Zwingeulproject kost nog drie ton Roparunners krijgen tien mille Opsplitsen Koewacht nergens op gestoeld Aanleg speelbak achter De Triangel Zonnebloem zet jubilaris in zonnetje Wat minder vlees eten is niet slecht voor de gezondheid Landelijke Fietsdag en Autovrije Dag op dezelfde datum Verdachte verkrachting blijft weg bij rechtszaak Gemeente blijft binnen gereserveerd budget Clinge in teken Wilde Westen Paasappèl Jaar celstraf geëist voor verkrachten ex-vriendin Celstraffen voor diefstallen en opzetheling Hobbybeurs door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het uitgangs punt van Gedeputeerde Staten om de kern Koewacht bij de nieuw te vormen gemeente Oost-Zeeuws-Vlaanderen te voegen, mist elke grond. Dit vinden de dagelijkse besturen van de drie Kanaalzone-ge meenten. GS trekken in de optiek van Sas van Gent, Axel en Temeuzen de conclusie dat de bevolking van Koewacht niet bij de Kanaalzo ne wil horen. Maar uit de versla gen van de bijeenkomst met burgers en vertegenwoordigers van maatschappelijke organi saties op 13 februari kan die wens absoluut niet worden op gemaakt. Het tegendeel is volgens de Ka naalzone-bestuurders eerder het geval. Gedeputeerde Staten worden in de gezamenlijke re actie van de besturen van Sas van Gent, Axel en Terneuzen op het herindelingsontwerp na drukkelijk gevraagd de huidige drie gemeenten één en onge deeld te laten overgaan in de nieuw te vormen Kanaalzone gemeenten per 1 januari 2003. Mocht dit niet gebeuren, dan verwachten de gemeenten pro blemen. Als Koewacht wordt geschonken aan Groot-Hulst betekent dit dat voor het op splitsen van de huidige gemeen te Axel allerlei bijzondere rege lingen moeten komen: voor de overgang van personeel, de vaststelling van bestemmings plannen, de gemeentefinanciën en het al dan niet realiseren van i voorgenomen of in uitvoering zijn investeringen. Op deze rem mende factoren in het herinde lingsproces, dat de Kanaalzone gemeenten op vrijwillige basis zijn ingegaan, zitten de Mid den-Zeeuws-Vlaamse besturen echt niet te wachten. Een en ander valt te lezen in de reactie op het herindelingsont werp dat de commissie voor be- stuurlijke aangelegenheden van Sas van Gent dinsdag 10 april krijgt voorgeschoteld. De com-1 missieleden spreken zich verder uit over het voorstel van B en W om als gemeente aansluiting te zoeken bij de stichting Zeeuwse Ombudsman. Voor afhandeling van klachten over gemeentelij ke zaken is de gemeente per jaar een kleine negenhonderd gul den kwijt. Eenmalig komt daar nog eens een deelnamebedrag van 9000 gulden bij. De commissie vergadert dins dag 10 april in het stadhuis aan de Sasse Westkade. De vergade ring begint om 20 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog wilde gis teren bij de rechtbank in Mid delburg een 28-jarige inwoner van Serooskerke met zijn slachtoffer confronteren. Daar om had ze de vrouw opgeroepen om te getuigen in de strafzaak tegen haar ex-partner, waarin een verkrachting centraal stond. Wie echter niet verscheen was de verdachte zelf. Het belette de officier niet om tweeënhalf jaar cel tegen de man te eisen. Daarnaast vorder de ze drie weken gevangenis straf, waarvan hij nog in zijn proeftijd zat. Behalve de ver krachting achtte de officier be dreigingen met de dood, diefstal met geweld en heling bewezen. Het slachtoffer getuigde giste ren dat ze september '99 door, haar (ex-)vriend was verkracht, nadat hij haar woning was bin nengedrongen.De man heeft voor verkrachting vastgezeten. Nadat hij vrij was zocht hij haar opnieuw op. Daarbij had hij haar bedreigd. Ook op andere tijdstippen bedreigde hij haar. Half augustus vorig jaar stal de verdachte 32 blikjes drank bij de Konmar in Middelburg. Hij verzette zich met geweld tegen de aanhouding. Verder heeft hij veertig van diefstal afkomstige cd 's aan een videotheek ver kócht. De man zou naar België zijn gevlucht. De rechtbank Uitspraak op 18 april. vrijdag 6 april 2001 door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg is nog ruim 284.000 gulden aan de voorbereiding voor het Zwingeulproject kwijt, maar dan moet de vaarverbin- ding van Sluis naar zee planolo gisch zijn geregeld. Volgens wethouder G. van Daele blijft de gemeente daarmee binnen het budget dat in het investe ringsschema voor het ambitieu ze plan was gereserveerd. Het college stelt de gemeente raad voor om alle nog noodza kelijke stappen, tot het moment van uitvoering van het plan, te nemen. Dit houdt in dat de mi lieu-effect-rapportage wordt afgerond, de bestemmingsplan nen worden opgesteld, een on- derzoek wordt gehouden naai de financiële haalbaarheid van het project én de mogelijkheden worden bekeken om Europese subsidies te krijgen. Van Daele gaat er van uit dat het daarbij blijft. De gemeente wil de opdracht aan stedebouwkundig advies bureau RBOI - dat de concept- structuurvisie voor Sluis aan Zee opstelde - intrekken. Het bureau mag de structuurvisie nog wel afmaken maar verdere uitwerking acht het college niet meer nodig. Door de trage verwerking van de opmerkingen van de Inspec tie Ruimtelijke Ordening door RBOI heeft het project 'dusda nig schade opgelopen, dat be sloten is tot beëindigen van de werkzaamheden', motiveert het college de beslissing. Van Daele doet er echter niet dramatisch over. Ondanks dat het bureau nu ruim 120.000 gul den misloopt, zijn volgens hem 'goede afspraken' gemaakt over de afronding van de structuur visie. Bovendien is in de uitwer king al voorzien: ook de mer- rapportage zal aangeven hoe de waterweg het best kan worden gerealiseerd. Het college wil aan ingenieurs- en architectenbureau Hasko- ning opdracht geven om de mer- rapportage en de voorontwerp bestemmingsplannen op te stel len. Daarnaast is Grontmij in beeld voor een onderzoek naar de financiële haalbaarheid. Het bureau ERAC zal vervolgens een onderzoek doen naar Euro- door René van Stee TERNEUZEN - Op de plaats van het oude voetbalveldje ach ter basisschool De Triangel aan de Korte Kerkstraat in Terneu zen is gestart met de aanleg van een speelbak. Het tachtigdui zend gulden kostende sport- en spelproject krijgt een oppervlak van 12 bij 24 meter met een vloer van speciaal asfalt, die behalve voor sporten als voetbal- en basketbal ook is geschikt om op te skeeleren. Volgens één van de initiatiefne mers B. Kaiser is de bak een wel kome aanvulling op de speelmo- gelijkheden voor de kinderen in de Terneuzense binnenstad. „Het oude trapveldje was volle dig versleten en stond heel vaak onder water. Met de komst van de speelbak zijn we definitief van dit probleem verlost. Ook is de multifunctionaliteit van het nieuwe pleintje een grote verbe tering", vindt Kaiser. Ter afwerking van het geheel worden over de breedte van bei de kopkanten drie meter hoge wanden van geluiddempend kunststof geplaatst. Hierin zijn uitsparingen voor doeltjes ge maakt, waar de ballen niet doorheen kunnen. Zodoende blijft de overlast voor de buurt tot een minimum beperkt. Daarnaast worden boven de doeltjes basketbalringen ge plaatst. Kaiser verwacht dat de speelbak op Koninginnedag in gebruik kan worden genomen en op Hemelvaartsdag helemaal klaar zal zijn. pese subsi diemogelijkheden. In een (vertrouwelijke) notitie aan de commissie grondgebied geeft het college een overzicht van de kosten van het Zwingeulproject tot nu toe. Daaruit blijkt dat de gemeente vanaf 1998 zestig mil le aan voorstudie besteedde en in september 1999 en april 2000 kredieten van ruim 450.000 gul den beschikbaar stelde. Sluis-Aardenburg krijgt hier van ongeveer de helft terug uit subsidies, maar moest deze be dragen wel voorschieten. In middels is 288.000 gulden gede clareerd. Van dit geld zijn onder meer de deelname aan MAYA (een samenwerkingsverband van overheden en instellingen met jachthavens of plannen daarvoor) en een landschaps plan voor Sluis aan Zee bekos tigd. De commissie grondgebied be spreekt het voorstel donderdag 12 april vanaf 19.30 uur. door Edy de Witte VOGELWAARDE - Tijdens de feestavond gisteravond van de Zonnebloem afdeling Hontenisse, is Leon Maas uit Kloosterzande in het zonnetje gezet. Maas draagt als vrij williger al vijfentwintig jaar zijn steentje bij aan het werk van de Zonnebloem. Voorzitter J. van Dongen van de Zonne bloem Zeeland sprak in zaal 't Karrewiel in Vogelwaarde de jubilaris waarderend toe. Hij overhandigde Maas de erepenning van het nationaal bureau Zonnebloem. Ook sprak Van Dongen zijn waardering uit voor de dames A. Vioen, W. van Kruijssen en G. Bruggeman. Ook zij steken al ruim vijfen twintigjaar de helpende hand toe. Deze drie dames hadden al eerder de erepenning ge kregen. De afdeling Hontenisse is opgesplitst in de afdelingen Kloosterzande en Vogelwaarde. Met zo'n vijftig vrijwilligers houden zij jaarlijks elk vijf activiteiten voor oude en zieke mensen uit hun woonplaats. Als over koepelende afdeling Hontenisse vullen zij het programma verder aan met enkele ge zellige bijeenkomsten. Eens per jaar wordt onder meer een boottocht gemaakt op de Westerschelde. Ook krijgen de mensen een show met artiesten te zien. De vrijwilligers bekommeren zich niet alleen om de hulpbe hoevende medemens tijdens de activiteiten, maar zij gaan ook op pad voor bijvoorbeeld een loterij. Als dank voor hun inzet krijgen cle vrijwilligers jaarlijks een gezellig feeste lijk samenzijn aangeboden. Gisteravond schoven zij in 't Karrewiel aan tafel voor een gourmetmaaltijd. W. van Kruijssen, L. Maas en A. Vioen (vlnr) zetten zich al vijfentwintig jaar vrijwillig in voor de Zonnebloem. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - Captain en at leet Harold Hiel en atleet Ebe Blaauw van het Zeeuws- Vlaamse Roparunteam uit Hulst ontvingen gisteren uit handen van directeur R. Si mons van het Terneuzense bouwbedrijf Gebroeders Si mons een cheque van tiendui zend gulden. Het team kan hiermee een ex tra bijdrage leveren aan het goede doel van de Stichting Roparun: doormiddel van pal- liatieve zorg het leven van kan kei-patiënten draaglijker maken. Gebroeders Simons betrok on langs een nieuw bedrijfspand aan de Patentweg. „Bij de ope ning hebben we onze gasten gevraagd om in plaats van ge schenken of bloemen geld over te maken aan Roparun. Een goed doel dat ons bijzonder aansprak en waardoor we ook persoonlijk waren benaderd", aldus Simons. Hiel en Blaauw waren zeer verheugd met de gulle gift. Als dank overhandigden zij Si mons een foto van hun team plus begeleiding. „Met deze bijdrage, giften van ruim der tig andere sponsors en loten- verkoop hebben we nu al vijfentwintigduizend gulden opgehaald. Dit is ook het streefbedrag dat gemiddeld per deelnemende ploeg wordt overgemaakt. Ook de kosten die we zelf moeten maken zijn al grotendeels gedekt. In mei houden we nog een laatste pu blieksactie bij de supermark ten in Hulst, waarbij het win kelende publiek onder andere lege statiegeldflessen kan in leveren", vertelt Hiel. Het acht atleten tellende Zeeuws- Vlaamse team doet onder de naam De Ruyter Advies Run- ningteam op 23 mei mee aan de Roparun, een hardloop esta fettewedstrijd van Rotterdam naar Parijs. Na een gezamen lijke proloog lopen zij binnen twee dagen en nachten 530 ki lometer. Elke loper legt een af stand af van ongeveer vijfen zeventig kilometer. Inclusief begeleiding gaan er 27 perso nen mee naar Parijs. In totaal doen honderdvijftig teams mee. door René Hoonhorst AXEL - Iedereen omturnen tot vegetariër gaat de Zelzaatse huisarts A. de Bruin wat te ver. Ook al omdat niet van al het bio logisch geteelde voedsel hele maal bekend is of het van begin tot eind gezond opgroeit. Maar minderen van de hoeveelheden vlees en af en toe een vleesloze maaltijd kunnen de gezondheid geen kwaad doen. Bruin gaf die raad gister tijdens de jaarvergade van de Zeeuwse patiënten Samen Beter. Opeenvolgende veeteeltcrises dioxinekippen, varkens pest, bse-koeien en de heersen de problemen met mond- en klauwzeer brachten het bestuur van de patiëntenvereniging op het idee een avond te beleggen over 'bse en de voedselketen'. Huisarts De Bruin en de IJzen- dierenarts P. van de Vij konden de aanwezige leden geen sluitende ad meegeven. zijn intussen al meer dan ne varianten van de ziekte Creutzfeldt-Jakob bekend en er worden nog steeds nieuwe vari anten gevonden. Dat aan bse lij- CLINGE - Het terrein van de SV de aan de Statenboom- in Clinge staat komen de zondag in het teken van een internationale western-tra- de. Deze dag worden allerlei attri buten en kleding aangeboden voor trappers, cowboys en in uit het Wilde Westen. komen de liefhebbers western riding, line-dance, en de Mexicaanse aan hun trekken. westerntrade van SV de trekt jaarlijks flink wat publiek. Plet is tevens een voorbereiding op het Western weekend dat cle vereniging in juni houdt. Dan wordt het schietsportcentrum omgedoopt in Fort States Tree. Hoofdmoot zijn schietwedstrij met verschillende wapens. omlijsting wordt het leven het wilde Westen zo getrouw nagebootst. dende koeien de ziekte doorge ven, is intussen wel bewezen. Hoe lang de incubatietijd is en welke mensen het wel of niet krijgen, is echter nog steeds on derwerp van studie. Hoewel De Bruin zelf geen vleeseter is mis gunde ze niemand zijn lapje vlees. „Hoewel ik het wel wat overdreven vind als mensen twee keer per dag een kotelet van 250 gram naar binnen spe len." Varkensvlees of rundvlees met spierweefsel zijn over het alge meen niet slecht, denkt De Bruin. Ze ontraadde de aanwe zigen orgaanvlees of vlees waarvan de herkomst niet pre cies duidelijk is: worsten, ham burgers en frikadellen. „Maar ik kan ook weer niet zonder meer zeggen 'eet meer vis', want ik heb laatst gelezen dat de hier bij Terneuzen gevangen vis niet erg gezond is." De Bruin wilde de mensen in elk geval geen angst complex bezorgen. „Sympto men van Alzheimer en Parkin son lijken soms veel op die van Creutzfeldt-Jakob. Creutz- feldt-Jacob zal meer voor gaan komen, maar is nog immer een zeldzame ziekte. Ik heb echt niet dagelijks patiënten in mijn praktijk." Feest Dierenarts Van de Vijver waar schuwde dat eten nooit meer het feest wordt wat het moet zijn als de overheid geen strengere maatregelen neemt. Zo lang economische argumenten bo ven de volksgezondheid en het leven van het dier gaan, blijft de kans op uitbraak van bekende en onbekende epidemieën groot. De overheid moet de koopmansgeest laten varen en voedselveiligheid op de eerste plaats stellen. Daar is zowel de gezondheid van mens als van het meest bij gebaat, betoogde Van de Vijver. MIDDELBURG - De commissie Zingen in Middelburg en dezen- dings- en evangelisatiecommis sie van de Christ. Geref. Kerk houden 16 april een paasappèl in de Ontmoetingskerk in Mid delburg. Het appèl begint om 10 uur. Medewerking wordt ver leend door ds. G.J.H. Vogel en het IGK Glorify, onder leiding van Jeanne Ovaa. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een twintig jarige man uit Baarland erken de gisteren bij de rechtbank in Middelburg zijn vriendin één keer te hebben verkracht. Dat hij werd beschuldigd van vijf verkrachtingen zag hij als een wraakactie van het slachtoffer. Officier van justitie C. Laukens ging af op de verklaringen van de vrouw. De officier achtte meermalen verkrachting bewe zen en eiste een j aar gevangenis straf plus zes maanden voor waardelijk. „Het is in een sfeer van geweld gebeurd", aldus Laukens. Vol gens de psychiater was de ver standelijk gehandicapte man verminderd toerekeningsvat baar. De verkrachtingen zouden vo rig jaar tij dens het laatste week einde van september in de woning van de Middelburgse hebben plaatsgevonden. De verdachte zou haar hebben op gewacht toen ze van haar werk thuiskwam. „Hij heeft zich aan haar opgedrongen, nadat hij kennis had genomen van haar nieuwe vriend. Het past precies in haar verhaal", zei de officier-. Nadat er tussen beiden ruzie was ontstaan, zou hij zijn ex- vriendin in de woonkamer op de grond hebben gegooid en ver volgens haar gedwongen heb ben tot gemeenschap. Die nacht en de volgende morgen zouden er nog vier verkrachtingen zijn geweest. Zondag belde ze de po litie, die de vrouw in de woning huilend aantrof. Een onderzoek van de arts wees uit dat het slachtoffer helemaal onder de blauwe plekken zat. Volgens raadsman A. Bals had den cle twee tijdens hun relatie vaak ruzie. „Dat is tijdens dat weekeinde geëscaleerd." Bals bepleitte een taakstraf. Het slachtoffer claimde vijfduizend gulden smartegeld, dat volgens de officier kon worden toegewe zen. Uitspraak op 18 april. door Rolf Bosboom GOES - De Landelijke Fietsdag en de jaarlijkse Autovrije Dag vallen dit jaar samen. Op zater dag 22 september wordt ieder een opgeroepen de auto zoveel mogelijk te laten staan en de fiets te pakken. In Goes, dat dit jaar centraal staat tijdens de Landelijke Fietsdag, is het cen trum die dag gesloten voor au to's. De Landelijke Fietsdag zou aanvankelijk zaterdag 12 mei worden gehouden. De bedoeling was dat Goes die dag landelijk in de schijnwerpers werd gezet en dat daar dit jaar het startsein wordt gegeven. Een programma met diverse prominenten en ac tiviteiten op de Grote Markt was al gereed. Met het oog op de mond- en klauwzeercrisis is deze week besloten de Landelijke Fietsdag uit te stellen. De nieuwe datum is nu bepaald op zaterdag 22 september. Die dag is ook al uit geroepen tot Europese Auto vrije Dag. Nederland heeft zich daarbij vorige week aangeslo ten. Het Landelijk Overleg Au tovrije (Zon)dag (LOAZ) en Mi lieudefensie hebben inmiddels alle gemeenten benaderd met het verzoek mee te doen. Animo In Zeeland is de animo voor de Autovrije Dag de afgelopen ja ren gering geweest. Vorig jaar deed alleen Goes mee. Voor de organisatie, de Werkgroep Au tovrije Dag Goes, betekent de combinatie met de Landelijke Fietsdag een mooie opsteker. Beide evenementen vullen el kaar immers goed aan, aldus A. van Oosten van de werkgroep. „We proberen de activiteiten goed op elkaar te laten aanslui ten." De werkgroep had in ge dachten om op de Grote Markt diverse activiteiten te organise ren. Dat gaat in elk geval niet door omdat de Landelijke Fiets dag het plein in beslag zal ne men. De werkgroep bekijkt daarom momenteel alternatieve locaties. Hoe het programma van de Au tovrije Dag eruit gaat zien, is nog niet helemaal duidelijk. Di verse ideeën worden nog uitge werkt. Daarnaast roept de werkgroep verenigingen en or ganisaties op die dag straatacti viteiten te organiseren in de bin nenstad van Goes. Daarbij valt te denken aan bijvoorbeeld rommelmarkten, muziek, sport activiteiten, een kunstmarkt en kinderspelen. De werkgroep heeft al enkele malen met het gemeentebestuur overlegd over de mogelijkheid het gebied binnen de vesten af te sluiten voor bezoekende auto's. Van Oosten: „We hebben al mondeling toestemming van de wethouders 't Hart en Linssen, dus we mogen aannemen dat dat wel voor elkaar komt." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 30-ja- rige man uit Kruiningen voor diefstal met braak en opzethe ling veroordeeld tot tien maan den gevangenisstraf. Een 24-ja- rige inwoner van Roosendaal kreeg wegens diefstal en opzet heling zes maanden cel opge legd. Twee mededaders, een 19-jarige Kruininger en een 20-jarige man uit Roermond, werden voor hun aandeel veroordeeld tot straffen gelijk aan het voorar rest. Beide mannen werden gis teren in vrijheid gesteld. Het viertal is van Joegoslavi sche afkomst. Ze waren eind vo rig jaar betrokken bij de in braak bij Etos in Hulst, waar voor 140.000 gulden aan cosme tische artikelen werd buitge maakt. Bij een verkeerscontrole in België werden de daders be trapt met de artikelen die in vuilniszakken waren gestopt. Bij huiszoekingen werden nog meer goederen aangetroffen, die van diefstallen in Zeeuws- Vlaanderen afkomstig waren. Deze diefstallen konden niet worden bewezen, wel de opzet heling. Een deel van de vondst moet terug worden gegeven aan de gedupeerden. KAPELLE - In ontmoetings centrum cle Vroone in Kapelle wordt morgen tussen 11 en 16 uur een hobby- en poppenbeurs gehouden. Er zijn onder meer demonstraties pop-up-kaarten, poppen en mini cards maken. Verder zijn er workshops Spaanse dakpannen beschilde ren, schorten beplakken en schemerlampjes maken. Directeur R. Simons van bouwbedrijf Gebroeders Simons overhandigt een cheque van tienduizend gulden aan Ebe Blaauw van het Zeeuws-Vlaamse Roparunteam. Naast Blaauw staat de captain van het Roparunteam, Harold Hiel. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 50