Vlissingen pakt hinder horeca aan PZC Zeelandia Middelburg begint nieuw seizoen zonder clubhuis Marokkaanse verenigingen gaan samen '20 Landelijke Fietsdag en Autovrije Dag op dezelfde datum Poëziefestival rond Stenen Brug in Goes V eilig-wonenadvies voor ouderen nog niet genoeg bekend Controles worden strenger Lezing over aanleg vijvers Gestolen caravan uitgebrand Verdachte verkrachting blijft weg bij rechtszaak Rechter twijfelt over registratie reddingboot vrijdag 6 april 2001 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil samen met de po- litie en de horecaondernemers de (geluids)overlast aanpakken. De strengere aanpak bestaat uit een registratie van klachten en controle op sluitingstijden, ge luid, rondhangende jongeren op straat en zwerfvuil. Dit jaar geldt als proefjaar. Het college van B en W stelt dat voor naar aanleiding van inspraakreac ties op de ontwerp-horecabe- leidsnota. De gemeente Vlissingen wil met de horecanota zorgen voor een goed ondernemers- en uit- gaansklimaat en tegelijkertijd de overlast zoveel mogelijk be perken. De insprekers - hore caondernemers en inwoners van de binnenstad - zijn het in grote lijnen met elkaar eens over het te voeren beleid. Dat komt neer op concentratie van cafés en restaurants op het Bellamypark en de Nieuwendijk. De insprekers spraken wel hun zorg uit over het ontbreken van goed toezicht en handhaving. De gemeente wil nu een con creet stappenplan maken voor een betere en vooral strengere SEROOSKERKE - KMTP Groei en Bloei, afdeling Wal cheren, verzorgt woensdag 11 april een lezing over vijvers. Vijverdeskundige R. Verspuy vertelt aan de hand van dia's over de aanleg en het onderhoud van vijvers en over hoe het wa ter in de vijver helder blijft. De avond wordt gehouden in de Zandput in Serooskerke en be gint om 20.00 uur. controle. Uit dat plan moet in ie der geval naar voren komen hoe de gemeente samen met politie, openbaar ministerie en de hore- cabranche de regels gaat nale ven. B en W willen dat ambtena ren vooral 's avonds en 's nachts de horeca controleren. Daar voor zullen binnen het ambte lijk apparaat mensen worden gezocht. B en W zijn het overigens niet eens met een aantal insprekers dat concentratie van horecaza ken leidt tot meer overlast. Vol gens het college wegen de voordelen (beperkter, overzich telijker gebied, de hinder zal zich richten op een beperkt aan tal inwoners en de controle is ef ficiënter) op tegen de nadelen van hinder, zoals ruzies op straat. De afdeling Vlissingen van de Koninklijke Horeca Nederland pleitte voor verdere ontwikke ling van het Arsenaalgebied in relatie met de Zeilmarkt, Nieu wendijk, Bellamypark en Beursplein. Ook café-eigenaar F. Meijer van de Concurrent zag daar wel wat in, omdat horeca gunstig zou kunnen zijn voor de Walstraat-zuid. De Vereniging van Eigenaren was het daarmee oneens. Zij is bang dat wonen en de toeristisch-recreatieve func tie van het Arsenaalcomplex niet samengaan met uitbreiding van de horeca. Het college stelt zich op het standpunt dat eventueel toe te laten horeca moet passen bij de functie van het Arsenaalgebied. Een vestiging mag geen overlast veroorzaken. B en W willen het gebied in ieder geval niet aan wijzen als concentratiegebied. De inspraakreacties komen donderdag 12 april aan de orde tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en stedelijke ontwikkeling. De vergadering begint om 19.30 VLISSINGEN - Op een parkeerplaats aan de Galgeweg tussen Vlissingen en Dishoek is gisteravond een caravan uitgebrand. De politie gaat uit van brandstichting. Het brandweerkorps van Veere rukte kort na zes uur uit voor de brand. Voorbijgangers hadden alarm geslagen. De brandweer had het vuur snel onder de controle. In de afgesloten caravan wa ren geen mensen aanwezig. Later op de avond bleek dat de Duit se caravan was gestolen. De politie achterhaalde dat na controle van het chassisnummer. De nummerborden ontbraken. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom GOES - De Landelijke Fietsdag en de jaarlijkse Autovrije Dag vallen dit jaar samen. Op zater dag 22 september wordt ieder een opgeroepen de auto zoveel mogelijk te laten staan en de fiets te pakken. In Goes, dat dit jaar centraal staat tijdens de Landelijke Fietsdag, is het cen trum die dag gesloten voor au to's. De Landelijke Fietsdag zou aanvankelijk zaterdag 12 mei worden gehouden. De bedoeling was dat Goes die dag landelijk in de schijnwerpers werd gezet en dat daar dit j aar het startsein wordt gegeven. Een programma met diverse prominenten en ac tiviteiten op de Grote Markt was al gereed. Met het oog op de mond- en klauwzeercrisis is deze week besloten de Landelijke Fietsdag uit te stellen. De nieuwe datum is nu bepaald op zaterdag 22 september. Die dag is ook al uit geroepen tot Europese Auto vrije Dag. Nederland heeft zich daarbij vorige week aangeslo ten. Het Landelijk Overleg Au tovrije (Zon)dag (LOAZ) en Mi lieudefensie hebben inmiddels alle gemeenten benaderd met het verzoek mee te doen. In Zeeland is de animo voor de Autovrije Dag de afgelopen ja ren gering geweest. Vorig jaar deed alleen Goes mee. Voor cle organisatie, de Werkgroep Au tovrije Dag Goes, betekent de combinatie met de Landelijke Fietsdag een mooie opsteker. Beide evenementen vullen el kaar immers goed aan, aldus A. van Oosten van de werkgroep. „We proberen de activiteiten goed op elkaar te laten aanslui ten." De werkgroep had in ge dachten om op de Grote Markt diverse activiteiten te organise ren. Dat gaat in elk geval niet door omdat de Landelijke Fiets dag het plein in beslag zal ne men. De werkgroep bekijkt daarom alternatieve locaties. Hoe het programma van de Au tovrije Dag eruit gaat zien, is nog niet helemaal duidelijk. Daarnaast roept de werkgroep verenigingen en organisaties op die dag straatactiviteiten te or ganiseren in de binnenstad van Goes. Daarbij valt te denken aan rommelmarkten, muziek, sportactiviteiten, een kunst markt en kinderspelen. De werkgroep heeft al enkele malen met het gemeentebestuur overlegd over de mogelijkheid het gebied binnen de vesten af te sluiten voor bezoekende auto's. Van Oosten: „We hebben al mondeling toestemming van de wethouders 't Hart en Linssen, dus we mogen aannemen dat dat wel voor elkaar komt." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De democrati sche vereniging van Marok kaanse immigranten in Zeeland (DVMIZ) en de Stichting Islam Moskee gaan fuseren. Zij willen daarnaast van de locatie aan de Schuitvaartstraat in Vlissingen een gezamenlijk thuishonk ma ken. Op dit moment maakt al leen de DVMIZ daarvan ge bruik. Die wens spraken beide organisaties gisteravond uit tij dens een informatiebijeen komst met de gemeente Vlissin gen en buurtbewoners. De Stichting Islam Moskee heeft al tientallen jaren een huisvestingsprobleem in de Bouwen Ewoutstraat in Vlissin gen. De islamitische gemeen schap is sinds 1970 gegroeid en de gebedsruimte is te klein ge worden. Bovendien oordeelde de brandweer onlangs bij een controle dat er vanwege de brandveiligheid maar 25 men sen tegelijk in de gebedsruimte mogen zijn. „We moesten door dat resultaat versneld naar een oplossing zoeken", zei Youssef Bouziani van de Stichting Islam Moskee. De stichting en de vereniging willen fuseren en bij elkaar in trekken. Wethouder Poppe-de Looff (allochtonenbeleid) zei tijdens de bijeenkomst dat de twee betrokken gemeentebe stuurders gehoor willen geven aan die wens. „Naast mij is dat wijkwethouder Cees de Keijzer. Het college van burgemeester en wethouders heeft nog géén gezamenlijk standpunt ingeno men. De opmerkingen van van avond tellen mee voor het colle gestandpunt." Buurtbewoners voorspelden dat het door de samensmelting drukker met verkeer in het wijkje wordt. „En onveiliger, omdat de bezoekers vaak hard rijden door deze smalle straat jes." Ramadan Zij stipten aan dat het nu vaak al vol staat met auto's die half op de stoep geparkeerd staan om dat anders de doorgang wordt geblokkeerd. Ook klaagden en kelen dat hun nachtrust vaal verstoord wordt. Tijdens dt laatste ramadan bijvoorbeeld verlieten bezoekers midden it de nacht nogal eens luidruchtig het centrum. „Ik ben bang dai dit erger wordt", klonk het. „Dat zijn klachten die we seri eus nemen", verzekerde Bouzia ni. „Het gebouw zal iets inten siever gebruikt worden, maar het toezicht of de sociale contro le wordt groter. De imam zal! hier aanwezig zijn. Een goede moslim moet rekening houden, met zijn naasten. We zullen el kaar daarop aanspreken." Hij verklaarde dat de moslims, die momenteel bidden in de Bouwen Ewoutstraat dezelfden' zijn die nu ook naar de Schuit-' vaartstraat komen. „Na het bid den in de Bouwen Ewoutstraat' gaan ze naar de Schuitvaart straat, waar ze mee kunnen doen aan activiteiten. Ik spreek over dagelijks 20 tot 25 mensen die hier naar toe komen. Vrijdag Alleen vrijdags en tijdens twee jaarlijkse feestdagen, het sui- ferfeest en het slachtfeest, wordt het hier drukker, vatte hij samen. „Voor de islam beteken! de vrijdag hetzelfde als de zon dag voor het christendom", ze- hij Dan komen er circa honderc mensen bidden. Maar we zullen niet met klokgelui oproepen tol gebed." Hij gaf aan dat vandï vijf gebedsdiensten per dag dt middagdiensten het drukst be zocht worden. Bouziani beloofde dat er op zou worden toegezien dat er zoveei mogelijk op het eigen parkeer terrein aan de achterkant van het gebouw geparkeerd wordt. „Maar liever hebben we voor het milieu dat de mensen te voet komen." Uit de zaal kwam nof de suggestie om tijdens de druk ke dagen automobilisten te ver wijzen naar het parkeerterrein bij de Gamma. Poppe-de Loof zei erover na te denken een werkgroepje op te richten waarin vertegenwoordigers van de gemeente, de stichting en de buurt zitting nemen. Over vier tot zes weken neemt het college een besluit over de samensmel ting. door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog wilde gis teren bij de rechtbank in Mid delburg een 28-jarige inwoner van Serooskerke met het slacht offer confronteren. Daarom had ze de vrouw opgeroepen om te getuigen in de strafzaak tegen haar ex-partner, waarin een verkrachting centraal stond. Wie echter niet verscheen was verdachte. Het belette de officier niet om tweeënhalf jaar cel tegen de man te eisen. Daarnaast vorder de ze drie weken gevangenis straf, waarvan hij nog in zijn proeftijd zat. Behalve de ver krachting achtte de officier be dreigingen met de dood, diefstal met geweld en heling bewezen. Het slachtoffer getuigde giste ren dat ze september '99 door haar (ex-)vriend was verkracht, nadat hij haar woning was bin nengedrongen. Ze probeerde door rustig op hem in te praten haar vriend op andere gedach ten te brengen, maar dat lukte niet. De man heeft voor verkrachting vastgezeten. Nadat hij vrij was zocht hij haar opnieuw op. Daarbij had hij haar bedreigd met 'kankerbitch, ik heb drie maanden voor jou in de bak ge zeten. Nou ga jij mij die poen be talen, want anders schiet ik je gewoon dood'. Ook op andere tijdstippen bedreigde hij haar. Half augustus vorig jaar stal de verdachte 32 blikjes drank bij de Konmar in Middelburg. Hij verzette zich met geweld tegen de aanhouding. Verder heeft hij veertig van diefstal afkomstige cd 's aan een videotheek ver kocht. De man zou naar België zijn gevlucht. De rechtbank doet 18 april uitspraak. door Mieke van der Jagt GOES - De Vereniging Rondom de Stenen Brug in Goes houdt op zondag 29 april, de dag voor Koninginnedag, een poëziefes tival in boekhandel De Koperen Tuin en in café Baarends. De vereniging heeft daarmee de Koninginnedagactiviteiten met een dag uitgebreid en maakt meteen beter gebruik van de po dia, die voor Koninginnedag worden opgesteld. 'De Middag van de Dag, a tribu te' heet het programma dat van 14.00 tot 16.00 uur draait rond om de Stenen Brug. Poëzie en muziek wisselen elkaar af op drie podia op beide locaties. In café Baarends speelt de jonge jazzgroep Misty samen met jazzpianist Udo van Boven. In de Koperen Tuin komt de band Nota Bene, samengesteld uit le den van In Geval van Noot en Plan Bee. Professionele dichters, bekende Goesenaren en amateurs dragen eigen werk en werk van anderen voor. Tom Schrijer, Willem Ploum, Anneke Schenk, Joop Buma en Jan Schuurman Hess hebben zich al opgegeven voor een voordracht. De laatste draagt een gedeelte voor uit het stuk Daan Zonder land. Schuurman Hess schrijft dat speciaal voor een voorstelling in Kats, die in juni in premiere gaat. Tijdens het festival wordt stil gestaan bij de dood van Jan Bruins, oprichter van De Kope ren Tuin, die dan precies een jaar geleden is overleden. Wil lem Ploum draagt werk voor van Bruins' lievelingsdichter: Slauerhoff. Op de open podia kan iedereen die dicht of gedichten wil ver tolken, komen voordragen. Om een strakke lijn in het program ma te houden, moeten voordra gers zich wel voor 27 april opge ven bij De Koperen Tuin. Het is niet de bedoeling dat belang stellenden in zaaltjes worden opgeloten met een dichter ach ter een lezenaartje. Iedereen kan rondlopend de poëzie van zijn gading oppikken bij het po dium van zijn keuze. De avond voorafgaand aan Ko ninginnedag is ingeruimd voor de Avond van het Kloppend Hart in café Baarends, met de zang van geloof, hoop en liefde, en op Koninginnedag zijn er rond de Stenen Brug een vrij markt, open podia, exposities, kinderspelletjes, straatarties ten en streetdance. Een lam pionoptocht met showkorps Excelsior en kinderkorps Con fetti begint om 20.00 uur. Zon dag en maandag is er op de route tussen Baarends en de Koperen Tuin een tentoonstelling met als thema 'spiegelen'. Wethouder Bruinooge bekijkt de nieuwe grasmat van de fusieclub Zeelandia Middelburg. Geheel rechts voorzitter W. Vermeulen van Zeelandia. foto Dirk-Jan Gjeltema door Roeland van Vliet MIDDELBURG - De fusievereniging Zeelandia Middelburg heeft op 1 augus tus nog geen eigen kantine op het nieuwe sportpark Veersepoort. Daarmee hebben Zeelandia en Middelburg flink water bij de wijn gedaan. Voorzitter W. Vermeulen van Zeelandia vond het eerder nog 'onver teerbaar' dat er bij de seizoensopening geen clubhuis zou zijn. Gisteren, bij de presentatie van het beheerplan van het sportcomplex, ging hij akkoord met de clubhuisloze periode. Als de kantines van Zeelandia en Middel burg op sportpark de Nadorst op 1 augus tus gesloopt worden, staat de fusieclub in de kou. Het nieuwe clubgebouw, waarvan de bouw waarschijnlijk in juni begint, is niet voor oktober af. Dat betekent dat de club twee of drie maanden zonder zit. „Dat is even behelpen," gaf Vermeulen toe. „We gaan de KNVB vragen of onze se niorenelftallen de eerste tijd uitwedstrij den mogen spelen. Dan spelen we alleen met de jeugd zonder de kantine, dat moet kunnen. Zolang er geen onderkomen is, zullen we aan de aannemer vragen of die een keet voor ons wil neerzetten, zodat we in ieder geval ergens koffie kunnen schen ken." Vermeulen eiste eerder dit jaar dat de ge meente de sloop van de kantine op de Na dorst zou uitstellen. Tijdens de onderhan delingen met de gemeente kon de beoogd voorzitter van de fusieclub dit niet vol houden. Over de financiën en het beheer van het sportcomplex kwamen beide par tijen er wel uit. Dit werd op de hoge tribu nes voor het hoofdveld 'gevierd' met een persconferentie. Zowel wethouder Bruin ooge van sportzaken als de voorzitter wa ren verheugd over het bereikte akkoord. „Een jaar geleden hadden we nog een lan ge weg te gaan. Toen maakten we een in ventarisatie van de problemen. Dat was een lijst van grote problemen. Met creatie ve oplossingen hebben we toch resultaat gehaald." De financiële geschillen waren volgens Bruinooge uit de weg. Zo wordt de kanti ne eerst door de gemeente betaald, maar zal daarna via de huur aan Zeelandia Middelburg verrekend worden. De fusie club betaald jaarlijks honderdtwintig duizend gulden huur. Hiervan wordt een deel besteed voor de afbetaling van de kantine. Groot onderhoud Het groot onderhoud aan de Veersepoort komt voorlopig voor rekening van de ge meente. De kleine werkzaamheden - het beheer - wordt door de verenigingen (Zee landia Middelburg en de Middelburgse zaterdagclub) gedaan. Volgens Bruinooge is het niet ondenkbaar dat over een aantal jaar het gehele onderhoud in handen komt van de clubs. Vermeulen: „Wij hebben al een exploitatiecommissie die onderzoekt of dat financieel mogelijk is." Voor handbalvereniging EMM is er nog geen oplossing. De club zit ook zonder ei gen honk als de kantine op de Nadorst ge sloopt wordt. Volgens Bruinooge kan de club tijdelijk terecht in de sporthal aan de Nassaulaan. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Nog maar weinig ouderen maken gebruik van de adviseurs van de Stich ting Welzijn Ouderen Middel burg (SWOM) die hun woning op aanvraag inspecteren op si tuaties die gevaar kunnen ople veren Sinds het begin van het project, in oktober 2000, vroe gen slechts zes ouderen om ad vies. Volgens Martin Jones van de stichting komt dat doordat 'niemand staat te trappelen om advies te krijgen'. In en om het huis gebeuren veel ongelukjes. De SWOM consta teerde dat het aantal terugge drongen kan worden als mensen en met name ouderen hun wo ning op risicovolle punten lieten verbeteren. „Dan gaat het niet om grootschalige verbouwin gen", vertelt Jones, „maar om kleine ingrepen. Dorpels eruit, het verhogen van het toilet, ex tra handgrepen en het stroef maken van tegels." De adviseurs, zelf ook ouderen, gaan langs met een soort check list en wijzen in de woning plaatsen aan waar de veiligheid verbeterd kan worden. Jones „We hadden laatst bijvoorbeeld een bezoek aan een zelfstandig wonende, slechtziende vrouwin een flat. Ook haar hebben we advies gegeven over mogelijke aanpassingen, zodat ze allee: kan blijven wonen." Over het algemeen worden de adviezen van de stichting we opgevolgd. „Na ons bezoek hou den we contact met de ouderen We schrijven ze om na te gaan ot de aanpassingen daadwerkelijk zijn uitgevoerd. Dat er nog maar zo weinig oude ren bij de stichting hebben aan geklopt voor advies komt omdat mensen niet staan te trappelen om advies te krijgen „Pas als iemand een keer is uit gegleden of gestruikeld, worder. we gebeld", weet Jones. Ook komt het lage aantal adviesvra gers - wat Jones zelf nog we! vindt meevallen - doordat het project nog niet zoveel bekend heid geniet. „Daarom moet het nog wat meer ingebed worden ir. andere lopende projecten." Tot eind 2002 komen adviseurs nog op verzoek langs. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Moet een red dingboot geregistreerd worden of niet? Een 45-jarige Rotter dammer vond woensdag bij de kantonrechter dat hij ten on rechte een boete had gekregen. Hij heeft verschillende ongere gistreerde boten en is twee keer bekeurd. De kantonrechter deed geen uitspraak. Hij gaat zich eerst over de regels buigen. „Goedgekeurde reddingsvaar tuigen hoeven geen registratie te hebben", beweerde de man stellig. Hij kreeg vorig jaar twee keer een boete. De eerste keer, bij de Noordland Binnenhaven op Neeltje Jans, had hij te hard ge varen: veertig kilometer per uur, terwijl hij maar twintig mocht. Voor de hoge snelheid had de man een verklaring. „Dat doen we daar wel vaker, dat is een spelletje met de sluis wachter." De tweede keer dat hij werd be keurd, had hij één van zijn boten uitgeleend aan een opleidings instituut van de politie. Zij wa ren bij Tholen bezig met een oe fening. „Wat zij er mee doen, za: me worst wezen." De boten var: de man worden regelmatig br; de Oosterscheldekering ingezet om de veiligheid te garanderen van de mensen die aan de kering werken. De officier van justitie was mei onder de indruk van het betoog van de Rotterdammer. ,,U heeft zelf toegegeven dat u te hare heeft gevaren." Voor die overtreding eiste ze 19: gulden boete. Voor het ontbre ken van een geldig registratie bewijs eiste ze twee keer 10: gulden. Kantonrechter B. Doorewaanj Boekhout twijfelde over de ai dan niet verplichte registratie „Ik zoek het op", zei hij. „Mijt- gevoel zegt dat uw verhaal lei geschoten gaat worden, maar-it wil het zeker weten." Over twee weken doet hij uit spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20