Bomenbeheer via de computer Zeeuws Museum moet doorluchten PZC Van vergunning tot dranghek Chris Cunningham is een kunstenaar met sterallures Nieuwe antiquariaten openen in Middelburg Actie voor terugkeer van de bruine beer Batterij stuk veiliger met verkeersremmers Gezelschap van de Zee moet meer geld krijgen 22 Nieuw controlesysteem voor speeltoestellen en groenvoorzieningen ondernemend zeeland in detail kunst cultuur opgevoerd Reigen nog twee keer Zeeuwse belofte in Kalashnikov Terneuzen vrijdag 6 april 2001 door Desirée Schouten OUDELANDE - Geen stad of dorp is compleet zonder groen voorzieningen en speelgele- genheden voor de kinderen. Deze voorzieningen worden regelmatig gecontroleerd en bijgehouden. Bureau Infrako Advies en Bureau Groen en Spelen uit Oudelande komen nu op de markt met een nieuw controlesysteem voor speeltoe stellen en bomen, ABS-trans- pondertechniek. Dit doen ze in samenwerking met Pius Floris Boomverzor ging, een landelijk bedrijf dat het systeem heeft geïntrodu ceerd in Nederland. ..ABS staat voor Aantoonbaar Beheer Systeem", zegt G. Del- lebeke van Infrako. ..Sinds 1995 regelt de wet zorgplicht voor bomen en sinds 1997 is er de wet op de aansprakelijkheid voor speeltoestellen. Daarin wordt voorgeschreven dat er een minimaal aantal aantoon bare controles per jaar moet worden uitgevoerd. Met de transpondextechniek heb je een waterdicht systeem, waar mee niet kan worden ge knoeid." Het systeem werkt met een identificatiechip, die in het object wordt geplaatst. De chip heeft een unieke en niet te wijzigen code, die door een controleur met een handcom puter wordt uitgelezen. J. van door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Middelburg is hard op weg een boeken- en prentenstad te worden. Vol gende maand heropent het an tiquariaat De Postkoets aan de Lange Noordstraat en het anti quariaat Icon aan de Wage- naarstraat opende onlangs een filiaal aan de overkant van de straat. In juli begint de van te levisie bekende prenten-ex- pert Theo Laurentius aan de Vlasmarkt een kunsthandel. Antiquariaat De Postkoets is sinds vorig jaar aan de Lange Noordstraat gevestigd. De zaak tegenover het postkan toor is nu aan het uitbreiden en heropent op zaterdag 14 april. De Postkoets verkoopt voorna- melijk kinder-, geschiedenis- en cabaretboeken. Niels Augustin is al ruim tien jaar eigenaar van het antiqua riaat en de kunsthandel Icon aan cle Wagenaarstraat. D ooi- ruimtegebrek wilde hij begin dit jaar stoppen met de kunst- Ginkel van Groen en Spelen: ,,Door het inlezen van die code gaat het programma gelijk naar het juiste menu en heeft de controleur de goede gege vens meteen voor zich: om welk object het gaat, waar het staat, enzovoort. Vergeleken met de bestaande systemen spaart dat een hoop tijd." De controleur voert vervolgens in zijn handcomputer in hoe het object er aan toe is en wat er eventueel aan moet gebeuren. Die gegevens worden in de cen trale computer van de beheer der geladen, waardoor deze een totaaloverzicht krijgt van alle objecten. Dat kunnen zowel bomen als speeltoestellen zijn, maar ook vele andere toepassingen zijn denkbaar. Dellebeke: „Om de chip uit te kunnen lezen, moet iemand met de handcomputer vlakbij het object staan. Je kunt niet vanachter een bureau doen alsof. Door de unieke co de kunnen de gegevens nooit worden verward en wordt van elk object een dossier bijge houden. De chip kan ook niet zomaar worden verwijderd. handel om zich in de papier verzameling te specialiseren. Uiteindelijk koos hij een ande- x'e oplossing: een tweede win kel. Icon-I verkoopt kunst- en li teratuurboekenschilderij en en prenten. De snuffelruimte achter in de winkel blijft. Daar liggen poppen, puzzels, spellen en ander speelgoed. Op de hoek van de Bree en de Wagenaar straat is het filiaal Icon-II ge opend. Verzamelaars kunnen daar terecht voor boeken over onder meer geschiedenis, topo grafie, scheepvaart en fotogra fie. Verder liggen er oude strip boeken, tijdschriften, foto's, stapels ansichtkaarten en al bum- en devotieplaatjes. In juli verhuist de kunsthandel van Theo en Frans Laurentius naar Huize 's Hertogenbosch aan de Vlasmarkt. De zaak van vader en zoon is op dit moment nog in kasteel Duivenvoorde in Voorschoten gevestigd. Theo Laurentius is één van de vaste medewerkers van het televisie programma 'Tussen kunst en kitsch'. Tot nu toe werkten we met identificatieplaatjes, maar die waren vaak op mysterieuze wijze verdwenen." De ABS wordt donderdag 5 april gedemonstreerd voor ge- interesseerde instanties en ge meenten. Dellebeke en Van Ginkel zeggen ook dat het mogelijk is te koppelen met bestaande computerbeheers systemen. ,,A1 die systemen werken met een vorm van num mering. Via een omnummering kan de overgang vrij soepel verlopen. Het is dus niet zo, dat je met transpondertechniek weer helemaal van voren af aan moet beginnen." Magnus Tweewielers aan de Hulsterweg in Kloosterzande houdt morgen en zondag 8 april een voorjaarsshow van fietsen, brommers en scooters. Tijdens deze show worden de nieuwste modellen van Gazel le, Batavus en Trek gepresen teerd. G. Dellebeke van Infrako en J. van Ginkel van Groen en Spelen laten zien hoe het systeem om de staat van bomen en speeltoestellen via een computer te controleren, in de praktijk werkt. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZCPostbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door René van Stee TERNEUZEN - Het evenementenbureau van Coördinatie en Management (C en M) in Terneuzen heeft in het portaal van de Grote Kerk aan de Noordstraatpromenade een kantoor geopend. Ondernemers die een sociaal of cultureel evenement in de kern Terneuzen willen or ganiseren, kunnen hier terecht met vragen en problemen. J. Houmes is voor twintig uur per week aangesteld als baliemedewerkster en vraagbaak. Desnoods schakelt zij cle ge meente of andere instanties in. Coördinator A. Stoffels van C en M had de balie liever 36 uur per week open, maar voorlopig is dat niet haalbaar. Behalve meer service aan onze klanten, betekent dit ook dat de kerk dagelijks langer open kan. Ook is er dan voortdurend iemand aanwezig die een oogje in het zeil kan hou den. Op termijn willen we daar zeker naar toe." Het kantoor betekent volgens Stof fels qok ontlasting voor cle gemeente Ter neuzen. ,,We kunnen immers op bijna elk gebied ondersteunenVan de aanvraag van een vergunning tot facilitaire ondersteu ning in cle vorm van dranghekken. Het kantoor is beslist niet van plan om op de stoel van organisatoren gaan zitten. En zich ook niet bemoeien met de inhoud van een evenement. We helpen onze klanten op weg en verlenen ze ondersteuning waar gewenst." door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Zeeuwse jeugdleden van het Wereld Na tuur Fonds gaan actie voeren voor terugkeer van de bruine beer in de bossen van Midden- Europa. Zo'n achthonderd jaar geleden leefde cle bruine beer vrijwel in heel Europa. Maar nu komt het dier alleen nog in Rusland en Roemenië voor. In Frankrijk, Spanje, Italië en Oostenrijk leven nog maar zes kleine be renfamilies. Bejaging is cle be langrijkste oorzaak van de ach teruitgang. Het Wereld Natuur Fonds heeft een actieprogramma voor be scherming van de bruine beer en andere grote roofdieren in Eu ropa opgezet. Daarvoor is gelei nodig. De WNF-Rangers willen daar de komende maanden voor zorgen, onder het motto: pootje voor pootje de bruine beer terug in Europa. In Zeeland begint de actie op 14 april. Rangers zijn aanwezig bij Intratuin in Kou- dekerke en vragen het publiek een bijdrage. De actie duurt van. 11.00 tot 16.00 uur. In het actieprogramma van het WNF staat, oncler meer dat er 'groene wegen' moeten komen, zodat beren zelf op pad kunnen van het ene naar het andere ge bied. Bestaande natuurlijke bossen moeten worden be schermd. En het belangrijkste: mensen in heel Europa moeten de beer weer als buur willen. In sommige gebieden heeft het programma al succes. Zo heeft het Wereld Natuur Fonds in Oostenrijk bruine be ren teruggebracht. Maar er moet nog veel meer gebeuren. Zoals koppeling van cle leefge bieden van cle beer cloor 'groene verbindingswegen' (corridors), Er kan voorlichting worden ge geven aan cle bevolking en over heid in gebieden waar beren (kunnen) leven. Ook wordt het mogelijk om be- 1 ren in geschikte natuurgebie den terug te plaatsen en de grote natuurlijke bossen in Europa te beschermen. door Conny van Gremberghe WESTDORPE - De bewoners van het buurtschap Batterij bij Westdorpe krijgen - na jaren vragen - hun zin. De gemeente Sas van Gent wil op korte ter mijn aan de Batterij twee ver keersremmers aanbrengen in het kader van het project Duur zaam Veilig. De aanleg van de remmers kost ruim 15.000 gulden. De bewo ners hebben inspraak gehad bij het vinden van een locatie voor cle voorzieningen. Batterij wordt door vrachtver keer vrij regelmatig gebruikt om op het bedrijventerrein op de Axelse Vlakte te komen. Ja renlang wercl geklaagd over te zwaar en hardrijdend verkeer. Met de remmers hoopt cle ge meente de klachtenstroom in te dammen en het verkeer veiliger te maken. De commissie financiën van cle gemeente Sas van Gent buigt zich dinsdag 10 april over het voorstel. De commissieleden bespreken verder het voorstel van B en W om een half miljoen gulden uit te trekken voor het onderhoud aan diverse wegen binnen de gemeente. Ook vraagt het dagelijks be stuur een krediet van ruim 320.000 gulden voor verbeterin gen aan de riolerings in Sas van Gent. Daarnaast mag de com missie zeggen wat ze vindt van het college-voorstel om 7 5 mille uit te trekken voor de aanschaf van 22 computers. De gemeente wil verder een waarderingsubsidie geven aan cle stichting VCDS Nederland. Deze organisatie steunt via de Koewachtse leraar E. Colsen al vijftien jaar landbouwprojec ten in India. De projectbegelei der in India is een Sassenaar van geboorte. Reden voor het colle ge om eenmalig een subsidie van 250 gulden te geven. De com missie financiën vergadert dins dag 10 april in het Sasse ge meentehuis. De vergadering begint om 19.00 uur. Voordat het vernieuwde Zeeuws Museum op 3 maart 2003 - streefdatum - de deuren weer opent, moet de organisatie alle ramen wijd tegen elkaar openzetten. Er is een 'ri goureuze omslag' nodig, concludeert het adviesbu reau Twynstra Gudde in het deze week gepresen teerde beleids- en be drijfsplan, om het muse um een 'sprankelend' ima go te bezorgen. De koers wijziging in het museum lijkt niet het grootste pro bleem. De vraag is of de politici die het geld op ta fel moeten leggen, tot een dergelijke omslag in staat zijn. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De grootste verdienste van Twynstra Gudde is niet het schetsen van twee sce nario's voor een nieuw Zeeuws Museum. Een verlanglijstje op stellen en uitrekenen wat dat kost (8,9 miljoen gulden voor de 'basisvariant', 12,6 miljoen voor de 'plusvariant') is niet zo moei lijk. Wat bewondering af dwingt, is dat het adviesbureau het museum een sprankelende toekomst weet voor te spiege len, zonder dat dit bij de lezers van het beleids- en bedrijfsplan de lachlust opwekt. Twynstra Gudde weet waarschijnlijk te maken dat je van een stoffige grafkist heel goed een gerieflijk hemelbed kunt maken. Dat doe je niet door domweg geld in een instelling te pompen. Zou het Zeeuws Museum een persoon zijn, dan moet hij voortaan 'gastvrij, toegewijd en verrassend' op mensen overko- door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De Raad voor Cultuur Zeeland adviseert de provincie de subsidie van to neelgroep Het Gezelschap van de Zee uit Kats aanzienlijk te verhogen. Op grond van de cultuurnota 'De kracht van cultuur', die in december cloor Provinciale Sta ten werd aangenomen en waar van gisteren in Middelburg de publieksversie werd gepresen teerd, krijgt het Gezelschap dertigduizend gulden per jaar. De Raad voor Cultuur wil die subsidie optrekken tot mini maal honderd- en maximaal honderdvijftigduizend gulden pe: -ar. Gedcv crdeG. de Kok (PvclA, cultuur) ontving het advies van de cultuurraad in december, kort voor de Staten discussieer den over de cultuurnota. Er was geen tijd meer het advies in de nota te verwerken. Bovendien, zegt De Kok, gaat de Raad voor Cultuur Zeeland met zijn advies ruim buiten de financiële ka ders die in de nota zijn ge schetst. Hij heeft er dan ook geen geld voor. Daarom zal het dagelijks provinciebestuur het advies in juni behandelen tij dens de voorjaarsconferentie, waarbij een afweging kan wor den gemaakt met prioriteiten op andere beleidsterreinen. Overi gens wilde De Kok het bedrag gisteren niet onthullen, maar voorzitter D. Ie Due van de Raad voor Cultuur Zeeland wel. ,,De raad wil Het Gezelschap van de Zee een kans geven in de toe komst in de landelijke subsidie stroom mee te gaan. Met dertig duizend gulden per jaar hebben ze daartoe natuurlijk geen schijn van kans." In de nota 'De kracht van cultuur' heeft de pi-ovincie het Zeeland Nazomer Festival, het Straatfestival Vlissingen en Nieuwe Muziek Zeeland aangewezen als orga nisaties die zich over clrie jaar een plek in de landelijke cul tuurnota moeten zien te verwer ven. In de optiek van de Raad voor Cultuur Zeeland hoort Het Ge- OUWERKERK - Toneelgroep Ouwerkerk geeft vandaag en morgen in het dorpshuis van Ouwei'kerk twee extra opvoe ringen van het toneelstuk 'Rei gen' van de Oostenrijkse auteur Arthur Schnitzler. De groep speelt onder regie van Ad van Geesbergen een eigentijdse in terpretatie van dit stuk dat in 1900 werd geschreven. Beide voorstellingen beginnen om 20.30 uur. Beeld uit de film die Cunning ham in de Vleeshal op een video wand toont. foto Dirk-Jan Gjeltema doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is weer eens iets anders, een kunstenaar die denkt dat hij een popster is. Toen Chris Cunningham on langs in de Vleeshal in Middel burg was ter gelegenheid van de opening van zijn expositie flex weigerde hij elk interview en ontstak hij in woede toen hij een cameraploeg van de VPRO ont waarde. Alsof hij Madonna of Björk was, in plaats van de fil mer en special effects-man die videoclips voor deze vedettes maakt. Want daar ligt zijn oox-sprang. Cunningham werkte onder meer mee aan de science f iction- horrorfilm Alien III en maakte behalve voor de genoemde zan geressen clips voor Aphex Twin en Squarepushex-. Flex is zijn eerste schrede op het pad van de beeldende kxxnst. Het is spannend dat Cunning- zelschap van de Zee daar dus ook bij. Tijdens de feestelijke presentatie van de cultuurnota in de Abdij in Middelburg zei se cretaris T. Brandenbarg van de landelijke Raad voor de Cultuur dat het Rijk bij zijn volgende cultuxirnota meer rekening wil houden met provincies. Regio's kunnen cxxltuuxpi'ofielen indie nen en zelf gaat de raad vel schillende culturele sectoren aan een analyse onderwerpen. Ook denkt de landelijke cul- tuuri-aad aan het aanstellen van correspondenten in provincies. ham verworvenheden uit film en videoclip introduceert in een context van beeldende kunst. In de Vleeshal is een grote video wand opgesteld. Daarop wordt een filmvertoond die ongeveer een kwartier duurt. Twee naak te lichamen, die van een man en een vrouw, zweven door de ruimte. Ze zijn verwikkeld in een choreografie van aantrek king en afstoting. Veel scenes zijn suggestief, maar een aantal beelden is ook expliciet seksueel en gewelddadig. Flex heeft kwaliteiten die de doorsnee kixnstenaax-sfilm meestal ontbeert. Cunningham presenteert niet luki'aak een TERNEUZEN - Jongerencen trum Kalashnikov in Terneuzen is morgen het toneel van de eer ste voorronde van het popcon- cours De Zeeuwse Belofte. In totaal zijn acht bands geno mineerd. In Terneuzen ti'eden Under Construction, Trippin', Celldust, en Feedback op. Als slotact staat Brock the Eui'o- casters geprogrammeerd. De toegang tot de optredens is gx-atis. De tweede vooiTonde van De Zeeuwse Belofte is op zatex'dag 14 april in 't Beest in Goes met de bands Style, Bruno, Pillars en 2* Bakboord. idee. Hij bekommert zich tot in detail om de manier waarop hij iets laat zien. Zijn belichting is perfect, waar-door de in het don ker opdoemende lichamen een hedendaags equivalent worden van de schilderijen van Cara- vaggio. Special effects zijn ge doseerd, maar uitgekiend ge- bx'uikt. In al zijn gruwelijkheid is het bloed, dat uit de mond van de man spat als de vrouw hem in het gezicht slaat, prachtig. Het samenvallen van beeld en ge luid, hoe kan het ook anders bij een maker van videoclips, is in drukwekkend. De muziek is overigens gemaakt door Ri chard D. James, voorman van Aphex Twin, waarvoor Cun ningham een aantal uiterst sub versieve videoclips vervaardig de. Wat flex, in tegenstelling tot Cunninghams filmbijdx'agen en clips, daadwerkelijk tot kunst maakt, is dat zijn beelden, hoe mooi ook, niet iets andei's on dersteunen, niet ten dienste staan van een verdraai of ander mans mxxziek. Flex staat op zichzelf. Zoals elk goed kunst werk is deze film niet alleen gemaakt om te worden bewon derd, maar is hij ook uiterst ver ontrustend en ongrijpbaar. Wat is er aan de hand als de grens tussen mooi en afstotend ver vaagt? En welk verhaal wordt hier verteld? Het eeuwige lot van man en vrouw in een note- dop? Chris Cunningham, flex, t/m 27 mei in De Vleeshal in Middelburg, open di t/m zo van 13-17 uur. Voorafgaand aan de verbouwing van het Zeeuws Museum wordt in de Middelburgse Abdij op het ogen blik druk gewerkt aan de aanpassing van de voormalige depots van het Rijksarchief voor museale doel einden. foto Dirk-Jan Gjeltema men. Dat is nogal een gedaante verwisseling voor iemand clie zich tot d usver heeft gedragen als een autistische (Twynstra Gudde: „naar binnen gericht heid") slappeling (Twynstra Gudde: „gebrek aan slag kracht"). Maar wie het px'ofiel leest dat Twynstra Gudde schetst van een vexmieuwd Zeeuws Museum, begint er zo waar in te geloven. De verzamelprioriteiten van het Zeeuws Museum moeten voort- aan beperkt worden tot Zeeuw se streekdrachten en sieraden, zeventiende-eeuwse schilderij en van de Middelburgse school, zilver uit de zeventiende eeuw, werken rond het thema 'Zeeuws licht', de recente Zeeuwse ge schiedenis en verhalen over Zeeland. Als alleen nog objec ten worden verworven die een relatie hebben met de Zeeuwse kunst- en cultuurgeschiedenis is een aankoopbudget van 100.000 gulden per jaar heel re delijk. Dat geld kan worden ge bruikt als de benodigde eigen inbreng bij fondsenwervingsac- analyse ties. Als het goed is, kan per jaar dus aanzienlijk meer aan aan kopen worden uitgegeven. Verder moet het museum zich beter bewust zijn welke waarde de collectie heeft die voor het Zeeuwsch Genootschap wordt beheerd. „Deze verzameling kunst, kunstnijverheid, natura- lia en archeologie geeft naast die van het Teylers Museum in Haarlem een unieke kijk op hoe de gegoede burgerij van de acht tiende eeuw tegen de wereld aankeek." De objecten van deze collectie moet het Zeeuws Mu seum gebruiken om verhalen te vertellen over de Zeeuwse ge schiedenis. Pijnlijke ingrepen zijn ook nodig. „Stukken zon der aantoonbare relatie met de Zeeuwse kunst en cultuur zul len de komende periode worden afgestoten", schrijven de onder zoekers van Twynstra Gudde. En welk scenario ook wordt ge kozen, de exploitatie van Histo- rama moet worden beëindigd. Als het Zeeuws Museum zich realiseert dat de grenzen tussen amusement, recreatie en cul- tuxxr steeds meer vervagen, als de ramen worden opengegooid, als de aangeboden diensten aanzienlijk worden uitgebreid en verbeterd - niet alleen expo sities maar ook tal van andere evenementen tot en met een 'culturele partyservice' aan toe, als met een uitgekiende marke- ting het aanwezige publiek wordt gevonden en vooral als niet één Zeeuwse geschiedenis wordt getoond, maar een ver haal vanuit verschillende per spectieven wordt Verteld, dan kan een nieuw Zeeuws Museum in Nederland zelfs een 'voor- hoedefunctie' vervullen, meent Twynstra Gudde. „Het Zeeuws Museum moet de kans grijpen zich te profileren in het Neder landse museale veld." Beide gepresenteerde scenario's helpen het Zeeuws Museum een eind op weg, maar het adviesbu reau laat er geen twijfel over be staan dat een echte vernieuwing alleen tot stand komt met het dure model. Natuurlijk gaat daar de schoen wringen. Hoe wel het x'ecente gekrakeel in Provinciale Staten anders doet vermoeden, heeft tot dusver niet één politieke partij zich ooit sterk gemaakt voor het Zeeuws Museum. Verzoeken om finan ciële steun werden altijd afge wezen met het argument dat ze slecht onderbouwd waren. Dat gaat niet meer op, nu het overtuigende beleids- en be drijfsplan van Twynstra Gudde er ligt. Alleen, het is nogal wat: uiterlijk in september 8,9 tot 12,6 miljoen gulden op tafel leg gen en vanaf 2003 jaarlijks drie ënhalf tot vijf miljoen gulden bijdragen in de exploitatie. Al weten ze dat ze daarmee het door hen gewenste museum kxtjgen, het is de vx'aag of in de hoofden van de provinciale en Middelburgse politici ook een 'rigoureuze omslag' zal plaats vinden voor ze zoveel geld be schikbaar stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 22