Tribunaal eist uitlevering VS betuigen spijt over vliegincident met China Overleg Midden-Oosten temidden van geweld Koersk had mogelijk kernwapens aan boord Poetin onder vuur na overname van Russische tv-zender België roept ambassadeur - op het matje Joegoslavië verplicht om Milosevic naar Den Haag te sturen Zonnevlam mist aarde Chili schaft doodstraf af Voronin president Moldavië Cel voor aanslag op synagoge Zimbabwe beperkt persvrijheid Rwandezen naar Brussel voor proces volkenmoord Verstekelingen dood in vliegtuig Sojojdj O?9 jlooulJ OO ööflt Slö ■ircon eJtn? Europarlement tevreden over kasbeheer Commissie donderdag 5 april 2001 BRUSSEL - De Vlaamse minis ter-president Dewael roept de Nederlandse ambassadeur in p Brussel op het matje. Dewael pi vindt de kritische reactie van f ambassadeur Van Dongen op een brief van zijn hand over het gebruik van het Nederlands on aanvaardbaar. De ambassadeur wordt na de paasvakantie ontboden. De be wuste brief is gestuurd aan alle ambassades in België. Daarin wijst Dewael erop dat het Ne derlands de officiële taal is van de meeste Belgen en van Vlaan deren. Maar vanuit het Vlaamse pu bliek en het Vlaams parlement 3| wordt herhaaldelijk gesigna- 9 leerd dat vele ambassades op I geen enkele wijze in het Neder- jf lands kunnen communiceren met de Vlaamse burgers, zo 'c' schrijft Dewael. Ambassades v' zouden dan ook het Nederlands !.c' actief in alle communicatie moeten stimuleren. Q Over de reactie van Van Dongen is Dewael echter niet te spreken, a: Van Dongen zou hebben gemeld dat er geen problemen zijn in de Nederlandstalige communica- 31 tie. Hij vraagt zich af of de brief e: geen intern Belgisch of Vlaams probleem is. ,,In uw land is taal s bij uitstek een politiek vervoer middel." Van Dongen stelt dat het corps diplomatique zich partij voelt gemaakt in een tegenstelling waarin ze geen partij wil of kan I zijn. Volgens hem getuigt de brief van een gebrek aan hoffe lijkheid. Dewael schreef juist dat 'een minimale hoffelijkheid J tegenover het Nederlands be- i staat uit een gepaste vermelding in het telefoonboek en een dege lijk onthaal in het Nederlands'. ANP/Belga (Advertentie) van onze redactie buitenland BELGRADO - Joegoslavië is verplicht Slobodan Milosevic onmiddellijk uit te leveren aan het Joegoslavië-Tribunaal. Als justitie in Belgrado haar onder zoek naar corruptie en machts- bruik wil voortzetten, kan Milosevic daarover in de VN- gevangenis in Seheveningen verder worden ondervraagd. Hierop hebben naaste mede werkers van president Jorda en hoofdaanklaagster Del Ponte van het tribunaal gisteren ge wezen. President en hoofdaan klaagster hebben de chef van de griffie van het tribunaal. Holt huis. gemandateerd nog eens aan de Joegoslavische en Servi sche autoriteiten uiteen te zet ten wat him wettelijke verplich tingen zijn. Holthuis vertrok gistermiddag naar Belgrado. Bourgon, kabinetschef van Jor da, herinnert aan het uitgangs punt dat Joegoslavië net als elke VN-lidstaat verdachten moet. uitleveren die zijn aangeklaagd door het tribunaal, dat door een bindend besluit van de Veilig heidsraad is opgericht. Daar naast is er echter sprake van een 'bijzondere situatie'. Dat ligt aan het feit dat Joegoslavië Milosevic wenst te vervolgen voor misdaden onder zijn natio nale strafrecht. Holthuis zal in Belgrado nog eens een tenlastelegging en een arrestatiebevel van het tribu naal overhandigen. Bovendien wint hij informatie in over de Joegoslavische beschuldigin gen aan het adres van Milosevic. Volgens Joris, adviseur van hoofdaanklaagster Del Ponte, heeft deze geen bezwaar tegen het Joegoslavische onderzoek. Zij is ook bereidBelgrado te hel pen bij het onderzoek naar Milosevic' financiële malversa ties met het bewij smateriaal dat het tribunaal de afgelopen jaren heeft vergaard. Maar over de verplichting Milosevic naar Den Haag te sturen 'valt niet te onderhandelen'. Het tribunaal wil in Belgrado dan aan ook aandringen op een concrete da tum voor de uitlevering. De Joegoslavische minister van Justitie Grubac maakte dinsdag bekend dat een wetsontwerp over samenwerking met het tri bunaal intussen gereed is. De wet zou na aanvaarding door het federale kabinet en parle ment, op zijn vroegst eind mei in werking kunnen treden. De wetstekst biedt ruimte voor de uitlevering van Joegoslaven. De minister tekende overigens aan het 'goed zou zijn' als Milosevic in eigen land voor oorlogsmis daden wordt berecht. ANP/RTR Een Israëlische bulldozer sloopt een Palestijns huis in Hebron. foto Hossam Abu Alan/EPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Peres, en de Palestijn se minister voor Internationale Samenwer king, Shaath, hebben elkaar gisteren in Athene gesproken. Sinds de onderhande lingen in januari in de nadagen van het be wind van premier Barak kwamen de partij en niet op zo'n hoog niveau bijeen. Het was het eerste openlijk gemelde overleg sinds Sharon tot regeringsleider van Israël werd gekozen op 6 februari. De nieuwe pre mier wilde aanvankelijk beslist niet met de Palestijnen praten als het geweld niet eerst was gestopt. Hoewel de schermutselingen geenszins afnemen, lijkt er volop beweging aan het diplomatieke front. De Verenigde Staten, die zich sinds het aan treden van president Bush op de vlakte hiel den, hebben aangekondigd mee te doen in een nieuwe onderhandelingsronde. Volgens de Palestijnse minister van Infor matie, Rabbo, overwegen de Palestijnen om 'de komende dagen' een delegatie naar Was hington te sturen om met de Amerikanen te praten. Mogelijk volgt daar dan een bijeen komst op waarbij ook Israëlische afgevaar digden bij zijn, aldus Rabbo. Volgens Rabbo heroverwegen de VS hun afwachtende hou ding omdat 'de schade' mogelijk groter is als ze aan de kant blijven staan. Het geweld ging gisteren in alle hevigheid door. In de nachtelijke uren bestookte Israël de strook van Gaza met tientallen raketten. Zeker dertig mensen zijn gewond geraakt. Jeruzalem wilde hiermee een mortieraanval op een kolonistendorp vergelden waarbij een Israëlische baby gewond raakte. Ook overdag kwam het tot schermutselin gen. RTR/ANP/AFP LONDEN - De grootste zonnevlam in jaren heeft de aarde grotendeels gemist. Dat hebben astronomen gisteren gemeld. De enorme energiegolf zorgde wel voor enkele storingen, maar lang niet zoveel als de grote zonnevlam van 1989. De zonnevlam van deze week was de grootste sinds de invoe ring van moderne meetmethodes in 1979. Een stroom van kleine elektrische deeltjes die tienduizend keer zo groot was als normaal flitste langs de aarde. Mogelijk heeft de vlam enige schade aangericht aan appara tuur in satellieten. Een soortgelijke uitbarsting in 1989 stelde een elektriciteitscentrale in Canada buiten werking, waar door zes miljoen mensen urenlang zonder stroom zaten. ANP SANTIAGO - Het Chileense Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag met 66 tegen 37 stemmen ingestemd met de afschaf fing van de doodstraf. De Senaat had er al mee ingestemd. De doodstraf werd zelden meer toegepast. Minister Gomez van Justitie noemde de doodstraf 'inhu maan'. ,,Dit is een historische dag, omdat we iets bereikt heb ben, wat een paar jaar geleden nog ondenkbaar was", zei hij. De laatste keer dat in Chili de doodstraf werd uitgevoerd was in 1985, onder het militaire bewind van generaal Augusto Pi nochet. De zwaarste straf zal nu levenslange gevangenisstraf worden, met na vertig jaar de mogelijkheid om gratie te vra gen. De president zal de nieuwe wet naar verwachting volgen de week ondertekenen. AP CHISINAU - Het parlement in de voormalige sovjetrepubliek Moldavië heeft gisteren de communistische leider Vladimir Voronin tot president gekozen. Het gebeurde al vaker dat een communistische partij-topman president werd in een voormalige sovjetrepubliek. Voronins partij behaalde in februari een krappe absolute meerderheid van 50,2 procent bij de parlementsverkiezingen. Moldavië is een van de armste landen van Europa en is voor bijvoorbeeld energievoorziening volledig afhankelijk van Rusland. Met de terugkeer van de communisten zal de band met Moskou waarschijnlijk nog sterker worden. DPA/ANP DÜSSELDORF - Een rechtbank in Düsseldorf heeft gisteren een Duitser veroordeeld tot 27 maanden gevangenisstraf we gens een aanslag op een synagoge in de West-Duitse stad. Zijn helper kwam er met een voorwaardelijke celstraf van af. De twee probeerden in oktober vorig jaar de gebedsruimte in brand te steken. De aanslag leidde tot grote ongerustheid on der de Duitse bevolking. De beide daders zeiden dat zij met hun daad hun woede over het optreden van Israël tegen de Pa lestijnen wilden afreageren. DPA HARARE - Het parlement van Zimbabwe heeft gisteren inge stemd met een nieuwe perswet. De oppositie is fel tegen de wet, omdat die de onafhankelijke zendgemachtigden sterk aan banden legt. President Moegabe moet de wet nog onder tekenen, maar dat is een formaliteit. Volgens critici wil Moegabe met de wet voorkomen dat er in de aanloop naar de presidentsverkiezingen van komend voor jaar kritisch wordt bericht over de president en zijn Zanu-PF, die een meerderheid heeft in het parlement. Krachtens de n ieuwe wet moeten alle onaf hankeli j ke omroepen aan het mi nisterie van Informatie een uitzendvergunning vragen. Die vergunning kan op elk moment worden ingetrokken. AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Zo'n 170 getuigen zullen half april in Brussel ver schijnen op een proces tegen vier Rwandezen die worden be schuldigd van deelname aan de volkenmoord in Rwanda in 1994. Tientallen onder hen zul len speciaal voor het proces overkomen uit Rwanda en in mindere mate Burundi. Het Belgische ministerie van Justitie neemt de kosten van op vang en transport voor haar re kening. De buitenlandse getui gen worden ondergebracht in de Koninklijke Militaire School in de Belgische hoofdstad. De verdachten, de 'Vier van Bu- tare', worden verdacht van moord en doodslag. Het proces, dat op 17 april begint, duurt vier tot zes weken. Een wet uit 1993 maakt Belgi sche rechtbanken bevoegd voor misdaden van internationaal recht en schendingen van het oorlogsrecht. Twee jaar geleden werd de wet nog eens uitgebreid tot misdaden tegen de mense lijkheid en volkerenmoord. De Vier van Butare worden niet voor de laatste twee vervolgd omdat het onderzoek tegen hen voor de wetsaanpassing begon. Onder de vier zijn twee normen uit een klooster vlakbij de plaats Butare. Zij weigerden destijds talrijke mensen op te vangen, die hun toevlucht zoch ten in het klooster. De zusters le verden hen op die manier over aan de moordenaars. Ook in het klooster werden honderden mensen om het leven gebracht door moordcommando's. Het is de eerste keer dat mogelij - ke betrokkenen bij de volkeren moord in het Afrikaanse land voor een juryrechtbank terecht staan. ANP/Belga BOGOTA - Twee verstekelin gen, die zich in de neuswielkast van een toestel met bestemming Miami hadden verstopt, zijn gisteren bij een voorzorgslan ding in de Colombiaanse stad Cali om het leven gekomen, zo hebben de autoriteiten gemeld. De piloten van de DC-8 van de Amerikaanse vrachtmaat schappij Arrow Air waren net in Cali opgestegen toen zij ontdek ten dat het neuswiel niet goed was ingetrokken. Daarop beslo ten zij voor de zekerheid terug te gaan. Het toestel kwam nogal hard neer op de landingsbaan. Mis schien heeft dat de dood van de mannen veroorzaakt. Het niet goed sluiten van de neuswiel kast is mogelijk veroorzaakt door de spullen die de mannen daar voor de reis hadden opge slagen: een zuurstoftank, kle ding en voedsel. AP (Advertentie) Sicilia citroen- of limoensap Per stuk a 115 ml. Met Klantenkaart 50% korting 1*79" Per liter f7,74 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben gisteren een eer ste voorzichtige stap gezet op weg naar de oplossing van het diplomatieke geschil met China over het spionagetoestel. Zon dag kwam het vliegtuig in botsing met een Chinees ge vechtsvliegtuig en maakte een noodlanding op het Chinese ei land Hainan. Het Witte Huis betuigde giste ren zijn 'spijt' over het incident en over de vermissing van de pi loot van het Chinese F-8 jager. Tijdens de spijtbetuiging ver klaarde de zegsman echter wel dat de VS niet schuldig zijn en dat het incident zich voordeed in het internationale luchtruim. Ook minister Powell van Bui tenlandse Zaken noemde de botsing spijtig. Hij drong aan op een snelle afhandeling van het geschil. „Het spijt ons dat het Chinese vliegtuig niet veilig wist te landen en het spijt ons dat de Chinese piloot om het le ven is gekomen maar we moeten nu verder en dit oplossen", al dus de bewindsman. Eerder op de dag leek het diplo matieke geschil nog in een volle dige impasse te zitten. Zowel Washington als Peking hielden voet bij stuk. Het Witte Huis volhardde in zijn weigering excuses aan te bieden voor de botsing tussen het Chi nese gevechtsvliegtuig en de Amerikaanse EP-3E Aries II. ,,De regering van de Verenigde Staten ziet geen reden voor ex cuses. Ons vliegtuig vloog in het internationale luchtruim en de bemanning heeft niets fout ge daan." De Chinese president Jiang her haalde gisteren de eis dat Was- -r Een Chinees marineschip zoekt naar de vermiste gevechtspiloot. hington zich verontschuldigt voor de botsing ,,De Verenigde Staten moet hun verontschuldi gingen aanbieden voor dit incident en alle verantwoorde lijkheid dragen voor de conse quenties", zo zei het staats hoofd. Een dag eerder riep hij de VS op alle spionagevluchten langs de kust van China onmid dellijk te staken. Peking ont bood de Amerikaanse ambassa deur gisteren om te klagen over de Amerikaanse 'arrogantie'. Minister Tang van Buitenlandse Zaken verweet de VS kreupele argumenten te gebruiken, waarheid en onwaarheid door elkaar te halen en ongefundeer de beschuldigingen aan het adres van China te uiten en eiste eveneens excuses. Ambassa deur Prueher weigerde dat ech ter. Amerikaanse diplomaten beklaagden zich over het feit dat ze alleen maar te maken krijgen met provinciale ambte naren uit de lagere echelons die niet de bevoegdheid hebben een beslissing te nemen over het vrijlaten van de Amerikaanse bemanning. Dinsdagavond kre gen ze voor het eerst toegang tot de 21 mannen en drie vrouwen die worden vastgehouden. Ultra-geheim De bemanning zou volgens het Pentagon voor de noodlanding op Hainan de ultra-geheime ap paratuur aan boord van het toe stel nog hebben weten te vernie- foto Wang Jianmin/AP tigen. De relatie tussen de VS en China staat sinds het aantreden van Bush onder zware druk. De Republikeinen zijn veel minder geneigd om Peking tegemoet te komen. Tijdens het hoogtepunt van de diplomatieke crisis zou het Wit te Huis overwogen hebben zelfs sancties in te stellen tegen Chi na. Powell liet doorschemeren dat de voorgenomen reis van Bush naar de Volksrepubliek eind dit jaar wel eens op de tocht zou kunnen komen te staan. Ook zouden de Verenigde Staten dwars kunnen gaan liggen bij een mogelijke toetreding van China tot de wereldhandelsor ganisatie WTO. ANP/RTR/AFP KQUMar van onze redactie buitenland OSLO - De in augustus vorig jaar gezonken Russische kernonderzeeër Koersk had kernwapens aan boord. Dat meldt het Noorse persbureau NTB op gezag van het hoofd van een Russische commissie die de ramp in de Barentszzee onderzoekt. De expert, Grigori Tomtsjin, sprak op de Noorse televisie over het ongeval waardoor destijds alle 118 bemanningsleden om het leven kwamen. Volgens een zegsman van het Noorse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Moskou steeds ontkend dat er atoomwapens aan boord waren. Hij kon het bericht van de Rus overigens bevestigen noch ontkennen. Een officier van de Russi sche vloot noemde de uitlatingen van Tom tsjin gisteravond absurd. Een onderzeeboot op oefening heeft nooit kernkoppen bij zich, zei hij. Een internationaal consortium waarvan de Nederlandse bedrijven Smit Internationale (voorheen Smit Tak) en Heerema deel uit maken is aangezocht om de Koersk te ber gen. Die klus zou volgens de jongste berich ten in augustus moeten beginnen. Smit Internationale weet nog niets van kernwapens aan boord.Als het klopt, moe ten we heel voorzichtig te werk gaan, maar dat moesten we toch al omdat het een nucle aire onderzeeër betreft", reageert een woordvoerder. Smit Internationale weet overigens nog steeds niet of ze de Koersk gaat bergen. „Daarover zijn we nog steeds in onderhan deling met de Russen. Vooral het financiële aspect is een struikelblok.AFP/DPA/ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - In Rusland is boos gereageerd op de overname van de laatste onafhankelijke tele visiezender NTV door het staatsgasbedrijf Gazprom. Daarmee heeft president Poetin het laatste kritische geluid in de ether onder zijn controle ge bracht. De journalisten van NTV pro testeerden gisteren tegen de overname. Velen van hen brach ten de nacht van dinsdag op woensdag door in televisietoren Ostankino. Ook het parlement was kritisch over het muilkor ven van NTV. Poetin zegt niets met de overname te maken te hebben. De voorzitter van de Europese Unie, Zweden, reageerde even eens bezorgd op de ontwikke lingen. Stockholm noemt de verandering van eigenaar niet temin normaal binnen een markteconomie. Gazprom ontsloeg dinsdag het oude bestuur en benoemde zes van de negen leden van een nieuw bestuur onder leiding van de omstreden Amerikaanse bankier Boris Jordan. Het per soneel heeft aangekondigd niet met het nieuwe bestuur te zullen samenwerken. Gazprom heeft sinds november 46 procent van de aandelen van NTV in handen Later kreeg het bedrijf in feite de macht in handen, waardoor Gazprom de posten in het be stuur opnieuw kon verdelen. Inmiddels onderhandelt de vroegere eigenaar van NTV, Vladimir Goesinski met Ted Turner (de oprichter en voorma lig eigenaar van CNN), over de verkoop van zijn belangen in de zender. Volgens waarnemers gaat het om een derde van de aandelen. Afgevaardigden van Turner hebben later deze week in Euro pa een ontmoeting met verte genwoordigers van Gazprom. Naar verluidt zal Turner eisen dat Jordan vertrekt. Turner zou alleen maar bereid zijn een aan deel te kopen en te investeren in NTV als hij het recht krijgt het bestuur en dagelijkse leiding van de zender te benoemen. Een woordvoerder van CNN zei dat Turner privé in actie is geko men. Goesinski is directeur en eigenaar van het mediaconglo- meraat Media-Most, waar NTV onderdeel van was voor de koop van aandelen door Gazprom(- Media). Hij is voortvluchtig voor de Russische justitie en in middels in Spanje aangehou den. DPA/AFP/RTR van onze redactie economie STRAATSBURG - Het Euro pees Parlement (EP) vindt dat er verbetering zit in het financieel beheer van de Europese Com missie. Het parlement heeft daarom gisteren besloten goed keuring te verlenen aan de ma nier waarop de commissie de begroting van 1999 heeft uitge voerd. Het is voor het eerst sinds jaren dat het EP deze zogeheten kwijting meteen verleent. In 1999 trad de huidige commis- sie-Prodi aan, nadat haar voor gangster onder leiding van San- ter had moeten opstappen wegens beschuldigingen van gesjoemel en vriendjespolitiek. Volgens het EP is sindsdien be ter omgesprongen met de Euro pese financiële middelen. Ook de Europese Rekenkamer heeft dat al vastgesteld. PvdA-Europarlementariër Van Huiten vindt zelfs dat de com- missie-Prodi heeft gezorgd voor een 'trendbreuk', ook in de ma nier waarop zij omgaat met het parlement. „Op onze vragen over de begroting '99 hebben wij zeer gedetailleerd antwoord ge kregen. We kregen ook toegang tot vertrouwelijke documenten. Dat was onder de commissie- Santer wel anders. Maar we moeten afwachten of die trend breuk ook zal leiden tot een per manente ommezwaai." Het parlement heeft op een aan tal onderdelen nog wel kritiek. Zo is het niet echt tevreden over de manier waarop een oude fraudezaak met botersubsidies is afgehandeld. Maar ze vindt het in elk geval positief dat de commissie erkent dat deze af faire, die nog dateert uit de pé- riode-Santer, niet afdoende ori- derzocht is. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5