Veertien jaar cel voor Doverramp Palestij nen beschuldigen Israël van aanslag op onderhandelaars Filip Dewinter richt desnoods nieuwe partij op GORTER Kraaienmars dreigt voor de Loveparade VS en China pogen angel te halen uit zaak spionagetoestel Doden in Italiaanse Alpen Tegenslag belastingplan Bush Rebellen sparen leven Amerikaan War Child hervat hulp in Grozny NTV weer aan het werk Chauffeur illegaal transport veroordeeld Beest van Bastille krijgt levenslang LMC (.1 ADPIA Oe z$mer Brand veerboot in Kanaal met moeite geblust NOVARA - Een lawine heeft gisteren in de Italiaanse Alpen het leven gekost aan twee wintersporters uit Frankrijk. Drie mensen raakten gewond. De lawine deed zich rond het mid daguur voor bij de Zwitserse grens, zeiden reddingwerkers. Twee mensen bleven ongedeerd. De groep skiërs bevond zich op een hoogte van ruim tweeduizend meter toen de sneeuw massa langs de bergwand het dal in stortte. AP WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush heeft woensdag in de Senaat een tegenvaller moeten incasseren. De Senaat besloot een voorstel tot belastingverlaging flink af te zwakken. Het Huis van Afgevaardigden had het plan vorige week aangenomen. Bush wilde de belasting in tien jaar verlagen met 1,6 biljoen dollar. In de Senaat is dat met 53 tegen 47 stemmen verlaagd tot 11 biljoen dollar. De tegenstanders van het plan van Bush willen het geld dat zo beschikbaar komt, besteden aan het on derwijs en het sneller aflossen van de nationale schuld. In de Senaat hebben zowel Republikeinen als Democraten vijftig zetels. RTR MANILA - Filipijnse moslimrebellen hebben hun dreigement om de sinds augustus door hen vastgehouden Amerikaan Jef frey Schilling te onthoofden vooralsnog ingetrokken. Abu Sayyaf deed dat, nadat duizenden militairen op het eiland Jo- lo, waar de 25-jarige Schilling wordt vastgehouden, waren aangekomen om jacht te maken op de rebellen. Rebellenleider Abu Sabaya maakte het nieuws dat de Ameri kaan het leven gespaard zou worden bekend in een gesprek dat hij via een Filipijnse radiozender voerde met Carol Schil ling, de moeder van de gegijzelde. Sabaya vroeg de vrouw aan president Arroyo de boodschap over te brengen dat haar zoon mogelijk alsnog gedood zal worden, als de troepen niet van Jolo worden teruggetrokken. AP GROZNY - War Child Nederland is weer begonnen met het bieden van hulp aan kinderen met oorlogstrauma's in en om de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. In 1999 stopte de organisa tie daar om veiligheidsredenen mee. War Child Nederland laat deze kinderen tekenen, musiceren en acteren om hun oorlogservaringen te verwerken. De organisatie geeft in Tsjetsjenië hulp aan kinderen in zeven dorpen rondom Grozny en op vijftien plaatsen in de stad zelf. De organisatie werkt in Grozny met lokale hulpverleners die speciaal worden getraind door therapeuten en psychologen van War Child Nederland. Dat heeft in de rest van Tsjetsjenië nog twaalf medewerkers. ANP MOSKOU - De demonstrerende journalisten van de Russi sche onafhankelijke televisiezender NTV hebben gisteren verklaard hun werkzaamheden te zullen hei-vattenZe gingen dinsdag in staking nadat bekend was geworden dat de zender door het staatsgasbedrijf Gazprom zou worden overgeno men. De prominentste presentator en (voormalig) directeur van NTV, Jevgeni Kiseljov, kondigde na een ontmoeting met re dacteuren aan dat de programma's in 'het belang van de kij kers' weer worden uitgezonden. Hij benadrukte wel dat het personeel de protestacties niet beëindigt. Kiseljov werd dins dag door de nieuwe aandeelhouders ontslagen, maar hij wei gert te vertrekken. RTR vrijdag 6 april 2001 door Harm Harkema MAIDSTONE - De Nederlandse chauffeur van de truck waarin vorig jaar juni in Dover 58 dode Chinezen werden aangetroffen, is gisteren in het Engelse Maids tone veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf. Even daarvoor was de Rotter dammer door de twaalfkoppige jiuy unaniem schuldig bevon den aan 58 maal doodslag, men sensmokkel en het beramen daarvan. Rechter A. Moses be paalde daarna de strafmaat. Rechter Moses zei dat de chauf feur blijk heeft gegeven van 'cy nische exploitatie' van de slachtoffers, gedreven door hebzucht. Volgens een woord voerder van de politie van Kent, zou de man de rit gemaakt heb ben voor een tarief van duizend gulden per illegaal, dat is zestig duizend gulden in totaal. De chauffeur is veroordeeld we gens doodslag omdat hij het ventilatierooster van de contai ner afsloot, vlak voor de insche ping in Zeebrugge voor de over steek naar Dover. Volgens getuigenissen van de twee Chi nezen die het dodentransport overleefden, was dat vooraf af gesproken, om te voorkomen dat douaniers hen zou kunnen horen. De verdachte verzuimde echter het rooster weer te ope nen, hoewel hij op de hoogte moet zijn geweest van de geva ren daarvan. Twee maanden eerder namelijk waren bijna vijftig Chinezen gestikt in de truck van een vriend, een trans port waarbij hij nauw betrok ken was. De nu veroordeelde chauffeur ging aan boord uitgebreid eten en films kijken, zonder zich om zijn menselijke lading te be kommeren. Tijdens de zes uur durende overtocht stikten 58 van de zestig Chinezen. Op het autodek, in het lawaai van de scheepsmotoren en zonder men sen in de buurt, hoorde niemand hun geschreeuw om hulp en het gebonk op de containerwand. De gruwelijke ramp werd ont dekt tijdens een controle bij door Henk Glimmerveen PARIJS - De Franse seriemoor denaar Guy Georges is gister middag door een rechtbank in Parijs tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Het 'Beest van de Bastille', dat in de jaren negentig in de Franse hoofdstad zeven jonge vrouwen op gruwe lijke wijze om het leven bracht, zal 22 jaar opgesloten blijven. Dat is volgens de Franse wet de maximumstraf. De uitspraak van de rechtbank is overeenkomstig de eis van of ficier van justitie Evelyne Les- sier. Zij had Georges woensdag in haar requisitoir omschreven als de 'incarnatie van het abso lute kwaad'. Na het horen van het vonnis brak Georges uit in een tirade tegen de samenleving die hij verantwoordelijk stelde voor zijn misdaden. Georges zei zijn straf te zullen accepteren. Tegelijkertijd liet hij doorschemeren dat hij zelf moord zal plegen. „Waarom hebben mijn ouders me verla ten? Waarom ben ik niet eerder gearresteerd? Maar wees gerust, ik zal de gevangenis nooit meer uit komen." Hij vroeg de familie van zijn slachtoffers om vergeving voor zijn daden. „Ook al accepteert u het niet, ik vraag u nogmaals om excuus." Zijn woorden werden op de publieke tribune met ijzig stilzwijgen aangehoord. GPD door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - Elf jaar lang was de tweede zaterdag in juli een hoogtepunt voor de talloze lief hebbers van de keiharde tech- no-muziek. Ze kwamen uit heel Europa om op een moordend ritme door de belangrijkste ver keersader van Berlijn te 'raven'. Twee jaar geleden toen de Love parade voor de tiende keer plaats vond, dansten ruim een miljoen 'ravers' rond de Triomf zuil in het hart van de stad. Het was de triomf van de geeste lij ke vader, een dj die zich Dr. Motte laat noemen en tien jaar eerder met een paar honderd mensen was begonnen. Het was ook het begin van het einde. Niet alleen werd een 'raver' doodgestoken, puristen begon nen zich ook te ergeren aan de arrogantie van de organisatie en de verregaande commercialise ring. De poen werd belangrijker dan de muziek. De Loveparade zette vorig jaar 250 miljoen mark (280 miljoen gulden) om. Vergeten Die critici kunnen nu hun gelijk halen. De organisatoren waren zo overtuigd van de onmisbaar heid van hun spektakel, dat ze vergeten waren de Loveparade tijdig aan te melden. Deze week hoorden ze dat een actiecomité op 14 juli 'hun' route heeft ge boekt. Die concurrerende club bestaat voornamelijk uit bewo ners van Tiergarten, het stads deel waar cle parade zijn finale beleeft. Ze zijn de herrie en de troep beu en willen ook hun park, 'Berlijns groene long', voor de jaarlijkse verwoesting behoeden. De parade-organisatie klopte vergeefs aan bij de wethouder die over de vergunningen gaat. Deze huldigt het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt'. Omdat ook Beriijn die 250 mil joen niet wil missen, wordt nu koortsachtig naar alternatieve data en alternatieve routes ge zocht. Dat is niet eenvoudig, omdat vrijwel de hele maand juli is 'volgeboekt'. De kans bestaat dus dat het festijn dit jaar afge last moet worden. Daar zijn de organisatoren zo van geschrok ken dat ze tweede zaterdag in juli 2002 nu al gereserveerd heb- laen. Maar de traditie is gebroken en het gezichtsverlies groot. Om nog maar te zwijgen van de vele miljoenen die aan hun neus voorbij dreigen te gaan. GPD aankomst in Dover. Volgens douaniers maakte de chauffeur daarbij een rustige, ontspannen indruk, een houding die hem ook kenmerkte tijdens het pro ces, dat zes weken heeft ge duurd. De chauffeur heeft steeds volge houden dat hij onschuldig is. Hij zei in de veronderstelling te ver keren dat hij tomaten vervoer de, en zou de truck pas onder ogen hebben gekregen toen die al was verzegeld. Het Openbaar Ministerie kon aan de hand van videobeelden, DNA-materiaal en vingerafdrukken echter be wijzen dat de man intensief bij de voorbereiding van het trans port betrokken is geweest. De verdachte veranderde daarop zijn verhaal. Hij zou het slacht offer zijn geweest van vrienden in Nederland die hem er in had den geluisd. Die acht 'vrienden' staan binnenkort terecht voor de rechtbank van Rotterdam. Het transport vond plaats onder auspiciën van de Chinese maf fia. De dertigjarige Chinese tolk, contactpersoon in Enge land voor de Chinezen, stond met de chauffeur terecht op be schuldiging van het beramen van mensensmokkel. Zij is tot zes jaar veroordeeld. GPD De politie van Kent stelde gisteren een foto beschikbaar van de binnenkant van de container waarin 58 Chinezen zijn gestikt. foto AP Palestijnse jongens slingeren stenen naar Israëlische militairen in Hebron. foto Nasser Shikyohi/AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Ondanks het overleg tussen Palestijnse en Israëlische veiligheidsfunctio narissen over hoe de geweldda digheden te beëindigen, zijn er gisteren toch weer slachtoffers gevallen. Eerder kwamen de on derhandelaars van de Palestijn se Autoriteit onder vuur te lig gen na de ontmoeting op een geheime plek bij Tel Aviv. De chefs van de Palestijnse vei ligheidsdiensten, Hindi, gene raal Majaydeh en Dahlan, ga ven gisteren uiting aan hun woede over de schietpartij woensdagavond laat, bij de grensovergang Erez. „De schoten waren gepland, misschien wel op het hoogste ni veau. Zeker is dat officieren in het Israëlische leger, die tegen een akkoord om de situatie te kalmeren zijn, de verantwoor delijkheid dragen", aldus Hindi tegen een Palestijns radiosta tion. Dahlan verklaarde dat Israël hem en zijn collega's wilde ver moorden met zwaar machinege weervuur, zo meldde de Israëli sche krant Jeruzalem Post gisteren. In de auto zaten zeven kogelgaten. Drie van zijn lijf wachten raakten gewond. Volgens het Israëlische leger zijn de Palestijnen zelf verant woordelijk voor de schietpartij. „De mensen in de voorste jeep van het konvooi openden het vuur in de richting van een le gerpost. De militairen beant woordden het vuur", aldus een communiqué. Israël heeft voorgesteld de zaak gezamenlijk te onderzoeken, maar de Palestijnse autoriteiten hebben dat naar verluidt afge wezen. De bijeenkomst van woensdag was een uitvloeisel van de top in het Egyptische Sharm el- Sjeikh, waar Israël en de Pales tijnen vorig jaar oktober af spraken samen te werken op het gebied van veiligheid. Volgens een woordvoerder van premier Sharonis de ontmoeting een po sitieve stap naar beëindiging van het geweld. Nederzettingen Volgens Hindi hebben de ge sprekken echter niets opgele verd. De twee partijen kwamen alleen overeen elkaar opnieuw te ontmoeten. Juist gisteren werd bekend dat is begonnen met een nieuwe inschrijving voor de bouw van ruim zeven honderd woningen in twee jood se nederzettingen op de Weste lijke J ordaanoever. Ondertussen blijven geweldda digheden in de bezette gebieden slachtoffers eisen. Gisteren schoten Israëlische militairen een Palestijnse jongen van vijftien dood en raakten vijf an deren gewond tijdens ongere geldheden bij de nederzetting Netzarim. De zes gooiden ste nen naar de troepen. Een aanhanger van de radicale beweging Islamistische Jihad vond de dood door een explosie toen hij telefoneerde in een openbare telefooncel in Jenin, op de Westelijke Jordaanoever. Volgens de Palestijnen had Isra el explosieven in de telefoon aangebracht, die ontploften toen Hardan de hoorn oppakte. De Islamitische Jihad heeft ge zworen de aanslag 'snel en hard' te vergelden. Hardan zou vol gens The Jeruzalem Post een hooggeplaatste functionaris zijn geweest van de bewapende tak van de beweging. ANP/RTR/AFP door John Wanders WASHINGTON - Het diploma tiek overleg tussen China en de VS over de crisis rond het Ame rikaanse spionagevliegtuig dat met zijn 24 bemanningsleden vast staat op het Chinese eiland Hainan, leek gisteren iets meer vaart te krijgen. President Bush beklemtoonde het belang van een goede relatie tussen de handelspartners Chi na en de VSMaar hij zei ook dat Peking aan zet is: „Ik hoop dat ze snel zullen handelen. Het is tijd dat onze militairen naar huis komen." In navolging van zijn minister van Buitenlandse Zaken be tuigde Bush voor het eerst openlijk zijn 'spijt' over de vermissing van de piloot van het Chinese gevechtsvliegtuig dat afgelopen zondag boven de Zuid-Chinese zee in botsing kwam met het Amerikaanse spionagevliegtuig. Aangeno men wordt dat de Chinese pi loot, die in eigen land wórdt ver eerd als een nationale held, is verongelukt. Bush: „Wij zijn in onze gebeden bij zijn familie." Bush' woordvoerder Ari Flei scher liet op de vijfde dag van de crisis voorzichtig doorscheme ren dat de Amerikaanse rege ring, indien nodig, bereid is de machthebbers in Peking de duimschroeven aan te draaien als de 24 gedetineerde militai ren niet binnen afzienbare tijd worden vrijgelaten. De presi dent zou kunnen terugkomen op het besluit om China permanent een bevoorrechte positie te ge ven in de handelsrelatie met de VS, suggereerde Fleischer. De patstelling rond het spiona gevliegtuig en zijn bemanning vloeit voort uit de eis van Peking dat de Amerikaanse regering formeel haar excuus moet aan bieden voor de luchtbotsing van afgelopen weekeinde. Washing ton meent echter dat er geen en kele reden is voor een excuus omdat het incident plaatsvond in het internationale luchtruim, op honderd kilometer van de Chinese kust. Prestige De wereld kijkt met spanning toe hoe Bush deze eerste grote internationale test doorstaat. Er staat aan beide kanten veel prestige op het spel. Dit maakt het goeddeels onmogelijk voor de Amerikaanse president om alsnog zijn excuses aan te bie den voor het incident. Een der gelijk gebaar zou door zijn poli tieke tegenstanders in binnen- en buitenland ongetwijfeld worden vertaald als een teken van zwakte. GPD Kom gezellig kijken op de voorjaarsshow met o.a.: de beste caravans voor gezinnen met kinderen aanbiedingen in de vier grote merken gratis weekend op Zeelandcamping uitstekende occasions (met I vol jaar Bovag-gar.) demonstraties: satalietontvangers en caravanmover koopjes en nieuwtjes in de accessoireshop N li pe Daniëlsweg 2,445 i HP Heinkenszand tel. 01 i 3 563085, caravaniife@gorter.nu, www.caravanlifegorternl En: ANWB Kampeereizen Vermeulen Auto's door Pascale Thewissen BRUSSEL - Voorman Filip De- winter van het Vlaams Blok wil een nieuwe politieke partij op richten, als de Brusselse recht bank drie verenigingen verbiedt die cruciaal zijn voor het voort bestaan van het Vlaams Blok. Dewinter zei dat gisteren op de eerste dag van een geruchtma kende rechtszaak tegen ex- treem-rechts. Het proces tegen de drie organi saties is aangespannen door de Liga voor de Mensenrechten en het Centrum voor Gelijke Kan sen en Racismebestrijding in Brussel. Het Vlaams Blok zelf voor de rechter slepen is onmo gelijk, omdat de partij geen rechtspersoon is. De parlemen tariërs van het Blok genieten parlementaire onschendbaar heid. De Vlaamse Concentratie, die jaarlijks acht miljoen gulden overheidssubsidie ontvangt, is één van de grote geldschieters van het Vlaams Blok. Ook staan het Nationaal Vormingsinsti tuut, dat namens het Blok oplei dingen en studiedagen verzorgt, en de nationalistische om- roepstichting in de beklaagden bank. Centraal staat de vraag of de drie organisaties - en indirect ook het Vlaams Blok - racistisch zijn. Luidt het antwoord 'ja', dan dreigt voor de partij een verbod. Komt het niet tot een veroordeling, dan heeft het Vlaams Blok een machtig wa pen in handen om het politieke isolement van de partij ('cordon sanitaire') te doorbreken. Dewinter en consorten hopen dat vrijspraak van het Vlaams Blok een legitieme gespreks- en zelfs coalitiepartner maakt na de parlementsverkiezingen in 2003 in België. Maar de partij top lijkt niet gerust op een goede afloop. Dewinter toonde zich verbaasd over het anderhalf uur durend betoog waarin openbaar aan klager Hedwig Steppé fel van leer trok tegen extreem-rechts. Steppé zei dat het Vlaams Blok zich met slogans als 'Eigen Volk Eerst' schuldig maakt aan dis- ci'iminatie en dat zware straffen op hun plaats zijn. Volgens De winter ontbrak elke nuance. „De aanklager praat het politie ke establishment naar de mond. Ze wil het Vlaams Blok via de Advertentie i rechter kapot maken, nu dat in het stemhokje is mislukt." Dewinter noemde het 'vanuit democratisch oogpunt' zijn plicht het gedachtengoed van het Vlaams Blok in stand te hou den. Het proces wordt voortgezet op 27 april. CALAIS - In de machinekamer van een veerboot in het Kanaal is gisterochtend brand uitge broken. Het Noorse schip, de Freighter 12, was op weg van Southampton naar Zeebrugge met meer dan driehonderd au to's aan boord. De dertienkoppige bemanning is er met grote moeite in ge slaagd het vuur te blussen, vol gens de scheepvaartautoritei ten in de Franse havenstad Calais. De schade is groot in de machinekamers maar er zijn geen gewonden gevallen. Een Franse reddings- en blus boot voer naar het schip, maar hoefde niet meer in actie te ko men. AFP/RTR/EFE (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5