Curacao heeft de wind weer mee (Ma/UHHWtUftMWMttMltWtÉHHtntti, Delta Nuts geeft eiland vertrouwen in de economie zaterdag 7 april 2001 foto's Maurits Sep Cruiseschepen zijn een belangrijke inkomstenbron voor de toeristenindustrie. Het windpark van Delta Nutsbedrijven aan de noordoostkust van Curasao. VOLtNDAM ROTTERDAM De haven van Willemstad is één van de grotere bunkerstations voor olie ter wereld. Curagao heeft zijn eerste grote vis ge vangen. Het Antilliaanse eiland hen gelt al jaren naar rijke investeerders die de economie uit het slop kunnen trekken. Delta Nutsbedrijven bouwde een wind- park en kocht zich in bij het energie- en waterbedrijf Aqualectra. Overheid en be drijfsleven kunnen hun geluk niet op. „Dit is de ommekeer. Delta is de eerste, maar nu gaan er meer volgen." Eindelijk lijken de kansen te keren voor Cu rasao. Eeuwen geleden floreerde het ei land dankzij de slavenhandel. Ook toen al waren het Zeeuwen die een prominente rol vervulden in de eilandelijke economie. De West-Indische Compagnie (en daarin zeker de Zeeuwse kamer) en de Middelburgse Com mercie Compagnie brachten al hun slaven van Afrika naar hun depot op Curagao. Daar wer den ze verzorgd, verkocht en verscheept naar hun eindbestemmingen: suiker-, katoen- en koffieplantages in Zuid-Amerika, de Verenig de Staten en op andere eilanden in het Cari- bisch gebied. Met de afschaffing van de slavernij in 1863 verdween de voorspoed. Die keerde terug toen Shell vijftig jaar later een olieraffinaderij bouwde. Shell is inmiddels weer vertrokken, de raffinaderij is door de overheid verhuurd aan een Venezolaans bedrijf. Nog steeds is Curagao één van de grotere bunkerstations voor olie ter wereld. Ook de containeroverslag levert werk en geld op. Welvarend is Curagao echter allang niet meer. „We hebben de laatste jaren veel economische tegenslagen gekend", zegt voorzitter H. Behr van de Curagaose Kamer van Koophandel. De economie liep blijkens een onderzoek van de Kamer van Koophandel vorig jaar zelfs har der terug dan voorheen. Niet één sector kon zich aan de malaise onttrekken. De gevolgen laten zich raden: de omzet daalde (met bijna eenvijfde), investeringen worden op de lange baan geschoven, de werkgelegenheid nam af (- 6 procent) en maar net iets meer dan de helft van de bedrijven (54 procent) maakte winst. Toerisme Het toerisme groeide niet zoals was gehoopt en verwacht. De afgelopen vijf jaar nam het aan tal toeristen zelfs iets af, van 226.000 in 1995 naar 192.000 vorig jaar. „De voornaamste re den was dat een aantal hotels failliet ging of om andere redenen sloot. Bovendien waren we relatief duur voor Europeanen door de dure dollar", verklaart directeur P. Sampson van het Curagao Tourism Development Bureau. De concurrentieslag om de vrijgevige vakan tieganger met vooral het goedkopere Zuid- Amerika ging verloren. Zelfs andere Caribi sche eilanden wonnen het van Curagao, dat meer dan de buren leed onder een imago van crimineel en onveilig. Ook een andere sector, de internationale dienstverlening, leverde veel minder op dan verwacht. Bovendien blijft de werkloosheid groot. Ongeveer zeventien procent van de be roepsbevolking zit zonder baan thuis. Vooral jongeren vinden maar heel moeilijk een baan. Hopend op een beter leven, trekken ze massaal naar Nederland. „Daardoor is de economie nog verder inge krompen. Wat resteert is een kleine economie met weinig mensen", analyseert Behr. „Toch ging de overheid door met expansie. En nu zit ten we met vreselijk grote financiële tekor ten." In 1995 was Curagao bijna bankroet. Neder land en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) staken de helpende hand toe. Mits het eiland zelf ook offers zou brengen. Nederland eiste een bezuiniging op de overheidsuitga ven, het IMF een privatisering van enkele staatsbedrijven, waaronder het energiebe- drijf. Het bedrijfsleven heeft zelf ook hard gevoch ten voor veranderingen, zegt Behr. „Flexibili sering van de arbeidsmarkt. De werktijden zijn versoepeld, zodat we met minder kosten voor de onderneming toch voldoende perso neel kunnen inzetten." Tevreden is hij zeker met de afschaffing van de marktprotectie. „Jarenlang werd de eigen markt door tariefsbarrières kunstmatig in stand gehouden. Gevolg: producten waren duurder dan in het buitenland. Dat systeem wordt eindelijk afgebroken." Zo mogelijk nog meer verwacht het bedrijfsle ven van de geplande herziening van de belas tingregeling. Die moet Curagao tot een belas tingparadijs maken voor internationale dienstverlening, zodat Amerikanen en Euro peanen elkaar op het eiland treffen om him lu cratieve deals te sluiten. Behr: „We willen een sleutelpositie gaan vervullen. De weg daar naartoe is nog niet volledig geplaveid, maar we zijn wel heel goed bezig." De komst van Delta Nutsbedrijven bewijst dat, reageren overheid en bedrijfsleven en thousiast. „Dit is een heel belangrijk signaal naar andere bedrijven", meent Sampson. Behr: „We hebben ook al contacten met andere Nederlandse ondernemingen, en met de Zeeuwse Kamer van Koophandel." Delta besloot in 1997 de vleugels uit te slaan en over de landsgrenzen heen te gaan investeren. Curagao was aanvankelijk een toevalstreffer. Delta hoorde van de plannen van de Neder landse windmolenfabrikant Nedwind om er een windpark te bouwen. Overtuigd van de goede kansen - op Curagao waait het 24 uur per dag, 365 dagen per jaar - toog het nutsbe drijf in 1998 naar de Antillen. Het nam het ini tiatief van Nedwind over. Een week geleden werd het park feestelijk geopend. Eenmaal op Curagao actief, raakte Delta overtuigd van de mogelijkheden van het ei land. „Wij gelóven in de groei van Curagao", zei directeur P. Stoter over de plannen om op termijn het water- en energiebedrijf Aqualec tra te kopen. Vooralsnog is slechts sprake van samenwerking, maar over het uiteindelijke doel was hij helder: „We doen dit voor onszelf, voor ons rendement, we doen dit om de presta ties van Aqualectra te verbeteren en we doen dit om uiteindelijk het hele bedrijf over te ne men." Dat kan, zodra de eilandraad definitief besluit de aandelen in het nutsbedrijf te verkopen. Directeur S. Martina van Aqualectra ziet pri vatisering wel zitten. Zeker als Delta de koper is. „Wij hebben meer kennis, kunde en kapi taal nodig. Dat is precies wat Delta Nutsbe drijven heeft." Bovendien volgen beide bedrijven exact de zelfde strategie. Beide prijzen zich gaarne aan als een multi utility bedrijf. Dat wil zeggen di verse soorten water (drinkwater, industrie water), meerdere soorten stroom (duurzame energie en elektriciteit uit fossiele brandstof fen). En in het geval van Delta ook nog gas, te lecommunicatie en afvalverwerking. Bij de ondertekening van de raamovereen komst in Willemstad, waarin de nauwe sa menwerking is vastgelegd en waarin staat dat Delta het eerste recht heeft om Aqualectra te kopen, viel meerdere keren het woord 'ver trouwen'. In elkaar, in het eiland, in de toe komst. Vertrouwen is ook hard nodig. Aqualectra staat voor een niet geringe opdracht en Delta heeft zich ertoe verplicht daarbij te helpen. Gedeputeerde voor energiezaken op Curagao J. Middelhof verwoordde die opdracht zo: „Een adequate water- en stroomvoorziening zijn voorwaarden voor het welzijn van de be volking. Water en elektriciteit moeten be trouwbaar, beschikbaar en betaalbaar zijn." Dat lijkt niets bijzonders, de Zeeuwse klanten eisen van Delta immers niets minder. Echter, de infrastructuur op Curagao ligt er minder goed bij dan in Zeeland. De levering is niet al tijd betrouwbaar. Derhalve zijn stroom en wa ter niet altijd beschikbaar. En dan de prijs. Die is voor zowel stroom als water niet laag. Elektriciteit wordt gemaakt door dieselgeneratoren. Door de hoge olieprij zen is stroom op Curagao relatief duur Water is er voldoende, maar zout en dus ondrinkbaar. Het moet eerst gezuiverd worden. Daar is weer stroom voor nodig. Dat drijft de prijs van wa ter verder op. Zo worden eerste levensbehoeften voor nogal wat Antillianen onbetaalbaar, zeker voor hen die van kleine inkomens moeten rondkomen of helemaal geen werk hebben. Wanbetalers genoeg bij Aqualectra. Het bedrijf heeft nog zo'n 45 miljoen gulden te goed van klanten. Om daar wat tegen te doen, heeft het bedrijf een idee uit Zuid-Afrika gekopieerd: de wa terpas. Dat is een systeem waarbij vooraf wordt betaald voor water (op termijn mis schien ook stroom, bevestigde Martina). Ver- gelij k het met de pre-paid belkaarten voor mo biele telefoons. Is het tegoed op, dan gaat de kraan dicht of het licht uit. De waterpas is een groot succes. Niet alleen onder het armere deel van de bevolking. Ook mensen die de rekening toch wel kunnen beta len, maken er gebruik van. Zij zien het als een mooie kans om zuiniger te zijn met water. Om de drie b's - betrouwbaar, betaalbaar en beschikbaar - te garanderen, heeft Aqualectra met hulp van Delta het utiliteitsplan 2020 ge schreven. Conclusie: om aan alle eisen te kun nen voldoen, is in twintig jaar 1,6 miljard gul den nodig voor productie en transport. En de eerste vijf jaar al zo'n 700 miljoen. Het begint met de verbetering en vernieuwing van wat er nu al is. Daarna is uitbreiding aan de orde. Gezien de hooggespannen verwach tingen van windenergie - die op het Deltapark Playa Kanoa nu al lijken uit te komen - lijkt de keuze voor meer windparken voor de hand lig gend. Helaas zijn de mogelijkheden beperkt, waar schuwt directeur R. Kolader van Delta Carib bean. Deze volle dochter van Delta Nutsbe drijven initieert nieuwe projecten voor wind en andere vormen van duurzame energie in het Caribisch gebied. Er zijn al contacten met Ja maica en met Belize is twee weken geleden een intentieverklaring getekend. „Maar eilanden hebben het nadeel dat het elektriciteitsnet beperkt is en dus instabiel", merkt Kolader opJe kunt er dus niet zomaar een stel molens bij zetten en de stroom lukraak op het net gooien. In Nederland kun je altijd nog uitwijken naar het Europese net." Toch zullen Aqualectra en Delta de productie moeten opvoeren. De vraag naar stroom én water op Curagao zal namelijk gaan toene men. Belangrijke klant is het toerisme, dat na jaren van teruggang bezig is aan een inhaal slag. Meer nog dan de olieraffinage en de off shore-industrie zorgt deze sector voor inkomsten uit buitenlandse deviezen. Het toe risme draagt voor 175 procent bij aan het bru to binnenlands product, omgerekend onge veer 700 miljoen gulden per jaar. Meest in het oog springen de gigantische crui seschepen die dagelijks afmeren in de Cura gaose haven. Op drukke dagen liggen er twee in de Sint Annabaai en één daarbuiten aan de megapier. Drie kades is echter niet meer ge noeg. „Er zijn plannen voor een tweede mega pier, die, als het doorgaat, in 2004 klaar moet zijn", vertelt directeur Sampson van het Cura gao Tourism Development Bureau (CTDB). Want cruisen is een uitermate populair tijd verdrijf geworden. De schepen worden daar om steeds groter. Vorig jaar - al was dat vol gens Sampson dan een uitzonderlijk jaar - ontving Curagao veertig procent meer cruise toeristen. Dat zijn 340.000 mensen. Meer waarde hecht hij desondanks aan ver- blijfstoeristen. Mensen die een week blijven, geven immers meer uit dan de zeevaarders die een dagje aan de wal komen winkelen. „Tien cruisetoeristen staan wat uitgaven betreft ge lijk aan één verblijfstoerist. Want die laatste heeft elke dag opnieuw een hotel nodig, en res taurants, winkels." Hotelkamers De toeristische sector timmert stevig aan de weg, beaamt Faisol Ayoubi, die namens dat zelfde CTDB Curagao promoot bij potentiële investeerders. „Als het meezit komen er dit jaar nog zeshonderd hotelkamers bijNu voor al m de middenklasse, later ook vier- en vijf- sterrenresorts. Daar zijn wij erg blij mee, want daar is op de markt duidelijk behoefte aan." Door zijn contacten met mogelijke investeer ders weet Ayoubi hoe belangrijk een vlekkelo ze en goedkope levering van water en stroom is. Hij heeft nog niet meegemaakt dat hotel bouwers Curagao van hun lijstje schrapten omdat de nutsvoorzieningen te duur of te slecht zouden zijn. „Maar een punt van zorg is het zeker. Storingen zijn funest." Water heeft een ander probleem. Behalve de prijs moet vooral de kwaliteit beter op de eisen van de toeristische sector worden afgestemd, adviseert Ayoubi. Niet dat het water slecht is, het is soms juist te goed. „Voor de irrigatie van golfbanen is geen duur drinkwater nodig. De rendementen in het hotelwezen zijn al niet hoog, dus doet men er alles aan op water en stroom te bezuinigen." Of Aqualectra en Delta dat nu leuk vinden of niet, ze zullen de sector tegemoet moeten ko men. En dat weten ze ook wel. „Daarom zijn we een multi utility bedrijf geworden", beves tigt A. Martina, directeur algemene zaken bij het Curagaose nutsbedrijf. „Grote klanten die niet tevreden waren over 'de levering of over de prijs, gingen hun eigen stroom maken. Het Van der Valk-hotel bij voorbeeld. Dus willen we van die markt geen graantjes maar granen blijven meepikken, dan moeten we wel met verschillende produc ten voor verschillende klanten komen." Voorzitter Behr van de Kamer van Koophan del op Curagao ziet hierin alleen maar voorde len voor Delta Nutsbedrijven. „Deze inves teerder komt op het juiste moment. Het is voor het eiland heel belangrijk dat dit gebeurt. An derzijds kan Delta zelf de vruchten plukken. Als er meer bedrijven komen, en wij hopen op de top van het midden- en kleinbedrijf en de onderkant van de grotere ondernemingen in Nederland, ontwikkelt de economie zich en zijn er dus meer afzetmogelijkheden." Behr, en met hem Aqualectra, gedeputeerde Middelhof van energiezaken, de gehele ei landsraad en het CTDB hebben er alle ver trouwen in dat de samenwerking tot iets moois zal uitgroeien voor Delta én voor Curagao. Delta-directeur Stoter toont zich gevleid maar ook wat angstig door het vertrouwen dat politiek en bedrijfsleven in zijn bedrijf stellen. Misschien, oppert hij voorzichtig, zijn de ver wachtingen wel té hoog. Zijn opvolger, J. de Back, knikt instemmend en zegt: „Want we hebben bij dit avontuur natuurlijk een groot eigenbelang: rendement. Het geld dat we in vesteren levert op Curagao meer op dan in Ne derland." Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25