Wil® Treinverkeer twee dagen plat Fokverbod voor varkens op komst Minister overweegt volwassen loon voor jongere werknemer GELD NODIG? M mt 1r 29 Hinder door FNV-staking valt in Zeeland waarschijnlijk mee Politie wil heffing op mobieltjes Overvol Rellen Den Bosch duurden te lang Martinair knokt voor Miami-lijn Winst voor Engelse ploegen 15 Hard-gïazen deuren Harde aanpak illegaal wonen Luchtmacht helpt bij Zeeuwse mkz-controle ■DiaBSCErS^aaEHaepi Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 10° fF' ZW 5 Eerst zon Eerst wat zon. In de loop van de middag en avond flinke perioden met regen. Temperatuur circa 10 graden. 244e jaargang no. 81 donderdag 5 april 2001 losse nummers 2,00 Kunstig koersen in Vlaanderen t door Ben Jansen VLISSINGEN - Treinpas- sagiers in Zeeland onder vinden vandaag tijdens de 1 eerste uren van de dienst- e regeling waarschijnlijk s weinig problemen van de - spoorwegstaking die FNV Bondgenoten gisteravond t afkondigde. FNV Bondgenoten heeft in de i provincie slechts een klein aan- talledenonderhetrijdendeNS- i personeel. Bovendien zijn er vanochtend weinig van hen in geroosterd. I Elders in het land dreigt wel i chaos. Na een hectische dag vol s bemiddelingspogingen en over leg, barstte gisteravond de bom. Onderhandelaars van FNV j I Bondgenoten en machinisten- 3 en conducteursbond WMC braken woedend de onderhan- i delingen met cle NS-directie af. i FNV Bondgenoten staakt van- daag en morgen, de WMC op een nader te bepalen tijdstip volgende week. r Hoop Na een bemiddelingspoging 1 eerder op de clag van minister t Netelenbos (Verkeer) hoopten t de bonden, dat de NS op een 'creatieve manier' naar de nieu we dienstroosters wilden kij- ken. De NS-directie bleef echter 3 vasthouden aan 10 juni als de omstreden ingangsdatum van de nieuwe werkroosters. „We zijn genept door NS en we kunnen het nu alleen nog maar uitknokken op het spoor", zei FNV-onderhandelaar A. van den Berg. WMC-voorman H. Vankan: „We gaan de directie i wegstaken." De CNV Bedrij- venbond staakt niet mee. Netelenbos was gisteravond woedend op zowel de NS als de vakbonden. Ze verweet de par tijen 'onverantwoordelijk ge drag'. Eerder op de dag voerde de minister tijdens een Kamer debat de druk op de NS op, door te zeggen clat het prestatiecon tract met de overheid onverkort geldt. Een staking valt niet on der overmacht. Als cle dienst verlening op een station stilligt, dan moeten de NS vijfduizend gulden boete betalen met een maximum van twintig miljoen gulden per dag. De mate van hinder voor de Zeeuwse treinpassagiers hangt vooral af van de WMC. Deze bond kan zijn leden om juridi sche redenen niet oproepen met de actie van FNV Bondgenoten mee te doen. Niet uit te sluiten is evenwel, dat individuele W- MC-leden zich bij hun collega's van FNV Bondgenoten zullen voegen. Iets dergelijks waren de leden van de FNV-bond afgelo pen maandag van plan te doen, toen de WMC een staking had afgekondigd. Tot daadwerkelij ke steun door het bij FNV Bond genoten aangesloten NS-perso- neel hoefde het evenwel niet te komen, want de WMC blies haar stakingsactie te elfder ure af. Mogelijk laat de dienstleiding van de NS, net als in december vorig jaar bij de acties van de personeelscollectieven, een stoptrein tussen Vlissingen en Bergen op Zoom pendelen. Als dat, doorgaat, dan blijft de hin der voor treinpassagiers die binnen Zeeland blijven, be perkt. Wie verder het land in wil met de trein, gaat een ongewisse reis tegemoet. Verwacht wordt, clat in elk geval het treinverkeer in de Randstad grotendeels stil zal komen te liggen. Daar heeft FNV Bondgenoten een aanzien lijke aanhang. De NS gaan ervan uit, dat het aantal passagiers vandaag en morgen, mede door de publici teit over de onrust binnen het spoorwegbedrijf, gering zal zijn. Doordat meer mensen de auto zullen nemen, wordt grote drukte op de weg verwacht. door Raymond Boere I UTRECHT - De politie is een voorstander van het invoeren van een heffing op goederen die vaak worden gestolen. Met deze 'veiligheidsbij drage' kunnen preventieve maatregelen wor den genomen om het aantal diefstallen van bijvoorbeeld draagbare computers en mobie le telefoons terug te dringen. Het iclee voor een veiligheids- bijdrage komt van het [Nationaal Platform Criminali- 1 teitsbestrijcling. Dit is een sa menwerkingsverband tussen de overheid en het bedrijfsleven. Volgens de Utrechtse politie korpschef P. Vogelzang en lid van het platform neemt het aan tal autokraken en diefstallen van mobiele telefoons zulke grote vormen aan, dat het geen zin heeft het met meer agenten te bestrijden. „We kunnen boeven vangen wat we willen, maar het aantal diei- i stallen uit auto's en van mobiele telefoons blijft toenemen. Dan j is het tijd te kijken naar andere methodes om deze vorm van cri minaliteit te verminderen, bij voorbeeld door het stelen onmo gelijk te maken of ervoor te zorgen dat de gestolen goederen sneller worden opgespoord", vindt Vogelzang. Een 'veüigheidsbijdrage' kan daar volgens de politie een handje bij helpen. Gedacht wordt aan een principe zoals dat ook wordt gehanteerd bij de verwijderingsbijdrage. Mensen die bijvoorbeeld een koelkast kopen, betalen een heffing voor de afvalverwerking van het ap paraat. Met het geld kunnen preventie projecten worden gefinancierd. Zo wordt er bij de laptops ge dacht aan een sticker die een speciale tekst achterlaat als die wordt verwijderd. Op die ma nier wordt het voor helers onin teressant gestolen laptops te verhandelen. Ook is het moge lijk een chip in een mobiele tele foon in te bouwen, waardoor het toestel makkelijker kan worden teruggevonden. „Technisch zijn er genoeg maat regelen denkbaar-. Het probleem is dat het dure oplossingen zijn. Daar moet dus ergens geld voor worden gevonden. Mensen ko pen mobiele telefoons. Waarom zou je dan geen twee gul den be talen om ervoor te zox-gen clat het toestel niet gestolen wordt", aldiis Vogelzang. GPD BERINGE - Overvolle stallen in een varkenshouderij in het Limburgse Beringe als gevolg van mkz. Op dit bedrijf, met 680 zeugen, zijn er in normale omstandig heden ruim 1800 biggen. Elke week worden er zo'n 350 biggetjes geboren. Het vervoersverbod dateert van vijf weken geleden, daar door is het totaal aantal biggen verdubbeld tot 3600. Deze boer heeft het ruimtegebrek opgelost door ook de looppaden toegankelijk te maken voor de varkens. De boer heeft voor de fotograaf deze foto gemaakt, omdat de laatste vanwege besmettingsgevaar het erf niet op mocht. foto Bas Rutten/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw heeft gis teren nieuwe maatregelen aan gekondigd om het mond- en klauwzeervirus in te dammen. Hij overweegt een beperkt fok- verbod voor varkens en pluim vee. Verder deelt hij Nederland in verschillende compartimen ten in. De provincies die onder verdenking staan of besmet zijn, vormen samen één gebied. De opdeling van het land in compartimenten gebeurt naai de beschikbaarheid van slacht huizen en de vervoerscapaciteit in het gebied. Hierdoor hoeven dieren die naar het slachthuis moeten, niet het gebied uit. De getroffen provincies Gelder land, Overijssel, Flevoland en Noord-Brabant vormen samen een gebied. Waar de grenzen van de compartimenten komen te liggen, is nog niet bekend. In de compartimenten in de niet ver dachte of besmette gebieden mag alles, behalve veevervoer. Brinkhorst overweegt een fok- verbod voor varkens en pluim vee binnen een straal van tien kilometer van mkz-besmettin- gen of -verdenkingen. Ook kijkt hij naar de mogelijkheden om dieren te laten aborteren. De minister zegde verder toe dat de getroffen boeren hun schade vergoeding sneller krijgen uit betaald. De boeren krijgen het geld nu binnen een maand na de taxatie en het doden van het vee. Kort geding De stichting Boer en Vee heeft een kort geding aangespannen tegen de staat. De stichting wil een oordeel over de rechtmatig heid van het preventief ruimen van gezond vee. Het geding dient vandaag in Den Haag. pagina 3: mkz bederft feestje Meppel pagina 20: aandelen melkrobotfabrikant kelderen actie schapenboer Ouwerkerk hygiëneprotocol waterschap Dierentuinen mogen hun dieren inenten, heeft het Permanent Veterinair Comité besloten. De uitzondering geldt alleen voor dierenparken die binnen een straal van 25 kilometer van een mkz-geval gevestigd zijn. In Nederland geldt dat voor de die rentuinen in Amersfoort, Arn hem en Rhenen en de Apenheul. In het Europarlement gaan langzamerhand stemmen op voor ruimere noodvaccinaties. Het parlement neemt vandaag hierover waarschijnlijk een re solutie aan. Volgens de resolutie moet er een registratiesysteem komen waardoor de handel van de ingeente dieren in de getrof fen regio's mogelijk blijft. In Groot-Brittannië is het aan tal mkz-gevallen opgelopen tot boven de duizend. In het land door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Minister Vermeend van So ciale Zaken overweegt de minimum jeugdlonen af te schaffen en ze te vervan gen voor het veel hogere minimumloon voor volwassenen. Dat geldt voor jonge ren tussen 18 en 23 jaar die nu nog een veel lager loon ontvangen dan werknemers van boven 23 jaar. De vakcentrale FNV dreigde de minister- vorige week met een rechtszaak als hij niet snel zou regelen dat werknemers van af achttien jaar ook recht zouden krijgen op het Wettelijk Minimumloon voor vol wassenen (WML). „Zo'n dreigement is nergens voor nodig", aldus een woord voerder van het ministerie. Vermeend heeft volgens hem de FNV al benaderd. Nu gaat het minimumloon voor volwasse nen pas in op 23-jarige leeftijd. Plet ver schil met het minimumjeugdloon van een achttienjarige is enorm. Zo heeft iemand van achttien jaar recht op een salaris van minstens 1157,60 gulden per maand, ter wijl werknemers vanaf 23 jaar minstens 2544,10 gulden moeten verdienen. Vol gens de FNV is zo'n verschil in strijd met allerlei internationale verdragen waarin staat dat mensen vanaf achttien jaar als volwassenen moeten worden beschouwd. „Bovendien doen werknemers vanaf achttien vaak precies hetzelfde werk als collega's van 23 jaar en ouder. Volgens in ternationale verdragen als het Europees Sociaal Handvest moet voor gelijk werk een gelijk loon worden betaald", aldus de woordvoerder van de FNV. De FNV vindt het vreemd dat de minister na een dreigement plotseling zegt dat er met hem valt te praten over deze zaak. „We strijden al jaren voor verhoging van de minimumsalarissen voor jeugdigen vanaf achttien. Altijd kregen we nul op het rekest. Nu we dreigen met een rechts zaak, kiest de minister eieren voor zijn geld." De FNV gaat sowieso naar de rechter om te knokken voor de invoering van een mi nimumjeugdloon voor dertien- en veer tienjarigen. Voor deze jongeren geldt nu helemaal geen wettelij k minimum, terwijl ze wel vaak allerlei vakantiebaantjes hebben als vakkenvuller of als hulpje in een bedrijf. De FNV heeft de minister ook al herhaaldelijk gevraagd om voor deze groep een minimumloon in te stellen. Nu gaat het minimumjeugdloon pas in op vijftienjarige leeftijd. GPD pagina 11werken voor een schijntje De rellen in Den Bosch hadden geen drie maar twee dagen kunnen duren, als de ME op tijd de Graafsewijk was ingetrok ken. Dat plan heeft echter nooit de politieleiding bereikt. Ook de bewering van burgemeester Rombouts dat Pierre Bouleij uit noodweer was doodgeschoten, deed pogingen om de rellen te beëindigen geen goed. Dat blijkt uit het gisteren gepresenteerde rapport 'Bossche Avonden'. Cocktails, ijsjes en een verrassing voor de kinderen. Niets is lucht vaartmaatschappij Martinair te dol om de baas te blijven op de lijn Amsterdam-Miami. De concur rentie op deze lijn komt van KLM- partner Northwest Airlines. Dat KLM voor de helft eigenaar is van Martinair, maakt de zaak voor de Martinair-direc- tie extra wrang. Leeds United (op de fo to Alan Smith) staat met één been in de halve finale van de Cham pions League. De En gelse ploeg won gister avond in de kwartfinale met 3-0 van Deportivo la Coruna. Arsenal had tegen Valencia een slechte start, maar boog een 1-0-achterstand in de tweede helft om naar een 2-1-overwinning. moeten in totaal ruim een mil joen dieren worden afgemaakt. Duitsland blijft vooralsnog ge spaard. Een bedrijf in Hessen is gisteren mkz-vrij verklaard, nadat eerder verdenking was gerezen dat de ziekte daar ook zou heersen. België heeft gisteren aangekon digd alle kleine grensovergan gen met Nederland af te sluiten. De strengere controle aan de grens heeft direct te maken met ontwikkelingen in België. De minister van Landbouw besloot gisteren de al weken bestaande bufferzone in de grensstreek op te heffen. Dat betekent dat er in de aan Nederland grenzende Belgische zone weer vee en landbouwproducten getrans porteerd mogen worden. Grensoverschrijdende trans porten blijven evenwel uit den boze. Zo ook het over de grens vervoeren van vlees, vleespro ducten, melk, melkproducten, huiden, vellen en onbewerkte wol. Zo hoopt de overheid het land te kunnen vrijwaren van een mkz-epidemie. GPD/ANP (Advertentie) bijv. 15000,- 92,- p.m. 32500,- 199,-p.m. A floss, vrij krediet. Eff.r. 7.6X 024 - 377 83 14 Advertentie Het Rijk zal gemeenten aansporen harder op te treden tegen het permanent wonen in vakantiewoningen. De Tweede Kamer steunde gisteren minister Pronk in IC zijn voornemen om strenger te gaan controleren. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 7; radio en televisie: 9; economie: 11, 12, 13; sport: 15,16 en 17; zeeland: 19,20,21, 23 en 25; kunst cul tuur: 29, 30,31, 33 en 35. voorkomen. De luchtmachtmi litairen zullen zich in Zeeland bezig houden met het inspecte ren van lading van vrachtwa gens en personenauto's op voor mkz-vatbare producten. Ook de bagage van passagiers wordt daarop gecontroleerd. De ondersteuning blijft van kracht zolang de crisis aanhoudt en ex tra controle aan de grens nood zakelijk blijft. Douane Inzet van het Defensiepersoneel maakt het mogelijk dat doua niers, die sinds de uitvoerbeper- kende mkz-maatregelen naar de grenzen zijn gedirigeerd om hun collega's te assisteren, nu hun eigen taken weer kunnen oppakken. Daarmee wil de douane voorko men dat reguliere taken onder sneeuwen. Door het stellen van andere prioriteiten was de con trole op zaken als afvaltrans- porten, invoerrechten, rode die sel en de belasting op motorrij tuigen op een lager pitje komen te staan. door Jacques Cats VLISSINGEN - De douane in Zeeland krijgt vanaf vandaag militaire ondersteuning bij de mond- en klauwzeercontroles aan de grens. Het district Zeeland, dat de hele provincie en ook nog een stuk van Brabant omvat, kan reke nen op de inzet van vijftig lucht machtmilitairen. Ze verlenen bijstand bij de Vlissingse termi nal van de Dartline op Enge land. Het is de bedoeling de ove rige capaciteit te benutten op andere douaneposten, zoals in Zeeuws-Vlaanderen. Inzet Defensie stelt op verzoek van het ministerie van Financiën bij elkaar vierhonderd militairen beschikbaar voor het assisteren bij mkz-controletaken. De inzet is gespreid over land- en lucht macht en de marine. Het gaat hier om een aanvulling op eer der door Defensie verleende steun om verdere besmetting te Glashandel MELIESTE j Bezoek onze showroom j Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j (Advertentie) naam:p-moteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:r noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- 3 per maand met nummer. j automatische incasso handtekening: 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice o llffil QOVffilnnnnnoll Antwoordnummer 123 UZ 14 UUUUUz! 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1