Kwestie Oliegeultje irriteert PZC Drie jaar cel geëist voor verkrachting College handhaaft bezoek aan kernen waterschap met beleid strandtenten Landelijke Fietsdag en Autovrije Dag op dezelfde datum Vrouw (88) ernstig gewond bij botsing Verenigingen voor Marokkanen fuseren Poëziefestival rond Stenen Brug in Goes s20 Veerhoek witheet over uitblijven resultaten zeehondenonderzoek Rijkswaterstaat volgt Expositie kinderkunst Concert met Zierikzees Eilandenkoor Steekspel rond onafgebouwd huis Goese Meer Praise-avond vrijdag 6 april 2001 GOES - De Vereniging Rondom de Stenen Brug in Goes houdt op zondag 29 april, de dag voor Koninginnedag, een poëziefes tival in boekhandel De Koperen Tuin en in café Baarends. De vereniging heeft daarmee de Koninginnedagactiviteiten met een dag uitgebreid en maakt meteen beter gebruik van de po dia, die voor Koninginnedag worden opgesteld. 'De Middag van de Dag, a tribu te' heet het programma dat van 14.00 tot 16.00 uur draait rond om de Stenen Brug. Poëzie en muziek wisselen elkaar af op drie podia op beide locaties. In café Baarends speelt de jonge jazzgroep Misty samen met jazzpianist Udo van Boven. In de Koperen Tuin komt de band Nota Bene, samengesteld uit le den van In Geval van Noot en Plan Bee. Professionele dichters, bekende Goesenaren en amateurs dragen eigen werk en werk van anderen voor. Tom Schrijer, Willem Ploum, Anneke Schenk, Joop Buma en Jan Schuurman Hess hebben zich al opgegeven voor een voordracht. De laatste draagt een gedeelte voor uit het stuk Daan Zonderland. Schuur man Hess schrijft dat speciaal voor een voorstelling in Kats. die in juni in premiere gaat. Tijdens het festival wordt stil gestaan bij de dood van Jan Bruins, oprichter van De Kope ren Tuin, die dan precies een jaar geleden is overleden. Wil lem Ploum draagt werk voor van Bruins' lievelingsdichter: Slauerhoff. Op de open podia kan iedereen die dicht of gedichten wil ver tolken, komen voordragen. Deelnemers moeten zich voor 27 april opgeven bij De Koperen Tuin. De avond voorafgaand aan Ko ninginnedag is ingeruimd voor de Avond van het Kloppend Hart in café Baarends, met de zang van geloof, hoop en liefde, en op Koninginnedag zijn ei rond de Stenen Brug een vrij markt, open podia, exposities, kinderspelletjes, straatarties ten en streetdance. Een lam pionoptocht begint om 20.00 uur. Zondag en maandag is er op de route tussen Baarends en de Ko peren Tuin een tentoonstelling met als thema 'spiegelen'. door Famke van Loon BURGHSLUIS - Wethouder C. W. Veerhoek is boos op het dagelijks bestuur van het Na tionaal Park Oosterschelde. In zijn optiek wacht het bestuur te lang met het vrijgeven van de re sultaten van het onderzoek naar het Oliegeultje. In samenwer king met het Breed Overleg Del tawateren (BOD) heeft hij een brief aan het bestuur geschre ven met de mededeling dat de boot nu aan is. Tot ongenoegen van onder meel de watersportvereniging uit Burghsluis besloot het ministe rie van LNV begin jaren negen tig het Oliegeultje te sluiten voor de recreatievaart, omdat het onderdeel uitmaakt van een staatsnatuurmonument. De watersportvereniging tekende tegen dit besluit bezwaar aan, dat werd uitgevochten tot aan de Raad van State. Deze besliste dat het ministerie met betere ar gumenten op de proppen moest komen om de sluiting te onder bouwen. Naar aanleiding van deze uit spraak is onder leiding van het dagelijks bestuur van het Na tionaal Park Oosterschelde een onderzoek ingesteld naar de ef fecten van passerende jachten op het wel en wee van de zee hondenkolonie, die op de droog vallende Roggenplaat vertoeft. Deze studie zou drie jaar in be slag nemen. In het eerste jaar is gekeken hoe de dieren zich ge dragen als niemand door de geul komt. In het daarop volgende seizoen is onder een strak regi me regelmatig een vloot aan jachten door het gebied gevoerd en gekeken welke verstoring de ze passanten teweeg brachten. Het derde jaar is gebruikt voor analyse van de gegevens. Vertraging Inmiddels heeft het onderzoek al ruim een jaar vertraging op gelopen. ,,Dat kwam door aller lei omstandigheden. Dan was er geldtekort. En de zeehonden kregen zendertjes en raakten in de stress", stelt wethouder Veer hoek van recreatie en toerisme getergd. Niettemin zou eind fe bruari van dit jaar het langver wachte rapport klaar zijn en in april in een bestuursvergade ring besproken worden. Deze vergadering is echter te elfder ure afgeblazen, omdat de resul taten nog niet voor handen wa ren. „Toen ben ik zo ongeveer ontploft." In samenwerking met R. Bóut van het Breed Overleg Delta wa teren (BOD) heeft de wethouder daarom een brief op hoge poten naar het dagelijks bestuur en het ministerie geschreven. In niet mis te verstane bewoordin gen wordt hierin duidelijk ge maakt dat de maat nu vol is en het bestuur snel met de resulta ten te voorschijn moet komen. „Ik vind het allemaal heel vreemd. De boten van Rijkswa terstaat en de politie varen er nu ook gewoon door heen. Ik ben geen wetenschapper, maar ik heb het gevoel dat anderhalve jacht dan ook niet uitmaakt", stelt Veerhoek die zich aan het lijntje gehouden voelt. De wethouder verwacht dat de studieresultaten straks de vaar geul weer vrij zullen maken voor de recreatievaart. De be handeling van het onderzoek is inmiddels verdaagd naar begin mei. Veerhoek: „Als dan blijkt dat er geen verstoring is, wil ik dat er drie weken later kan worden ge varen. Dat hebben we ook ge schreven: hoe je het regelt, regel je het." door Famke van Loon RENESSE - De twee Schouwse strandpaviljoens op de Brou- wersdam mogen wat betreft Rijkswaterstaat het hele jaar blijven staan. Een formeel be sluit met daarin de voorwaar den moet hierover nog door het bestuur genomen worden, maar volgens woordvoerder E. deFei- ter is dat nog slechts 'een kwes tie van tijd'. Met gemengde gevoelens heb ben de Schouwse strandtent houders kennis genomen van het besluit van het waterschap Zeeuwse Eilanden, waarmee het bestuur indirect de mogelij ke locaties voor permanente pa viljoens aangeeft. L. van de Wekken, eigenaar van De Strandloper - het enige pavil joen dat de jaarrond-vergun ning dreigt mis te lopen - is zeer teleurgesteld. „Ik dacht dat we wel aan alle criteria voldeden. Dit stukje is geen natuur- strand." Hij beraadt zich nu op stappen, eventueel samen met de vijf Walcherse paviljoenhou ders die de boot dreigen te mis sen, om het besluit van het wa terschap te keren. Wat Van der Wekken nog meer steekt, is dat hij uit de krant heeft moeten vernemen van de beslissing. Ook secretaris van de Vereniging Strandpaviljoen houders Schouwse Kust (VSSK), P. Fierens, is zeer ver bolgen over de manier waarop het waterschapsbestuur'zijn be sluit naar buiten heeft gebracht. „De betrokken partijen zijn niet van te voren ingelicht en moes ten het nieuws via de pers verne men. Onfatsoen ten top." Niet temin is hij zeer tevreden over de inhoud van het besluit. Nadat woensdag het water schap de Schouwse en Walcher se kust heeft verdeeld in zogeheten 'veerkrachtige en niet-veerkrachtige' strandvak- ken, staat Rijkswaterstaat op het punt een dergelijk besluit te nemen. De waterkeringbeheer der is verantwoordelijk voor de Brouwersdam. Onder meer om dat zich hier twee strandtenten, Beachclub Perry's en Duin en Strand, bevinden, moet Rijks waterstaat bepalen of deze ook 's winters mogen blijven staan. Rijkswaterstaat maakt deze af weging op dezelfde gronden als het waterschap: is het strand- vak veerkrachtig en komt de veiligheid in gevaar op het mo ment dat de natuur zijn gang kan gaan. Op grond hiervan ligt het in de lijn der verwachting dat de ondernemers de perma nente vergunning van de water keringbeheerder tegemoet kun nen zien. „In principe hebber, wij er geen bezwaar tegen dat een strandpaviljoen daar jaar- rond staat", zegt De Feiter. Het formele besluit hierover zal vol gens de woordvoerder van Rijkswaterstaat 'binnen een paar weken' genomen worden. Duidelijkheid Nu de waterkeringbeheerders1 hun koers hebben uitgezet, is, het woord aan de gemeente Schouwen-Duiveland. Wethou der Veerhoek (ruimtelijke orde ning en recreatie en toerisme) streeft ernaar op zeer korte ter mijn duidelijkheid te scheppen wil het college permanente pa viljoens toestaan en welke eisen worden hieraan gesteld. Welke kant het opgaat houdt Veerhoek nog even achter zijn kiezen. Temeer omdat het waterschap en Rijkswaterstaat zeer royaal zijn geweest, heeft dit komende collegebesluit veel gewicht voor de ondernemers. Dat de water keringbeheerders de daadwer-i kelijke beslissing over de per manente strandtenten op het bordje van de gemeente lijken te leggen stoort de wethouder niet. Veerhoek: „Dat maakt niet uit Ieder overheidsorgaan heeft zijn eigen taken. Nu zijn wij aan de beurt." ZIERIKZEE - In de expositie gang van Verpleeghuis Cornelia in Zierikzee is tot en met vrijdag 15 juni een tentoonstelling te1 zien met schilderijen die door. i kinderen van schilderclub Het Bruse Palet zijn gemaakt. De in totaal dertig werken tonen bloemen, planten, dieren en fantasieën. De expositie is te bezichtigen van 8.00 tot 20.00 uur. Als het aan wethouder Veerhoek ligt varen eind mei de eerste jachten door het Oliegeultje. foto Pieter Honhoff door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie G. Rip heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 46-jarige man uit Ar- nemuiden voor verkrachting van zijn 12-ja- rige stiefdochter drie jaar cel geëist. De verdachte gaf toe in 1997 ontucht te heb ben gepleegd, maar hij ontkende haar in die periode te hebben verkracht. Hem wordt verder verweten drie jaar lang het meisje seksueel te hebben misbruikt. Rip vond het verwerpelijk dat de Arnemuidenaar her haaldelijk sprak over een uit de hand gelo pen kroelpartij. De officier zag voldoende bewijsmiddelen in de consistente verkla ringen van het slachtoffer, die eerder op ne genjarige leeftijd was misbruikt door haar broer. Raadsman H. Dunsbergen vond dat er vrijspraak moest volgen voor de ver krachting. „Er is wel sprake geweest van ontuchtige handelingen. Hij had niet moe ten ingaan op de avances van het meisje. Zij heeft zelf al relaties met oudere mannen ge had. Er zijn geen seksuele motieven, maar het is meer door vrije omgangsvormen zover gekomen. Mijn cliënt zat toen in een zwakke periode van zijn leven." De advocaat be pleitte een taakstraf. Uitspraak: 18 april. Bij het ongeval op de Grevelingendam waren twee auto's betrokken. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders gaat voorlopig door met de jaar lijkse bezoeken aan alle kernen op het eiland. Door de bezoeken is volgens het college de relatie tussen burger en bestuur duide lijk verbeterd, maar het betrek ken van inwoners bij het ge meentelijk beleid laat nog te wensen over. Dat staat in het ge meentelijk evaluatieverslag over de kernbezoeken 1999- 2000. De belangstelling voor de kern- bezoeken is goed, vindt het col lege. Opvallend daarbij is dat in de kleine kernen relatief veel meer mensen op zo'n kernbe- zoek afkomen dan in de grote plaatsen. In Noordwelle, Se- rooskerke, Ellemeet, Ouwer- kerk en Sirjansland komt meer dan tien procent van de lokale ZIERIKZEE- Het Chris telijk gemengd Eilanden koor uit Zierikzee werkt op zaterdag 5 mei mee aan een bevrijdingsconcert in de grote kerk in Dor drecht. Er worden geeste lijke, klassieke en vader landse liederen ten gehore gebracht. Verder treden het Christe lijk mannenkoor Zeeland uit Wemeldinge en een groot samengesteld kin derkoor op. Het kinder koor staat onder leiding van Henriette van Maelsaeke, de beide Zeeuwse koren worden gedirigeerd door Peter Wildeman. Hij geeft in to taal leiding aan negen ko ren en is kerkorganist. Daarnaast heeft hij al tientallen ccl's op zijn naam staan. Verdere me dewerking wordt ver leend door An ja Maten op hobo, Bert Roest op orgel en piano, Marja Zonnen- berg-de Wit op dwars fluit, Martin Weststraten op orgel en Wilhelm Groe nendijk op trompet. Het concert begint om 19.45 uur. bevolking naar het kernbezoek. Ellemeet spant daarbij in posi tieve zin de kroon. Daar werd het bezoek van het dagelijks be stuur bezocht door 65 van de 341 inwoners. Een negatieve uitschieter vormt Zierikzee. Daar werd een 'opkomstpercen tage' van 0,9 procent gescoord en dat wordt in het evaluatie verslag omschreven als 'aan de zeer lage kant'. Ten opzichte van de eerste serie kernbezoeken in 1997 is de ge middelde opkomst toegenomen van 50 naar 60 personen. Vooral in Ellemeet, Brouwershaven, Kerkwerve en Scharendijke nam de belangstelling toe. Het gezelschap dat de kernbezoe ken bijwoont, is over het alge meen redelijk gemêleerd, maar wel bestaat de indruk dat veelal oudere dorpsbewoners erop af komen. Het informele gedeelte van de kernbezoeken is volgens het college minstens zo belang rijk als het formele. Onder de dorpsraden, de scha kel tussen gemeentebestuur en burger, wordt genuanceerd ge dacht over de kernbezoeken. Voorzitter van de dorpsraad Burgh-Haamstede L. S. de Fei ter blij ft voorzichtig. „In Haam stede komen er altijd veel men sen op af en wordt ook veel aan de orde gesteld. Of de gemeente daar genoeg mee doet? Tja, moeilijk te zeggen. Dat is vaak een beetje afwachten." G. A. M. Cobussen. voorzitter van de dorpsraad Scharendijke, is positiever. Hij vindt de kern bezoeken een goede zaak. Hij heeft de stellige indruk dat het college de kritiek en wensen van de bevolking goed in de oren knoopt. „Natuurlijk, er blijft al tijd wat te wensen over. Maar het is nu eenmaal niet 'u vraagt en wij draaien'. Ik bedoel, de rondweg rond Scharendijke staat al jaren op ons verlang lijstje. Dat is gewoon een zaak van lange adem en dat moet je je als dox-psbewoner realiseren." Geldkwestie Voorzitter van de dorpsraad ZonnemaireJ. K.Goemans sluit zich daarbij aan. „Het is vaak een kwestie van geld en dat is er nu eenmaal niet al te veel." Goe- mans voegt daar aan toe dat het gebrek aan financiële armslag wel vaak wat gemopper ople vert in de trant van 'en dan wel zo'n duur gemeentehuis neer zetten'. „Maar wat mij betreft is dat een gepasseerd station. En met die kernbezoeken moeten ze zeker doorgaan, want die zijn belangrijk." BRUINISSE - Een 88-jarige in woonster van Nieuwe-Tonge is gisteren bij een botsing op de Grevelingendam ernstig ge wond geraakt. De vrouw is met hersenletsel overgebracht naar het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam. Ze zat door Edith Ramakers VLISSINGEN - De democrati sche vereniging van Marok kaanse immigranten in Zeeland (DVMIZ) en de Stichting Islam Moskee gaan fuseren. Zij willen daarnaast van de locatie aan de Schuitvaartstraat in Vlissingen een gezamenlijk thuishonk ma ken. Op dit moment maakt al leen de DVMIZ daarvan ge bruik. Die wens spraken beide organisaties gisteravond uit tij dens een informatiebijeen komst met de gemeente Vlissin gen en buurtbewoners. De Stichting Islam Moskee heeft al tientallen jaren een huisvestingsprobleem in de Bouwen Ewoutstraat in Vlissin gen. De islamitische gemeen schap is sinds 1970 gegroeid en de gebedsruimte is te klein ge worden. Bovendien oordeelde als passagiere in de auto bij haar negentigjarige echtgenoot. Het hoogbejaarde paar reed over de parallelweg van de N59 en wilde onderaan het kruispunt naar Philipsdam oversteken. Op dat moment naderde van ï'echts een wagen bestuui'd door de brandweer onlangs bij een controle dat er vanwege de brandveiligheid maar 25 men sen tegelijk in de gebedsruimte mogen zijn. „We moesten door dat x-esultaat versneld naar een oplossing zoeken", zei Youssef Bouziani van de Stichting Islam Moskee. De stichting en de vereniging willen fuseren en bij elkaar in- trekken. Wethouder Poppe-cle Looff (allochtonenbeleid) zei tijdens de bijeenkomst dat de twee betrokken gemeentebe- stuurders gehoor willen geven aan die wens. „Naast mij is dat wijkwethouder Cees de Keijzer. Het college van burgemeester een 44-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duive land. De man uit Nieuwe-Tonge was, zo verklaarde hij achteraf tegenover de politie, in de ver- ondex'stelling dat hij nog tijd ge noeg had om het kruispunt over te steken. Zijn auto werd echter en wethouders heeft nog géén standpunt ingenomen. De op- merkingen van vanavond tellen mee voor het collegestand punt." Buurtbewoners voorspelden dat het door de samensmelting drukker met verkeer in het wijkje wordt. „En onveiliger, omdat de bezoekers vaak hard rijden door deze smalle straat jes." Zij stipten aan dat het nu vaak al vol staat met auto's die half op de stoep geparkeerd staan om dat anders de doorgang wordt geblokkeerd. Ook klaagden en kelen dat hun nachtrust vaak verstoord wordt. Tijdens de vol in de flank geraakt. Beide bestuurders bleven ongedeerd. Drie ambulances en twee brandweerwagens waren ter plekke om te assisteren bij het ongeval. De eveneens ingescha kelde trauma-helikopter kon halverwege terugkeren. laatste ramadan bijvoorbeeld verlieten bezoekers midden in de nacht nogal eens luidruchtig het centrum. „Ik ben bang dat dit erger wordt", klonk het. „Dat zijn klachten die we sex'i- eus nemen", verzekerde Bouzia ni. „Het gebouw zal iets inten siever gebruikt worden, maar het toezicht of de sociale contro le wordt groter. De imam zal hier aanwezig zijn. Een goede moslim moet rekening houden met zijn naasten. We zullen el kaar daarop aanspreken." Alleen vrijdags en tijdens twee jaarlijkse feestdagen, het sui- ferfeest en het slachtfeest, wordt het hier drukker, vatte hij samen. „Voor de islam betekent de vrijdag hetzelfde als de zon dag voor het chx'istendom", zei hij. Dan komen er circa honderd mensen bidden. Maar we zullen niet met klokgelui oproepen tot gebed." door Rolf Bosboom GOES - De Landelijke Fietsdag en de jaarlijkse Autovrije Dag vallen dit jaar samen. Op zater dag 22 september wordt ieder een opgeroepen de auto zoveel mogelijk te laten staan en de fiets te pakken. In Goes, dat dit jaar centraal staat tijdens de Landelijke Fietsdag, is het cen trum die dag gesloten voor au to's. De Landelijke Fietsdag zou aanvankelijk zaterdag 12 mei worden gehouden. De bedoeling was dat Goes die dag landelijk in de schijnwerpers werd gezet en dat daar dit jaar het startsein wordt gegeven. Een programma met diverse prominenten en ac tiviteiten op de Grote Max'kt was al gereed. Met het oog op de mond- en klauwzeercx'isis is deze week besloten de Landelijke Fietsdag uit te stellen. De nieuwe datum is nu bepaald op zaterdag 22 september. Die dag is ook al uit- gex'oepen tot Eux-opese Auto vrije Dag. Nederland heeft zich daax'bij vox'ige week aangeslo ten. Het Landelijk Overleg Au tovrije (Zon)dag (LOAZ) en Mi lieudefensie hebben inmiddels alle gemeenten benaderd met het vex-zoek mee te doen. Animo In Zeeland is de animo voor de Autovrije Dag de afgelopen ja ren gering geweest. Vorig jaar deed alleen Goes mee. Voor de organisatie, de Werkgroep Au tovrije Dag Goes, betekent de combinatie met de Landelijke Fietsdag een mooie opsteker. Beide evenementen vullen el kaar immers goed aan, aldus A. van Oosten van de werkgx'oep. „We px'oberen de activiteiten goed op elkaar te laten aanslui ten." De werkgroep had in ge dachten om op de Grote Markt diverse activiteiten te organise ren. Dat gaat in elk geval niet door omdat de Landelijke Fiets dag het plein in beslag zal ne men. De werkgroep bekijkt daarom momenteel alternatieve locaties. Hoe het programma van de Au tovrije Dag eruit gaat zien, is nog niet helemaal duidelijk. Di verse ideeën worden nog uitge werkt. Daarnaast roept de werkgroep verenigingen en or ganisaties op die dag stx'aatacti- viteiten te organiseren in de bin nenstad van Goes. Daarbij valt te denken aan bijvoorbeeld rommelmarkten, muziek, sport activiteiten, een kunstmarkt en kinderspelen. De werkgx'oep heeft al enkele malen met het gemeentebestuur overlegd over de mogelijkheid het gebied binnen de vesten af te sluiten voor bezoekende auto's. Van Oosten: „We hebben al mondeling toestemming van de wethouders 't Hart en Linssen, dus we mogen aannemen dat dat wel voor elkaar komt." GOES - Er is nog geen oplossing in zicht voor een half afge bouwd huis op de Noordoord- plaat in het Goese Meer. Wet houder S. Heijning zei gisteren tijdens eexx praatavond in de wijk dat het pand inmiddels in zet is van een juridische strijd. Aan het huis, dat staat op een in het oog springende locatie in de villawijk, woi'dt al twee jaar niet meer gebouwd. Dit tot grote ergernis van de omwonenden, die de gemeente Goes al in mei 1999 hebben gewezen op de 'steen des aanstoots' van het Goese Meer. De gemeente kan echter weinig uitrichten. De bouw is destijds stil komen te liggen doordat de eigenaar in financiële proble men is geraakt. Vervolgens is hij ook geruime tijd spoorloos ge weest. Inmiddels heeft de ont wikkelingsmaatschappij die het Goese Meer heeft opgezet de bouwval geclaimd, omdat in het contract van de eigenaar stond dat de bouw van het pand bin nen een jaar moest zijn voltooid. Zowel de ontwikkelaar als de hypotheekvex'stx'ekker maken aanspraak op het gebouw. ZIERIKZEE - De Christenge meente Zierikzee houdt zater dag 14 april een Paas-praise- avond in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. De avond, met als thema 'Leef', staat onder leiding van Wim Goedhax-t en wordt muzikaal ondersteund door de muziek groep van de Christengemeente, De avond begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 42