Scholieren worden nummers PZC PZC I Bomhoff is WAO-rituelen beu 3p Kerkkeuze van Maxima doet niet echt ter zake Russische zender NTV vecht voor onafhankelijkheid China worstelt met spionage-incident Kamer gaat uitval tegen D 5 april 1951 donderdag 5 april 2001 door Frans van den Houdt Te veel scholieren verlaten nu voortijdig de school en ver dwijnen uit beeld. Dat moet ver anderen, vinden de Tweede Ka mer en het ministerie van Onderwijs. Zij willen jongeren zo lang mogelijk op school hou den. Met een eenvoudig num mer. „Het is belangrijk dat we beter zicht krijgen op de schoolloop baan van leerlingen," zegt een woordvoerster van het ministe rie. Door scholieren gericht te volgen, kunnen we het school verlaten eerder opmerken en aanpakken. Met een nummer is dat simpeler dan met uitgebrei de namen- en adressenlijsten." Die visie wordt gedeeld door het belangrijkste adviesorgaan van het ministerie, de Onderwijs raad. „De invoering van een on derwijsnummer is absoluut noodzakelijk voor een sluitende registratie van leerlingen die voortijdig de school verlaten", oordeelde de raad jaren geleden al. Zonder een dergelijk instru ment is de carrière van leerlin gen niet te volgen en raak je hen voorgoed kwijt, aldus de Onder wijsraad. Vorig schooljaar (1999-2000) haakte 3 procent van de leerlin gen (een kleine 40.000 jongeren) in het voortgezet- en beroepson derwijs voortijdig af. De helft begint na verloop van tijd toch weer aan een opleiding, de rest verdwijnt uit het zicht van de autoriteiten. De meesten vinden wel een baantje, maar de kans is groot dat ze op de lange termijn langdurig werkloos worden en mogelijk op het slechte pad te recht komen. De politiek streeft ernaar om al le scholieren ten minste aan een 'startkwalificatie' te helpen. Dat is het niveau dat een leer ling moet hebben om verzekerd te zijn van een goede uitgangs positie op de arbeidsmarkt. Om dat mogelijk te maken wil de Tweede Kamer de leerlingen centraal registreren. Als ze het onderwijs voortijdig vaarwel zeggen, zijn ze makkelijker op te sporen en kunnen ze aangezet worden terug naar school te gaan. De wet die de registratie regelt en waarmee de Kamer gisteren heeft ingestemd, gaat in augus tus 2002 in. Alle leerlingen krij gen dan een eigen onderwijs nummer. Geen nieuw nummer overigens, want het sofi-num mer dat iedereen nu op twaalf jarige leeftijd krijgt (wordt drieënhalf jaar), gaat vanaf dat moment tevens dienst doen als onderwij snummer. Asielzoekers en illegalen, die geen sofi-nummer hebben, krij gen een apart onderwijsnum mer. Privacy Gevoelige kwesties betreffende de privacy zijn inmiddels opge lost. Beheer en gebruik van de gegevens worden strikt geschei den. Het bestand wordt beheerd door de Informatie Beheer Groep (IBG) in Groningen. De gegevens mogen naast de IBG alleen gebruikt worden door de onderwijsinspectie, gemeente besturen, de Sociale Verzeke ringsbank en het Centraal Bu reau voor Statistiek. Of het nieuwe systeem uiteindelijk een succes wordt, hangt helemaal af van de medewerking van scho len en gemeenten. Als de uitval lers niet tijdig gemeld worden en de gegevens tussen scholen en overheid niet vrijelijk uitge wisseld, dan zal het probleem van voortijdig schoolverlaten alleen maar toenemen, zo wordt in de Kamer gevreesd. GPD pagina 3: Kamer steunt invoering Niet De Stier Van Potter door Joe McDonald Peking heeft pas na twee dagen gerea geerd op de noodlanding van een Ameri kaans spionagetoestel op het eiland Hainan na een botsing met een Chinese gevechts vliegtuig. Het leek of de Chinese leiders die tijd nodig hadden te bepalen hoe zij de publieke opinie en het machtige leger tevreden moesten stellen terwijl ze bleven hopen op goede re laties met de VS. Daarom hebben de leiders in Peking verschillende signalen afgegeven en het is niet duidelijk hoe kwaad ze echt zijn over de spionage voor hun kust en wat ze zullen doen met de 24 bemanningsleden van de Amerikaanse EP-3E Orion Aries II, die vol zit met geavanceerde technologie. In tegenstelling tot de reactie op het bom bardement van de Chinese ambassade in Belgrado tijdens de Kosovo-oorlog van 1999 hebben de officiële media tot op heden terughoudend gereageerd. Een hoge advi seur van president Bush liet doorschemeren dat in Peking een machtsstrijd plaatsvindt tussen de politieke en militaire leiders. De botsing komt op een moment dat de Amerikaans-Chinese betrekkingen een moeilijke tijd doormaken. De landen zijn het oneens over de schendingen van de men senrechten in China en de wapenverkopen door de VS aan Taiwan. Bush heeft boven dien afstand genomen van het beleid van zijn voorganger Clinton, die een strategisch partnerschap met China nastreefde. Peking heeft ondanks de grote meningsverschillen nog steeds de steun van de VS voor het lid maatschap in de Wereldhandelsorganisatie (WTO) nodig. De VS is de grootste exportmarkt voor Chi na, maar volgens haviken in Peking ook het grootste obstakel voor het bereiken van de eigen politieke en militaire ambities. Veel generaals zien de VS als een potentiële vij and en niet als de mogelijke partner die de zakenmensen in Washington zien. ,AP pagina 5: VS hebben spijt Het probleem van vader Zorreguieta lijkt opgelost en nu doet zich een ander probleem voor rond het huwelijk van Willem- Alexander en Maxima. Mag zij als aanstaand koningin wel rooms-katholiek blijven? door Wim Schrijver Gemengde huwelijken zijn in de krimpende grote kerken allang geen pro bleem meer. Ze worden met blijdschap en vanzelfspre kend bevestigd. In een geza menlijke verklaring van der tig jaar geleden adviseren de grote protestantse kerken en de Rooms-Katholieke Kerk 'gemengd gehuwden' wel zich op één kerk te richten. Maar zo vanzelfsprekend ligt het voor de kroonprins en Maxima niet in de kringen waar de trits 'God, Neder land en Oranje' nog altijd een heilige drie-eenheid is. Be halve naar de geschiedenis, wordt ook op de hiërarchi sche structuur van de RK Kerk gewezen, die werkelijk democratische denken bij Maxima in de weg zou staan. De RK Kerk heeft ooit, lang geleden, nare dingen gedaan in de Lage Landen. Maar ach, onder geestelijke leiding van de protestantse kerken hier werd hardnekkig vast gehouden aan de slavenhan del en de apartheid uitgevon den. Bijvoorbeeld. Heerszuchtig En ja, de 'roomse monocul tuur' is hiërarchisch, zoals een oud-hoogleraar theolo gie onlangs vol afschuw met het oog op het huwelijk van de kroonprins betoogde. Maar dat landelijke synodes (kerkvergaderingen) van protestantse kerken op es sentiële punten het laatste woord hebben en zelfs heers zuchtig kunnen optreden, is ook een gegeven. En dan is er ook nog vaak sprake van het misverstand dat het staatshoofd lid van de Hervormde Kerk moet zijn. Dat is onjuist. Het stond wel in de eerste Grondwet van 1814, maar deze regel is al snel gesneuveld. Het is mooi dat Willem-Alexander vier jaar geleden belijdend kerk lid werd, maar het was niet verplicht. Maar, wat meer is, de privé- opvattingen van een vorst en zijn eega doen helemaal niet ter zake. Nog afgezien van het feit dat in een samenle ving waarin de rol van de kerken steeds kleiner wordt, de geloofsovertuiging een particuliere zaak is gewor den. Zelfs als Maxima haar gezin tot het katholicisme bekeert, verandert dat bui ten het paleis niets. Koning Boudewijn van Bel gië, overtuigd en behoudend lid van de RK Kerk, onder vond dat in 1990. Hij weiger de wegens zijn geloofsover tuiging een abortuswet te on dertekenen en werd, op eigen verzoek, tijdelijk van zijn rol als staatshoofd ontheven. Wïllem-Alexander onder vond het laatst: zijn persoon lijke overtuiging is niet aan en buiten de orde. Overigens zal dit niet de eer ste Oranjevorst zijn die een vrouw trouwt met een andere kerkelijke achtergrond. Ko ning Willem II huwde Anna Paulowna, grootvorstin van Rusland, in een Russisch-or- thodoxe dienst. Zij bleef haar kerk trouw en woonde in een kapel in het koninklijk paleis Russisch-orthodoxe vieringen bij. Nadenken Kiezen voor een kerk behoort louter op grond van overtui ging te gebeuren. Maxima heeft verklaard rustig over haar kerkkeuze te willen na denken. Die ruimte behoort ze te krijgen. Mensen als kar dinaal Simonis, die nu al liet weten dat hij Maxima 'niet graag' de Rooms-Katholieke Kerk ziet verlaten, zijn ook buiten de orde. En dat is 'een beetje dom'. GPD de; cem ong wijl kon dee Tea schi De de 1 den gev tiea ond •Mol een ech die ren Het 'tha bes Iden 1 vor Op Pie koÉ I wil 1 fik: 1 Do< I ten zin I ten Ihar isup bel I Ze 1 ter ipië I voe tus bat SUf ste Ze toe door Frank Hendrickx De journalisten van het Rus sische televisiestation NTV lijken er inmiddels aan gewend: zijzelf zijn weer eens het nieuws in Rusland. Bataljons binnen- en buitenlandse cameraploegen zwerven door de gangen van de televisiestudio's. Geen krant ontbreekt, geen radio- of televi sieverslaggever laat verstek gaan. Iedereen wil de doods strijd van Ruslands laatste on afhankelijke televisiezender van nabij meemaken. Cameraman Sergej Radnikov van NTV filmt onafgebroken de gang in zijn eigen studio's. Om het uur is er een speciaal jour naal. Daarna verschijnt de gang weer in beeld. „Iedereen die wil binnenvallen, zal door deze gang moeten en langs deze ca mera", zegt Radnikov uitda gend. Het lijkt zowaar alsof er een re volutie op het punt van begin nen staat op de achtste etage van NTV's troosteloze onderko men vlakbij de televisietoren Ostankino. De redactie van heeft uit angst voor een inval van de nieuwe eigenaar het kan toor al een etmaal niet meer ver laten. Behalve de journaals zijn alle programma's vervallen. Sinds het gasbedrijf Gazprom dinsdag de meerderheid van de aandelen van NTV's moederbe drijf Media Most claimde, vreest de redactie dat het einde van de onafhankelijkheid in zicht is. Het nauw met het Kremlin ver bonden Gazprom heeft geen be hoefte aan de kritische geluiden van de televisiezender, zo is de algemene opvatting. De nieuw benoemde algemeen directeur van NTV, Boris Jordan, pro beert in andere delen van Mos kou echter wanhopig duidelijk te maken dat Gazprom hele maal niet van plan is de televi siezender aan banden te leggen. Jordan, een Amerikaanse za kenman van Russische af komst,beweert dat het pro bleem puur economisch is. Media Most had een miljarden schuld bij Gazprom, en het bedrijf was niet in staat de kre dieten terug te betalen. Uitein delijk heeft het gasbedrijf daar om zelf de leiding genomen over het mediaconcern, nadat maan denlange onderhandelingen op niets uitliepen. \tön druk van het Kremlin was geen sprake, aldus luidt de ver sie van Jordan. In de studio's van NTV gelooft niemand hem. Het Kremlin heeft maandenlang naast Gaz- prom ook de justitie gebruikt om NTV een kopje kleiner te maken. Er zijn talloze invallen geweest bij het mediaconcern, journalisten zijn langdurig ver hoord en enkele medewerkers verdwenen in de gevangenis. Oprichter Goesinski moest na vage beschuldigingen uiteinde lijk naar Spanje vluchten. „Dit is een beslissend moment voor Rusland", stelt sterverslaggeef ster Anna Politkovskaja van het dagblad Novaja Gazeta. Ze is uit solidariteit met haar colle ga's afgereisd naar de burelen van NTV. Politkovskaja, die en kele onthutsende reportages schreef over de oorlog in Tsje tsjenië, gelooft niets van de eco nomische argumenten achter de coup van Gazprom. „Dit is puur gericht tegen de kritische jour nalistiek van NTV en vooral te gen de kritische berichtgeving over Tsjetsjenië", meent Po litkovskaja. Ze kent ook geen twijfel over de hand die schuil gaat achter de strijd om NTV. „We hebben ons tot nu toe kun nen wijsmaken dat Poetin een mysterieuze buitenstaander is, maar dat is voorbij. Het is dui delijk dat hij tot een circuit be hoort, dat niets geeft om vrij heid van meningsuiting." Oorlog Niemand in de studio's weet hoe het precies verder moet. De journalisten van Media Most zijn in een oorlog verwikkeld met de grootste aandeelhouder van hun eigen bedrijf. „Het ziet er nu hopeloos uit, maar in Rus land kan alles gebeuren", zegt Kirill Pozdnekov, presentator van het journaal. „Misschien besluit Gazprom de politie in te schakelen en vallen ze vandaag binnen. Dan worden we alle maal ontslagen. Maar voor het zelfde geld is morgen weer alles anders." Een inval lijkt voorlo pig ver weg. Buiten het gebouw van Gazprom staan slechts twee onbewapende politieagenten op wacht. Enkele honderden de monstranten waken voor de in gang om een mogelijke inval te voorkomen.„NTV moet blij ven", schreeuwt een vrouw met schorre stem. „Alleen zij vertel len de waarheid." GPD pagina 5: protest tegen overname door Hans van Soest Professor Eduard Bomhoff van de universiteit Nijen- rode ergert zich aan de rituele dans die voortdurend rond de WAO wordt opgevoerd. „De politiek, werkgevers- en werknemersorganisaties spe len steeds dezelfde langspeel plaat af als het gaat om de aan pak van het WAO-probleem. Er wordt voortdurend de ver keerde oplossing gekozen." Volgens Bomhoff draaien alle betrokkenen om het ware pro bleem heen. „VNO/NCW roept dat de uitkeringen omlaag moeten. Het midden- en klein bedrijf is alleen maar bang voor hogere boetes voor be drijven waar veel werknemers in de WAO belanden en de vak bonden blijven hameren op meer financiële prikkels voor werkgevers. Maar de praktijk leert dat boetes, lagere uitke ringen en andere financiële prikkels niet helpen." Over enkele weken presen teert de commissie-Donner een advies aan de regering over de toekomst van de WAO. Gisteren nam het onderzoeks instituut Nyfer een voorschot op de discussie die dan zal los barsten over hoe de groei van het aantal WAO'ers kan wor den ingedamd. Volgens Bomhoff, die het on derzoek leidde, wordt tot nu toe permanent de verkeerde kant op gekeken. „Het gaat mis in het eerste ziektejaar van de werknemer. Uit onderzoek bij het GAK bleek dat in zeventig procent van de gevallen de keurings arts een werknemer voor zijn neus krijgt die moet worden gekeurd voor de WAO, van wie hij niet weet welke diagnose er door de huisarts en de arbo- arts is gesteld en welke behan deling er is voorgeschreven. De keuringsarts kan na een jaar ziekte dus weer helemaal opnieuw beginnen met de be handeling. Dat is te laat." Volgens Bomhoff ligt hier de belangrijkste oorzaak voor het hoge aantal WAO'ers. Artsen werken langs elkaar heen; ze spelen elkaar geen informatie door over de toestand van de patiënt. „Huisartsen mogen geen medische informatie doorspelen naar de arbo-arts, en de artsen van de arbo- dienst hebben te weinig mid delen om zieke werknemers te begeleiden. Daar komt nog eens bij dat huisartsen vaak rust voorschrijven en in tegen- Professor Eduard Bomhoff: „De politiek stelt de verkeerde dia gnose om het WAO-probleem op te lossen." foto Sieko Kloosterhuis/GPD stelling tot de arbo-arts niet bezig zijn met iemand weer zo snel mogelijk aan het werk krijgen." Meer armslag In plaats van roepen om har der ingrijpen of om meer geld, zou Bomhoff liever zien dat de politiek meer aandacht kreeg voor de gebreken in het eerste ziektejaar. Hij stelt daarom twee oplossingen voor. Ten eerste zou de begeleiding van zieke werknemers het best door één arts ter hand kunnen worden genomen: de arbo- arts. Dit om te voorkomen dat een werknemer langs allemaal verschillende instanties moet, die weinig tijd voor hem heb ben, die allemaal iets anders voorschrijven en niet samen werken. „Ten tweede moeten arbo- diensten meer armslag krij gen. Het bewijs hoe het beter kan, leveren diverse multina tionals als Akzo Nobel en Shell, waar het ziekteverzuim de helft lager ligt dan het lan delijk gemiddelde en waar dus ook de helft minder WAO'ers vandaan komen. Zij investe ren veel geld in hun arbo-dien- sten: gemiddeld zo'n 800 gul den per werknemer. Dat lijkt veel geld, maar het betaalt zich ruimschoots terug. Zieke werknemers worden snel en adequaat geholpen." De meeste bedrijven trekken niet zoveel geld uit voor hun arbo-dienst. Zij sluiten goed kope contracten af van zo'n 100 gulden per werknemer. Volgens Bomhoff zou het daar om goed zijn als werkgevers verplicht werden meer geld en energie in hun arbo-dienst te steken. Dit zou het bedrijfsle ven op termijn elf miljard gul den opleveren aan uitgespaar de kosten voor ziektêverzuim en WAO. Jaarlijks zouden er zo 60.000 mensen minder de WAO instromen. „Nadat de ziektewet was ge privatiseerd en bedrijven ver plicht werden gesteld een arbo-contract af te sluiten, gingen de diensten concurre ren op prijs en niet op kwali teit. Dat is kwalijk. De politiek hoopt dat verzekeringsmaat schappijen ondernemers uit eindelijk dwingen een fat soenlijk arbo-contract af te sluiten, anders willen zij de kosten voor WAO en ziekte verzuim niet meer dekken. Maar dat kan nog jaren duren. Daar moet je niet op willen wachten." Fatsoenlijk Dat de politiek voortdurend om ingrijpende maatregelen roept, begrijpt Bomhoff niet zo goed. „Voormalig minister van sociale zaken Melkert wilde de discussie over de kwaliteit van arbo-diensten niet aan, omdat hij bang was dat iedereen dan zou roepen dat de privatise ring van de sociale zekerheid verkeerd had uitgepakt. De PvdA ging begin jaren negen tig bijna ten onder toen de uit keringen werden gekort, na de commissie-Buurmeijer moest de uitvoering op de schop, maar voortdurend werd de verkeerde diagnose gesteld. De politiek gaat nu al tien jaar door op de toen ingeslagen weg. Het probleem zit hem echter in het eerste ziektejaar. Om dat aan te pakken, zijn geen ingrijpende wetswijzi gingen nodig." Ondertussen is het aantal ar beidsongeschikten opgelopen tot ruim 920.000. Vooral in het onderwijs, de gezondheids zorg en bij de spoorwegen zijn enorme problemen. „Iedereen is altijd bang dat werknemers niet geholpen willen worden door een bedrijfsarts, omdat die betaald wordt door de baas. Maar uit alle onderzoe ken blijkthet tegendeel. Werk nemers willen gewoon fat soenlijk worden geholpen en niet aan hun lot worden over gelaten." GPD Bedrijfsleven Het bedrijfsleven in Zeeland groeit maar matig. Landelijk gezien is het aantal bedrijven sinds 1930 gestegen met vijf procent. Het aantal mensen dat in het bedijfsleven werkt, is landelijk met vijftig procent gestegen. Zeeland blijft daar bij achter. De belangrijkste sector in Zeeland is de metaal nijverheid. De detailhandel neemt de laatste jaren af. Argentinië Prins Bernhard is met het grootst mogelijke eerbetoon ontvangen in Argentinië. De prins heeft besprekingen met president Peron en zijn vrouw Evita, om de banden tussen beide landen aan te halen. Mossels De Zeeuwse mosselkwekers zijn teleurgesteld terugge keerd van him tocht naar de Westereems. De vijftig sche pen wilden daar halfwasmos selen opvissen, die in juni, juli en augustus zouden kunnen worden verkocht. Maar ter plekke werden niet meer dan vijf zakken zaad opgevist. De schade van de reis wordt voor de mosselvissers geschat op 25.000 tot 30.000 gulden. Verzorgster Mademoiselle Jeannine Ses- ton uit Parijs is aangenomen als nieuwe verzorgster voor de prinsesjes, met name voor prinses Mai'griet en prinses Marijke. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A, L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl abonnementen: abo@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118) 470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 39,45 (n.v.t perkwartaal 107,50 109,15) per jaar 409,50 411.15) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 2,00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2