Rellen Den Bosch fout aangepakt PZC 25,- korting*: van onderwijsnummer 25 Duthler filialen Centrale bank voorziet grotere afzet euromunten Verdachten seksclubmoorden ontkennen afrekening V1 u c h t e 1 i n g e n Alleen deze week: Gratis Whirlpool! of Gratis vaatwasser! Brugman Den Haag alternatief voor viering Koninginnedag Derde avond ongeregeldheden was te voorkomen geweest Verdachten van dodelijk ongeval I in Vilt beticht van doodslag Rode Kruis werkt aan imago KailieF Steilllt ill VOCreil DUTA/LER l 'tb ZOA Man steekt mes in eigen pitbull School beslist over personeelsgeld Illegale verbouwing café De Hemel Dordrecht begint Roma-klas Rijk pakt ziekteverzuim aan GALLGALL donderdag 5 april 2001 doorCarine Neefjes AMSTERDAM - Als mond- en klauwzeer nog voor Koningin nedag uitbreekt in de directe omgeving van Hoogeveen en Meppel, wijkt de koninklijke familie hoogstwaarschijnlijk uit naar Den Haag. Officieel ligt er geen alternatief draai boek klaar, maar in hofkringen geldt de hofstad als de grootste kanshebber voor een geïmpro viseerde viering van Koningin nedag. Vooralsnog gaat het feest in de Drentse plaatsen gewoon dooi en kunnen de bewoners reke nen op het tweede publieke op treden van Maxima. De burge meesters van Hoogeveen en Meppel voeren dagelijks over leg over de actuele situatie. Een koninklijke rijtoer door het omringende platteland is in elk geval uit den boze, net als eve nementen met een 'hoog agra risch gehalte'. Maar een klompendans van boeren en boerinnen uit een naburig dorp, opgevoerd in het centrum van Meppel of Hooge veen, mag wel. „Veel vrijwilli gers zijn al maanden bezig met de voorbereidingen. Drenthe is nog geen besmet gebied, met oogkleppen op werken wij door", licht woordvoerder R. Cardol van de gemeente Hoo geveen toe. Dat Oranje-aan hangers uit besmette gebieden feest komen vieren, is uitgeslo ten. „Er is geen veehouder die zijn erf afgaat", aldus woord voerder S. Dijkstra van het mkz-beleidsteam in Assen. Het rampenplan treedt pas in werking als in het zuiden van Drenthe een geval van mkz wordt geconstateerd. Het feestje van de koninklijke fa milie een keer overslaan is dit jaar absoluut uitgesloten. „Het is belangrijk dat de aanstaande bruiden Maxima en Lauren- tien zich aan het volk presente ren", aldus een functionaris die de gang van zaken aan het hof goed kent. GPD |yan onze redactie binnenland DEN BOSCH - Een derde de cemberavond met ernstige ongeregeldheden in de Graafse- jwijk in Den Bosch was te voor komen geweest. Dat conclu deert het Crisis Onderzoek Team (COT) in het rapport Bos sche Avonden. 'De rellen op maandag hadden ide kop ingedrukt kunnen wor- den, als die dag het plan was uit- j gevoerd om met voldoende poli tieagenten de wijk in te gaan, ondersteund door een peloton Mobiele Eenheid. Dat plan, uit- eengezet in een e-mail, kwam I echter niet bij de leiding terecht die dat maandag moest uitvoe- i ren. Het COT-rapport van U. Rosen- thai evalueert het optreden van bestuur, justitie en politie tij- Idens de ongeregeldheden eind I vorig jaar in Den Bosch. Op zaterdag 16 december kwam Pierre Bouleij door een politie- 'i kogel om het leven. De politie I wilde hem aanhouden na een fikse ruzie met zijn buurman. I Door de dood van Bouleij raak- ten vrienden van hem buiten zinnen en vielen ze politieagen- I ten aan. Vervolgens wilde ook de I harde kern van FC Den Bosch- i supporters - waar Bouleij toe behoorde - verhaal halen. Ze deden dat nadat burgemees- i ter A. Rombouts (CDA) mede uit I piëteit voor de nabestaanden de voetbalwedstrijd van die dag, tussen FC Den Bosch en VW, had verb.oden. Dat zagen de supporters als een rouwverbod, stelt Rosenthal in zijn rapport. Ze wilden juist net een stille focht houden. Extra olie op het vuur was nog eens de opmerking MAASTRICHT - De rechter- commissaris in Maastricht heeft gistermiddag de twee verdach- e ten van de dodelijke aanrijding r. in Vilt, afgelopen zaterdag, in bewaring gesteld. De man (27) en de wouw (22), beiden afkom stig uit Maastricht, worden be- schuldigd van doodslag en po- - ging tot doodslag, a e: De twee raakten zaterdag een i auto die ze achtervolgden. Drie s inzittenden van de auto kwa men om het leven toen deze over de kop sloeg en tegen een boom "jtot stilstand kwam. Naast de (poging tot) doodslag worclt de Maastrichtenaren ook het ver oorzaken van een aanrijding ten laste gelegd. Als verzwarende omstandigheid noemt het Openbaar Ministerie dat beiden gedronken hadden. Derechter-commissaris wees de eis van de advocaten tot vrijla ting van de twee verdachten af. Volgens de rechter bestaat er kans op herhaling. Daarnaast wees hij erop dat de samenle ving diep geschokt is door wat er mogelijk door toedoen van verdachten gebeurd is. Twee jongens van respectieve lijk achttien en negentien jaar en een achttienjarig meisje uit Rijmerstok kwamen bij het ongeluk om het leven. Een ne gentienjarig meisje uit Berg en Terblijt ligt met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis. Dinsdagavond legden meer dan drieduizend inwoners van Berg en Terblijt en Vilt op de plek van de aanrijding kransen en bloe men als stil protest tegen zinloos geweld. ANP van de burgemeester dat de po litieman uit noodweer had ge handeld. Volgens Rosenthal was een der de dag van rellen te voorkomen geweest omdat er zaterdag en zondag voortekenen waren van hevige onlusten later. „Boven dien werden maandag overdag al signalen daartoe afgegeven." Volgens de onderzoekers heb ben de autoriteiten de situatie wat dat betreft verkeerd inge schat. „De onlusten op zondag avond werden op maandagoch tend gezien als de afsluiting van een roerig weekeinde en het be gin van een werkweek." Volgens burgemeester Rom bouts is het bestuurlijk optre den tijdens de onlusten goed ge weest, al heeft hij wel spijt van de opmerking noodweer. Kri tiek op enkele onderdelen vindt hij niet verwonderlijk. Rom bouts moet zich 19 april verant woorden in de gemeenteraad. Communicatie Uit een eigen politieonderzoek blijkt dat de politie tijdens haar werk werd geconfronteerd met een groot aantal communicatie stoornissen. Ook de verwerking van belangrijke informatie uit het kamp van de relschoppers liet te wensen over, evenals de interne organisatie. Dat de situatie zo uit de klau wen liep in de Graafsewijk, heeft volgens het COT ook te maken met de 'ernstige sociale situatie' in de wijk. „Bijna ie dereen daar komt wel eens in aanraking met criminaliteit," aldus Rosenthal. Bovendien speelden er voor de rellen al pro blemen in de wijk tussen bewo ners en de voetbalsupporters. In het x-apport van de politie stellen de onderzoekers dat in Nederland zogenoemde Snelle Interventie Groepen Mobiele Eenheid (Sigme-groepen) moe ten komen. Tijdens de rellen moesten uit verscheidene poli tieregio's achthonderd ME'ers, onder meer uit Zeeland, worden opgeroepen. Dat heeft te veel tijd gekost. ANP Heli's Angels komen aan bij de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De twee verdachten van de viervoudige moord in de Haar lemse seksclub Esther ontkennen dat ze opdracht hebben gekregen om de slachtoffers te liquideren. Volgens hen is de fatale schietpartij ontstaan nadat ze zich bedreigd voelden door de slachtoffers. Wel gaven ze gisteren voor de rechtbank opnieuw toe dat zij de schutters waren. De moorden werden gepleegd in de nacht van 19 op 20 februari vorig jaar. Drie mannen van 39 en een man van 37 werden doodgeschoten in de seksclub. Eén van hen was volwaardig lid van de Heli's Angels in Haarlem. Een ander was aspirant-Angel. Het dossier bevat getuigenverklarin gen waaruit blijkt dat de betrokken Heli's Angels op zoek waren naar de baas van de seksclub en geld wilden zien. Het aspirant-lid Rob Takken zou daarbij met een wapen hebben ge dreigd. Die dreiging was voor beide verdachten het motief om te schieten. De portier van de seksclub is één van de verdach ten. De man zegt dat hij zich bedreigd voelde. Daarom schoot hij op Takken. „Ik hoorde mijn vriendin en andere mensen schreeuwen. Ik pakte mijn wa pen, deed de deur van het kantoortje open en schoot", vertelde de portier gis teren aan de rechters. „Anders zouden mijn vriendin en ik zijn doodgeschoten. Daar ben ik van overtuigd." Beeldend Nadat Takken was neergeschoten, pak te de tweede verdachte volgens eigen zeggen het wapen van de aspirant-An gel. Hij toonde de rechtbank meerdere malen vol overgave en zeer beeldend hoe hij opstond en elk van de vier slachtoffers in een vloeiende actie be schoot. „Pas later besefte ik dat ze geen wapens bij zich hadden." De situatie was echter zo dreigend, meende de ver dachte, dat hij direct heeft geschoten. De Heli's Angels kwamen de eigenaar van club Esther 'gewoon arresteren', meende deze verdachte. Hij verklaarde dat die eigenaar van de club in de drugshandel zit en dat de Heli's Angels 'niet zomaar naar de baas vragen'. Het Openbaar Ministerie meldde no vember vorig jaar dat het over nieuwe informatie beschikte van de Criminele Inlichtingendienst in Kennemerland dat de schietpartij geen uit de hand ge lopen ruzie was, maar een criminele af rekening. Justitie is er de afgelopen tijd niet in geslaagd om deze informatie hard te krijgen. Daarom zal het OM de twee vervolgen voor de schietpartij en niet voor het doelbewust liquideren van de vier mensen. Geen controle Deskundigen van het Pieter Baan Cen trum beschouwen de portier als sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Hij is zeer gevoelig voor dreiging en heeft dan geen controle meer over zijn eigen han delen. Daarom adviseren de deskundi gen hem in een TBS-kliniek te behan delen. De tweede verdachte wordt wel volledig toerekeningsvatbaar voor zijn daden beschouwd. De zaak voor de rechtbank in Haarlem dient in het speciaal beveiligde en be waakte gebouw van de rechtbank in Amsterdam. De zaak wordt vandaag voortgezet. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Nederlandse Rode Kruis begint een grootscheep se campagne om zijn imago te verbeteren. De charitatieve organisa tie wil met het offensief vooral jongeren aan zich binden. Het eerste project van de campagne is een docusoap over Rode- Kruis vrijwilligers, die vanaf 28 april op televisie te zien zal zijn. „De naamsbekendheid is het probleem niet, maar waar het Rode Kruis precies voor staat, weten maar heel weinig mensen", stelt voorlichter R. Tombrock. „Ze komen vaak niet verder dan de inter nationale noodhulp." ANP MM, (Advertentie) Heren Jubileum Bon «Heren Jubileum Bon l BLIJFT JE VERBASSEN Duthler Goes - Lange Vorststraat 6-8 Tel. 0113-217269 - donderdag koopavond Bij besteding vanaf 100.- op de herenafdeling. Niet geldig bij afprijzingen én/of in combinatfe'met andete acties. Alleen geldig op onze herenafdeling en tegen inlevering van deze bon. OsJ Geldig t/m: 14 april 2001 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Iedere leerling in het ondei*wijs krijgt in de ko mende jaren een persoonsge bonden nummer. Het sofi-num- mer gaat hierbij dienst doen als registratiemiddel. Een grote meerderheid in de Tweede Ka mer bleek gisteren achter dit voorstel van minister Hermans van Onderwijs te staan. Kinderen vanaf 3,5 jaar krijgen een persoonsgebonden nummer. Het systeem wordt geleidelijk ingevoerd vanaf 2002, te begin nen in het voortgezet onderwijs. De invoering' van een onder wijsnummer heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Vijf jaar geleden sneuvelde een voorstel van voormalig PvclA- bewindsman Ritzen, omdat de Registratiekamer beren op de weg zag. Hermans poetste de bezwaren tegen gebruik van het sofi-nummer echter weg door de bescherming van persoons gegevens beter te regelen. De invoering vermindert de ad ministratieve rompslomp bij scholen. Ookkanhetonderwijs- departement gegevens gebrui ken bij nieuw beleid. Zo worden bijvoorbeeld de vorderingen van achterstandsscholen in zichtelijker. Bovendien kan worden gecontroleerd of ge meenten en scholen rechtmatig met hun budgetten omspringen. In de Kamer heeft alleen Groen- Links nog grote bezwaren tegen gebruik van het sociaal-fiscale nummer. Buitenlandse kinde ren, die geen sofi-nummer heb ben, krijgen een apart nummer. Hermans beloofde dat aan de nummers niet te zien zal zijn of het om een Nederlands of bui tenlands kind gaat. (Advertentie) reizen altijd Tlast minute VLUCHTELINGEN R Giro 550 Apeldoorn Tel. 055 3680836 www.ZOAweb.o SCHIEDAM - Een 26-jarige Schiedammer heeft gisteravond zijn eigen pitbull met een mes in de kop gestoken. De man handelde uit noodweer. De hond was zonder aanleiding agressief geworden waardoor hij zijn eigen baas aanviel. De Schiedammer liep een vernielde schoen en licht voetletsel op. De hond, die ook na de messteek agressief bleef, is behan deld door een dierenarts en daarna in bewaring genomen door de politie. ANP DEN HAAG - Basisscholen krijgen vanaf volgend schooljaar meer te zeggen over het geld dat zij voor personeelsbeleid ont vangen. De budgetten nascholing, integraal personeelsbeleid en managementondersteuning worden dan in één potje op de bankrekening van de schoolbesturen gestort. Per 1 augustus 2002 gaan nog eens vier aparte budgetten op in deze algemene uitkering voor personeelsbeleid. Dat heeft staatssecrataris Adelmund van Onderwijs gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Zoals de regeringsfracties eerder afspraken komt vanaf au gustus 45 miljoen extra vrij voor deze schoolbudgetten. Voor meer compensatie van openstaande vacatures wordt eenzelf de bedrag uitgetrokken. ANP VOLEND AM - Eigenaar J. Veerman is zonder vergunning aan een verbouwing begonnen in bar Wir War, onder zijn rampca fé De Hemel. De gemeente Volendam heeft de eigenaar giste ren opgedragen onmiddellijk het illegale bouwsel te slopen. Wethouder Visscher (CDA), die deze maand aftreedt in de ge meente Volenclam, reageert verbijsterd: „Dit is te gek. Dat Veerman na alles wat er is gebeurd dit doet." Volgens de scheidende wethouder was Veerman begonnen met de bouw van een betonnen trap die als nooduitgang moet dienen van zijn bar Wir War, die ligt onder café De Hemel. Dat café brandde afgelopen nieuwjaarsnacht af, daarbij kwamen dertien jonge Volendammers om het leven en raakten er meer dan honderd gewond. ANP DORDRECHT - Dordrecht wil een aparte klas voor Roma- kinderen. De gemeente vindt dat deze kinderen te weinig on derwijs volgen. Een speciale Idas moet het verzuim door zi geunerkinderen terugdringen. Mogelijk zullen de leerlingen zelfs thuis worden opgehaald. Dordrecht telt ongeveer veertig Roma-leerlingen. Uit onder zoek van cle gemeente bleek dat een deel hiervan niet bij een school is ingeschreven, terwijl het andere deel slechts inci denteel naar school gaat. Binnen de gezinnen heerst volgens de gemeente een anti- schoolhouding. De ouders van de kinderen zijn daardoor niet aanspreekbaar op het verzuim van de kinderen. ANP DEN HAAG - Het ziekteverzuim bij de rijksoverheid moet te rug van 7,7 procent in 2000 naar 6,7 procent in 2003. Er is der tig miljoen gulden beschikbaar voor maatregelen om dit te bereiken. Speciale aandacht krijgen de werkdruk en RSI. Dat staat in het arboconvenant dat minister De Vries van Bin nenlandse Zaken en de Samenwerkende Centrales van Over heidspersoneel gisteren hebben ondex-tekend. Elk ministerie werkt aan vex-betering van het eigen ax-bo-be- leid. Eind dit jaar moet elk onderdeel van de rijksoverheid de werkdruk hebben onderzocht en zo nodig een plan hebben opgesteld om die aan te pakken. ANP GroenLinkser Rabbae is hier niet gerust op. Hij voorziet dat illegale ouders hun kroost thuis houden uit angst voor opspo ring. Hei-mans meent dat deze angst ongegrond is. „Als een kind geen sofi-nummer heeft, wil dat niet zeggen dat het ille gaal is", aldus de bewindsman. Ook is de school geen politie agent, zo meldde Hei-mans. Het overgrote deel van de Kamer nam genoegen met deze uitleg. WD-Kamerlid Cornielje bena drukte dat in deze wet ook de onderwijsinstellingen kunnen woi-den gecontroleerd op fraude of onrechtmatigheden. Een novum, aldus de liberaal. ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De Nederland- sclie Bank (DNB) denkt dat er eind dit jaar 8,8 miljoen 'consu mentenpakketten' met euro munten zullen worden verkocht. Eerder was DNB nog uitgegaan van zes miljoen pak ketten. Dat blijkt uit nieuw on derzoek van de bank. Het gaat om een setjes euromunten ter waarde van 25,01 gulden, ofwel 11,35 euro. De consumentenpakketten worden vanaf 15 december voor 25 gulden verkocht door de ban ken en het gi-ootwinkelbedrijf, maar met de munten mag pas op 1 januari 2002 woi-den betaald. De centrale bank heeft deze pakketten gemaakt om alvast minimaal eenderde deel van het muntgeld dat nodig is voor het dagelijkse betalingsvei-keer te verspx-eiden onder consumen ten, De meeste euromunten worden in januai'i 2002 in om loop gebracht via winkeliei-s en supermarktenZij worden in de dagen voor de jaarwisseling met munten bevoorraad. Als alle pakketten worden ver kocht, dan gaat het in totaal om ruim 280 miljoen munten. Half december zijn er bovendien tien miljoen gratis 'Zalm-kitjes' be schikbaar, één voor elke Neder lander boven de vijf jaar. Als die allemaal worden afgehaald, dan zouden de consumenten bij de introductie van de nieuwe munt begin 2002 al over onge veer 350 miljoen .euromunten beschikken. De Zalm-kits zijn vanaf 17 de cember af te halen bij onder meer de postkantoren. De ban ken dragen zoi'g voor de veikoop van 4.4 miljoen consu mentenpakketten, grootwin kelbedrijven nemen ook 4,4 miljoen pakketten voor hun re kening. Later deze maand wordt be kend om welke grootwinkelbe drijven het gaat. GPD (Advertentie) William Lawson's Blended Scotch Whisky 70cl 22," €10,43 Geniet, muur drink met mate. Annbicding is geldig t/m 1 mei 2001. WWW.GALL.NL (Advertentie) bij aankoop van een complete Brugman badkamer of keuken KEUKENS BADKAMERS Alles kan met Brugman. :er informatie: www.brugman.nl of raadpleeg de Gouden Gids1. Vraag naar de aclievoorwaarden in de showroom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3