Midden-Zeeland wil bedenktijd Vangstverbod kost vissers bijna halve boterham Het Veer se Gat is al veertig jaar dicht Luidruchtige herdenking opstand 1572 Beauty Gezondheid Arnemuidse broers vragen lagere straf voor vechtpartij Fresco uit Alhambra op transport naar Haagse restaurateur Ouderenpartij wordt Lokale Partij Vragen over garnalenmonopolie Extra geld voor monumenten Baldadig tweetal aangehouden Winkeldief betrapt IJzeren Rijn weer in gebruik GS eisen voor half mei ondertekening overeenkomst met vliegveld Ballonnen bij de eerste paal Dansspektakel in Middelburg Paasappèl Expositie in Zeeuwse Bibliotheek ZEELANDHALLEN door Richard Hoving VLISSINGEN - Op 6 april 1572 kwamen de Vlissingers in opstand tegen de Span jaarden. Gisteren, 429 jaar later, herdacht de stad dat met kanonschoten, trompet geschal en een concert van de Mariniers kapel. De kogels die de schietvereniging de Fles 's avonds om kwart voor zeven afschiet op het ronddeel voor café Montparnasse, zijn van papier. De knallen zijn echt. Voor elk van de vijf schoten gaat er een schep buskruit in de loop van het gietijzeren kanon. De Vlissingse burgemeester Van Dok-van Weele lost het eerste schot. Ze heeft een gehoorberschermer op haar hoofd. De zes leden van de Fles, uitgedost in een matro zen uniform uit 1850, steken vingers in hun oren als het lont wordt ontstoken. De vijf kanonschoten betekenen het begin van een feestelijk avond rond de bevrij ding van de Spanjaarden. Als de knallen zijn verstomd, klinkt vanaf de torentrans van de Sint Jacobskerk trompetgeschal. Voor de ingang van de kerk staat een rij mensen te wachten. Die komen voor een concert van de Marinierskapel van de Ko ninklijke Marine. Drie jaar geleden herdacht Vlissingen voor het laatst de strijd tegen de Span jaarden. Aafke Verdonk pleit in haar wel komstwoord in de kerk voor een jaarlijks herdenking met een volkstoneel waarin de gebeurtenissen van 6 april 1572 wor den nagespeeld. Een deel van het script is al geschreven, in 1772. „Roer trommelen steekt trompetten'. Maakt jubelend feestgeschal Geen Alva zal het beletten Geen Waal of Spanjaard zal Het blij herdenken stuiten Van Neerlands heilsbegin Hier dreef men vijand buiten en haalde vrijheid in. De Vlissingse burgemeester Van Dok-van Weele lost het eerste schot. VLISSINGEN - De AOV/Unie 55+ in Vlissingen gaat Lokale Partij Vlissingen heten.De oprichting van de nieuwe partij is deze week rondgekomen en gebeurde in nauwe samenwer king met de Partij voor Zeeland. Eenzelfde overgang van AOV/Unie 55+ naar Lokale Partij was ook in Veere het geval. Het partijprogramma van de LPV wordt in het najaar aan de algemene ledenvergadering voorgelegd. De Lokale Partij Vlissingen wil de inwoners van de gemeente meer betrekken bij de politiek door middel van 'kortere lijnen' naar de burgers en een interactief beleid. DEN HAAG - WD en PvdA in de Tweede Kamer willen dui delijkheid van het kabinet over monopolievorming in de gar- nalensector. Twee grote garnalenverwerkencle bedrijven be heersen de markt en zij bepalen in belangrijke mate ook de aanvoerprijzen. Dat zijn de firma's Pull uit Volendam en Hei- ploeg uit Zoutkamp. WD'er O. Vos en Pvd A-Kamerlid E. Bolhuis willen van minister Jorritsma van Economische Za ken en staatssecretaris Faber van Visserij weten of dat wel mag op basis van de Mededingingswet. De Nederlandse Me- dedigingsautoriteit (Nma), die monopolievorming en oneer lijke concurrentieverhoudingen behoort aan te pakken, heeft in de garnalensector al eens actie ondernomen, maar de resul taten daarvan zijn tot op heden niet bekend gemaakt. DOMBURG - De eigenaren van de monumentenpanden Si mon Oomstraat 3 in Veere en Nooi'dstraat 39 (Carmen Sylva) in Domburg kunnen rekenen op extra subsidie. De gemeente heeft bijna 45 mille overgehouden uit een potje voor het res taureren van het carillon van het stadhuis van Veere. Met de extra subsidies kan de eerste fase van de restauratie van Car men Sylva worden uitgevoerd. Er blijft nog een tekort over van bijna twee ton. MIDDELBURG - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn een zeventienjarige jongen uit Middelburg en een zestienjarig meisje uit de gemeente Veere aan de Sir Winston Churchillaan in Middelburg aangehouden wegens baldadigheid. De twee hadden een wegafzetpaaltje weggenomen. VLISSINGEN - Een 39-jarige man uit de gemeente Vlissin gen is gisteren rond 15.30 uur in de A&P in Vlissingen aange houden wegens winkeldiefstal. De man had toiletartikelen met een waarde van enkele tientjes weggenomen. Hij kreeg een boete van tweehonderdvijftig gulden. LUXEMBURG - Het herstel van de IJzeren Rijn, de directe goederenverbinding tussen Antwerpen en Duitsland, komt dichterbij. In november wordt er een definitief besluit over genomen door de verkeersministers van Nederland, België en Duitsland. Als er voor (tijdelijk) herstel van de lijn wordt ge kozen, mogen er van minister Netelenbos vanaf september 2002 maximaal vijftien treinen per dag gaan rijden. Zij heeft dat donderdag op de Europese Transportraad in Luxemburg toegezegd. In mei komen daar milieustudies over uit. Voor de Zeeuwse havens is de IJzeren Rijn ook interessant, als snelle direct verbinding met Duitsland. foto Lex de Meester zaterdag 7 april 2001 door Richard Hoving ARNEMUIDEN - De aandeel houders van vliegveld Midden- Zeeland moeten voor half mei een overeenkomst met de pro vincie Zeeland tekenen over het aantal starts en landingen. Dat laat gedeputeerde Poppelaars (CDA, milieu) ze binnenkort weten. Afgelopen donderdag stelden de aandeelhouders van het luchtvaartterrein bij Arne- muiden het besluit om hun handtekening te zetten uit. Vliegvelddirecteur B. van Dam stelde vox-ig jaar september voor het aantal starts en landingen op 45.000 per jaar vast te leggen. Het aantal vliegbewegingen schommelt de laatste jaren rond de 35.000. In de concept-ovex'- eenkomst die door de provincie is opgesteld, staat dat op elke extra beweging een boete volgt. Volgens de overeenkomsten moeten circuitvluchten (touch and go's) op zaterdag, zondag en in de zomennaanden zoveel mo gelijk worden beperkt. Lesvluchten van andex-e vlieg velden zijn niet welkom op Mid den-Zeeland. Het vliegveld ziet af van baanverlichting voor MIDDELBURG - De gemeente Middelburg slaat woensdag (11 april) de eerste paal voor de nieuwe multifunctionele ac commodatie. In het gebouw ko men twee scholen, een wijkcen trum, kinderopvang en een gymnastieklokaal. Ook de stichting Arduin krijgt een ruimte. De eerste paal wordt om 15.35 uur geslagen door een heiploeg met een oud-Hollandse heistel ling. Voor de bewoners van de Magisti'aatwijk zijn er allerlei activiteiten georganiseerd, zo als springkussens, een optreden van de band Champain Charlie, steltlopers en clown Bailie die ballonnen uitdeelt. De nieuwe accommodatie wordt gebouwd op de plek waar in december vo rig j aar twee flats tegen de vlak te gingen. nachtvluchten. Ruim een half jaar nadat de overeenkomst is opgesteld, ontbreekt de handte kening van het vliegveld. Vol gens milieu-gedeputeerde Pop pelaars wordt het tijd dat de aandeelhouders van Midden- Zeeland daartoe over gaan. Middelen om dat af te dwingen heeft de gedeputeerde niet. Poppelaars werd gisteren ver rast door een telefoontje van de voorzitter van de raad van com missarissen van het vliegveld. Die vertelde hem dat de aan deelhouders bedenktijd nodig hebben. „Ik dacht dat het be sluit nog een maar formaliteit zou zijn", aldus de gedeputeer de. Zonering Poppelaars toog half maart met collega-gedeputeerde Van Zwieten (VVD, ruimtelijke or dening) naar Midden-Zeeland om de aandeelhouders tekst en uitleg te geven. Poppelaars: „Volgens mij was na die bijeen komst de kou uit de lucht." Volgens voorzitter J. Wind van de x-aad van commissarissen heeft de overeenkomst ver strekkende gevolgen voor de aandeelhouders die een bedrijf op het vliegveld hebben. „De overeenkomst gaat verder dan de wettelijke zonering die voor Midden-Zeeland van kracht is." Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft geluidsgren- zen (zonering) voor Midden- Zeeland opgesteld die ook uit gaan van 45.000 vliegbewegin gen. De zonering stelt echter niet een grens aan het aantal vliegbewegingen, maar aan de hoeveelheid geluid. Als vlieg tuigen over een paar jaar stiller worden zijn meer dan 45.000 staxis en landingen binnen de geluidsgrenzen mogelijk. De overeenkomst tussen de provin cie en de vliegvelddix'ectie laat dit niet toe. De aandeelhouders komen in mei opnieuw bij elkaar. Volgens Wind wordt tijdens deze verga dering een definitief besluit ge nomen over de overeenkomst. De voorzitter van de raad van commissarissen rekent er op dat de aandeelhouders alsnog hun goedkeuring geven. Vliegveld directeur Van Dam wilde giste ren niet reageren. Vrijdag Zaterdag Zondag I 20 21 22 april april april 14.00-22.00 u. 10.00-18.00 u. I 10.00-18.00 u.| (Advertentie) Met o.m.: Huid-, nagel- en haarverzorging, cosmetica, plasti sche chirurgie, Tattoo's, piercings, sportscholen en demo's, sie raden, luxe lingerie, badmode, voedingssupplementen, acces soires, alternatieve geneeswijzen, diëten, kapperswedstrijd, metamorfoses, catwalkwedstrijd, modeshows Vrijdag 20 april: diverse optredens van I de Franse Chippendales MEN AT WORK REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl MIDDELBURG - In Sporthal De Kruitmolen in Middelburg wordt vandaag een 'demogy- jada' gehouden. Tijdens deze dansshow laten gymnastiekverenigingen en balletscholen dansen zien. Kindergroepen en gevoi'derde demonstratiegi'oepen wisse len elkaar daax'bij af. De organisatie is in handen van de productgroep jazzdans van de Koninklijke Neder landse Gymnastiek Unie. In totaal zeshonderd deelnemers tonen 54 dansnummers, ver deeld over een middag- en avondprogramma. Ook Dance MoTiVation, de jazzafdeling van de Middelburgse Turnver eniging, neemt met acht groe pen deel. Het middagprogramma begint om 13.30 uur, het avondpro gramma om 19.00 uur. door Katja Loqtenberq DEN HAAG - Twee broers uit Arnemuiden hebben het Haagse gerechtshof om strafverminde ring gevraagd, Ze waren door de Middelburgse politieiechter veroordeeld tot twee weken cel straf voor him aandeel in een massale vechtpartij in de Wijn gaardstraat in Goes. De broers vonden die straf te hoog. Zij waren op 27 september 1998 op stap met een groep vrienden uit Arnemuiden. In discotheek Toreador zouden ze al ruzie ge had met een familie uit Goes. Buiten zou die ruzie zijn geësca leerd. De groep uit Arnemuiden en de familie uit Goes raakten slaags met elkaar. Er vielen over en weer rake klappen met vuisten en bierflessen. Een lid van de Goese familie raakte gewond door zo'n fles. Een van de Arne muidse broers zou zelfs een klap met een krik hebben gekregen, waarna hij het bewustzijn ver loor. Zijn oudere broer sloeg die belager in elkaar-. Er vielen dus aan beide kanten gewonden. Ook vrouwen zouden zich in het gevecht hebben gemengd. Vol gens de broers had een van de- vrouwen haar schoenen uitge trokken en was zij daarmee wild om zich heen gaan slaan. Hofrechter I. von Brucken Fock noemde de zaak 'ingewikkeld', aangeziende getuigenverkla ringen van de familie uit Goes en de groep vrienden uit Arne muiden flink van elkaar ver schillen. Volgens de bi'oers was hun aandeel in de vechtpartij veel kleiner dan de politierech ter in Middelburg bewezen had geacht. De hofaanklager was dat niet met hen eens en eiste opnieuw twee weken celstraf. Het hof doet op 20 april uit spraak. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het fresco uit de voormalige bioscoop Alham bra in Vlissingen is gisteren on geschonden op transport ge gaan naar de restaurateur in Den Haag. De muurschildering van de Belgische schilder A. Pharasyn zat stevig ingepakt in een stalen framewerk. „Het was een lastig karwei, want het fres co woog alles bij elkaar toch een dikke zes ton. Gelukkig is het heel gebleven", zei Harry Herm- sen van sloopbedrijf Sagro. In een paar banden en aan enke le haken hing het fresco even in de lucht voordat het op een dieplader gezet kon worden. De medewerkers van Sagro vrees den dat het fresco bij de red dingsactie zou verbrokkelen. „Vandaar dat we voor een stevi ge verpakking hebben geko zen," De muurschildering kwam en kele maanden geleden bij de sloop van de oude bioscoop aan de Spuistraat te voorschijn. Op initiatief van de stichting Stadsherstel Vlissingen werd besloten tot een reddingsactie. Hermsen: „We houden het fx-es- co dit weekeinde nog bij ons in 's Heexenhoek, maar maandag gaat het in de dieplader vex'der op transpoxt naar Den Haag." De afbeelding, een man die een duifje aan een vrouw geeft, ziet ervaal uit. De schildering zat ja ren verscholen achter het be hang. De verwachting is dat de muurschilderingen rond 1930 zijn gemaakt. Op de plaats van Alhambra verschijnt een appar tementencomplex. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Vissers voelen de gevolgen van het vangstver bod voor grote delen van de Noordzee stevig in hun porte monnee. Vooral in de visserha vens met veel grote schepen, Missingen en Stellendam, is de omzet sinds half februari scherp gedaald. MIDDELBURG - De commissie Zingen in Middelburg en de zen- dings- en evangelisatiecommis sie van de Christ. Geref. Kerk houden 16 april een paasappèl in de Ontmoetingskerk in Mid delburg. Het appèl begint om 10 uur. Me dewerking woi'dt vexieend door ds. G. J.H. Vogel en het IGK Glo rify, onder leiding van Jeanne Ovaa. De vismijn in Vlissingen meldt over de afgelopen maand een omzetvexiies aan vis van onge veer veertig procent. Hogere vispx-ijzenmaken dit nauwelijks goed. Ook in geld is de omzet flink afgenomen, met een dex'de in vergelijking met dezelfde pe- ï'iode vorig jaar. Over het hele j aar tot nu toe is de situatie niet zo dramatisch, om dat vissers voor half februari veel vrij hebben besornd. Vorig jaar lag de omzet in Vlissingen rond deze tijd op 22,8 miljoen gulden, die ligt nu op 20,4 mil joen gulden. Vismijndirecteur J. J. B. de Looff wanhoopt nog niet. „Ik zeg altijd, pas na de zo mervakantie kan je echt de ba lans opmaken." In Stellendam is het niet beter dan in Vlissin gen. In kilo's is daar sprake van een minder grote daling, met ruim 35 procent. Maar in geld is de toestand vergelijkbaar. De fi nanciële omzet ligt er 32,5 pro- cent lager dan vorig jaar. „Het is duidelijk dat de visprij- zen een plafond hebben be reikt", aldus directeur H. Vene- ma van United Fish Auctions het samenwerkingsverband van de vismijnen in Stellendam, Scheveningen en Colijnsplaat. Colijnsplaat en Breskens her bergen meer kleinere vissers vaartuigen, die nog binnen de twaalfmijlszone uit de kust mo gen vissen. Toch is in Colijns plaat de omzet in kilo's ook aanzienlijk gedaald, met 44 procent, maar in geld bedraagt de teruggang 'slechts' vijftien procent. Dat komt, volgens di- recteur Venema, door het geva rieerde koperspubliek in Co lijnsplaat. Er wordt veel ingekocht voor Belgische res taurants en viswinkels. Breskens telt drie grote kotters. Die zetten 30 tot 50 procent minder om, weet vismijndirec teur F. Lokerse. Toch is de omzet van de vismijn gestegen, dank zij een grote aanvoer door Belgi sche kotters. En de eigen kleine vissersschepen hebben minder last van het visverbod. In Bres kens wordt ook veel ingekocht door de kleinhandel. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Onder het toeziend oog van duizenden mensen, werd op 24 april 1961 met de laatste caisson het Veerse Gat afgesloten. Cor Kotvis, in die tijd medewer ker bij de Provinciale Waterstaat, legde het evenement vast op foto. De afbeelding is de blikvanger van de expositie Het gat is dicht in de Zeeuwse Bibliotheek. Naast foto's, zijn er tekeningen te zien van Antoine Mes. Om vijf over vier die dag werden Walcheren en Noord-Beveland met elkaar vei'bonden. „Een fantastische ervaring", wist D. von Eugen zich te herinneren. Hij was in dienst van de aannemer Combinatie Veerse Gat. ,Ik dacht dat 't een soort ideaal was om erbij te horen. Ik wilde - na een kantooi'baan - met mijn voeten in het water staan." Zijn aanstellingsbrief liet zijn aanvankelijk en thousiasme wat varen. Onverbloemd kreeg Von Eugen te horen dat hij 'de eerste vij f jaar een blok aan het been zou zijn'. „Een zeer boeiende periode", zei H. van der Tuin, oud-ingenieur bij de Rijkswater-staat. Hij contx'oleerde het stxeombeeld, de stabi liteit van de gebx-uikte materialen en hij be keek waar aanzandingen plaatsvonden. De verhalen van Van der Tuin en Von Eugen zijn in beeld gevangen. Mes maakte in de ja ren haarscherpe tekeningen van containers en de sleepboten. Zijn tekeningen zijn te zien in de bibliotheek. Naast de foto's van Kotvis en de tekeningen van Mes, is ook ander materiaal te zien. Na een opi'oep in deze krant, meldden zich mensen die de sluiting van het Veerse Gat meemaakte en op de foto vastlegde. De Zeeuwse Bibliotheek maakte daax-uit een selectie en stelde ze eveneens tentoon. Het gat is dicht is nog te zien tot 5 mei. In de Zeeuwse Bibliotheek zijn de foto's te zien die in 1961 werden gemaakt bij de afsluiting van het Veerse Gat. foto Lex de Meester TOEGANG INFO ƒ17,50 LU tb 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15