Verplanke vecht tegen de sleur Wielrenner en supporter ineen PZC Polders Philippine als scherprechter 31 Ploegleider Zeeuws-Vlaanderen moet het doen met weinig renners Route Wielerdistrict creëert vangnet voor junioren Van de Bunder recordhouder in Omloop van de Braakman Omloop van Borsele is populair onder renners Route vrijdag 6 april 2001 doorSven Remijnsen PHILIPPINE - Toen hij zeven jaar geleden begon als ploeglei der, was wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen toonaan gevend in de Omloop van de Braakman. Sindsdien zag Ab Verplanke (38) zijn formatie elk jaar een stukje verder wegzak ken. Zaterdag hoopt Verplanke op een opleving in de klassieker in en om zijn woonplaats Philip pine, maar hij beseft ook dat de kansen klein zijn. Echt gemakkelijk heeft Ver planke het de afgelopen seizoe nen niet gehad. De ene na de an dere amateur verliet het team, zodat Zeeuws-Vlaanderen zich vorig jaar zelfs genoodzaakt zag in de clubcompetitie samen te rijden met De Zuidwesthoek uit Bergen op Zoom. Ook dit jaar leidt Verplanke een gecombi neerde ploeg. Zelf heeft Verplanke nog maar zes amateurs tot zijn beschik king: Johan van Schaik (in 1998 nog derde in de Bx-aakman), Martin de Jaeger, Mario de Rit- ter, Peter Metske, Michel de Ko ning en Roald Wielders. Alleen de eerste drie staan zaterdag aan de start in Philippine. De leegloop van de laatste jaren eist zijn tol. Goede groep Verplanke: „Ik ben begonnen met een heel goede groep. Karei van Goethem, Patrick van Pas- sel, Peter Mol, Johan van Schaik en Edward Farenhout, dat wa ren coureurs die in de Braakman bij de eerste drie konden rijden. Daar is nu weinig meer van over." De ploegleider kan wel een oor zaak aanwijzen voor de terug val. „Vroeger bleven rennei's lang bij hun vereniging, tegen woordig is dat veel minder het geval. Wij verliezen mensen aan al die kleine sponsorploegen die in België zijn ontstaan. Zij bie den renners geld aan, en een nieuwe fiets. Aan betalen zijn wij nooit begonnen. Het is een slechte zaak als j e de contributie voor de jeugd gaat verhogen om goede amateurs te kunnen aan trekken." Ook de problemen rond het aan- trekken van de noodzakelijke Ab Verplanke: „In de eerste jaren stak ik veel meer tijd in mijn werk als ploegleider." nieuwe sponsors hebben de club weinig goed gedaan. „De situa tie is heel onzeker geweest. We hebben lang moeten wachten, te lang als ik eerlijk ben. Maar zo dra er meer dan duizend gulden wordt gevraagd, trekken veel mogelijke sponsors zich meteen terug. Daar komt bij dat er in dit kleine gebied veel grote koersen zijn, zoals het Wielerweekend en de Driedaagse van Axel, die ook aan sponsors trekken. Dankzij Fabricom is het toch nog goed gekomen. We hebben geen financiële problemen, om dat de rennersgroep nu eenmaal niet zo groot is." „Ik verwijt ze niets, maar het is me wel tegengevallen dat ren- ners die altijd in de jeugd heb ben gefietst, nu niet meer voor onze club rijden: Bernard Her- ing, Diedei'ik Veei'man, Maitin Totté, Ralph Schaalje. Als zij waren gebleven, dan hadden we binnen een paar jaar een mooie groep neo-amateurs gehad. Nu staat Mario de Ritter er alleen voor." „Onze jeugdafdeling draait ge lukkig nog altijd goed. Mochten we de komende jaren helemaal wegzakken, dan moet er één club in Zeeland komen. Zolang wij rond de twintig jeugdleden blijven houden, is dat niet aan de orde. En ook al gaan Middel kamp en Zeeuws-Vlaanderen ooit samen, dan nog zal er wor den gewerkt met twee aparte af delingen. Hoewel ik verwacht dat onze vereniging door de Westerscheldetunnel straks minder geïsoleerd zal zijn." „Het fundament van Middel kamp is altijd al steviger ge weest. Hun achteiiand is veel foto Charles Strijd groter, het wiehennen leeft er ook meer. De betei'e renners uit het verleden komen daar toch vandaan. Bij de jeugd doen ze het erg goed, alleen bij de ama teurs is het dit seizoen wat min der. Ze zijn te lang dooi'gegaan met Hans Harinck als ploeglei der, daardoor zijn sommige amateurs vertrokken. Ik vind ook dat er te lang is voortbor- duurd op de generatie Franse- Geijs. Goed, die maakten hun status waar, maar ze waren ook een sta-in-de-weg voor andere, jongere renners." Over de vraag wanneer Ver planke zelf ooit stopt, heeft hij aan het einde van vorig seizoen diep nagedacht. „Ik heb sterk getwijfeld of ik verder zou gaan. Daar heb ik met niemand bin nen de club over gesproken, om dat ik wist dat er niemand was die het over wilde nemen. Ik zag het ook niet zitten om te stoppen vanwege alle renners die plotse ling weggingen. Als ik dat wel had gedaan, dan waren de jon gens die de club trouw bleven dubbel gestraft geweest." Motiveren „In de eerste jaren stak ik veel meer tijd in mijnwerk als ploeg leider. Er waren meer renners, die ook meer koersen reden. De laatste tijd is het moeilijker ge worden om mezelf te motiveren. In de Hoekse Waard van vorig jaar staitten al onze renners achteraan. Al gauw reden ze in kansloze positie. Dan is het niet zo prettig om ploegleider te zijn. Vroeger zou dat niet zo gauw zijn gebeurd." „Mocht er iemand zijn die mijn plaats wil innemen, dan zal ik daar niet moeilijk over doen. Ik werk in ploegendiensten bij Dow, ik wil ook tijd besteden aan mijn kinderen. En ik weet dat als je iets lang doet, het een sleur kan worden. Dat zie je bij veel ploegleidei's; Jan Raas is ook niet voor niets manager ge- worden. Het is negen jaar gele den dat ik zelf nog renner was. Of je nu wilt of niet, op een gege ven moment begin je te ver- vi'eemden van het wielrennen. Er is een tijd geweest dat ik alles wist van materiaal, van trai ning, van renners. Dat is alle maal minder aan het worden. Eens komt er een moment datje te ver van de wielrenners af staat." Dit seizoen zit Verplanke in elk geval nog achter het stuur van de ploegleiderswagen. Zijn ren ners zal hij niet onder druk zet ten. „We hebben onszelf geen echte doelen gesteld. Het is al- tij d leuk om punten te pakken in de clubcompetitie, maar het be reiken van de finale is geen must. Als onze renners een plaats in de finale hebben ver diend, gaan we er natuurlijk wel heen. En al is het in het hoge noorden, ik ga mee." door Wim de Vos PHILIPPINE - De veront waardiging bij de organisa toren van de Omloop van de Braakman is nog altijd groot. Een eenzijdige actie van de Wielren Unie (KNWLT) be paalde dat de wedstrijd in verband met de heersende mond- en klauwzeerziekte niet over Belgische grondge bied mocht. Zonder oveiieg met de lokale autoriteiten werd deze maat regel doorgevoerd en werd de openingsklassieker van het Zeeuwse wielei'seizoen in één klap beroofd van een las tige finale met enkele kassei stroken. De Omloop van de Bi-aakman moet het morgen doen met een geheel ander sooi*t slot. De polders rondom Philippine vormen nu het de cor waarin de x-onde zijn be slag moet krijgen. Johnny Spuesens, de voor zitter van de stichting Wie- Iercomité Philippine, heeft al heel wat meegemaakt in zijn oxganisatorische loopbaan. Afzeggingen op het aller laatste moment van zowel deelnemers als van mede- werkers en zoektochten naar ploegen om een attractief deelnemersveld aan de start te krijgen, hij kreeg er vaak mee te maken. Spuesens draaide er zijn hand niet voor om. Op basis van zijn i'outine slaagde hij er telkens weer in om nog voordat het start schot klonk de plooien weer glad te strijken. Vandaar dat de Philippinenaar er de laat ste weken niet echt wakker van heeft gelegen toen KNWU-consul Jan van Ha- neghem hem inlichtte dat de 32e uitgave van de Omloop van de Braakman niet over Belgisch gi'ondgebied mocht trekken en dat pas op het al lerlaatste moment definitief besloten zou worden of de wedsti'ijd überhaupt door mocht gaan. „Voordat Van Haneghem ons informeerde had ik er nog helemaal niet bij stil gestaan dat de mond en klauwzeer wel eens roet in het eten kon gooien", aldus Spuesens. De voorzitter rea geerde later wel verontwaar digd, toen bleek dat het een eenzijdig besluit van de KNWU was geweest. „De bond bepaalde dat zonder dat er ook vanuit België maar op was aangedrongen. We hebben contact gehad met de Belgische politie eix die heb ben aangegeven dat zij geen di'uk op de KNWU hebben uitgeoefend. Inmiddels heeft de KNWU zich wat soepeler opgesteld en wordt het over gelaten aan de plaatselijke autoriteiten om hierover een beslissing te nemen. Het is jammer, want die laatste lus langs Isabellasluis en Boek- houte was toch interessant." In de omgeving van Philippi ne werd naarstig naar een al ternatief gezocht. Dat werd snel gevonden, maar Spue sens moet wel toegeven dat deze lus minder intex-essant is. „Misschien is het wel wat gevaarlijker omdat het voor al smalle wegen betreft maar we zitten dan al in de finale en het peloton is vermoede lijk al behoorlijk uitgedund. Dat hoeft dus niet echt pro blemen te geven", meent Spuesens die aangeeft dat de Omloop van de Braakman volgend jaar vermoedelijk over een geheel nieuw par- koers zal gaan. De bouw van de Westerscheldetunnel en nog enkele verkeerstechni sche problemen zorgen daar- vooi\ „We hebben al een nieu we omloop in gedachten en zijn er in feite al bijna uit." Er zijn 26 ploegen ingedeeld in regio zuid van de clubcom petitie. Alle ploegen bestaan uit zes renners. Dat betekent dus een recorddeelname van meer dan 150 i*enners. Dat is bij de Omloop van de Braak man wel eens andei's ge weest. „Vandaar dat we destijds ook de beslissing hebben genomen om over te stappen naar de clubcompe titie. Dan ben je immers ver zekerd van een bepaald deel nemersveld", weet Spuesens. Theo Middelkamp zal met een ploeg die geheel uit eigen renners bestaat aan de start verschijnen terwijl wv Zeeuws-Vlaanderen een sa menwerking is aangegaan met De Zuidwesthoek uit Bergen op Zoom. PHILIPPINE - Het par koers, waarop de 32e Om loop van de Braakman wordt verreden, ziet er als volgt uit: start Kasteelstraat, Zand straat, Driekwart N252, af slag de Rijcke, Langeweg- /Sluiskil, Langeweg/Oude Bontepolderstraal, Viaduct N61-kruising, Zevenaars- dijk/Binnendijk, kruising Binnendijk/Goesseweg, Pro vinciale Weg, De Knol, Wulpenbek, kruising Hoek- seweg/N252, rotonde Herbert H. Dowweg, Water- fabriek. kruising Savoy- aardsweg/Braakmanweg, Middenweg, Spuikomweg, Bolderweg (kasseistrook), Driesprongweg, Isabel! a weg, Isabellasluis, Kasteelstraat. Deze omloop is 35 kilometer lang en di ent drie keer te wor den gereden, waarna een kleine lus van tien kilometer viermaal moet worden afge legd. Deze kleine lus ziet er als volgt uit: Kasteelstraat, Vis serslaan, Laureijnestraat, Waterbassin, Stelleweg, Stellepolder, Dijckmeester- p older, Burgemeester d'Hoogheweg, Provinciale Weg, Kasteelstraat. De Omloop van de Braakman gaat over een afstand van ruim 145 kilometer en gaat om 13.00 uur van start in Phi lippine. Emiel Nijsse, hier trainend in zijn woonplaats Hoedekenskerke, is klaar voor de Omloop van Borsele. Nieuweling Emiel Nijsse staat te trappelen voor Omloop van Borsele foto Willem Mieras PHILIPPINE - De legendari sche Toine van de Bunder is nog steeds de enige coureur die er in geslaagd is om de Omloop van de Braakman driemaal op zijn naam te schrijven. De schicht van IJzendijke, zoals Van de Bunder in zijn beste ja ren wei'd genoemd won de voor jaarsklassieker met start en fi nish in 1975, 1976 en 1978. Wel waren er in latere jaren nog en kele renners die twee keer de eindzege pakten. Het ging hier bij om de Zeeuw Francois Fran se (1992 en 1998) en de Braban ders John de Crom (1988 en 1993 en, in de nadagen van zijn ac tieve wielerloopbaan, Mario van Vlimmeren (1994 en 1996). Geen van de drie is momenteel actief als coui-eur en dat bete kent dat het record van Toine van de Bunder ook na de 32e editie nog altijd in de boeken zal blijven staan. door Björn Goorden HOEDEKENSKERKE - Toen-ie nog klein was, en dat is nog niet eens zó lang geleden, kon de inmiddels vijftienjarige Emiel Nijsse nog wel eens hoogst aan doenlijk zijn. „Dan keek-ie altijd met van die grote ogen naar de beelden op tv", vertelt vader René. „En droomde hij weg bij het zien van al die topcoureurs die de bergen opzwoegden. Binnen de kortste keren was Emiel dan gevlogen. Dan sprong-ie op z'n fiets en sprintte hij de dijk op. Terwijl hij zichzelf hardop van commentaar voorzag. Ja, het zat er al vroeg in." Emiel Nijsse kijkt bij die woorden wat beschaamd naar zijn voeten. Maar tege lijkertijd kan de nieuweling uit Hoede kenskerke er ook wel om lachen. Want ach, als je nog klein bent, doe je van die dingen. Bij de vraag wie hij dan altijd was als hij weer eens de dijk opfietste, hoeft hij niet lang na te denken: „Indu- rain. Miguel Indurain. Ja, ik weet nu dat het een goeie maar wat saaie coureur was. Maar ik was nogzo klein, wat wistik nou van wielrennen?" Het is een van de vele mooie herirmerin- gen aan de knop van zijn nog immer pril le wielerloopbaan. Een van de vele, want de renner van ZRTCTheo Middelkamp is opgegroeid in een echt wielergezin. Va der René heeft het ooit tot de amateurs geschopt, moeder Annet (Kole) reed een aantal jaren met de dames mee („Ik was een trainingsvriendin van Keetie van Oosten-Hage"). En Emiel is onlangs aan zijn tweede seizoen bij de nieuwelingen begonnen. Broer Ludo is een 'het buiten beentje' van de familie Nijsse: hij voet balt. „Als Ludo maar wat op z'n scooter kan rondracen en een sigaretje kan ro ken, heeft-ie het goed naar zijn zin", grapt vader René. „Nee, het wielrennen heeft bij Ludo nooit in het bloed gezeten. Emiel is andei's." Talent Bovendien lijkt Emiel Nijsse over talent te beschikken. De ogen van havo-scho lier zakken opnieuw af naar zijn voeten: „Ze zeggen het, ja". Twee jaar geleden in zijn laatste jaar bij dejeugd wonhij maar liefst vijftien koersen. Moeder Annet: „Dat seizoen hoefde ik nooit naar de bloemist, de huiskamer stond altijd vol bloemen.Het jaar erop scharrelde zoon lief 'slechts' twee bossen bij elkaar De overstap naar de nieuwelingen viel in eerste instantie niet mee. „De eerste koersen die ik meereed, was het echt bij ten om in de grote groep te kunnen blij ven. Ik was erg jong, veertien, ineens reed ik tussen jongens van zestien", zegt Emiel Nijsse. De aanpassing duurde echter niet lang. „Het begon eigenlij k al best snel ineens te lopen. In de Omloop van Borsele werd ik al zesde." Later in het jaar verraste hij op het NK voor nieuwelingen. In 's-Heeren- hoek finishte hij in een massaspurt als zesde. „Maar toen zat ook alles mee." Zoals ook dit seizoen alles mee lijkt te zitten. Van de vier wedstrijden waar hij startte, wist hij er twee te winnen. Beide zeges behaalde hij in België; in Arendonk en in Poesele. Emiel Nijsse: „De koersen in België liggen me wel. Daar rijden ze een gi*otere ronde en beginnen ze pas la ter in de wedstrijd te koersen." René Nijsse: „Vooral dat laatste is in Emiels voordeel. Hij heeft insparxrxingsastma, weet je, en dan komt het goed uit dat de wedstrijd wat rustiger wordt opge bouwd. In België beginnen ze pas na tweederde van de koers te rijden, in Ne derland schieten ze uit de startblokken weg en rijden ze de hele afstand zo hard ze kunnen." Over zijn toekomst, daar kan Emiel Ni js- se slechts zijn schouders bij ophalen: „De kans dat je profwielrenner wordt, is zo klein. Het zou al prachtig zijn als ik lek ker met de amateui's mee kan fietsen. Ik vind het al mooi dat ik zatei'dag weer de Omloop van Borsele kan xij denDaar heb ik vroeger, eerlijk waar, van gedroomd. Het is zo'n mooie wedstrijd, de mooiste van het seizoen." Emiel Nijsse kijkt niet al te ver vooruit, en dat is maar goed ook, vindt zijn vader „Want je weet maar nooit. De toekomst zal het allemaal uitwijzen. Bij de junio- ren vallen doorgaans een hoop jongens af. Het is de leeftijd dat ze keuzes in het leven gaan maken. Of ze gaan studeren doorSven Remijnsen VLISSINGEN - Het wielerdis trict Zuid-West is morgen met een eigen ploeg vertegenwoor digd in de Omloop van Borsele voor junioren. Daarmee wordt een begin gemaakt met de on dersteunende taak die het dis trict, waartoe Zeeland en het westen van Brabant behoren, vanaf dit seizoen vervult. In het verleden ondex'hield het district een officiële juniorense- lectie, waarin de beste renners uit het gebied waren bijeenge bracht. Omdat de KNWU aan het einde van vorig seizoen be sloot de districtscompetitie op te heffen, verviel ook de nood zaak van de selecties in de ver schillende ï'egio's. Als alternatief wei'd begin dit jaar een ploeg in het leven ge roepen waarvan alle 47 junior-en uit het district deel kunnen uit maken. „Het is een vangnet voor de renners die net niet goed ge noeg zijn bij hun club of uitko men voor een club die te weinig wedstrijden rijdt", zegt Marcel Remijn uit Wilhelminadorp, de sporttechnisch districtscoördi nator. „Dankzij de nieuwe opzet van de districtsploeg krijgen zij zo toch de kans om mee te doen. In de internationale wereldbe- kex-wedstrijden, zoals de Drie daagse van Axel en de Heuvel land Tweedaagse, kiezen wij voor de beste renners. Maar in de nationale topwedstrijden, zoals de Omloop van Borsele, rijden de clubs uit het district met hun beste renners en van gen wij de j unioren op die buiten de boot vallen." Districtstrainer Piet van den Bergh uit Rucphen moet nog wennen aan die nieuwe werk wijze. „Het accent ligt nu meer op de bx-eedtesportDaar is op zich niets mis mee, want het aantal licentiehouders is ook belangrijk. Het probleem is al leen dat er minder aandacht kan worden besteed aan de betere rennei'sEr valt nu een gat tus sen de clubs en de nationale se lectie dat vroeger, dankzij de districtsselectie, niet bestond. Ik ben dus niet zo heel blij met het nieuwe beleid, ook al omdat wij geen inspraak hebben gehad bij de KNWU." De districtsploeg is ook be stemd voor de nieuwelingen. Daarvanzijner dit jaar 45 actief binnen de regio. en stoppen voor hun meisje, of ze kiezen volledig voor het wielrennen. En dat moet ook, want als je fietst, moet j e er ook vol voor gaan. Anders heeft het geen zin. Emiel Nijsse: „De overstap naar de juni oren is erg groot. Daar wordt zoveel har der en verder gereden, je moet zoveel ki lometers per week trainen, dat moet je kunnen. En een heleboel jongens kan dat gewoon niet." Verknocht Zou zoon straks een van de jongens zijn die afhaakt, René Nijsse staat er niet al te lang bij stil, zegt-ie. „Het is zijn leven, maar ik zou het wel jammer vinden." De mogelijkheid dat Emiel Nijsse straks de fiets laat voor wat-ie is, lijkt echter klein. De bescheiden Bevelander is te ver knocht aan de wielerspox-t. Hij vindt het 'allemaal prachtig'. Actief én passief. „Ik ben wielrenner en supporter tegelijk. Ik kijk dolgx-aagnaar wedstrijden. De Tour, en dit weekeinde komt de Ronde van Vlaandex-en (nóg mooier dan Parijs-Rou- baix) er weer aan. Emiel Nijsse zal de finale van de klassie ker der klassiekers aan zich voorbij moe ten laten gaan: „Ik heb me zondag inge schreven voor de Ronde van Graauw. Toen wist ik nog niet dat die samenviel met de Ronde van Vlaanderen. Stom. Hoewel, ik kan het tegen de organisatie niet maken niet mee te doen, er zijn al zo weinig nieuwelingen. Bovendien fiets ik toch net iets liever dan dat ik kijk." voor de nationale competitie, gaat over honderdtwintig kilo meter, verdeeld over vijf ronden van 24 kilometer. De nieuwelin gen rij den drie ronden van 72 ki lometer in totaal. doorSven Remijnsen 's-HEERENHOEK - De Omloop van Borsele, die morgen voor de achttiende keer wordt verreden, is populairder dan ooit. Met honderdvijftig junioren en evenzoveel nieuwelingen is de wedstrijd volgeboekt. „Meer dan dx-iehonderd x-enners mogen er gewoon niet starten", zegt Cees Raas, de voorzitter van de organisatie. „Wij zijn bij zonder vereerd met de enorme belangstelling. Het deelnemers veld is een NK waardig. Alleen zit er ditmaal geen kampioen schap aan vast." In 1999 en 2000 werd in 's-Hee- renhoek de nationale titelstx-ijd gereden op het parkoers van de Omloop van Borsele. Reinier Honig uit Zaandam wex-d er kampioen bij de nieuwelingen en het jaar daarop bij de junio ren. Zaterdag keext Honig terug in Zuid-Beveland. Hij wordt in de Rabobank-juniorenselectie vergezeld door onder andex-en Johnny Hoogerland uit Yerseke. De junioreneditie, een van de zeven wedstrijden die meetelt 's-HEERENHOEK - Het par koers van de Omloop van Borse le ziet er als volgt uit: Molendijk ('s-Heerenhoek), Heinkenszandseweg, Oude- landseweg, Oude Zanddijk, Oudekamersedijk, Nieuweka- merseweg, Oudekamerseweg, Zuidzaksedijk, Nissezandweg, Drieweg, Kruiningenpolder- weg, Dierikweg, Kruipuitse- dijk, Oudelandsepolderdijk, Noordpolderdijk, Weldijk, Hooglandsedijk, Westeindse- dijk, 's-Heerenhoeksedijk, Kui persdijk, Molendijk ('s-Heeren hoek). De nieuwelingen (72 kilometer) starten morgen om 11.30 uur, de junioren (120 kilometer) om 14.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31