Te veel werken voor te weinig Nieuw leven voor oude panden Belangstelling verlofsparen groeit sterk 11 marginalia 1 april Toiletkundige Fietsrokje Tuinieren in het groot Bijna 300.000 werknemers gaan nog akkoord met minimumloon FNV Bouw haalt banden met OR aan het bedrijf profijt donderdag 5 april 2001 Het gaat zó goed met de economie dat alle werknemers een flink salaris krijgen. Zelfs ver boven het CAO-loon. Tenmin ste, dat roepen de werkgevers. Statistieken laten een ander beeld zien. Bijna driehonderdduizend werknemers werken nog steeds voor het allerlaagste salaris dat is toegestaan, het wettelijk minimum(jeugd)loon. Wie zijn ze en wat doen ze? Een flink aantal particuliere beleggers is sinds afgelopen vrijdag in een voor hen pijnlijke 1-aprilgrap getuimeld. Ze schreven zich in voor een niet bestaand beleggingsfonds, waarmee ze dachten him inzet in korte tijd te kunnen verdub belen. Het beleggingsfonds was een idee van IEX.NL, een website met financiële informatie voor particuliere beleggers. Volgens IEX.NL zou het fonds beheerd worden door ene Charles Ponzi - 'een zeer bekende en succesvolle fondsbeheerder'. Ponzi blijkt inderdaad te bestaan, maar staat in de financiële wereld be kend als een meesteroplichter. Hij is de uitvinder van het pira midespel, waarbij de spelers grote sommen geld kunnen ver liezen. Bij IEX.NL kwam uiteindelijk voor vijf miljoen gulden aan in schrijvingen binnen. Er waren beleggers die 100.000 dollar wilden inleggen en sommigen namen telefonisch contact op om een nog grotere toewijzing in de wacht te slepen. Dinsdagochtend kregen alle IEX.NL-abonnees bericht dat het om een aprilgrap ging. 'We hebben duidelijk willen maken hoe kwetsbaar individuele be leggers zijn voor bedrog en heb ben hen willen beschermen te gen hun ergste vijand: hun eigen goedgelovigheid', luidt de ver klaring van IEX.NL. Vorig jaar haalde IEX.NL een vergelijkbare grap uit met het fonds F/Rite Air, oftewel Fried Air (gebakken lucht). GPD Onze vvc is ouderwets. Ons af val wordt met brandschoon water vanaf de woonplek door een peperduur systeem ver voerd. Kilometers lange tunnel - (tje)s moeten voor onze uit werpselen gegraven worden, waardoor straten gedurende lange tijd open liggen. Daarbij hoeft het doorgespoel de maar even te veel te zijn en het spoelt helemaal niet meer Als het goed mis is voldoet bo vendien de met veel vernuft ont wikkelde zwanehals niet meer, waardoor er een kwade odeur ontstijgt aan het watercloset, die bij veel mensen braaknei gingen veroorzaakt. Gelukkig wordt het in de toe komst allemaal anders. Er komt namelijk een nieuwe bijzondere leerstoel 'Biologische kring looptechnologie'. De leerstoel is een eerbetoon aan professor G. Letting, in het wereldje van de afvalzuivering een zeer gewaar deerde uitvinder. Letting gaat binnenkort met pensioen. En wie nog iets van zijn kennis wil meekrijgen, kan naar zijn afscheidsrede eind april op de universiteit van Wageningen. Letting gaat dan eens lekker kletsen over rotting, een buiten gewoon fascinerend microbio logisch verschijnsel, aldus de professor. GPD Bij Shimano vonden ze het een 'primeur'. De fabrikant van fietskleding komt deze zo mer met het eerste echte fiets rokje op de markt, melden ze in een persbericht. Nu de tijd van lange zwoele zo meravonden en terrasjes weer voor de deur staat, stappen de mensen vaker op de fiets. En daar hoort natuurlijk ook een leuke outfit bij, vindt Shimano. Het rokje is een echte blikvan ger op het terras, speciaal ont worpen voor 'de sportieve en modieuze vrouw'. Door de split aan de achterkant stap je zo van de fiets het terras op. Ook op stappen is geen enkel probleem meer. Dus geen rokken meer die ach ter het zadel blijven hangen, terwijl het hele terras zit mee te genieten. De fabrikant belooft ons een fijne zomer. Het grootste geheim is echter het elastische fietsbroekje aan de binnenkant. Eigenlijk is het dus een beetje gemeen spelen. Want wie doet er nou een korte broek en een rok over elkaar aan. Dat niemand dat eerder heeft bedacht! GPD VIJFHUIZEN - In Vijfhuizen wordt flink gebouwd en geschept voor de Floriade 2002. Volgend jaar april gaat de grootste tuin van Nederland open voor het publiek. De organisatie verwacht drie miljoen bezoekers uit binnen- en buitenland, foto Koen Suy k/AN P door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Vera van Dijk (55) werkt al vijftien jaar als ver koopster en ze heeft nog nooit meer verdiend dan het wettelijk minimumloon. In de kinderkle dingzaak waar ze nu staat, werkt ze drie dagen in de week. Daar verdient ze krap veertien gulden bruto per uur. „Dat is be lachelijk weinig natuurlijk voor iemand van mijn leeftijd en met zoveel ervaring, maar het lukt echt niet om in de detailhandel een baas te vinden die meer be taalt." Van Dijk heeft al vaak gesollici teerd bij een aantal andere win kels. „Ik krijg steeds te horen dat ik al blij mag zijn dat ze een vrouw willen die ouder is dan vijftig. Dus dat ik niet zo moet zeuren over mijn salaris. Maar ik zou het zo leuk vinden, als ik een keer echt wordt beloond voor het zware werk. Want in deze winkel is het acht uur per dag rennen en vliegen. En ik sta altijd paraat om zieke collega's te vervangen." De juichverhalen over de floris sante economie en de torenhoge salarissen die daar bijhoren, gaan niet op voor Van Dijk en een heel bataljon andere werk nemers in Nederland. Bijna 288.000 werknemers werken voor het wettelijk minimum loon, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Deze mensen verdie nen nog minder dan werkne mers met een baan die door de overheid wordt gesubsidieerd, beter bekend als banenpoolers en Melketiers. Seksediscriminatie Het merendeel van de volwas sen minimumloners is vrouw en werkt in deeltijd of op flexibele basis, bijvoorbeeld als oproep kracht. „Vaak is er sprake van pure seksediscriminatie", zegt Chris van Driessen, hoofd afde ling arbeidsmarkt bij de vak centrale FNV. „Werkgevers denken geregeld: 'O, een vrouw in deeltijd met bijbaantje hoeft niet zoveel te verdienen. Zij is toch geen kostwinner die een gezin moet onderhouden.'. Dat is volkomen onterecht natuur lijk." Ook jongeren werken vaak voor het laagste salaris dat er be staat. Ruim 132.000 werkne mers die jonger zijn dan 23 jaar, moeten genoegen nemen met het minimumjeugdloon. De hoogte ervan is sterk afhanke lijk van de leeftijd. Iemand van vijftien jaar krijgt bijvoorbeeld 35,22 gulden bruto voor eén hele dag werken. Geen diploma Een negentienjarige krijgt daarvoor 61,64, een 21-jarige 8512 en een 22-jarige 9980 gul den. „Vaak zijn het scholieren en studenten met een bijbaan tje, die werk doen waarvoor geen diploma's worden ge vraagd", zegt Driessen. De grote verschillen tussen de minimumjeugdlonen en het mi nimumloon voor volwassenen zijn de FNV een doorn in het oog. Driessen: „Het is belache lijk dat iemand van achttien jaar de helft van het salaris krijgt van een 23-jarige, terwijl ze vaak precies hetzelfde werk doen." De vakcentrale FNV heeft minister Vermeend van so ciale zaken gedreigd met een rechtszaak, als hij jongeren vanaf 18 jaar niet ook recht geeft op het minimumloon voor volwassenen. „Ons systeem is namelijk in strijd met allerlei internationale verdragen waar in jongeren vanaf achttien jaar als volwassen worden be schouwd." Bovendien leidt het minimum jeugdloon volgens Driessen vaak tot bizarre situaties. „Ne derland telt veel jongeren van 21 j aar die samenwonen met een partner die geen inkomen heeft. Die gezinnen moeten aanvul lende bijstand aanvragen om niet onder het sociaal minimum te zakken." Werknemers bij de overheid zit ten het minst vaak onder het mi nimumloon. Volgens het CFO, de CNV-bond voor ambtenaren, komt dat doordat vrijwel alle CAO-lonen boven het wettelijk minimumloon beginnen. Toch toont recent onderzoek van de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA) aan dat werknemers in de zorg sector vaak het minimumloon krijgen. „Dat zijn vooral alfa hulpen", zegt Driessen van de FNV. Alfahulpen werken in de thuiszorg en zij doen daar aller lei klussen van huishoudelijke aard. Werknemers in dienst van parti culiere bedrijven lopen het gi'ootste risico genoegen te moe ten nemen met het minimum loon. Vooral werknemers in de horeca en schoonmakers wor den karig betaald. Twaalf pro cent krijgt het minimumloon, meldt het CBS. De cijfers zijn van eind 1999, maar volgens de onderzoekers zijn er sindsdien geen grote veranderingen in ge weest. Ook in de detailhandel is het minimumloon met 10,7 pro cent favoriet. Daarna volgen de handel, de autoreparatiebedrij ven, de commerciële dienstver lening en de landbouw en visse rij- Goed gek De 24-jarige Rieke Stassen werkt vijf jaar in de horeca. In middels heeft ze heel wat werk gevers gehad, maar overal kreeg ze precies het wettelijk mini mumloon. Bij haar huidige werkgever, eigenaar van een bruine kroeg, verdient ze meer. „Maar hij betaalt mij voor een deel zwart. En daarnaast mag ik de fooien houden." Dat levert bovenop haar salaris van zo'n tweeduizend gulden netto per maand nog eens extra zevenhonderd gulden op. Puur en alleen voor het mini mumloon wil ze nooit meer aan de slag. „Je bent goed gek om voor een schijntje te werken in zo'n gunstige arbeidsmarkt." GPD DEN HAAG - FNV Bouw pleit voor een landelijke verkiezingsdag voor de ondernemingsraden. De vakbond denkt zo de per soneelsvertegenwoordi gingen in de bouw beter te kunnen promoten. Dat heeft voorzitter R. de Vries van FNV Bouw gis teren gezegd aan de voor avond van het vierjaar lijks vakbondscongres. Nu worden de verkiezin gen voor de onderne mingsraad (OR) per bedrijf geregeld.De voor zitter denkt dat door een landelijke verkiezingsdag de bekendheid van de on dernemingsraad toe neemt en daarmee het draagvlak. FNV Bouw wil meer sa menwerken met onderne mingsraden. „Maar het is niet zo dat wij als vak bond de ondernemingsra den willen omarmen. Ie der heeft zijn eigen taak." De vakbond deed voor het congres een onderzoek onder vierhondei'd leden over thema's die in het congres aan de orde ko men. Hieruit blijkt dat bijna alle ondervraagden (96 procent) veel belang hechten aan het uitbeta len van het volledige loon bij ziekte. Tweederde wees vijf extra vakantie dagen of twee procent meer loon in ruil voor een lagere uitkering af. Daarmee is volgens De Vries duidelijk dat zijn le den het niet eens zijn met het voorstel van voorzit ter F. Buurmeijer van het Landelijk Instituut Soci ale Verzekeringen. Die zei in februari dat werkne mers zelf de keuze moeten krijgen tussen volledig uitbetalen bij ziekte, of bijvoorbeeld meer vakan tiedagen, of een hoger loon. Ook wordt er in de bouw nog steeds veel overge werkt. Ruim dertig pro cent van de ondervraag den gaf aan, geregeld meer dan het aantal con tracturen te werken. Van deze groep werkt een kwart zelfs tien uur of meer per week over. De Vries is hier niet geluk kig mee, 'al zegt het wel iets over de grote betrok kenheid van de werkne mer'. ANP door Claudia Sondervan Kortgeleden kregen ze voor het eerst te maken met een fenomeen dat alle projectontwikkelaars in de bestaande bouw kennen: krakers. Nog wel in hun thuisstad Goes, in het kantoorgebouw bij de AKF-hal op het oude haventer rein. De krakers kwamen zich keurig voorstellen op het kantoor van Van Gar deren en Dekker, hoog in de monumen tale watertoren aan de 's-Gravenpolder- seweg. „Tja, blij zijn we er niet mee. Hoe moeten die mensen daar wonen, zonder gas, licht, water en elektra," zegt directeur Ko van Garderen na het bezoek. „Het geeft ook geen goede indruk naar de overheid als zoiets gebeuxd." Hij en zijn mededirecteur Chris Dekker lijken verbouwereerd over de ongenode logees. In de projectontwikkeling pak ten ze veel kraakgevoeliger panden aan, een voormalige school middenin de Am sterdamse Jordaan waar riante apparte menten in gebouwd zijn, bijvoorbeeld. „Meestal zetten we daar een bewakings dienst op om kraakacties te voorkomen. Daar hadden we hier niet op gerekend," bekent Van Garderen. Bestaande gebouwen nieuw leven inbla zen lijkt de specialiteit van Van Garde ren en Dekker Projectontwikkeling B.V. „We zijn een kleine organisatie. We heb ben ook geen bouwpoot aan het bedrijf hangen. Veel projectontwikkelaars zijn kopbedrij ven voor aannemers die aan het werk gehouden moeten worden," legt Dekker uit. „Wij begonnen ook in een tijd dat alle grote Vinex-woning bouwlocaties allang vergeven waren. Ergens kwamen we nooggedwongen in de herstructurering van bestaande bouw terecht. Het geeft ons een belangrijke voorsprong in de markt nu grond voor uitbreiding opraakt. Het bouwen in de polder is voorbij. Grote projectontwik kelaars moeten gaan omschakelen naar een markt waar wij met onze flexibiliteit en kennis al in thuis zijn." Het bedrijf is niet bang om zaken aan te pakken waar anderen hun handen af trokken of zich niet aan wilden branden. De bijna negen jaar lang leeggebleven kavel tussen de kantoren aan de Schroe- weg in Middelburg vulde het bedrijf succesvol met drie opvallende kantoor villa's. Voormalig recreatie- en sportcen trum De Kaasboer in Biggekerke krijgt binnenkort, na jaren leegstand en ette lijke afgesprongen plannen een opvolger in landelijk hotel De Kaashoeve. Pronk juweel in de portfolio van de projectont wikkelaars moet dit jaar de glorieuze herrijzenis worden van het Domburgse Badpaviljoen: een combinatie van res tauratie, her- en vernieuwbouw waarin Van Garderen en Dekker alle ervaring met bouwen onder Monumententoe- zicht voor commerciële exploitatie, planologische hobbels, financierings wegen en de beperkingen van het bou wen op een zachte zeewering in de strijd gooit. Het eigen onderkomen illustreert bij uitstek het type project waarin de compagnons excelleren. De watertoren De directeuren Ko van Garderen (links) en Chris Dekker bij hun tot kantorenhuis om gebouwde Goese watertoren. foto Willem Mieras van Goes, als eerste stalen toren van Nederland aangemerkt als industrieel monument, is omgebouwd tot hoogver heven kantorenhuis voor vijf onderne mingen. Het duurde langer dan verwacht voor alle vloeren in de oude waterton wa ren verhuurd, beaamt Van Garderen. De ongebruikelijke constructie, tientallen metershoog in de lucht, bleek zeker in de bouwfase erg veel te vergen van het voor stellingsvermogen van potentiële huur ders. Het topje van de toren en twee ver diepingen reserveerde het bedrijf voor zichzelf. De opmerkelijke ombouw van de watertoren leidde tot een samenwer king met Delta Nutsbedrijven, waarin bekeken wordt of er meer Zeeuwse wa tertorens nieuwe functies kunnen krij gen, zoals de watertoren in Oostburg. „Eeuwig jammer dat die niet in Dom burg staat; dan was hij zo verkocht", ver zucht Dekker. Van Garderen en Dekker willen overigens niets weten van een eti ket 'specialist'. „We willen zo breed mo gelijk blijven werken.Hoewel er in Zeeland nu veel projecten 'in de bouw put' zitten, liggen zeventig tot tachtig procent van de nieuwe aankopen van het bedrijf buiten Zeeland. Het bedrijf ont wikkelt een luxe complex met zorgap- partementen waar nu nog het gemeente huis in Westerschouwen staat; de voormalige directeurswoning bij het Badhotel in Domburg veranderde in een statig complex De Poort van Domburg met recreatieappartementen. In Schie dam worden 33.000 vierkante meters be drijventerrein van Coca Cola omge vormd tot een nieuw bedrijvencomplex. In het centrum van Ridderkerk werd een nog groter terrein van een staalfabriek en bodemverontreiniging ontdaan en bouwrijp opgeleverd. De vijf hectaren van het voormalige AKF-terrein aan de Goese Haven wachten op het totaalplan dat projectontwikkelaar Proper-Stok uit Rotterdam voor het gebied maakt in opdracht van de gemeente Goes. Naam: Van Garderen Dekker Projectontwikkeling B.V. Vestiging: Goes Opgericht: 1995 Aantal werknemers: negen, van wie drie in deeltijd Omzet over 2000: zestig miljoen gulden Van Garderen en Dekker willen er wo ningen en appartementen bouwen.„Je bouwt voor de markt en die markt wil an dere dingen dan tien jaar geleden," zegt Dekker. „Was toen 75 vierkante meter voor een appartement heel normaal, nu moet dat zeker 95 vierkante meter zijn. De appartementen in de Middelburgse wijk Griffioen waren twintig jaar gele den je van het, nu moet je bijna gaan den ken aan samenvoegen wil je die wonin gen interessant maken. De ruimtevraag groeit mee met de economische bestedin gen. Wij krijgen nu al verzoeken van mensen uit de Goese Meer of we bij de ontwikkeling van het AKF-terrein ook appartementen van tweehonderd, twee honderdvijftig vierkante meter bouwen. Die mensen wonen nu ruim, willen op termijn wat makkelijker wonen maar niet inleveren op comfort. Dus een ap partement met een studieruimte en twee badkamers." En als de markt verlangt naar bouw met nostalgische elementen, dan leveren Van Garderen en Dekker die. Villapark Na dorst in Middelburg werd neergezet in een distinctieve jaren dertigstijl, met strakke belijning, sobere baksteen, er kers, pannendaken en met name het vo lume dat de herenhuizen uit die tijd ken nen. Waar de ontwikkelaars werken in een omgeving met oude, karakteristieke bouw wordt uitdrukkelijk teruggegre pen naar vormgeving uit vroeger tijden. Een vaste ontwerppartner daarin is de Voorstondse architect Hoogenberk van het Bureau voor Harmonische Architec tuur. De Franse balkons met kruislings versterkte balustrade, empirelijsten bo ven deuren en ramen, torens, gestucte ge vels en pilaren die zijn signatuur lijken te vormen komen terug in De Poort van Domburg, het ontweip voor het Badpa viljoen en het zorgcomplex Wester schouwen. Nieuw moet aansluiten bij oud, vinden Van Garderen en Dekker. „Dat accepteert de markt eerder dan iets dat sterk afsteekt bij bestaande bouw." door Jos van Rijsinqen In bepaalde sectoren kwam je ze tegen: jonge tweever dieners zonder kinderen die geen zin hadden op him pen sioen te wachten om een reis om de wereld te maken. Ze namen gewoon drie maan den of een half jaar onbe taald verlof om hun droom wens werkelijkheid te laten worden. Vaak kregen ze de smaak zo te pakken dat het niet bij één keer bleef. Sinds januari kent Neder land de wettelijke mogelijk heid een deel van het bruto loon of vrije dagen op te sparen om er later langdurig tussenuit te gaan. Onderzoek heeft uitgewezen dat zo'n achthonderdduizend Neder landers dat wel zien zitten. Een belangrijke voorwaarde is dat de regeling openstaat voor minstens driekwart van het personeel. Het bedrijf moet dus zelf een regeling maken of dat bij CAO rege len. Op zijn vroegst stellen de CAO-onderhandeaars dit jaar een werkgroep in, die zich gaat buigen over de nieuwe mogelijkheid. Dan zouden er bij het CAO-over- leg van volgend jaar afspra ken gemaakt kunnen wor den. Werknemers die zitten te popelen om te beginnen, moeten dus veel druk op de ketel zetten: via hun baas, de ondernemingsraad of de vakbonden. Enkele sectoren zoals het on derwijs, de welzijnssector en de metaal en techniek ken nen al vormen van verlofspa- ren. Meestal zijn dat regelin gen waarbij alleen tijd wordt gespaard. Uiterlijk 1 januari 2007 moeten deze regelingen voldoen aan de nieuwe wet. De380.000 werknemers in de metaal en techniek kennen een regeling, waarbij alleen tijd gespaard wordt voor zorg of studieverlof. In de wettelijke regeling mag je zelf weten waarvoor je het langdurig verlof gebruikt. Dat kan ook zijn om het huis te verbouwen of om een half jaar op de hei te gaan zitten mediteren. De FNV vindt dat het zo ook hoort. De werkge ver zou het opnemen van ver lof om te studeren hooguit kunnen belonen door er wat extra's (in tijd of geld) tegen over te zetten. Bij het verlofsparen mag maximaal tien procent van het jaarloon (tijd of geld) worden gespaard. Na tien jaar levert dat een verlof op van maximaal een jaar. Soci ale premies voor WW en WAO worden al bij het spa ren ingehouden, belasting pas later. Als men bij het langdurig verlof genoeg heeft aan een lager inkomen, dan kan een gespaard bedrag van een half jaar wellicht uit gesmeerd worden over negen maanden. Dat zou kunnen betekenen dat er voor een la ger tarief inkomstenbelas ting afgedragen moet wor den. Op grond van de wet zijn WW en WAO gegarandeerd voor een maximale verlof- duur van achttien maanden. Vooral kleine bedrijven heb ben belang bij CAO-afspra- ken op sectorniveau. Op die manier kunnen ze wat ar beidsvoorwaarden betreft toch blijven concurreren met grote bedrijven. De gespaar de gelden moeten worden ge stort op een rekening buiten het bedrijf, zodat de werkne mer zijn rechten niet kwijt raakt als hij van baan veran dert of zij n werkgever failliet gaat. In de huidige krappe ar beidsmarkt kan een goede verlofregeling de werkgever goed uitkomen. Niet alleen omdat goede arbeidsvoor waarden het bedrijf aantrek kelijker maken. Ook omdat een werknemer die vrije da gen spaart voor later, nu meer werkt. Maar ooit steekt die werknemer zijn vinger op om er een hele poos tussenuit te gaan Als de werkgever niet tijdig plannen maakt hoe de verlofgangers vervan gen kunnen worden, dan komt hij zichzelf later tegen. Naast verlof sparen zijn er meer mogelijkheden om met werktij d te spelenFNV heeft er een boekje over gemaakt met mogelijkheden en prak tijkvoorbeelden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11