De Baerdemaeker staat altijd klaar Van de Vijver geniet van motor PZC BMW-motor must bij toertocht De Muijnck dicht Breskens kansen toe in derby met HVV :30 Vrijwilliger dag en nacht in touw voor voetbalclub Aardenburg tussen schelde en grens vooruitzicht Biljarter Gilles Ruymbeeck als vierde geplaatst bij eindstrijd achter de schermen Axelaar organiseert toertochten en uitstapjes voor BMW Motorclub Zeeland vrijdag 6 april 2001 door Lucien Roelandt AARDENBURG - Carlo de Baerde maeker is een van die mannen die in het jaar van de vrijwilliger dag en nacht in touw is voor zijn club. De inwoner van Aardenburg is al 35 jaar actief voor voetbalclub uit zijn stad. Vrijwilligerswerk zit de inwoner van de kikkerstad blijkbaar in het bloed. De 48-jarige taxichauffeur was ook nog 25 jaar actief als scheidrechter en com missielid van de Nederlandse volley- balbond. Wat Carlo de Baerdemaeker doet, moet perfect zijn. Door de enorme toename van de jeugd bij de voetbal club nam het werk toe en moest er een keuze worden gemaakt. Die was voor De Baerdemaeker niet zo moeilijk. Werken met de jeugd trekt hem bijzonder aan, daardoor viel de keuze op zijn eerste liefde Aardenburg. Dat zijn werk bij de volleybalbond niet ongemerkt was gebleven, blijkt uit het feit dat hij bij zijn afscheid werd be noemd tot erelid. Diverse functies De Baerdemaeker is nu vijf jaar voor zitter van de jeugdafdeling en maakte voordien zeventien jaar lang in diverse functies deel uit van het dagelijks be stuur van AVC, zoals de voetbalclub door insiders ook wel wordt genoemd. De voetbalclub is een deel van mijn le ven. Iedere zaterdag ben ik om een uur of negen op het veld en 's avonds om een uur of zes ga ik weer naar huis. En op zondag is het niet veel anders. En dan maak in natuurlijk de nodige uurtjes in de week, want ook het onderhoud van het veld vergt heel wat tijd. Maar ik zou het niet graag missen." Carlo de Baerdemaeker is niethetenige lid van de familie dat met het AVC-vi rus is besmet. Zijn zoon speelt in de B- junioren, de dochter maakt deel uit van het vrouwenteam en vrouwlief behoort in het weekend eveneens tot de vaste 'bewoners' van het Aardenburgse Frans van Dongen-sportpark. Thuisfront ,,Als het thuisfront er niet achter staat, houd je het geen 35 jaar vol", zegt het manusje van alles van de Aardenburg se voetbalclub„Maar dat is het niet al leen. Aardenburg is een club met een fijn bestuur en een grote groep actieve vrijwilligers. We spelen met dertien jeugdteams in de competitie. Voor ie der elftal zijn er twee leiders beschik baar. Veelal oud-spelers, die na hun ac tieve voetbalcarrière de club trouw blijven. Mannen die na jaren zelf ple zier aan het spel te hebben beleefd, wat terug willen doen voor de club. Waar tref je die clubliefde nog? En niet te ver geten de ouders die bij uitwedstrijden voor het vervoer van al dat grut zorgen. Als jeugdcoördinator verzet Ronald Quataert, ook al een oud-speler, even eens bergen werk. Dat alles is voor mij eveneens een stimulans om door te gaan." Ondanks de 35 jaar trouwe dienst vormt Carlo de Baerdemaeker toch een buitenbeentje in het AVC-vrijwilli- gerskorps. „In tegenstelling tot het overgrote deel dat zich met de jeugdop leiding bezighoudt, heb ik in al die tijd dat ik actief ben slechts één wedstrijd gespeeld. En dat was dan nog in een ca- féploeg. Maar dat was wel een wed strijd in Parijs. En dat is natuurlijk wel iets wat voor weinigen uit een dorp als Aardenburg is weggelegd", zegt hij nog steeds nagenietend van de internatio nale ontmoeting in de Franse hoofd stad. Carlo de Baerdemaeker heeft het vrijwilligerswerk overigens niet van een vreemde. „Mijn vader was jaren grensrechter bij het eerste team. Een hondenbaan, want wat voor verwen singen je daar soms allemaal naar je hoofd krijgt geslingerd, dat houd je niet voor mogelijk." Het was toch door die hondenbaan die hij van zijn vader overnam, dat Carlo de Baerdemaker bij de Aardenburgse groen-zwartenbetrokken raakte. Af en toe valt hij nog wel eens in als vlagger. Maar meestal zorgt hij bij de thuiswed strijden voor de ontvangst van scheids rechters en de bezoekende clubs. De Baerdemaekers grootste zorg is ech ter de jeugdafdeling. Een bloeiende club met honderzestig leden. Een aan tal dat aangeeft dat het overgrote deel van de dorpsjeugd lid moet zijn van de Aardenburgse voetbalclub. Het is dan ook niet vreemd dat ACV tijdens de jaarlijkse huldigingen van de sport- kampioenen van de gemeente Sluis- Aardenburg het merendeel van de me dailles opeist. „Inderdaad is onze jeugd op het kampi oenenbal van de gemeente altijd goed vertegenwoordigd. Dat wil niet zeggen dat we met de jeugd enkel prestatiege richt bezig zijn. In tegendeel. Bij de jongsten, de E- en F-pupillen, kijken we zelfs niet naar de voetbalkwalitei ten. Die worden naar leeftijd inge deeld En dat werkt uitstekend. De kin deren kennen elkaar van school, spelen met elkaar op straat. Kortom, die voe len zich met elkaar verbonden. Die moet je niet uit elkaar halen, daar zijn ze op die leeftijd nog niet aan toe. De B-junioren bezetten de derde plaats op de ranglijst in de hoofdklasse en drie A-junioren en een talentvolle B-junior zijn in de loop van de competitie door gedrongen tot de eerste selectie. Henk Ottens De jeugdpreses geniet duidelijk van dit resultaat. Hij vindt het dan ook jammer dat trainer Henk Ottens na dit seizoen vertrekt. „Henk toont enorm veel be langstelling voor de jeugd. Hij voelt die jongens prima aan en geeft ze ook de kans om zich in het eerste waar te ma ken. Na vijf jaar is het misschien wel tijd dat er weer eens iemand anders aan het roer komt. Tochhoop ik dat denieu- we trainer de lijn die Henk heeft uitge zet zal doortreken." Succes heeft echter ook zijn negatieve kanten. Ook Aardenburg ontkwam er niet aan dat een aantal talentvolle spe lers vertrok. Zo gingen, om er maar en kele te noemen, Maarten Wijffels en Steven de Croock destijds naar Cercle Brugge. En enkele jaren geleden wierp het vertrek van Robbie van de Wijnckel naar Hoek en Dwight van Hulle naar Maldegem een sluier over het kampi oensfeest. „Ja, dat is wel eens frustrerend", zegt De Baerdemaeker. „Je stopt er enorm veel geld en energie in en een ander plukt er de vruchten van. Nu speelt het eerste al twee jaar degradatievoetbal. Waren Van de Wijnckel en Van Hulle er nog bijdan stonden we in het linkerrij - tje van de ranglijst. Dat zou het inpas sen van cle jeugd ook heel wat verge makkelijken. Maar het is nu eenmaal niet anders. Daar dien je mee te leven. Het is voor mij ook absoluut geen reden om te stoppen. Want het succes van die jongens die vreemd gaan zie ik ook een iDeetje als ons succes." CLINGE - Gilles Ruymbeeck uit Clinge, die lid is van biljart vereniging HBC De Trouba dour, gelooft in zijn kansen bij de gewestelijke eindstrijd bandstoten derde klasse. Het kampioenschap vindt van vrij dag tot en met zondag plaats in Sporthal De Staver in Som- melsdijk. Clingenaar Ruymbeeck staat komend weekeinde voor een zware opdracht tijdens de ge westelijke eindstrijd in het bandstoten derde klasse. „Maar ik heb er alle vertrouwen in. Ik reken mezelf tot de kansheb bers, omdat ik nogal rustig van aard en dus niet gauw zenuw achtig te krijgen ben. Ik ben dan wel als vierde geplaatst, maar dat zegt niet zoveel." Diverse finales De 54-jarige Ruymbeeck is nog maar drie jaar lid van HBC De Troubadour en had daarvoor in dertig jaar niet meer gebiljart. „Er zitten goede biljarters in de club en van onder andere Pilaat en Deutekom leer ik veel.In die drie jaar heeft hij al diverse fi nales voor het district Zeeuws- Vlaanderen gespeeld, maar hij wist nog niet eerder een gewes telijke finale te bereiken. „Ik werd steeds tweede of derde", zegt hij. „Ook nu was ik tweede, maar omdat de winnaar is ver hinderd, ben ik er nu voor de eerste keer bij." Capelle De tegenstand van de als eerste geplaatste Van Agtmaal uit Huibergen en Lips uit Zeven- bergschen Hoek, de nummer twee van de plaatsingslijst, zal zwaar zijn. Een andere tegen stander waar Ruymbeeck reke ning mee moet houden, is de als derde geplaatste Martin Capelle uit Oosterland. Capelle was onlangs nog deel nemer aan het Zeeuws kampi oenschap driebanden. Hij speelt zijn derde gewestelijke finale van dit seizoen. Johan de Pun- dert van het district Walcheren/ De Bevelanden is eveneens een niet te onderschatten tegen stander. De partijen gaan over 55 caram boles en beginnen vrijdag om 19.00 uur. Zaterdag en zondag wordt de eindstrijd vanaf 12.00 uur ver volgd. De finale zal zondag omstreeks 15.30 uurplaatsvinden. doorWim de Vos AXEL - „Ik koop weer zo'n ding." Al weer jaren geleden sprak Axelaar Cesar van de Vijver deze woorden tegen zijn vrouw Ria. Woorden die inmiddels de be steding van de vrije tijd van Van de Vijver behoorlijk bepalen. Met dat ding bedoel de hij een Heinkel, een bekend motor merk destijds van Duitse makelij. Voor Van de Vijver betekende dat een nieuwe kennismaking met het toerrijden op de motor. Een hobby die hij intussen niet meer los kan laten. Tegenwoordig is Van de Vijver zelfs bestuurslid van de BMW Motorclub Zeeland. In zijn jonge jaren was Cesar van de Vij ver een fervent motorrijder. Het merk Heinkel genoot altijd zijn voorkeur, maar na zijn huweli j k kwam de motor op het tweede plan te staan en hield hij zich voornamelijk bezig met de autosport. „Vooral met de organisatorische kant er van. Bij de Zevac en vooral bij de rally crosswedstrijden op het circuit in Axel", verduidelijkt Van de Vijver. Nadat het Axelse circuit was verdwenen, kwam hij min of meer in een vacuüm terecht. Tot het moment dat hij er lucht van kreeg dat er een Heinkelclub bestond, Voorkeur „Toen begon het weer te kriebelen en kroop het bloed waar het niet gaan kon. Ik hield het niet meer uit en heb ik dus te gen mijn vrouw gezegd dat ik weer motor ging rijden. Dat moest weer een Heinkel worden, daar bleef mijn voorkeur toch naar uitgaan", aldus Van cle Vijver, die niet lang hoefde te zoeken. In Oostburg wist hij er een te koop, van het bouwjaar 1961 met een cilinderinhoud van 175cc en 9 pk. „Het ding zag er niet uit, maar ik heb het helemaal opgeknapt." Het was één van de laatste Heinkels. In 1965 werd de laatste gefabriceerd. Voor de echte liefhebbers is dit merk dus be hoorlijk nostalgie geworden. Voor Van de Vijver echter niet meer: het steeds druk ker wordende verkeer gooide roet in het eten. „Ik had de motor om te toeren maar dat ging op den duur niet meer. Met een motor met dergelijke inhoud rijd je het verkeer echt in de weg. Ik vond het te ge vaarlijk worden en toen ben ik naar een andere motor uit gaan kijken. Uiteinde lijk bleven er twee merken over waaron der de BMW. Die is het uiteindelijk ge worden." Cesar van de Vijver (vertegenwoordiger bij een technische handelsonderneming) schafte een BMW R80 uit 1984 met boxermotor aan. „BMW is een schitte rende motor. Ook van Duitse makelij. Dat is goed te merken. Net als Duitse au to's zijn die van prima kwaliteit. Veel be ter dan bijvoorbeeld die Japanners. Het is een genot om erop te rijden. Vooral in de zomer trekken we er dikwijls op uit. Echt om te toeren. Genieten van de om geving." Intussen is de Zeeuws-Vlaming ook ac tief geworden in de BMW Motorclub Zeeland die in juni 1999 is opgericht en leden telt uit heel de provincie Zeeland. Vorig jaar was hij uitzetter van de eerste toertocht van de club in Zeeuws-Vlaan deren en na wat bestuursperikelen eind vorig jaar is Van de Vijver zelfs toegetre den tot het bestuur. Inmiddels telt de club ruim vijftig leden. Voor hen worden ge durende het gehele jaar activiteiten ge organiseerd. Uitwisselingen „Er zijn vier clubritten per jaar, we heb ben uitwisselingen met andere BMW- clubs, bezoeken de TT in Assen en de mo- tor-RAI in Amsterdam. En we hebben doorWim de Vos KLOOSTERZANDE - De BMW Motorclub Zeeland bestaat in middels twee jaar en heeft in middels ruim zestig leden uit de gehele provincie. Vandaar dat de evenementen die geprogram meerd staan in alle delen van Zeeland plaatsvinden. Komen de zondag wordt er een toer tocht gehouden in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen, met start en finish in Klooster- zande. De uitzetters Rinus Sijs en Ce- sar van de Vijver (beiden uit Ax el) hebben vooral rustige wegen uitgekozen. „Het is cle bedoe ling om vooral langs de mooie plekjes te rijden. Bovendien hebben we zoveel mogelijk B- wegen gekozen, zodat we wei nig hinder vormen voor het ove rige wegverkeer", legt organisa tor Van de Vijver uit. Vorig jaar was er een tocht in West-Zeeuws-Vlaanderen en toen waren er zo'n zestig deel nemers. Dat was voor het be stuur van de club aanleiding om dit jaar weer een tocht in Zeeuws-Vlaanderen te houden. Aan de rit mag overigens alleen deelgenomen worden met een motor van het mei'k BMW. „Ook rijders die geen lid zijn van de vereniging mogen meedoen. Het is een open tocht." Om 12.00 uur is de start in Kloosterzande en wordt er langs de Westerscheldedijk via onder meer de natuurgebieden De Vo gel (Hengstdijk), 't Eiland (Hulst), de Zestigvoetkreek bij Clinge en De Vlaamse Kreek en De Graauwse Kreek naar het Belgische Doel gereden, waar een rustpauze is ingelast. Rond 17.00 uur worden de rijders weer terugverwacht in Kloos terzande. Robbie de Muijnck, trainer van Breskens: „HVV is zonder meer een moeilijke tegenstander." foto Peter Nicolai bijvoorbeeld ook een uitstapje gemaakt naar het Duitse Eiffelgebergte. Daar doet telkens een groot aantal leden aan mee. Vandaar dat we ook dit jaar weer een uitgebreid programma hebben sa mengesteld." Er staan onder meer drie grote clubritten en uitstapjes naar Limburg, Frankrijk en België geprogrammeerd. Eén van de ac tiviteiten waarVan de Vijver organisato risch bij betrokken is, is de toertocht die zondag in het oostelijk deel van Zeeuws- Vlaanderen wordt gehouden. Samen met zijn plaatsgenoot Rinus Sijs heeft hij een rit uitgezet langs de mooiste plekjes uit de streek. van onze sportredactie TERNEUZEN - Met in de mees te klassen van het zaterdag- en zondagvoetbal nog vier volledi ge speelronden op het program ma, is de competitie zo langza merhand aan zijn ontknoping toe. Wie niet meer kansrijk is voor de titel, hoopt zich de ko mende weken öf te plaatsen voor de nacompetitie öf zich van lijfsbehoud te verzekeren. Op het programma voor de komen de dagen staan onder meer: HVV'24-Breskens, Terneuzense Boys-SSV'65, Spui-Zaamslag en Luctor'88-Steen. HW'24 leek na de winterstop op weg naar een hoge eindklas sering, maar werd de laatste we ken met een terugval gecon- fronteerd. De ploeg van trainer John de Frel staat 'slechts' vier de en RCS en Unitas'30 volgen op de voet. Het is niet dat HW'24 de laatste wedstrijden slecht speelde, zegt verdediger Maarten Scheerders, maar het puntenverlies van de laatste weken verplicht de ploeg wel om in het verdere verloop van de competitie alles te winnen. „We hebben niets meer in eigen hand", verzucht de verdediger. „In de derde periode hebben we al een te grote achterstand op gelopen, zodat we ons hooguit via de tweede of dei-de plaats voor de nacompetitie kunnen plaatsen. Maar als ik eerlijk ben, denk ik dat dat wel eens heel lastig zou kunnen worden." Op zich heeft HVV niet het moeilijkste programma, met Breskens, Vlissingen, Grens wachters en Moerse Boys, maar het feit dat de degradatiestrijd in alle hevigheid ontbrand is, maakt dat dat vooral schijn is. „Breskens heeft de laatste drie wedstrijden zeven punten ge haald", weet Scheerders. „En uit hadden we het er niet mak kelijk mee, terwijl Breskens toen toch heel wat spelers miste. Het zou zondag dus best wel eens lastig kunnen worden." Voor het treffen met de nummer tien van de ranglijst is Kieran O'Shea nog wel geschorst en Marvin Hamelink geblesseerd, maar terug zijn - in vergelijking met de wedstrijd tegen Patrij zen - weer Harm Riet j ens en Johnny Lensen. Breskens Waar PIW24 de laatste twee wedstrijden slechts één punt rij - ker werd, mag Breskens zich be roemen op zeven winstpunten uit drie duels. Qua resultaat heeft trainer Robbie cle Muijnck deze weken dan ook weinig te klagen. Zijn ploeg speelde eer der clit seizoen misschien wel eens beter, maar dat neemt niet weg dat hij „uitermate blij" is met zowel de resultaten van de laatste wedstrijden als de inzet waarmee gespeeld wordt. „Al les is gericht op WR", zegt hij. „Wat dat betreft wordt de wed strijd van volgende week van cruciale betekenis, hoewel we natuurlijk nog meer punten ho pen binnen te halen." Voor het duel met HW'24 van aanstaande zondag rekent De Muijnck op een tegenstander „die er nog alles aan zal willen doen om zo hoog mogelijk te eindigen." „HW is zonder meer een moeilijke tegenstander", zegt hij. „Maar thuis hebben we het ze met een incompleet elftal heel lastig kunnen maken. Waarom zouden we dan zondag niet een goed resultaat kunnen behalen?" In de strijd om lijfsbehoud heeft Breskens voor het eerst dit sei zoen vrijwel alle selectiespelers beschikbaar. Eddy Buijsse is nog wel geblesseerd en Mario Corthals moet vanwege een schorsing gedwongen toekij ken, maar voor het overige heeft De Muijnck geen problemen waar het de opstelling betreft. „We staan er niet slecht op", zegt hij. Vierde klasse zondag In de vierde klasse van het zon dagvoetbal moest Steen vorige week voor het eerst dit seizoen Middelburg op de ranglijst voorrang geven. Na het gelijk- j spel tegen Hontenisse (1-1) en de 0-1-overwinning van de1 hoofdstedelingen op Clinge. gaat Middelburg Steen met twee punten vooraf. Steen heeft nog wel 45 minuten in te halen tegen Clinge. Het programma voor zondag houdt voor Steen een bezoek in aan Luctor'88 en Middelburg speelt in eigen huis de return van het duel van vorige week tegen Clinge. In de onderste re gionen zijn Vogelwaarde en Aardenburg de belangrijkste kandidaten om met Luctor'88 een stapje terug te doen. Van dat tweetal speelt Aardenburg in en tegen Sluiskil en brengt Vogel waarde een bezoek aan IJzen- dijke. Hontenisse-Axel is een duel, waarin de winnaar met het oog op de bezetting van de laat ste plaatsen wel eens in dubbel opzicht winst kan boeken. Terneuzense Boys Door cle onverwachte nederlaag tegen Kogelvangers (2-1) maak te Terneuzense Boys het zichzelf moeilijk in de strijd om de vier de plaats. Die plek houdt aan het einde van het seizoen zo goed als zeker deelname aan de 1 nacompetitie in en daarvoor is vooral ook SSC'55 nog in de running. „Maar die ploeg krij gen we nog thuis", zegt Mario de Fouw. „We hebben met SSV'65, SSC'55, Arnemuiden en Dau- wendaele nog een zwaar pro gramma voor de boeg. Dat wor den allemaal finales voor ons." 1 De eerste van die vier 'finales' is de thuiswedstrijd van morgen, wanneer koploper SSV'65 op bezoek komt. De uitwedstrijd ging voor de Terneuzenaren met 6-2 verloren. „We stonden twin- tig minuten voor tijd nog voor, maar binnen een minuut kregen we twee doelpunten tegen. Van- af dat moment ging het heel snel", weet de jonge middenvel der nog. „Ik vind SSV de beste ploeg in onze klasse." Toch geeft Mario de Fouw zijn ploeg een goede kans. „We moe ten gewoon van onze eigen kracht uitgaan en daarnaast spelen we ook nog thuis. En ik verwacht dat het toch wel druk zal worden, omdat de nummer één op bezoek komt. Daarnaast hebben we tegen Terneuzen be wezen dat we het kunnen, dus waarom kan dat tegen SSV ook niet?" Trainer Edcly van der Hooft kan geen beroep doen op de gebles seerden Robbie Jonkman, Leon Goossen en Kees Duitemeijer. Sjoerd Rijnhout is geschorst, maar Jeroen van de Broeke keert terug van een schorsing. AZVV „Het was echt een onvoorstel baar feest", zegt Jochem van Leeuwen over het twee weken geleden behaalde kampioen schap met AZVV. „Het was echt schitterend en vooral voor de echte supporters vond ik het heel erg mooi." Van Leeuwen kan de resterende vier wedstrij den in de derde klasse met zijn ploeg rustig uitspelen, maar dat is volgens hem niet helemaal de bedoeling. „We willen ongesla gen de competitie uitspelen", zegt de verdediger. „Want dat is hier geloof ik nog nooit ge beurd." Morgen gaat de ploeg van trai ner Jaap Goossen op bezoek bij Bevelanders, dat nog strijdt te gen degradatie. Van Leeuwen: „Dus het zal geen makkelijke wedstrijd worden." Marco Bolleman is tegen Beve landers geschorst, maar Jacco Koekkoek, die de kampioens wedstrijd vanwege een schor sing miste, keert weer terug. Nog één keer winnen en dan is de titel voor Zaamslag een feit. De laatste benodigde drie pun ten moeten morgen in cle derby in en tegen Spui behaald wor den. En gezien de nog altijd on geslagen status van Zaamslag moet ook dit karwei geklaard kunnen worden. Voor Cadzand, dat nog liefst zeven wedstrijden voor de boeg heeft, wacht het uitduel met Wissenkerke. Carlo de Baerdemaecker te midden van enkele succesvolle jeugdvoetballers van Aardenburg. foto Charles Strijd jver: „BMW is een schitterende motor. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 56