PZC Top PvdA kondigt vertrek aan Kreek krijgt dit jaar baggerbeurt PZC Drie jaar cel geëist voor verkrachting Uitbaters reageren voorzichtig op horecaplannen Middelburg Dorp helpt bij bouw praathuisje Combitax was niet onbehoorlijk tegen jeu de boulesclub 19 Kruispasen in Middelburg Informatie over rozenteelt Drie leden Middelburgse fractie willen volgend jaar geen kandidaat zijn Prijzen voor Franse opstellen Caféganger bedreigt klanten Speelkaart voor Grijpskerke Rijbaan Bellamypark afgesloten Ambassadeur bij Ridderslag Oplossing parkeerhinder Serooskerke blijft uit vrijdag 6 april 2001 door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie G. Kip heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 46-jarige man uit Arnemuiden voor verkrach ting van zijn 12-jarige stiefdochter drie jaar cel geëist. De verdachte gaf toe in 1997 ontucht te hebben ge pleegd, maar hij ontkende haar in die periode te hebben verkracht. Hem wordt verder verweten drie jaar lang het meisje seksueel te hebben misbruikt. Rip vond het verwerpelijk dat de Arnemuidenaar herhaaldelijk sprak over een uit de hand gelopen kroelpartij. ,,Hij zegt dat het 'alleen maar' bij betasten is gebleven. Het gaat hier in werkelijkheid om volwas sen sex met een kind. Maar er is mèèr gebeurd. Zij is gedwongen de seksuele handelingen te ondergaan en daarbij verkracht. Ze werd onder druk gezet om niets tegen haar moeder te vertel len, want dan zou het foute boel zijn." De officier zag voldoende bewijsmid delen in de consistente verklaringen van het slachtoffer, die eerder op ne genjarige leeftijd was misbruikt door haar broer. ,,U geeft de ontucht toe, maar u bent daarna gewoon doorge gaan met haar in de.borsten en de bil len te knijpen." In december vorig jaar deed het meisje aangifte. De verdach te vond dat hem door de leugens van het meisje alles is ontnomen. De ontuchtige handelingen gebeur den meestal op de slaapkamer, maar ook enkele keren in zijn vrachtwagen. „Zij is zelf begonnen. Ze kwam bijna dagelijks bij me kroelen. Ik heb nooit seks met haar gehad, Dat doe je toch niet met een meisje van twaalf jaar. Daarvoor ben ik te zwaar geschapen", stelde hijZijn raadsman H. Dunsber- gen vond dat er vrijspraak moest vol gen voor de verkrachting. „Er is wel sprake geweest van ontuchtige han delingen. Hij had niet moeten ingaan op de avances van het meisje. Zij heeft zelf al relaties met oudere mannen ge had. Er zijn geen seksuele motieven, maar het is meer door vrije omgangs vormen zover gekomen. Mijn cliënt zat toen in een zwakke periode van zijn leven." De advocaat bepleitte een taakstraf. Uitspraak: 18 april. door Richard Hoving MIDDELBURG - Drie van de 1 vier PvdA'ers in de Middelburg- I se gemeenteraad stappen op na de verkiezingen van maart vol gend jaar. Het gaat om fractie voorzitter B. de Reu en oud wethouders P. Brakman en T. Strous. De drie hebben dat onlangs aan het afdelingsbe stuur laten weten. De Reu, Strous en Brakman 1 stellen zich om uiteenlopende redenen niet meer kandidaat voor de gemeenteraad. Fractie- I lid W. Kooiman keert terug als I de partij het wil. Volgens frac- I tievoorzitter De Reu is het raadswerk lastig te combineren met zijn baan. De Arnemuide naar is lid van de directie van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. De Reu (50) was twaalf jaar raadslid in Arnemuiden. Na de MIDDELBURG - De zondag voor Pasen, 8 april, wordt in de Nieuwe Kerk in Middelburg een Kruispasen-dienst gehouden. i In de dienst is voor aandacht 1 voor delen uit de compositie Membra Nostri Jesu van Diete- richBuxtehude (1637-1707). Het stuk wordt uitgevoerd door een vocaal en instrumentaal en semble met solisten, onder lei ding van Jos Vogel. Voorganger in de dienst, die om 19.00 uur begint is, ds. Gertjan Smit. gemeentelijke herindeling van 1 januari 1997 werd hij fractie voorzittervan de PvdA in de ge meenteraad van Middelburg. Volgens De Reu komt zijn ver trek voor de partij niet als een verrassing. „Ik heb aan het be gin van de termijn gezegd, dat het mijn laatste zou zijn." Crisis DePvdA-fractie belandde vorig jaar in een diepe crisis. H. Ak- dag en P. Kraan stapten uit de fractie. CDA en WD stelden vervolgens dat de PvdA één van de twee wethoudersposten moest opgeven. De sociaal-de mocraten voelden daar niets voor en verlieten het college. De breuk binnen het college en het latere vertrek van burgemeester Spar van der Hoek leidde tot een verslechtering van de verhou dingen binnen de gemeente raad. De ontwikkelingen in de raad hebben volgens De Reu slechts zijdeling meegespeeld in zijn beslissing. „De situatie in de raad heeft het vergemakkelijkt. Aan de andere kant was ook ik vetrokken als het allemaal goed en harmonieus was verlopen. Oud-wethouder Strous (51) zegt dat hij zijn 'lesje heeft geleerd'. Hij kwam in 1997 in de gemeen teraad en werd meteen lid van het college van B en W. Strous was wethouder voor sociale za ken, cultuur en sport. „Het was geen onverdeeld genoegen." Brakman (43) zegt dat hij voor de 'politieke luwte' kiest. Brak man kwam in 1994 in de ge meenteraad. Na de verkiezin gen van novemb er 19 9 6 werd hij wethouder voor verkeer en on derwijs. Brakman sluit niet uit dat hij als lijstduwer op de kan didatenlijst komt. Maar voor een plaats in de gemeenteraad of het college is hij niet beschik baar. Het vierde fractielid Kooiman legt zijn lot in handen van de partij. Kooiman (54) zit sinds 1998 in de gemeenteraad. „Ik stel mij dienstbaar op. Als de PvdA mij nodig heeft ben ik voor een nieuwe termijn." Vol gens Kooiman is het ook niet onbelangrijk dat één van de zit tende leden terugkeert na de verkiezingen. Volgens Rood Kontakt, het vlugschrift van de PvdA op in ternet, zijn de voorbereidingen voor de verkiezingen in gang ge zet. „Dat moet ook wel, want. er is veel te doen." Leden kunnen zich tot 1 mei kandidaat stellen. „Schroomt u niet en help ons met wellicht het ontdekken van onvermoed talent! VLISSINGEN - In de Vlissingse bibliotheek 't Spui geeft Gilbert Gel dof van tuincentrum Mariti- ma vanavond informatie over Van 19 tot 20.30 uur komen za ken aan de orde als bemesting, ziekten, snoei, wat het verschil is tussen botanisch en geculti veerd, en welke soorten er zijn. De avond is georganiseerd in sa menwerking met Groei en Bloei afdeling Walcheren. door Richard Hoving MIDDELBURG - Een kopje koffie op de Markt, dineren op het Damplein en stappen op de Vlasmarkt, het Tympaanplein of de Pottenmarkt. Dat is de in deling van de Middelburgse ho reca die onderzoeksbureau BRO uit Vught voorstaat. De horeca ondernemers hoorden het giste ren aan en reageerden. BRO adviseert de uitgaanscafés te concentreren op de Vlas markt, Tympaanplein en de Pottenmarkt. Dat betekent dat de harde horeca op het Dam plein en de Markt moet worden teruggedrongen ten gunste van restaurants en daghoreca. Maar, zo haastte A. van Doorn speek van BRO zich te zeggen, bestaande cafés worden niet ge dwongen te vertrekken. De visie wordt van kracht als er sprake is i van een nieuwe vestiging of overname van bestaande hore ca. Het antwoord van Van Doorn speek stelde eigenaar R. Dekker van café Rockdesert aan het REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.ril te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Damplein niet helemaal gerust. „Wat als ik mijn café over twin tigjaar wil verkopen? Als het al leen een restaurant mag wor den, daalt de verkoopprijs." Dekker zag nog een tweede pro bleem. Het publiek dat in zaak komt gaat volgens hem bewust niet naar de Pottenmarkt of het Tympaanplein. „Bij mij komt een heel ander publiek. Die moet je niet naar de andere kant van het centrum sturen. Als je dat doet kun je beter direct vier overvalwagens op het Tympaanplein zetten." Op de inspraakbijeenkomst in de aula van de Zeeuwse Biblio theek waren ruim dertig onder nemers en bewoners van de bin nenstad afgekomen. De reacties op de horecavisie waren gema tigd positief. Naast de concentratie van de harde horeca adviseert BRO om in de Stationsstraat in te zetten op de ontwikkeling van meer hotels. In de Langeviele en het Geeregebied stelt het bureau voor de combinatie van winkels en daghoreca te handhaven, Rond de Vismarkt kan volgens het bureau ook alles bij het oude blijven. De ondernemers zagen wel pro blemen bij de haalbaarheid van de horecavisie. Zij hielden BRO voor dat op de Pottenmarkt en het Tympaanplein geen ruimte meer is voor nieuwe uitgaansca fés. Doornspeek erkende dat het lastig is om de horeca in dit deel van de stad uit te breiden. Camera's C. de Lange van de afdeling Middelburg van Koninklijke Ploreca Nederland vroeg ophel dering over het bericht eerder deze week in de 'PZC, dat het college van B en W camera's wil ophangen in de binnenstad. De Lange wilde weten waarom de horeca-ondernemers daar niets van wisten. Senior beleidsadvi- seur van de gemeente T. van Gent antwoordde ferm. „Het stond niet goed in de krant." Volgens Van Gent heeft een ad viesgroep het idee geopperd om camera's op te hangen. Het col lege wil dit eerst met de raad be spreken. De gemeente was vol gens hem zeker niet van plan geweest de ondernemers te overvallen. De horecavisie van BRO moet later dit j aar tot een nieuw hore- cabeleid leiden. Horeca-onder nemers, winkeliers en andere belangstellenden kunnen tot 19 april reageren. *J H- s,: ï^~-? f|§ Het fundament voor het praathuisje in Serooskerke ligt er inmiddels. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder SEROOSKERKE - Het begin is er. Eind mei kunnen bewoners en bezoekers van Seroosker ke terecht in een splinternieuw praathuisje. Gisteren werd de fundering voor de ontmoe tingsplaats gelegd. Het praathuisje komt op het muntpleintje, voor de Nederlands hervormde kerk. Het wordt, om de kosten te sparen, voor een groot deel door vrij willigers gebouwd.We proberen zoveel mogelijk zelf te doen", zegt J. L. Passe- nier van de dorpsraad. Bedrijven uit het dorp helpen door materiaal te schenken of wat klus sen voor niets te doen. „Natuurlijk kan niet al het werk door vrijwilligers gedaan worden, de metselaar en de loodgieter betalen we ge woon." Het huisje moet een ontmoetingsplek worden voor alle mensen uit het dorp en voor toeristen die even willen uitrusten. Binnen komt een plattegrond te hangen. Passenier is niet bang dat het praathuisje een hangplek voor jonge ren wordt. „Als ze zich netjes gedragen, vind ik het geen probleem, dat is juist positief." Het huisje kost veertigduizend gulden. De gemeen te betaalt daar vijfduizend gulden van. Verder betaalt de gemeente een nieuwe muur die het plein moet afbakenen. Als alles voorspoedig verloopt, is het huisje eind mei klaar. „Maar dat is niet zeker, werken met vrijwilligers is wat moeilijker dan met een aannemer", zegt Passenier. De Westkappelse Kreek. foto Dirk-Jan Gjeltema door Roeland van Vliet WESTKAPELLE - Het water schap Zeeuwse Eilanden wil nog dit jaar beginnen met het baggeren van het 'staartje' van de Westkappelse kreek, ten oos ten van de Grindweg. Het wa terschap wacht op de benodigde vergunningen en de subsidie van het ministerie van Land bouw, Natuur en Visserij. Het baggeren van het oostelijke deel van de Westkapelse kreek is nodig, omdat er een te dikke laag slib ligt. Dat kwam naar voren in een onderzoek uit 1999 van een student aquatische eco- technologie. Het slib blijkt niet ernstig vervuild te zijn, maar er ligt te veel, waardoor de door stroming niet goed meer is. Het waterschap volgt nu het advies van de student op. Om te kunnen baggeren moet er ten oosten van de Grindweg een baggerdepot worden geplaatst. Dit stuk grond is voorbestemd om bos te worden, maar het wa terschap heeft Staatsbosbeheer MIDDELBURG - Drie leerlingen van Nehalennia zijn in de prij zen gevallen bij een opstel wedstrij d van de Alliance Fran- gaise. Tymen Gerestein en Wouter Steenbeek uit vwo 5 en Mi riam Zaidi uit mavo 4 zitten bij de beste veertig Nederlandse deelnemers. In Wageningen, waar de prijzen op 18 april wor den uitgereikt, horen zij of zij bij de gelukkigen zitten die een tiendaags verblijf in Parijs krijgen aangeboden. Deze hoofd prijs is voor vier van de veertig winnaars. MIDDELBURG - Een dertigjarige Middelburger is in de nacht van woensdag op donderdag om 00.45 uur op de Vlas markt in zijn woonplaats aangehouden. Hij had in een café te gen het barpersoneel en klanten bedreigingen geuit. Hierop is hij uit de zaak gezet en werd hem verzocht weg te gaan. Hij bleef echter voor het café staan, maakte dreigende gebaren en gooide een fiets tegen de gevel van het pand. Hierop werd de man aangehouden en ingesloten. GRIJPSKERKE - De gemeente Veere begint een onderzoek naar de speel voorzieningen in Grijpskerke. Uit het onderzoek moet duidelijk worden of er genoeg voorzieningen zijn en of ze gewaardeerd worden. In Westkapelle is al eerder een dergelijk onderzoek gedaan. Ontwerpbureau Jootje Vaas uit Wilhelminadorp maakte een zogenaamde 'speelkaart'. Daarop wordt toekomstig beleid gebaseerd. De gemeente vraagt Jootje Vaas om ook een speel kaart voor Grijpskerke te maken. Voor het onderzoek worden kinderen, ouders, de wijkagent en onderwijzers ondervraagd. Op basis van de adviezen wordt gekeken of er iets veranderd moet worden. De gemeente heeft in maart besloten om in Grijpskerke een hangplek te maken. Jongeren uit het dorp hebben aangegeven dat ze de hangplek het liefst op het trapveldje aan de Jacob Catsstraat willen. In Grijpskerke is verder een speeltuin voor kinderen van vier tot twaalf jaar. VLISSINGEN - De westelijke rijbaan van het Bellamypark wordt dinsdag 10 april tij delijk afgesloten voor al het verkeer. Tussen 7.30 en 12.30 uur worden er reparatie werkzaamheden uitgevoerd aan het dak van het Stedelij k Museum. Een kraan wagen zal de gehele rijbaan aan deze kant van het park ver sperren. Tijdens de afsluiting van de westelijke rijbaan wordt het oostelijke deel van de omgang gebruikt voor beide rijrich tingen. In de parkeerhavens mogen dan geen auto's worden geplaatst. ZIERIKZEE - Ambassadeur J. Gréther van Monaco brengt zaterdag2 junieenbezoek aan Zierikzee. De vertegenwoordi ger van het vorstendom komt naar de Schouwse monumen- tenstad op uitnodiging van de Stichting Historische Spelen om de première van De Ridderslag van Zierikzee bij te wonen. Het openluchtspektakel gaat over het beleg van de stad in 1304 door de Vlamingen. De voorvader van de huidige Prins Rainier III van Monaco, admiraal Grimaldi, was aanvoerder van de Frans-Hollandse vloot die Zierikzee na drie maanden ellende wist te onzetten. Het bezoek dat de ambassadeur vorig jaar aan De Ridderslag zou brengen ging niet door, omdat de première door overvloe dige regenval moest worden afgelast. De uitvoering van de historische Riddeslag is dit seizoen wegens succes geprolon geerd. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Combitax Wal cheren heeft zich niet onbehoor lijk gedragen tegenover leden van jeu de boulesvereniging Boules Plesant. Dat concludeert de Vlissingse Ombudscommis- sie. Leden van de jeu de boules vereniging klaagden dat Com bitax ze te laat of helemaal niet ophaalden op afgesproken tijd stippen. De Ombudscommissie kon weinig met de klachten doen, omdat ze niet concreet ge noeg waren. De jeu de boulesvereniging stapte in oktober vorig j aar naar de Ombudscommissie. De leden stelden dat zij herhaaldelijk te laat of soms helemaal niet wa ren opgehaald door Combitax, die rolstoelers vervoert. Een an dere klacht was dat de chauf feurs niet goed zijn opgeleid. Een aantal leden durft om die reden niet meer met een taxi mee te rijden. Tijdens de zitting van de Ombudscommissie re gende het klachten, variërend van losgeschoten rolstoelen tot wachttij den die opliepen tot an derhalf uur. Voor de Ombudscommissie ver klaarde de directeur van Com bitax dat een aantal klachten hem nooit had bereikt. Uit het geautomatiseerde systeem was hem bovendien gebleken dat de aangegeven tijden van de kla gende leden niet overeenkwa men met de werkelijke tijdstip pen waarop zij hun vervoer hadden aangevraagd. Daar naast waren de klachten ano niem of niet concreet genoeg. De Combitaxdirecteur betoogde dat het voor hem dan moeilijk reageren is. De Ombudscommissie is het eens met de directeur van Com bitax. Als mensen klachten heb ben, moeten zij met concrete ge vallen komen. De voorzitter van de jeu de boulesvereniging heeft beloofd dat hij in voorkomende gevallen data en namen van de passagiers in een vroeg stadium zal doorgeven, zodat het ver voersbedrijf eerder actie kan ondernemen. gevraagd nog even te wachten met het planten van boompjes. De aanvragen voor verschillen de milieuvergunningen voor het depot liggen inmiddels bij Ge deputeerde Staten. Kosten Wanneer het baggeren kan be ginnen, hangt af van het minis terie van Landbouw, Natuur en Visserij. Het waterschap heeft de kosten van het gehele project geraamd op achthonderddui zend gulden. Het schap rekent op een forse toelage (zo'n zes a zeven ton) uit het Haagse potje Overlevingsplan Bos en Natuur Effectgerichte Maatregelen. Het ministerie heeft de behan deling van de subsidieaanvraag al met twee maanden uitgesteld. Als dit nogmaals wordt uitge steld, loopt het project nog meer vertraging op. Pas als de subsi die binnen is, kan het water schap op zoek naar een aanne mer. Toch wil het waterschap nog voor 2002 beginnen met baggeren, laat een woordvoer ster weten. er eerst gebieden worden aange wezen waarvoor een dergelijk verbod geldt. Het dagelijks ge meentebestuur meldt in een brief aan de dorpsraad dat dit op korte termijn gebeurt. Daar aan voorafgaand wil Veere overleg voeren met de verschil lende dorpsraden over dit on derwerp. De Serooskerkse dorpsraad heeft ook gevraagd om over kapping van een fietsenstalling bij verenigingsgebouw De Zandput. Omdat de stalling niet overdekt is zetten mensen bij slecht weer hun fiets in de over dekte entree van het gebouw. In een brief aan het college stelt de dorpsraad dat bezoekers aan de gymzaal en het zwembad hier door 'belemmerd' worden. Bo vendien, zo stelt de raad, wordt de nooduitgang hierdoor ge blokkeerd. De gemeente Veere laat in een antwoord weten dat het aanbrengen van een over dekte fietsenstalling niet is op genomen in de begroting 2001. Het verzoek wordt meegenomen bij het vaststellen van de ge meentebegroting 2002. door Mario Wisse SEROOSKERKE - De gemeen te Veere heeft de dorpsraad van Serooskerke laten weten op dit moment niets te kunnen doen aan de overlast van geparkeerde vrachtwagens. B en W moeten eerst gebieden aanwijzen waar voor een parkeerverbod geldt, schrijft het college in een brief aan de dorpsraad. Een aantal inwoners van Se rooskerke ondervindt hinder van de vrachtwagens, die bin nen de bebouwde kom staan. „Je kunt je die hinder toch wel voorstellen. Stel dat er een knots van een vrachtwagen voor je deur staat", zegt J. L. Passe nier, secretaris van de Seroos kerkse dorpsraad. Hij begrijpt de chauffeurs ook wel. „Ze zet ten hun vrachtwagen natuurlijk zo dicht mogelijk bij hun huis om er op te kunnen letten." Volgens het Veerse college is er weliswaar een parkeerverbod voor grote voertuigen in de Al gemene Plaatselijke Verorde ning opgenomen, maar moeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19