortels. I Frans Wegman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36