Helpende hand voor telecommers Overheid vergoedt soms kosten proces tegen fiscus Reorganiserend Marks Spencer ligt onder vuur Gewijzigde situatie noopt tot blik in pensioenregeling Uitstel Japans reddingsplan Hoop voor Newconomy CNV'ers wijzen CAO Shell af Telegraaf heft gratis krant op Aral diep in het rood Bereidheid tot steun bij overheid en bedrijven groeit te Heel Borne standaard op groene stroom belasting belicht pensioenen donderdag 5 april 2001 TOKIO - Een omvangrijk reddingsplan voor de in problemen verkerende Japanse banken, waar de financiële markten naar uitzien, is gisteren uitgesteld. De drie partijen van de coalitie regering denken morgen (plaatselijke tijd) de knoop door te hakken. Japanse banken verkeren in problemen doordat ze in veel ge vallen aandelen hebben geaccepteerd als onderpand voor le ningen. Door de malaise op de beurs van Tokio, de afgelopen tien jaar, is het onderpand nu veel te weinig waard. De regering wil een fonds vormen dat aandelen moet opkopen om de banken lucht te geven. AFP/RTR/DPA AMSTERDAM - Internetbedrijf Newconomy lijkt dicht bij een oplossing te zijn voor het probleem rond de miljoenen schuld aan oprichter J. Pieterman van internetprovider Wish. Over de aard van de oplossing willen beide partijen zich niet uitlaten, maar volgens Pieterman is de kans 'heel groot' dat Newconomy en hij op korte termijn een regeling treffen. De oprichter van Wish zou voor de overname van de internet- provider zo'n 40 miljoen gulden krijgen van Newconomy, maar het bedrijf van de weer teruggekeerde topman De Hond heeft dat geld niet. Pieterman verwijst voor nadere mededelingen naar De Hond, maar die zwijgt. Eerder had Newconomy al gemeld uiterlijk half april met een nieuw plan van aanpak te komen. ANP HOUTEN - De leden van de CNV Bedrijvenbond hebben het principeakkoord over een nieuwe CAO bij Shell afgewezen. Zij willen dat er in de nieuwe CAO afspraken staan over ver lenging van de salarisschalen. Ook hikken de CNV'ers aan te gen de lange looptijd van de CAO. De CNV Bedrijvenbond wil opnieuw met Shell gaan onderhandelen. Vorige week bereikten de vakbonden en Shell een akkoord over een tweejarige CAO. In die periode stijgen de lonen in to taal acht procent. Ook krijgt het personeel tweemaal een een malige uitkering. De CAO geldt voor ruim 1500 werknemers bij Shell in Pernis en Moerdijk. ANP AMSTERDAM - Uitgever De Telegraaf stopt per direct met de gratis middagkrant News.nl. Dat heeft de uitgever gisteren bekendgemaakt. Door tegenvallende advertentie-inkomsten dreigt het aanloopverlies hoger uit te vallen dan was gedacht. Het opheffen van de krant kost ongeveer dertig banen. Ge dwongen ontslagen vallen er niet. News.nl, oplage 100.000 stuks, heeft het ruim een half jaar uitgehouden. De Telegraaf is ook uitgever van het gratis ochtendblad Spts. Het vrijgekomen geld wordt volgens de uitgever voor een deel in Spits gestoken. Met dit blad gaat het volgens concern woordvoerder L. van Aken wél goed. De oplage schommelt tussen de 350.000 en 400.000 stuks. En dit jaar maakt het blad winst, aldus Van Aken. ANP BOCHUM - Aral, de grootste concurrent van Shell op de Duit se benzinemarkt, heeft vorig jaar als gevolg van scherpe prijs concurrentie een fors verlies geleden. Topman Günter Mi- chels sprak gisteren van 'een miljoenenbedrag van drie cij fers', ofwel meer dan 100 miljoen mark 112 miljoen). Aral heeft een marktaandeel van 19 procent en is daarmee nu nog de grootste in Duitsland. Shell bundelt echter zijn pom pen met de DEA-stations en wordt dan marktleider. Duits land telt in totaal zo'n 16.000 tankstations. DPA/ANP Hoor Fred van Essen Tie- ids- DEN HAAG - Na een jaar van i fjt. tegenslag lijkt er voor KPN weer ruimte voor een paar mee vallers. Vorige week kwam een onverwacht belastingvoordeel uit de lucht vallen en dinsdag werd duidelijk dat Nokia zich ijkf opwerpt als financier van Wl UMTS-netwerken. Die bereid de], heid, en de steun van de Europe se overheden, kunnen KPN's ver mega-lasten beperken. Hei eef ka". BORNE - De 7500 huishoudens 11Sc in het Twentse Borne krijgen vanaf 1 juni standaard groene en stroom geleverd. Alleen als zij /ari echt niet willen, kunnen ze wei- aat geren mee te doen aan dit initia tief van hun gemeente. De scho- arj ne stroom kost geen cent meer 'P dan normale elektriciteit, om dat over groene stroom geen ecotax wordt geheven. „We hebben jarenlang gepro- jen beerd het energieverbruik van onze inwoners te verminderen", ae. vertelt een woordvoerder van jn. Borne. „Door het groeiend aan tal apparaten, zoals computers 5e. en magnetrons, groeit het ver- jfl. bruik juist. We wilden toch nog iets doen." Borne besloot de elektriciteitsvoorziening in een |en keer om te zetten naar groene aat stroom. Omdat huishoudens vanaf 1 juli mogen kiezen bij wie zij hun groene stroom kopen, moet Bor ne ervoor zorgen dat zij geen marktpartijen bevoordeelt. in. Nuon deelt ook folders uit in de- te, zeEssent-regio. 61 Na overleg bleek het geen pro- )e. bleem als Essent meewerkt aan an het project, omdat afnemers ge woon kunnen overstappen ies wanneer zij liever bij Nuon ko- de Pen- ;n. ,rcj In het dorp hebben veel mensen ,et al positief gereageerd. De ge meenteraad moet zich nog uit spreken over het initiatiefA NP Nokia raakte dinsdag zes pro cent van zijn koers kwijt nadat het bericht was gelanceerd dat het bedrijf noodlijdende tele com-operators de helpende hand heeft toegestoken. De Fin nen financieren miljarden mee aan de UMTS-netwerken van France Telecom (Orange) en British Telecom. KPN-partner Hutchison Whampoa 'leent' 1,6 miljard gulden voor een UMTS- netwerk in Engeland. De koers daling waarmee beleggers op het nieuws reageerden zal voor de Nokia-directie geen verras sing zijn. Maar Nokia moet wel dansen naar de pijpen van de operators. Zonder helpende hand dreigen die de bouw van UMTS-netwerken uit te stellen, waardoor Nokia zonder werk zou raken. Dat geeft de opera tors eindelijk, na zelf door de Europese overheden te zijn uit geknepen bij de veiling van de UMTS-licenties, een comforta bele onderhandelingspositie. Ze worden daarbij in de rug ge steund door de steun waartoe 'Brussel' de overheden van de lidstaten heeft opgeroepen. Wanneer de telecomoperators bezwijken aan hun schulden zou dat niet alleen tal van ban ken en beleggingsfondsen mee sleuren, maar hele landsecono- mieën in de afgrond storten. Dus komt die helpende hand. Vorige week werd KPN plotseling een belastingmeevaller van ruim 300 miljoen toegeschoven, doordat Duitse verliezen (van E-Plus dat vorig jaar door KPN werd overgenomen voor ruim twintig miljard gulden) mogen worden afgetrokken van Neder landse winsten. De politieke sfeer is dus gunstig. Netwerk KPN zit met peperdure licen ties, maar raakt in een positie waarin moet worden bezuinigd op de netwerkaanleg. In Duits land en Nederland hebben de overheden zich al bereid ge toond de licentievoorwaarden te versoepelen. Daardoor wordt het in Neder land waarschijnlijk mogelijk dat de vijf mobiele operators - KPN, Libertel, Dutchtone, Tel fort en Ben - gezamenlijk één UMTS-basisnet aanleggen. Dat bespaart mogelijk de helft van Het hoofdkantoor van de Duitse aanbieder van mobiele telefonie, E-plus, dat vorig jaar door KPN werd gekocht voor ruim twintig miljard gulden. fotoGeroBerloer/EPA de kosten. Duitsland lijkt een zelfde weg op te gaan. Boven dien lijken de betrokken minis teries bereid de duur van de licenties - in Nederland vijftien jaar - te verlengen door de ter mijn bijvoorbeeld te laten in gaan op het moment dat UMTS werkelijk gebruikt wordt, waarschijnlijk pas vanaf 2003 of nog later. De operators kun nen in de tussentijd nog best even vooruit met minder ge avanceerde en veel goedkopere technieken zoals GPRS en ED GE. Vooralsnog is alleen het Japanse NTT Docomo vanaf volgende maand in Japan operationeel met een soort UMTS-netwerk. In Nederland zijn KPN en Tel fort net actief met GPRS, dat ongeveer drie keer zo snel is als GSM. Vorige maand zinspeelde KPN-bestuursvoorzitter Paul Smits op een drastische beper king van de UMTS-kosten door gezamenlijk aanleggen èn mee- financieren door netwerkleve ranciers als Nokia, Ericsson, Nortel en Siemens. Reserveren Vorige week maakte KPN be kend naast de 19,1 miljard die het betaalde voor zijn UMTS-li centies nog veertien miljard te reserveren voor UMTS-netwer ken in Duitsland, Nederland en België. Maar informeel gaat Smits er vanuit die veertien mil jard te kunnen beperken tot 'een paar miljard gulden', waardoor KPN's totale UMTS-expeditie niet op 33 maar op 21 miljard zou uitkomen. Door later te be ginnen met UMTS zouden de operators hun investeringen ook kunnen uitsmeren over meer mobiele abonnees. Vorig jaar groeide KPN's mobiele abonneebestand al van vier naar dertien miljoen en vooral in België en Duitsland zit de groei er nog flink in. Vandaar dat Smits laconiek voorreken de: „met een tientje per maand per abonnee extra zijn wij uit de kosten." KPN heeft nog meer problemen, bijvoorbeeld het afbetalen van zijn reuzenschuld van 48,2 mil jard gulden. Zonder een omslag in het sentiment waardoor KPN Mobiel naar de beurs kan, lijkt KPN niet aan de benodigde 22 miljard te kunnen komen om zijn schulden af te bouwen tot een niveau dat het bedrijf zelf aanvaardbaar acht. Zelfs een totale uitverkoop van dochters en deelnemingen levert hooguit de helft op. Daar zit dus een gat. Maar met het UMTS-avontuur lijkt er licht aan het eind van de tunnel. KPN zit zowaar weer eens aan het stuur in de onder handelingen met Nokia en Sie mens. Dat zou de belegger posi tief kunnen stemmen. GPD van onze redactie economie BRUSSEL - De Belgische mi nister van Arbeid Onkelinx on- derneemt actie tegen de Britse warenhuisketen Marks Spen cer. Ze laat uitzoeken of M S, dat vorige week aankondigde alle vestigingen op het Europese vasteland te sluiten, zich wel aan de wet op de bedrijfssluitin gen heeft gehouden. Volgens de Belgische wet dient een bedrijf tijdig de onderne mingsraad op de hoogte te stellen van ingrijpende reorga- nisatieplannen. De personeels- vertegenwoordigers van M S zouden pas dinsdag zijn inge licht tijdens een bijeenkomst van de Europese ondernemings raad. Marks Spencer riskeert een boete. De sluitingsplannen betekenen het einde van de vier Belgische vestigingen van M S, die 315 werknemers in dienst hebben. De Franse premier Jospin kon digde zaterdag om dezelfde re den een onderzoek aan naar de aanpak van het Britse bedrijf. Met het sluiten van de vestigin gen in continentaal Europa, waaronder die in Den Haag en Amsterdam, zijn 3350 banen in het geding. Bonus De directie van Marks Spen cer lijkt ook af te stevenen op een conflict met de aandeelhou ders. Aanleiding is de op handen zijnde uitbetaling van een forse bonus aan bestuursvoorzitter LucVandevelde. Of hij de bonus krijgt, blijkt bij de bekendma king van de jaarcijfers op 22 mei. Beheerders van beleggings fondsen voorspellen dat de uit- kering van 650.000 pond (bijna 2,3 miljoen gulden) tot grote woede onder de aandeelhouders zal leiden. Zij wijzen erop dat de M S- topman er tot dusver niet in is geslaagd een uitweg uit de pro blemen te vinden, meldt de Brit se krant The Guardian. Boven dien heeft hij nog geen enkele van zijn beloften waargemaakt, klagen aandeelhouders. De directie van Marks Spen cer sprak vorig jaar bij diens aantreden met Vandevelde af dat hij dit voorjaar een bonus zou krijgen als hij bepaalde strategische en kwalitatieve doelstellingen' zou hebben be reikt. Een woordvoerder van het bedrijf zei tegen The Guardian dat er geen enkele aanwijzing is dat de uitbetaling niet door gaat. Wat de 'targets' zijn die Vande velde moest halen, is niet duide lijk. Marks Spencer is het jongste voorbeeld van een succesvol be drijf dat de grens overschrijdt en daarna diep valt. Onaantastbaar Lang was 'Marks Sparks', zo als de winkels in de Britse volks mond worden genoemd, een on aantastbaar voorbeeld voor heel de natie, maar onder al leenheerser Sir Richard Green- bury trad de rot in. Nog steeds wordt er winst ge maakt (over het afgelopen jaar naar verwachting meer dan een miljard gulden) maar dat is minder dan eenderde van die in 1998 en de jaren daarvoor. Aan deelhouders houden daar niet van, en hebben dat hardhandig laten merken. Sir Richard kon in 1999 opstap pen en werd als bestuursvoor zitter opgevolgd door de Belg Vandevelde. Die keek even de kat uit de boom, en ging daarna de veelal archaïsche bedrijfs- procesen te lijf. Nu heeft Vandevelde de bijl ter hand genomen. Hij maakt een draai van 180 graden. In 1999 immers, vlak voordat Vandevel de werd binnengehaald, was nog besloten tot wereldwijde expansie. Het verwaande be drijf vervolgt zijn weg nu in rea listischer sferen. Oude roem Te lang bleef M&S teren op oude roem als kledingzaak. Kleine agressieve concurrenten won nen terrein omdat ze oog had den voor de tijdgeest waar M&S blind voor was. Geluisterd naar wat de klanten wilden werd er niet. Een schrijnend voorbeeld: ter wijl overal al met betaalpassen betaald kon worden weigerde M &S het gebruik ervan. De vraag is of M&S de bakens op tijd heeft verzet. Vandevelde moet vorige maand moed heb ben geput uit een opinieonder zoek waarin aan 1200 willekeu rige Britten werd gevraagd welk bedrijf zij het meest bewonder den. En de winnaar was nog steeds: M&S. GPD/ANP/Belga door Wil Wouters In geschillen tussen burgers vragen advocaten altijd aan de rechter om de tegenpartij te veroordelen in de proceskos ten. Op die manier wil iedere advocaat de kosten voor zijn eigen cliënt beperken. Bij een veroordeling in de kosten hoeft de veroordeelde partij echter niet alles aan de tegen partij te vergoeden. Daarvoor gelden speciale regels. Ook bij een geschil met de overheid kan een burger de rechter vragen om een veroor deling in de proceskosten. Hiervoor zijn speciale regels opgenomen in de algemene be- stuurswet. Sedert 1 januari 1994 kent ook de belasting wetgeving een regeling, waar door een burger de rechter in een geschil met de belasting dienst kan vragen om een pro ceskostenvergoeding. De feitelijke gang van zaken is als volgt. Als een burger het bijvoorbeeld niet eens is met een aanslag inkomstenbelas ting kan hij daartegen binnen zes weken bezwaar maken bij de belastingdienst. Wanneer die het bezwaarschrift heeft ontvangen, krijgt de indiener een bericht van ontvangst. Daarin vraagt de belasting dienst tevens aan de bezwaar maker of hij zijn standpunt mondeling wil toelichten. Maakt de burger van dit recht gebruik, dan zal de belasting ambtenaar hem vóór afwij zing van het bezwaar te woord moeten staan. Rechter Weet de burger of zijn adviseur de belastingambtenaren tij dens dit gesprek ook niet te overtuigen, dan zal de belas tingdienst het bezwaar afwij zen. De verliezer kan bij de pakken neerzitten of zijn ge lijk proberen te halen bij de onafhankelijke rechter. Bin nen zes weken na de datum van de uitspraak op het be zwaarschrift moet de burger of zijn adviseur een beroep schrift indienen bij het Gerechtshof. Op het beroep schrift reageert de belasting dienst met een verweerschrift. Daarna kan de belastingbeta ler nog een conclusie van re pliek indienen, waarop de De kosten voor een advocaat kunnen aardig oplopen. fiscus zal reageren met een conclusie van dupliek. Na deze stukken wisseling is het wachten op de mondelinge behandeling. Tijdens de zit ting voor het gerechtshof krijgt de indiener de gelegen heid zijn visie op de zaak nog eens uiteen te zetten, waarna de belastingdienst aan de beurt is. Vervolgens stellen de rechters beide partijen vragen om opheldering te krijgen over feiten en gegevens, die nog niet helemaal duidelijk zijn. Na een laatste woord voor de bur ger en de belastingdienst is de zitting ten einde en is het wachten op de uitspraak. Tegen het vonnis van het Ge rechtshof kunnen zowel de burger als de belastingdienst beroep in cassatie aantekenen bij de Hoge Raad, de tweede en laatste rechterlijke instantie. De Hoge Raad houdt zich ech ter niet meer bezig met de fei ten en omstandigheden, maar toetst alleen de toepassing van de wet. Ook wanneer de proce dure ophoudt bij het vonnis van het Gerechtshof en noch de burger noch de belasting dienst beroep in cassatie in stelt, is er sedert het opleggen van de aanslag veel tijd ver streken en zijn er veel kosten gemaakt. Het besluit proceskosten fis cale procedures bevat regels op grond waarvan de rechter een proceskostenvergoeding kan toekennen. Daarop heeft de burger eigenlijk al recht wanneer de aanslag door de rechter verminderd wordt. De vergoeding bestaat uit een beperkte tegemoetkoming in de kosten van beroepsmatig verleende bijstand, zoals door een belastingadviseur, in de kosten van een getuige of des kundige, in de reis- en verblijfskosten, in de verlet kosten en in de kosten van uit treksels uit openbare registers en van telefoongesprekken. Uitgezonderd deze laatste ca tegorie is de kostenvergoeding genormeerd en dekt zij meest al slechts een deel van de wer kelijke kosten. En dan gaat het hier nog maar alleen over de kosten van de beroepsproce dure. De kosten in de bezwaar fase komen alleen voor ver goeding in aanmerking bij bijzondere omstandigheden. Daarvan is sprake wanneer een aanslag door ernstige on zorgvuldigheid in strijd met het recht is opgelegd. De be lastingambtenaar heeft de aanslag als het ware tegen be ter weten in opgelegd. Heeft hij een reken- of toetsfout ge- foto Raymond Rutting/ANP maakt of is hij bij vergissing van onjuiste feiten uitgegaan of heeft hij een recente rech terlijke uitspraak of wetsbe paling over het hoofd gezien, dan zal dit meestal niet leiden tot een kostenvergoeding. Te hoog Door onvolkomenheden bij de tenuitvoerlegging van de nieuwe belastingwet zijn in vrijwel alle voorlopige aansla gen inkomstenbelasting 2001 een te hoog bedrag opgelegd. Hiertegen is massaal bezwaar gemaakt. De staatssecretaris van Financiën, W. Bos, heeft besloten tot een vergoeding van de hierbij gemaakte ad- vieskosten. Deze kosten van beroepsmatige bijstand moe ten wel redelijk zijn. Daarom moet het verzoek voor de tege moetkoming de declaratie van de ingeschakelde adviseur en een specificatie van de ver richte werkzaamheden met vermelding van het uurtarief bevatten. Het siert de belas tingdienst dat zij de burgers schadeloos wil stellen voor de gebrekkige invoering van de nieuwe belastingwet. Het is nog maar de vraag of het hier bij blijft. Mr. C. W. B. M. Wouters is belas tingadviseur te Meliskerke door Jan Scheele De hoogte van het ouderdomspensioen varieert sterk. Dit was de titel van het artikel in deze krant van 16 maart 2001. Hierin werden drie dezelfde jaarsalarissen vertaald naar drie verschillen de pensioenfondsen. De uitkomsten waren toch wel opmerkelijk en varieerden in percentages van 36 tot 60 procent van het salaris, on der andere door het maximeren van het salaris waarover pensioen kan worden opgebouwd. Toch waren we in deze berekening nog aan de optimistische kant, want in de berekeningsmethodiek hielden we alleen rekening met het ouderdomspensioen. Is een deelnemer gehuwd en zijn er kinde ren, dan krij gen we ook nog te maken met het weduwen- of partner pensioen én het wezenpensioen. Het weduwen- of partnerpensioen bedraagt 70 procent van het te bereiken of bereikte ouderdomspensioen. Is een deelnemer gehuwd en bijvoorbeeld twee jaar in een pensioenregeling opgenomen en hij (of zij) komt te overlijden, dan dient het pensioenfonds of de pensi oenverzekeraar te zorgen voor een partnerpensioen, zolang de overblijvende partner in leven is. Hetzelfde geldt voor wezen, ech ter in dat geval wel tot een bepaalde leeftijd. Overlijdenskansen Met andere woorden: er wordt door het pensioenfonds ingecalcu leerd wat de overlijdenskansen zijn van de deelnemer. Dit geschiedt aan de hand van sterftestatistieken, ook wel sterftetafels genoemd, die bijgehouden wordt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dan zit er in de berekeningsmethodiek nog een aanvullende regel, namelijk dat de deelnemer geen premie meer hoeft in te leggen, in dien deze arbeidsongeschikt wordt. Als we dit alles gaan vertalen naar een beschikbare premieregeling, waar veel pensioenfondsen nu en in de toekomst mee werken, dan hebben al deze aanvullende regeltjes nogal wat consequenties. Stel dat de werkgever en de werknemer in het pensioenreglement zijn overeengekomen dat er per maand een beschikbare premiere geling is van 250,-, waarvan elke partij 50 procent inlegt tot aan de pensioendatum. In onderstaand rekenvoorbeeld gaan we uit van twee deelnemers van 25 jaar; één is gehuwd en vader van een kind; de ander is onge huwd. Beiden zijn administratief werkzaam. Gehuwd Ongehuwd Premie totaal Waarvan: Premie arbeidsongeschiktheid: Premie partneren wezenpensioen voorde pensioendatum: Premie partnerpensioen na de pensioendatum: Premie voor ouderdomspensioen: ƒ250, -- 18,63 32,53 30,96 ƒ167,8 ƒ250, -- 18,63 ƒ231,37 Als we de premies voor het ouderdomspensioen doorrekenen op ba sis van 4 procent rekenrente, dan betekent dat: - voor de ongehuwde een ouderdomspensioen van ongeveer 19.600,- per jaar -voor de gehuwde een ouderdomspensioen van circa 11.400,- -een partnerpensioen van rond de 7.980,- per jaar -een wezenpensioen van circa ƒ2.300,- per jaar. In bovenstaand voorbeeld gaat het om twee deelnemers in de admi nistratieve sector. Indien er sprake is van zware sectoren, zoals bouw, metaal, etc. dan is de premie voor dit risico vele malen hoger, dus ten koste van het ouderdomspensioen. Bij gewijzigde omstan digheden verdient het zeker aanbeveling het pensioenreglement er eens op na te slaan en te onderzoeken of er wijzigingen of aanvullen de premies gewenst zijn. Jan Scheele is pensioenadviseur te Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13