Kinderopvang blijft ongemoeid Hangplek na vechtpartijen onterecht in kwaad daglicht Halt-bureau ziet aantal klanten verder afnemen Sloop noodlokaal kost raadslid te veel Extern bureau geeft vergunningen voor brandveiligheid uit Auto over de kop in Zierikzee Ambassadeur bij Ridderslag Prijzen voor Franse opstellen Goesenaar krijgt klap in gezicht Speelkaart voor Grijpskerke Caféganger bedreigt klanten Proverko wil 21 appartementen bouwen op plek oud gemeentehuis Bruinisse Infomiddag lezen en slechtzienheid Gratis planten voor inwoners van Dreischor door Ali Pankow ZIERIKZEE - De sloop van het noodlokaal op het school plein van openbare basis school Duiveland in Nieuwer - kerk moet 46.500 gulden gaan kosten. Volgens gemeente raadslid C. Flikweert (SGP/GPV) is dat meer dan de bouw van het lokaal ooit ge kost heeft. De fractie van SGP/GPV heeft grote moeite met die hoge sloopkosten en wil van wet houder D. van der Wekken van onderwijs weten waarom dit karwei zoveel geld moet kos ten. „Het gebouwtje waait bij wijze van spreken al om als je er tegen blaast", was deze week het commentaar van Flikweert in de commissie maatschappelijke aangele genheden. De wethouder kon op dat mo ment geen gedetailleerd over zicht van de kosten overleg gen, maar meende dat vooral het verwij deren van asbest de prijs van het slopen aanzien lijk opjaagt. Flikweert toonde zich niet tevreden met die toe lichting. Hij wachtte concrete re gegevens af voor zijn fractie een besluit over dit voorstel neemt. De bouwkundige staat van het noodlokaal is inmiddels zo slecht dat er een gevaarlijke si tuatie ontstaat voor de op het schoolplein spelende kinde ren. Het gehele schoolplein van de obs Duiveland wordt binnenkort gerenoveerd en heringericht. Het noodlokaal werd de laatste jaren gebruikt door de Samen op Weg (SOW)- gemeente voor het jeugdwerk. In het volgende clubseizoen na de zomerperiode heeft de SOW-gemeente de keus uit twee mogelijke andere loca ties. Dat zijn het dorpshuis en een particulier onderkomen. De overige fracties binnen de commissie brachten deze week wel een positief advies uit over de sloop van het noodlokaal. Het noodlokaal op het schoolplein van obs Duiveland begint gevaar op te leveren voor spelende kinderen. foto Pieter Honhoff ZIERIKZEE - Bij een botsing op de Haringvlietstraat in Zie rikzee is woensdagavond een auto over de kop geslagen. Het ongeluk veroorzaakte grote materiële schade. Eén van de in zittenden moest zich met een snee in het been onder dokters behandeling stellen. De brandweer is nog geruime tijd bezig geweest om de rommel op de weg op te ruimen. Het ongeluk gebeurde doordat een 5 9-jarige bestuurder van een personen auto uit Zierikzee verzuimde voorrang te geven aan de van rechts komende bestelauto van een 25-jarige stadsgenoot. De 59-jarige automobilist kwam van de Grevelingenstraat. Bij de aanrijding raakte de 25-jarige bestuurder de macht over het stuur kwijt, waarop de wagen omkieperde. ZIERIKZEE - Ambassadeur J. Gréther van Monaco brengt zaterdag 2 juni een bezoek aan ZierikzeeDe vertegenwoordi ger van het vorstendom komt naar de Schouwse monumen- tenstad op uitnodiging van de Stichting Historische Spelen om de première van De Ridderslag van Zierikzee bij te wonen. Het openluchtspektakel gaat over het beleg van de stad in 1304 door de Vlamingen. De voorvader van de huidige Prins Rainier III van Monaco, admiraal Grimaldi, was aanvoerder van de Frans-Hollandse vloot die Zierikzee na drie maanden ellende wist te onzetten. Het bezoek dat de ambassadeur vo rig jaar aan De Ridderslag zou brengen ging niet door, omdat de première door overvloedige regenval moest worden afge last. MIDDELBURG - Drie leerlingen van Nehalennia zijn in de prijzen gevallen bij een opstelwedstrij d van de Alliance Fran- Qaise. Tymen Gerestein en Wouter Steenbeek uit vwo 5 en Mi riam Zaidi uit mavo 4 zitten bij de beste veertig Nederlandse deelnemer-s. In Wageningen, waar de prijzen op 18 april wor den uitgereikt, horen zij of zij bij de gelukkigen zitten die een tiendaags verblijf in Parijs krijgen aangeboden. Deze hoofd prijs is voor vier van de veertig winnaars. GOES - Een 53-jarige man uit Goes kreeg gistermorgen rond half twaalf een klap op zijn gezicht, toen hij twee fietsers wil de aanspreken op hun verkeersgedrag. De man reed met zijn auto achter de jongens die stug midden op de weg bleven fiet sen Bij het passeren trapte één van de jongens tegen zijn auto. Toen de man de fietsers daar vervolgens op wilde aanspreken, kreeg hij van één van hen een vuistslag in het gezicht. De man had een bloeduitstorting en een kapotte bril. GRIJPSKERKE - De gemeente Veere begint een onderzoek naar de speelvoorzieningenin Grijpskerke. Uit het onderzoek moet duidelijk worden of er genoeg voorzieningen zijn en of ze gewaardeerd worden. MIDDELBURG - Een dertigjarige Middelburger is in de nacht van woensdag op donderdag om 00.45 uur op de Vlas- markt in zijn woonplaats aangehouden. Hij had in een café te gen het barpersoneel en klanten bedreigingen geuit. Hierop is hij xiit de zaak gezet en werd hem verzocht weg te gaan. Hij bleef echter voor het café staan, maakte dreigende gebaren en gooide een fiets tegen de gevel van het pand. Hierop werd de man aangehouden en ingesloten. vrijdag 6 april 2001 doorFamke van Loon BRUINISSE - Proverko Bouw- groep uit Terneuzen hoopt vol gend jaar te beginnen met de bouw van 21 appartementen voor senioren op de plaats van het oude gemeentehuis in Brui nisse. Het kinderdagverblijf van de Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland hoeft hiervoor niet te wijken. Het voorixialige postkantoor blijft buiten de nieuwbouwplannen. Het voormalige gemeentehuis van Bx-uinisse vex-paupert in rap tempo. Een aantal plannen om het pand een nieuwe bestem ming te geven, of nieuwbouw op die plek te realiseren, is de revue gepasseerd. Het jongste plan van de Bruse makelaar M. Geense leek vorig jaar kans te maken, maar ketste te elfder ure af. Woningcorpora tie Zeeuwland en Geense kon den het niet eens worden over de overname van het voormalige postkantoor, waarin nu de Stichting Kinderopvang zit. Zonder dit pand van de woning corporatie zag de makelaar wei nig brood in de bouw van de ge plande seniorenwoningen. Geense staakte zijn plannen en verkocht het oude gemeente huis aan Proverko. De projectontwikkelaar uit Ter- neuzen heeft zich nu met fx'isse moed op het gemeentehuis ge- ZIERIKZEE - Openbare biblio theek De Stolpe in Zierikzee houdt op dinsdag 10 april een informatiemiddag voor mensen op latere leeftijd die problemen krijgen met lezen. Er is een tentoonstelling over leeshulpmiddelen en gesproken boeken en de Nederlandse Luis ter- en Braillebibliotheek VI SIO uit Goes presenteert haar diensten. De tentoonstelling is tot en met vrijdag 20 april te be zichtigen tijdens openingsuren van bibliotheek de Stolpe. De informatiemiddag worrit ge houdenvan 14.00 tot 16.00 uux\ stort. Hoewel volgens directeur Van Avermaete het project nog 'in de kinderschoenexi staat' zijn de eerste contouren zichtbaar: een nieuw complex met luxe ap partementen voor senioren. Wat betreft het aantal wil Proverko zich houden aan het zogeheten woningencontingent dat door de provincie is vastgesteld voor Bruinisse. „Daar steken we op in: 21 luxe appartementen", zegt Van Avermaete. Ook zal Proverko volgens haar directeur geen gooi doen naar het voormalige postkantoor, zo dat de kinderopvang niet hoeft te verkassen voor de nieuw bouw. „De projectontwikkelaar wil in elk geval geen kinderop vangvoorziening opnemen in het project. Overname van het voormalige postkantoor is daarmee eigenlijk onmogelijk geworden", stelt Zeeuwland- directeur P. van Doorne. Hij is tevreden dat het kinderdagver blijf kan blijven zitten, omdat de stichting nu 'ideaal is onder gebracht'. Uitbreiding Hoewel cle overname van het Zeeuwland-pand van de baan is, moeten de projectontwikke laar en de Schouwse woning corporatie nog met elkaar om de tafel. De Stichting' Kinderop vang wil in 2003 in Bruinisse graag uitbreiden, maar de enige mogelijkheid hier-toe is dat Pro verko meewerkt. „De ruimte voor de uitbx-eiding van het hui dige kinderopvang ligt op de grond van de px'oj eet ontwikke laar", zegt Van Doorne. Of deze uitbreiding mogelijk wordt, zal blijken als de Terneuzense ont wikkelaarzijn bouwvoorstel in dient. Dit jaar wil Proverko voorna melijk benutten om haar plan nen voor de nieuwbouw voor te bereiden. Weliswaar heeft Geense een plan opgezet, maar de nieuwe eigenaar wil een 'ei gen mening en visie' op het pro ject ontwikkelen. Zodoende wordt nu een draaiboek voor het project in elkaar gezet en wordt binnenkort een architectenbu reau aan het werk gezet om de ideëen uit te werken. Van Aver maete: „We hopen volgend jaar tot uitvoering van het project te komen." door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De gemeente wil een extern adviesbureau inhu ren om de achterstand in het verlenen van gebruiksvergun ningen in te halen. De brand weer op het eiland kan volgens commandant F. Pijnenborgh deze klus niet zelf klaren. In een gebruiksvergunning worden verschillende eisen vastgelegd voor gelegenheden waar meerdere mensen samen komen, met name op het gebied van brandpreventie. Te denken valt aan horecaondernerrxingen, bpenbare gebouwen, maar bij voorbeeld ook bordelen en woongroepen voor verstande lijk gehandicapten. Gemeenten zijn wettelijk verplicht om de uitgifte van gebruiksvergun ningen te regelen. Hoewel het onderwerp hoge prioriteit heeft in het Schouwse bx-andweerbeleidsplan voor de periode 2 00 0-2 0 04zijn er tot nu REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl toe nog geen vergunningen ver leend. Hoofdoorzaak: de Schouwse brandweer heeft niet de kennis en de mensen in huis. Het korps is wel belast met het uitgeven van de vergunningen en de bij behorende inspecties en handhaving. Het aantal accom modaties dat in aanmerking komt voor een gebruiksvergun ning ligt tussen de zeshonderd en duizend. „En de verwachting is dat dat meer richting de dui zend zal gaan", aldus Pijnen borgh. Om tijdig aan de wettelijke ei sen te voldoen, is het volgens de commandant noodzakelijk een extern bureau in te schakelen. De gemeente is vorig jaar al met Adviesbureau Van Dijke tot een mondeling akkoord gekomen. Dit bureau voert ook andere on derzoeken uit voor de gemeente en de brandweer. Na de nieuw jaarsbrand in Volendam is de vraag naar de diensten van het bureau echter flink toegeno men, waardoor de gemeente nog voor 13 april een schriftelijke bevestiging van de onderzoeks opdracht moet versturen. An der-s is het pas half 2002 weer mogelijk gebruik te maken van de diensten van het bureau. De brandweer wil op termijn wel een eigen preventiemede werker in dienst nemen of oplei den, maar moet eerst wachten op de uitkomsten vaxx het onder zoek naar de doelmatigheid van de organisatie. Pijnenboxgh verwacht dat de brandweer over één tot twee jaar de ge bruiksvergunningen zelf ter hand kan nemen. Het uitbeste den van de afhandeling van de gebruiksvergunningen hoeft de gemeente, op een opstartbedrag van 11.500 gulden na, geen geld te kosten. De kosten van het ad viesbureau worden uitbetaald uit de opbrengst van de leges, die door de aanvrager worden betaald. Met het oog op de uit besteding zijn de tarieven vorig jaar opgeschroefd, zodat ze kos tendekkend zijn. De raadscommissie algemene en interne zaken buigt zich maandag 9 april over het voor stel van burgemeester en wet houders om 11.500 gulden be schikbaar te stellen voor de opstartkosten van het advies bureau. Hieronder vallen zaken als het transporteren van gege vens naar het administratiepro gramma van Van Dijke en het opstellen van conceptbrieven die kunnen worden verstuurd naar betrokken bedrijven. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Volgens functionaris J. Elenbaas van de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland is er geen verband tussen de vechtpartijen vorige week op Scholen- groep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee en de halfpipe en jongerenont- moetingsplek (JOP) die zich aan het Hat- fieldpark bevinden. Hij is boos over de relatie die daar naar zijn mening ten on- rechte mee wordt gelegd. Volgens hem voedt elke suggestie in die richting het negatieve vooroordeel dat veel volwassenen hebben over een JOP. Elenbaas bestrijdt met klem dat de aan wezigheid van de hangplek zou hebben bijgedragen aan de conflicten tussen leer lingen bij Scholengroep Pontes. Ook Elenbaas kan echter niet ontkennen dat er zich in de buurt van een JOP wei eens figuren ophouden die ook hij er liever niet zou zien. Op het feit dat er deze week bij de halfpipe op het Hatfieldpark nog een jongen met een gaspistool stond te 'dreigen', luidt zijn reactie: „Ja, dat is na tuurlijk walgelijk. Dat zou eigenlijk niet mogen gebeuren." Volgens Elenbaas zijn er nou eenmaal ook 'rotzakken' op de wereld, maar het gaat hem te ver om er bij voorbaat vanuit te gaan dat er wel overlast zal ontstaan door een JOP. Hoorzitting In dat verband is hij ook diep teleurge steld over de negatieve reacties die hij de ze week hoorde tijdens een hoorzitting in dorpshuis De Oosterhof in Oostexiand. „Daar kwamen zeventien enthousiaste skaters uitleggen waarom ze graag een halfpipe op het dorp willen, maar enkele ouderen blijven daar dan toch bezwaren tegen maken. Dat is ontzettend jammer." Elenbaas betrexxrt het dat de belichten over de halfpipe aan het Hatfieldpark er zeker niet toe zullen bijdragen dat vol wassenen eens wat positiever gaan den ken over een JOP Volgens hem zijn er zeker ook positieve voorbeelden van hangplekken voor de jeugd en hij verwijst naar Ouwerkerk, Noordgouwe en Nieuwerkerk. Op veel plaatsen elders blijkt een JOP en of hang plek moeizaam tot stand te komen. Zo ligt in Zonnemaire al geruime tijd dertigdui zend gulden op de plank voor een px-aat- huisje voor de jeugd. Het geld kan echter niet besteed worden, omdat dorpsbewo ners voortdurend bezwaren maken tegen voorgestelde locaties. In Scharendijke zijn wel enkele volwasse nen bereid mee te werken aan de het op zetten van een hangplek, maar daar ont breekt weer het geld. Ook in Dreischor wordt al heel lang gezocht naar een plek waar zonder bezwaren een halfpipe kan komen. door Mieke van der Jagt GOES - Het Halt-bureau voor de Oosterschelderegio heeft vo rig jaar zestien procent minder jeugdige klanten over de vloer gehad dan in 1999. De dalende lijn die zich in 1999 spectaculair manifesteerde, heeft zich daar mee voortgezet. In 2000 had het Halt-bureau 41 procent minder klanten dan in 1998. De lande lijke cijfers geven een daling van negen procent te zien. De daling zit hem vooral in het feit dat het minder kinderen tussen twaalf en achttien jaar voor een alternatieve straf naar Halt worden doorgestuurd. In 1999 waren dat er nog 264, in 2000 nog maar tweehonderd. Het aantal zogenaamde Stop reacties,'afdoeningen van over tredingen van kinderen onder twaalf jaar, verdrievoudigde echter van 13 naar 39. Op het gebied van preventie heeft het Haltbureau veel meer gedaan dan andere jaren en heeft daaraan dan ook meer geld uitgegeven dan aanvanke lijk was begroot. Een probleem is dat de Halt-bureaus worden afgerekend op het aantal klan ten. Halt moet daarom bijna vijftigduizend gulden aan het ministerie terugbetalen. Daar mee was overigens al rekening gehouden in de meerjarenbe groting. De gemeentelijke bij drage was begroot op 1,33 gul den per inwoner, maar kan toch beperkt blijven tot 1,21 gulden per inwoner. Vernieling Het valt allemaal erg mee met de jeugd, afgaand op de cijfers van Halt. Per duizend inwoners op Schouwen-Duiveland, deBeve- landen en Tholen, zijn twee jon geren naar Halt verwezen, om dat ze wat op hun kerfstok hadden. In veruit de meeste ge vallen gaat het om vernieling. Per duizend jongeren tussen twaakf en achttien jaar werden er vorig jaar achttien naar het Halt-bureau verwezen. Dat is nog geen twee procent. In iets meer dan tien procent van de ge vallen gaat het om recidivisten, jongeren die al eerder op het Halt-matje zijn geroepen. Van alle Manten rondde 91 pro cent het contact met Halt posi tief af. Bij mislukte afdoeningen zijn het in veruit de meeste ge vallen de ouders die niet ak koord gaan met de taken die kinderen moeten vervullen om hun overtreding 'goed te ma ken'. Slechts in een enkel geval stopt een Halt-Mant halverwe ge met de straf. In zulke geval len komt de officier van justitie alsnog met een echte straf. Van twintig mislukte contacten ging het in acht gevallen om een Halt-straf en in twaalf gevallen op een Stop-reactie. De Stop- Manten komen vrijwillig en krijgen geen andere straf als ze afhaken. Als het Halt-bureau achterliggende problematieken vermoedt, wordt daarvan mel ding gemaakt bij de Raad voor de Kinderbescherming. Gemiddeld kost een Halt-Mant 1320 gulden per alternatieve straf. Voorlichting, waarmee Halt grote groepen bereikt, is veel goedkoper. Dat komt ge middeld neer op 226 gulden per Masbezoek, theatervoorstelling of advies aan andere organisa ties. DREISCHOR - De werkgroep Entente Florale en de jeugd van Dreischor delen op woensdag 18 april gratis klimhortensia's uit. Inwoners van het dorp kunnen vanaf 18.30 uur op het parkeer terrein aan de Mr. P. Mogge- straat een plant afhalen. Omdat Dreischor afgelopen jaar werd uitgeroepen tot groenste dorp van Nederland doet het dit jaar mee aan de Eu ropese Entente Florale. De werkgroep is daarom bezig met de voorbereidingen om van Dreischor eveneens het groen ste en klexxrrijkste dorp van Eu ropa te maken. Ook streek- en landbouwmuse um Goemanszorg werkt hieraan mee. Zaterdag 14 april Mokslag twee uur opent het streek- en landbouwmuseum weer haar deuren. Het seizoen en de nieuwe wis seltentoonstelling wordt offici eel ingeluid door beurtschipper L. Verwest, één van de laatste beurtschippers van Schouwen- Duiveland. Jongeren in Noordgouwe kunnen op een afgelegen veldje in een caravan sameixgroepen. Volgens jeugdwerker Elenbaas is dit een goed voorbeeld van hoe een ontmoetingsplaats voor jongeren positief tot stand is gekomen. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41