Leven dakloze niet enkel ellende Zijdemuseum verwacht publiek Inspraak over plannen voor Oosterschelde De Zak gebaat bij titel waardevol landschap Europa Kinderhulp zoekt gastgezinnen Beste rijscholen presenteren zich met een internetsite Hoofdredacteur Straatmagazine schrijft boek over de onderbelichte kant Driekwart miljoen voor hulp jeugd risicogroepen Gespreksgroep jeugd en drugs Roots-avonden adoptiekinderen Symposium uitgesteld door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Zak van Zuid- Beveland heeft baat gehad bij de aanwijzing in 1994 tot waar devol cultureel landschap (wel). Het verantwoordelijke ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV) trekt die conclusie na een onderzoek naar de resultaten. Vooral op het gebied van agra risch natuurbeheer scooi-t de Zak van Zuicl-Beveland goed. Ook de productie van streekei gen producten, zoals hazelno ten, walnoten en vooral zwarte bessenproducten, is geslaagd. En er komen meer dagjesmen sen, onder meer dankzij de be- wegwijzerde Boerenlandroute voor fietsers. Een minpuntje is, signaleert on derzoeksinstituut voor de groe ne ruimte Alterra, dat er geen verblijfsrecreatie van de grond is gekomen. Dat is in het kader van het wcl-project wel gepro beerd, maar niet gelukt. Een an der minpuntje is dat van biolo gisch boeren weinig terecht is gekomen. De rijksoverheid heeft ruim tien miljoen gulderi aan het wel De Zak van Zuid- Beveland bijgedragen. De wcl's waren een soort proeftuinen voor plattelandsontwikkeling. De landelijke wcl-regeling liep tot eind vorig jaar. De platte landsontwikkeling gaat door, in De Zak van Zuid-Beveland on der de noemer van waardevol cultureel landschap. Het ministerie van LNV vindt het aardig dat wel van een vage ambtelijke term blijkbaar een begrip is geworden. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Er zijn al meer boe ken over dak- en thuislozen geschre ven. Het idee is ook niet uniek, weet Sander de Kramer, maar die verhalen over de onderkant van de maatschap pij gaan vaak alleen maar over de zware en sombere zijde van het daklo- zenleven. „Ik heb ook de andere kant opgetekend. De daklozen met humor. Dit boek lees je waarschijnlijk in an derhalf uur uit, maar als het goed is, ben je dan wel zo'n honderd keer in de lach geschoten", zegt De Kramer. Sander de Kramer vertelt aansteke lijk over het leven van de daklozen. De Rotterdammer is schrijver, hoofdre dacteur van het Straatmagazine, dat ook in Vlissingen wordt verkocht, en oprichter van een daklozencafé in Rotterdam. „Daar wordt geen alcohol geschonken. Wel koffie, veel koffie zelfs en volop koekjes. En natuurlijk leg ik ook builen shag op tafel. Als ik even niet kijk, is alles op. Maar in het café hoor ik wel de meest fantastische en soms bizarre verhalen." De titel Steppen met één been slaat op vallen en opstaan. Technisch is het steppen met één been onmogelijk, maar waar een wil is, moet toch ook een weg zijn, verklaart De Kramer. De verhalen zijn van binnenuit geschre ven. Hij ergert zich aan Jambers, het programma van de Belgische tv-pre- sentator, die bekend staat om zijn re portages over de zelfkant van de samenleving. „Na hooguit een half uurtje denkt Jambers de dakloze te kunnen doorgronden. Dat is absurd. Dat is onmogelijk en daarmee doe je de dakloze geen recht." Anekdotes Tal van anekdotes komen in zijn hoofd op als hij terugdenkt aan de laatste vier jaar. Zolang is hij in zijn hoofd bezig geweest met dit boek. „Het opschrijven was de gemakke lijkste kant van het boek. Maar daar voor heb ik wel lang moeten kijken, luistei'en en noteren." Janneman is een van de bekendste daklozen uit Rotterdam. De Kramer beschrijft hem als een soort Michelin- mannetje dat aan zijn vingers talloze fopspenen heeft gestoken. „Heel vaak klopt hij aan mijn raam met de vraag of hij zijn e-mailtjes mag checken. Ik ga dan maar koffie zetten, want met fopspenen aan je vingers is het moei lijk typen. Hij weigert ze af te doen. gens heeft hij natuurlijk een vreemde kronkel." De Kramer wil met zijn verhalen in elk geval begrip kweken voor de dak lozen. Mensen lopen vaak met een wij de boog om hen heen. „Die denken dat Janneman zo uit zijn slof kan schie ten. Of ze denken dat hij een loser is en gunnen hem geen blik waai'dig. Maar hij heeft een verhaal en hij is niet eng. Ik hoop dat ik daklozen uit de anoni miteit kan halen." Vieze junk De bekende straatfiguren die de kran ten verkopen, worden vaak uitge scholden voor vieze junk, terwijl lang niet alle daklozen drugs gebruiken. „Natuurlijk zijn er mensen bij die in dit circuit zijn terechtgekomen omdat ze verslaafd zijn. Maar ook de tradi tionele zwerver bestaat. Diegene die bewust kiest voor een bestaan op zich zelf en niets anders wil dan een holle buis om de nacht door te brengen. Er zijn allerlei groepen die de straat krant verkopen, zoals de uitgeproce deerde asielzoeker of de mensen met een psychiatrische achtergrond." Het leven tussen daklozen. De Kra mer wrijft eens door zijn haar. „Het is vreemd, maar de laatste maanden hoor ik nog al eens dat daklozen forse bedragen geld erven. Ze zijn zelf van de generatie van de flower power. Hun ouders sterven en in een klap krijgen ze een fors bedrag in de schoot gewor pen." Rijk Gerrit is zo'n dakloze. Hij was maan den uit beeld. „Maar ineens belde hij me weer. Hé Sandertje, zei hij. Ik ben rijk. Ik heb een bedrag van vijf nullen geërfd. Gerrit heeft jarenlang op een paar tientjes per week geleefd. Ik maak me ongerust. Hij heeft niet met geld leren omgaan en kan echt in een paar maanden het hele bedrag ver brassen. En dan zie ik hem weer terug in het Rotterdamse circuit en wordt het weer een vast gezicht, een oude be kende. Jij weer terug, vraag ik dan." Steppen met één been, door Sander de Kramer in opdracht van Barjesteh van Waalwijk van Doorn en Co's Uit geversmaatschappij in Rotterdam. Fotografie Arie Kieviet, Illustratie Eric Schreurs, Vormgeving Grafisch Maatschap Rotterdam. ISBN: 90- 5613-056-0. Oplage van 1500. De opbrengst gaat naar de stichting Straatkrant. vrijdag 6 april 2001 door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Stichting Eu ropa Kinderhulp in Zeeland luidt de noodklok. Ongeveer 175 kansarme kinderen is een vakantie beloofd naar Zeeland. De kinderen zijn tussen de zes en zestien jaar oud en logeren twee of drie weken in gastgezin nen. Zoals het er nu uitziet, moeten ongeveer vijftig kinde ren teleurgesteld worden. „Jaarlijks loopt het aantal gast gezinnen achteruit. Dat ligt soms aan de vakantieperioden die niet met de Nederlandse va kanties overeenstemmen. Maar ook aan de moeders die weer zijn gaan werken", vertelt Mar- go Lemsom van Europa Kinder hulp. Vorig jaar waren er 149 vakantiekinderen in Zeeland te gast. Dit jaar laat Nederland het massaal afweten. De hulporga nisatie doet een oproep aan ie dereen die een plekje aan tafel vrij heeft. „Het is belangrijk dat een kind kan ervaren hoe het er in een 'gewoon' gezin aan toe gaat. Allerlei dure uitstapjes met de kinderen zijn niet nodig. Voor veel kinderen is het al een feest om zonder gevaar buiten te spelen, met elkaar aan tafel te eten of naar het strand of het bos te gaan." Even kind mogen zijn zonder de zorg voor broertjes of zusjes, is volgens Lemsom be langrijk. De kinderen worden door instanties als het Maat schappelijk werk, huisartsen, scholen en het Leger des Heils geselecteerd. Europa Kinderhulp zoekt nog gastgezinnen voor: elf Franse kinderen (1 tot en met 22 juli), zes kinderen uit Hannover (16 juli tot en met 4 augustus), drie Engelse kinderen van Londense scholen en buurthuizen (23 juli tot en met 10 augustus), negen kinderen uit de Franse grote ste den (24 juli tot en met 13 augus tus) en als laatste de Nederland se kinderen uit de provincie Limburg (28 juli tot en met 12 augustus). Net als vorig jaar heeft de stich ting Albanese en Kosovaarse kinderen uitgenodigd. Zij ko men in het kader van de bijzon dere projecten. De reisdata zijn afhankelijk van de ondersteu ning van de Koninklijke Land macht. Voor acht kinderen wordt nog een gastgezin ge zocht. Vanwege het taalprobleem wor den zij met twee kinderen tege lijk geplaatst. Hij mailt met vrienden die hij nog over heeft gehouden van het gewone le ven." Het gewone leven. Dat is van de tijd dat Janneman een begenadigd tennis speler was en voorbestemd was de op volger van Tom Okker te wox'den. Tij dens een studie aan de hts vex-andex-de zijn leven. „Zijn moeder stierf en hij vertelde dat hij toen besloot afstand te nemen van de gewone maatschappij. Hij zocht zijn heil in het mystieke. Ex- Sander de Kramer met zijn daklozenboekje. foto Ruben Oreel door Roelf Reinders VLISSINGEN - Zeeland krijgt 750.000 gulden voor hulp aan jonge kinderen uit risicogroe pen. Het geld komt van de mil joenen die het rijk extra voor ouder- en kindzorg heeft uitge trokken. Het gaat om geld voor hulp aan bijvoorbeeld kinderen van al lochtone ouders, asielzoekex-s en kinderen uit éénoudergezinnen. De drie Zeeuwse instellingen voor thuiszorg mogen dit drie kwart miljoen verdelen. Deze organisaties regelen de ouder en kindzorg voor hulp aan kin deren tot vijf jaar met bijvoor beeld de consultatiebureaus, opvoedingscursussen of de cur sussen voor aanstaande ouders. E. Cok van Ouder- en Kindzorg- van Stichting Thuiszorg Wal cheren zegt dat de GGD en de provinciale welzijnsorganisatie Scoop bij de inzet van het geld is betrokken. „We moeten bekij ken waar het geld het hai-dst nodig is." Volgens haar lopen kinderen van risicogroepen als allochtonen, asielzoekex-s, één oudergezinnen en gezinnen met een zieke ouder meer kans op achterstanden dan kinderen uit andere gezinnen. „Ze hebben meer kans op licha melijke afwijkingen en slechte re schoolprestaties. Ze hebben gewoon minder kansen", aldus Cok. „In extreme gevallen ra ken deze kinderen het spoor bijster en belanden ze in de cri minaliteit." Speciale oudercur- sussen en andere vormen van opvoedingsondersteuning zou den deze problemen kunnen helpen voorkomen. VLISSINGEN - De stichting Ouders van drugsgebruikers is gestart met een gespreksgroep voor ouders van zeer jonge drugsgebruikers. Wie mee wil praten, kan bellen met 0113- 251836 of 250349. Daarnaast houdt de stichting regelmatig bijeenkomsten in onder meer Goes, Vlissingen, Temeuzen en Middelburg. Wie hierbij aanwezig wil zijn, kan bellen met 0118-623817 of 0113-371680. Bellen kan tot 22.00 uur. Er is ook een landelij ke hulptelefoon: 0900-5152244. Dit nummer is ook op zaterdag en zondag bereikbaar. door Mario Wisse MELISKERKE - Het Zijde museum heropent zijn deuren volgende week woensdag in het voormalig gemeentehuis van Meliskerke. Het museum moest vorig jaar op zoek naar een andere locatie omdat het pand in Grijpskerke te krap werd. Volgens Adri en Guky van Hoegee van Stichting Zij de is de 'persoonlijke aanpak' één van de redenen van het „Er gebeurt hier wat", verdui delijkt Adri van Hoegee, „we hebben enthousiaste vrijwilli gers en er heerst een gezellige, ontspannen sfeer.Het publiek kan kennismaken met het pro ces van zijderups tot vlinder. Van het aflxaspelen van cocons tot handbeschilderde zijde. Volgens Adri is Meliskerke blij met het Zijdemuseum. „De be volking is erg enthousiast. Voor het dorp is het natuurlijk ook een economische trekker. Dit heeft absolute uitstraling. Het Zijdemuseum is al opgeno men in diverse toeristerxfolders en in een zogenoemde zijde route. Die voert langs een tex tielmuseum in Rotterdam, en gaat via Meliskerke naar Ant werpen. Het nieuwe complex bestaat uit een museum, een winkel, een restaurant, een vlindertuin en een ruimte voor een wissel expositie. 'Bangladesh, van mee woi'dt gestart. De tentoon- een andere zijde' is de naam stellingen voor de komende van de wisselexpositie waar- twee jaar zijn ook gepland. De connectie tussen zijde en Zee land zal te zien zijn in een expositie over de VOC (de Ver- Adri van Hoegee schikt een zijden kostuum in het nieuwe onderkomen in Meliskerke. foto Dirk-Jan Gjeltema enigde Oostindische Compag nie). „Vorig jaar hebben we een rampjaar gehad", zegt Adri van Hoegee. „We zijn er tijdens het seizoen mee gestopt. Men sen vielen flauw, we konden het aantal bezoekers niet meer aan." De stichting Zijde begon sa men met de provincie een haal- baarheidsondei'zoek. „We hadden al jaren een groei van vijftig procent. In het onder- zoek wex-d gekeken of we nog verder door zouden groeien. D at bleek het geval"Ze legden zich er al bijna bij neer dat ze niet verder konden, tot zich in november de mogelijkheid voordeed het gebouw in Melis kerke te kopen. Het zijdemuse um maakt nu een doorstart. „Dit is een royale locatie. We kxxnnen hier zonder problemen een bus met vijftig man ont vangen", stelt Guky van Hoe gee. Opening Minister E. Herfkens van Ont- wikkelingssamenwerking opent het nieuwe Zijdemuse um woensdag om 15.00 uur. De expositie 'Bangladesh, van een andex-e zijde' wordt geopend door Gyash Uddin, ambassa deur van Bangladesh in Neder land. Ook burgemeester A.C. de Bruijn van Veere en gedepu teerde L. Coppoolse zijn daar bij aanwezig. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Kandi daten die lessen willen volgen om het rijbewijs te halen, kun nen op internet een betrouwba re rijschool zoeken. Op de site www.debesterijscholen.nl staan alleen rijscholen vermeld die een bovengemiddeld sla gingspercentage kennen voor kandidaten die voor de eerste keer het rijexamen afleggen. Het slagingspercentage is wel iswaar niet alleen zaligmakend, maar geeft kandidaat-lessers toch een goede indicatie over de betrouwbaarheid van een rij school. Mensen die rijlessen willen volgen hebben na het wegvallen van vroegere erken- ningsregels geen enkel houvast meer, vond de Sittardse rij schoolhouder F. B. Ruber. Met meer dan vijfduizend rijscho len, zo'n negentig per regio, is het voor veel mensen moeilijk kiezen, wist hijEen internetsite met bedrijven die een goed sla gingspercentage kennen, kan dan toch een handig hulpmiddel zijn. Ruber vond in M. Vermeulen uit Kloosterzande een ovexluigd medestander. De instructeur van Autorijschool Graauw - 'ik woonde tot voor koxd in Graauw en er waren al twee i'ijscholen in Zeeuws-Vlaandex-en die Ver- meulen heetten' - vindt dat 'kwaliteit naar buiten mag wor den gebracht'. „Een leerling kan onmogelijk zelf verschillen in kwaliteiten van rij-instrue- texxrs vaststellen. Inzicht in de door het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen ver strekte slagingspercentages geeft in elk geval de zekerheid dat de kans op slagen redelijk Het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) mag de slagingspercentages zelf niet openbaar maken in verband met privacywetgeving. Maar el ke rijschoolhouder kan zijn ei gen gegevens openbaar maken. Ruber en Vei*meulen vragen col lega-rijschoolhouders daarom hun CBR-brief ter controle aan een notaris te overleggen. Mocht de notai'is twijfelen aan de hem verstrekte gegevens dan kan hij het CBR vragen of ze kloppen. „Wij mogen de cijfers niet aan derden doorgeven. Maar een notaris kan ons zijn gegevens vooi'leggen waarop wij alleen zeggen of dat volgens onze bestanden klopt of niet", verklaart woordvoerder J. Fon- tijn van het CBR. Het centraal bxireau heeft geen bezwaar tegen de internetsite. Het CBR hecht veel waarde aan een kwaliteitskeurmerk voor rijscholen. Het vroegere keur- mex'k SKR (Stichting Kwali- teitsx-egistratie Rijscholen) is eind vorig jaar ter ziele gegaan, omdat veel rijscholen de eisen voor het verkrijgen van de. er kenning te streng vonden. Fon- tijn: „De branche-organisatie Bovag is momenteel bezig met het ontwikkelen van een nieuw kwaliteitskeurmerk. Mocht ze er in slagen het merendeel van de x-ij schoolhouders voor de er kenning te interesseren dan jui chen wij dat toe. Zo zijn we ook te vinden voor de site 'debester- ijscholen'. Om het initiatief echt te doen slagen, moet natuurlijk wel een gi-oot deel van de rij scholen bereid zijn deel te ne men. De site bestaat pas. In de loop van het jaar kunnen we dus pas beoordelen of de consument er echt baat bij kan hebben." Op de site www.debestei'ijscho- len.nl zijn nu honderddertig van de circa vijfduizend rijscholen te vinden. Slechts drie Zeeuwse rijscholen zijn op de site terug te vinden: Paardekooper uit Goes, Behage uit Kloetinge en Auto rijschool Graauw uit Klooster zande. Initiatiefnemer Vei-meu- len, slagingspercentage 40,3 procent, geeft direct toe dat hij niet de enige goede Zeeuws- Vlaamse rij-instructeur kan zijn. Maar hij bekent dat hij het toch wel aai'dig vindt om even als enige te worden genoemd. „Het is nogal moeilijk om in de gesloten rijschoolhouderswe reld door te dringen. Na dik ze ven jaar wordt ik hier nog altijd als buitenbeentje gezien. Het doet me daarom wel goed dat ik als enige uit de regio op de site van beste rijscholen sta." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het Overleg orgaan Nationaal Park Ooster schelde geeft tot 1 juli inspraak over het nieuwe beheer- en in richtingsplan voor de zeearm. Burgers en organisaties kunnen hun zienswijze over de toe komst van de Oosterschelde kenbaar maken (schriftelijk of via e-mail). Het plan ligt ter in zage in de kantoren van de ge meenten langs de Oosterschelde en de provinciale griffie. Het staat ook op internet (www.n- poosterschelde.nl). Het Overlegorgaan heeft een extra editie van het infoxmatie- bulletin uitgebracht, waarin het beheer- en inrichtingsplan, ge titeld Van de parels en het slik, in hoofdlijnen uit de doeken wordt gedaan. „Het Overlegox- gaan is ervan overtuigd dat de toekomst van het Nationaal Park iedereen aangaat", zegt voorlichter Brigit Kuypers. „Ie dereen moet mee kxxnnen denken over natuur, visserij, re creatie en educatie in de Ooster schelde." De inspraakreacties worden ge bruikt om de definitieve versie van het beheer- en inrichtings plan beter af te stemmen op de wensen van alle betrokkenen. Verder bieden ze een mogelijk heid om onduidelijkheden over de voornemens aan het licht te brengen. Het is de bedoeling dat ook Provinciale Staten en de be trokken gemeenteraden de ko mende tijd een mening geven. Op 22 november moet het Over legorgaan het plan definitief vaststellen. Als het de goedkeu ring krijgt van staatssecretaris Faber van Naturbeheer, dan krijgt de Oosterschelde defini tief de status van Nationaal Park (nu is het formeel nog 'in oprichting'). Natuur Het beheer- en inrichtingsplan moet vooral richting geven aan nieuwe ontwikkelingen in de Oostex-schelde en het direct aan palende land. Het sluit wel aan op het al geldende beleidsplan, waarin de natuur op de eerste plaats staat, gevolgd door de visserij en daarna de overige functies, waaronder de recrea- tie. In Van de parels en het slik worden verdere ontwikkeling van de natuur en het bevorderen van natuurgerichte recx'eatie als belangrijke activiteiten aange merkt. Daarnaast horen voor lichting en educatie extra aandacht te krijgen, evenals on derzoek naar de ontwikkeling van de Oostei'schelde. Natuurlijke proeessen en dyna miek moeten zoveel mogelijk hun eigen gang kunnen gaan, niet gestoord door menselijke ingrepen. Soms kan dat toch nor- dig zijn, bijvoox-beeld om het verdwijnen van de slikken en schorren in de geulen tegen te gaan. Tot het Nationaal Park wordt ook een aantal binnen- dijkse gebieden gerekend. De vei'binding tussen deze gebie den en de buitendijkse zeearm zal worden vei-soepeld: harde ecologische grenzen moeten verzacht worden. Dat maakt uitwisseling van planten en die ren mogelijk en op kleine schaal zoet-zout overgangen. Er moet ook weer zoet water op de Oos terschelde ingelaten worden. MIDDELBURG - Het hulpcen trum Fiom Zeeland in Middel burg is begonnen met een the- magroep voor geadopteerden die op zoek zijn of zijn geweest naar hun biologische ouders. In de groep kunnen geadopteer den met anderen ervaringen, ge dachten en gevoelens delen. Er wordt gepraat over hoe het is op zoek te zijn naar biologische ou ders en hoe de zoektocht het da gelijks leven en de relatie met paitner, kinderen en fanxilie be ïnvloedt. Twee maatschappelijk werkers van de Fiom zijn op de ze zogeheten rootsavonden aan wezig. De eerstvolgende bijeen komst is op 17 april. MIDDELBURG - Het symposi um van de Stichting de Zeeuwse Ombudsman, dat maandag 9 april in Middelburg zou worden gehouden over het belang van externe klachtenbehandeling, gaat niet door Het wordt ver plaatst naar een latex-e datum. Reden voor het uitstel is de drei gende treinstaking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23