Begroting is nog niet rond Van bubbelbaden tot stoere houten vloeren! HE m Paarse fracties eindelijk eens over wettelijk recht zorgverlof Eis levenslang in Esther-moordzaak Geestelijke schade vuurwerkramp in Enschede valt mee Haaksbergen geeft valse paspoorten uit Commissie pleit voor prestatieloon huisarts Naar de overkant Jongen bekent aanrandingen Vakcentrales tegen de kleintjes Minder meldingen euthanasie Verboden wapen in Breda Te weinig allochtone vrijwilligers Verdachte moord Nienke misbruikte jonge kinderen Zes jaar voor echtpaar in ontuchtzaak PvdA en D66 vinden voorstellen Zalm voor 2002 onvoldoende Nederland heeft meeste non-profit organisaties MARCONISTRAAT, GOES AMSTERDAM - De kist met het stoffelijk overschot van oud-provo Rob Stolk wordt door familie en vrienden van de Beurs van Ber- lage in Amsterdam naar de boot gedragen, waarna hij naar zijn rustplaats op Zorgvlied wordt gevaren. Stolk 1946) overleed afgelo pen weekend aan een hartinfarct. foto Robbert Slagman/ANP DEN BOSCH - De politie verdenkt een zestienjarige jongen uit Den Bosch van enkele tientallen aanrandingen. De ver dachte is woensdag aangehouden. Rechercheurs hebben wekenlang jacht op hem gemaakt. De aanrander was vooral actief in de omgeving van het NS-sta- tion en in de Bossche binnenstad. De jongen heeft bekend. ANP DEN HAAG - De drie vakcentrales FNV, CNV en De Unie MHP vinden dat vakbonden een minimale omvang moeten hebben om een CAO per bedrijf te kunnen afsluiten. Zij ko men daarmee in het geweer tegen het toenemende verschijn sel dat ongeorganiseerde bonden, zoals de LBV, een CAO per bedrijf afsluit en daardoor niet meer vallen onder de centrale CAO. Alleen als een vakbond een meerderheid van alle vakbondsle den bij een bedrijf heeft, leggen de drie centrales zich bij de af spraken neer. De drie vakcentrales hebben dit besproken bin nen de Stichting van de Arbeid (Star), zei een woordvoerder van FNV gisteren. De Star brengt hierover binnenkort advies uit aan minister Vermeend van Sociale Zaken en Werkgele genheid. ANP DEN HAAG - Het aantal meldingen door artsen van euthana sie of hulp bij zelfdoding is in 2002 opnieuw iets afgenomen. De regionale toetsingscommissies liegen vorig jaar 2123 meldingen binnen: 1866 gevallen van euthanasie, 213 maal hulp bij zelfdoding en 44 combinaties van beide. Dat blijkt uit gegevens die het ministerie van Justitie onlangs naar de Eerste Kamer heeft gestuurd. De Eerste Kamer be handelt de wetsvoorstellen begin volgende week. In 1999 kregen de commissies 2216 meldingen, aldus een woordvoerder van Justitie. ANP BREDA - De politie vreest dat in Breda een nieuw, verboden steekwapen in omloop is. Het gaat om een mes in de vorm van een luxe gasaansteker. De politie in Tilburg trof het stiletto-achtige wapen vorige week aan in de zakken van een aangehouden inwoner van die stad. De man verklaarde de verraderlijke aansteker te hebben gekocht van een NAC-supporter in Breda. Deze zou hem heb ben verteld dat er in zijn omgeving meer mensen met zo'n mes rondlopen en dat het wapen in Breda te koop is. De politie spreekt van een gevaarlijk en hoogst illegaal wa pen. „Bezit ervan is een misdrijf waarop forse straffen staan. Extra verzwarende omstandigheid daarbij is het geheime ka rakter van het wapen", stelt woordvoerder R. Luijten van de politie in Tilburg. GPD DEN HAAG - Vrijwilligersorganisaties slagen er nog onvol doende in allochtonen voor hun activiteiten te werven. De or ganisaties zijn vooral 'wit' en Nederlands. De stichting Vrij- willigersmanagement (SVM) vindt dat onwenselijk en wil de deelname van allochtone Nederlanders aan vrijwilligersor ganisaties opvoeren. De SVM presenteerde gisteren een vijfjarenplan genaamd Stap Twee. Daarmee wil de stichting het vrijwilligerswerk in Nederland meer culturele diversiteit geven. Nu zijn circa 3,5 miljoen mensen actief als vrijwilliger en dat zijn vooral au tochtone Nederlanders. Zo'n negen procent van de Neder landse bevolking is van allochtone afkomst. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Dat hij op die zonnige juniavond de tienjarige Nienke verkrachtte en haar met een schoenveter wurgde, ont kende de zwaarlijvige 31-jarige verdachte gisteren voor de rechtbank in Rotterdam. Maar dat de Vlaardinger tot een half jaar voor het gebeuren geregeld op zijn fiets door het Schiedam- se Beatrixpark zwierf en zocht naar jonge kinderen die hem te gen betaling van 25 of 50 gulden oraal wilden bevredigden, 'ja dat was wel waar'. De man is er van overtuigd dat hij er is ingeluisd. In zijn theorie was de politie na het verschrik kelijke incident vorig jaar zo mer op zoek naar een dader. Hij geeft toe kort na het gebeuren in het park aanwezig te zijn ge weest. Hij was ook degene die met zijn mobiele telefoon de po litie alarmeerde. Maar meer heeft hij er niet mee te maken gehadIn zij n visie heeft de poli tie alles uit de kast gehaald om hem voor de moord op te laten draaien. Advocaat Taekema geeft blijk van een heilig vertrouwen in zijn cliënt. Ook Taekema voelt zich slachtoffer en is ervan over tuigd dat het Openbaar Minis terie liegt en bedriegt. Volgens hem is er geen bewijs tegen zijn cliënt. Behalve de 'onder zware druk' afgelegde bekentenis, die de verdachte later weer introk, heeft justitie volgens Taekema niets. Deskundigen van het Ne derlands Forensisch Instituut die naar eigen zeggen het groot ste DNA-onderzoek ooit in Ne derland uitvoerden, hebben op de plaats waar Nienke werd ge vonden geen spoortje van de verdachte kunnen vinden. Over een ongeveer maand zet de rechtbank cle strafzaak tegen de man voort. ANP ALMELO - De rechtbank in Al melo heeft een 47-jarige En- schedeër en zijn 42-jarige vrouw gisteren tot zes jaar ge vangenisstraf plus forse scha devergoedingen veroordeeld. Zij hebben in Enschede met tientallen kinderen, onder wie hun eigen dochters, ontucht ge pleegd. Een derde verdachtede 41 - j ari- ge broer van de vrouw, kreeg drie jaar cel en een schadever goeding opgelegd. Officier van justitie R van der Valk, die sprak van de grootste ontuchtzaak van Nederland, had twee weken geleden tegen de drie verdach ten twaalf jaar geëist. De rech ter achtte echter een aantal be schuldigingen niet bewezen. De drie werden in mei 1999 op ver denking van het plegen van on tucht met tientallen kinderen I aangehouden. Al snel bleek dat ook de twee dochters van de 1 hoofdverdachten slachtoffer waren. De seksuele handelingen gingen meestal met fors geweld gepaard. De vader kreeg behal ve de celstraf TBS met dwang verpleging opgelegd. ANP vrijdag 6 april 2001 door Ap van den Berg en Hans van Soest DEN HAAG - De onderhande lingen in het kabinet over de be groting voor volgend jaar zullen nog zeker enkele weken in be slag nemen. Minister Zalm van Financiën denkt na overleg met zijn colle ga-ministers bijna vijf miljard gulden wij te kunnen maken voor nieuwe investeringen in onderwijs, zorg en veiligheid. Hiervan is zo'n twee miljard een bezuiniging op bestaande be grotingen. Regeringspartijen PvdA en D66 willen volgend jaar zes tot acht miljard gulden extra. Zij vinden dat dit geld niet mag worden be zuinigd op andere posten, maar in tegenstelling tot de bestaan de begrotingsregels uit de belas tingmeevallers moet komen. Zalm is de afgelopen weken met een stofkam langs de begrotin gen van de verschillende depar tementen gegaan om te kijken waar geldbedragen kunnen worden wijgespeeld. Daar naast verwacht hij voor volgend jaar door de economische groei minstens een half miljard gul den over te houden. Dat bedrag ontstaat uit werkloosheidsuit keringen die niet hoeven te wor den betaald. Volgens ingewijden gaan de on derhandelingen nu pas echt be ginnen. PvdA en D66 vinden de voorstellen van Zalm volstrekt onvoldoende. Coalitiegenoot WD staat er echter op dat alle extra uitgaven uit de bestaande potjes worden betaald. Het extra geld voor zorg en on derwijs moet vooral ten goede komen aan de werkomstandig- heden en het salaris van onder wijzers, directeuren van basis scholen, huisartsen, verplegers en operatiekamer-assistenten. Politie Daarnaast willen PvdA en D66 een forse toeslag van circa vijf procent voor politieagenten in de Randstad. En extra man kracht voor regiokorpsen voor de bestrijding van grensover schrijdende criminaliteit. De kans is aanzienlijk dat deze wensen (kosten: vijfhonderd miljoen) worden gehonoreerd. Eerder reageerden de bonden sceptisch op een toeslag voor Randstad-dienders. De fracties willen dat voorstel echter door zetten, omdat steeds meer agen ten naar de relatief rustige regio verhuizen. Korpsen in de grote steden kampen met tekorten aan personeel. PvdA en D66 willen in de jaren 2001 en 2002 ook meer geld uit geven aan de herintroductie van een gi'oot aantal wijkagenten. De PvdA zou daarnaast graag zien dat agenten op vrijwillige basis langer kunnen gaan wer ken: 40 in plaats van 36 uur per week. Zwerfjongeren Afhankelijk van de hoeveelheid geld waarmee het kabinet bin nen enkele weken over de brug komt. kan er ook nog worden geïnvesteerd in informatise ring, training en opleiding. Op het gebied van zorg willen PvdA en D66 ook meer geld ste ken in maatschappelijke op vang, zoals tehuizen voor dak en thuislozen en zwerfjongeren. GPD doorRens Koldenhof ROTTERDAM - Hoewel onge veer tweederde van de getroffe nen psychische naweeën heeft ondervonden van de vuur werkramp in Enschede, lijkt de geestelijke schade mee te vallen. Ongeveer twintig procent van de slachtoffers lijdt aan post traumatische stressstoornissen. Deskundigen spreken van een relatief gunstig resultaat dat wordt toegeschreven aan de in tensieve nazorg. Dat bleek gis teren tijdens een symposium in Rotterdam van de Nederlandse DEN HAAG - De Nederlandse non-profitsector (organisaties zonder winstoogmerk) is naar verhouding de grootste ter we reld. Dat blijkt uit een interna tionaal vergelijkend onderzoek waarover het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) vandaag een rapport uitbrengt. Uit de cijfers blijkt dat in Ne derland in 1995 bijna dertien procent van alle betaalde niet- agrarische arbeid verricht werd in de non-profitsector. Het in ternationale gemiddelde ligt met vijf procent een stuk lager. Belangrijke oorzaak hiervoor is het gunstige juridische en fisca le klimaat in ons land. De over heid stimuleert financieel stich tingen, verenigingen en andere maatschappelijke organisaties. Bovendien hebben de gevolgen van de verzuiling bijgedragen aan de grootte van de non-pro fitsector. De groei van de werkgelegen heid in non-profitsectoren als zorg, onderwijs en welzijn lag gedurende de eerste vijf jaren van de jaren negentig in Neder land met vijf procent veel lager dan in andere landen (gemid deld 24 procent). De onderzoe kers wijten dit niet aan een ach terstand in Nederland, maar meer aan een inhaalslag die an dere landen begin jaren negen tig maakten. ANP Vereniging voor Psychiatrie. Uit het gezondheidsonderzoek naar psychische klachten, dat over twee weken gepubliceerd zal worden, blijkt de ramp niet temin diepe sporen te hebben nagelaten. Vooral onder mensen die de klap van zeer nabij mee maakten. Van hen heeft ruwweg tweederde last van angstgevoe lens, depressies en andere gezondheidsklachten. Bijna tachtig procent zegt de ramp opnieuw te beleven en vertoont vermijdingsgedrag. Bij één op de drie waren psychische klach ten ten gevolge van de ramp aanleiding tot verzuim. In Enschede wordt een speciaal Informatie- en Adviescentrum opgezet. De belangstelling voor het centrum is groot, zegt F. Bos man, coördinator van het na zorgteam. Maandelijks melden zich ongeveer tachtig mensen voor psychische bijstand. Het onderzoek werd kort na de ramp uitgevoerd op advies van de Amsterdamse hoogleraar B. Gersons, op basis van de erva ringen na de Bijlmerramp. Ger sons: „We bieden niet alleen een loket waar mensen terecht kun nen met vragen en klachten, maar zoeken ze ook actief op. Alle adressen van slachtoffers zijn bekend." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regeringspar tijen PvdA, D66 en WD zijn het gisteren eens geworden over een wettelijk recht op zorgverlof. Werknemers krijgen recht op Advertentie tien dagen betaald verlof per jaar om partners, ouders of zie ke, thuis wonende kinderen te verzorgen. De regeringspartijen onderhan delden al drie weken over een wetsvoorstel van staatssecreta ris Verstand (Sociale Zaken) waarin dit wordt geregeld. PvdA en D66 vonden het voor stel van Verstand niet ver ge noeg gaan, de WD vreesde juist dat de overheid en werkgevers op te hoge kosten zouden wor den gejaagd. Compromis Het vorige week door Verstand op tafel gelegde compromis, leidde tot een doorbraak in de deze impasse. In het oorspronkelijke voorstel gold het wettelijk zorgverlof al leen maar voor inwonende ou ders. Op initiatief van PvdA en D66 zijn daar uitwonende ou ders aan toegevoegd. Het ver zoek om het zorgverlof ook voor uitwonende kinderen te laten gelden, is afgewezen. Om de WD tegemoet te komen, is afgesproken dat werkgevers, in overleg met de vakbonden of (in sectoren waar geen CAO geldt) met de ondernemings raad, van het recht op betaald zorgverlof kunnen afwijken. Dit laatste geldt ook voor het recht op kraamverlof. In de wet wordt vastgelegd dat vaders na de bevalling twee hele werkda gen thuis mogen blijven. Dit is in de meeste CAO's overigens al lang geregeld. PvdA en D66 wilden het kraam verlof eigenlijk uitbreiden naar vijf dagen, maar dat werd vol gens staatssecretaris Verstand te duur. Het adoptieverlof wordt uitge breid van drie naar vier weken, ook voor pleegouders. Boven dien wordt de wet op de loop baanonderbreking versoepeld voor mensen met ernstig zieke kinderen. De strenge eisen voor vervanging komen voor hen te vervallen. Bij het calamiteiten verlof mogen de sociale part ners besluiten werknemers die verlofdagen opnemen niet uit te betalen. Modernisering PvdA-Kamerlid Bussemaker is blij dat de partijen eruit zijn. „Het is jammer dat er geen meerderheid inde Kamer te vin den was voor een flinke moder nisering. Maar CDA en WD til den zwaar aan de mogelijkheid voor sociale partners per CAO van de wet af te wijken. Meer dan dit zat er niet in." Het kabinet komt nog voor de zomer met een wetsvoorstel dat het mogelijk moet maken ook langer dan tien dagen zorgver lof op te nemen, bijvoorbeeld voor de verzoi-ging van chro nisch zieken of bij stervensbe geleiding. De WD heeft al laten weten weinig voor een betaalde ï'ege- ling te voelen. De Kamer praat waarschijnlijk volgende week verder over de Wet arbeid en zorg. GPD/ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - Tegen de hoofd verdachten in de Haarlemse Es- ther-moorden, een portier en diens vriend, zijn gisteren zware gevangenisstraffen geëist. De 36-jarige vriend hoorde levens lang tegen zich eisen, voor de even oude portier luidde de eis twintig jaar cel, gevolgd door dwangverpleging. Officier van justitie M. Ouden dijk acht bewezen dat de twee Amsterdammers met voorbe dachten rade in februari vorig jaar vier mensen in de seksclub met pistoolschoten om het leven brachten. Onder hen bevonden zich een volwaardig en een aspi rant-lid van de Haarlemse afde ling van de Heli's Angels. Uit onderzoek is volgens de offi cier gebleken dat de twee op de fatale avond duidelijk samen- gewerkten. „Er was voor hen op verschillende momenten gele genheid zich te beraden op het handelen." Oudendijk noemde als voorbeeld het feit dat het eerste gewonde slachtoffer al op door Margit Kranenburg DEN HAAG - De beloning van huisailsen moet drastisch ver anderen. Zo dienen huisartsen onder meer loon naar werken en loon naar prestatie te krijgen. De huidige ingewikkelde wijze van honorering belemmert de noodzakelijke modernisering van de zorg. Dit adviseert de commissie-Ta- baksblat aan minister Borst (Volksgezondheid). Zij had om het advies gevraagd vanwege het ongenoegen onder de huis artsen. D ie klagen over hun sterk geste gen praktijkkosten en hun ach- tei'blij vende inkomen. Ze willen dat het kabinet een miljax-d gul den extra uittrekt voor de huis artsenzorg. De commissie onder leiding van de voormalige Unilever-top- man laat zich niet over bedra gen uit, maar richt zich op de toekomst. Het advies gaat uit van betaling via twee boxen: een box voor de kosten van de praktijk en een box voor de be loning. Die beloning bestaat de grond lag toen hij door de tweede dader werd doodge schoten. Tegen de portier eiste ze TBS. Hij is volgens het Pieter Baan Centrum schizofreen en sterk verminderd toerekeningsvat baar. De man heeft een persoon lijkheidsstoornis maar die heeft volgens het centrum geen rol ge speeld bij het drama. Hij wox'dt volledig toerekeningsvatbaar geacht. Op de eerste procesdag, woensdag, vei'klaarde de vriend dat de latere slachtoffers waren gekomen om de exploitant van Esther te 'arresteren'. Hij be weerde dat ook de president van de Haarlemse Heli's Angels er bij was. De advocaten P. Doedens en A. Sunter menen dat het bewijs voor viermaal moord, waarbij sprake moet zijn van een voor opgezet plan, niet is geleverd. Volgens de raadslieden hebben beide verdachten op een zeer bedreigende situatie gereageex'd en wilden zij het vege lijf red den. De Haarlemse rechtbank doet 19 april uitspraak. GPD/ANP dan weer uit een vast bedrag en een bedrag dat varieert naar mate een huisarts meer werkt en beter werkt. Zo kan een huisarts extra geld krijgen voor doelma tig voorschrijven van genees middelen of het doelmatig ver wijzen naar specialisten. Borst ziet het advies, dat geheel gebaseerd is op een basisverze kering voor iedereen, wel zitten. Zij is vooral te spreken over de mogelijkheden om de zorg in el ke regio anders te organiseren, al naar gelang de wensen van de patiënten. De ziektekostenver zekeraars krijgen daarin een grote rol. „Want de behoefte in de Schilderswijk in Den Haag verschilt nogal van die in Noord-Oost Groningen", zei ze in een reactie. De huisartsenvereniging LHV is blij met het advies, maar vindt het jammer dat er geen bedra gen worden genoemd. Ook de ziektekostenverzekeraars zijn te spreken over de voorgestelde financiering, maar moeten nog zien of die in de praktijk haal baar is. De minister wil volgend jaar beginnen het beloningssys teem te veranderen. GPD Duizend-en-één woonideeën! ...U vindt het op de Woonboulevard! Mikro Electro, Brugman Keukens Et Badkamers, Trendhopper, Roobol Woonwinkels, Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal, Le Bazar Wonen, GAMMA, Kwantum, TMC, Runner, Verf Et Wand, Pardio Parket Studio, Sleepy, MONTÈL, Decorette en Beter Bed. 1 door Ferdi Schrooten HAAKSBERGEN - De gemeente Haaks bergen heeft zeventig valse paspoorten uitgegeven. Een medewerker op de afde ling burgerzaken blijkt bij liet intypen van gegevens een fout te hebben gemaakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken hadden de documenten nooit uit gegeven mogen worden. Medewerkex-s van de gemeente hebben gistermiddag meteen alle zeventig gedu peerden benaderd. Het gaat om burgers die sinds 2 april een nieuw paspoort in Haaksbergen hebben opgehaald. Zij krij gen - op koste van de gemeente - een nieuw identiteitsbewijs. De fout op het paspoort betreft de letter in het serienummer op dezelfde pagina als de pasfoto. Dat coxTespondeert niet met het serie nummer dat is geperforeerd in de overige pagina's van de pas. Dnikker Enschedé/Sdu uit Haarlem had paspoor ten afgeleverd waarvan het - geperforeer de - serienummer begint met een 'M'. Om onverklaarbare redenen heeft de balie medewerker van de gemeente daar in de geprinte gegevens naast de pasfoto een 'N' van gemaakt. Volgens F. de Beers van het ministerie van Binnenlandse Zaken kan dat niet zomaar. „Als het geperforeex'de en het geprinte se rienummer niet overeenstemmen, geeft een controle-apparaat een melding." Die zou de ambtenaar dan genegeerd hebben, om vervolgens toch de paspoorten uit te geven. Aanvankelijk zou het volgens de afdeling burgerzaken gaan om 'een landelijke fout', die in het buitenland geen enkel probleem zou opleveren. Het ministerie bestrijdt dat. „Het gaat om ongeldige identiteitsbewijzen. Daar wordt in menig buitenland niet licht over gedacht." GPD Een vals paspoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3