Wil jij Spoorvakbonden ruziën over NS Economie zucht onder mkz Tennisploeg geeft Duitsers geen kans Middelburg loopt openluchtspektakel 400 jaar VOC mis DISCOUNT yotctuL ||llllllllllll||llllllllllll|| IMKERK4KEUKENS Zeeuwen helpen Dwaze Moeders Premier Kok mengt zich in conflict, Netelenbos versterkt grip op spoorwegen NV Haven wil af van springstof VLissinGEn Het wisselen van de wacht SFOR bezet bank in Bosnië TWfbm* eeri heel ander geluid V DEN DEKKER MUZIEK zijn. Dit weekeinde begint het toeristenseizoen. Van de twaalfhonderd boerde rijcampings die bij de Stichting Vrije Recreatie zijn aangeslo ten, houden 480 hun erf herme tisch gesloten voor toeristen. Oud-Rabotopman H. Wijffels denkt dat de veehouderij hier en daar diep zal moeten gaan om de grote problemen te boven te ko men. Wijffels is voorzitter van de commissie die Brinkhorst gaat adviseren over de toekomst van de veehouderij. Inmiddels verloopt de vaccina tie tegen het mkz-virus op de Noord-Veluwe volgens plan. Naar verwachting is de operatie morgen voltooid. Het oormer ken van gevaccineerde dieren kan voorlopig doorgaan. De president van de rechtbank in Den Haag doet pas donderdag uitspraak in een kort geding dat de Dierenbescherming had aan gespannen. Ingeënte dieren krijgen een gaatje in het oor ge prikt. Zeldzaam De kuddes zeldzame schapen en runderen in het ruimingsgebied tussen Apeldoorn, Zwolle en Deventer zijn definitief ten dode opgeschreven (of al ge ruimd). Vereniging Natuurmo numenten gaf gisteren de hoop op na een gesprek met het minis terie van Landbouw. Dierentuinen Het is de vraag of dierentuinen op minder dan 25 kilometer af stand van een besmettings haard hun dieren preventief gaan vaccineren. Volgens Brinkhorst kleven hier grote na delen aan. De kans op besmet ting wordt bovendien steeds kleiner, omdat er inmiddels steeds meer dieren buiten de dierentuinen zijn gevaccineerd. Gisteren werden verschillende acties gehouden in verband met mkz. Boeren uit de Schermer blokkeerden enige tijd de huis- vuilcentrale Alkmaar. Zij vre- (Advertentie) www.pcdiscount.nl DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS ZEELANDHALLEN - GOES ZJTERDSG 14 APR. 10-16 UUR (Advertentie) je eigen klussenbedrijf beginnen? www.startjeeigenklussenbedrijf.nl tel: (013) 529 22 51 of (06) 54 268 007 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het ambiti euze openlucht spektakel over de Verenigde Oostindische Compagnie in Middelburg gaat niet door. De organisatie deelt niet in de landelijke sponsorgel den waarop wel was gerekend. Volgens directeur G. Peijs van de Zeeuwse Theaterstichting heeft de weggestuurde burge meester L. Spar van der Hoek verzuimd Middelburg aan te melden bij de landelijke Stich ting Viering 400 jaar VOC. Voor zitter E. Hessing van de VOC- stichting noemt de lezing van Peijs 'volstrekt incorrect'. Aan de Nieuwe Haven, met de oude gevels van Middelburg als decor, zou in de zomer van 2002 door het Zeeuws Orkest, het Zeeuws Philharmonisch Koor, theatergroep Het Bedrijf v/h en enkele landelijk bekende hoofdrolspelers vijftien keer de volksopera 'Lucia' worden op gevoerd. De kosten waren begroot op tweeëneenhalf miljoen gulden, er werd op 25.000 bezoekers ge rekend. Meer dan anderhalf miljoen gulden moest komen van fond sen en het bedrijfsleven. De or- (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00- 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel j/óuJJ. ia, ook. ao ganisatie in Middelburg, die ge trokken wordt door Peijs en waarnemend burgemeester D. Burgers, ging ervan uit dat de sponsorgelden verdeeld zouden worden door de landelijke VOC- stichting. Senator H. Eversdijk en het door Burgers ingescha kelde bureau Bossanova uit Den Bosch gingen aan het werk om grote sponsors voor de landelij ke VOC-manifestatie te interes seren. Tot hun ontzetting hoor den Peijs en Burgers deze week echter van Hessing dat ze geen geld krijgen. Peijs wijst de beschuldigende vinger in de richting van Spar van der Hoek. Die zou de twee vergaderingen van de landelijke stichting niet hebben bezocht, waardoor het Middelburgse project nooit is aangemeld. Spar van der Hoek weigert com mentaar. Doorsluizen Volgens Hessing klopt het ver haal van Peijs niet. ,,Wat mij de ze week juist verbaasde, is dat in Middelburg een jaar lang niks aan fundraising is gedaan." De doelstelling van de Stichting Viering 400 jaar VOC is alleen de activiteiten in het land te co- ordineren, niet om sponsorgel den door te sluizen naar projec ten in VOC-steden. Wie een plaatsgebonden VOC-project aandraagt, moet zelf sponsor gelden binnenhalen. Het Middelburgse project is nu afgeslankt tot een theatervoor stelling die in september 2002 in Middelburg in premiere gaat en dan op tournee door Nederland. Op die manier zijn de dertigdui zend gulden aanloopkosten niet weggegooid. (Advertentie) www.opruimingskeukens.nl (Advertentie) 8"713214"000019" zaterdag Goes Ringbaan West 2b, 0113 216 451 door Jacques Cats UTRECHT - De Neder landse vrouwen die zich in de jaren tachtig in georga niseerd verband solidair verklaarden met de Dwa ze Moeders in Argentinië, gaan zich mengen in de discussie rond het echt paar Zorreguieta. Dat gebeurt niet in de vorm van Stille Tochten waarvan er destijds tien tallen plaatsvonden. De gedachten gaan uit naar het op gang brengen van een debat. Dinsdag wor den daarvoor in een zo breed mogelijk gezel schap de eerste stekken gestoken. Hettie Jiskoot uit Goes, destijds lid van het in 1993 opgeheven Zeeuwse Co mité Stille Tochten, zou het ongepast vinden om als vroegere comitéleden met witte hoofddoekjes op een protestmars te houden als het verloofde paar op rondreis door het land Zeeland aandoet. Maar ze voelt er wel veel voor om op een ander mo ment en in een andere vorm 'de tegenstem te la ten horen'. ,,Hoe de plannen ook uit pakken, ze zullen uit drukkelijk niet gericht zijn tegen het huwelijk", wil Marijke Haan, één van de landelijke initiatief neemsters duidelijk stel len. ,,Dat heeft geen enkel nut. We willen ons publie kelijk solidair tonen met de famlieleden van de ver misten." Het initiatief komt voort uit een groep vrouwen die altijd contact met de vrouwen in La- tijns-Amerika hielden. Gisteren is in klein comité bekeken op welke wijze de vroegere achterban kan worden gemobiliseerd. Haan: ,,Wc Willen probe ren het debat gaande te houden. De Kamer heeft erover gesproken om weer over te gaan tot de orde van de dag. Dat zou erg jammer zijn." pagina 17: tegenstem moet luider klinken ji° |6 ZW 4 Afnemende wind Regelmatig zon, maar ook een enkele bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur circa 11 graden. 244e jaargang no. 83 zaterdag 7 april 2001 losse nummers 3,00 DEN BOSCH - Terwijl Paul Haarhuis (links) applaudisseert, wordt Jan Siemerink (rechts) omhelsd door captain Tjerk Bogtstra. Siemerink bracht Nederland giste ren met zijn verrassende zege op Nicolas Kiefer aan de leiding in de kwartfinale van de Davis Cup tegen Duitsland. Raemon Sluiter vergrootte de voorsprong vervolgens tot 2-0 door David Prinosil te verslaan. De Nederlandse tennisploeg kan vandaag al een plaats in de halve finale veiligstellen als Paul Haarhuis en Sjeng Schalken het dubbelspel winnen, foto Michael Kooren/Reuters pagina 21: tennissers spotten met alle logica Bosnisch-Kroatische nationalisten hebben troepen van de SFOR-vredesmacht aangevallen (foto), nadat die gisteren een inval deden bij de bank Hercegovacka. Deze staat bekend als een bank die voor de nationalisten zou werken. Een container met 4000 kilo springstof is de inzet van een juri dische strijd tussen de NV Haven van Vlissingen en Jowenko Explosieve Demolitie. De NV Haven wil dat de explosieven zo snel mogelijk worden verwijderd. Jowenko stelt dat het risico meevalt en dat het onmogelijk is de spring stof op korte termijn elders onder te brengen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23; reportage: 25,26,27,29 en 31; wo nen: 35,36, 37,39 en 41; reizen: 45,46 en 47; mobiel: 49. (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het bedrijfsleven begint de pijnlijke gevolgen van de mond- en klauwzeercrisis steeds meer te merken. Inmid dels is voor ruim 38.000 werkne mers werktijdverkorting aan gevraagd. De helft van de aanvragen is toegewezen. Slachterijen, transporteurs en leveranciers zitten zonder werk vanwege de maatregelen die mi nister Brinkhorst van Land bouw in verband met de mkz heeft afgekondigd. Ook de hore ca en de toeristische sector kla gen. Op de Velu we krijgen de hotels veel annuleringen, vooral omdat park De Hoge Veluwe en andere natuurgebieden dicht (Advertentie) 'Als je schoorstenen maakt heb je wel waf ruimte nodig. Die hebben we hier genoeg' Directeur J J. van Dalen van Thermo Products, gevestigd op het bedrijventerrein Vrijburg. Succesvolle ondernemers kiezen voor Vlissingen Bel 06 - 51 42 33 43 I van onze redactie binnenland DEN HAAG - De spoor- vakbond VVMC staat I onder grote druk de aan gekondigde staking van volgende week af te bla zen. Premier Kok zei gis teren dat verder staken in niemands belang is. j „Ik ben behoorlijk bezorgd en geleidelijk aan ook boos", aldus I een getergde Kok. FNV-voor- man De Waal roept zijn collega- I bestuurders op tot 'publieks- I vriendelijke' acties. De bonden lijken intussen I steeds meer in een machtsstrijd verwikkeld om de meeste in vloed onder het NS-personeel. FNV Bondgenoten en de machi- nisten- en conducteursbond WMC vinden dat ze zich moe ten profileren, omdat veel per- 1 soneelsleden zich de afgelopen fmaanden van hen hebben afge- wend en zich verenigden in 'wil- de' personeelscollectieven. j Minister Netelenbos van Ver keer doet dit weekeinde een nieuwe poging de partijen rond de taf el te krij genD e FNV, poli tiek Den Haag en de NS-directie j hopen dat na twee dagen van treinstakingen de druk genoeg 1 van de ketel is om zaken te doen Netelenbos wil achter de scher men haar rol van bemiddelaar ster weer opnemen. Gisteren kondigde haar ministerie aan de grip op de NS te zullen verster ken. Een statutenwijziging zou de overheid het recht moeten geven een aandeelhoudersver gadering bijeen te roepen. In het uiterste geval kan zo'n vergade ring de directie naar huis sturen Het enige dat Netelenbos op dit moment kan doen, is het door haar benoemde lid van de raad van commissarissen onder druk zetten. Ook kan de overheid boetes van maximaal twintig miljoen gulden per dag opleg gen wegens wanprestatie. Die boete betaalt zij als grootaan deelhouder overigens deels zelf, via een lagere winstuitkering. De tweede stakingsdag, giste ren, liep 's avonds om twaalf uur af. De reizigers ondervonden gisteren opnieuw veel last van de acties op het spoor. Er reden wel stoptreinen, maar veel min der dan volgens de dienstrege ling. Intercity's werden net als donderdag uit de dienstregeling gehaald. Alleen in het noorden van het land en in de Achter hoek i-eden de treinen normaal. Het personeel van de twee loka le vervoerders in die gebieden, NoordNed en Syntus, doet niet mee aan de acties. De NS schatten dat gisteren tachtig procent van het aantal ritten is uitgevallen. Volgens het spoorbedrijf doet zo'n vijftig procent van het rijdend perso neel mee aan de acties. Van de ochtendploegen hebben 537 conducteurs en machinisten zich gemeld als staker of als niet-werkwillig, 521 mensen gingen normaal aan de slag. Premier Kok wilde gisteren geen van betrokken partijen de zwartepiet toeschuiven voor het hardnekkige conflict over het nieuwe dienstrooster van de NS. „Niet alleen de bonden, maar ook de directie en de raad van commissarissen hebben aanlei ding gegeven voor de huidige si tuatie", benadrukte hij na af loop van de ministerraad. Hij deed een klemmende oproep aan alle partijen om het gezonde verstand te gebruiken. „Want zoals het nu gaat, worden de rei zigers letterlijk de trein uitge jaagd." GPD/ANP pagina 2: lont in kruitvat Op het Haagse Ma lieveld is het bevel der landstrijdkrach ten overgedragen aan generaal Van Baal (1). Hij wil het personeelstekort bij het leger opheffen. Van Baal volgt gene raal Schouten (r) op. Die laatste krijgt een nieuwe functie bij de NAVO. (Advertentie) zen besmetting van hun vee, omdat de centrale vorig week einde stro en voerafval uit Over ijssel heeft verbrand. Boeren uit Teuge lieten een gro te hoeveelheid melk in een afge damde sloot lopen. Zij kunnen hun melk nergens meer kwijt. Vandaag willen de boeren dit weer doen. Brinkhorst riep de boeren op dit niet te doen. Het mkz-virus kan zich via water razendsnel verplaatsen. De viering van Koninginnedag in Hoogeveen en Meppel gaat vooralsnog gewoon door. Er is een lichte verdenking van mkz in Tiendeveen, bij Hoogeveen, maar er is geen aanleiding om te verwachten dat de mkz roet in het eten zal gooien. ANP pagina 2: ruzie Duitse Groenen pagina 4: hamsteren onzin pagina 5: Blair helpt toerisme pagina 14: weg met weggooi-koe veeboeren komen om in de mest grensafzettingen lachertje pedicurebeurt schapen (Advertentie) bt zsnw wv jt Awftfi Vandaag en morgen (^ÏATERDAC J&qo en 20NDAG 12.00 uur Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! v/d biltlaan 69, kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1