Pokerspel rond opstellingen Dekker en Knaven overleven schifting PZC Vier spelers RBC uit selectie gezet Ronde van Nederland moet gaan bezuinigen Arsenal en Leeds temmen Spaanse furie Schalken vraagteken voor Daviscup-duel met Duitsers Vijf Europese merken willen eigen Formule 1 Springruiters toch naar finale wereldbeker Wedstrijden motorcross zijn afgelast Ramon Mendoza overleden Piet Keizer scout bij Ajax Blessure Chivu valt mee Renners Selle Italia aangeklaagd Litmanen mist seizoenslot Spelers geschorst in paspoort-zaak donderdag 5 april 2001 van onze sportredactie DEN BOSCH - Captain Tjerk Bogtstra en speler Raemon Sluiter kwamen beiden tot de zelfde grap. „Laat de tweede set beginnen." Onafhankelijk van elkaar reageerden zij op de his torie in de Daviscup: Nederland - Duitsland 0-6. Nooit won Oranje een officiële tennis match van de oosterbuur. In de Brabanthallen van Den Bosch begint morgenochtend de zevende ontmoeting. Het be treft de kwaitfinale in de we- reldgroep. Precies een etmaal eerder dienen de captains hun opstelling door te geven. Het zal geen minuut eerder gebeuren. TURIJN - De Europese autofa brikanten die actief zijn in de Formule 1 hebben gisteren in Turijn een firma opgericht. BMW, DaimlerChrysler, Fiat, Renault en Ford onderzoeken gezamenlijk de mogelijkheid een eigen competitie op te rich ten. De vijf automerken zijn nog tot 2008 verbonden aan de For mule 1. Het plan is geboren na de machtsovername door Leo Kirch in de Formule 1. De me diamagnaat is voor 75procenf aandeelhouder van de Formule 1 en verwierf onlangs voor twee milljard gulden de televisie rechten van de populaire com petitie. De vijf Europese merken vrezen dat de televisie-uitzendingen van de races binnenkort achter de decoder gaan. Dat zou pas kunnen vanaf 2003. „We doen met veel geld mee in deze grote en belangrijke sport", aldus topman Paolo Cantarella van Fiat. „De Formule 1 geniet grote belangstelling. We willen ook in de toekomst zoveel mogelijk mensen in staat stellen de sport te volgen. We handelen dan ook in belang van de hele auto sport." ANP DEN HAAG - Springruiters die hun paarden in Nederland heb ben, gaan toch naar de wereld bekerfinale in Göteborg (12-16 april). Het vervoersverbod we gens de mond- en klauwzeercri sis is gisteren door minister Brinkhorst verruimd waardoor transport van de paarden moge lijk is. De springruiters hadden gister morgen via de Vereniging van Sportpaardenhandelaren Ne derland (VSN) bij het College van Beroep voor het Bedrijfsle ven een voorlopige herziening van het vervoersverbod ge vraagd. Het college wees dat verzoek af, maar het zou er don derdag op terugkomen als alles bij het oude zou blijven. In de middag kwam het ministerie van Landbouw echter met de verruiming van het vervoers verbod. De betrokken ruiters zijn Jan Tops, de broers Gerco en Wim Schroder, de Zweed Rolf-Göran Bengtsson. de Canadees Jay Hayes en de Amerikaan Peter Wylde. De laatste drie hebben hun paarden in respectievelijk Valkenswaard, Ootmarsum en Guttecoven op stal staan. Ze hadden gehoopt via het College een uitzonderingspositie te kunnen afdwingen. ANP ARNHEM - De Koninklijke Ne derlandse Motorsport Vereni ging (KNMV) en de Motorsport Organisatie Nederland (MON) hebben de verschillende motor sportwedstrijden voor komend weekeinde afgelast. Dit vanwege mond- en klauw zeer. De twee motorsportorga nisaties komen met die maatre gel tegemoet aan de boeren, die bang zijn dat bezoekers uit een mogelijk besmet gebied de ziek te meebrengen. Komend weekeinde zijn alle motorsportevenementen ge schrapt. Het gaat om het NK tri al in Schijndel, de nationale jeugdcross in Reusel en een cross wedstrijd voor junioren in Budel van de KNMV alsmede van de MON de NK-cross 125 cc en 500 cc in Zeeland en de NK zijspancross en 250 cc in Ven- raijKNMV en MON sluiten niet uit dat in april nog meer wed- strij den van de kalender moeten worden gehaald. GPD Tjerk Bogtstra en Carl-Uwe Steeb spelen poker tot de uiter ste limiet. Dat heeft te maken met de voetblessures van hun respectievelijke kopmannen Sjeng Schalken en Tommy Haas. De grote vraag is of bei den op tijd fit zijn. Schalken heeft ontstoken weefsel aan de bal van zijn linkervoet- Geen van beiden wil de tegen stander iets wijzer maken. De Nederlandse ploeg sprak woensdag honderduit, maar hield de lippen stijf op elkaar wat betreft de bezetting van de enkelspelen. Het dubbel komt zaterdag zo goed als zeker voor rekening van Paul Haarhuis en Sjeng Schalken. Alleen als de laatste op vrijdag een zwaar en kelspel of vijf sets zou hebben, behoort een wissel tot de moge lijkheden. „Voor de single heb ik van onze sportredactie LONDEN - Arsenal en Leeds United hebben de kater die het Engelse voetbal dinsdagavond met het verlies van Manchester United opliep, weggespoeld. Dankzij twee doelpunten in twee minuten mag Arsenal blij ven dromen over een vervolg in de Champions League. Leeds United verraste met een 3-0- overwinning op Deportivo la Coruna. Arsenal maakte in een boeiende kwartfinale tegen Valencia een 1-0-achterstand ongedaan. Over twee weken zal blijken of de uiteindelijk 2-1-zege een goede uitgangspositie voor een ticket voor halve finale is ge weest. Geheel volgens de opdracht van trainer Wenger slaagde Arsenal erin een enorm hoog tempo te de keuze uit drie spelers, zoals het er nu voorstaat ongeveer van gelijke sterkte", zei Bogtstra. Tennis doe je met de handen, maar in Den Bosch wordt deze week haast uitsluitend over voeten gesproken. Die van de Duitser Tommy Haas lijkt zo goed als genezen, de linkervoet van Limburger Sjeng Schalken baart meer zorgen. Door gebrek aan aandacht heeft een irritatie zich gepromoveerd tot ware blessure. Likdoorn De 24-jarige Schalken loopt al vijf maanden op een kwetsbaar voetje. Maar ja, een tennisser begint zich pas zorgen te maken als hij geen pijntjes meer voelt. „Normaal gesproken verdwijnt zo 'n klachtMaar dit heeft door ontwikkelen. Alleen in het laat ste deel van de eerste helft verlo ren de Engelsen de regie over de door scheidsrechter Dick Jol ge leide wedstrijd. Met Wiltord als extra aanvaller wisten Henry en Parlour in de 58e en 60e minuut de schade van de openingstref fer van Ayala (42e minuut) te be perken. Trainer Wenger kon uiteindelijk redelijk tevreden zijn. De Fran se coach zei vooraf dat zijn ploeg louter op basis van voet ballende kwaliteiten weinig kans tegen Valencia zou hebben De trainer van de nummer twee van de Engelse competitie hield vlak voor het begin van het eer ste duel in de kwartfinale van de Champions League een harts tochtelijk pleidooi voor de klas sieke eigenschappen van het Engelse voetbal. In de competitie laat Wenger zijn ploeg zo verzorgd mogelijk gezet. Nu is sprake van een bles sure. Er is wat ingegroeid eelt verwijderd, dat had wel iets weg van een likdoorn. Uit een mri- scan bleek dat verder alles goed is. Het bot en de pezen zijn in or de, er zit alleen nog wat irritatie in de vorm van vocht." Waar kopman Richard Krajicek herstelt van een operatie aan de elleboog, is het tot de loting van middag om twaalf uur onzeker in welke partijen Schalken wordt opgesteld tegen de drie voudig Daviscup-wirmaar ('88, '89 en '93). Tijdens de toernooi en van Key Biscayne en Indian Wells, vorige maand in de Ver enigde Staten, bleek hoe kwets baar de nummer 31 van de we reld is. Hij tenniste daar met pijnstillers, maar kon tot twee dagen later amper staan op zijn linkervoet. „Het gaat nu beter. voetballen. De nummer drie van de Spaanse competitie vereiste volgens de Franse coach een an dere aanpak. Zijn spelers moes ten tegen Valencia de technische kwaliteiten koppelen aan een enorme dosis werklust. Alleen dan zou de geroutineerde Spaanse verdediging kunnen worden bedwongen. Vanaf zijn plekje in de dug-out constateer de Wenger dat zijn ploeg uitge zonderd het tweede deel van de eerste helft zich goed aan zijn opdracht hield. Arsenal - Valencia 2-1 (0-1). 41. Ayala 0-1, 58. Henry 1-1, 60. Parlour 2-1. Scheidsrechter: Jol (Ned). Aan tal toeschouwers: 40.000. Gele kaart: Pires (Arsenal), Baraja, Ayala, Kily Gonzales (Valencia). Leeds United Na Arsenal heeft ook Leeds United de kans de halve finales te bereiken van de Champions door Ad Pertijs SINT IDESBALD - Erik Dek ker heeft dit voorjaar in de Ruta del Sol en in de Gulden Sporen- tweedaagse al bewezen een kor tere rittenkoers te kunnen win nen. Gisteren handhaafde hij in het natte, winderige West- Vlaamse land zijn kansen op de eindzege in de Driedaagse van De Panne. De kopman van Rabo-ploeg was van de partij in de voorste waai er, van waaruit Hans de Clercq in de slotfase naar de dagzege en de leiderstrui mocht springen. Ook aanwezig in de eerste groep was Servais Knaven, de tweede Nederlander die op basis van zijn tijdrithogeogenkan gooien in het eindklassement. Vorig jaar pakte de Domo-renner in de afsluitende rit tegen het uur werk de derde plaats en ook de keren daarvoor reed hij er in de topvijf. Als er vanochtend in de korte rit-in-lijn geen gekke dingen gebeuren, strijden de specialis- Ik voel dat ik meer en meer mijn eigen tennis kan laten zien", vertelt hij Dat lukte Sclaken dit jaar alleen in de Daviscup-ontmoeting met Spanje, waarin hij Carlos Moya klopte en met Paul Haarhuis ook in het dubbelspel voor een punt zorgde. „Het was de enige week dit jaar waarin ik fit was en voluit kon trainen. En bij mij is het nou eenmaal zo dat ik al leen kan presteren, als ik dage lijks vier tot vijf uur kan wer ken. Het gaat helaas niet vanzelf." Deuk Met als resultaat dat Schalken na zijn overwinning op Moya slechts twee potjes won in het enkelspel. In Rotterdam van David Prinosil, een van de leden van het Duitse team, en in Indi- League. De verrassende maar verdiende 3-0 winst op Eiland Road tegen Deportivo la Coruna moet voldoende houvast bieden voor de Engelse subtopper. De van mishandeling verdachte Lee Bowyer speelde 'gewoon' mee, nadat eerder op de dag nog de rechtszaak tegen de sterspe ler diende. Vandaag is waar schijnlijk de uitspraak. Deportivo werd door Leeds toe gejuicht als tegenstander, want de ploeg van Engelands best be taalde manager David O'Leary slaat zichzelf hoger aan dan de Spaanse topper. Leeds - Depor tivo was het duel tussen Kewell en Djalminha, de bepalende spelers in hun team. Zij zijn van grote waarde voor hun ploeg, door hun inzicht, frivoleit en weex-galoze passes. Op het sfeervolle Eiland Road ontspon zich een waar offensief van Leeds, terwijl Deportivo ten Ekimov, Mattan, Dekker, Knaven en Vainsteins vanmid dag om de eindzege. Ze staan al len op minder dan tien tellen af stand van elkaar De tweede etappe van de drie daagse werd de rit van de grote schifting. Domo forceerde iets meer dan honderd kilometer voor de finish een waaier, die veel ploegen noodlottig werd. Domo had vier sterke renners (Vainsteins, Knaven, Museeuw, Peeters) voorin. Evenals US Postal, dat Ekimov, de winnaar van vorig jaar mee had. Cofidis (Mattan, Gaumont en Peers) en Lotto (Tsjmil, Eeckhout en De Clercq) telden beide drie ren ners en Rabo met Dekker en Vierhouten twee pionnen. De rest was gezien. Ziek Telekom, Mapei, Mercury en Lampre ontbraken volledig in de spits van de wedstrijd. Dus ook de Duitse klassementslei der Hondo. Van Petegem stapte ziek ai'. Hij bekijkt zaterdag of het zinvol is de dag erop te star- an Wells van de Argentijn Juan Ignacio Chela. „Mijn zelfver trouwen heeft een deuk opgelo pen, dat gebeurt na elke partij waarin je als verliezer van de baan stapt. Ik heb de afgelopen maanden gewoon te weinig ar beid verricht om mijn eigen ni veau te halen, boven mezelf te kunnen uitstijgen. Pas deze week heb ik weer uren ge maakt." Of Schalken ook in Den Bosch pijnstillers gebruikt, laat hij voorlopig in het midden. „Het kan. ze nemen in elk geval de klachten tijdens een wedstrijd weg. Maar ik kan er weer een hoop mee kapot maken. Me disch gezien is het duidelijk, die voet heeft gewoon rust nodig. Maar dat is een beetje lastig met zo'n duel met Duitsland voor je neus." ANP/ GPD foto lan Hodgson/RTR zelden uit zijn cocon kroop. Be ter gezegd: kon kruipen. Djal minha bleef ook in zijn eigen schaduw voetballen. Na wat kansen opende lan Harte uit een vrije schop buiten het straf schopgebied de score voor de Engelsen. Cesar had een over treding begaan op Smith en zo de vrije trap veroorzaakt. Makaay was zelden gevaarlijk. Kort na de rust scoorde Smith de 2-0dat was zijn vijf de treffer in de Champions League. In de 66e minuut besliste Engelands duurste verdediger Rio Ferdi nand de wedstrijd na een slecht verwerkte hoekschop door de Spaanse defensie. Leeds United - Deportivo la Coruna 3-0 (1-0). 26. Harte 1-0, 51. Smith 2- 0, 66. Ferdinand 3-0, Scheidsrech te,r Veissiere (Fra). Aantal toe schouwers: 35.500. Gele kaart: Mal- teo, Batty, Dacourt (Leeds United), Emerson (Deportivo). ANP ten in de Ronde van Vlaanderen. Servais Knaven was niet alleen in de weer met zijn eigen kansen op de eindzege. Met zijn ploeg Domo-Farm Frites bokst hij in België ook nog eens op tegen de kritische Vlaamse pers. Het uit blijven van zeges wordt er uit gelegd als 'falen'. Ook gisteren. „Met vier man aanwezig in de kopgroep, maar Lotto pakt weer de zege", werd ploegbaas Lefevere voorgehouden. In de slotfase mocht Knaven zijn krachten sparen in de jacht op de onstnapte De Clercq. Pee ters en Museeuw knapten het vuile werk op. Ook vandaag wordt voor hem gereden en voor Vainsteins, de wereldkampioen die vorig jaar tweede eindigde in de tijdrit. Eén beloning wachtte hem gisteren al na de fi nish voor het harde werken in de kou. „Een warm bad, heerlijk." Op dat moment moesten velen de finish aan de kust nog berei ken. De door kopgroep aange richte schade was zo groot, dat de jury er niet in slaagde de rest ordelijk te rangschikken. GPD van onze sportredactie ROOSENDAAL - Op advies van de technische staf heeft het bestuur van de Roosen- daalse eredivisieclub RBC gisteren vier spelers uit dese lectie van het eerste elftal ge zet. Het betreft doelman Sieb Dijkstra, Marvin Brunswijk, Martijn van Galen en de van Ajax gehuurde Darl Doug las. Trainer Robert Maaskant verklaarde dat er verschil lende redenen waren voor deze beslissing. Maaskant: „Voor alle vier geldt een an dere reden waarom ze zijn te ruggezet. Dijkstra zorgde voor irritatie bij een aantal spelers. Die signalen bereik ten me regelmatig. Daar is met hem over gesproken, maar hij begrijpt dat niet." Om welke irritaties het gaat? „Bijvoorbeeld te laat op de training komen." Het terugzetten van Douglas en Brunswijk is een kwali- teitsverhaal. „Ze komen te kort voor het eredivisieni veau. En bij Van Galen is de motivatie zoek," meent Maaskant. De druppel die volgens inge- door Peter van Leeuwen ROTTERDAM - Voor de 41e Ronde van Nederland zullen dit jaar de reserves moeten worden aangeboord. De zoektocht naar een hoofdsponsor is nog altijd niet geslaagd, vertelde de kers verse voorzitter Ed Nijpels gis teren in het stadhuis van Rotter dam. Burgemeesters van etappe plaatsen ondertekenden daar een overeenkomst met de orga nisatoren. Rotterdam is op 28 augustus startplaats van de vijfdaagse wielerkoers. Op alle mogelijke manieren zal moeten worden beknibbeld om de eind jes aan elkaar te knopen. Mis schien wordt er in het aantal deelnemende ploegen gesnoeid. „Dit jaar kunnen we het op die manier financieel redden, voor de editie van 2002 kan het ont wijden de emmer deed over lopen was het ontbreken van doelman Sieb Dijkstra tij dens een bezoek aan een school. Om beurten bezoeken spelers basisscholen om de populariteit van RBC te ver groten. Dijkstra was dinsdag aan de beurt, maar 'vergat' te gaan. Dit tot woede van Maaskant. De vier bannelingen zijn te ruggezet naar het tweede. De maatregel geldt 'tot nader order'. Volgens Maaskant ligt het aan de spelers of en wanneer ze terugkeren in de A-selectie. Hij bezweert dat het zijn bedoeling niet is de ploeg op scherp te zetten. Onderaan De Roosendaalse Boys Club staat ondanks een reeks tus sentijdse aankopen stijf on deraan met dertien punten, vijf punten minder dan For- tuna Sittard. Zaterdag speelt RBC uit bij De Graafschap, de nummer zestien van de eredivisie. RBC moet het overigens de rest van het seizoen stellen zonder Erik Hellemons. Hij moet een operatie ondergaan aan zijn achillespees. ANP/GPD breken van een hoofdsponsor vervelende consequenties heb ben", zei Nijpels. De commissa ris van de koningin van Fries land is de opvolger van Paul Nouwen als voorzitter van het bestuur van de ronde. Nijpels noemt een afgeroomde sponsormarkt als hoofdreden voor het ontbreken van een geldschieter. „Elk bedrijf steekt wel geld in een evenement. Daarbij loopt de economie terug en zie je steeds vaker dat Neder landse bedrijven in buitenland se handen komen. Etappeschema Ronde van Neder land: 28 augustus: le etappe Rotter dam - Tilburg, 29 augustus: 2e etap pe Tiel - Nijverdal. 30 augustus: 3e etappe Nijverdal - Denekamp,'4e etappe Nordhorn - Denekamp (indi viduele tijdrit), 31 augustus: 15e etappe Markelo - Goor '- 'JJènld, 1 september: 6e etappe'nBléfick - Landgraaf. ANP Hans de Clercq komt zegevierend over de streep in de tweede etappe van de Driedaagse van De Panne. foto Yves Herman/RTR Ray Parlour viert feest, nadat hij zijn ploeg Arsenal op een 2-1-voorsprong heeft gebracht. MADRID - Oud-voorzitter-Ramon Mendoza van Real Madrid is gisteren overleden. De 73-jarige Spanjaard stierf tijdens een vakantie in Barbados aan de gevolgen van een hartaan val. Mendoza leidde Real Madrid vanl985totl995.In die pe riode won de club zes keer de landstitel en twee keer de Uefa Cup. RTR AMSTERDAM - Ajax heeft Piet Keizer aangesteld als scout. De voormalige linksbuiten, die in de jaren zeventig grote suc cessen met de Amsterdamse formatie vierde, gaat onder su pervisie van hoofdscout Ton Pronk samenwerken met Gerrie Mühren. Keizer zal nationaal en internationaal spelers bekij ken en beoordelen, die aanmerking komen voor het betaald voetbal bij Ajax. Met het aanvaarden van zijn nieuwe functie staakt Keizer zijn diverse journalistieke activiteiten. ANP AMSTERDAM - Cristian Chivu hoeft wellicht alleen de wed strijd tegen PSV, komende zondag, te missen. De blessure van de negentienjarige Roemeense international van Ajax is min der ernstig dan gevreesd. In eerste instantie sprak de medi sche staf van de Amsterdammers van een herstelperiode van vier tot zes weken. Na onderzoek in het VU-ziekenhuis werd die prognose in gunstige zin bijgesteld. Chivu viel zondag te gen NEC uit met een hamstringsblessure. GPD MODENA - Vier renners en twee officials van de Selle Italia- wielerploeg zijn door de officier van justitie in Modena aan geklaagd voor het gebruik van en/of de handel in verboden prestatiebevorderende middelen. Op basis van de nieuwe an- ti-dopingwet in Italië die in januari van kracht werd, kunnen de verdachten tot maximaal zes jaar veroordeeld worden. Bij de Colombiaanse renners Chepe Gonzalez (32), tweevoudig ritwinnaar in de Giro, Freddy Gonzalez (26) en Ruben Marin (32) alsmede bij de Italiaan Gianlucca Tonetti nam de Itali aanse politie grote hoeveelheden doping in beslag. DPA LIVERPOOL - Manager Gerard Houllier van Liverpool re kent dit seizoen niet meer op Jari Litmanen. De Fin heeft vori ge maand in de voetbalinterland tegen Engeland zijn pols ge broken. „Hij heeft het bot op acht plaatsen gebroken", aldus Houllier. „Het kost hem tenminste nog drie weken voordat hij weer kan trainen en zes weken voordat hij kan spelen. Ik denk dat het moeilijk wordt hem dit seizoen nog aan het werk te zien ."RTR PARIJS/MADRID - Een rechtbank in Parijs heeft gisteren drie Zuid-Amerikaanse voetballers uitgewezen in verband met hun aandeel in het schandaal rond de valse paspoorten. De Colombiaan Mondragon, de Argentijn Romay en de Chi leen Contreras mogen Frankrijk twee jaar niet binnen. Mond ragon (Metz) werd daarnaast beboet met 300.000 francs (125.000 gulden). Contreras (AS Monaco) is veroordeeld tot het betalen van 200.000 francs en Romay (Nice) tot 150.000 francs. De Spaanse voetbalbond legde ook weer drie voetbal lers een speelverbod op wegens valse identiteitsbewijzen. Het gaat om de Zuid-Amerikaanse spelers met een Italiaanse pas: Bartlet van Rayo Vallecano, Barata van Tenerife en Moya van Granada. RTR AKJ2 LKCT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15