Jongeren royaal met subsidies Archeologische vonsten houden uitbreiding dorpshuis niet op Provincie stemt niet in met structuurvisie N-Beveland PZC Kans op technische opleiding op school Krabbendijke groeit b21 Wapen van Kruiningen na vijftig jaar terug Vijftal adviseert Reimerswaal ril Reebok verdrinkt in waterbekken Mosselen uit Veerse Meer Auto over de kop door paaltje Celstraf voor handel in party-drugs Enquête Thoolse consumenten Rijverbod voor drankrijdster Lange weg krijgt mooiere verlichting PvZ wil reactie Staten op fraude met ESF-geld Stijlvol wonen begint bij gezellig winkelen I nterieu r linnri!Totaa I donderdag 5 april 2001 door Rob Paardekam KRUININGEN - Na bijna een halve eeuw keert de historische gevelsteen met het wapen van Kruiningen terug naar de ge meente Reimerswaal. De steen werd na de watersnoodramp van 1953 door G. Francoys mee genomen naar Apeldoorn, waar hij sinds 1956 aan een gevel prijkt. De van oorsprong uit Zeeland komende Francoys vond de ge velsteen bij toeval toen hij een half jaar na de watersnood te rugkeerde naar zijn ouderlijk huis in Kruiningen. Even ver derop ontdekte hij een stuk na tuursteen waarop een vage te kening stond. Het was de steen met het wapen van de gemeente Kruiningen. Francoys nam de steen mee naar Apedoorn en heeft diversen keren contact op genomen met de toenmalige ge meente Kruiningen. Het is er echter nooit van gekomen om de steen terug te brengen. Na het overlijden van Francoys, onge veer een jaar geleden, heeft zijn buurman de zaak weer in gang gezet. Aanstaande woensdag wordt de gevelsteen door de gemeente Apeldoorn, op kosten van de ge meente Reimerswaal, uit gevel verwijderd. De operatie kost Reimerswaal zo'n dertiendui zend gulden. Donderdag wordt de gevelsteen naar Kruiningen gebracht. Daar krijgt hij waar schijnlijk een plekje in één van de muren van de raadszaal. door Rob Paardekam KRUININGEN - In Reimers waal is de tijd dat de 'oude he ren' in het gemeentehuis bepa len wat de jeugd leuk moet vinden voorbij. Een groep van vijf jongens en meiden heeft zich gebogen over achttien sub- sidieaanvragen voor jeugdacti- viteiten en mocht bepalen wie j wat kreeg en wie niet. Sommige verenigingen werden gul be- i loond, terwijl anderen genade- 1 loos werden afgewezen. De gemeente heeft voor 2001 ruim 28.000 gulden beschik- i baar gesteld voor jeugdactivi- teiten. Clubs die iets voor de I jeugd doen, kunnen uit dat potje een subsidie krijgen. Voorwaar de is dat de activiteit die ze hou den, voor alle jeugd uit Reimers waal toegankelijk is. Eleonara van Stel, Jessica Stols, Johan Lacor, Chris Sinke en Jo- landa Poppe hebben de achttien subsidieaanvragen die binnen kwamen streng, maar recht vaardig bestudeerd. In veertien gevallen besloten ze geld toe te kennen. In vier gevallen gebeur de dat niet. Zo wercl het voorstel van de Oranjevereniging uit Krabben- dijke afgewezen, omdat Konin ginnedag altijd wordt gevierd. Standaard-activiteiten komen volgens de vijf jongelingen niet in aanmerking. Ook de Rei- merswaalse afdeling van het Rode Kruis staat met legen han den. De cursus EHBO-B is al leen toegankelijk voor jongeren die ook hun A-diploma al heb ben en dus is het niet voor ieder een. Wie nu denkt 4at de vijf be stuurders in spe zuinig zijn ge weest, heeft het mis. Ze hebben voor ruim zeventienduizend gulden aan subsidies toege kend. Dat betekent dat er voor de volgende ronde, in septem ber, nog maar elfduizend over is. Burgemeester A. Verbree vroeg zich gisteren bezorgd af of dat wel genoeg is. Volgens de jongens en meiden hoeft hij zich geen zorgen te maken. De grootste som geld werd toe gekend aan de Voetbalvereni ging Kruiningen. Zij krijgen 1500 gulden voor het houden van een sport- en speldag en 2500 gulden voor verschillende disco-avonden, 't Jeugdhonk in Rilland krijgt 2250 gulden voor een gezellige en sportieve avond en ook De Stichting Rilland Jeugd Vermaak mag niet mop peren. Die krijgt bijna tweedui zend gulden voor een jeugdthe ater en clownanimatie. De gelukkigen moeten overi gens niet te vroeg juichen, want uiteindelijk zijn het toch weer de 'oude heren' die het definitie ve vonnis vellen. „Ik zal mijn best doen om jullie voorstel door het college te krijgen", beloofde de burgemeester gisteren. „Ik denk dat het wel zal lukken." Onder de uitbreiding van het dorpshuis Nisse worden resten van Middeleeuwse bewoning vermoed. foto Wi I lem M ieras door Mieke van derJagt NISSE - De uitbreiding van het dorpshuis in Nisse zal waarschijnlijk niet worden op gehouden door uitgebreid archeologisch onderzoek, al heeft het Provinciaal Archeo logisch Centrum Zeeland (PACZ) wel een interessante laag aangetroffen op de plaats waar de uitbreiding moet komen. Het PACZ verwacht dat aanwezigheid bij het uitgra ven van de fundering voldoet. De schietkelder achter het dorpshuis van Nisse is te nauw voor de bloeiende schiet vereniging. Ook komt het verenigingsleven in Nisse bergruimte op de begane grond te kort. Architect Ton Altena ontwiep een uit breiding naar de achterkant, waarbij de schietkelder er over de hele lengte zes meter bijkrijgt en ook het berghok aan de grote zaal kan worden uitgebreid. In één moeite kan ook de geluidsisolatie van het dorps huis worden verbeterd. Voor het werk is een planologische procedu re begonnen, waarin ook de archeologische waarden moeten worden gewaarborgd. Het PACZ heeft, omdat in de bodem onder het dorpsplein resten van Middeleeuwse bewo ning worden vermoed, boringen verricht op de plaats waar gebouwd gaat worden. Die boringen leverden een donkergrijze cul tuurlaag op met scherven, stukjes baksteen en houtskoolresten. Die kunnen Middel eeuws van oorsprong zijn, of van een iets la tere datum stammen. De archeologen van de provincie zien geen aanleiding om de hele boel op te graven. Het lijkt voldoende als er bij het graven van de funderingen archeologen ter plaatse zijn. Die kunnen ter plekke onderzoeken wat de laagte bieden heeft en meteen ingrijpen als iets waardevols verstoord dreigt te worden. Omdat maar een klein deel van de grond achter het dorpshuis wordt omgeploegd, verwacht het PACZ geen grote archeologi sche vondsten aan te treffen. Voor de beheerscommissie van het dorpshuis, die vanaf het begin heeft overlegd met de ar cheologen, is de opstelling van de provincie gunstig. De commissie vernacht de uitbrei ding binnen een jaar gereed te krijgen. De aanbesteding kan snel plaatsvinden. RILLAND - Een reebok is gistermorgen verdronken in het waterbekken van een fruitteeltbedrijf aan de Bathpolderweg in Rilland. Het dier moet 's nachts in het water terecht zijn ge komen. Doordat het binnenste talud van het waterbekken be kleed is met glad folie, kon de reebok niet op eigen kracht aan de kant komen. De eigenaar van de watervoorraad trof het dier 's ochtends vroeg nog levend aan en waarschuwde de brandweer van Rilland. MIDDELBURG - Eén van de laatste hobbels voor opvissen van brakwatermosselen uit het Veerse Meer is genomen. Rijkswaterstaat Zeeland heeft het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) laten weten geen bezwaar te hebben tegen de proef. Rijkswaterstaat wil wel goed in de ga ten houden welk effect het verwijderen van de brakwater mosselen heeft, omdat mosselen een waterzuiverende werking hebben. De Veerse Meer-mosselen zullen op kweek- percelen in de Oosterschelde worden verzaaid om te bekijken of ze daar snel kunnen opgroeien tot consumptiemosselen. Het gaat om een beperkte hoeveelheid, 400.000 kilo. Binnen kort wordt de definitieve vergunning verwacht. GOES - Een 82-jarige vrouw uit de gemeente Borsele sloeg gistermorgen rond half tien in de Populierenstraat in Goes met haar auto over de kop. De vrouw raakte om onbekende re den de macht over het stuur kwijt, raakte daarbij een paaltje dat vervolgens afbrak en onder de auto terecht kwam. Daarop kantelde de auto en kwam ondersteboven op de weg neer. De bestuurster raakte niet gewond. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 24-jarige man uit Arnemuiden tot tien maanden cel ver oordeeld, waarvan zes voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. Een 25-jarige Middelburger kreeg 210 dagen cel, waarvan 180 dagen voorwaardelijk, en 240 uur werkstrafVooreen 25- jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad gold een tussenvonnis. Er wordt nog gekeken of hij geschikt is voor electronisch huis arrest. Het drietal was betrokken bij de handel in xtc-pillen en amfetamine. SINT-MAARTENSDIJK - De grootscheepse enquête onder Thoolse consumenten wordt twee weken eerder uitgevoerd dan verwacht. Al deze en komende week kunnen 430 inwo ners een telefoontje verwachten. Zij zijn onder meer be nieuwd naar het koopgedrag van de Tholenaren en hun me ning over de plaatselijke winkelvoorzieningen. De enquête is onderdeel van het detailhandelsonderzoek in de gemeente. Dat de onderzoekers eerder hun aandacht richten op Tholen dan verwacht, komt doordat opdrachten die zij op de Veluwe zouden uitvoeren stil liggen, in verband met de mond- en klauwzeercrisis. YERSEKE - Een 21-jarige automobiliste uit Yerseke werd gisternacht op de Dam in haar woonplaats betrapt op rijden onder invloed. Zij bleek twee keer zoveel alcohol te hebben gedronken dan is toegestaan. Dat leverde haar een rijverbod van vier uur op en een oproep om binnenkort voor de rechter te verschijnen. doorlngrid Huibers WISSENKERKE - De provincie kan nog steeds niet instemmen met de door de gemeenteraad van Noord-Beveland vastge stelde structuurvisie. Het lan- ge-termijnbeleid dat voor het eiland is opgesteld, 'is nog steeds te weinig concreet om als toetsingskader te kunnen die nen voor gemeentelijke bestem mingsplannen en artikel 19- procedures', laten Gedeputeer de Staten de Noord-Bevelandse bestuurders weten. Vorig jaar juni al vroeg de pro vinciale planologische commis sie (ppc) de bestuurders, naar aanleiding van de ingediende ontwerp-structuurvisie, duide lijker aan te geven waar de ge meente het haar toegewezen aantal woningen wil bouwen. Ook wilde cle ppc een meer on derbouwde visie op de spreiding van bedrijfsterreinen op het ei land. De gemeente mag op dit mo ment van de provincie jaarlijks zeventien huizen bouwen. Hoe- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl wel in de structuurvisie Kortge- ne en Kamperland als dragende kernen worden aangewezen, heeft dat in de visie niet de con sequentie dat daar ook meer woningen mogen worden ge bouwd. Wel heeft de gemeenteraad vo rige maand besloten een volks- huisvestigingsplan op te laten stellen. Daarin wordt de wo ningbehoefte tegen de woning voorraad afgezet. Aan de hand daarvan moet het in de toe komst makkelijker worden prioriteiten te stellen wat be treft de invulling van mogelijke bouwlocaties. Het is op dit moment nog ondui delijk of de Noord-Bevelandse bestuurders de vastgestelde vi sie gaan aanpassen. Het stuk heeft immers niet dezelfde sta tus als een bestemmingsplan. Toetsingskader Voor concrete plannen zal in veel gevallen een bestemmings planwijziging nodig zijn. Daar bij wordt de structuurvisie dan als toetsingskader gebruikt. De provincie waarschuwt echter dat het stuk onvoldoende hout snijdt voor een versnelde provinciale behandeling van voorgestelde bestemmings planwijzigingen of artikel 19- procedures. door Jeffrey Kutterink KRABBENDIJKE - De kans dat er aan het Calvijn College in Krabbendijke een opleiding komt voor installatie- en elek trotechniek is flink toegeno men. Nadat de provincie dat eerder had gedaan, geeft nu ook de landelijk overkoepelende or ganisatie van schoolbesturen een positief advies uit aan staatssecretaris Adelmund om de opleiding toe te staan. Dc organisatie neigde er maan dag nog toe een negatief advies uit te brengen aan de staatsse cretaris. Dat was voor de werk geversorganisatie MKB Zee land en de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) aanleiding op het laatste mo ment nog een brandbrief te stu ren. Ze verzochten de opleiding toe te staan 'om te voorkomen dat in de provincie Zeeland een witte vlek ontstaat waarin het installatietechnisch onderwijs op vmbo-niveau geheel ont breekt'. Noodzakelijk De organisaties vinden dat de komst van een opleiding voor installatie- en elektrotechniek aan het Calvijn College noodza kelijk is om de toekomst van het Zeeuwse bedrijfsleven veilig te stellen. De landelijke organisatie van schoolbesturen oordeelt, na alle argumenten nog eens op een rij te hebben gezet, dat het hier gaat om een bijzondere omstan digheid. Hoewel formeel niet aan alle regels wordt voldaan, is de komst van de opleiding op het Calvijn College noodzake lijk om te voorkomen dat vakopleidingen installatie- en elektrotechniek uit de regio ver dwijnen, aldus de landelijke or ganisatie van schoolbesturen. De provincie had staatssecreta ris Adelmund al geadviseerd de opleiding toe te staan. Als de staatssecretaris het Cal vijn College daadwerkelijk toe stemming geeft, wordt de school de enige leverancier van lood gieters in spe voor Zeeland bo ven de Westerschelde. De enige vmbo-school in de re gio die een afdeling installatie techniek heeft, is de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren in Middelburg. Maar die gooit de afdeling na dit school jaar dicht. Algemeen directeur A. J. Vogel van het Calvijn College is blij met het positieve advies van de schoolbesturen aan de staatsse cretaris. „Er is weer een barrière genomen. Toch blijft het wach ten op wat de staatssecretaris met de positieve adviezen van provincie en schoolbesturen gaat doen. Dat horen we voor 15 mei. Dan zal ook blijken of de staatssecretaris nog bepaalde voorwaarden stelt aan het toe staan van de opleiding, want het blijft een uitzonderingssitua tie." 's GRAVENPOLDER - De fir ma Nettenbouw is in opdracht van Delta Nutsbedrijven be zig met de vervanging van lantaarnpalen aan de Lange- weg in 's Gravenpolder. Voordat de oude palen worden weggehaald, moet echter het hele rijtje nieuwe lantaarnpa len werken, omdat anders de veiligheid in het geding komt. Zo wordt de Langeweg dus eventjes gesierd met een dub bele rij lantaarnpalen. Niet lang, want het werk moet ui terlijk volgende week worden afgerond. De oude lantaarn palen hebben hun tijd uitge diend. Ze zijn technisch op hun einde. De nieuwe verlich tingsarmaturen zijn ook wat fraaier en zuiniger. foto Willem Mieras MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland in de Provinciale Sta ten wil dat Gedeputeerde Sta ten reageren op de berichtge ving rondom de fraude met geld uit het Europees Sociaal Fonds. De partij wil weten of de provin cie of gemeenten op enigerlei wijze betrokken is of weet heeft van de onder meer door com missie Koning geconstateei'de fraude bij het Centrum voor Vakopleiding in Goes. Dat schrijft de partij in een persver klaring. PvZ-fractievoorzitter R. Stoffels stelt dat 'niet meer te ontkennen valt dat in Zeeland zowel Arbeidsvoorziening, de Stichting Vakopleiding als de ROCs bij deze affaire zijn be trokken'. Gedeputeerde D. Bruinooge (economische zaken) laat via een woordvoerder we ten dat de provincie geen partij is of is geweest. Hij wil inhoude lijk verder niet op de verklaring reageren. (Advertentie) Je dwaalt in een van de winkels van Adriaan Wim Flikweert en dan opeens valt je oog op een wooneiland met strakke, massief houten meubelen met voetstukken, grepen en verbindingsaccenten in geschuurd metaal. Dat is de collectie "Steel, designed by Hans Daalder". Dit laatste is reclametaal. Vergeet dat maar en ga kijken hoe de ontwerpen van Hans Daalder in het Nederlands verrassend variëren al naar gelang de gebruikte houtsoort en de bewerking ervan. Daar horen woorden bij als mooi, eerlijk, natuurlijk, stijlvol in modern-klassieke zin. U vindt de combinatie modern-klassiek een tegenstelling? Ga dan zelf kijken en zeg hoe u deze geheel eigen vorm van wonen zou willen noemen. ADRIAAN WIM FLIKWEERT SHOWROOM NIEUWERKERK: RIJKSWEG 26, TEL 0111- 641268 SHOWROOM GOES: MARCONISTRAAT 15, TEL 01 13 220840 KASTEN, ZITMEUBELEN, SALONTAFELS, EETKAMERS, SLAAPKAMERS, ZONWERING.. GORDUNEN, VERLICHTING, VLOERBEDEKKING EN VLOEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39