PZC Zones voor vaste strandtenten Burgerweeshuis wil doeken veilen voor restauratie dak 19 Zeeuwse dageraad Harde lijn tegen illegaal bewonen vakantiehuizen Veel zeeschepen gooien nog altijd afval overboord Waterschap wijst vakken aan voor paviljoens Doop fregat bij Schelde Groep Koninklijke verloofden welkom in Middelburg Schip in nood zeeuwse almanak Attentie waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 5 april 2001 door Famke van Loon RENESSE - Het dagelijks be stuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft voor Schouwen- Duiveland en Walcheren strandvakken aangewezen voor permanente strandtenten. Voor één paviljoen aan de Schouwse kust, de Strandloper, en vijf ten westen van Breezand wil het waterschap in de toekomst geen vergunning voor het hele jaar afgeven. Het Rijk biedt in zijn Derde Kustnota de ruimte om perma- VLISSINGEN - D. G.M. de Grave-Verkerk, echtgenote van de minister van defensie, doopt zaterdag het tweede luchtver- dedigings- en commando-fre gat Tromp bij de Schelde Groep in Vlissingen. Het schip wordt momenteel ge bouwd in opdracht van de Ko ninklijke Marine. De Tromp is het tweede fregat uit een serie van vier. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van in totaal 3,4 miljard gulden. De schepen vervangen de twee geleidewapen fregatten van de Tromp-klasse, die in technisch opzicht verouderd zijn, en twee fregatten van de Kortenaer- klasse. De fregatten worden in het overdekte dok in Vlissingen ge bouwd. Ze worden samenge steld uit blokken, compleet met apparatuur en leidingen. DeTrompis 144 meter lang, 18,8 meter breed en heeft een diep gang van 5 meter. Het luchtverdedigings- en com mando-fregat wordt begin 2003 aan de Koninklijke Marine overgedragen. (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie Gegratineerde gnocchi (vegetarisch) 13,50 Paprikasoep met zee vruchten 17,50 Coq au vin 21,50 zaterdag 7 april 14.30-16.30 uur de Winkel (Advertentie) nente strandpaviljoens, onder een aantal strikte voorwaarden, toe te laten langs de Nederland se kust. Het daadwerkelijke be sluit laten de Haagse bestuur- ders echter over aan de gemeenten en de lokale water keringbeheerders. Voor Schou wen-D ui veland (en Walcheren) heeft het dagelijks water schapsbestuur nu de knoop doorgehakt. Centraal in deze beslissing staat de vraag of het stuk strand 'veerkrachtig' is of niet. Het rijk streeft naar zo veel mogelijk zo geheten 'dynamische kustge bieden', waar de natuur gecon- troleerd zijn gang kan gaan en de kustlijn dus niet vastligt. In dergelijke gebieden zijn (per manente) paviljoens taboe. Het waterschap heeft verder be keken of bij het aanwijzen van deze gebieden de veiligheid van de bewoners achter de duinen niet in het geding komt. „Want veiligheid is onze eerste priori teit", stelt S. van 't Westeinde, portefeuillehouder waterkerin gen binnen het bestuur. Zo is in eerste instantie het duingebied tussen Vebenabos en Zoutelande door het water schap als veerkrachtig bestem peld, maar uit veiligheidsoog punt niet aangewezen als dyna misch gebied. Aan de hand van deze twee cri teria heeft het waterschap nu de stranden langs de Schouwse en Walcherse kust ingedeeld in groene en rode gebieden. Groen betekent niet-veerkrachtig en geen dynamisch beheer. Strandtenten mogen hier zo doende zomer en winter blijven staan. Op twee stukken strand langs de Schouwse kust is plaats voor permanente paviljoens: van de Brouwersdam tot aan de Oude Hoeve en bij Westerschou- wen van De Punt tot net voorbij strandpaviljoen De Zandsnor. Wat betreft het waterschap kunnen ook de strandtenten van Oostkapelle tot aan Vlissingen een jaarvergunning tegemoet zien. In de rode gebieden wil het wa tei'schap de natuur zoveel mo gelijk vrijheid geven. De Kop van Schouwen en het stuk strand van Breezand tot Oost kapelle zijn veerkrachtig en vallen daarom onder dit regime. De Sti'andloper (Schouwen), Pays Bas, Neptunus, Acquarius, De Zandput en Breezand (Wal cheren) vertoeven daarom in eens in een gebied, waar het wa terschap eigenlijk helemaal geen bebouwing wil tolereren. Vertrekken Hoe het waterschap met deze zes sti'andtenten wil omgaan, moet over twee jaar duidelijk woi'den. Dan hoopt het bestuur het 'kustbeheerplan' vast te stellen. Van 't Westeinde niet uit dat de paviljoens op termijn moeten vertrekken. Tot het mo ment dat hier een besluit over genomen is, gelden de huidige afspraken met de ondernemers. Het Waterschap heeft haar standpunt ingenomen. Dit bete kent niet dat de Schouwse pa viljoenhouders zonder meer het hele jaar kunnen blijven staan. De gemeente Schouwen-Duive land is nu aan zet. Aan de hand van eisen op het gebied van on der meer ruimtelijke ordening en bei'eikbaai'heid voor verkeer zal het college bepalen welke ondernemers straks ook in de winter hun zaken op het sti'and mogen doen. Gilbert Isbin Wereldmuziek Global Sounds 2 cd's f 14,95 incl. 40 kortings coupons t.w.v. 600,00 Parker Frontier vulpen balpen van 69,90 voor 39,95 wie wint de Libris Literatuurprijs kijk op drvkkery@de-drvkkery.nl Exposities Iep op z'n kop vervolg op het Iepenproject Ode aan de olm, door Anda van Riet en Carina Leijnse de Dageraad Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk ook op www.bcstewiiilcclvannederland.nl KERY iBeeld &Geluid De Plompetoren op Schouwen-Duiveland. door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Middelburger Jaap Klein (39) is chauffeur bij de expeditie afdeling van de PZC. Het is een baan met werktijden die allerminst gang baar zijn. Om half drie 's morgens be gint Jaap met een bestelwagen vol verse kranten aan een rit door Zeeland. Hij moet de kranten die hij vervoert, afge ven bij krantenbezorgers die tot in de verste uithoeken van de provincie op hem staan te wachten. Wanneer die klus geklaard is, rond zeven uur, kan Jaap weer naar huis. Tijdens de vele ochtendlijke ritten die Jaap inmiddels achter de rug heeft, ge noot hij altijd met volle teugen als de zon opkwam. Hij stapte dan uit zijn au to om in de ochtendstilte van dit mo ment te genieten. Een vriendin aan wie hij vertelde hoe veel indruk dit natuurverschijnsel al tijd weer op hem maakt, adviseerde Jaap - die tevens een verwoed amateur fotograaf is - voortaan een camera mee te nemen, zodat hij de zonsopgang kon vastleggen. Hoewel het idee om 'in de baas z'n tijd' foto's te maken hem aan vankelijk tegenstond, fotografeerde hij van mei 1999 tot mei 2000 talloze zons opgangen op vele plaatsen in Zeeland. Het resultaat van deze fotografische odyssee is nu te zien op een expositie in De Drukkery in Middelburg. Op een formaat van 60 bij 80 centimeter zijn de mooiste zonsopgangen van Jaap Klein tot en met 30 april te bezichtigen. Genietend van het zonnetje, dat een zo merse warmte afgeeft, legt Jaap Klein, voor zijn woning in een piepklein Mid delburgs hofje, uit wat hem zo fasci neert aan de zonsopgang en de dage raad. „Een zonsopgang is iedere dag weer anders", zegt hij. „Er zit zo onein dig veel variatie in. Natuurlijk zijn er ook wel eens bewolkte of nevelige da gen waarop je de zon helemaal niet kunt zien, maar dan is er altijd nog de ochtendstilte waar je van kunt genie ten. Want op dat uur van de dag is het overal nog stil. Die enorme rust, de leegte van de nacht, maakt altijd weer veel indruk op mij. Je bent onderweg en je hebt de hele weg voor je alleen. Er zijn geen files en opstoppingen. Je ziet heel veel dieren, zoals herten, reeën, katten, eenden en allerlei andere vogels... En dan komt naarmate de uren verstrijken het leven langzaam op gang. Tegen de tijd dat je je huis binnenstapt om naar bed te gaan, komt je buurman net naar buiten om naar zijn werk te gaan." Romantisch De foto's van Klein zijn sfeervol en ro mantisch; veel vurige luchten, soms een bewolkte zonsopgang met stralen die foto Jaap Klein door de wolken prikken in een hard zil veren gloed. Klein vindt zichzelf een ro manticus. Wanneer hij in alle vroegte aan zijn rit begint en het eerste grauwe ochtendlicht nog ver weg is, kijkt hij graag naar de maan die op het water schijnt, naar de lichtjes van een dorp of stad of naar schepen die op een kanaal passeren. „Zeeland is een vlak en uitge strekt land en daardoor valt er heel veel te zien." En wat zei z'n chef toen die erachter kwam dat Jaap met een oude Canon met telelens foto's maakte tijdens zijn werk? Jaap Klein: „Hij reageerde heel laconiek toen ik het hem vertelde en hem de uitnodiging voor de tentoon stelling gaf. 'Ach, zei hij, die paar mi nuutjes...'" Tentoonstelling De Dageraad, foto's van Jaap Klein, in De Drukkery, Markt, Middel burg. Tot en met 30 april. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Stichting Burgerweeshuis Zierikzee werkt aan restauratieplannen voor het dak van het monumen tale Burgerweeshuis, aan de Poststraat in Zierikzee. Om dat karwei te kunnen bekostigen, overweegt de stichting onder meer een aantal schilderijen te laten veilen. Zes schilderijen van de stich ting, die momenteel in bruik leen zijn en verspreid door heel Nederland hangen, komen in aanmerking voor eventuele ver koop. Volgens een oude wet, de Rompwet Instellingen van Wel dadigheid, moet de stichting daarvoor toestemming vragen aan de provincie Zeeland. Die toestemming is inmiddels ver leend. Of en wanneer de schilderijen worden geveild, is volgens J. Krijger van de Stichting Bur gerweeshuis nog niet te zeggen. „Het verkeert allemaal nog in een zeer pril stadium. Ons is ook Het dak van het Burgerweeshuis is aan restauratie toe. foto Pieter Honhoff nog niet bekend hoeveel de res tauratie gaat kosten. Ik weet alleen dat wij als stichting toe stemming hebben om de schil derijen te verkopen." Het Burgerweeshuis was tot 1862 een woonhuis. Het statige pand aan de Poststraat werd be woond door achtereenvolgens leden van de geslachten Cau, Ockerse, Steengracht, Mogge Pous en Van Adrichem. Ook Su- zanna Maria Longue was een van de bewoners. De voor pas santen onzichtbare achtergevel van het pand is veel fraaier dan de gevel die vanaf de Poststraat is te zien. Dat was omdat Suzan- na Maria Longue, ambachts- vrouwe van Oosterland, vanuit haar tuin uitzicht wilde op een mooie gevel. Van 1862 tot kort na de Tweede Wereldoorlog fungeerde het pand als weeshuis. De dagelijk se leiding was in handen van een inwonende vader en moeder. Het beleid werd uitgestippeld door de regenten van het wees huis, voor wie een speciale, zeer luxe regentenkamer was inge richt. Het regime in het wees huis was streng. Bij het opstaan, eten en naar bed gaan werd een ldokje geluid en wie niet op tijd binnen was, verspeelde het recht op een maaltijd. De kinde ren mochten alleen op de bin nenplaats spelen. Toen het pand de functie van weeshuis verloor, werd het ver huurd aan kunstenaarsecht paar Ad en Tessa Braat. Die be gonnen 35 jaar geleden met de inmiddels in Zeeland en daar buiten bekende jaarlijkse zo- mertentoonstelling. De beel dentuin aan de achterzijde van het Burgerweeshuis geldt als één van de mooiste van Neder land. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet kiest voor een harde aanpak van het permanent bewonen van va kantiehuizen. Gemeenten krij gen meer mogelijkheden om op te treden. De rijksinspectie voor ruimtelijke ordening gaat er ook beter op letten. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer steunde gisteren deze lijn. Het is minister Pronk van Ruim telijke Ordening een gruwel dat in sommige gemeenten veel re creatiewoningen permanent worden bewoond. Als die direct naast een dorp of stad liggen, heeft hij er niet zo veel moeite mee. Die locaties mogen wat de minister betreft bij de bebouwde kom worden getrokken. Zijn toegeeflijkheid houdt daarmee op. Pronk voelt niks voor een soort generaal pardon voor mensen die al jaren perma nent in een vakantiehuis wonen Zowel de WD als het CDA pleitten daarvoor, omdat ge meenten in veel gevallen het illegale gebruik hebben ge doogd. Controles Dat valt, volgens een Kamer meerderheid, de gemeenten slechts gedeeltelijk te verwij ten. De controles kosten veel geld en energie. Het is in de praktijk ontzettend moeilijk te bewijzen dat iemand perma nent in een recreatiehuisje ver blijft. Het kabinet wil dat gaan ver eenvoudigen. Zo kunnen ge meenten in de nabije toekomst via de belastingdienst nagaan of er voor een recreatiewoning hy potheekrente-aftrek wordt ver strekt. Fiscale aftrek van be taalde hypotheekrente wordt alleen gegeven, als het een eer ste huis is. Dat is een bewijs voor permanente bewoning. Het permanent bewonen van een vakantiehuis zal, als het aan het parlement ligt, ook een eco nomisch delict worden. De wet moet daarvoor worden aange past. Minister Pronk wil dat snel doen met de steun van de Twee de Kamer. Economisch delicten worden zwaarder bestraft. De Tweede Kamer verwacht nu van gemeenten dat zij ook echt werk gaan maken van controles. De minister zal hen daarover een brief schrijven. Hij heeft zijn inspectie voor de ruimtelijke ordening ook op dracht gegeven daar scherp op te letten. Inspectie De rij ksinspectie is er al mee be zig geweest. Zij heeft bekende gevallen van permanente bewo ning van recreatieverblijven op een rijtje gezet. Vier Zeeuwse parken staan er bij: De Banjaard op Noord-Be veland, Aquadelta bij Bruinis- se, het sluizencomplex vlakbij Wemeldinge en het bungalow park Breezand aan de rand van Vrouwenpolder. Over Noord-Beveland wordt opgemerkt dat in het bestem mingsplan strikter moet wor den omschreven dat er niet per manent gewoond mag worden. Probleem met Breezand is dat het bestemmingsplan verou derd is. Het is de rijksinspectie niet dui delijk of Schouwen-Duiveland tegen permanente bewoning in Aquadelta optreedt. Voor het sluizencomplex nabij Wemel dinge is een regeling getroffen. Maximaal veertig huizen mo gen er permanent bewoond worden. Leeg Minister Pronk maakte overi gens ook bekend dat hij kleine kustgemeenten wil helpen in de strijd tegen het recreatief ge bruik van woningen binnen de bebouwde kom. In Veere en op Noord-Beveland speelt dat vooral. Toeristen hebben daar veel hui zen gekocht, waardoor sommi ge straten er 's winters leeg bij liggen. MIDDELBURG - Prins Willem- Alexander en zijn verloofde Maxima Zorreguieta zijn van harte welkom in de Zeeuwse hoofdstad. Dat heeft het Mid delburgs college van B en W het paar laten weten. In een felicitatiebrief aan de prins van Oranje en Maxima toont het college grote waarde ring voor de wijze waarop de verloving vorige week vrijdag is bekendgemaakt Het optreden van de Argentijn se, die in het Nederlands een verklaring aflegde en reageerde op vragen van journalisten, heeft volgens het gemeentebe stuur een diepe indruk achter gelaten. Maxima gaf tijdens de persconferentie die volgde op het verlovingsnieuws, aan dat ze Nederland beter wil leren kennen. Algemeen wordt aan genomen dat ze de twaalf Ne derlandse provincies gaat be zoeken. Het college van B en W speelt daar op in door Willem- Alexander en Maxima in Mid delburg uit te nodigen. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Het afval dat op de stranden aanspoelt is voor zeker 44 procent afkomstig van zeeschepen. Dit blijkt uit het zo genoemde Coastwatch-onder- zoek van de stichting De Noord zee. Ook in Zeeland is er het afgelopen najaar aan meege daan, onder meer door leerlin gen van de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren. Het is de twaalfde keer dat on derzoek naar de vervuiling van de stranden is gehouden. Bij het onderzoek schuimen middelbare scholieren de stran den af en verzamelen het vuil dat ze tegenkomen. Er werden ruim 17.000 stuks vuil geteld, gemiddeld 228 per kilometer. Ruim de helft van het vuil be staat uit kunststof. Aangetoond is dat bijna de helft afkomstig is van zeeschepen, zoals touwen, pallets, handschoenen. Volgens stichting De Noordzee toont het aan dat ondanks een internationaal verbod op het dumpen van afval in zee, er nog altijd van alles overboord gaat. Opvallend is dat maar 16 pro cent van het afval kon worden herleid tot toeristische activi teiten; 1 procent is gestort vanaf land en van 40 procent is de her komst onduidelijk, blijkt uit het rapport Kust kijken, zwerfvuil zien, dat de milieuorganisatie over het onderzoek in 2 000 heeft uitgebracht. De stichting De Noordzee dringt aan op een beter afval- systeem in havens, waarbij schepen vooraf betalen voor de afgifte van al hun huishoudelijk afval. Net zoiets als de vuilnis ophaaldienst op land, waarbij in dit geval het afval aan de kade of langszij wordt opgehaald. Betalen kan het beste via verho ging van het havengeld met een afvalbijdrage. Dat zoiets hard nodig is, bewijst de situatie in de havens van Rotterdam. Amper 5 procent van de schepen geeft het afval in havenontvangstinstal laties af. Volgens stichting De Noordzee zijn de meeste partijen in Ne derland voorstander van een dergelijk systeem (reders, ha vens, afvalinzamelaars). AJleen het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft nog geen standpunt ingenomen. Daarom hoopt de milieustichting dat het onderzoek voor een doorbraak bij Verkeer en Waterstaat zorgt. TERNEUZEN - Het Duitse bin nenvaartschip Oostende is gis termiddag op de Westerschelde bij Terneuzen in problemen ge raakt. Door de hoge golfslag liep er water in de gasolietanks waardoor de motor uitviel. Het schip, geladen met zout, dreigde te stranden. Door drie sleepbo ten werd de Oostende naar de haven gesleept. Dat Vlissingse kantoor is de zer dagen in de greep van de fiscus. Teneinde na te gaan of een categorie medewerkers wel terecht onbelast een vast bedrag voor kleine onkosten ontvangt, heeft de belasting dienst besloten tot het hou den van een steekproef. Een aantal uitverkorenen mag twee maanden lang bewijs stukken presenteren voor uitgaven die niet afzonder lijk worden gedeclareerd, zo als een snelle hap onderweg, parkeergeld en een attentie voor een relatie. Een en ander gebeurt tot gro te instemming van de mede werker die begin deze maand met prepensioen is vertrok ken en die daardoor - tot zijn opluchting - de dans is ont sprongen. Over twee wéken heeft zijn afscheidsreceptie plaats. Hij rekent erop dat veel van zijn door de fiscus benaderde oud-collega's hem zullen verrassen met boeken, cd's en alcoholische versna peringen. Natuurlijk zullen ze de bonnen zorgvuldig be waren, zodat ze de uitgave op hun bij de fiscus in te leveren overzicht kunnen noteren als 'attentie voor een relatie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47