Tegenstem moet luider klinken PZC CNV wil CAO's per bedrijfstak in kleinmetaal Neve en Van de Linde tonen hun waarheid in De Bewaerschole Pestman schildert de schoonheid van het licht Hoog niveau van jeugdige musici op muziekprijsavond 17 GGD vraagt pubers het hemd van het lijf Zorreguieta Pronk praat bij over Zeeland en de Vijfde Nota kunst cultuur Gregoriaanse gezangen en motetten Tangosalon in Middelburg zaterdag 7 april 2001 GOES - Of je tevreden bent met je uiterlijk. Of je je best vaak somber of depressief voelt. Of je wel eens tegen je zin seks hebt gehad. Alle Zeeuwse scholieren van vijftien en zestien jaar moe ten een lijst invullen met vragen over hun gevoelens en lichame lijke en geestelijke toestand. Met de vragenlijst wil de Zeeuwse gezondheidsdienst GGD psychosociale problemen bij pubers op middelbare scho len opsporen en hulp op gang brengen. De GGD verwacht dat de uitslag bij een kwart van de jongeren tot een gesprek met een jeugd verpleegkundige leidt. Tachtig procent daarvan heeft ook echt hulp nodig. De GGD ervan uit dat uiteindelijk een kleine tweehonderd van de 4500 Zeeuwse jongeren van vijftien en zestien jaar voor hulp bij de sociaal-medische teams op de scholen belanden. Daar van zullen zo 'n vij f tig leerlingen hulp van een jeugdzorginstel ling als het psychiatrisch cen trum Emergis nodig hebben. De vragenlijst wordt binnenkort als proef op drie scholen in Zeeuws-Vlaanderen, Walche ren en het Oosterscheldegebied gebruikt. Als alles goed gaat, is de rest van de Zeeuwse scholie ren begin 2001 aan de beurt. De vragenlijst is al enkele jaren bij een groot aantal GGD's in Nederland in gebruik. De leer lingen moeten de vragenlijst - officieel Korte Indicatieve Vra genlijst voor Psychosociale pro blematiek bij Adolescenten (KIVPA) - in de klas invullen. Dat kost zo'n twintig minuten. De lijst heeft vragen over wel zijn, vrienden en familie en ge- zondjieid en vraagt om een zelf analyse. Als de GGD aanleiding ziettot een gesprek, komt de uit nodiging niet thuis, maar wordt er op school contact met de leer ling gezocht. De GGD wil het KIVPA-onderzoek uitvoeren als aanvulling op het gezondheids onderzoek dat de dienst bij alle dertienjarige scholieren ver richt. Na dit preventieve ge zondheidsonderzoek raakte de GGD het zicht op de jongeren kwijt, terwijl zij juist daarna vaak psychosociale problemen krijgen. door Jacques Cats Hettie Jiskoot uit Goes stelt voorop: het zou ongepast zijn om naar bui ten te treden op de dag dat Willem- Alexander en Maxima op hun verlo- vingsrondreis door Nederland in Zee land zijn. „Ik vind dat dat niet meer kan. Om bijvoorbeeld bij een bezoek aan Middelburg te lopen protesteren, desnoods met witte hoofddoekjes om. „Maxima heeft haar best gedaan om iets over de situatie te zeggen. En ik denk dat ze dat ook wel meent." Jiskoot blijft echter van mening dat het in 1993 ontbonden Zeeuwse comité, dat zich solidair verklaarde met de Argen tijnse Dwaze Moeders, nog één keer de straat op moet. Ergens in de periode voordat het huwelijks plaatsvindt. Dat zou dan niet in Middelburg dienen te gebeuren. Mevrouw Jiskoot denkt eer der aan een gezamenlijk optreden met de drie andere vroegere comités op een centrale plaats in het land. Het Zeeuws Archief meldt in de laatste nieuwsbrief dat de omvang van de dos siers wordt uitgedrukt in strekkende meters. Sommige archieven zijn hon derden meters groot. Andere nemen aanzienlijk minder plankruimte in. De kleinste maat die daarvoor wordt ge bruikt is 0,1 meter. Tot die categorie be hoort het archief je van het Zeeuws Co mité Stille Tochten. De bescheiden papieren nalatenschap herinnert aan een periode van grote maatschappelij ke betrokkenheid. Daarvoor moeten we terug naar de ja ren tachtig toen er stille tochten werden gehouden uit solidariteit met de 'dwaze moeders' van het Plaza de Mayo in het Argentijnse Buenos Aires, vrouwen van wie echtgenoten of zonen sinds de junta van generaal Videla waren vermist. Na een landelijke tocht namen in 1982 vijfhonderd mensen deel aan de eerst Zeeuwse demonstratie in Middelburg. 'Wit hoofddoekje meebrengen', luidde het advies op de affiches waarmee de tochten werden aangekondigd. Het zouden er twintig worden. In 1993 stop te het Zeeuwse comité nadat het con tact met de Dwaze Moeders in de loop van de jaren op een laag pitje was ko men te staan. Gevoelens Jammer voor de actuele situatie, vindt Hettie Jiskoot, ex-lid van het Zeeuwse comité dat niet alleen maar de straat opging, maar ook petities aanbood, correspondeerde met vrouwen in La- tijns-Amerika en gastspreeksters uit nodigde. De stille tocht, die aanvanke lijk twee keer en later één keer per jaar plaats vond zou een goede mogelijkheid Het Zeeuws comité Stille Tochten ging twintig keer de straat op. zijn geweest om uiting te geven aan de gevoelens over de thans ontstane situa tie. „Je hoort die tegenstem te weinig. Terwijl er toch veel mensen zijn die er anders over denken." De Goese initiatiefneemster van toen is 'absuluut niet tegen het huwelijk van de prins en Maxima'. „Dat moeten die mensen zelf weten. Maar ik vind dat het echt niet kan dat hij koning wordt en zij koningin.Die vader die dan niet komt, is volgens Hettie Jiskoot de oplossing. Het feit dat de Oranjes, toch de verte genwoordigers van het Nederlandse volk, straks familie worden,van een fa milie in Argentinië die niet echt brand schoon is, stuit haar tegen de borst.' 'Daar moet het Nederlandse konings huis geen banden mee willen hebben." Aan de andere kant heeft Jiskoot op zich wel enige bewondering dat Jorge Zorrequieta niet bij het huwelijk is. „Een familieband is in Latijns-Ameri ka heel anders dan hier. Veel hechter en intiemer. Bovendien: een vader brengt daar de bruid naar het altaar. En nu zit ten ze wel te speculeren hoe het straks verder moet, maar je kunt die man niet blijven tegenhouden." Ze hadden, op pert de Goese, ook in Argentinië kun nen trouwen. „Dan hadden de ouders erbij kunnen zijn. Ik denk dat Beatrix daar wel welkom zou zijn." Het vroegere comitélid Stille Tochten blijft voor de toekomst wel problemen voorzien, zeker nu ook de moeder van Maxima in opspraak is gekomen. Jiskoot wijst erop dat mensen die ver- nil—IF 'lil foto Ruben Oreel antwoordelijk zijn geweest voor de ver schrikkelijke dingen die er in Argenti nië gebeurd nog steeds vrij rondlopen. Huisarrest ,Er hebben er nu weer een paar huisar rest, omdat de Dwaze Moeders, inmid dels vooral de Dwaze Grootmoeders, erg'actief zijn om de kleinkinderen op te sporen. Zolang die mensen niet worden berecht, blijven de families daarmee zitten. Ze kunnen hun rouwproces niet afsluiten." Mevrouw Jiskoot weet via haar contacten met Amnesty Interna tional dat de Argentijnse actievoersters blij zijn met de opstelling in Nederland tegenover Jorge Zorreguieta. „Sommige dingen moeten nu klaar zijn. Die twee zijn kennlijk toch van plan om te gaan trouwen. Daar kun je niet tegen blijven ageren. Wat overblijft is het on verteerbare feit dat ze straks koning en koningin worden. Jammer dat er zo weining in de pers komt van mensen die er net zo over denken." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - CNV Metaal techniek wil af van één centrale CAO voor de kleinmetaal. Er is volgens de bond meer behoefte aan het afsluiten van overeen komsten per bedrijfstak. Door dat de CAO geldt voor zowel fietsenmakers, pijpfitters, elek- tromonteurs en zilversmeden worden onderhandelingen no deloos ingewikkeld, aldus de CNV. Ze wil daarom op korte termijn daarover discussiëren. FNV Bondgenoten ziet voorals nog niets in het afschaffen van de collectieve arbeidsovereen komst. Aanleiding voor het CNV om over het afschaffen van de CAO- kleinmetaal te beginnen, zijn de afgelopen moeizame onderhan delingen. Pas na vier weken van actievoeren, staken en onder handelen is een akkoord bereikt voor de komende twee jaar. In Zeeland gingen tal van bedrij ven plat. „We zijn ervan overtuigd dat de onderhandelingen over de net afgesloten CAO veel soepeler hadden kunnen lopen als we CAO's per bedrijfstak hadden afgesloten", zegt W. de Jong van het CNV. „De CAO voor de kleinmetaal geldt voor fietsen makers tot installatiebedrijven. Daar zit nog al een verschil in belangen en daardoor worden onderhandelingen ontzettend lastig. Door de sector in stukjes te knippen en deel-CAO's af te sluiten, kan dat worden voorko men." Dreigementen De afgelopen onderhandelin gen plaatste de bonden voor las tige vraagstukken, stelt het CNV. De recente stakingen heb ben volgens de bond nogal een grote wissel getrokken op be staande arbeidsverhoudingen. Zo hebben in het hele land werkgevers personeel de afgelo pen weken geïntimideerd door dreigementen te uiten in de richting van stakers over hun loopbaanontwikkeling, het ont nemen van de lease-auto en an nuleren van scholingsvooruit zichten, aldus het CNV. „Het is moeilijk uit te leggen dat werknemers bij bijvoorbeeld GTI het werk dagen platleggen, terwijl de werkgever de zaken beter heeft geregeld voor zijn personeel dan de vakbonden in de onderhandelingen eisen", zegt De Jonge. „Natuurlijk gaat het erom dat de werknemers staken om te zorgen dat ook an dere werkgevers een goede CAO afsluiten voor hun personeel. Maar het lijkt het CNV beter om de kwaadwillende werkgevers aan te pakken en niet de goed willende." Bestuurder C. £oban van FNV- Bondgenoten ziet vooralsnog niets in het loslaten van een cen trale CAO voor de kleinmetaal. „Die discussie is bij de FNV niet gaande. We hebben nu net een mooie CAO afgesloten voor twee jaar. We zijn nog bezig met de afwikkeling daarvan. Ik hoor van de achterban nog niet dat de CAO-kleinmetaal moet worden opgesplitst." VLISSINGEN - Inwoners van Zeeland kunnen maandag 9 april met minister Jan Pronk (Vrom) praten over de positie die hij de provincie geeft in de Vijf de Nota Ruimtelijke Ordening. Dan vindt in Tilburg de in spraakbijeenkomst plaats voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Minister Pronk vertelt om 19.00 uur waar de nota om draait. Daarna wordt er gediscussiëerd en kunnen officiële inspraakre acties worden ingediend. De re gionale inspraakbijeenkomst, waarvan er vijf in het land wor den gehouden, duurt van 17.00 tot 20.30 uur in de Stads schouwburg in Tilburg. Vooaf gaand aan Pronks uitleg is er een informatiemarkt die re gionale thema's uit de Vijfde Nota toelicht. GOES - Het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool en het he renkoor Sint Cecilia zingen morgen, palmzondag, tijdens de hoogmis in de RK Maria Magda- lenakerk in Goes. De koren brengen gregoriaanse gezangen en motetten van Pale- strina, Ley en Wingham ten ge hore. Dirigent is E. Heijblok en het or gel wordt bespeeld door T. Re- mijn. De hoogmis wordt uitge zonden door de KRO op Radio 5. De mis begint om 11.00 uur, ce lebrant is pastor T. Brooymans. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Doordringen tot je eigen waarheid. Dat leerde beeldend kunstenares Ingrid van de Linde vooral van haar docent Jacques Neve toen zij een op leiding volgde aan de Acade mie voor schone kunsten in Sint-Niklaas. Docent en leer linge van weleer exposeren vanaf vandaag tot en met za terdag 28 april in De Bewaer schole in Burgh-Haamstede. Neve legde zich aanvankelijk vooral toe op schilderen. Het figuratieve had zijn grote voorkeur. Zo'n vijftien jaar ge leden maakte hij een omme zwaai naar assemblages. Zijn ruimtelijke objecten vloeien voort uit lang gekoesterde per soonlijke herinneringen. Neve creëert opmerkelijke vormen van zink, hout en steenwaarin vaak tegenstrijdigheden zijn samengevat. Op haar zoektocht naar haar eigen waarheid werd Ingrid van de Linde uit Goes tijdens schole prijkt een dierenhuid waarop Van de Linde de tekst in het Japans aanbracht. De kunstenares bracht later een bezoek aan Marokko, Daar raakte zij diep onder de indruk van de Middeleeuwse productiewijze in een leerlooi erij. Het inspireerde haar tot het maken van een aantal fo to's en kunstwerken, die in de expositie de confrontatie aan gaan met het werk van Neve. Zo is zijn installatie 'Het dage lijks leven' waarmee hij de sleur van de herhaling ver beeldt, ook te zien op haar foto 'Stille Getuigen'. Daarop kij ken de koeien stil toe naar de dingen die om hen heen gebeu ren. De tentoonstelling in De Be waerschole wordt vanmiddag om 15.00 uur geopend met een inleiding door Ingrid van de Linde, omlijst met zang van Hanneke Koek uit Amster dam. De expositie is tot en met zaterdag 28 april geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. doorErnst Jan Rozendaal DOMBURG - Schilder Bob Pestman heeft drie onderwer pen: zeegezichten, landschap pen en stads- en dorpsgezich ten. Maar wie zijn werk goeg bekijkt, en dat kan vanaf mor gen in het Marie Tak van Poort - vlietmuseum in Domburg, ontdekt al snel dat het licht ei genlijk zijn enige onderwerp is. „Dat doet me denken een uit spraak van Willem Maris", rea geert Pestman instemmend. I „Iemand zei hem dat hij zulke mooie koeien schilderde, waar op hij antwoordde: Ik schilder helemaal geen koeien, ik schil der het licht." De vergelijking met Maris is geen toevallige. Pestman schil dert duidelijk in de traditie van de Haagse school en het impres sionisme. Uit de expositie blijkt ISdat hij het schilderen van huis uit heeft meegekregen. Eén schilderij is namelijk niet van de hand van Bob Pestman, maar I van zijn vader Hendrik Pest- 1 man. Het valt nauwelijks op. Als eerbetoon aan zijn vader heeft Pestman het schilderij ernaast gehangen dat hij maakte van I hetzelfde onderwerp, de dorps kerk in zijn geboortedorp Grijpskerke. Onderwijs „Mijn vader was daar predi- 'I kant. Tekenen en schilderen wa ren een hobby van hem. Ik heb nog tekeningetj es die hij als j on- gen maakte achterop het hout van sigarendoosjes. Ik wilde graag de kant op van de kunst. Dat mocht van mijn vader, als ik hem beloofde de onderwijsakte voortekenen te halen. 'Dan kun je met lesgeven je boterham ver dienen', zei hij. 'En je beleg schilder je er dan maar op.' Ik heb altijd met veel plezier in het onderwijs gezeten." Pestman volgde de Academie voor Beeldende Kunsten in Rot terdam en de Academie voor Beeldende Vorming in Amers foort. Zijn Zeeuwse jaren waren toen achter de rug. Hij was drie toen zijn ouders Grijpskerke verlieten, maar als tiener kwam Pestman weer terug in de pro vincie, want het gezin ging in Terneuzen wonen. Hij bezoekt Zeeland nog regelmatig en ter gelegenheid van zijn zeventig ste verjaardag heeft het Marie Tak van Poortvlietmuseum nu een expositie ingericht met zijn schilderijen en aquarellen. De liefde voor het licht die daar op tot uitdrukking komt, heeft Pestman vermoedelijk opge daan tijdens zijn jeugd in Zee land. „Als jongen ging ik mijn huiswerk maken aan de Schel de", herinnert hij zich. „Na tuurlijk merkte ik daar die prachtige luchten en lichten op. Binnen de kortste keren zat ik dan ook te tekenen, wat mijn ouders trouwens niet zo goed vonden. Het is geen toeval dat Mondriaan, Toorop en Hart Nibbrig in Zeeland kwamen schilderen. Zij kwamen voor dat aparte licht dat je vindt in stre ken aan het water. Zeker op Walcheren is het licht heel bij zonder. Dat ik nu exposeer in het museum dat toch vooral gewijd is aan die schilders, is iets wat ik niet had durven hopen." Voor Pestman is het nooit een vraag geweest of hij anders dan realistisch zou schilderen. „Op de academie in Rotterdam heb ik het vak heel gedegen geleerd. Mijn leraar zei: 'Je zit hier op een ambachtschool, gekkigheid maak je later maar in je atelier.' Ik schilder wel eens abstracte dingen, maar dan zijn het altijd kleurstudies. Ik voel me nou eenmaal verknocht met schilde rijen in de trant van de Haagse School. Die stijl heeft nog steeds bestaansrecht. Misschien wel meer dan ooit. Wat ik wil is de schoonheid van de wereld laten zien. Niet alleen omdat ik daar plezier in heb, maar ook als te genwicht voor alle lelijke din gen waarmee we dagelijks wor den geconfronteerd, via het Journaal bijvoorbeeld. Ik wil de mensen laten zien wat het bekij ken nog waard is." Expositie: Bob Pestman, Terug in Zeeland, van 8 april t/m 29 juni in het Marie Tak van Poortvlietmuse um in Domburg, open di-zo van 13.00-17.00 uur. De dorpskerk van Grijpskerke; geschilderd door Bob Pestman. MIDDELBURG - Het tango kwartet El Conjunto van de Middelburgse gitarist Huibert- Jan Vader treedt morgenmiddag op tijdens de tangosalon in de Kloveniersdoelen in Middel burg. De salon duurt van 15.00 tot 20.00 uur. El Conjunto speelt van 15.30 tot 18.00 uur. Tijdens het concert kan het publiek luis* teren en kijken, maar ook dan sen. een reis naar Jemen in de win ter van 1998 getroffen door de dichtregels 'If it is true - that my origin is earth - then the whole earth is my home - and all the world my family'. Die poëzie inspireerde haar tot visuele vormgeving. Zij liet de dichtregels omzetten in ver schillende wereldtalen. Daar na schilderde zij ze met zoge heten drakenbloed op dieren huiden. Dit drakenbloed wordt gemaakt door hars uit een drieduizend jaar oude boom op Borneo te mengen met bindmiddel. Op de ten toonstelling in De Bewaer- Jacques Neve en Ingrid van de Linde houden in de Bewaerschole voor het eerst een gezamenlijke expositie. foto Marijke Folkertsma door ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - De neven Mathieu en Rob van Bellen uit Hulst en het duo Angela Tjiam uit Goes en Rob de Winter uit Kapelle zijn de winnaars van de muziek prijsavond voor duo's van de Vereniging Vrienden van het Zeeuws Orkest. De neven Van Bellen - Mathieu op viool en Rob achter de piano - sleepten gisteravond in de Kloveniersdoelen in Middel burg de eerste prijs in de wacht in de categorie van twaalf tot en met vijftien jaar. Angela Tjiam en Rob de Winter kwamen - quatre mains op de piano - uit in de categorie zestien tot en met twintig jaar. De jury onder voorzitter schap van directeur M. Meijs van de Zeeuwse Muziek school roemde het zeer vir tuoze, talentvolle spel van Mathieu van Bellen en de be trouwbare, volgzame bege leiding door zijn neef. Zij speelden stukken van Wie- niawski, Fauré en De Sara- sate. Het quatre mains-duo werd geprezen om de zeer ge voelige uitvoering van een compositie van Debussy en een expressieve Grieg. Beide stukken werden met veel kleur uit de piano getoverd. De winnende duo's kregen uit handen van J. van de Poel van de Koninklijke Schelde Groep een cheque van dui zend gulden, te besteden aan verdere muziekbeoefening. Overigens werden alle vijf deelnemende duo's even in het zonnetje gezet, omdat naar mening van de jury het niveau van de hele avond hoog lag. Met name in de jongste categorie, waarin de Van Bellens concurreerden met vier kinderen van het ge zin Sarneel uit Groede, ont liepen de kandidaten elkaar nauwelijks. Van Besouw 5401 100% linnen 7 kleuren Met blote voeten over wol,, katoen of linnen van Van Besouw. Dat is lekker. Anders, maar net zo lekker als pierewaaien langs het strand. Natuurlijk mag iedereen zijn schoenen aanhouden. Daar kan zo'n vloer wel tegen. Die blijft net zo mooi. Maar we blijven erbij: niets is zo ontspannen als het echt voelen van de zuivere Van Besouw-kwaliteit. Advertentie Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17