PZC Groen kleurt het leven Bloeiende bomen roepen feestsfeer op 35 zaterdag 7 april 2001 Een vastberaden blik in de grote lichtblauwe ogen, ingevlochten hairex- tensions en een flinke portie eigenwijsheid. De 23-jarige Femke Vos de Wael weet wat ze wil. En daar knokt ze hard voor. Haar winkeltje Plantaar dig Verantwoord, gevestigd in een smal pandje, haast leunend tegen de Goese kerk, is haar uitvalsbasis. Daar probeert ze haar klanten te door gronden. Daar liggen haar hart en ziel. Groen en interieur hebben haar in de greep. Of liever gezegd groen ïn het interieur. En daar heeft ze ook zo haar eigen ideeën over. Die ventileert ze in de winkel en tij dens haar cursus sen en exposities. Een gesprek met een jonge onderneemster voor wie uit daging en spanning het leven kleur geven. Femke Vos de Wael: „Ik gebruik graag groen in huis om een bepaalde leefstijl te creë- fotografie Willem Mieras In de schaduw van de Goese Grote kerk staat een smal pandje. Twee verdiepingen, on derling met elkaar verbonden door een smalle houten trap. De inrichting van Plantaardig Ver antwoord is niet voor de hand liggend. Romantiek en barok gaan er hand in hand. Het stan daard bloemenassortiment zul je er niet vinden. Wel plantaar dige schilderijen en artistieke 'weefsels' van soepele takken. En rozen. Veel rozen. Want daar is Femke Vos de Wael gek op. Femke, bloem- en huisstiliste, voelt zich in ieder geval lekker in haar domein. Het pandje aan de Korte Kerkstraat ademt een haast Bourgondische levenstijl. Beneden staan de bloemen op gesteld in een hoek. Ze veront schuldigt zich voor de 'troep', maar ze is bezig de bloemstuk ken voor haar vaste klanten te maken. Overal liggen takken en stelen op de betonnen vloer. Aan de wand hangt een houten stoel tje met een groot bordeauxrood kussen waarop een klein stille ven van stoffen rozen en wat groen. Een grote compositie van geweven takken geeft de ruimte een apart accent. Accessoires staan opgesteld op een lange, verweerde tafel. Een enkele bloem in een glas of vaas en wat aardewerk. De bezoeker aan Plantaardig Verantwoord kan ook naar boven. Mits de smalle houten trap geen belemmering vormt. Daar biedt de koffiehoek een relaxte plaats om inspiratie op te doen. Op de treden van een tweede houten trap, die overi gens nergens naar toe voex*t, staan kaarsenhoudertjes in wit te papieren zakjes. Een ge bloemde chaise longue en een immense kroonluchter van gla zen pegels voor een van de smal le ramen geven een barok tintje aan het geheel. Krans De wanden zijn diep donkex-- groen, haast antx-aciet geschil derd. Aubergine vlakken met gevlochten takkenkransen vor men een alternatief voor een schilderij. Femke: „Dat is pre cies wat ik de mensen wil laten zien. Doe eens wat afwijkends. Een muur krijgt sfeer door er een kleurvak op aan te brengen met daarin een krans van tak ken. Iets anders dan een schilde rij. Op die manier breng je leven in huis. Dat is voor mij heel be langrijk. Laten zien wat er mo gelijk is met gx-oen in het interi eur. Als je maar je gevoel tot uitdrukking brengt, je lekker voelt in huis. Dat probeer ik de mensen die mijn cux-sus Plant aardig Wonen doen ook bij te brengen. Ga uit van wat er in je leeft. Laat je gevoel spx-eken. Ik geef geen traditionele bloem- schikcux-sus. Zo heb ik tijdens de laatste cursus eind maart de cursisten een plantaardig ka merscherm laten maken. Ze moesten daax-bij hun eigen kleu ren en accessoires uitzoeken." „Er is op dit moment veel aan dacht voor het interieur. Als ik de televisie aanzet is er altijd wel een woonprogramma. Woonbladen zijn ook erg popu lair. Je ziet dat veel mensen zich blind staren op voorwerpen en stijlen die door iedex-een mooi gevonden worden. Ze creëren een soort etalage waarin de ei gen ik ver te zoeken is. Ze lopen zo'n prachtige woonwinkel bin nen, kopen dit en dat. Maar dan komen ze thuis. Blijkt dat er geen plaatsje voor te vinden is omdat het niet past bij de rest. Ik probeer hier altijd uit te vissen hoe mensen zijn. In welke sfeer ze zich lekker voelen. Wat ze echt mooi vinden. Op die manier wil ik impulsaankopen vermij den. Natuurlijk wil ik ook graag verkopen. Ik ga niet voor ieder vaasje dat ik verkoop bij de mensen thuis kijken of het echt wel past. Maar als ik een interi euradvies geef, ga ik als een wervelstorm door het huis. Dan wil ik ook echt doorgronden waar het gevoel van de op drachtgever ligt. „Het gaat er om dat je interieur niet op je af komt. Je overwel digt. Je moet binnen stappen en denken yes, dit is het. Dan geef je uitdrukking aan je eigen ik." Stijlen Femke kan nu overigens meedeinen op de nieuwe woon stijlen waarin planten weer een belangrijke rol spelen. In veel stijlen is de natuur in tal van fa cetten terug te vinden. Dat kan variëren van vachten aan de wanden en op de vloeren tot bin- nenvijvers en florale dessins op woontextiel. 'Groen' is popu lair. Dat wil echter niet zeggen dat het hele huis volgezet moet worden met planten. „Ik ge bruik graag groen in huis om een bepaalde leefstijl te creëren. Maar ik raad mensen aan om te kiezen. Niet overal planten neer te zetten. Zoek een paar mooie planten en laat die in meervoud terugkeren. Genieten van één grote plant is veel leuker dan van veel kleine. Als je bij mij thuis kijkt, zie je maar twee planten." Lachend: „Maar dat zijn wel hele grote." In haar 'groene' werk gaat Fem- ke's voorkeur uit naar bloem- composities waarin iets te bele ven valt. „Ik hou niet van een boeket waarvan je ineen oogop slag ziet: dat is het. Ik wil iets uitnodigends maken. Even ont dekken, kijken en genieten. Zo werk ik veel met asparagus. Dat geeft wat spannends, sprookjes achtigs. Ik kies bloemen op sier lijkheid, op het mooi zijn. Bij voorbeeld Helleborus en sneeuwballen. Bloemen die wat te bieden hebben. Ik heb een voorliefde voor rozen. Grote ro zen. Dat is mijn specialiteit. Bij voorbeeld de Equador- of de Extaseroos. Rozen hebben een schoonheid in zich. Ze hebben een volle knop en je kunt er alles mee doen. Daarnaast werk ik veel met weefsels. Dat kim je wel een visitekaartje van me noemen. Weefsels zijn composi ties van soepele, buigzame tak ken." Ze wijst op een plantaar dig schilderij aan de muur. Een barokke gouden lijst omvat een weefsel van dunne, grillige tak ken. „Ik gebruik alle soorten takken, als het maar buigzaam De jonge stiliste is altijd op zoek naar 'het andere'. „Mijn stijl is moeilijk te omschrijven. Het is niet klassiek, modem, country of noem maar op. Ik hou van een rustige omgeving. Ik leef niet met setjes. Ik pak dit en dat bij elkaar en maak zo mijn eigen sfeer. Massapi-oductie is niet waar ik naar streefHet gaat er om dat het spannend is. Er moet iets te beleven zijn." Annemarie Zevenbergen De eerste zonnige dagen zijn alweer achter de rug. Het voorjaarsgevoel kriebelt. De handen hebben alweer in de tuinaarde ge woeld en de particuliere lusthofjes gaan weer bloei en. Gras gemaaid, plantjes de grond in en de winterrot- zooi opgeruimd. Klaar voor een nieuw tuinseizoen. Bloeiende bomen en heesters maken van het voorjaar een feest. Wie een bloeiende sier- kers of sierappel ziet, weet dat het dan écht lente is. Vooral als de temperatuur dan ook nog aangenaam aanvoelt, is de voorjaars sfeer compleet. Het is niet overdreven om bij bloeiende bomen te denken aan feest. Japan kent bijvoor beeld een nationale feestdag, die is opgehangen aan de bloei ende kersen (Prunus). De sier- kers staat daar dan ook in hoog aanzien. Prunus, Latijns voor pruimenboom, is overigens een plantengeslaclxt uit de rozenfa milie. Er bestaan zo'n 400 soor ten van in de gematigde gebie den, vooral in Oost-Azië. Maar ook ons land kent enkele in heemse Prunussoorten. De slee- doom bij voox'beeld is er één van. Deze is met name te vinden in de duinen, langs akkers, in loof bossen en heggen. Daarnaast zijn in Nederland de vogelkers en de zoete kers veel voorko mende soorten. Sierkers In Japan is de sierkers erg ge liefd. Kwekers daar hebben er alles aan gedaan om bomen te krijgen met nog fraaiere bloe men en nog intensere kleuren. Zoals bijvoorbeeld de Prunus serrulata Kiku-shidare. Een treurkers, die inmiddels ook heel wat Nederlandse tuinen opsiert. De veel geteelde siex-- kersen of Japanse kersen zijn hier overigens cultivars van de Japanse soort Prunus serrulata. De meeste daarvan hebben roze, vaak gevulde bloemen die in korte trossen staan. De jonge bladen zijn vaak bruinachtig. Veel Prunussoorten worden ge teeld om de eetbare vruchten, zoals amandel, abrikoos, per zik, pruim of kwets, zoete kers of kriek en zure kers of meikers. Maar de meeste hobbytuiniers zullen die bomen en heesters hebben vanwege de fraaie bloe men. Het geslacht kent dan ook tal van heesters en sierbomen. Een fraai element om de tuin in het voorjaar een geurig kleurtje te geven. Voor wie de sierkers een beetje te veel 'fanfare' in de tuin is, kan denken aan een sierappel (Ma lus), eveneens van de x'ozenfa- mile. Het is de naam voor vele als sierheesters of -bomen ge teelde cultivars van dit ge slacht. Het geslacht Malus kent 25 sooilen, die voorkomen in de noordelijke gematigde streken. De als tuinplant gekweekte cul tivars worden ook sierappel ge noemd. Een hele leuke sierappel is de Malus Liset. Dat is een niet al te groot boompje met fraaie purperrode bloemen, teiwijl ook het blad pux-perachtig is ge kleurd. Een andere soort, de Malus John Daxonie bloeit prachtig wit. Van deze sierappel valt ook in het najaar veel ple zier te beleven, want de vruch ten zijn helder oranjerood. Die brengt dus meerdere keren per jaar sfeer in de tuin. Zo zijn er meer sierappels waar van de bloei èn de vruchten bij dragen tot die sfeer. Weer andere sierappels ontlenen hun sier- waarde alleen aan de vruchten. Hun bloei stelt daarintegen niet zoveel voor. Het is dan ook be langrijk om bij aanschaf van een sierappel eerst het etiket te le zen om teleurstelling te voorko men. Meidoorn Maar niet alleen heesters en bo men in de tuin laten zien dat het voorjaar in aantocht is. Overal om ons heen, in stad en land schap, gaat het groen bloeien. Denk aan de meidoorn (Cratae gus) en het krentenboompje (Amelanchier). Meidoorns in het landschap groeien vaak als struiken. Voor de tuin zijn er- echter hele mooie meidoornbo men, die niet al te groot worden. Ook het kx-entenboompje kan in een particuliere tuin goed tot zijn recht komen, mits die vol doende ruimte krijgt. Het kren tenboompje bloeit ovex-igens niet alleen mooi in het voorjaar, maar heeft ook andere kwalitei ten. Zo zijn de blauwzwax-te vruchten eetbaar en de herfst kleur is heel fx*aai. Dat maakt van de Amelanchier zeker ook in het najaar tot een van dé sfeermakers in de tuin. Enige voorzichtigheid met het planten van bomen in de tuin is wel vereist. Vooral in een kleine tuin is het vaak een kwestie van passen en meten. Het is niet de bedoeling dat een boom binnen de kortste keren de andere plan ten, inclusief het terras, in de schaduw zet. Maar aan de ande re kant heeft ook schaduw fraaie kanten. Het kan heel sfeervol zijn om in de schaduw van het gebladerte op het terras te genieten van het buitenleven. Weer eens wat anders dan be scherming tegen de zon te zoe ken onder een parasol. Het voordeel van de sierbomen is dat de kroon redelijk open is. Dat wil zeggen dat ze wel voor enige schaduw zorgen, maar niet gelijk alle zon uit de tuin wegnemen. Maar dat de sierbo men en -heesters voor een uit bundige sfeer in de voorj aars- tuin zorgen blijft natuurlijk een pré. Annemarie Zevenbergen Bloeiende bomen geven de voorjaarstuin een feestelijk aangezicht. foto Plant Publicity Hollary

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35