Huis dertig procent meer waard Netelenbos optimistisch over tunnel 1 17 Ijsbaan Zonnemaire wacht op asfalt fi Experiment met aanplant riet Waterland verruilt Topshuis voor nieuw gebouw Vooral ondernemers zullen hertaxatie aanvechten Huis aan Ring Ouwerkerk uitgebrand Veerhoek steunt harde aanpak Illegaal permanent wonen 'PAAS'HÜIS 'h -mm BI Taxichauffeur beroofd door messentrekker zeeuwse almanak Maxima waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 6 april 2001 door Piet Kleemans ZEERIKZEE - Het gemiddelde huis en bedrijfspand op Schou- wen-Duiveland is dertig pro cent meer waard geworden. Dat blijkt nu de hertaxatie van on roerende zaken achter de rug is. De gemeente verwacht dat zo'n tien procent van de eigenaren bezwaar aantekent tegen de taxatie, wat neerkomt op 2300 bezwaarschriften. Vooral ondernemers zullen de soms forse waardestijgingen aanvechten, want zij betalen een hoger ozb-tarief dan parti culieren. Om alle bezwaren te kunnen behandelen, trekt de ge meente zeven ton uit. Op Schouwen geldt momenteel een ozb-tarief van 11,72 gulden per vijfduizend gulden van de waarde van een woning. Bij de vaststelling van dat tarief is al rekening gehouden met de ver wachte uitkomst van hertaxa- OUWERKERK - Een woning aan de Ring in Ouwerkerk is gis teravond volledig uitgebrand. De oorzaak is nog niet bekend. De schade bedraagt enkele ton- De bewoonsters was niet thuis toen de brand rond zeven uur 's avonds uitbrak. De post Dui- veland van de brandweer Schouwen-Duiveland rukte met twintig mensen uitBij aan komst bleek het woonhuis al zo ver in lichterlaaie te staan, dat het niet meer te redden was. De brandweer concentreerde zich daarom op het brandvrij hou den van belendende huizen. De buren moesten daarvoor tijde lijk hun woning verlaten. Hun huizen liepen een beetje rook- en waterschade op, maar bleven wel bewoonbaar. De brandweer was tot tien uur bezig met na blussen en opruimen. tie. Uitgangspunt voor de ge meente is een gelijkblijvende opbrengst. De OZB brengt jaar lijks 12,7 miljoen gulden in het laatje en dat wil de gemeente zo houden. Wethouder van finan ciën G. J. W. van der Salm: „Ik weet op dit moment nog niet precies hoe de hertaxaties zijn uitgepakt. Maar mocht het on verhoopt hoger zijn clan de der tig procent die we verwachten, dan worden de tarieven daarop aangepast. Wij zijn er als ge meente zeker niet op uit onze zakken te vullen." Driehonderd procent Er zijn gevallen bekend van waardestijgingen van driehon derd procent. „Dat moeten toch echt uitschieters zijn", zegt Van der Salm daarover. „Natuurlijk zijn er mensen die meer moeten gaan betalen, maar anderen zullen goedkoper uit zijn. Over het geheel gezien blijft de op brengst gelijk." Van der Salm verwacht geen stroom van Machten over de re sultaten van de hertaxatie. „Af gaande op de eerste reacties denk ik dat het mee zal vallen." D. Meulblok van de Federatie van Ondernemersvereniging denkt daar anders over. Meul blok heeft er nooit een geheim van gemaakt dat de FOS abso luut niets ziet in het door cle ge meente doorgevoerde onder scheid tussen woningen en niet- woningen. Winkelpanden Richtlijn is dat een pand tot de categorie woningen behoort als minimaal zeventig procent van de waarde van het onroerend goed dient tot woning. Voor de niet-woningen - bijvoorbeeld winkelpanden waar ook wordt gewoond - geldt een hoger ta rief: 14,04 gulden per vijfdui zend gulden waarde. De ge meente heeft eerder aangegeven dat zij voor wat betreft de woon- /winkelpanden een gemiddelde waardestijging van rond de tien procent verwacht. Volgens Meulblok zit de ge meente er daarmee flink naast. „Ik hoor verhalen van onderne mers over veertig procent waar destijging en in sommige geval len zelfs honderd procent. Ik verwacht dat er heel veel onder nemers bezwaar zullen gaan maken tegen de uitkomst van de hertaxatie en wij zullen ze ook aansporen om dat te doen. De ondernemers worden in mijn vi sie dubbel gepakt, omdat veel van hen het hogere tarief zullen moeten gaan betalen en daar zijn wij het als FOS absoluut niet mee eens." Volgens IJ. Geertse van de Ver eniging Eigen Huis valt het met de waardestijging op Schou wen-Duiveland nog wel mee. De grote steden zitten volgens een recente steeekproef van de vereniging op gemiddeld 71 procent waardestijging. De ver eniging krijgt gemiddeld twee honderd telefoontjes per dag over de jongste ozb-hertaxaties. Om die allemaal adequaat te kunnen behandelen, heeft de woonconsumentenorganisatie een speciale helpdesk ingesteld. Aan de Oesterdam bij de Thoolse Speelmansplaten wordt met de hand riet ingeplant. foto Willem Mieras door Esme Soesman THOLEN - Met een kruiwagen grond ver zetten nabij de Speelmansplaten. Het lijkt onbegonnen werk tegen de achter grond van het weidse Schelde-Rijnka- naal. Zinloos zijn de werkzaamheden echter niet. Rijkswaterstaat is onder meer langs de Oesterdam een proef begonnen met rietaanplant. Op drie verschillende locaties wordt riet aangeplant: de Prinsesseplaat in het Zoommeer, de Noordplaat in het Vol kerak en de genoemde Speelmansplaten langs de Oesterdam. Op de laatste twee plaatsen worden wortelstokken geplant. Bij de Prinsesseplaat daarentegen wordt het riet gezaaid. De proef, die zes jaar duurt, moet uitwijzen wat het effect van deze verschillende methoden is. Om het riet voldoende tot ontwikkeling te laten komen, heeft Rijkswaterstaat het waterpeil tijdelijk verlaagd. Gewoonlijk schommelt het peil tussen de min tien en plus vijfentwintig centimeter NAP. Nu wordt het peil constant op min tien centi meter NAP gehouden. Een situatie die in ieder geval door broedvogels wordt ge waardeerd. De rietaanplant op zich heeft verschillende functies, waaronder na tuurontwikkeling. Het riet geldt ook als paaigebied voor snoeken. Bovendien zui vert riet ook het water. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat is optimistisch over de bouw van de Westerscheldetunnel. In een brief aan de Tweede Kamer laat zij weten 'dat het haar deugd doet dat er goede voortgang wordt geboekt'. Ook de problemen die aan het licht zijn gekomen met de af dichting van een hoof dlager van één van de twee tunnelboorma chines, kunnen de bewinds vrouw niet uit haar humeur brengen. De planning van de tunnel komt er in elk geval niet door in gevaar, stelt Netelen bos. Hoe anders was het ruim een half jaar geleden, toen vrij plotseling naar buiten kwam dat de geplande opleverdatum van 15 maart 2003 niet haalbaar bleek. Ondertussen is er een nieuwe planning gemaakt, ge richt op oplevering 15 novem ber 2003. Opdrachtgever NV Wester scheldetunnel en bouwer Kom- binatie Middelplaat Wester- schelde (KMW) hebben daartoe een nieuwe overeenkomst afge sloten. Voor elke dag dat de bou wer de tunnel eerder Maar heeft, ontvangt hij 150.000 gul den. Netelenbos juicht dat akkoord van harte toe. Zij bevestigt voor het eerst dat anders, op basis van het oude contract, de ople vering zeker was doorgescho ven naar maart 2004. Dat klopt dus met de uitspraken van voor malig KMW-directeur H. de Jonge. Hij zorgde vorig jaar voor veel onrust door te voor spellen, dat er een jaar vertra ging zou ontstaan. Locomotieven Geprikkeld door het nieuwe contract heeft KMW allerlei versnellingsmaatregelen ge troffen, zoals de inzet van extra vriesinstallaties voor het maken van de dwarsverbindingen, het aantrekken van medewerkers die bij de Botlektunnel werkten en de aanschaf van extra loco motieven voor transport. „Dat heeft resultaat", meldt Netelenbos bij de negende voortgangsrapportage Wester scheldetunnel over het laatste halfjaar van 2000. „De snelheid van het boorproces is hoger dan verwacht." Bonus De hoogte van de bonus van 150.000 gulden per dag is rede lijk, vindt de minister. Het voor deel van een eerdere oplevering is voor de NV Westerschelde tunnel groter dan de bonus. El ke dag dat de tunnel later door KMW wordt opgeleverd, kost de NV geld. De verschuiving van de oplever datum van 15 maart 2003 naar 15 november 2003 levert al een rendementsverlies van 0,2 pro cent op. Als het oude contract was gehandhaafd en de oplever datum op april 2004 (of nog la ter) was uitgekomen, was er een extra verlies van 0,1 tot 0,2 pro cent opgetreden, aldus Netelen bos. pagina 21: tunnelrubriek (Advertentie) Adviezen, teksten, creatieve ontwerpen, logo's, brochures, commercials, internetsites, advertenties... Bel vooreen gesprek (0113 252052) of kijk op www.boomkollektief.nl Wat de dorpsraad Zonnemaire, de lokale ijsvereniging en de Zonnemairse sportvereniging betreft mag de ijsbaan worden opgehoogd en geasfalteerd. foto Pieter Honhoff door Famke van Loon ZIERIKZEE - „Als je als ge meente je beleid niet handhaaft, ben je een slechte gemeente." Dat vindt wethouder C. W. Veerhoek. Hij juicht het dan ook toe dat Den Haag gemeenten meer instrumenten in handen wil geven om de illegale, perma nente bewoning van vakantie huizen aan te pakken. Of de ge meente deze controle straks zelf gaat uitvoeren of deze taak overdraagt aan een extern be drijf hangt nog in de lucht. De rijksinspectie voor ruimte lijke ordening heeft deze week aangegeven dat zij geen zicht heeft op het optreden van de ge meente Schouwen-Duiveland tegèn de permanente bewoning in Aqua D elta bij Bruinisse. Vol gens wethouder Veerhoek van volkshuisvesting kan dat goed kloppen: „We treden nu nergens op. Als de vraag bij de gemeente komt op een vakantiepark per manent te mogen wonen, zeggen wij dat dat niet mag. Maar we treden niet op." Schouwen-Duiveland vormt hierin geen uitzondering. In heel Nederland kampen ge meenten met het probleem hun beleid te handhaven door de il legale, permanente bewoning van vakantiehuizen terug te dringen. Mankracht, geld en in strumenten ontbreken, zo geven veel gemeenten aan. Minister Pronk wil hen daarom een handje helpen. Ondermeer met behulp van de belastingdienst krijgen lokale overheden straks meer mogelijkheden bewijsma teriaal te verzamelen. „Prima. Ik heb altijd geroepen dat als we substantieel iets aan deze ille gale bewoning willen doen, de minister ons betere instrumen ten moet geven", ondersteunt Veerhoek dit besluit uit Den Haag. Een aantal jaren geleden heeft de Schouwse gemeenteraad al besloten een vast adres in een vakantiepark niet toe te staan. Hoe de gemeente straks wil gaan controleren op de naleving hiervan zal moeten blijken uit de zogeheten 'handhavingsno- ta', die het college binnenkort zal presenteren. Hierin wordt ook aangegeven hoeveel tijd en geld de gemeente denkt nodig te hebben voor het recherche- werk naar de illegale bewoning. Een andere mogelijkheid, die de wethouder oppert, is deze taak uit te besteden aan een bedxljf, dat gespecialiseerd is in derge lijke oxxderzoeken. Of de ge meente een extern bureau zal aanti'ekken om haar beleid te handhaven wil Veerhoek nog niet zeggen. Maar hij lijkt alvast een tipje van de sluier op te lich ten. „Ik zeg er niks over, maar weet wel dat de gemeente aller gisch is voor meer personeel." door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - De dorpsraad Zonnemaire heeft na overleg met de lokale ijsvereniging en de Zonnejnairse voetbalvereni ging bij de gemeente Schou wen-Duiveland een verzoek in gediend tot reconstructie van de ijsbaan in het dorp. De dorps raad stelt voor het terrein te as falteren zodat het 's zomers als parkeerterrein en evenemen tenterrein kan dienen en 's win ters als ijsbaan. Volgens dorpsraadvoorzitter J. K. Goemans kan de gemeente zo drie vliegen in één klap slaan. „In Zonnemaire kampen we al jaren met parkeerproblemen en door extra parkeergelegenheid kun je daar in ieder geval ver lichting in aanbrengen." Goe mans heeft nog niet uitgerekend hoeveel auto's er op het vlakbij het sportveld in Zonnemaire ge legen terrein van naar schatting 60 bij 30 meter, mogelijk gepar keerd kunnen worden maar gaat er vanuit dat het er heel wat zijn. Goemans verwijst in dat verband naar Brouwershaven waar tegenover de brandweer garage een parkeerterrein ligt dat 's winters onder water gezet kan worden om vervolgens te dienen als ijsbaan. Dat ter rein wordt incidenteel ook ge- bruiM als evenemententerrein en dat zou in de visie van Goe mans ook in Zonnemaire best kunnen. Een mooi gladde asfaltvlakte is volgens Goemans ook prima ge schikt als voorziening voor ska ters. Zet er een - verplaatsbare - half pipe op en je hebt er meteen ook een recreatievoorziening voor de jeugd bij. Goemans is zich ex-van bewust dat ophogen en asfalteren van de ijsbaan een forse investering vergt. Daar staat echter tegenover dat de gemeente nu elk jaar het terrein moet maaien. Praathuisje De dorpsx-aad heeft nog een be drag van30.000 gulden in porte feuille. Dat geld had de dorps raad gekregen voor realisering van een praathuisje annex hangplek in Zonnemaire. „We hebben als dorpsraad gezocht naar een goede plek voor dat praathuisje, maar niemand wilde het in de buurt heb ben. Tja, dan houdt het een keer op." De gemeente heeft niet on welwillend gereageerd op het plan van de dorpsraad. Goe mans: „Die is nu bezig om te be- Mjken of het allemaal kan en wat het allemaal kost, maar daar heb ik verder nog niets over gehoord." door Rinus Antonisse NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans verlaat het Tops huis. Er wordt een nieuw expo sitiegebouw neergezet rond het bestaande waterpaviljoen aan de oostrand van het themapark. Het vertrek uit het Topshuis, het bedieningsgebouw van de stormvloedkering Oosterschel- de, betekent ook dat plannen voor congresvoorzieningen en bouw van een hotel van de baan zijn. Irx het expositiegebouw, met een vloeroppervlak van achthon derd vierkante meter, wordt een deel van de huidige tentoonstel ling in het Topshuis onderge bracht. Een bureau onderzoekt wat er nog bruikbaar is. Een groot deel van de expositie wordt geheel vernieuwd, met als twee be langrijkste thema's de waters noodramp van 1953 en modern waterbeheer-. De nieuwe opzet moet 1 febx-uari 2003 gereed zijn. Dat is de datum waarop vijftig jaar geleden de storm - x-amp toesloeg. De ruimten in het Topshuis gaan tex-ugnaar Rijkswaterstaat. Het betekent dat de ontvlechting van de band tussen deze dienst en Waterland Neeltje Jans een stap dichterbij komt. Volgend jaar zal het themapark het ook voor het eerst moeten doen zon der exploitatiebijdrage van Rijkswaterstaat. Besparen Met het loslaten van het Tops huis verwacht Waterland ook flink wat kosten te besparen, tex-wijl bovendien de attracties een logischer geheel gaan vor men. Nu is er nogal een nadruk kelijke scheiding tussen exposi tie in het Topshuis en de overige voorzieningen. Directeur A. van de Hoef van Waterland Neeltje Jans noemt het besluit om het Topshuis te verlaten en de voorzieningen meer te concentrex-en een ingrij pende beslissing. Er wordt ge deeltelijk een streep gehaald door eerdere plannen om het themapark een oppepper te ge ven. Volgens Van de Hoef is door raad van commissarissen en directie ook duidelijk gekozen voor een educatief-recreatieve invulling van het themapark en niet voor een px-etpark. Schil Het nieuwe expositiegebouw komt als het ware als een schil om het waterpaviljoen heen, dat aan de rand van het voormalige bouwdok voor de pijlers van de stormvloedkering ligt. Het wordt een permanent gebouw, dat een eenvoudige uitvoex'ing krijgt. De nadruk komt te liggen op de inrichting en niet op het uiterlijk (zoals met het water paviljoen het geval is). Er wordt alles op alles gezet om de nieuwe inrichting van het park in februai-i 2003 Maar te hebben. Dat betekent bouwen in het najaar van 2002. „Het is best een ingrijpende toestand voor ons", zegt directeur Van de Hoef. Waterland legt zich neer bij het standpunt van de gemeente Vee- re dat op Neeltje Jans geen plaats is voor verblijl'saccom- modatie. Die werd nodig geacht vanwege congresvoorzieningen in het Topshuis. Ook gedeputeerde J. G. van Zwieten zag een hotel wel zit ten. Nu het congresseren niet doorgaat is ook bouw van een hotel van de baan. Overigens is niet alleen de ge meente Veere tegen komst van verblijfsrecreatie; ook de na- tuux-bescherming heeft er grote bezwaren tegen. vrouw van de koning wordt koningin, en de man van de koningin is prins." „Acht wat", viel een der de in, „wat mij betreft is het ge woon: een lekker ding!" CC LU f Op uw paasbest met Delscher Mode... 3 april t/m 7 april De paashaas heeft ons ook aan de Grote Markt opgezocht en voor iedere geslaagde klant een paastaartje achtergelaten. LU Q Grote Markt 11/13 Goes 0113 227607 TERNEUZEN - Een 28-jarige taxichauffeur uit Terneuzen is in de nacht van woensdag op dondei-dag beroofd onder bedreiging van een De Terneuzenaar had rond half drie nog een Mant afgezet, toen hij ter hoogte van het Wil genplantsoen staande werd gehouden door een onbekende man, die vervolgens achter in de auto stapte. Daarna trok de passagier echter een mes en dwong hij de chauffeur zijn geld af te geven, bij elkaar een paar honderd gulden. De berover stapte daarna uit en koos het haze- pad. De politie is nog op zoek naar de dader. Advertentie Gezellig occasions kijken, vergelijken en kopen Over Maxima ging de discus sie. „Wordt ze nu prinses of koningin?", vroeg de een zich af Prinses, dacht de ander. „Want ik heb geleerd: de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39