De Leeuw laat zich niet temmen Voetballers als koopwaar 27 Johan Museeuw weet van geen opgeven Cees van Vossen wil markt veroveren vrijdag 6 april 2001 Bijna een jaar geleden won Johan Museeuw Parijs-Roubaix. Het was de indrukwek kendste zege van het seizoen. derbaarlijke terugkeer. Want twee jaar ervoor 'triomftocht van het karakter', was de West- nieuw wist de Leeuw van Vlaanderen van geen op dezelfde genadeloze keien van Noord-Frank- Vlaming weer terug bij af. Op 13 augustus 2000 opgeven. Zondag staat hij weer 'gewoon' aan de rijk brak Museeuw niet alleen zijn knie, maar werd hij vlak bij zijn huis in Gistel van de motor start van Ronde van Vlaanderen. Zijn Ronde van Wijzend op zijn linkerknie, wees hij op een won- voor velen ook zijn carrière. Vier maanden na die gereden. Twee weken lag hij in coma. Maar op- Vlaanderen. Johan Museeuw aan de kop van het peloton tijdens de Driedaagse van De Panne. foto CorVos/GPD Op kamer 300 van het Holi day Inn in Gent zaten ze de afgelopen week weer vaak bij een: wielrenner Johan Mu seeuw, verzorger Dirk Nachter- gaele en teambaas Patrick Lefevere. Samen deelden ze de laatste jaren veel lief en veel leed bij Mapei. Samen zetten ze dit jaar de schouders onder Lefeveres droom: de eerste Bel gische topformatie sinds het Flandria van de jarig zeventig: Domo-Farm Frites. Het Holiday Inn is deze drukke klassiekermaand de uitvalsba sis van Domo. Kamer 300 is de massageruimte van Nachter- gaele. Dik een half jaar geleden hielden weinigen het nog voor mogelijk dat Museeuw ooit weer als coureur daar bij hem op de tafel zou liggen. Dirk Nach- tergaele over de bange eerste weken na het motorongeval: „De eerste keer dat ik hem be zocht in het ziekenhuis herken de hij me uiteraard niet. De eer ste keer dat dat wel het geval was, stak hij lachend zijn be kende vingertje omhoog naar me op. Een paar minuten was ik sprakeloos. Daarna wist ik het: daar ligt nog altijd de oude Jo han Museeuw. Die man geeft niet vlug op. Museeuw lag tien dagen in co ma. Hij had een hersentrauma, een schedelbasisfractuur, een gebroken kuitbeen, een door boorde long en een gebroken enkel. „Maar ergens was die ge broken knie van twee jaar er voor voor de 'wielrenner Mu seeuw' erger. Ook al omdat er wond vergiftiging bij kwam", relativeerde dokter Yvan Van- mol de lichamelijke schade van na het ongeval. Toen hij na zes weken naar huis mocht, moest Museeuw ook daar nog vier we ken op bed blijven liggen. Hardop praten over een come back was er in die periode zeker niet bij. Patrick Lefevere, die zijn dreamteam zojuist had ge bouwd rond zijn oogappel: „Je hoopt in het begin alleen maar dat het weer goed komt met hem. Een van de beelden die me altijd bij zal blijven is het mo ment dat hij voor het eerst te eten krijgt in het ziekenhuis. Ze staken iets zijn mond en Johan deed niets. Met getuite mond lag hij" daar. Ze moesten hem zeggen dat hij ook nog moest kauwen. Johan Museeuw zelf zegt de twijfels over wel of niet meer kunnen koersen niet bewust te hebben meegemaakt. „Waterde eerste twintig dagen is gebeurd, weet ik alleen van horen zeggen. De doktoren vertelden mijn vrouw en ouders er rekening mee te houden dat ik nooit meer zou koersen. Mij konden ze dat niet zeggen. Vanwege het her sentrauma viel er met mij niet zinnig te praten. Althans, dat mag ik afleiden uit de dingen die ik toen zei. Ik wou nog naar Syd ney en naar het WK in Plouay." Op het moment dat Museeuw weer enigszins helder kon den ken, was hij al ook weer zover dat het werken aan een come back 'vanzelfsprekend' voor hem was. „Ik heb altijd gezegd dat ik graag zelf beslis wanneer ik stop." Lefevere wilde zich niet mengen in dat besluit. Hoewel de belan gen voor de ploeg groot waren. ,Ik heb hem geen moment onder druk willen zetten, maar was blij dat hij het eind september toch nog een keer wilde probe ren. Johan is ergens de hoek steen van deze ploeg. Voor de oprichting is hij heel belangrijk geweest. Bij het benaderen van de sponsors, was heel vaak de eerste vraag: is Johan er nog bij? Op dat moment zou de ploeg echter niet in gevaar gekomen zijn als Johan was gestopt. Ik had Vainsteins aangetrokken als alternatieve kopman en voor Domo en Farm Frites was het geen probleem. Als Johan was gestopt, had ik voor hem al een baan voorzien als pr-man." Zover kwam het niet. Dirk Nachtergaele wordt lyrisch als hij terugdenkt aan het gevecht. Het tweede van Museeuw in twee jaar tijd. Nachtergaele: „Op een bepaald moment zegt hijik wil de fiets weer op. Het was ergens in oktober. Hij kon niet op of omkijken. We hielpen hem op de fiets en toen hij zijn erf afreed, viel hij om. Hij heeft toen twee uur gereden tegen een gemiddelde van 18 a 20 km per uur." Museeuw: „De beide revalida- ties zijn niet met elkaar te verge lijken. Bij de eerste ging het er om de knie weer voldoende te kunnen plooien. Nu moest ik vooral weer spieren opbouwen omdat ik zo lang stil had moeten zitten. En ik was mijn 'ganse' coördinatie kwijt. Ik kon niet naar rechts kijken, niet naar 85e Ronde van Vlaanderen zondag 8 april 2001 totaal: 269 km Helling Stijging 1. Achterberg 5,0% 2. Wolvenberg 6,3% 3. Molenberg 9,8% 4. Grotenberge 3,8% 5. Kluisberg 6,0% 6. Knokteberg 8,0% 7. Oude Kwaremont 4,2% 8. Paterberg 12,5% 9. Kortekeer 6,6% 10. Taaienberg 9,5% 11. Eikenberg 5,5% 12. Leberg 4,6% 13. Berendries 4,7% 14. Ten Bosse 11,0% 15. Muur-Kapelmuur 9,3% 16. Bosberg 8,4% Zulzeke Geraards- ==£-- bergen anp - bron: krt Het Nieuwsblad links, niet naar boven, niet naar beneden. Na tweeëneenhalve maand hebben ze me echt op de hometrainer moeten plaatsen. De oefeningen die ik in het begin moest doen, leken heel domme oefeningen. Tot dat je ze deed. Dan bleken ze zo dom niet. Het was vooral weer leren de nor male dingen te doen, die norma le mensen doen." Lefevere: „Jo han spreekt de laatste tijd veel over winnen. Hij is gepast fier op wat hij heeft bereikt, maar ik weet nog altijd niet of hij zijn oude niveau ooit nog haalt. Hij heeft zijn leeftijd niet mee. Hoe ouder je wordt, hoe zeldzamer je goede dagen. Hij heeft altijd ge zegd 'ik wil zelf het moment van stoppen kiezen'. Het zal een moeilijke keuze worden." Tekeningetje „Ik denk terug aan Sean Kelly. Hij ging een jaar te lang door en het deed pijn dat te zien. Nu heeft Johan nog een zekere au toriteit, maar er komt een mo ment dat de j ongeren u niet meer ontzien. Iedereen denkt: hij heeft het de eerste keer geflikt, het zal nu ook wel weer lukken. Ze vergeten vanwaar hij komt. Ik gun Johan zijn comeback, maar ik hoop dat wanneer hij niet meer tot een voor hem aan vaardbaar niveau komt, hij me op de schouder klopt en zegt 'zouden we niet eens gaan pra ten'. En dat we het dan eens worden. Zonder dat daar - zoals we dat in het Vlaams zeggen een tekeningetje bij gemaakt hoeft te worden." Nachtergaele is minder somber. „Ik geloof altijd in die man. Het zal niet gemak kelijk zijn weer grote koersen te winnen, maar het kan. Mentaal kan hij het aan. In de Ronde van Mallorca zag hij het echt niet meer zitten. Maar ook daar heeft hij zich overheen gezet. Johan heeft geen sportpsycho- loog nodig. Hij is een vent met een enorme wilskracht en met passie voor het wielrennen. Hij koerst nog graag en hij traint nog graag. Maar ergens ook is hij een slecht voorbeeld voor de anderen. Want niet iedereen kan dit opbrengen. Ga maar na: hij zit alweer in koers. Een normaal mens zou na zo'n ongeval en zo'n hersentrauma, nu pas zijn gaan revalideren." Voor de komende klassiekers maakt Museeuw zich nog wei nig illusies. „De Leeuw van Vlaanderen zal zondag hopelijk een klein Leeuwtje zijn. En geen Calimero'tje. In 1999 was ik een jaar na mijn val derde in de Ron de van Vlaanderen. Je kunt zeg gen: na drie zeges ben je daar niet blij mee, maar voor mij was het een groot moment. Ik kon immers weer meespelen in de fi nale. Als ik dat nu weer kan, zal ik even gelukkig zijn als toen." Ad Pertijs Ja hallo, ein moment bitte.De telefoon in het kantoortje van Cees van Vossen in Zierikzee ratelt bijna om de vijf minuten. Meestal zijn het voetballers, soms een colle ga voetbalmakelaar. Cees van Vossen wan delt de kamer binnen en zegt: „Monique, het is voor jou." Het gaat over een transfer van een Kroatische international naar een Itali aanse club. Vragen, alleen maar vragen, zo gaat dat de hele dag door. „Ik wil dat hij naar hier komt om te praten", zegt Cees, de oudere broer van de voetballer Peter van Vossen, tegen zijn vrou w, die de taal beter spreekt dan hij. „Ja hallo, können sie bitte..." Voetballers als koopwaar. Cees van Vossen (46) was ooit chauffeur op een vrachtwagen, maar kwam door zijn voetballende broertje in de wereld van de make laars terecht. Hij maakt nu samen met zijn vrouw Mo nique (29) deel uit van een internationaal opererend bedrijf dat contacten legt tussen voetballers en clubs en transfers voorbereidt en afsluit. StarFactory is de naam. Josef Lenhart uit Liechten stein en Jürgen Werner uit Oostenrijk zijn eraan ver bonden als makelaars met een internationaal erken de licentie. Cees van Vossen is vooral in Nederland en België actief. „Ik reis ook regelmatig naar Spanje, Italië, Kroatië en andere landen om zaken te regelen", vertelt hij die dag op het thuisfront. De Schouwenaar hoopt zelf over niet al te lange tijd de Fifa-licentie op te halen. Dan is hij bevoegd om contracten te sluiten en te on dertekenen. „Zelf doe ik nu ook wel zaken, maar de bevoegde makelaar moet altijd tekenen." Kind aan huis Twee dagen later op het kantoor van Hans Galjé bij Club Brugge. Kind aan huis is Cees van Vossen daar, omdat hij veel (ook Zeeuwse) jonge spelers van de club in zijn bagage heeft en omdat het „goed zaken doen" is met Cees. Hans Galjé, ex-keeper van Ajax, nu hoofd opleidin gen in Brugge, is in een uitgelaten bui. De lucht is weer geklaard na het schandaal met de Joegoslavi sche manager Stojic, waarbij PSV-trainer Eric Ge- rets werd beschuldigd van manipulaties met trans fers. En ook Galjé speelde er een rol in. „Ik zweer het je, Cees, het is zo gegaan zoals ik het la ter tegen de politie heb verteld. We hadden wat zaken gedaan en nog wat gepraat. Toen hij wegging gooide hij een enveloppe op mijn bureau. Hier, zei hij, doe er maar wat mee. Ik was zo beduusd dat ik hem niet on middellijk terug liet komen. Hij liep weg en ik heb di rect de voorzitter gebeld. Wat zit erin, zei hij. Ik heb hem opengemaakt en gezegd hoeveel het was. En daarna is hij in de kluis gegaan. Ik wilde niets met dat zaakje te maken hebben." De ene makelaar is de andere niet. Cees van Vossen zegt dat hij zich met zulke duistere praktijken nooit zal inlaten. „We hebben een professioneel bedrijf op gezet, met veel mensen in dienst. Dat is een kostbaar bezit. Je moet maar één keer iets verkeerds doen en de naam ligt op straat." Morgen reist hij nog even naar Atlético in Madrid voor een onderhoud met mensen die zich ook op de transfermarkt bewegen. Het gaat vooral om de zoon van Jesus Gil y Gil, de beruchte voorzitter. „Hij heeft een voetbalschool opgezet", vertelt Cees van Vossen. „Ik ga kijken of we daar spelers onder kunnen bren gen die geschikt zijn voor de Spaanse competitie." Twee dagen, heen en weer, daarna staat er later in de week een gesprek bij Hoek in zijn agenda. „Voel ik me ook niets te groot voor. Cees van Vossen is altijd in de weer met voetballers en clubs. En bellen met Monique thuis. „Hoe is het met Ivan Leeko, is zijn visum al geregeld? En zou Ander- lecht nog geïnteresseerd zijn in Pavlovic?" Cees van Vossen (rechts) is kind aan huis bij Hans Galjé in het stadion van Club Brugge. foto Peter Nicolai Het vak heeft hem altij d geboeidvanaf de dag dat h ij met Peter in Beveren met de manager rond de tafel zat om een toen nog bescheiden contractje op te maken. „Ik heb veel voor Peter gedaan in die tijd, alle velden afgestroopt", vertelt hij. Toen Peter bij Anderlecht (en later bij Ajax, Istanbulspor, Glasgow Rangers en Feyenoord) contracten tekende, was broer Cees al lang uit beeld. Cees was te klein voor het grote geld, zo heette het in kringen rond Peter van Vossen. Cees wil er zelf niet veel meer over kwijt.,Het is moeilij k om in die wereld met familie te werken." Daarom zijn de wegen inmid dels gescheiden en gaat ieder zijn eigen weg. Het bureau StarFactory biedt spelers begeleiding en management aan en bestrijkt volgens eigen zeggen een groot werkgebied. Cees van Vossen heeft eerst ja renlang gewerkt voor de Belgische makelaar Louis de Vries. „Op een gegeven moment voelde ik dat het tijd werd om zelfstandig te gaan werken. En toevallig kwam ik in die tijd in contact met Didier Frenay, een Belgische voetballer die in Oostenrijk speelde. Hij deed af en toe ook zaken en wilde iets opzetten met contacten in alle grote voetballanden. Dat was pre cies wat ik ook wilde. Zoals wij bezig waren was het eigenlijk te klein. Je kon geen blok vormen tegenover de grote j ongens Vertakkingen Twee jaar geleden werd StarFactory gepresenteerd, het bureau heeft in die korte tijd internationale ver takkingen in België, Duitsland, Oostenrijk, Turkije en Engeland gekregen. Daarnaast zijn er vaste mede werkers in Amerika, Italië, Noorwegen, Spanje, Frankrijk en Zwitserland. Cees van Vossen is een belangrijke schakel in het to taal, zijn vrouw Monique doet vooral veel organisato risch en administratief werk. Voor het veldwerk zijn veel oud-voetbalprofs ingeschakeld. Zo staan in de brochure van StarFactory onder meer de namen van Marc Degryse, Willy Wellens, Gerald Vanenburg en Hugo Sanchez vermeld, hoewel nog met de kantteke ning dat ze zijn benaderd om het netwerk verder uit te breiden. Zo maar een transactie: Cees van Vossen: „Ik heb een speler van AZ onder contract en wil hem bij een Duit se club onderbrengen. Zijn we zo ver dat er een club geïnteresseerd is, dan komt ons apparaat in werking. Hij wordt op het vliegtuig gezet en wordt in Duitsland opgevangen door iemand anders van ons bureau." „Ik kreeg ook een tip over John Utaka, een Nigeriaan- se aanvaller die in Egypte speelt. Jonge speler, veel talent en al heel veel gescoord. Ik ben er onmiddellijk op afgegaan om hem vast te leggen. Vliegtuig in naar Caïro, met een taxi overal naartoe gecrosst, over klei ne, onberijdbare wegen. Toen ik eindelijk bij het sta dion kwam, mocht ilk van de club niet met hem spre ken. Die mensen waren bang dat ze hem kwijt zouden raken, maar dan kennen ze Cees van Vossen niet." Met Ivan Leeko, de Kroatische spits van 23, zit hij ook volop in de slag. De Italiaanse club Perugia wil hem hebben, maar ook in België zijn ze geïnteresseerd. „Met Hajduk Split heb ik heel goede contacten. De oud-international Surjak belt me regelmatig op met tips." Kijk, dat Heerenveen een linksback zoekt, dat weten ze in heel Europa. „Maar dat je Anderlecht kan tip pen over Zejlko Pavlovic, een Kroatische keeper die in Oostenrijk speelt, daar kom je mee binnen." „Ik werd zaterdagavond vijf keer gebeld door Aimé Antheunis. Hij zegt: 'Cees, jij kent die keeper, ik heb hem nooit zien spelen. We hebben hem heel hard no dig, ik ga op jou af.' Moet je natuurlijk wel zeker we ten dat hij goed genoeg is voor Anderlecht, anders lig je er zo weer uit bij zo'n club." „Ik doe net zo veel voor Lionel Lord als voor een spe lervan naam die ik naar Anderlecht kan brengen. Dat betaalt zich later nog wel eens uit. Jürgen Belpaire is naar ons gekomen toen hij geen uitweg meer zag. Zelf op twee krukken, zijn vrouw in verwachting en geen club meer. Ik heb hem bij Hoek onder kunnen bren gen, maar heb er geen gulden aan verdiend. Je moet laten zien dat je er ook in slechte tijden staat voor die jongens. Ik noem het maar investeren, in de hoop dat er later iets uitkomt." Frits Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53