D66 Terneuzen hekelt laks college Netelenbos optimistisch over tunnel Samen de schouders eronder 17 Waterland verruilt Topshuis voor nieuw expositiegebouw Scholieren veilig op weg Honden ondermijnen Hulster stadswallen Huis uitgebrand in Ouwerkerk zeeuwse almanak Maxima Antwoord op vragen over inrichting Markt blijven uit Taxichauffeur beroofd door [n messentrekker door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat is optimistisch over de bouw van de Westerscheldetunnel. In een brief aan de Tweede Kamer laat zij weten 'dat het haar deugd doet dat er goede voortgang wordt geboekt'. Ook de problemen die aan het licht zijn gekomen met de af dichting van een hoof dlager van één van de twee tunnelboorma chines, kunnen de bewinds vrouw niet uit haar humeur brengen. De planning van de tunnel komt er in elk geval niet door in gevaar, stelt Netelen bos. Hoe anders was het ruim een half jaar geleden, toen vrij plotseling naar buiten kwam dat de geplande opleverdatum van 15 maart 2003 niet haalbaar bleek. Ondertussen is er een nieuwe planning gemaakt, ge richt op oplevering 15 novem ber 2003. Opdrachtgever NV Wester scheldetunnel en bouwer Kom- binatie Middelplaat Wester- schelde (KMW) hebben daartoe een nieuwe overeenkomst afge sloten Voor elke dag dat de bou wer de tunnel eerder klaar heeft, ontvangt hij 150.000 gul den. Netelenbos juicht dat akkoord van harte toe. Zij bevestigt voor het eerst dat anders, op basis van het oude contract, de ople vering zeker was doorgescho ven naar maart 2004. Dat klopt dus met de uitspraken van voor malig KMW-directeur H. de Jonge. Hij zorgde vorig jaar voor veel onrust door te voor spellen, dat er een jaar vertra ging zou ontstaan. Locomotieven Geprikkeld door het nieuwe contract heeft KMW allerlei versnellingsmaatregelen ge troffen, zoals de inzet van extra vriesinstallaties voor het maken van de dwarsverbindingen, het aantrekken van medewerkers die bij de Botlektunnel werkten en de aanschaf van extra loco motieven voor transport. „Dat heeft resultaat", meldt Netelenbos bij de negende voortgangsrapportage Wester scheldetunnel over het laatste halfjaar van 2000. „De snelheid van het booi-proces is hoger dan verwacht." Bonus De hoogte van de bonus van 150.000 gulden per dag is rede lijk, vindt de minister. Het voor deel van een eerdere oplevering is voor de NV Westerschelde tunnel groter dan de bonus. El ke dag dat de tunnel later door KMW wordt opgeleverd, kost de NV geld. De verschuiving van de oplever datum van 15 maart 2003 naar 15 november 2003 levert al een rendementsverlies van 0,2 pro cent op. Als het oude contract was gehandhaafd en de oplever datum op april 2004 (of nog la ter) was uitgekomen, was er een extra verlies van 0,1 tot 0,2 pro cent opgetreden, aldus Netelen bos. pagina 21: tunnelrubriek (Advertentie) Is uw doelgroep lastig te vangen? Adviezen, teksten, creatieve ontwerpen, logo's, brochures, commercials, internetsites, advertenties... Bel vooreen gesprek (0113 252052) of kijk op www.boomkollektief.nl ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 6 april 2001 door Rinus Antonisse NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans verlaat het Tops huis. Er wordt een nieuw expo sitiegebouw neergezet rond het bestaande waterpaviljoen aan de oostrand van het themapark. Het vertrek uit het Topshuis, het bedieningsgebouw van de stormvloedkering Oosterschel- de, betekent ook dat plannen voor congresvoorzieningen en bouw van een hotel van de baan zijn. In het expositiegebouw, met een vloeroppervlak van 800 vier kante meter, wordt een deel van de huidige tentoonstelling in het Topshuis ondergebracht. Een bureau onderzoekt wat er nog bruikbaar is. Een groot deel van de expositie wordt geheel vernieuwd, met als twee be langrijkste thema's de waters noodramp van 1953 en modern waterbeheer. De nieuwe opzet moet 1 februari 2003 gereed zijn. Dat is de datum waarop vijftigjaar geleden de storm ramp toesloeg. De ruimten in het Topshuis gaan terug naar Rijkswaterstaat. Het betekent dat de ontvlechting van de band tussen deze dienst en Waterland Neeltje Jans een stap dichterbij komt. Volgend jaar zal het themapark het ook voor het eerst moeten doen zon der exploitatiebijdrage van Rijkswaterstaat. Met het losla ten van het Topshuis verwacht Waterland ook flink wat kosten te besparen, terwijl bovendien de attracties een logischer ge heel gaan vormen. Nu is er nogal een nadrukkelijke scheiding tussen expositie in het Topshuis en de overige voorzieningen. Ingrijpend Directeur A. W. van de Hoef van Waterland Neeltje Jans noemt het besluit om het Topshuis te verlaten en de voorzieningen meer te concentreren een ingrij pende beslissing. Er wordt ge deeltelijk een streep gehaald door eerdere plannen om het themapark een oppepper te ge ven. Volgens Van de Hoef is door raad van commissarissen en di rectie ook duidelijk gekozen voor een educatief-recreatieve invulling van het themapark en niet voor een pretpark. Het nieuwe expositiegebouw komt als het ware als een schil om het waterpaviljoen heen, dat aan de rand van het voormalige bouwdok voor de pijlers van de stormvloedkering ligt. Het wordt een permanent gebouw, dat een eenvoudige uitvoering krijgt. De nadruk komt te liggen op de inrichting en niet op het uiterlijk (zoals met het water paviljoen het geval is). Er wordt alles op alles gezet om de nieuwe inrichting van het park in fe bruari 2003 klaar te hebben. Dat betekent bouwen in het na jaar van 2002. „Het is best een ingrijpende toestand voor ons", zegt Van de Hoef. Waterland legt zich neer bij het standpunt van de gemeente Vee- re dat op Neeltje Jans geen plaats is voor verblijfsaccom- modatie. Die werd nodig geacht vanwege congresvoorzieningen in het Topshuis. Ook gedepu teerde J. G. van Zwieten zag een hotel wel zitten. Nu het congres seren niet doorgaat is ook bouw van een hotel van de baan. OUWERKERK - Een woning aan de Ring in Ouwerkerk is gis teravond volledig uitgebrand. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De schade be draagt enkele tonnen. De be woonsters was niet thuis toen de brand rond zeven uur 's avonds uitbrak. Over Maxima ging de discus sie. „Wordt ze nu prinses of koningin?", vroeg de een zich af. Prinses, dacht de ander. „Want ik heb geleerd: de vrouw van de koning wordt koningin, en de man van de koningin is prins. „Acht ivatviel een derde in, „wat mij betreft is het ge woon: een lekker ding!" 5. door Barend Pelgrim ir TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is laks. Dat vindt de Terneuzense fractievoorzitter P. van Nieuwcnhuijzen. Het colle- ge van burgemeester en wet- houders heeft verzuimd om D66 te antwoorden op vragen over de inrichting van de Markt van e- Terneuzen, waarbij een dubbele e- opdracht werd verstrekt aan 9. twee architecten, en over de af- r- wikkeling van de rechtszaak et tussen gemeente en Terneuze- naar Otto Levien. De Terneuzense D 6 6-fractie wil weten waarom een reactie uit- blijft op politieke vragen. Van Nieuwenhuijzen stelde 3 febru- I ari een aantal vragen over de af- ïn spraken die B en W hebben ge- et maakt om tot een vergelijk te komen over de afwerking van de j. Markt. In deze kwestie rond de herin richting van de Markt in Ter neuzen troffen de gemeente en de architect R. Antheunis uit e. Axel een financiëleregeling. Af- 0. gelopen jaar bleek dat de ge- meente de architect weliswaar ot opdracht had gegeven een plan en uit te werken voor de aankle- a- TERNEUZEN - Een 28-jarige taxichauffeur uit Terneuzen is in de nacht van woensdag op donderdag beroofd onder be- a. dreiging van een mes. De Terneuzenaar had rond half drie nog een klant afgezet, toen hij ter hoogte van het Wilgen plantsoen staande werd gehou den door een onbekende man, die vervolgens achter in de auto stapte. Daarna trok de passa gier echter een mes en dwong hij de chauffeur zijn geld af te ge ven, bij elkaar een paar honderd gulden. De berover stapte daar na uit en koos het hazepad. De politie is nog op zoek naar de da der. ding van het plein, maar later bleek dat ook diens collega K. van Velsen daarmee bezig was. B en W wensten echter geen openheid van zaken te geven over de afwikkeling van de af faire. Het D66-raadslid Van Nieuwenhuijzen vindt dat B en W moeten toegeven dat er fou ten zijn gemaakt bij de verfraai ing van de Markt. En dat die fouten de gemeenschap geld hebben gekost. Ook hoeveel geld verloren is gegaan, moet bekend worden gemaakt. B en W willen de bedragen niet prijs geven omdat het om priva cygevoelige informatie zou gaan. Van Nieuwenhuijzen he kelt niet alleen het feit dat het college de regeling niet open baar wil maken, maar ook dat hij niet eens een reactie kreeg of zelfs maar een ontvangstbeves tiging ontving op zijn schrifte lijke vragen. Minachting Verder verwijt D66-fractie- voorzitter P. van Nieuwenhuij zen het college minachting voor de Raad van State en inwoners van Terneuzen vanwege de tra ge afhandeling van een gerech telijk geschil tussen de gemeen te en Terneuzenaar Otto Levien. Levien won vorig jaar een rechtszaak voor de Raad van State over een in zijn ogen on juist verstrekte bouwvergun ning voor een loods die hem het uitzicht op de Otheense Kreek ontneemt. Van Nieuwenhuijzen meent dat B en W hun huiswerk niet heb ben gedaan. De uitspraak van het hoogste gerechtsorgaan da teert alweer van februari 2000 maar vooralsnog heeft Levien geen reactie gekregen van het gemeentebestuur. „Nu kunnen ze wel weer zeggen dat ik zeur maar ik denk dat de ze feiten de burger wel aan het denken zetten. En dat je hier mee een negatief beeld van de gemeente uitlokt. Ik ben als raadslid gekozen om op te ko men voor de burger als het colle ge niet naar behoren functio neert." B en W van Terneuzen waren gisteren niet bereikbaar voor een reactie. door Conny van Gremberghe WESTDORPE - Vrijwilligers van de ver keersveiligheidsorganisatie 3VO en van het baanlozenproject Plusklus Sas van Gent hebben gisteren op basisschool De Kreeke in Westdorpe het startsein gegeven voor het vlaggetjesproject in de gemeenten Sas van Gent en Axel. De komende weken monteren deze vrijwil ligers oranje veiligheid vlaggetjes op fietsen van 688 leerlingen van de groepen een tot en met drie van alle basisscholen in Axel en Sas van Gent. Zo zijn de kinderen als ze aan het verkeer deelnemen goed zichtbaar. Onder wijswethouder P. Bertram van Sas van Gent en burgemeester J. F. Mulder van Axel spra ken gisteren hun technische kwaliteiten aan en monteerden de eerste vlaggetjes. Het vlaggetjesproject is door 3VO afdeling Sas van Gent/Axel opgepakt nadat ver- keersouders hadden gevraagd iets aan de zichtbaarheid van de jongste verkeersdeel nemers te doen. Voor dit doel had de Werk- groep -25 procent verkeersslachtoffers Sas van Gent al in 1994 geld beschikbaar ge steld. Dit potje werd nu voor dit project aan gesproken. Gisteren werden de fietsjes van de leerlin gen van De Kreeke voorzien van goedge keurde - en dus niet onveilige fietsvlagge- tjes. En passant keurden de vrijwilligers de fietsen. De komende weken gaan de vrijwil ligers alle school in de gemeenten Axel en Sas van Gent langs. Ook op basisschool De Kreeke in Westdorpe werden de fietsen van de kinderen van opvallende vlaggetjes voorzien. foto Peter N icolai door Sheila van Doorsselaer HULST - Niet xxxuskusratten maar gravende honden zijn de oorzaak van de instabiele oevers van de Hulster stadswal len. Dit zegt rayonhoofd J. Ver- vaet van de nxuskusrattenbe- strijders. Uit een inspectie, die gisterochtend is gehouden langs de oevers van de wallen, is gebleken dat niets wijst op de aanwezigheid van ratten. Hen gelaars zeggen wel degelijk rat ten te hebben zien zwemmen. De muskusratten lijken onte recht de zwax-tepiet toege speeld. Toch stelde J. de Poorter, rattenvanger van waterschap Zeeuws-Vlaanderen deze week dat er in de vest altijd al mus kusratten hebben gezeten. Ver- vaet heeft geen sporen van mus kusratten kunnen ontdekken. (Advertentie) Wel meent hij dat de beschoei ing is verouderd. De gaten in de oeverranden zijn volgens hem gegraven door een of meerdere honden. Een ver klaring hoe honden gatexx kun nen graven onder de water-lijn, kon het waterschap Zeeuwse Eilanden niet geven. Het schap coördineert de muskusratten- bestrijding. Afgelopen winter inspecteerde de muskusrattenbestrijder de oevers. Ook toen zijn geen spo ren ontdekt. Het gebied wordt door de rattenvangers drie keer per jaar afgespeurd en al vijf jaar lang zijn er geen ratten ge zien. Ook woelratten zijn niet aanwezig. Ook de-Hulster wethouder P. Weemaes stelt, in navolging van de vissers, dat er wel degelijk muskusratten in de vest zitten. Ze behoren volgens hem tot de ecologische structuur van de vest. De slechte staat van de oevers is de gemeente een zorg. Daarom wordt jaarlijks vijftigduizend gulden uitgetrokken voor on derhoud. Sinds woensdagmiddag mogen de rattenvangers weer aan het werk, met uitzondering van de gebieden in en om weilanden en in gebieden waar vee aanwezig is of waar vee de laatste tijd heeft kunnen staan. De werkzaamheden waren op 23 maart stilgelegd vanwege het gevaar van verspreiding van het mond- en klauwzeervirus. Peptalks voor vijfhonderd ambtenaren en bestuurders uit Kanaalzone door Wout Bareman SAS VAN GENT - Samen. Dat was het toverwoord gister middag en -avond in evene mentencentrum De Vlaande ren in Sas van Gent. Samen de schouders eronder, samen sterk, samenwerking. Vijfhon derd ambtenaren en bestuur ders van de drie Kanaalzone gemeenten, die op 1 januari 2003 worden samengevoegd kregen een urenlange stoom cursus met peptalks van de drie burgemeesters, maar vooral van ex-voetbaltrainer en entertainer Barry Hughes. Motivatie was een ander tref woord. Hughes moest hard la chen om dat woord. „Dus wat denken de bestuurders dan? We huren een grote zaal, we la ten ze zuipen en vreten, we laten ze spelletjes doen en daarna weer zuipen en vreten. Onzin! Motivatie? Je moet ge woon je werk zo goed mogelij k doen, met elkaar de schouders eronder ter meerdere eer en glorie van het bedrijf, in dit ge val de gemeente. Dacht je dat, als mijn vader vroeger om half zes naar z'n werk ging, m'n moeder vroeg 'En man, ben je gemotiveerd?' Kom nou. En als die man na een werkdag van tien uur thuiskwam en op de bank ging liggen, was dat om dat hij moe was. Als een man nü, in 2001van z'n werk komt en op de bank gaat liggen, zeg gen ze dat hij stress heeft of een burn-out. Ik zal wel ouderwets zijn, maar ik zeg: werken! Hughes trok vele parallellen met de voetbalwereld. Waar om wordt, als een elftal slecht presteert, bijvoorbeeld altijd de coach ontslagen? „Ik zeg: Je doet het samen, als een team. En daarbij is com municatie enorm belangrijk. Nederlanders zijn ronduit slecht in communiceren. Maar- je moet naar elkaar luisteren, met elkaar praten. En je moet er-van overtuigd zijn dat je de enig juiste methode toepast. Middelburg? Je hebt niks met Middelburg te maken. Je moet het op je eigen manier doen; je niets van anderen aantrekken. Maar behalve naar elkaar moet je ook heel goed luisteren naar de burger." Hughes drukte de verenigde ambtena ren - nou ja, verenigd...Axel zat bij Axel, Sas bij Sas en Ter neuzen bij Terneuzen - op het hart de burger te behandelen als een klant. „Logisch dat jul lie dat nog wat moeilijk valt, maar het is wel de weg naar succes. En jullie bepalen het succes." Burgemeester Peter van den Baar van Sas van Gent had kort daarvoor- de zogenaamde startmanifestatie Herindeling met een grappig bedoelde toe spraak geopend. Bijzondere dag En ook z'n collega Jan Frans Mulder van Axel lardeerde zijn peptalk met grappen. Van den Baar: „Dit is een bijzonde re dag. De treinen rijden niet, de Belgen hebben ons geïso leerd en wie weet gaan straks ook de veerdiensten plat." Om te besluiten met: „Wie zou er geen burgemeester willen worden met zo'n prachtig ge zelschap als ambtelijke onder steuning?!" Collega Mulder: „De nieuwe Kanaalzonegemeente domi neert nu al dagelijks de kran ten. Sla ze maar open: dage lijks kom je de afkorting mkz tegen, de afkorting van Mid den Kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen..." En ferm: „De nieuwe gemeente wordt het kloppend hart van Zeeuws- Vlaanderen. Er ligt een boei end traject voor ons." Burgemeester Ron Barbé van Terneuzen, die de manifestatie 's avonds afsloot: „Maar nog wel een lang traject. Je zag de mensen nu nog wat onwennig naar elkaar kijken. Het waren als het ware nog drie eilanden. Tijdens een volgende bijeen komst zou er al meer sprake moeten zijn van een mix. Maar eerst moeten we elkaar beter leren kennen. En daarvoor zijn deze bijeenkomsten een uitge lezen mogelijkheid." D ambte naren leerden elkaar alvast beter kennen tijdens drie iet wat ludieke workshops én een koud buffet. Bovendien was er vanaf het begin drank. En de bestuurders? Die kenden el kaar al van haver tot gort. Die verzamelden dus aan de bar. Barry Hughes spreekt de ambtenaren toe: „Motivatie? Je moet gewoon je werk zo goed mogelijk doen..." foto Charles Strijd Op uw paasbest met Delscher Mode. 3 april t/m 7 april De paashaas heeft ons ook aan de Grote Markt opgezocht en voor iedere geslaagde klant een paastaartje achtergelaten. Grote Markt 11/13 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47