Werk Halt-bureau blijft slinken Netelenbos optimistisch over tunnel Wemeldingse scholieren zetten talenten om in klinkende munt Waterland verruilt Topshuis voor nieuw gebouw Experiment met aanplant riet zeeuwse almanak Maxima Daling aantal alternatieve straffen voor jongeren zet zich voort Taxichauffeur beroofd door messentrekker Provincie moet Total strengere norm opleggen Woning uitgebrand MIDDEN door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat is optimistisch over de bouw van de Westerscheldetunnel. In een brief aan de Tweede Kamer laat zij weten 'dat het haar deugd doet dat er goede voortgang wordt geboekt'. Ook de problemen die aan het licht zijn gekomen met de af dichting van een hoof dlager van één van de twee tunnelboorma chines, kunnen de bewinds vrouw niet uit haar humeur brengen. De planning van de tunnel komt er in elk geval niet door in gevaar, stelt Netelen bos. Hoe anders was het ruim een half jaar geleden, toen vrij plotseling naar buiten kwam dat de geplande opleverdatum van 15 maart 2003 niet haalbaar bleek. Ondertussen is er een nieuwe planning gemaakt, ge richt op oplevering 15 novem ber 2003. Opdrachtgever NV Wester scheldetunnel en bouwer Kom- binatie Middelplaat Wester- schelde (KMW) hebben daartoe een nieuwe overeenkomst afge sloten. Voor elke dag dat de bou wer de tunnel eerder klaar heeft, ontvangt hij 150.000 gul den. Netelenbos juicht dat akkoord van harte.toe. Zij bevestigt voor het eerst dat anders, op basis van het oude contract, de ople vering zeker was doorgescho ven naar maart 2004. Dat klopt dus met de uitspraken van voor malig KMW-directeur H. de Jonge. Hij zorgde vorig jaar voor veel onrust door te voor spellen, dat er een jaar vertra ging zou ontstaan. Locomotieven Geprikkeld door het nieuwe contract heeft KMW allerlei versnellingsmaatregelen ge troffen, zoals de inzet van extra vriesinstallaties voor het maken van de dwarsverbindingen, het aantrekken van medewerkers die bij de Botlektunnel werkten en de aanschaf van extra loco motieven voor transport. „Dat heeft resultaat", meldt Netelenbos bij de negende voortgangsrapportage Wester scheldetunnel over het laatste halfjaar van 2000. „De snelheid van het boorproces is hoger dan verwacht." Bonus De hoogte van de bonus van 150.000 gulden per dag is rede lijk, vindt de minister. Het voor deel van een eerdere oplevering is voor de NV Westerschelde tunnel groter dan de bonus. El ke dag dat de tunnel later door KMW wordt opgeleverd, kost de NV geld. De verschuiving van de oplever datum van 15 maart 2003 naar 15 november 2003 levert al een rendementsverlies van 0,2 pro cent op. Als het oude contract was gehandhaafd en de oplever datum op april 2004 (of nog la ter) was uitgekomen, was er een extra verlies van 0,1 tot 0,2 pro cent opgetreden, aldus Netelen bos. pagina 21tunnelrubriek (Advertentie) Is uw doelgroep lastig te vangen? Adviezen, teksten, creatieve ontwerpen, logo's, brochures, commercials, internetsites, advertenties... Bel vooreen gesprek (0113 252052) of kijk op www.boomkollektief.nl door Rinus Antonisse NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans verlaat het Tops huis. Er wordt een nieuw expo sitiegebouw neergezet rond het bestaande waterpaviljoen aan de oostrand van het themapark. Het vertrek uit het Topshuis, het bedieningsgebouw van de stormvloedkering Oosterschel- de, betekent ook dat plannen voor congresvoorzieningen en bouw van een hotel van de baan zijn. In het expositiegebouw, met een vloeroppervlak van achthon derd vierkante meter, wordt een deel van de huidige tentoonstel ling in het Topshuis onderge bracht. Een bureau onderzoekt wat er nog bruikbaar is. Een groot deel van de expositie wordt geheel vernieuwd, met als twee be langrijkste thema's de waters noodramp van 1953 en modern waterbeheer. De nieuwe opzet moet 1 februari 2003 gereed zijn. Dat is de datum waarop vijftig jaar geleden de storm ramp toesloeg. De ruimten in het Topshuis gaan terug naar Rijkswaterstaat. Het betekent dat de ontvlechting van cle band tussen deze dienst en Waterland Neeltje Jans een stap dichterbij komt. Volgend jaar zal het themapark het ook voor het eerst moeten doen zon der exploitatiebijdrage van Rijkswaterstaat. Besparen Met het loslaten van het Tops huis verwacht Waterland ook flink wat kosten te besparen, terwijl bovendien de attracties een logischer geheel gaan vor men. Nu is er nogal een nadruk kelijke scheiding tussen exposi tie in het Topshuis en de overige voorzieningen. Directeur A. van de Hoef van Waterland Neeltje Jans noemt het besluit om het Topshuis te verlaten en de voorzieningen meer te concentreren een ingrij pende beslissing. Er wordt ge deeltelijk een streep gehaald door eerdere plannen om het themapark een oppepper te ge ven. Volgens Van de Hoef is door raad van commissarissen en directie ook duidelijk gekozen voor een educatief-recreatieve invulling van het themapark en niet voor een pretpark. Schil Het nieuwe expositiegebouw komt als het ware als een schil omhet waterpaviljoen heen, dat aan de rand van het voormalige bouwdok voor de pijlers van de stormvloedkering ligt. Het wordt een permanent gebouw, dat een eenvoudige uitvoering krijgt. De nadruk komt te liggen op de inrichting en niet op het uiterlijk (zoals met het water paviljoen het geval is). Er wordt alles op alles gezet om de nieuwe inrichting van het park in februari 2003 klaar te hebben. Dat betekent bouwen in het najaar van 2002. „Het is best een ingrijpende toestand voor ons", zegt directeur Van de Hoef. Waterland legt zich neer bij het standpunt van de gemeente Vee- re dat op Neeltje Jans geen plaats is voor verblijfsaccom- modatie. Die werd nodig geacht vanwege congresvoorzieningen in het Topshuis. Ook gedeputeerde J. G. van Zwieten zag een hotel wel zit ten. Nu het congresseren niet doorgaat is ook bouw van een hotel van de baan. Overigens is niet alleen de ge meente Veere tegen komst van verblijfsrecreatie; ook de na tuurbescherming heeft er grote bezwaren tegen. Over Maxima ging de discus sie. „Wordt ze nu prinses of koningin?", vroeg de een zich af. Prinses, dacht de ander. „Want ik heb geleerd: de vrouw van de koning wordt koninginen de man van de koningin is prins." „Acht wat", viel een derde in, „wat mij betreft is het ge woon: een lekker ding!" vrijdag 6 april 2001 door Mieke van der Jagt GOES - Het Halt-bureau voor de Oosterschelderegio heeft vo rig jaar zestien procent minder jeugdige klanten over de vloer gehad dan in 1999. De dalende lijn die zich in 1999 spectaculair manifesteerde, heeft zich daar mee voortgezet. In 2000 had het Halt-bureau 41 procent minder klanten dan in 1998. De lande lijke cijfers geven een daling van negen procent te zien. De daling zit hem vooral in het feit dat het minder kinderen tussen twaalf en achttien jaar voor een alternatieve straf naar Halt worden doorgestuurd. In 1999 waren dat er nog 264, in 2000 nog maar tweehonderd. Het aantal zogenaamde Stop reacties, afdoeningen van over tredingen van kinderen onder twaalf jaar, verdrievoudigde echter van 13 naar 39. Op het gebied van preventie heeft het Haltbureau veel meer gedaan dan andere jaren en heeft daaraan dan ook meer geld uitgegeven dan aanvanke lijk was begroot. Een probleem is dat de Halt-bureaus worden afgerekend op het aantal klan ten. Halt, moet daarom bijna vijftigduizend gulden aan het ministerie terugbetalen. Daar mee was overigens al rekening gehouden m de meerjarenbe groting. De gemeentelijke bij drage was begroot op 1,33 gul den per inwoner, maar kan toch beperkt blijven tot 1,21 gulden per inwoner. Het valt allemaal erg mee met de jeugd, afgaand op de cijfers van Halt. Per duizend inwoners op Schouwen-Duiveland, deBeve- landen en Tholen, zijn twee jon geren naar Halt verwezen, om dat ze wat op hun kerfstok hadden. In veruit de meeste ge vallen gaat het om vernieling. Per duizend jongeren tussen twaakf en achttien jaar werden er vorig jaar achttien naar het Halt-bureau verwezen. Dat is nog geen twee procent. In iets meer dan tien procent van de gevallen gaat het om recidivis ten, jongeren die al eerder op het Halt-matje zijn geroepen. Van alle klanten rondde 91 pro cent het contact met Halt posi tief af. Bij mislukte afdoeningen zijn het in veruit de meeste ge vallen de ouders die niet ak koord gaan met de taken die kinderen moeten vervullen om hun overtreding 'goed te ma ken'. Slechts in een enkel geval stopt een Halt-klant halverwe ge met de straf. In zulke geval len komt de officier van justitie alsnog met een echte straf. Van twintig mislukte contacten ging het in acht gevallen om een Halt-straf en in twaalf gevallen op een Stop-reactie. De Stop klanten komen vrijwillig en krijgen geen andere straf als ze afhaken, Als het Halt-bureau achterliggende problematieken vermoedt, wordt daarvan mel ding gemaakt bij de Raad voor de Kinderbescherming. Gemiddeld kost een Halt-klant 1320 gulden per alternatieve straf. Voorlichting, waarmee Halt grote groepen bereikt, is veel goedkoper. Dat komt ge middeld neer op 226 gulden per klasbezoek, theatervoorstelling of advies aan andere organisa ties. TERNEUZEN - Een 28-jarige taxichauffeur uit Terneuzen is in de nacht van woensdag op donderdag beroofd onder be dreiging van een mes. door Mieke van der Jagt BORSSELE - De provincie had bij het afgeven van een vergun ning aan de Total-raffinaderij bij Borsele strengere normen moeten hanteren. De Raad van State heeft inmiddels een deel van de vergunning om meer stikstof dan de norm toestaat te mogen lozen, vernietigd. H. W. Matteuzzi-van Nunen trok in haar eentje ten strijde te gen de vergunning die Total in 1999 kreeg. Met hulp van onder zoeksinstellingen kwam ze er achter dat een mededeling in een info-rubriek van de ge meente Borsele, de lozing' van meer stikstof toestond dan in nationale en internationale re gels is vastgelegd. Ze sloeg de regels erop na en vond daarin de verplichting om het zogeheten ALARA-principe te volgen. ALARA staat voor As Low As Reasonably Achievable, bete kent dat: zo laag als in redelijk heid te bereiken. Ook vond Mat- teuzzi dat de provincie Total een termijn moest opleggen om de uitstoot in aan te passen aan de wettelijke normen. Wat betreft dat laatste is het be roep vanMatteuzzi niet ontvan kelijk verklaard. Waar het gaat om het ALARA-principe, krijgt Matteuzzi gelijk. De provincie moet onderzoeken wat de minst mogelijke stikstof emissie is, die van Total kan worden verwacht. Het bedrijf heeft zelf al aange geven te experimenteren met apparatuur die de stikstofuit- stoot omlaag kan brengen, tot zelfs onder de wettelijke norm. Voor Matteuzzi blijft het een principe dat de provincie geen vergunningen moet afgeven waarbinnen het mogelijk is meer te lozen dan is toegestaan. Kinderen van De Hoeksteen in Wemeldinge hebben inmiddels 3500 gulden naar het goede doel overgemaakt. foto Willem Mieras door Evelyne de Bruijn WEMELDINGE - Verdien met behulp van één knaak zoveel mogelijk geld. Dat was de op dracht waarmee de honderd vijftig leerlingen van christelij ke basisschool De Hoeksteen in Wemeldinge aan de slag gingen om geld in te zamelen voor een aantal goede doelen, waaronder Unicef en het Going Global pro ject van het Buys Ballot College in Goes. Een succesvolle actie, want inmiddels kan ruim 3500 gulden worden overgemaakt. „De actie is gebaseerd op het bijbelverhaal over de talenten," legt directeur R. Schierbeek uit. „Ieder kind heeft een zakje met 'talenten' in de vorm van een knaak gekregen. Dat geld mochten ze gebruiken om iets aan te schaffen waarmee ze weer meer geld konden verdie nen." De kinderen mochten zelf weten hoe ze dat aan wilden pakken. „We hebben wel een aantal sug gesties gegeven, bijvoorbeeld een afwaskwast en afwasmid- del kopen om daarna met af wassen geld te verdienen, zegt docente H. Hertgers, „maar de kinderen kwamen zelf met de leukste ideeën. We zijn er trots op dat ze zo hun best hebben ge daan." De meest voorkomende activi teiten waren huishoudelijke karweitjes en auto's wassen, maar sommigen hebben ook aardig wat tijd in de keuken doorgebracht. Er werd brood en cake gebakken en babbelaars en popcorn gemaakt. Deze lekker nijen werden vervolgens aan fa milieleden en langs de deur ver kocht. Anderen ontpopten zich als echte ondernemertjes en kochten bijvoorbeeld aardap pelen, uien of champignons om die met winst weer te verkopen. Creatieve leerlingen beschil derden paaseieren, versierden doosjes en maakten kijkdozen. Rechten Naast dat de leerlingen met geld om leren gaan en de waarde er van leren kennen, maakt de geldinzamelingsactie ook on derdeel uit van een project waarin de kinderen bewust worden gemaakt van hun plaats in de wereld. In elke groep wordt op het eigen niveau en op speel se wijze aandacht besteed aan de rechten van het kind en de verschillen daarin tussen Ne derland en ontwikkelingslan den. „Het is de bedoeling dat de kinderen begrijpen dat naar school gaan een voorrecht is, ook al vinden ze het niet altijd even leuk," zegt Schierbeek. De opbrengst van de actie groeit waarschijnlijk nog, want er worden in de school verschillen de internationale lekkernij en en artikelen die de leerlingen tij dens de lessen gemaakt hebben verkocht. De Terneuzenaar had rond half drie nog een klant afgezet, toen hij ter hoogte van het Wilgen plantsoen staande werd gehou den door een onbekende man, die vervolgens achter in de auto stapte. Daarna trok de passa gier echter een mes en dwong hij de chauffeur zijn geld af te ge ven, bij elkaar een paar honderd gulden. OUWERKERK - Een woning aan de Ring in Ouwerkerk is gis teravond volledig uitgebrand. De oorzaak is nog niet bekend. De schade bedraagt enkele ton- De bewoonsters was niet thuis toen de brand rond zeven uur 's avonds uitbrak. De post Duive- land van de brandweer Schou wen-Duiveland rukte met twin tig mensen uit. Bij aankomst bleek het woonhuis al zover in lichterlaaie te staan, dat het niet meer te redden was. De brand weer concentreerde zich daar om op het brandvrij houden van belendende huizen. De buren moesten tijdelijk hun woning verlaten. Hun huizen liepen eni ge rook- en waterschade op, maar bleven wel bewoonbaar. (Advertentie) door Esme Soesman THOLEN - Met een kruiwagen grond verzetten nabij de Speelmansplaten. Het lijkt onbegonnen werk te gen de achtergrond van het weidse Schelde-Rijnka- naal. Zinloos zijn de werkzaamheden echter niet. Rijkswaterstaat is onder meer langs de Oesterdam een proef begonnen met rietaanplant. Op drie verschillende locaties wordt riet aangeplant: de Prinsesseplaat in het Zoommeer, de Noordplaat in het Volkerak en de genoemde Speelmansplaten langs de Oesterdam. Op de laatste twee plaatsen worden wortelstokken geplant. Bij de Prinsesseplaat daaren tegen wordt het riet gezaaid. De proef, die zes jaar duurt, moet uitwijzen wat het effect van deze ver schillende methoden is. Om het riet voldoende tot ontwikkeling te laten ko men, heeft Rijkswaterstaat het waterpeil tijdelijk foto Willem Mieras verlaagd. Gewoonlijk schommelt het peil tussen de i min tien en plus vijfentwintig centimeter NAP. Nu j wordt het peil constant op min tien centimeter NAP gehouden. Een situatie die in ieder geval door broedvogels wordt gewaardeerd. De rietaanplant op 1 zich heeft verschillende functies, waaronder natuurontwikkeling. Het riet geldt ook als paaige- bied voor snoeken. Bovendien zuivert riet ook het wa- ter. Grote Markt I I/l 3 Goes 0113 227607 Op uw paasbest met Delscher Mode. 3 april t/m 7 april De paashaas heeft ons ook aan de Grote Markt opgezocht en voor iedere geslaagde klant een paastaartje achtergelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33