Eerste deel woonboulevard klaar Zeeuws Museum neigt naar duurste aanpak PZC Ben Pluijmers heeft bewust hoog ingezet Nieuwe Etos en uitgebreide AH in Axel Kritiek op Borsels veto tegen andere opzet afvalorgaan Trechter 5 trakteert op kunstprogramma ,23 Feestelijke opening in Bergen op Zoom komt vier maanden later dan gepland in detail ondernemend zeeland Ja 'méltl 'W t Restaurant in Westkapelle overgenomen Tasjesdief Abdij gesprek met Oosterhuis Zeeuwse kunst in Oostende Open dag 7 april 10.00-15.00 uur kunst cultuur donderdag 5 april 2001 door Desirée Schouten BERGEN OP ZOOM - De eer ste fase van de woonboulevard aan de Konijnenburgweg in Bergen op Zoom is klaar en zal op donderdag 12 april officieel en feestelijk worden geopend. Met de bouw van het tweede, kleinere gedeelte wordt naar verwachting in juli begonnen. Dit moet voor het eind van het jaar voltooid zijn. Enige jaren geleden kwam pro jectontwikkelaar Gebri Inter national BV met een voorstel voor de ontwikkeling van een meubelboulevard aan een ge deelte van de Konijnenburg- Archer Systems VOF aan de Langeviele in Middelburg is failliet. Het bedrijf van Stef- aan Ismet en zijn medevennoot Sandra Poortvliet leverde computers, soft- en hardware aan bedrijven. Om te beginnen vanuit de woning aan de Mid delburgse Agaat en vanaf de cember 2000 vanuit de nieuwe winkel aan de Langeviele. De eigenaren wilden vanuit deze vestiging de particuliere markt veroveren. Decorette aan de Segeer- straat in Middelburg houdt van 12 tot 22 april een zonwerings how. Tijdens de presentatie zijn onder meer diverse luxaflexen, vouwgordijnen, paneelsyste men en jaloezieën te zien. Maar ook het nieuwste luxaflexpro duct, de luminette, wordt ge toond. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. weg tot aan het Papegaaiplein. De gemeente Bergen op Zoom toonde zich enthousiast over dit plan. Gebri-woordvoerder J. van Hapert: ,,Het geheel wordt twintigduizend vier kante meter. De eerste fase van zestienduizend vierkante me ter is nu voltooid, helaas wel wat later dan de bedoeling was. Dit deel had voor kerst al klaar moeten zijn." De meubelboule vard bestaat uit drie gebou wen. De tweede fase van vier duizend vierkante meter wordt aan een van deze panden aan gebouwd. Voor en achter de ge bouwen komt parkeergelegen heid en groenvoorzieningen. De verhuurde winkelruimten variëren in oppervlakte van duizend tot zo'n drieduizend vierkante meter. Van Hapert: ,De kleinste unit is eigenlij k de Délifrance met haar 150 vier kante meter. Dat is de horeca gelegenheid, waar men even op het terras kan plaats nemen." Alle winkelruimtes, op twee na, zijn al verhuurd, ook die van de tweede fase. Over de laatste twee lopen onderhan- De nieuwe Etos-vestiging in Axel. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst AXEL - De klanten werden gisteren in het pand aan het Axelse Szydlowskiplein ver welkomd met koffie en gebak. Behalve bij kruidenier Albert Heijn en boekhandel Bruna kunnen de mensen nu ook bij dro gisterij Etos terecht. De ondernemersfa milie Luitjens exploiteert de drie winkels in het complex. Etos was gisteren voor het eerst open, Al- bert Heijn en Bruna - die maandag en dins dag' gesloten waren - heropenden feeste lijk. Het echtpaar Luitjens en hun zoon Daniël zagen mogelijkheden voor de ope ning van een Etos-filiaal, omdat één van de drie Axelse drogisterijen onlangs de deuren sloot. Het winkelcomplex was groot genoeg voor uitbreiding met de dro gisterij. De inrichting van de Etos was te gelijkertijd een mooie aanleiding voor een totale verbouwing van de Albert Heijn-su- permarkt. Het binnenkomen op het 'winkelplein' is nu al een feest. De klant die bloemen, rook waar of een telefoonkaart wil hebben, kan dat direct bij de ingang kopen. Hij heeft vandaar direct goed zicht op de drie win kels: Albert Heijn, Etos en Bruna (waarin het postkantoor van de PTT gevestigd blijft). De Axelaars konden bij AH altijd al kiezen uit een behoorlijk assortiment, maar voor verse artikelen waren voorheen te weinig koelingen aanwezig. Vooral het vers- en gemaksvoedsel is sterk uitge breid. Zo kunnen klanten tegenwoordig uit zo'n dertig soorten verse vis kiezen en hebben ze een veel ruimere keus uit bui tenlandse kazen en vleeswaren. Nieuwe ovens zorgen voor een groter aanbod aan verse broden. De nieuwe winkels en de positieve reacties van grote aantallen klanten gaven Elly Luitjens een 'apetrots' gevoel. Ze was vooral blij met de grote belangstelling van oude en nieuwe klanten tijdens de ope ningsdag. „De klanten hebben de laatste twee maanden toch behoorlijk wat last on dervonden van de verbouwingen. Ze zijn echter toch blijven komen en daar heb ik grote bewondering voor." De mensen die de familie Luitjens felici teerden met de nieuwe zaak, complimen teerden tegelijkertijd zichzelf, wilde Elly Luitjens maar zeggen. delingen met gegadigden. De zaken van Beter Bed, Velle- koop Keukens, Roobol woon winkels en Roobol tuin en ser re, TMC, Leen Bakker en Otak zijn al open; Kwantum opent op 10 april. ,,De bedrijfsnaam is Themacentrum Bergen op Zoom", verduidelijkt Van Ha pert. „Het thema is wonen en vrije tijd en dan echt alles op dat gebied bij elkaar in één centrum. In de volksmond heet het natuurlij k gewoon meubel- of woonboulevard. Geeft niets, als de klant maar weet waar hij moet zijn." Wethouder econo mische zaken C. W. M. van der Weegen van Bergen op Zoom verricht 12 april de opening. In het daarop volgende weekein de zijn er voor de klanten di verse activiteiten. WESTKAPELLE - Café-res taurant 't Raedthuijs aan de Markt in Westkapelle is begin dit jaar overgenomen door Jan en Hannie de Witte. De vorige eigenaren, de familie Van Hoe pen, hebben het bedrijf 38 jaar gerund. Het vlees- en visspeci- aliteitenrestaurant gaat mor gen open met een receptie van af 19.30 uur. Jan en Hannie de Witte zijn al eigenaren van brasserie-vista- ria De Fontein, eveneens aan de Markt in Westkapelle. Met hun zoons Jeroen, Ramon en Pascal hebben zij in januari een vennootschap opgericht. Zij exploiteren beide restau rants gezamenlijk. De pui en het interieur van 't Raedthuijs zijn vernieuwd en de toiletgroep is gemoderni seerd. De kaart werd met een maandelijks dijkwerkermenu en keuzemenu veranderd. Vol gens Jan de Witte is het restau rant gericht op een iets luxer publiek dan De Fontein. Beide zaken vullen elkaar mooi aan. Het specialiteitenrestaurant heeft binnen 58 zitplaatsen en 100 plaatsen op het terras. door Rinus Antonisse NIEUWDORP - Het dagelijks bestuur van Borsele loopt erg hard van stapel met het onwrik bare 'nee' tegen omvorming van het Openbaar Lichaam Afval- stoffenverwijdering Zeeland tot een Zeeuws reinigingsbedrijf. Het college constateert dat het plan hiervoor vol gaten zit en al leen maar bestuurlij ke en finan ciële risico's oplevert. Dat is wel erg kort door de bocht, bleek gisteren tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van OLAZ in Nieuwdorp. De zeventien deelnemende ge meenten in OLAZ is gevraagd of ze in beginsel kunnen instem men met een nieuwe organisa- tieopzet van de gemeenschap pelijke regeling. Is dat het geval, dan kunnen gemeenten aange ven of ze gebruik willen maken van de (nieuwe) mogelijkheid dat OLAZ ook het huisvuil gaat ophalen. Als daarover duide lijkheid is, dan kan nader wor den ingegaan op zaken als zeg genschap gemeenten, bezetting ophaalauto's, fiscale gevolgen, reorganisatiekosten, sociaal statuut. Voorzitter K. G. van der Hoofd (Terneuzen) constateer de dat de Borselse opstelling bijna lijkt op een motie van wantrouwen tegen het beleid van OLAZ. Dat vond hij onge past, aangezien de gemeente via haar vertegenwoordiger (die ook nog vice-voorzitter van de gemeenschappelijke regeling is) net zo goed mede-verantwoor delij k is voor de gang van zaken Dat heeft zelfs een extra accent, aangezien de stortplaats in het Sloe binnen de grenzen van Bor sele ligt. Communiceren Wethouder J. Houmes (Veere) vroeg om de tekst van het Bor selse raadsvoorstel. „Ik wil de zaak niet op scherp stellen, maar het is jammer dat Borsele met de afwijkende mening over OLAZ nu naar buiten komt." Zijn collega J. A. Bliek (Rei- mers waal) merkte op dat niet de gedachte mag ontstaan dat Bor sele even dwars door de zorg vuldige voorbereidingen voor een reorganisatie heen fietst. Een wat gisser communiceren van Borsele had veel irritatie kunnen voorkomen, meende wethouder L. H. Wille (Oost burg). Wethouder A. F. R. van Opdorp van Borsele herinnerde eraan dat zijn gemeente altijd tegen onderzoek naar een OLAZ nieu we stijl is geweest en er ook niet aan meegedaan heeft (samen met Vlissingen). Hij zei dat het raadsvoorstel niet inhoudt dat er geen vertrouwen is in OLAZ. De wethouder zegde toe het raadsvoorstel aan de gemeenten te zullen toezenden. Directeur P. Louwman erkende volmondig dat over een aantal zaken nog onduidelijkheid bestaat. Dat kan ook niet anders, omdat eerst de gevoelens van de gemeenten bekend moeten zijn. Die moeten voor de zomer hun mening be palen. De opstelling van Borsele is ko ren op de molen van Delta Nuts bedrijven. Dit openbare nutsbe drijf (eigendom van provincies en gemeenten in Zuidwest-Ne derland) heeft in het geheim een plan gemaakt voor oprichting van de besloten vennootschap Delta Milieu Services, die ook huisvuil bij de gemeenten wil gaan inzamelen. Daarover vindt binnenkort overleg plaats tussen OLAZ en Delta, omdat de plannen van beide bedrijven elkaar doorkruisen. In de wan delgangen viel te vernemen dat de Borselse opstelling niet zo vreemd is, gezien het directe lijntje dat de gemeente via een commissariaat van burgemees ter J. L. M. Mandos met Delta Nutsbedrijven heeft. OOSTBURG - Een 62-jarige in woonster van de gemeente Tho- len is gisteren omstreeks elf uur op de Markt in Oostburg een tas met daarin enkele honderden guldens en persoonlijke papie ren kwijtgeraakt. Zij hadbij een kraam inkopen gedaan en ver gat haar tas mee te nemen. Toen zij terugging, was die vex-dwe- nen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Amersfoortse adviesbureau Twynstra Gudde heeft twee wegen uitgestippeld naar een 'gastvrij, toegewijd en verrassend' Zeeuws Museum met een 'sprankelend' imago. De optimale variant vergt een investering van 12,6 miljoen gulden, voor de basisvariant is 8,9 miljoen gul den nodig. Beide scenario's gaan ervan uit dat Historama verdwijnt. Gisteren ovei-handigden de onderzoe kers B. Pluijmers, H. Reedijk en P. Dou- wes van Twynstra Gudde hun defini tieve beleids- en bedrijfsplan, getiteld 'Nieuw Zeeuws Museum', aan voorzit ter M. Steenbeek van het Zeeuws Mu seum. Het is in twee maanden opge steld, voor Pluijmers reden om te spre ken van een 'snelkookplanpi-oces'. Het rapport is een gedetailleerde versie van de presentatie die de dxie onder zoekers vorige week verzorgden voor Statenleden en Middelburgse gemeen teraadsleden. Ze stellen twee vaxian- ten voor-. De optimale of plusvaxiant brengt het museum 'op Deltahoogte'. Alle mogelijkheden van het Abdijcom plex worden daarbij benut en de handi caps 'vernuftig geneutx-aliseex-d'. Het museum zal verhalen over de Zeeuwse geschiedenis vexiellen met behulp van de nieuwste interactieve technieken. De personele bezetting wordt meer dan verdubbeld (van twaalf naar vijfen twintig formatieplaatsen) en het be- zoekei'saantal stijgt van 35.000 (in 1999) naar 70.000. Als huisbaas dient de provincie in één keer zeven miljoen gulden in de vex-bouw te investeren. De investering voor inrichting en inventa ris komt uit de exploitatie die wordt ge raamd op 6,5 miljoen gulden per jaar. Daai-van wordt 4,8 miljoen gulden ge subsidieerd door provincie en gemeen te Middelburg (nu steunen die het Zeeuws Museum jaarlijks met 1,5 mil joengulden). Ambities Bij de basisvax-iant (een actief museum) krijgt het gebouw een stevige opknap beurt, wordt de organisatie uitgfbreid tot twintig formatieplaatsen en komt het bezoekex-saantal op 55.000. Een echte vernieuwing vindt volgens Twynstra Gudde in dit geval niet plaats. Directe verbouwingskosten zijn 5,7 miljoen gulden, de exploitatie komt op 4,6 miljoen gulden met een jaarlijkse subsidie van 3,5 miljoen gul den. Pluijmers gaf aan geen voorkeur te hebben voor één van de scenario's, maar wees erop dat alleen bij de plus vaxiant de door alle betrokkenen hoog opgeschroefde ambities worden waar gemaakt. „De plusvaxiant levert een museum op om trots op te zijn, de basis variant een museum waar je je niet over hoeft te schamen." In de bijlage beschrijft het beleidsplan nog een nulvaxiant, waarbij eigenlijk alleen het gebouw wordt opgeknapt. Daarvoor is nog altijd een investexing van in totaal 5,9 miljoen gulden nodig. Provincie en Middelburg moeten in de ze variant de jaarlijkse subsidie verho gen van 1,5 naar 2,7 miljoen gulden, terwijl het bezoekex-saantal niet stijgt. Steenbeek wees dit scenario van de hand. „Dat is de boel afstoffen en weer terugzetten." Gedeputeei'de G. de Kok (cultuur) durfde niet zo ver te gaan, maar zei wel: „Als je besluit de boel zo af te stoffen, heb je wel een hele dure werkster-." Over enkele weken maakt het bestuur van het Zeeuws Museum een keuze uit de varianten. Steenbeek liet doorsche merden dat de plusvariant de voorkeur heeft. „We hebben nog niet gekozen, maar het is duidelijk dat de genoemde ambities voor een groot deel afkomstig zijn uit het Zeeuws Museum. Onze ver antwoordelijkheid is nu te streven naar een goed Zeeuws Museum voor een lengte van jaren." In juni kiest het da gelijks provinciebestuur een variant. Twynstra Gudde wil ook dat het Zeeuws Museum anders bestuurd wordt. De nieuwe directeur moet alle touwtjes in handen krijgen, gecontro- leerd door een Raad van Toezicht. De kosten voor inx'ichting en inventaris zijn bewust bij de exploitatie ondex-ge- bracht, zodat de directeur - en niet zijn subsidiegevers - bepaalt wanneer en hoe dat geld wordt ingezet. Ben Pluijmers van adviesbureau Twynstra Gudde. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Voor Ben Pluijmers van adviesbureau Twynstra Gudde was de klus bij het Zeeuws Museum een bijzon dere. Hij is in Vlissingen geboren en in Middelburg opge groeid. Als kind bezocht hij zo wel het oude museum aan het Hofplein in Middelburg als de latere vestiging in de Abdij. „Het grote wapen van schelpen en het planetarium, dat er nu niet meer is, maakten op mij als kind de meeste indruk." Pluij mers was aangenaam getroffen toen hij als projectleider de ver antwoordelijkheid kreeg over het schrijven van een beleids- en bedrijfsplan voor het museum waaraan hij zulke goede herin neringen bewaart. Hij heeft zich nooit afgevraagd waaraan hij was begonnen. „Ik vond het een groot voordeel dat het op het moment dat wij bin nenkwamen eigenlijk niet slechter kon met het Zeeuws Museum. De zalen waren leeg, de collectie was ingepakt, er waren geen bezoekers, de direc teur ging weg en de deur zat op slot. Soms moet je tijdens een onderzoek eerst nog door een dal, maar hier kon dat niet, want het museum zat op zijn ab solute dieptepunt. Dat is een mooie voedingsbodem voor ver andering. Als de klus dan ook nog eens in twee maanden moet worden geklaard, is voor ieder een duidelijk dat de handen uit de mouwen moeten." Volgens Pluijmex-s moest hij met zijn collega's wel eerst ergens doorheen breken. Een muur van scepsis, bij medewex-kers en bij de buitenwereld, en wat hij noemt een typisch Zeeuwse ka raktertrek om dingen ongezegd te laten. „We hebben zes work shops gehouden, wat uitzonder lijk veel is. Daarin hebben we de boel opengegooid door iedereen de dingen te laten benoemen." Het Zeeuws Museum was te ver gelijken met een auto die vast zat in de modder: Iedereen was wel aan het duwen, maar nie mand legde plankjes voor de wielen. Nu rijdt de auto weer en stapt iedei'een in. Alleen de be stemming is nog onduidelijk. „We hebben bewust hoog inge zet. We wilden niet het risico lo pen dat het straks weer bij nul eindigt. We hebben ook niet naar consensus toegewerkt. We hebben niet aan iedereen een bedrag gevraagd en vervolgens het gemiddelde genomen. Heel bewust zijn we van de inhoud uitgegaan. Wat we nu zeggen is: 'Realiseer je dat je in Zeeland iets moois in handen hebt'. Maal ais het stx-aks niet de optimale variant wordt, ben ik niet te leurgesteld. Daarvoor ben ik professional genoeg. We hebben twee goede varianten aange dragen. Wat ik wel leuk zou vin den, en dat appeleert aan het ge voel dat ik als kind had toen ik het Zeeuws Museum bezocht, is wanneer het museum op een mooie manier een Wunderkam- mer weet te maken van de col lectie van het Zeeuwsch Genootschap. Dat is een raritei tenkabinet, maar het is ook een foto Dirk-Jan Gjeltema bijzondere verzameling, die als geheel een prachtig beeld geeft van de samenleving en de men taliteit van de achttiende eeuw. Daarmee kun je verhalen ver-tel len." MIDDELBURG - Dichter, es sayist en bijbelvertolker Huub Oosterhuis (1933) komt woens dag 18 april voor het eerste Ab- dijgesprek naar de Nieuwe Kerk in Middelburg. Hij zal een korte inleiding houden over het the ma 'Een kerk van profeten', om daarna met de aanwezigen het gesprek daarover aan te gaan. Het gesprek met Oostex-huis is het eerste in een sex-ie. De bedoe ling is het gespx-ek op gang te brengen tussen kerk en samen- leving.Doel van de Abdijge- sprekken is kex-k en samenle ving nader tot elkaar te brengen. Bewust is niet voor lange lezingen gekozen, maar voor gesprekken over een kort en bondig ingeleid thema. Vx-oe- ger waren abdijen brandpunten van maatschappelijke, artistie ke en religieuze activiteiten. Met de naam Abdxjgesprekken wordt bij die traditie aangeslo ten. Aanvang: 20 uur. door Evelyne de Bruijn GOES - Kunstenaarscollectief Stichting Trechter 5 bestaat 5 april tien jaar. Het viert die mijl paal met het kunstprogramma 'Verder'. De aftrap is vanavond, als een op video opgenomen toe spraak van bestuursleden van Trechter 5 bij het vallen van de duisternis wordt geprojecteerd op de gevel van de voormalige drukkerij Oosterbaan aan de Westwal 45 in Goes. De gemeente Goes heeft dit pand, de locatie van de nieuwe schouwburg, tijdelijk ter be schikking gesteld aan Trechter 5, die er diverse activiteiten op touw zet. Op de begane gx-ond vindt het programma-onder- deel Cluster K plaats. Regionale kunstenaars pi'esenteren zich er vanaf 19 mei aan het publiek. Op de eerste verdieping worden enkele werkplaatsen ingericht voor het kunstenaarsinitiatief G2A uit Goes, waar belangstel lenden kunnen meekijken. In de linke:rvleugel bevindt zich het Tijdelijk Museum voor Niet Ge vestigde Hedendaagse Beelden de Kunst dat onderdak biedt aan een aantal nomadische kunstenaai-s. Op de buitenloca tie Oosterschans wox-dt met beeld en geluid tevens de noma dische bestaansvorm getoond. Op uitnodiging van muziekver eniging Advendo uit Wol- phaartsdijk levex-t Trechter 5 op 21 april met 'De Inbreuk' een bijdrage aan de jaarlijkse uit voering. De traditionele klan ken van de muzikanten van Ad vendo vormen een schijnbaar contrast met het beeld, geluid en de moderne techniek van kun stenaar Gerard Marinus Ver- kerke, maar het is de bedoeling dat er uiteindelijk een levendige harmonie ontstaat. Het concert in de Griffioen begint om 20 uur. Andere activiteiten die nog ge pland staan, zijn een debat over beeldende kunst en het kunst project 'Tag Tx*ack to the Ring' voor jongeren in de Goese woonwijken. Bij dit project geeft een aantal jongeren dat bedreven is in graffiti, op straat wox-kshops. Het resultaat wox-dt op billboards getoond aan de Ringbaan. Daarnaast ver schijnt er half mei een bijzonde re dakconstructie aan het Hol- landiaplein en staat er vanaf 26 mei een video- en podiumwagen op de Grote Markt in Goes. OOSTENDE - De Middel burgse kunstenaars Ra mon de Nennie, Hans Overvliet en Harry Van- devliet doen mee aan het project Raamwerk dat za terdag begint in Oosten de. Op 86 privé-locaties ver- spreid over de stad Oost ende hebben kunstenaars uit België en Nederland een werk geplaatst. Een plattegi-ond van de kunst route die zo is ontstaan, kan wox-den afgehaald bij het stadhuis, de biblio theek en het bureau van toerisme in Oostende. Er is ook een mogelijkheid gratis fietsen te lenen. De manifestatie begint zondag en duurt tot en met 13 mei. In een exposi tieruimte in de Sint-Se- bastiaanstraat is een bij behorende expositie inge richt. Die is tot en met 13 mei elke zaterdag en zon dag geopend en volgende week maandag tot en met vrijdag, van 10 tot 18 uur. (Advertentie) Van Initiatief tot perspectief www.ou.nl/opendag Studiecentrum VlissingerU Edisonweg 4 (Hogeschool Zeeland) tel. 0118-489700 Veranderen doe je zelf 0penUniversiteitNederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 59