Pleidooi voor woonzorgcentrum T^L PZC Internet tegen sociaal isolement Handtekeningen maken weinig indruk College staat komst Turks restaurant in Domburg toe 16 Veerenaar wuift bezwaren omwonenden weg Provinciebestuur moet ZeelandNet corrigeren Concert op Klavichorden ANTIEK GEEF WAT VRIJE TIJD AAN EPILEPSIE Vlissingse leerlingen winnen met eurospel prijs Stoffels Cleaning Paaszangavond voor Roemenië Kooksessies in Oranjezon MEE3IJS EV2 zaterdag 7 april 2001 door Nadia Berkelder VEERE - Het woonzorgcentrum in Veere moet er komen. J. Mal- jers zet zich al jaren in voor de komst van de seniorenwonin gen. Een aantal bewoners van Veere is tegen de bouwplannen. De argumenten die ze gebruiken zijn onzinnig, meent Maljers. Het woonzorgcenti-um moet op het Oranjeplein komen, tegen de Rijkendijk aan. Sommige Veerenaren vinden dat het com plex het silhouet van de stad aantast. Maljers bestrijdt dat. Als het mooi weer is, ga ik vaak met mijn vrouw op de Torenwal zitten. Nu kijk je tegen de oude schuurtjes aan. De bankjes staan trouwens allemaal rich ting het Veerse Meer. Niemand kijkt toch richting het plein, zelfs de honden die onder de bankjes liggen, kijken naar Kamperland." De mensen die aan de Markt wo nen hebben nu ook geen uit zicht, vindt hij. Die kijken op hun schuurtjes of tegen de dijk. „Ik heb ook nog nooit iemand uit het zolderraam naar het Veerse Meer zien kijken." Voor het stadsschoon komt niemand naar het Oranjeplein. „Mensen die mooie dingen willen zien, lo pen vanzelf naar de markt. Veere heeft het woonzorgcen trum volgens Maljers hard no dig. Er zijn nu wel seniorenwo ningen in Veere, maar die staan in Zanddijk. Te ver weg van de winkels, meent hij. „En er zit ook geen lift in." De mensen die in verzorgingshuis Nieuw San- denburgh wonen, zijn vaak moeilijk ter been. De aanleun woningen die erbij staan, ver dwijnen als het woonzorgcen trum een feit is. Een goede zaak, vindt Maljers. Ouderen horen in het dorp te wonen. „De trend in Veere was dat oudere mensen weg moesten. Dat is eigenlijk nog steeds zo." Parkeerplaatsen Het bezwaar dat er parkeer plaatsen verdwijnen door de bouw van het woonzorgcen trum wuift hij weg. „In Veere door René Hoonhorst HULST - Abonnees op Kabel 128 van ZeelandNet blijven bij de provider protesteren tegen de forse verhoging van het abonne mentsgeld. De uitleg van direc teur J. Bakker dat aan prijsver hoging niet te ontkomen was, omdat er te forse verliezen op Kabel 128 worden geleden, wil er bij velen niet in. Actievoerder J. van Eek uit Sint Jansteen stuurt een brief naar Provinciale Staten, omdat de provincie als grootaandeelhou der de internetaanbieder tot de orde moet kunnen roepen. „De provincie kan ook actie onder nemen om meer providers op de kabel toe te laten. En dat lijkt me in het belang van de Zeeuw se consument." Van Eek sluit zich aan bij andere actievoer ders die abonnees van Kabel 128 vragen om hun ongenoegen aan stikt het van de parkeerplaat sen. Langs het kanaal is een par keerterrein dat bijna altijd leeg staat. Maar dan moeten mensen tachtig meter lopen." Dat winkeliers bang zijn voor om zetverlies, begrijpt hij ook niet. „Iemand die iets koopt, een kle dingstuk ofzo, kan het zo mee nemen. Ze kopen toch geen gro te dingen, want die kunnen niet in de bus. Wat is er trouwens mooier dan langs het kanaal, over de Torenwal Veere binnen te lopen." Maljers spant zich al jaren in voor de bouw van een woon zorgcentrum. Hij is lid geweest van de stadsraad en organiseert nu activiteiten voor de Stich ting Welzijn Ouderen. Volgens hem is er veel belangstelling voor de huurwoningen in het centrum. Nu het werken in de tuin hem te zwaar wordt, hoopt hij zelf eigenlijk ook stiekem op een huisje aan het Oranjeplein. ZeelandNet over te brengen. Eén van de actievoerders roept mede-abonnees op reactiesnaar 128abbo@zeelandnet.nl te mai len, vanwaar hij ze zal doorstu ren naar 'de provider die meer doet'. Als er honderden of zelfs duizenden (Kabel 128 heeft zo'n 17.000 abonnees) protestmail- tjes binnenkomen kan Zeeland- Net in elk geval niet zeggen dat de forse tariefsverhoging slechts enkele abonnees echt kwaad maakte. De protesten van de gebruikers van Kabel 128 zijn niet alleen gericht tegen de prijsverhoging (van 299 gul den ging de abonnementsprijs binnen een jaar via 325 naar 399 gulden per jaar). De actievoer ders vrezen dat ZeelandNet hen ook in de toekomst weer op kos ten zal jagen door onrendabele pakketten te vervangen door goed geoutilleerde, maar voor veel particulieren nutteloze, dure abonnementen. Buurtbewoners in gesprek met wethouder Luitwieler. foto Ruben Oreel door Richard Hoving MIDDELBURG - Met 499 handtekenin gen gingen ze gisteren langs bij wethou der Luitwieler (ChristenUnie, verkeer). Vijf bewoners uit de Middelburgse Stro- menwijk die het niet eens zijn met één- richtingverkeer op de Poelendaeleweg. De ontvangst was hartelijk. „Kom ver der." Schoorvoetend schoven vier vrou wen en een man aan bij de wethouder. De handtekeningen zijn opgehaald in de wijk 't Zand, legde Heieen Furster uit. Eind vo rig jaar overhandigde ze de wethouder al zeshonderd steunbetuigingen uit de Stro men wijk. Furster wilde van Luitwieler weten wat de gemeente met de mening van 1100 kie zers gaat doen. De wethouder kwam haar niet tegemoet. „Als ik u uw zin geef en de Poelendaeleweg in beide richtingen open stel, krijg ik volgende week bezoek van een andere groep bewoners." Het college van B en W houdt vast aan eenrichtingverkeer op de Poelendaele weg. De verkeersproblemen in de omlig gende wijken moeten grotendeels worden opgelost door de Langevielebuitenbrug, de Dorus Rijkersstraat, Oosterschelde- straat en Westerscheldestraat in één rich ting af te sluiten. Furster somde drie rapporten op die de gemeente de afgelopen jaren liet opstel len. In alle rapporten werd volgens haar geadviseerd om op de Poelendaeleweg tweerichtingsverkeer in te voeren. Mede wijkbewoner G. van 't Zelfde wees de wet houder op het amendement dat vorig jaar maart in de gemeenteraad is aangenomen. „Daarin wordt het college opgedragen de Poelendaeleweg weer open te stellen. Waarom gebeurt dat niet?" Luitwieler, die destijds als fractievoorzit tervan de ChristenUnie voor het amende ment stemde, lichtte het besluit van het college nogmaals toe. Volgens hem is ge probeerd de verkeersdruk te verdelen. Furster en Van 't Zelfde waren niet over tuigd. Zij stelden dat het college zich laten leiden door een klein groepje bewoners van de Poelendaeleweg die voor de ge deeltelijke afsluiting van de straat is. De discussie over de Poelendaeleweg wordt op woensdag 18 april voortgezet in een vergadering van de raadscommissie Economie, Sociale zaken en Infrastruc tuur. Het laatste woord is aan de gemeen teraad op maandag 23 april. door Roeland van Vliet DOMBURG - S. Aydin van croissanterie Verdi in de Oost straat te Domburg mag een Turks restaurant beginnen. B en W stellen de gemeenteraad voor vrijstelling te verlenen op het bestemmingsplan. Het college wil zo na vijfeneenhall' jaar een eind maken aan het gesteggel over de zaak van Aydin. De ad vocaat van Pizzeria Milano denkt daar heel anders over. „De heer Aydin kan zijn lang verwachte restaurant exploite ren. Domburg en omgeving kan gaan profiteren van een kwali teitsimpuls op culinair horeca- gebied", aldus B en W aan de gemeenteraad van Veere. De toenmalige gemeente Domburg stond in 19 9 6 al toe dat op Oost straat 11 een Turks restaurant zou komen, maar de familie Sala hield dat tegen. Sala is ei genaar van het Italiaans restau rant Milano en schakelde advo caat Moelikerin. De ruzie tussen cle twee restau ranthouders begon toen Aydin eind 1995 zijn croissanterie uit breidde - zonder vergunning - én warme maaltijden ging ver kopen. Sala kwam daartegen in het geweer. Aydin verkocht na melijk pizza's. Dit was in strijd met het geldende bestemmings plan, waarin stond dat een nieuw restaurant een aanvul ling op het bestaande aanbod moest zijn. Met pizza's en ande re Italiaanse gerechten kwam Aydin niet met iets nieuws. De gemeente legde daarom de eigenaar van Verdi een dwang som op, maar deze werd nooit geïnd. Tot ergenis van Sala be keek de gemeente liever of het mogelijk was om de nieuwe zaak van Aydin te legaliseren. Deze restauranthouder zag zijn inkomsten achteruit gaan dooi de concurrentie van Verdi. Ook de bestuursrechter in Middel burg, voor wie beide partijen el kaar meerdere malen troffen, snapte niets van de laffe' hou ding van de gemeente. Twee jaar later was er nog maar weinig aan de situatie veran derd. Aydin verkocht nog steeds warme maaltijden, ondanks het verbod van de bestuursrechter en de dreiging van een dwang som. Hij had inmiddels kenbaar gemaakt een Turks restaurant te willen beginnen. Dat is name lijk wel een aanvulling op het horeca-aanbod, maar dit stond de rechter niet toe zolang er geen vrijstelling op het bestem mingsplan was. Veere onder zocht nog of dat mogelijk was. Ondertussen controleerde de gemeente de croissanterie drie keer per week op de verkoop van warme maaltijden, maar vond niets. Sala kwam echter wel met bewijzen daarvoor - bonnetjes - aanzetten. Moeliker: „Daar zit al jaren een restaurant, dat is ze ker." Overtreding Nadat in februari van dit jaar de gemeente eindelijk met de vrij- j stelling op het bestemmings plan kwam, reageerde Moeliker schriftelijk. „In onze ogen is het niet mogelijk dat de gemeente de zaak op deze manier legali seert. Dit is juridisch-technisch niet mogelijk. Ik noem dit het belonen van een overtreding," verwoordt de raadsman het pro test. Desondanks zet de gemeente de procedure door. De dreiging van een dwangsom is per direct weggenomen en ook de weke lijkse controles zijn afgeschaft. Met Aydin is wel afgesproken dat hij planschadeclaims op zich neemt. Moeliker: „Dat de gemeente hier doet vermoeden dat er een einde aan de zaak komt, laat ik voor cle rekening van de gemeente. Het wil niet zeggen dat alles afgelopen is." Moeliker voert nog verschillen de bodemprocedures bij de rechtbank en de Raad van State. „Wij voeren geen zaak tegen meneer Aydin, maar willen dat de gemeente zich aan het eigen bestemmingsplan houdt." GRIJPSKERKE - Adri Karman geeft morgen in Galerie De Os- seberg in Grijpskerke een con cert op twee verschillende kla vichorden Hij geeft ook uitleg over deze instrumenten. Het concert begint om 150 0 uur. Re serveren is nodig. kasten, bedden, tafels, lampen, kleingoed, enz. OPRUIMPRIJZENÜ Oranjeplein 10 Oost-Souburg, za 10 tot 17.00 uur. WAAROM TEVEEL BETALEN! NIEUW TE ONTWIKKELEN 19 BEDRIJFSUNITS MIDDELBURG, bedrijventerrein "Amestein" Nationaal Epilepsie Fonds door Mario Wisse MIDDELBURG - In het Tref punt aan de Middelburgse Nassaulaan kan sinds kort ge- internet worden. Dankzij een aantal verschillende vrijgevi ge particulieren beschikt het buurthuis nu over dertien computers. Het plaatsen van de computers is een initiatief van Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM). Elke donderdagavond ver zorgt het SKWM een compu terwerkgroep. Deze week kon den de computers voor het eerst gebruikt worden. Vol gens Monique Baltus. sociaal cultureel werker en coördina tor van het Trefpunt, was dat een groot succes. „Er waren zeker dertig tot veertig wijk bewoners aanwezig, het was er gezellig." De twaalf computers kunnen alleen op donderdagavond worden gebruikt. Van een der tiende (splinternieuwe) com puter kan elke dag gebruikt worden gemaakt. Die compu ter is aangeschaft met geld van de wijkvereniging en het Juli ana Welzijnfonds en geleverd door een eenmansbedrijfje in Nieuw Middelburg. Dat is het leuke", zegt Monique Bal tus, „de wijk wil dit graag, en heeft er helemaal zelf voor ge zorgd." Enthousiast Zeelandnet was zo enthousi ast over het initiatief van het SKWM dat het zorgt voor gra tis internet. Ook vrijwilligers zijn belangrijk. Jan Rotte is zo'n vrijwilliger. „Waar nodig, draag ik een steentje bij", zegt hij enthousiast. Er werden al langer computer workshops gegeven in het Trefpunt. „Mensen kwamen dan met eigen spullen. Op een gegeven moment was iedereen dat wel beu", stelt Baltus. „Bo vendien zijn de meeste mensen in deze wijk niet zo bemiddeld dat ze zelf een computer kun nen kopen." Isolement In Nieuw-Middelburg wonen veel mensen met een laag inko men. Daarbij kent de wijk wei nig sociale samenhang. Buurt bewoners kennen elkaar nauwelijks, mensen verhuizen snel. Het SKWM en ook het Activiteiten Centrum Middel burg (ACV) doen van alles om de sociale samenhang te be vorderen. Zo houdt het ACV elke vrijdag een inloopoch tend in het Trefpunt. „Veel mensen leven in sociaal isolement, er is drugsoverlast, mensen voelen zich onveilig." Het aanbieden van een com puterworkshop is één van de initiatieven om mensen uit hun isolement te halen. Vol gens Baltus is het er belangrijk dat er activiteiten voor wijk bewoners georganiseerd wor den. „Het gaat beter", stelt ze, „er is een netwerk ontstaan, be staande uit Woongoed Middel burg, SKWM, de GGD en stadstoezicht. Als er iets mis gaat in de wijk wordt dat snel gesignaleerd. We proberen er dan iets aan te doen. Dat be leid werpt z'n vruchten af." door Evelyne de Bruijn BERGEN OP ZOOM - De leer lingen van groep acht van de Vlissingse School Vereniging hebben gisteren met hun euro project voor ouderen de Stoffels Cleaning Community Award 2001 in de wacht gesleept. Ze lieten daarmee vijf andere ge nomineerde scholen achter zich en mochten de bijbehorende geldprijs van tienduizend gul den in ontvangst nemen. De award werd vorig jaar in het leven geroepen ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van schoonmaakbedrijf Stofffels Cleaning en wordt uitgereikt aan een school die zich op een unieke manier heeft ingezet voor het maatschappelijk be lang. Het bedri j f wil hiermee het maatschappelijk bewustzijn van jongeren in Nedeiiand sti muleren en ze ertoe aanzetten iets te doen voor de samenle ving. In totaal werden dit jaar negentien projecten ingeleverd, waarvan er zes werden genomi neerd voor de finale. Een onaf hankelijke jury beoordeelde de projecten aan de hand van vi deomateriaal op maatschappe lijke betekenis, originaliteit, moeilijkheidsgraad, inspannin gen en kwaliteit. Spellen Het project van de Vlissingse School Vereniging hield in dat de leerlingen van groep acht op bezoek gingen bij bewoners van zorgcentrum Ter Reede om uit leg te geven over de euro. Met een aantal zelfgemaakte spellen lieten ze zien hoe de nieuwe munten en bankbiljetten eruit SEROOSKERKE - De Stichting Roemenië-FIulp Oost-Souburg, de afdeling Midden-Zeeland van de Stichting de Onder grondse kerk, houdt vanavond een paaszangavond, in de Ne derlands hervormde kerk in Se- rooskerke. De gospelgroep Foundation en het Chr. Gemengd Koor Capella Veerensis onder leiding van Bea Zwadlo verlenen hun medewer king. Solist van de avond is Di- neke Vermeulen. De opbrengst van de collecte is voor het pro ject 'Straatkinderen in Boeka rest'. De avond begint om 19.30 uur. gaan zien en wat de waarde er van is. Om dat op een leuke ma nier over te brengen hadden ze zelf een eurospel, een kwartet spel en memory gemaakt. De jury vond dit project het beste, omdat het een zeer actueel on derwerp betreft en omdat het een leuke manier is om ouderen en jongeren dichter tot elkaar te brengen. De runner-up award ter waarde van 2500 gulden ging naar klas 4 mavo-b van het Gertrudiscolle- ge uit Roosendaal. Hun idee om oorlogsgraven te gaan schoon maken, vond de jury blijk geven van historisch besef en tevens een belangrijk signaal naar de overheid dat kerkhoven niet mogen worden verwaarloosd. De projecten van de basisscho len De Kreeke uit Westdorpe en Sint Jozef uitNieuw-Namen, de Praktijkschool uit Hulst en een andere mavo-4-klas van het Gertrudiscollege wonnen welis waar geen award, maar werden wel beloond met elk duizend gulden. OOSTKAPELLE - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon houdt dit jaar drie maal een kooksessie, in samen werking met het Badhotel Dom- burg. Wie genieten wil van 'koken op niveau' wordt uitgenodigd deel te nemen. De sessies worden be geleid door Gert Melse, chefkok van het Badhotel. Onlangs be haalde hij zilver bij deelname aan een landelijke wedstrijd. Deze kooksessies worden ge houden in de leskeuken van Toeristisch Centrum Oranje zon, Schoolstraat 4, 4356 BX Oostkapelle.Gert demonstreert, geeft toelichting en kijkt over de schouders mee als de cursisten zelf aan de slag gaan. Na afloop gaat men gezamenlijkaan tafel om te genieten van de prestaties. Op 21 april worden aspergege rechten gemaakt, 9 juni wordt met Zeeuwse producten ge kookt, op 27 oktober staan schaal- en schelpdieren op het menu. De sessies duren van 10.00 tot 15.00 uur. Voor elke sessie kan apart worden inge schreven. Voor informatie over de prijzen en voor aanmeldin gen, zie www.zeelandnet- .nl/stichting/oranjezon foto Ruben Oreel Eventueel huur bespreekbaar iimtmonts bv Bewoners van de wijk Nieuw-Middelburg kunnen internetten in het Trefpunt. Op bedrijventerrein "Amestein" aan de Ampèreweg nabij A58 en toekomstige Dammenroute N57. Er zijn twee types units nl. van ca. 60 m2 en ca. 70 m2. Uitvoering: hoogte 7,5 m, vrije hoogte ca. 7 m; verdiepingsvloer mogelijk (optioneel); betonvloer: vloerbelasting 1.000 kg/m2; zeer goede gevel- en dakisolatie; overheaddeur en loopdeur; toilet met fonteintje; eigen parkeervoorzieningen; vrije indelingsmogelijkheden kantoor, pantry, magazijn etc. Koopsom vanaf f 120.000,- V.O.N. en excl. b.t.w. Bedrijfshuisvesting NVM Middelburg, Dam 8, Telefoon (0118) 65 22 99 Internet: www.meeus.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 16