Koers Prolion keldert door mkz Poppelaars start tiende editie campagne Fiets naar je werk De pas gespeende lammeren missen moeders melk Kegelclub in actie voor schapenboer Verj arings termij n asbestslachtoffers moet verdwijnen Luteijn voorzitter bedrijfschap Horeca Verkoop van meïkrobots ligt nagenoeg stil Mkz zet streep door Schots festival Veere Viertal bedreigt man met zakmes Personeel waterschap krijgt hygiëneprotocol donderdag 5 april 2001 door Barend Pelgrim SCHOONDIJKE - Het bedrijf Prolion uit Schoondijke ver wacht binnen een tweetal we- beursnotering een dieptepunt van 4.60 Euro. Bij Prolion in Schoondijke vindt de productie plaats van de zoge naamde melkrobot, een volau- de structurele trend in de ver koop van meïkrobots een gun stige lijn volgt. „Er is bij de con sument roep om een grotere voedselveiligheid en dat bieden wij met ons melksysteem. Bo vendien is het een diervriende lijke. veilige en gezondere wijze van produceren." De directeur spreekt tegen dat de financiële positie van Prolion précair is en dat de schuldeisers in de rij staan. De mond- en klauwzeer hindert ons, maar ik begrijp niet waar een dergelijke bewering op gestoeld is." Om te voorkomen dat het mond- en klauwzeer bij zijn dieren komt heeft schaapher der Stefan Poel (29) zich met zijn kudde van de buitenwe reld afgezonderd in de schaapskooi bij Nisse. Vanuit dat zelfverkozen isolement vertelt hij via een dagelijkse contact met de krant van zijn wederwaardigheden. door Jacques Cats Lammetjes kunnen soms heel zielig mekkeren. Het is ook niet niks als je bij je moeder wordt weggehaald omdat je groot genoeg wordt geacht om ander voedsel dan moedermelk tot je te nemen. Stefan Poel heeft ook een twintigtal exemplaren uit de opgesloten Zeeuwse Schaapskudde blij kunnen stemmen door ze een plaatsje te bieden in de hooiberg naast de stal. „Hebben ze lek ker frisse lucht. Echt ideaal voor ze". Vreugde is er net zo goed bij de dagelijkse uitver korenen die even op het wei tje mogen. Dat biedt weer wat ruimte voor de rest van de kudde die noodgedwongen huisarrest heeft gekregen. „Het wordt nu wel erg vol binnen", stelt de schaapherder vast. Hij doelt daarmee op de alsmaar hoger wordende laag van stro en mest, waardoor de kans bestaat dat de dieren over het hek heen komen en door de voergangen gaan banjeren. „Als ze dat eenmaal door hebben is het hek van de dam en springt de een na de ander over de afrastering, met het risico dat ze poten kunnen breken. Hebben we weer een nieuw probleem. Misschien moet ik wat minder vers stro leggen. Dan is het wat langer vol te houden om ze achter het hek te houden". Het was voor Stefan wel even schrikken toe hij hoorde van drie nieuwe besmettingen in Overijssel. „Dat is voor de mensen die daar zitten niet zo ken duidelijkheid te kunnen geven over de financiële conse quenties van de mond- en klauwzeerziekte. De producent van automatische melksystemen ondervindt grote hinder van mkz-uitbraken in Groot-Brittannië, Nederland en Frankrijk. Gisteren verloor de koers van het aandeel Prolion 0,4 Euro en daarmee bereikte de VEERE - Het Schots festival, dat de stichting Sept dit jaar in Veere wilde organiseren, gaat niet door. De belangrijkste re den voor het afblazen van het evenement is de mond- en klauwzeercrisis in Schotland. Vorige week meldde de stichting dat het festival eventueel gean nuleerd zou worden, omdat de gemeente de vergunning voor het evenement te laat had afge geven. Begin deze week verga der-de de stichting. „We waren nog niet begonnen, of de eerste afmeldingen waren al binnen", zegt D. Sybenga van de stich ting. Door de uitbraak van mond- en klauwzeer in Schot land kan de geplande handels markt in ieder geval niet door gaan. „Daar wil je ook Schotse produkten aanbieden", zegt ze. „We willen geen enkel risico ne men met het vervoer van din gen." Verder zijn er te veel be perkingen voor mensen die uit Schotland willen reizen. „Het was de laatste druppel", zegt Sybenga. „We willen welprobe- ren om de promotiedag voor Schotland op zaterdag 1 sep tember door te laten gaan. De stichting Sept wilde vorig jaar ook een Schots festival in Veere organiseren. Dat werd toen wegens tijdgebrek geannu leerd. De stichting Veere-Schot- land oi-ganiseerde in 2000 wel een Schots cultureel festival. tomatische computergestuurd procédé voor de melkveehoude rij. Verder zijn in Zeeuws- Vlaanderen de customer sup port en het virtuele business sys teem gehuisvest. In Schoondij ke wei'ken dertig mensen. Volgens H. Buitenhuis van Prolion is er op dit ogenblik nog weinig te zeggen over de directe financiële consequentie als ge volg van de veeziekte. De han del in melksystemen ligt mo menteel grotendeels stil. Ook de service en het ondex'houd aan de robots wordt bemoeilijkt. Al leen het hoogst noodzakelijke gebeuld en verder pi-oberen Prolion-technici met hulp van de computer on-line problemen te verhelpen. De grootste afzet markten voor de melkmachines van Prolion zijn Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Denemarken en Nederland en juist in deze landen worden nauwelijks nog verkopen ge boekt. Beursanalisten van de Rabobank gaven hun klanten begin deze week het advies hun aandelen Prolion in de verkoop te doen. Koers Het aandeel Prolion liep de af gelopen veertien maanden forse klappen op. Stond de koers in februari 2000 op 35 Euro, begin dit jaar was dat nog slechts 15 Euro. Gister-en werd afgesloten op een koei's van 4,60 Euro, een peil dat nog niet eei'der bereikt werd. Buitenhuis is niet pessi mistisch over de toekomst, maar is 'niet blijmet de gang van za ken. Hij meent dat het oordeel van de Rabo-analisten ongenu anceerd is. „De financiële ge volgen laten zich ook voor ons op dit moment moeilijk kwanti ficeren. Er is spi'ake van onze kerheid. Daai'om wordt een in terne analyse uitgevoerd om binnen veertien dagen duidelijk te krijgen wat de mond- en klauwzeei'epidemie teweeg zal brengen." Wat volgens Buiten huis echter voor ogen gehouden moet woi'den, is dat de veehou derijsector zich nu 'in het diepst van de nacht' bevindt, maar dat zijn zinnen even verzetten. Maar weer langdurig in de stal verblijvend was hij giste- ï'en constant met de ziekte bezig. „Dan maalt erechtvan alles door mijn hoofd. Al heb ik voor hier weer wel een goed gevoel dat er geen mond- en klauwzeer is geko men Uit de test in Made-Kes- sel. Anders kon het in de schaapskooi nog wel eens ge zellig zijn met aanloop van nieuwsgierigen. Maar nu de boel is afgegrendeld voor de buitenwacht is het onwezen lijk stil. „Heel vreemd", zegt Stefan. „Dat je geen px-aatje kunt maken met bezoekers". Voor de schaapherder zou de lente fors mogen doorzetten. „Het zou langer boven de twintig graden moeten wor den. „Ze zeggen dat bij zulke hoge temperaturen het mond- en klauwzeervirus er eerder mee stopt". 0 www.pzc.nl dossier mkz ex-g leuk", stelt de schaapher- der in Nisse verbloemend, om meteen daarna duidelijk te maken het toch wel 'heel erg verschrikkelijk' te vinden. Het heeft Stefan verbaasd dat Kootwijkerbi'oek buiten het gebied ligt dat minister Bx-inkhox'st op slot heeft ge daan. „Als je het goed wil doen hoort dat er ook bij". Levend in afzondering merkt Poel dat hij zich de gebeurte nissen beduidend meer aan trekt dan wanneer hij in het volle leven had gestaan, met alle afleidingen die daar bij hox-en. Een dag eerder buiten de kooi werkend aan het ach terstallige onderhoud kon hij door Piet Kleemans OUWERKERK - De Schouwse kegelclub Ostran (Ons Streven is Alle Negen) is op de bres gesprongen voor schapenboer G. van den Hoek uit Ouwerkerk. De man moest donderdag 22 maart lijdelijk toezien hoe op last van de Algemene Inspectie Dienst (AID) vijftig schapen en acht lammetjes werden afgemaakt omdat Van den Hoek het ver- voersverbod zou hebben overtreden. De 71-jarige Ouwerkerkse boer zit in zak en as. Zijn relaas raakte bij de kegelaars van Ostran een gevoelige snaar. Ostran-lid A. den Breejen: „Over zo'n verhaal wordt tij dens het kegelen gepraat en gaandeweg is - om in kegeltex'men te blijven - de bal gaan rollen. Uiteindelijk resulteerde dat in het plan om Van den Hoek een hart onder de riem te steken door een inzamelingsactie onder de kegelaars te houden. Die actie is 1 april van start gegaan en loopt door tot 1 mei. Inmiddels is ook de Ziexikzeese Kegelbond (ZKB) ingeschakeld. Den Bx-eejen hoopt dat op die manier een sneeuwbaleffect veroor- zaakt wordt onder kegelsportminnend Schouwen-Duiveland. Een streefbedrag dux'ft Den Breejen niet te noemen. „We pro- bei-en natuurlijk zo hoog mogelijk te komen, maar het gaat natuurlijk ook vooral om het gebaar. We gaan geen bedragen opleggen. Iedereen bepaalt zelf of en hoeveel hij of zij ovei'maakt." Het drama bij de Ouwerkerkse boer heeft op Schouwen heeft heel wat losgemaakt. De telefoon bij Van den Hoek stond roodgloei end en de Ouwerkei'kse boer kreeg zelfs van buiten Zeeland adhesiebetuigingen in al- lerlei vormen. Vorige week voerden elf leer lingen van groep 6 van de Jan Wouter van den Doelschool uit Zieiïkzee actie onder de Beuze ten bate van Van den Hoek. foto Marijke Folkertsma door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Gedeputeerde Poppelaars gaf gisteren de af trap van de tiende editie van de Zeeuwse campagne 'Fiets naar je werk'. In het recreatief milieucentrum Ecoscope in Renesse voorzag hij al fietsend een lichtkrant van energie. De campagne begon tien jaar geleden als een Zeeuws initia tief en is inmiddels door bijna alle provincies overgenomen. Met de campagne wil het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling zoveel mogelijk mensen stimuleren om tussen 1 april en 1 oktober hun woon werkverkeer per fiets af te leg gen. Deelnemende bedrijven sponsoren hun werknemers per gefietste kilometer. Vorig jaar trapten ruim 4200 Zeeuw se deelnemei's een kleine 3,5 miljoen kilometer bij elkaar. Volgens coördinator M. Meier dient de actie verschillende doelen. Naast het terugbren gen van de hoeveelheid uit laatgassen, is een dagelijkse fietstocht goed voor de ge zondheid. Bovendien steunen de deelnemende bedrijven met de bijeengebrachte sponsor gelden duurzaamheidsprojec- ten in de derde wereld. „Een goed voorbeeld van mondiaal denken en lokaal handelen", aldus Meier. Bhutan De afgelopen jaren is met na me geïnvesteerd in projecten in Bhutan, waar zonnepalen en waterkrachtcentrales zijn geïnstalleerd. Momenteel ver blijft commissaris van de ko ningin Van Gelder in Bhutan om een cheque van 84.000 gul den te overhandigen aan de minister voor Handel en Ener gieopwekking. Dit jaar is No- vib voor het eerst partner in het project en zal het geld ook worden besteed aan projecten in Brazilië, Bangladesh en Ethiopië. De provincie Zeeland subsi dieert; het project en neemt ook deel aan de campagne. Vorig jaar vulde zeventien procent van de medewerkers de deel- nemex-skaax-t in en fietste ge middeld 920 kilometer. Gede puteerde Poppelaai's doet ook mee aan de campagnedoor één keer per week van zijn woon plaats Veere naar Middelburg te fietsen. De organisatie hoopt dit jaar de magische grens van 5000 deelnemers te doorbreken. Tot nu toe hebben 133 Zeeuwse bedrijven zich aangemeld. door Ben Jansen OOST-SOUBURG - De verja ringstermijn voor asbestslacht- offers moet van de baan. Oost- Souburger Coen Hendriks vindt het niet te verkopen dat in het bedrijfsleven na dertig jaar geen beroep op schadevergoeding kan worden gedaan, terwijl de rijksoverheid geen verjarings termijn hanteert. „Het is hard wanneer iemand die aan meso- thelioom lijdt, te horen krijgt dat zijn geval net een half jaar is verjaard." Hendi'iks heeft enkele tiental len voormalige werknemers van de Koninklijke Schelde Groep of hun nabestaanden begeleid bij hun stappen de werkgever aansprakelijk te stellen voor de gezondheidsschade die is opge lopen door het werken met asbest. De asbestziekte meso- thelioom (kanker in long- en buikvlies) kent een dramatisch verloop en is in vrijwel alle ge vallen dodelijk. Doorbraak De afgelopen jai'en is de positie van asbestslachtoffers en hun nabestaanden aanzienlijk ver beterd. Een arrest van de Hoge Raad in 1993 betekende een dooi'braak. Het hoogste rechts college bepaalde dat de Ko ninklijke Schelde Groep moest aantonen dat al het mogelijke was gedaan om haar werkne- mers te beschermen tegen de ge volgen van het werken met asbest. Tot dan toe lag de be wijslast bij de zieke werkne mers of hun nabestaanden. Het arrest had tot gevolg dat verze keraars aanzienlijke bedragen aan schadevergoeding moesten uitkeren. Bovendien werd het Instituut Asbestslachtoffers op gericht, waar schadeclaims kunnen worden ingediend in ge vallen waar de werkgever door faillissement of door een reeks van bedrijfsovemamen niet meer aansprakelijk valt te stel len. Claim „Een hele verbetering", erkent Hendriks. „Je ziet alleen dat de schadevergoeding via het Insti tuut Asbestslachtoffers over het algemeen flink lager is dan wanneer een claim rechtstreeks bij een werkgever kan worden ingediend. Het instituut komt gemiddeld op 35.000 gulden uit; een rechtstreekse claim resul teert gemiddeld in 100.000 gul den." De omkering van de bewijslast in asbestzaken is voor een be langrijk deel te danken aan de vasthoudendheid van Lies Cij- souw uit Oost-Souburg. Ge steund door Hendriks ging zij in beroep nadat de rechtbank in Middelburg in 1991 oordeelde dat De Schelde niet aansprake lijk kon worden gesteld voor de asbestziekte waaraan haar man Bram in 1989 op 53-jarige leef tijd overleed. Na een rechtsgang van 11 jaar ontvingen Cijsouw en haar dochters eindelijk een schadevergoeding. Ook Cijsouw vindt dat ondanks alle verbeteringen in de positie van asbestslachtoffers en nabe staanden nog wel wat meer valt te bereiken. Zo is haar ervaring dat de procedure voor de behan deling van een claim bij het In stituut Asbestslachtoffers te lang duurt. „Er is haast gebo den. Niet alleen als degene die aan mesothelioom lijdt, nog in leven is. Spoed is ook van belang voor de nabestaanden. Niet vanwege het geld, maar omdat ze daarna eindelijk een lange periode van onzekerheid en ver driet kunnen afsluiten." Over onzekerheid en verdriet gaat het ook tijdens de ge- spreksmiddag die de Asbest slachtoffers Vereniging Neder land samen met inloophuis Pa- lazzoli woensdag 18 april in Vlissingen houdt. Lies Cijsouw is bestuurslid van de vereniging. De gespreksmiddag is bestemd voor patiënten en nabestaan den. Gepraat kan worden over begeleiding tijdens de ziekte, over nazorg en over een eventu eel beroep op een schaderege ling. De bijeenkomst in Palaz- zoli, Badhuistraat 80, begint om 13.30 uur. MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit de gemeente Veere is gistermiddag om kwart over vier op de Koudekerkseweg in Middelburg door vier leeftijds genoten bedreigd met een zak mes. De man werd door de vier geduwd en bedreigd. Door de schermutseling liep de 24-jarige man kleine verwondingen op aan zijn gezicht. Door hard te trappen activeerde gedeputeerde Poppelaars een lichtkrant met daarop de uitgangspunten van de campagne. foto Pieter Honhoff door Jacques Cats richting overheden en bedrij- VLISSINGEN - Het bedrijf schap Horeca en Catering heeft D. Luteijn uit Goes benoemd tot voorzitter. Het bedrijfschap is een samenwerkingsverband van ondernemers- en werkne mersorganisaties in horeca, catering en recreatie. De benoe ming van de 57-jarige, uit Zuid- zande afkomstige Luteijn moet nog officieel worden bekrach tigd door de minister van Socia le Zaken. Het bedrijfschap behartigt de gemeenschappelijke belangen van meer dan 45.000 onderne mingen. Daarbij zijn ruim 300.000 werknemers en 50.000 ondernemers en meewerkende gezinsleden betrokken. De keu ze voor Luteijn is mede bepaald door zijn grote bestuurlijke er varing op het gebied van poli tiek en overheid. Het voorzitterschap van het be drijfschap is geen volle diens- tijdbaan. De hoofdfunctie van Luteijn is die van voorzitter van het Cebecogroepsbestuur in Rotterdam. Daar neemt hij in mei afscheid. Voorts heeft hij naast het door hem zelf geëx ploiteerde landbouwbedrijf in Zeeuws-Vlaanderen een tiental functies, deels in het bedrijfsle ven, deels in adviserende zin ven. Luteijn treedt bij het bedrijf schap Horeca en Catering aan op een moment dat er een reor ganisatie gaande is. In de be perkte periode dat hij als inte rimvoorzitter gaat werken hoopt hij het bedrijfschap weer zodanig te positioneren dat een opvolger die langer aanblijft de zaken kan overnemen. „Het is ongeveer te vergelijken met mijn waarneming als commis saris van de koningin in Zuid- Holland, anderhalf jaar gele den, zij het dat deze functie een beperkter omvang heeft". Luteijn vindt de nieuwe functie juist daarom zo aantrekkelijk en uitdagend omdat het bedrijf schap de belangen behartigt van zowel grote cateringbedrij ven als ondernemingen in de re creatieve sfeer en heel veel cafés en restaurantjes, „zeg maar de mamma- en pappabedrijven". Volgens Luteijn heeft het in Zoetermeer gevestigde bedrijf schap, waar vijftig mensen wer ken, geen directe taak in 'hoe het nu verder moet na Volendam'. „Die activiteit ligt meer bij de organisatie van werkgevers en werknemers. Onze (in)directe taak betreft een inventarisatie van de mogelijkheden om zo'n rampzalige situatie te kunnen voorkomen". door Conny van Gremberghe vrijelijk de landerijen van der- TERNEUZEN - Medewerkers van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen moeten zich de ko mende weken strikt houden aan een hygiëneprotocol dat woens dag is opgesteld. Het protocol omvat een aantal voorzorgsmaatregelen die een mogelijke verspreiding van het mond-en klauwzeervirus moe ten tegengaan. Het schap heeft tot een dergelijke aanpak geko zen, omdat de komende weken het zomerpeil in een reeks van watergangen van het schap wordt ingesteld. Om die pei- laanpassing mogelijk te maken, moeten medewerkers van het schap een groot aantal stuwen in Zeeuws-Vlaanderen bijstel len. Om dat te kunnen doen, moeten de medewerkers over landerijen en weilanden heen. Afgesproken is nu dat de kan- tonniers en peilbeheerders niet den mogen betreden. Vooraf dienen de schapmedewerkers contact op te nemen met de eige naren van betrokken weilan den, zodat deze op de hoogte zijn van de activiteiten. Voor de medewerkers de weiden of an dere gebieden waar eventueel vee aanwezig is of is geweest be treden, dienen zij hun schoenen te ontsmetten met citroenzuur. Bij het verlaten van de percelen moeten zij dit nog eens doen. Auto's van het schap moeten achterblijven op de openbare weg, niet op de erven. De erven zullen zo min mogelijk worden betreden. Is dit echter wel no dig, dan moeten de medewer kers van schoenen wisselen. Om zeker zijn van de correcte toe passing van het protocol zijn al le medewerkers van het schap geïnformeerd en zijn alle dienstauto's uitgerust met ont smettingsmateriaal en spuitap paratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 56