Garantie op dijken niet te geven Wooldhuis raakt littekens kwijt 13 Opslag 4000 kilo springstof in haven inzet kort geding Waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht geen problemen Isabellahaven weer bereikbaar over Nederlands grondgebied Brandweer zoekt naar drenkeling na vondst van paar damesschoenen Speciaal onderwijs biedt aan ex-psychiatrische kinderen geen soelaas AUTOPARADE Aandelen van NV Haven voor 46 miljoen verkocht Yeere trekt geld uit voor steunpunt vrijwilligers zeeuwse almanak Kim MIDDEN zaterdag 7 april 2001 door Rolf Bosboom GOES - Voor ruim de helft van de dijken in Midden- en Noord- Zeeland is het lastig te bepalen of ze aan de nieuwe strengere normen voldoen. Waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht dat PHILIPPINE - De bewoners van het buurtschap Isabellaha ven zijn gisteren uit hun isole ment verlost. Medewerkers van het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren hebben de Olmendijkweg - een landweggetje van het buurtschap naar Philippine - met koud asfalt weer berijdbaar gemaakt, zodat auto's en hulp diensten het buurtschap weer over Nederlands grondgebied kunnen bereiken. Donderdag sloten Belgische in stanties de grens bijna herme tisch af, waardoor de bewoners van Isabellahaven praktisch in een volledig isolement raakten. Om in Philippine te kunnen ko men, moest worden omgereden via Zelzate/Sas van Gent. Het waterschap heeft gisteren, mede op verzoek van het ge meentebestuur van Moerbeke. aan het provinciaal coördina tiecentrum mkz verzocht om de grensblokkade bij Rode Sluis- /Moerbeke op te heffen. Het schap kreeg veel klachten bin nen van mensen over onophou delijk vrachtverkeer door Zuid- dorpe en Koewacht. Het schap plaatste zelf nabij de afslag Bonte Koe bij Koewacht aan- duidings-en verwijzingsver- borden om het wegverkeer ruim voor de afgesloten grenspost om te leiden naar geopende grens overgangen. Op andere kleine grensovergangen plaatsten de Belgische instanties gisteren nog meer afzettingen. pagina 14: mkz (Advertentie) deze waterkeringen wel veilig genoeg zijn, maar mist de in strumenten om dat te kunnen onderbouwen en kan dus geen harde garantie geven. De dijken en duinen die het ach terland beschermen, moeten be stand zijn tegen stormomstan- digheden die zich gemiddeld één keer in de vierduizend jaar voordoen. Om dat te kunnen be palen heeft de rijksoverheid randvoorwaarden opgesteld. Die zijn volgens het waterschap echter onvolledig, 'inconsistent' en houden onvoldoende reke ning met de wijze waarop wa terbewegingen de dijken belasten. Nieuwe, strengere randvoorwaarden zijn daarom hard nodig. Die moet minister Netelenbos van Verkeer en Wa terstaat vaststellen, maar dat kan nog wel tot 2007 duren. Dat zou betekenen dat het her stel van eventuele zwakke plek ken pas rond 2010 kan gebeu ren. Rapport Die termijn is onwerkbaar, zo stelt het waterschap in het gis teren verschenen rapport De waterkering getoetst over de sterkte van de dijken. „Deze pe riode is te lang en met het oog op het waarborgen van de veilig heid in feite niet acceptabel. Het is dan ook noodzakelijk dat de minister op korte termijn een complete, consistente en realis tische set randvoorwaarden vaststelt." In het rapport doet het water schap voor de eerste keer ver slag van het toetsen van de betrouwbaarheid van'de water keringen. Dat moet voortaan één keer in de vijf j aar gebeuren. Er is 339 kilometer aan dijken en duinen beoordeeld. Voor meer dan de helft (178 km) kan de sterkte nog niet definitief worden bepaald. Elf procent (52 km) krijgt de kwalificatie 'vei lig' mee en 22 procent (109 km) wordt als 'voldoende' be schouwd. De problemen met de steenzet tingen zijn in de beoordeling buiten beschouwing gelaten. Daarvoor bestaan al specifieke, zwaardere randvoorwaarden. Op basis daarvan worden langs de Westerschelde sinds 1997 dijkversterkingsprojecten uit gevoerd. Het rapport bevestigt eerdere berekeningen dat in het slechtste geval de bekleding van 120 kilometer Oosterschelde- dijk ook onvoldoende is. De beoordeelde waterkerende kunstwerken, zoals sluizen, werden nagenoeg allemaal in orde bevonden. Alleen de keer sluis in Vlissingen moet nog na der worden bekeken, omdat daarop toegesneden randvoor waarden ontbreken. De komende jaren staan al enkele verbeteringswerken, al lemaal in Vlissingen, op het pro gramma. Dit jaar wordt de verborgen bekleding van de Oranjedijk aangepakt. In 2002- 2003 is de Vlissingse Buitenha ven aan de beurt en vindt groot onderhoud van de asfaltbekle- ding van Boulevard de Ruyter plaats. Daarnaast gaat de ver sterking van de dijken langs de Westerschelde, en op termijn mogelijk ook langs de Ooster- schelde, verder. Adviezen, teksten, creatieve ontwerpen, logo's, brochures, commercials, internetsites, advertenties... Bel vooreen gesprek (0113 252052) of kijk op www.boomkollektief.nl MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brand weer heeft gisteren de Langevielevest in Middelburg afgezocht naar een drenkeling. De brandweer kwam in actie nadat op het bruggetje bij het Griffioenpad een paar damesschoenen was aangetroffen. De conciërge van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren aan de Elzenlaan zag rond negen uur de schoenen staan en belde de politie. De poli tie sloot niet uit dat er iemand te water was ge raakt en alarmeerde vervolgens de brandweer. Die rukte met groot materieel uit. Met twee dui kers, een boot en een reddingshond werd de veste afgezocht. De Seissingel werd gedurende de zoekactie afge zet. Na twee uur staakte de brandweer het zoeken. Of ficier van dienst D. te Paske sloot niet uit dat ie mand een slechte grap had uitgehaald. foto's Ruben Oreel door Roelf Reinders KLOETINGE - De Zeeuwse scholen voor het speciaal onder wijs zijn niet geschikt voor on derwijs aan kinderen die uit de psychiatrie komen. Ze missen de deskundigheid om met kin deren om te gaan die psychiatri sche hulp hebben gehad. Veel kinderen lopen daarom vast en verdwijnen weer in de hulpver lening. Dat zegt hoofd Tonia de Groene van de kliniekschool van het Advertentie Gezellig occasions kijken, vergelijken en kopen! fSjÊr* 4\\- vörntpag: f 10.00-2 7.00 ji j 1 laatste dag: in de «^""""gliZeelandhaUen Zeeuwse centrum Ithaka voor jeugd- en kinderpsychiatrie. Uitbehandelde kinderen verla ten de kliniekschool en gaan meestal naar het speciaal on derwijs omdat er geen aparte school voor deze groep leerlin gen is. „De inzet van deze scho len is groot", zegt De Groene, „maar toch lopen veel leerlin gen daar vast." Het gevolg is dat veel leerlingen terugkeren op de kliniekschool. Orthopedagoog Ad Adriaansen van de Zeeuwse onderwijs begeleidingsdienst RPCZ be vestigt de problemen met het onderwijs aan kinderen die zijn behandeld voor psychiatrische problemen als anorexia, per soonlijkheidsstoornissen en de pressies. „De scholen voor het speciaal ondeiwijs zijn niet goed op deze kinderen toegerust", zegt Adri aansen. De Groene wil daarom dat de kliniekschool van Ithaka wordt uitgebreid. Uitbehandelde leer lingen zouden dan op deze school kunnen blijven. pagina 19: leren lekker in je vel te zitten (Advertentie) PULLOVERS, diverse series fl. 20.- KORTING diverse series MANTELS JACKS 1,50.- KORTING I 1/ DAMESMODE ^straat199 (hoek scheldeplein) vussinc door Edith Ramakers VLISSINGEN - De stadswan deling langs littekens van de Tweede Wereldoorlog is een at tractie armer. Zo ziet Doeke Roos jr. van de stichting Stads herstel Vlissingen de restaura tie van de muren van het Woold huis in Vlissingen. Een rits kogelinslagen in de gevel van het statige hoekpand aan de boulevard wordt weggewerkt. „Dat zijn overblijfselen van de Tweede Wereldoorlog. We wil den het verhaal hoe de gaten in het Wooldhuis terecht zijn ge komen in een stadswandeling opnemen zegt Roos. Hij zegt dat het Wooldhuis tij dens de Tweede Wereldoorlog door het oog van de naald is ge kropen. „Anders was het net als het hotel Brit vernietigd. Hotel Britannia was het hoofdkwar tier van de Duitsers. Dat ge bouw stond natuurlijk het meest onder druk. Het oude Brit heeft de oorlog ook niet over leefd." Maar het Wooldhuis wel. En hij vindt dat dit huis tastbaar beeldmateriaal van de oorlog kan tonen.Want de kogelgaten geven aan dat het er heet aan toe is gegaan. We zouden onze wan deling bij de bunker op het punt van de Nolledijk willen begin nen. Daarover moeten we met de bunkerstichting van gedach ten wisselen. De normale in gangspoort van de bunker is geblokkeerd door de dijkverho ging, maar er is een andere ma nier om erin te komen. We willen de bunker leegpompen en droogmaken. Op de Nolledijk stond ook een geschut dat ge richt was op de boulevard." De wandeling voert verder naar het Wooldhuis. „Doodzonde dat die gaten nu weggex-estaureerd worden. Foto's geven toch een andere indruk dan het echte beeld." C. H. van der Werf, eigenares van het Wooldhuis, heeft begrip voor Stadsherstel en de poging om de sporen van de oorlog die het Wooldhuis heeft opgelopen aan het publiek te tonen. „Maar ze komen te laat. Dit restaura tieplan is opgesteld door Monu mentenzorg en de gemeente Vlissingen. Er is ongeveer twee jaar over gedaan om dezelfde steensoort te vinden. De stenen van het Wooldhuis zijn op een speciale manier gebakken. Er zitten ook slakken in. We zijn blij dat we eindelijk restpartijen van dezelfde stenen hebben ge vonden." Ze verwacht dat niet alle kogelgaten uit de muren ge haald zullen woi-den. „Bij de ronding van het huis zijn schampschoten te zien. Die zul len er wel inblijven." In de Tweede Wereldoorlog door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De NV Haven van Vlissingen wil van een con tainer met explosieven af. De container wordt gehuurd door Jowenko Explosieve Demolitie B.V. en staat op het haventer rein. Om de eis kracht bij te zet ten, heeft het havenbedrijf een kort geding aangespannen. Dat diende gisteren in Middelburg. Jowenko huurt sinds 1989 een container op het terrein bij de Bijleveldhaven. De NV Haven van Vlissingen wil nu van de huurovei'eenkomst af, omdat het bedidjf vindt dat het is be drogen. De NV Haven was naar eigen zeggen altijd in de vei'onderstel- ling geweest dat er kleine hoe veelheden vuurwerk in de container zaten. Tijdens een controle van de politie en brandweer in november 2000 bleek dat de container bijna vierduizend kilo Amatol, een springstof, bevatte. Ontruiming Het havenbedrijf zegde de huurovereenkomst op en gaf Jo wenko tot 28 februari de tijd om de container te ontruimen. Om dat dat tot nu toe niet is ge beurd, eiste de NV Haven giste llen ontioiiming binnen acht dagen en een dwangsom van vijfduizend gulden per dag als dat niet gebeurt. Volgens de advocaat van Jo wenko, M. W. Dieleman, is er nooit sprake geweest van opslag van vuurwei'k. De explosieven die in de container liggen zijn zelfs minder gevaarlijk dan vuui'werk, omdat ze alleen met een speciale ontsteking tot ont ploffing kunnen worden ge bracht. Hij bestreed dat de NV Haven pas sinds kort op de hoogte is van de opslag van Amatol. Op de deur van de container staat dat er springstof inzit en van welke klasse die is. Volgens Dieleman is het niet mogelijk om de springstof op korte termijn weg te halen. Er is geen andere opslagplaats voor handen en aan het transpoii; zijn strenge regels verbonden die snelle verplaatsing onmogelijk maken. Jowenko is al drie jaar op zoek naar een andei'e opslagplaats, betoogde de raadsman. Dat is moeilijk omdat lokale overhe den huiverig zijn om toestem ming te verlenen. „Het moge duidelijk zijn dat het politieke klimaat er niet beter op gewor den is sinds de gebeurtenissen in Enschede." Hij stelde voor de explosieven te laten liggen tot de voorraad op is. Sinds novem ber is de hoeveelheid Amatol al met vijfhonderd kilo afgeno men. „Het probleem lost zich vanzelf op." De advocaat van de NV Haven, C. H. Brinkman, stelde dat Jo wenko een milieuvergunning heeft voor het opslaan van dui zend kilo. Door mim drie keer zoveel op te slaan, is het bedrijf in overti'eding. De container staat midden op het haventerrein. In de zone van 270 meter er omheen die wette lijk vrij moet zijn, staan een kantoor en loodsen. Verder vin den er binnen het gebied de ge bruikelijke havenactiviteiten plaats. Volgens hem is de repu tatie van het havenbedrijf als veilige opslagplaats in het ge ding. De veiligheid van Amatol is betrekkelijk, meent hij, om dat de springstof door mensen met kwade bedoelingen gesto len kan worden. Tempo Voor rechtbankpresident M. M. Steenbeek was duidelijk dat de container weg moest. „Het eni ge waar we over praten is in welk tempo dat moet gebeu ren. "Hij stelde voor om de voor raad binnen een maand terug te brengen naar duizend kilo en om daarna in drie maanden de rest op te ruimen. Jowenko en zijn advocaat wezen het voor stel van de hand, omdat het niet mogelijk zou zijn de explosie ven binnen die tijd kwijt te ra ken. De president doet volgende week vrijdag uitspraak. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De verkoop van overslagbedrijf NV Haven van Vlissingen aan Verbrugge Terminals in Vlissingen heeft de aandeelhouders 46 mil joen gulden opgeleverd. Het mi nisterie van Financiën heeft dit gisteren bekendge maakt. Het Rijk incasseert als één van de grootste aandeel houders (220 van 620 aan delen) netto 16,1 miljoen gul den. De gemeente Vlissingen had een even groot aandelen pakket. Provincie Ook de provincie Zeeland was bij de NV Haven betrokken met 86 aandelen. Al eerder is open baar gemaakt dat die zo'n zes miljoen gulden hebben opge bracht. Het ï-estei'ende aande lenpakket was verdeeld over de Nederlandse Spoorwegen (80 stuks), de Kamer van Koophan del voor Zeeland (8) en de Ko ninklijke Schelde Groep (even eens 8). Logische zaak Het ministerie van Financiën noemt in een brief aan de Twee de Kamer de aandelenverkoop een logische zaak. De NV Haven van Vlissingen is in 1934 opge richt in een tijd dat de havenac tiviteiten in Vlissingen door de economische crisis zwaar onder druk stonden. De rijksoverheid ziet het niet meer als haar taak in commerci ële ondernemingen deel te ne men. De verkoop van de aandelen is eind vorig jaar al goedgekeurd, maar tot nu toe was geheimgehouden wat de transactie had opgeleverd. DOMBURG - Voor de oprich ting van het Steunpunt Vrijwil ligerswerk in de gemeente Veere wil het college van burgemees ter en wethouders 120.000 gul den uittrekken. Het steunpunt wordt ondergebracht bij de Stichting Welzijn Ouderen Wal cheren. De nieuwe organisatie gaat al lerlei vrijwilligei'szaken coöi'di- neren en bekijkt tevens hoe voorzieningen zoals het zieken huis en het gemeentehuis, beter bereikbaar kunnen worden. Sa men met de afdeling Welzijn van (Advertentie) de gemeente zal het steunpunt onderzoeken of er draagkracht is voor het opzetten van een buurtbus tussen Veere en Se- rooskerke. Vraag en aanbod De ondersteunende dienst brengt vraag en aanbod op vrij- willigersgebied bij elkaar. De organisatie gaat vrijwilligers helpen en begeleiden en ont wikkelt nieuwe initiatieven. Naar schatting zijn in de ge meente Veere ï-ond de vijfdui zend mensen actief als vrijwilli ger. Om het steunpunt onder te brengen bij de Stichting Welzijn Ouderen Walcheren, moet de stichting verbreed en versterkt worden. Voor het pi-oject is de komende drie jaar 360.000 gulden nodig. Aan de provincie is ook om een bijdrage gevraagd. Met de restauratie van de muren van het Wooldhuis verdwijnen ook de kogelgaten die herinneren aan de Tweede Wereldoorlog. foto Dirk-Jan Gjeltema werd het Wooldhuis behoorlijk geraakt. Het dak was stuk. Na de oorlog is het huis op een goedkope manier opgelapt. „Er zijn bijvoorbeeld inferieure na geltjes gebruikt, waardoor het hele dak verzakt was. Dat dak hebben we helemaal verbeterd. Als we niets gedaan hadden, was het huis allang niet meer bewoonbaar geweest. Dan had het Wooldhuis waarschijnlijk niet meer bestaan." Kim is een meisje van tien jaar, ergens uit een dorpje op Noord-Beveland. Kim is 'op Jeroen'. Hoeioel, ze heep het net uitgemaakt, want zo zegt ze: „Hij woont veel te ver weg." Met een serieuze blik ver volgt ze: „Maar ïk ben wei blij dat ik verkering heb gehad, want ik zei altijd maar zo: je kan pas rustig doodgaan, nadat je verkering heb ge had."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13