Angst voor besmetting afgenomen PZC Bewoners grensstreek in problemen Versterking van dijken vertraagd door veeziekte Campings willen af van hobbydier DE KEUKEN REVOLUTIE STAAT VOOR DE DEUR! Oornummers en notities houden lam en moeder bij elkaar Kampeerboer krijgt hulp van concurrent 18 ZLTO verwacht spoedig verruiming van beperkende maatregelen in Zeeland 1 Schaapscheerdersfeest Nisse afgelast Grenscontrole luchtmacht enkele dagen vertraagd Normaal betuigt slachtoffers mkz steun vrijdag 6 april 2001 door Rinus Antonisse ARNEMUIDEN - De kans wordt steeds groter dat de mond- en klauwzeerepidemie aan de Zeeuwse veehouderij voorbij gaat. Het vertrouwen daarin is sterk gegroeid, nu blijkt dat twee verdachte be drijven in het Brabantse Sprang-Capelle en Berghem vrij zijn van het mkz-virus. „De hoop is toegenomen dat het wes ten en zuiden gespaard blijven en dat het mkz zich concentreert op de Veluwe", zegt Jo Kodde, voorzitter vakgroep veehoude rij van ZLTO-Zeeland. De lang verbeide positieve uit slag van Sprang-Capelle/Berg- hem ('negatief gunstig') bete kent dat de maatregelen tegen verspreiding van het virus gelei- delijk aan versoepeld worden. Volgens Kodde worden vanaf zaterdag allereerst de ergst knellende situaties in de var kenshouderij aangepakt. Var kens mogen 1 op 1 naar het slachthuis worden getranspor teerd, dat wil zeggen recht streeks van de veehouder naar het abbatoir. En biggen kunnen weer naar de mesters worden vervoerd. Kodde onderstreept dat zeker nog niet het signaal 'alles veilig' gegeven kan wor den. „Waakzaamheid blijft ge boden. We zijn het virus nog niet kwijt in Nederland. Het is be slist niet zo dat we kunnen zeg gen: in het Deltagebied is de kans op een uitbraak over. We weten het nooit, het is een agres sief virus." Hij meldt dat er wel sprake is van grote opluchting onder de veehouders. Dat gaat gepaard met gemengde gevoe lens: de collega's op de Veluwe zitten immers in grote proble men. Overigens wordt nog on derzoek gedaan naar een licht verdacht bedrijf in de buurt van Deurne. De verwachting is dat de tests ook hier negatief uitval len en dan pas kan heel Noord- Brabant virusvrij worden ver klaard. Naar de uitslag van Sprang-Capelle is in de provin cie met extra spanning uitge zien, omdat zo'n vijf weken geleden enkele dieren van het bewuste kalverbedrijf via een omweg in Zeeland terecht zijn gekomen. Dat gebeurde echter vóór het mkz toesloeg en de die ren hoorden niet tot de beruchte zending uit Ierland. De Rijks dienst voor Vlees en Vee heeft het geval wel onderzocht, maar vastgesteld dat er geen virus kon zijn meegevoerd. Kodde gaat ervan uit dat vanaf volgende week stap voor stap beperkende maatregelen wor den opgeheven, dan wel ver licht. Elke regeling moet apart worden bekeken. De bedrijven kunnen van slot. Wellicht dat voor Pasen de veehouderij weer normaal kan functioneren en daarmee ook de andere sectoren zoals de transporteurs, vlees verwerking, recreatie en na tuurbescherming. Aannemelijk is dat de mini-campings zonder beperkingen gasten kunnen ontvangen. De provincie heeft inmiddels besloten dat ambte naren het buitengebied in mo gen. Het was medewerkers van de provincie verboden actief te zijn in het buitengebied wegens verspreidingsgevaar van de ziekte. Het betekent dat weer kan worden begonnen met werkzaamheden op het gebied van handhaving, veldwerk, ar cheologie en dergelijke. Wel moeten de ambtenaren zich houden aan landelijke maatre gelen. Dat komt er op neer dat geen veehouderijen mogen wor den bezocht waar evenhoevigen worden gehouden. Veehouder Minnaard uit Yerseke moet twee keer per dag zijn vee gaan bijvoeren. Door het vervoersverbod heeft hij 25 dieren buitenstaan. foto Wim van Vossen/ANP door Conny van Gremberqhe PHILIPPINE - Belgische instanties heb ben woensdagavond en gisterochtend kleine grensovergangen geblokkeerd met schrikhekken, betonelementen en met water gevulde kunststofelementen. Met deze ingreep hopen de Belgen Vlaan deren te vrijwaren van een mond- en klauwzeerepidemie. De blokkade be zorgt mensen in het grensgebied evenwel grote problemen. Sommige Zeeuws-Vlamingen moeten, omdat de grensversperringen tot ver over de grens zijn aangebracht, kilome ters omrijden via de grote grensovergan gen bij Kapellebrug, Watervliet, Sas van Gent en Sluis. Gaëtan d'Haens uit Isabellahaven, een buurtschap pal op de grens tussen Phi lippine en Boekhoute, kan erover mee praten. Toen ze gisteren vanuit haar woning naar haar werk in het streekzie kenhuis De Honte wilde vertrekken, kon ze niet met de auto op de Boekhouteweg komen en ook niet op de Olmendijkweg. De Belgische politie had de twee uitvals wegen vanuit de buurtschap volledig ge blokkeerd. Ook voor de aan de Neder landse zijde van het gehucht wonende mensen. „Ik woon op Nederlands grondgebied en de Belgen hadden alles geblokkeerd. De enige route die overbleef was via Boek houte. Ik had geen keus. Om op mijn werk te komen moest ik noodgedwongen dertig, veertig kilometer omrijden", ver telt d'Haens verontwaardigd. Ze liet het er niet bij zitten. Belde de poli tie aan weerszijden van de grens, bena derde de gemeenten en andere instanties. „Het probleem is namelijk dat ik als anesthesie-assistente opgeroepen kan worden om spoedeisende hulp te verle nen. Net als ambulances heb ik daarvoor een bepaalde aanrijtijd. Binnen een kwartier moet ik inzetbaar zijn. Onder normale omstandigheden lukt dat van uit Philippine prima. Nu komt het ver haal iets anders te liggen. Maar bij welke instantie ik ook aanklopte, uitzonderin gen worden niet gemaakt." „Daar komt nog bij", vervolgt ze, „dat er in de buurtschap waar ik woon ook niets mag gebeuren. Een ambulance, de brandweer; ze kunnen er niet komen. Isabellahaven is volledig geïsoleerd en dat is toch vreemd, omdat het Neder lands grondgebied betreft. De Belgische instanties houden het er op dat het door de minister van landbouw afgekondigde beleid moet worden uitge voerd. De gemeente Sas van Gent stelt simpelweg dat er niets aan gedaan kan worden. De maatregelen aan de Belgische grens noopte het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren gisteren tot tegenmaatregelen. Kantonniers plaatsten op de meeste naar de grens leidende polderwegen in Zeeuws-Vlaanderen hekwerken en ver- wijzings- en omleidingsborden. Bij de grotere grensovergangen contro leerden gisteren douane en politie op de invoer van vlees- en vleesproducten, melk en melkproducten en huiden, al hoewel de intensiviteit van de controles sterk wisselden. Om te voorkomen dat het mond- en klauwzeer bij zijn dieren komt heeft schaapher der Stefan Poel (29) zich met zijn kudde van de buitenwe reld afgezonderd in de- schaapskooi bij Nisse. Vanuit dat zelfverkozen isolement vertelt hij via een dagelijkse contact met de krant van zijn wederwaardigheden. door Jacques Cats Geweldig, roept Stefan opgelucht lachend door de telefoon. „Da's lekker om te horen, Hartstikke goed, zeg!". De schaapherder is meer dan in zijn nopjes over het mooie bericht uit Sprang-Capelle. Daar is voor honderd procent zeker geen mond- en klauwzeer. Die constatering kan verande ring brengen in het geïsoleer de bestaan van de schaapher der. „Misschien kan ik er in de loop van de volgende week eens even uit". Stefan had het gisteren weer druk met het spenen van de lammetjes. „Ik heb er zo'n veertig bij hun moeder weg gehaald. Dan kunnen bij de moeders de uiers opdrogen". Om dat te bevorderen geeft Stefan de moeders minder voer en een mindere kwaliteit hooi. „Als ik ze nu vers gras zou geven gaan ze melk pro duceren en krijg je allemaal ontstekingen omdat de lam metjes er niet meer bij drin ken". Uitzoeken Het is een hele uitzoekerij om te bekijken welke lammetjes bij de moeder weg kunnen. Er lopen in de schaapskooi bijna vijftig moeders die met el kaar nog zo'n tachtig lamme tjes bij zich hebben. Oornummertjes en corres ponderende notities bieden Stefan houvast om te weten te komen wie bij wie hoort. De oornummers vormen ook een aanspreekti tel: 'zeg ga eens een beetje opzij, 46'. De kudde telt en kele troetelbeestjes. Dat zijn de exemplaren die naar Ste fan toekomen om even ge aaid te worden. Andere dieren houden zich wat meer op een afstand. Een enkeling is opgesierd met een naam. Zoals Beertje. „Die heeft wat meer wol op zijn kop". Met de opheffing van de on zekerheden rond Sprang- Capelle komt het moment dichterbij dat een collega schaapherder de kooi kan be treden. Ook de beheerder van het in formatiecentrum is dan in de gelegenheid weer eens langs te komen. GEKOOID Stefan zelf wil het weekend j nog afwachten of er geen ont wikkelingen meer bijkomen i die kwaad kunnen voor Zee- land. Dan hoopt hij dinsdag 1 even naar huis te kunnen, in Oudelande. Waar overigens niemand smartelijk op Ste fan zit te wachten want hij woont er alleen. Voor de schapen en de schaapskooi verandert er niks. Het hek blijft nog dicht. „En we zul len zeker onder controle hou den wie er hier allemaal bin nenkomt". Poel kijkt al een beetje uit naar de vrijheid. „Het lijkt me leuk om weer eens met ie mand koffie te drinkenIk zal niet meteen hard lopend naar de kroeg gaan. Dat vind ik nog een beetje te riskant. Dan kun je met mensen in contact I komen waarvan je niet weet I waar ze allemaal geweest zijn. In het ergste geval is dat 1 Oene". 0 www.pzc.nl dossier mkz door Ben Jansen BATH - De dijkversterking bij 's Gravenpolder, Waarde en Bath is voorlopig uitgesteld. Oorzaak: de mond- en klauw zeercrisis. Op de dijkvakken die onder handen zouden worden genomen, grazen schapen en die mogen niet worden verplaatst. Andere dijkversterkingen gaan - onder voorwaarden - wel door. Het was de bedoeling dat de ver sterking van de steenbekleding aan de Biezelingse Ham bij 's Gravenpolder, de Waarde- Westveerpolder bij Waarde en de Paviljoenpolder bij Bath af gelopen maandag zouden beginnen. Het projectbureau Zeeweringen, waarin Rijkswa terstaat, de Zeeuwse water schappen en de provincie samenwerken, heeft moeten be sluiten de werkzaamheden voorlopig uit te stellen. Het is nog onduidelijk wanneer de versterking wel kan beginnen en welke gevolgen de vertraging heeft voor de geplande opleve ringsdatum. Op de planning voor dit jaar staan ook de dijk vakken Perkpolder-oost en - west, Ser Lippenspolder/Nieuw Othenepolder bij Terneuzen en Oranjedijk in Vlissingen. Hier grazen geen schapen of andere evenhoevige dieren en dat is de afgelopen maanden ook niet het geval geweest. Daarom kan wel aan de steenbekleding worden gewerkt, zij het dat de aanne mer maatregelen moet treffen om eventuele verspreiding van het mkz-virus te voorkomen. Als dat het geval is moet ont smetting worden toegepast. Het bureau Zeeweringen gaat ex*van uit dat deze werkzaamheden volgens planning kunnen be ginnen en worden afgerond. door Jacques Cats VLISSINGEN - De binnen de Vekabo verenigde Zeeuwse kampeerboeren verwachten geen gebruik te hoeven maken van de door reguliere camping houders gedane suggestie om gasten over te nemen die vanwe ge de mkz-perikelen niet bij boerderijen terecht kunnen. De organisatie van recreatie on dernemers (Recron) heeft de concurrerende branche daar mee een handreiking willen doen. Directeur Ron de Reus van het Bureau voor Toerisme Zeeland, in deze periode woordvoerder namens alle toeristische onder dakverschaffers in de provincie, zegt dat er geen sprake is van een voorstel of een formeel aan bod. Tijdens het spoedoverleg van de consultatiegroep toeris me, een adviesorgaan van gede puteerde staten, is wel even vooruit gekeken naar mogelijk nieuwe ontwikkelingen. Veka bo-voorzitter J. Dees heeft laten weten dat dan wel 80 procent van de kampeerterreinen bij de boer dicht zit maar dat de aan vraag op het ogenblik niet zo groot is dat er een beroep op de reguliere kampeerterreinen hoeft te worden gedaan. Wie bij kampeerboeren voor een gesloten hek komt wordt door verwezen naar de 20 procent van Vekabo-leden die door de aard van hun bedrijf wel vroege kampeerders kunnen ontvan gen. Mocht de nood ?an de man komen, dan trekken we wel aan de bel, verkondigde de Vekabo- voorzitter. NISSE - Met het oog op de mond- en klauwzeercrisis (mkz) zal dit jaar geen schaapscheerdersfeest worden gehouden in Nisse. De Stichting Zeeuwse Schaapskudde en het Comité Schaapscheer dersfeest Nisse hebben daartoe besloten. Omdat niet voorspelbaar is hoe lang de mkz-problematiek blijft spelen, is het niet mogelijk contracten te sluiten met deelnemers. Houdt de crisis langer aan, dan wordt de voorbereidingstijd voor het feest tekort. Het schaap scheerdersfeest wordt jaarlijks in juni gehouden. Walcherse dierenarts kreeg tien verzoeken om beesten af te maken door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Cam pinghouders willen even hoevige dieren afmaken om toch gasten toe te kunnen laten. Het gaat vooral om schapen en geiten die als hobbydieren in kleine aan tallen bij de bedrijven staan. De Middelburgse die renarts B. D. Oostenbrug heeft verzoeken gehad om zulke dieren een spuitje te geven. „Het gaat in de rich ting van tien verzoeken. Na tuurlijk gaan dierenartsen daar niet op in," zegt Oos tenbrug. De arts van de Middelburg se kliniek voor landbouw huisdieren Bil-Van Dijk, kan mensen die economisch worden belaagd door de mond- en klauwzeermaat- regelen deels begrijpen. Omdat de diergroep niet over de weg mag worden vervoerd, zitten veel recrea tieondernemers vast. „Maar je kunt om die reden geen gezonde dieren afspuiten. Die mensen vragen nogal wat van je als dierenarts. Ik denk niet dat ze daar bij stil staan. Aan de andere kant heb ik het gevoel dat het wa ter die mensen aan de lippen moet staan." Verzoeken Oostenbrug heeft de verzoe ken gemeld bij de beroeps organisatie van dierenart sen en bij deboerenorgansa- tie ZLTO. Sophie Deleu, stafmedewerker van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Dierge neeskunde in Utrecht, be vestigt dat dierenartsen zich voor dergelijke verzoe ken gesteld zien. „Maar een tiental verzoeken bij één dierenarts, dat had ik niet voor mogelijk gehouden," zegt Deleu. „Wij zijn absoluut tegen het euthanaseren van gezonde dieren. Of er moet een wet telijke verplichting zijn, zo als medewerking verlenen aan het ruimen. Maar het stuit ons tegen de borst. Dit is nu eenmaal de conse quentie van het houden van dieren. Die beesten hebben normaal een meerwaarde voor campings. We advise ren onze leden om de druk die op hen wordt uitgeoe fend, te weerstaan. Walche ren is inderdaad een regio waar toerisme economisch heel belangrijk is, maar dat is de Veluwe ook. En daar zit al les potdicht. Zeeland is nog ver van de gesloten gebieden rond Apeldoorn." Dwerggeitjes De maatschappij kreeg onge veer tien telefoontjes van die renartsen die werd gevraagd om dieren als dwerggeitjes of hangbuikzwijnen bij onder meer campings te laten insla pen. Hoeveel daarvan uit Zee land kwamen, kan de stafme dewerker niet nagaan. Andere Zeeuwse dierenartsen zeggen geen verzoeken tot afmaken te hebben gekregen. Voorzitter van de vakgroep veehouderij van de ZLTO Jo Kodde uit Amemuiden zegt niet te weten van camping houders die evenhoevige die ren willen ruimen om hun be drijven open te kunnen doen. „Wel hoorde ik indirect een verhaal over iemand die een schaap slachtte voor het cam- pingbedrijfMaar weten doe ik niets. Ik kan me de situatie wel voorstellen." Dat kan ook J. Dingemanse uit Zoutelande, secretaris van de Zeeuwse vereniging van kam peerboeren Vekabo. Er wordt door campinghouders over na gedacht, geeft ze aan. „Het gaat heel ver. Je hebt die dieren niet voor niets aangeschaft. Maar het is zwaar als twee geitjes betekenen dat je mis schien de campinginkomsten van een heel seizoen moet mis sen. De bedrijven hebben geen mogelijkheid om de inkomsten te compenseren. We hebben bij het ministerie van Landbouw aangegeven dat er andere ma nieren moeten zijn waarmee de hobbydieren bij de cam- pingbedrijven kunnen worden weggehaald, maar het helpt niets." Caravans Nog steeds geldt dat bezoekers omwille van besmettingsge vaar met mond- en klauwzeer weg moeten blijven van alle plaatsen waar evenhoevige dieren zijn. Dat raakt ook ca- ravanbezitters die hun kam peermiddel uit stallingen bij boerenbedrijven halen. Zij moeten op de openbare weg wachten. De beheerder van de stalling kan de kampeermid delen na ontsmetting van de wielen op de rand van het erf overdragen. Door de aanwezigheid van bijvoorbeeld een geit moet een camping gesloten blijven voorgasten foto Charles Strijd VLISSINGEN - De komst van luchtmachtmilitairen voor in schakeling bij de mkz-controle is vertraagd. Het Defensieper soneel is pas vanaf volgende week dinsdag beschikbaar om de douane te gaan assisteren. Aanvankelijk was het plan dat ze gisteren al zouden worden in gezet. Defensie heeft op verzoek van het ministerie van Financiën, dat verantwoordelijk is voor het werk van de douane, de mede werking van 400 militairen toe gezegd. Daarvan komen er vijf tig naar het district dat een deel van Brabant en de hele provin cie Zeeland omvat. De vertraging heeft te maken met het gegeven dat de militai ren eerst moeten worden be ëdigd om als onbezoldigd doua neambtenaar aan het werk te kunnen. Dat gebeurt maandag. Na het verkrijgen van de bevoegdheid om controletaken te verrichten gaan de militairen dinsdag aan de slag op het terrein van de Dartline in Vlissingen en op douaneposten in Zeeuws- Vlaanderen. De mensen van de luchtmacht zullen in hun eigen uniform dienst doen. Wel zullen ze door een hesje of een band herken baar zijn als tijdelijk douane ambtenaar. VLISSINGEN - De pop groep Normaal geeft een akoestisch concert als steunbetuiging aan de slachtoffers van de mond en klauwzeer epidemie. Normaal brengt nummers over en voor de boeren. De groep zegt, dat de MKZ- crisis haar zeer aan het hart gaat. Het concert, dat 35 minu ten duurt, wordt dit week einde uitgezonden door alle regionale omroepen in Nederland. Omroep Zeeland zendt het hele concert morgen uit op de radio tussen 13.30 en 14.00 uur en op televisie tussen 18.30 en 19.00 uur, aansluitend aan het weekoverzicht van het Zeeuwse tv- nieuws. Het complete tv-pro- gramma wordt - zoals ge bruikelijk - herhaald tot zondagochtend tussen 9.00 en 10.00 uur. In de ochtendprogram ma's op de radio worden al voorproefjes uitgezonden van het speciale concert, dat gisteren is geregi streerd door de regionale omroep in Gelderland. (Advertentie) Op 11 april bij B O U W MARKTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48