Zorreguieta mag bij doop Mogelijk meer stakingen bij NS Zeeland heeft weinig last van acties Noord-Brabant lijkt mkz-vrij Spiegels Grensblokkade bij Philippine VACATURES Museeuw geeft nooit op Bond dreigt met acties in ziekenhuizen <0 Kok respecteert gescheiden verantwoordelijkheid staat en kerk Hobbydier niet afmaken voor campingtoerist Compromis recht op zorgverlof Beest van Bastille veroordeeld Opvanghuis ex-gedetineerden Barcelona-Liverpool stelt teleur 29 mm Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 .11° 1# 4 7 W 5 Later regen Af en toe zon en een enkele bui. Stevige wind en 's middags rond 11 graden. In de avond en nacht regen. 244e jaargang no. 82 vrijdag 6 april 2001 losse nummers 2,00 DEN HAAG - De onder handelingen over de CAO voor 170.000 verpleeg kundigen in de ziekenhui zen zijn gisteravond uit gelopen op onenigheid. De vakbond CFO be schuldigde de ziekenhui zen van 'een dom bod' en dreigt met acties. De directies van de zie kenhuizen: „Wij voelen ons in ons hemd gezet door de verrassende om mezwaai van de bonden." De ziekenhuizen vragen de verpleegkundigen twee uur per week langer te werken om 'de wacht lijsten in de ziekenhuizen te bekorten' en de kwali teit van de zorg te verbete ren door meer personeel tegelijk op de afdelingen te laten wei-ken. In ruil daarvoor ontvangen de verpleegkundigen aan het eind van het jaar 7,3 pro cent extra bovenop een structurele loonsverho ging van vier procent. De bonden stellen zich fel op tegen de verlenging van de werkweek tot 38 uur. Dat leidt volgens D. Berg van de vakorganisa tie CFO tot 'overbelasting en verhoging van het toch al hoge ziekteverzuim'. De loonsverhoging van vier procent is volgens Berg 'over vijftien maan den minder dan de infla tie'. De 'dertiende maand' noemt hij een schrale compensatie. „Bovendien daalt het gemiddelde uur loon en dat drukt de onre gelmatigheidstoeslag die bijna alle mensen heb ben." GPD/ANP Op IKtö< Glashandel MELIESTE Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j Advertentie 35e Kunst Antiekbeurs 's-Hertogenbosch Brabanthallen 7 -16 april 2001 www.anKekbeurs-denbosch.nl door Jaco van Lambalgen en Koos van Wees DEN HAAG - Jorge Zorreguieta, de vader van Maxima, is volgens premier Kok welkom bij de doop van eventuele kinderen uit haar huwelijk met prins Willem- Alexander. „De staat gaat niet over wat er in de kerk gebeurt. Die gescheiden verantwoorde lijkheid moet worden gerespecteerd", al dus de premier desgevraagd na het Ka merdebat over de verloving van Maxima met de prins. Kok zei specifiek te doelen op de doop van eventuele nakomelingen, 'omdat MIDDELBURG - Walcherse dierenartsen weigeren hobby- dieren op campings af te maken om toeristen te kunnen toelaten. Verscheidene campinghouders hebben hierom gevraagd omdat hun bedrijf gesloten moet blij ven in verband met de mkz- maatregelen. De dierenartsen vinden het onaanvaardbaar om gezonde dieren af te maken ten gunste van de toerist. pagina 18: campings willen af van hobbydier (Advertentie) daar door enkele partijen naar is ge vraagd'. Tijdens het verlovingsdebat zelf weigerde de premier aan te geven bij wel ke gelegenheden Zorreguieta al dan niet welkom is. Volgens Kok moet steeds op nieuw een afweging worden gemaakt, waarbij net als bij het huwelijk rekening wordt gehouden met de 'gevoeligheden' in de samenleving. Zorreguieta besloot na zware druk van de Nederlandse rege ring weg te blijven bij het huwelijk. De Tweede Kamer gaf gisteren brede steun aan het voornemen van het kabinet voor het huwelijk een goedkeuringswet in te dienen. De indiening en aanvaar ding van die wet is nodig om de prins zijn rechten op de troon te laten behouden. Alleen twee leden van D66 en de voltalli ge fractie van de SP stemden tegen. Kok drong er gisteren op aan die goedkeu ringswet nog voor de zomer te behande len. De premier kreeg gisteren uitgebreid lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij in deze delicate kwestie heeft geopereerd. Alle partijen waren het er over eens dat het wegblijven van Jorge Zorreguieta de beste oplossing is.,Elke andere uitkomst had op minder dx-aagvlak kunnen reke nen", aldus PvdA-fractievoorzitter Mel- kert. Moeder Na de vader van Maxima is ook haar moeder in een kwaad daglicht komen te staan. Maria Zorreguieta ondertekende in 1987 een steunbetuiging aan het mili taire bewind van Videla. Dat meldde RTL Nieuws gisterochtend na onderzoek van archieven in Buenos Aires. 'Hiermee betuigen we onze erkentelijk heid en solidariteit aan de strijdkrachten en de politie die het land hebben verde digd in de oorlog die uitgelokt is door ge welddadige guerrilla-strijders', schrijft ze. 'De strijdkrachten hebben de terro ristische organisaties verslagen, die een marxistisch regime wilden vestigen.' De brief is in 1989 in drie Argentijnse kranten verschenen. De publicatie was opgehouden door een rechtszaak, waarin werd beslist dat de naam van Videla niet in de steunbetuiging mocht worden ge noemd, Ook een tante van Maxima, Ali- na Zorreguieta, zou de brief hebben on dertekend. GPD/ANP PHILIPPINE - Alleen voetgangers en fietsers konden gisteren bij Philippine zonder problemen de Belgi sche grens passeren. Om het mond- en klau wzeervirus buiten de deur te houden gingen de Belgen deze week over tot het her en der opwerpen van grensblokkades op kleinere grensovergangen. Overigens blijken de controles op de doorgaande wegen tamelijk willekeu rig. Automobilisten die van Zelzate naar Sas van Gent reden werden weliswaar gecontroleerd door de Belgische douaniers, maar wie koos voor de grens overgang bij de Tractaatweg werd geen strobreed in de weg gelegd. „Die controle is een grote poppen kast", is de conclusie van een Zeeuws-Vlaamse auto mobilist, die dagelijks de grens passeert. foto Peter Nicolai van onze redactie binnenland UTRECHT - Het treinverkeer gaat waarschijnlijk ook volgen de week ten minste één dag plat. De bond voor machinisten en conducteurs WMC eist dat de NS akkoord gaan met de instel ling van een arbitragecommis sie die 'het rondje rond de kerk' moet bekijken. Het ultimatum loopt dinsdag om 18.00 uur af, waarna de VVMC woensdag en mogelijk ook donderdag gaat staken. FNV Bondgenoten wees arbi trage afgelopen weekeinde nog af. De WMC ging met de aange boden arbitrage wel akkoord, waardoor de WMC nu wil sta ken voor een concessie die ze al bijna helemaal binnen had. De door de concurrerende FNV Bondgenoten uitgeroepen staking bij de Nederlandse Spoorwegen heeft gisteren het treinverkeer in Nederland gro tendeels lamgelegd. Chaos op de wegen bleef uit. In de ochtend spits verdubbelde het aantal fi les, maar de avondspits was niet extreem druk. De NS schatten de schade van de acties op enke le miljoenen guldens. De NS slaagden er moeizaam in treinen te laten rijden via een nooddienstregeling. In de loop van de dag i-eden in de Randstad en tussen een aantal andere gro tere stations enkele stoptx-einen. In totaal x-eden er volgens de NS duizend tx-einen tegen vijfdui zend op een gewone dag. De sta king ging grotendeels voox-bij aan het noorden van het land en de Achterhoek. Ook intex-natio- nale treinen en het goedex-enver- voer ondex-vonden weinig hin der. Het CNV staakt niet mee en le den van de machinisten- en con- ducteursbond WMC weigerden 'besmet werk' te doen. Ongeveer zeshonderd mensen van de och tend- en middagploegen schre ven zich bij FNV Bondgenoten in als staker. Relatie De staking lijkt de relatie tussen FNV Bondgenoten en VVMC geen goed te doen. De twee bon den zouden in de loop van de dag overlegd hebben over gezamen lijke acties volgende week, maar aan het begin van de avond liet de WMC weten vol gende week woensdag alleen te gaan staken. Verder liet een woordvoerder van de WMC weten dat leden van die bond die wilden werken, werden tegengehouden door FNV'ers. Alleen in Alkmaar wa ren gistel-ochtend enkele scher mutselingen, toen FNV'ers spo- ren blokkeei'den om uiti-ijden van treinen te vei-hindei-en. De WMC staat formeel niet achter de staking, omdat die niet tijdig door deze bond is aangezegd. Dat betekent dat WMC'ers die niet wei-ken, geen uitkering krijgen. FNV Bondge noten geeft toe dat de staking- schadelijk is voor zijn imago. Bij de vakcentx-ale en aangesloten bonden komen veel telefoontjes van boze leden die de staking maar niets vinden. Indirect heeft de bond al aangegeven dat de acties niet eindeloos zullen MORGEN IN DEZE KRANT!! door Mario Wisse en Ben Jansen VLISSINGEN - De tijdschriftenkiosk bij het Vlissingse station is dicht. Op een pa- piertje voor het raam staat 'wegens om standigheden zijn wij gesloten op 5 en 6 april'. Voor de rest is er niet veel te merken van de spoorwegstaking. De stoptrein tussen Vlissingen en Roosendaal rijdt min of meer volgens de dienstregeling. „Ik moet vijftig minuten wachten", zegt Martin van Engelenhoven. De student elekti-otechniek aan de Hogeschool Zee land moet naar Kruiningen en heeft de stoptrein net gemist. Erg vindt hij het niet. Een paar meter verderop zit nog een stu dent van de HZ. Dave de Rond uit Roosen daal. Ook hij heeft niet zo'n probleem met de staking. „Ik kan het wel begrijpen. Mijn vader werkt bij de NS. Van hem hoor ik wel eens wat." Hij vindt wel dat de voorlichting aan de i-eizigei-s beter had ge kund. „Eerst houden mensen er rekening mee dat er helemaal treinvei'keer is. Kijk je 's ochtends naar teletekst, blijkt dat op sommige trajecten wel treinen i-ijden." Dat is ook op de Zeeuwse lijn het geval. Gisterochtend, bij de aanvang van de dienst, is voldoende rijdend personeel aanwezig om de eerste trein (die van 05.44 uur) stipt volgens de dienstregeling te la ten verti-ekken. De dienstleider geeft ech ter geen toestemming voor het vertrek. De NS hebben een noodplan opgesteld, dat pas om zes uur mag ingaan. Dat noodplan vooi'ziet, voor wat de Zeeuwse lijn beti-eft, in een pendeldienst tussen Vlissingen en Roosendaal. Het lukt die te laten rijden. Alleen tussen de middag valt een trein uit. Gestaakt wordt er niet door Zeeuws NS- personeel. De enkele leden van FNV Bondgenoten die zijn ingei'oosterd, gaan gewoon aan de slag. Voor hun collega's van de machinisten- en conducteursbond WMC is er daardoor geen reden werk te weigeren omdat het 'besmet' zou zijn. De staking die geen staking is, levert be halve wat vertraging voor niemand grote problemen op. Aangenomen wordt dat de NS er ook vandaag in zullen slagen een stoptrein tussen Vlissingen en Roosen daal te laten pendelen. PvdA, D66 en WD zijn het eens gewoi-den over een wettelijk recht op zorgverlof. Werknemers krijgen recht op tien dagen betaald vei-lof per jaar om partners, ou ders of zieke, thuiswonende kinderen te verzorgen. De Fi-anse seriemoordenaar Guy Georges (foto) is gistermid dag door een rechtbank in Parijs tot levenslange gevangenisstraf verooi'deeld. Het 'Beest van de Bastille' verkrachtte en ver moordde in de jaren negentig zeven vrouwen. Levenslang be tekent in Frankrijk 22 jaar. Vlissingen krijgt een huis waarin ex-gedetineerden begeleid worden bij hun terugkeer in de maatschappij. Het pand aan het Gx-oenewoud moet een brug worden tussen de ge vangenis en de samenleving. De buurt is niet blij met het project. FC Bai-celona-Liveipool, het beloofde zo'n mooie wedstrijd te worden, maar het werd uiteinde lijk niets. Livei-pool wilde niet en Barcelona kon niet. Het eerste duel in de halve finale van de Uefa Cup eindigde in een bloe deloze 0-0. Doelpunten wax-en er wel in de andere halve finale. Onder im puls van een uitblinkende Jordi Ci-uij ff droogde Ala- ves Kaisei-slautex-n met 5- 1 af. Joi'di was één keer doeltreffend. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie. 7; radio en televisie: 9; trends: 11,12 en 13; jong: 14 en 15; zeeland: 17,18,19,21,22,23 en 25; sport: 27,28,29, 30 en 31. duren. Uiterlijk 12 april kunnen volgens de FNV de gewraakte dienstroosters nog worden aan gepast. Daarna is aanpassing van de omstreden roosters voor machinisten en conducteurs niet meer mogelijk. FNV Bondgenoten besluit maandag of, en zo ja wanneer, volgende week verder wordt ge staakt. FNV-voorzitter L. de Waal ï-iep gisteravond zijn ach- terban op na morgen niet meer te gaan staken, maar over te stappen op publieksvriendelij ke acties. ANP/GPD pagina 2: FIMV is regie kwijt Den Haag spoor bijster NS rijp voor sterke man van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vrees dat het mond- en klauwzeervirus zich heeft uitgebreid naar Noord- Brabant, is gisteren kleiner ge worden. Minister Brinkhorst van Landbouw maakte bekend dat de verdachte bedrijven in Sprang-Capelle en Berghem niet met mkz zijn besmet. De kalverhouderij in Sprang- Capelle stond al vanaf het begin van de mkz-crisis op het lijstje van verdachte bedrijven en is inmiddels geruimd. Het gezin Rijken heeft vijftien dagen moe ten wachten op de uitslag. Varkens Brinkhorst reageerde verheugd. „Dit betekent dat een gigan tisch varkensgebied niet is ge raakt door het virus." Er zijn nu nog twee bedrijven verdacht, een in het Gelderse Vaassen en een in het Brabantse Elsendorp. De minister versoepelde giste ren het vervoersverbod van var kens. Met ingang van de nacht van vrijdag op zaterdag mogen deze dieren weer naar slachte rijen worden vervoerd en biggen naar varkensmesterijen. De versoepeling geldt voor alle provincies met uitzondering van het gebied Apeldoonx- Zwolle-Deventer waar al het vee preventief wordt geënt. LTO-Nederland is opgelucht, omdat veel vai"kensbedrijven te maken hebben met ovexvolle stallen. Het Europees Parlement heeft met ruime meerdei'heid een re solutie aangenomen, waai'in ze de Europese Commissie vraagt vaccinaties toe te staan in gebie den waar de veeziekte nog niet heerst. Ook zou de commissie het non-vaccinatiebeleid moe ten heroverwegen. ANP/GPD pagina 18: feest Nisse afgelast versterken dijken vertraagd kampeerboer krijgt hulp Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode*onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:|B| noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekenmg- maand met I_jij1 automatische incasso 39,45) handtekening: o per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "713214"000002" J"""™"123 4380 VB Vlissingen di wo do ■jl za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1