Bij vorkje prikken hoort mes PZC dwarsstraten Etiquette voor managers Telers voorzien einde snert Ook smurf van rechts gaat voor recept Gebakken skrei met mosselen Heer Bommel en zijn Heldendaden Toonder Studio's puzzel Casper Hobbes m het weer Zeeland: Hapering Directeuren en managers heb ben veel geld in hun opleiding gestopt, maar in een restaurant weten ze vaak niet hoe het hoort. Nahnya van Voorst tot Voorst leert ze tafelmanieren. door Jacqueline van Ginneken Ze werke vijftien jaar bij ver schillende banken. En wat ze daar dagelijks op het gebied van tafelmanieren zag, bracht Nahnya van Voorst op het idee van EETiquette, een trainings- en adviesbureau. „Commercie is elkaar zaken gunnen", zegt ze. „Een goede relatie met een klant is van essentieel belang. Je zit aan tafel met een klant om iets te bewerkstelligen. Als je dan weet hoe het hoort, gaan za ken gemakkelijker." Nahnya van Voorst zoekt de blik van de ober. Met de vingers knippen is not done. „Dan krijg je al meteen een geïrriteerde obex-." Het is twaalf uur, lunch tijd in restaurant Paul Fagel in Naarden. „Regels zijn geen keurslijf", vervolgt ze. ,,Ze ge ven houvast." Van Voorst heeft het servet dan al op schoot lig gen. Zoals het hoort. De één vindt'etiquette volstrekt uit de tijd. Een ander meent dat etiquette goed is voor het zelf vertrouwen en zo bijdraagt aan succes. Nahnya van Voorst hoort tot de laatste groep. Eti quette betekent voor haar reke ning houden met de ander. Met een vork in je hand de peper doorgeven. Een mes en vork die als i-oeispanen op het boi-d liggen. Het volle glas vastpak ken in plaats van de steel - Van Voorst krijgt er kippenvel van. Van Voorst stoort zich aan slechte manieren zoals een mu ziekkenner zich ergexd aan een valse noot. Ze is barones en sinds ze EETiquette in Naarden runt, maakt ze van die status ook gebmik. Een barones zal wel weten hoe het hoort. En dat klopt ook wel, zegt ze. „Bepaal de dingen waren thuis belang rijk: rechtop staan, tafelmanie ren, iemand aankijken als je goeiedag zegt - daar hoef je geen hogeschool voor te hebben." Gaat de gastheer van het gezel schap als eerste naar binnen? Laat ik mijn gasten bepalen hoeveel gangen we nemen? Eet ik mijn bord wel of niet leeg? Gaat de conversatie tijdens een eerste lxinch alleen over luchtige onderwerpen? Het zijn maar een paar vragen waar je als gastheer mee kan worstelen. „Ik had een collega. Als hij tij dens een vergadering iets zei, zweeg iedereen. Hij had over- wicht. Maar in de kantine zat hij met zijn hoofd bijkans in z'n bord de soep naar binnen te le pelen. Toen ik hem ei'op aan sprak, vertelde hij dat hij zich in een restaurant met klanten niet op zijn gemak voelde. Ik dacht: dat is toch te dol." Ze legt vork en mes parallel op haar bord, de vork met de punt naar beneden en het mes aan de rechterkant, met de snijzijde naar de vork. Het is geheimtaal voor kenners van tafelmanie ren. De ober weet nu dat ze klaar is met eten. Het signaal wordt opgepikt - de ober ruimt af. Bord op schoot Vijftien jaar woonde Nahnya van Voorst alleen. Wei'kte ze met bord op schoot en de benen op tafel voor de televisie haar eten naar binnen. De tafelmanieren zakten weg. Maar door haar werk bij banken herontdekte ze de ooxt geleerde zo-hoort-het- regels. De zaken gaan goed, zegt ze. Voor etiquette is duidelijk een markt. GPD Verzamelaar MÜNCHEN Duitsland Een 31-jarige Duitseris gisteren in München tot vier jaar en tien maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De man had rond de 220.000 mark buitgemaakt bij verschil lende bankfilialen. Hij gaf zich daar uit als verzamelaar van bx-iefjes van 1000 met specifieke serienummers. In tientallen gevallen liet het bankpex-soneel de man op eigen houtje door de stapels bankbil jetten snuffelen, waardoor ze het hem erg gemakkelijk maak ten telkens een paar briefjes achterover te drukken. Pretgoelag GRUTAS Litouwen Het is volgens oprichter Vilium- as Malinauskas 'een combinatie van de charme van Disneyland en het ergste van een sovjetgoe- lag'. In Litouwen is een nieuw pretpark geopend dat het sov jet-dwangarbeiderskamp als thema heeft. Gxutas Park, in de bossen bij het dorp Grutas op 120 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Vil nius, is omgeven door prikkel draad en wachttoi'ens, en overal staan bronzen en granieten beelden uit het sovjettijdperk van Lenin en Stalin. Bezoekers woi-den niet door Mickey Mouse onthaald, maar door een Stalin- look-a-like, terwijl 'Lenin' er aan een meertje zit te vissen. Malinauskas zegt dat de ont spannen sfeer aantoont dat de Litouwers het tragische sovjet- verleden achter zich hebben ge laten. Intacte tombe BAWITI Egypte In de Egyptische Westelijke Woestijn is de tombe gevonden van de echtgenote van farao Gad Khensu Eyuf Ankh. Volgens Egyptische functiona- ï'issen zijn in het graf meer dan honderd gouden amuletten ge vonden. Nooit eerder werden zoveel van dergelijke amuletten in een tombe aangetroffen. De farao was heerser van de Bahriya oase tussen 589 en 570 voor Christus. woensdag 4 april 2001 De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereldje zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting-Wat in Huambo. Camagiiey.Vishak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, Is ook best lezenswaardig. TILBURG Nederland Het einde van de snert is nabij. Dat stelt de Knolselderij Telers Vereniging Zuid-West Nederland. Volgens vice-voorzitter C. Sweere is het niet meer mogelijk om in Nederland knolselderij te telen, omdat een aantal Onmisbare ge wasbeschermingsmiddelen verboden zijn. „Dat betekent dat de consument geen erwtensoep meer kan eten die is gemaakt van Nedexiandse knolselderij," aldus Sweex-e. Het is de telers een doox-n in het oog dat de verboden middelen in het buitenland nog wel mogen worden gebruikt. Het zit ze even min lekker dat buitenlandse selderij in Nederland gewoon in de handel blijft. Alcoholdetector SARANSK Rusland De Russische gemeente Saransk neemt groot schalige maatregelen te gen illegale stokerijen. In flatgebouwen worden speciale alcoholdetecto ren neergezet. De detectoren worden in de luchtkokers geplaatst en x-eageren automatisch op alcoholdampen die uit de appartementen ont snappen. Sinds het begin van dit jaar is de ambachtelijke alcoholproductie met zes tig procent gestegen in de omgeving van Saransk (vijfhonderd kilometer ten oosten van Moskou). Ruim 28.000 mensen zijn vorig jaar in Rusland ge storven nadat ze zelfge maakte alcohol hadden gedronken. DEN HAAG Nederland Per 1 mei gaat in Nederland de nieuwe verkeersregel in dat ook langzaam rijdend verkeer van rechts voorrang heeft. Dat geldt zelfs voor smurfen. 'Geef het door, rechts gaat voor' heet de grote campag ne waarxxxee het ministerie van Verkeer exx Waterstaat Nederland zo snel mogelijk wil latexx wennen aan deze nieuwe regel. De centrale rol in de commercial is weggelegd voor Vader Abraham en de Smurfen. Geestelijk vader Pierre Kartner heeft voor de campagne in opdracht van minister Nete lenbos (foto) een aangepaste versie van zijn Smurfenlied geschreven, foto Ed Oudenaarden/ANP Hans Belterman Skrei is de voorjaarskabeljauw die in deze tijd van het jaar wordt gevangen bij de Noorse Lofoten. Later in het seizoen trekt de vis naar de noordelijke delen van de Atlanti sche Oceaan (Barentszee en bij IJs land). De Noorse kabeljauw wordt in steeds grotere hoeveelheden op de Nederlandse markt afgezet. De Noren worden in het hoge noorden niet gehinderd door de voor de Noordzee geldende vangstbeper kingen. Voor 4 hoofdgerechten: 4 moten skrei (Noorse kabeljauw), elk ca. 150 gram; 1,5 eetl. limoen- of citroensap; (zee)zout; 200 gram ge kookte mosselen; ca. 4 eetl. bloem gezeefd; 2 eetl. droog broodkruim of paneermeel; 4 - 5 eetl. (zonne bloemolie; 1 eetl. fijngesneden dil le. Spoel de vis onder stromend koud water. Maak de moten droog met keukenpapier en wrijf ze in met li moen- of citroensap. Laat ze ten minste 10 minuten liggen. Maak ze daarna opnieuw droog met wrijf ze in met wat fijn (zee)zout. Wentel ze vervolgens door gezeefde bloem. Gebruik er niet meer dan 3 eetlepels bloem voor. Schud overtollige bloem van de moten af. Vermeng 1 eetlepel gezeefde bloem met broodkruim of paneer meel. Maak de mosselen droog, be strooi ze met wat zout en wentel ze daarna door het bloemmengsel. Verhit een bakpan en laat de olie er heet in worden. Bak de skrei-moten er aan weerszijden in ca. 8 minuten goudbruin in. Houd ze daarna warm. Bak hierna de mosselen, on der regelmatig omscheppen, in de resterende olie goudbruin. Laat de mosselen niet veel langer dan 3 - 4 minuten bakken. Bij een langere baktijd kunnen ze taai en minder smakelijk worden. Voeg eventueel 1 eetlepel olie extra toe. Laat de ge bakken mosselen op keukenpapier uitlekken. Presentatie: leg de skreimoten in het midden op voorverwarmde bor den. Schik de mosselen er aan een zijde naast. Bestrooi de mosselen met wat dille. Schik er eventueel „bloemen" van tomaten als garne ring bij. Tip: geef er puree van (gelijke ge- wichtsdelen) gekookte aardappe len en wortelen bij. Schep een klontje boter en wat fijngehakte bladpeterselie door de puree. Een krachtige tot harde zuidwestelijke wind (6 tot 7 Beaufort). Het zicht is over het algemeen goed. Er is een kleine kans op onweer. De temperatuur van het kustwater ligt rond 7 a 8 graden. Waterstanden WOENSDAG Hoog water Laag water 4 APRIL uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 11.56 175 ----- 05.36 165 18.16 154 Terneuzen 12.08 200 ----- 05.56 172 18.46 162 Cadzand 11.26 167 23.59 150 05.26 156 17.55 146 Roompot Buiten 11.45 137 05.35 130 18.15 115 Roompot Binnen 12.54 116 ----- 06.25 122 19.26 108 Zierikzee 00.20 102 13.10 139 06.30 140 19.25 126 Krammersl. West 00.14 110 13.06 145 06.36 139 19.36 126 Hansweert 12.36 211 06.20 187 18.59 178 Stavenisse/Yers. 00.25 10413.04 139 06.41 138 19.25 124 Tegen het vallen van de avond keerde de rust om Bommelstein te rug. De verontwaardigde menigte ging naar huis om te eten en het geroep maakte plaats voor het fluiten van de najaarswind in de schoorsteen. Heer Bommel zat verzakt in zijn leunstoel voor het uitgedoofde haardvuur, terwijl Tom Poes, die vergeefs geprobeerd had hem een beetje op te monteren, onrustig door het verstilde vertrek ijsbeerde. „Excuseer, heer Olivier", sprak Joost, zijn hoofd naarbinnen ste kend. „De maaltijd is gereed, met uw welnemen." Er verscheen een trek van walging op heer Ollies uitgedoofd gelaat. „Laat maar", prevelde hij. „Ik heb geen trek, bedoel ik. Een goede maaltijd is prettig als men een geslaagd avontuur af kan ronden. Maar hier is geen afronding. Alleen maar scherpe kanten, als je be grijpt wat ik bedoel. Dat komt ervan wanneer men zijn maat niet in de gaten houdt. Zorg, dat alle spiegels uit het huis verwijderd wor den, Joost!" De trouwe bediende trok zich beteuterd terug. Hij had natuurlijk zo zijn eigen mening over het gebeurde, maar hij had moeite deze laat ste woorden te verwex-keix. „Spiegels", zei hij tegen Tom Poes, die hem de kamer uit volgde. „Ik begrijp dat het moeilijk voor heer Oli vier is, jongeheer. In plaats van heldendaden heeft hij heel betreu renswaardige rookwolken xxaar de stad gevoerd. Maar wat hebben spiegels daarmee te maken? En een eenvoudig doch voedzaam maal wil er altijd wel in, als u mij toestaat?" „Ja", zei Tom Poes. „Ik weet het ook niet. Er is niets met hem te be ginnen!" 1 T W A IJ P I E R 2 K A T E R A N F 3 J E A P L K O N 4 V O G A E A R L 5 V N I R O E O M 6 T F A O B E P L 7 T O W IJ R E S N 8 D L O K T A E R 9 K O c O H R D T 10 E P A N R E I A 11 S L T E K U A N 12 P U A R P I E L 13 G N A K L E O P 14 P R L O O A F I Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Woudkoe; 2. tafelfles; 3. kleding' godvruchtig; 6. dierenverhaal; 7. sc snoer; 10. verstoteling; 11. hulp; 12. loop; 14. buit. 4. gevederd dier; 5. 3. geneesheer; pel; 13. spring- door Bill Watterson HOE DAN OOK, CHARLIE, SORRY DAT LJE VANAVOND NIET UIT KUNNEN GAAN, NAAR DE 0UDER5 VAN DIE KLEINE ENGERD NOESTEN ER EVEN NET Z'N TWEEËN UIT, DUS.. ïjMM VRIJMXD ih RKHTKAARDI&HSID WINNEN NET ALTIJD KAN TIRANNIE, OP- PASMEISJE LUISTER, CHARLIE, IK BEL TE WEL TERUG. TE GE LOOFT NIET WAT DIE IDI OOT AAN HEEFT. VOL OVERGAVE GEBRUIKT MCGAMAN ZITN SUPER SPIEREN! Horizontaal: 1. Waardeloze drug (4); 4. Bij moord vurig en schreeuwerig (5); 7. Revolutie van niveau (7); 8. Boom met een merkteken, zo te horen (3); 9. Net en voornaam (3); 10. Doen vallen bij het voetballen (7); 12. Goed of slecht, men is ervoor in de stemming! (7). Verticaal: 2. Uitroep om een noot te stoppen (4); 3. Dit voertuig is gevoelig in Engeland (6); 4. Derhalve de nasleep van een insect (8); 5. Ondanks de razernij is moeder weer in orde (4); 6. Plant hem aan tafel voor het moment! (6); 9. Maakt haar wat minder lang (4); 11 De vraag naar dit vlees, daar gaat het om! (3). Oplossing van gisteren: Anagram: telg-getal-Jetlag slot-plots-Opstel toen-noest-Nestor geel-leger-Gareel heet-ether-Echter neer-meren-Noemer enig-lenig-Singel trap-apert-Panter does-sonde-Edison koet-knoet-Toekan Gevraagd woord: JONGENSPET. Cryptogram: Horizontaal: 1. Haaks; 3. Rover; 4. club; 7. zwart; 10. naaktfoto; 11. stelping. Verticaal: 1. Horizon; 2. kleur; 5. lakooi; 6. betoog; 8. agaat; 9. titel Door: Grieta Spannenburg Het voorjaarsweer ondervindt de komende dagen enige hapering. De toptemperaturen van de tweede april worden voorlopig dus niet geëvenaard. Die voorbije maandag was het op veel plaatsen een zomerse 20 graden. Koudekerke en Westkapelle kwamen respec tievelijk op 21,3 en 21,4 graden. Clinge in Zeeuws-Vlaanderen meldde 22,1 graden. Gisteren vormde een hele tegenstelling met om 11.00 uur amper 11 graden. Die 11 graden lijkt gelijk de maxi- mumtemperatuurte zijn voor de komende tijd. Daarbij valt vooral de eerste paar dagen geregeld een bui. Toch geeft de natuur wel blijk van een lentestemming. Bomen staan in de knop, het gras krijgt een groeispurt en meerdere zomervogels keren terug in de regio Zeeland. Zo zijn al enkele zwaluwen gesignaleerd. Deze vogel - gaat zich opmaken voor de nesteling in mei. Ondertussen nestelt zich ook een wisselvallig weerbeeld. Vandaag trekt een lagedruk gebied langs de westkust en dat levert bij ons perioden met regen en een stevige wind op. Op de meeste plaatsen zal de zuidwestelijke wind vrij krachtig zijn (5 Beaufort). Maar aan het strand, op dij ken en dammen zet de wind extra aan. Daar kan het bij tij den krachtig tot hard waaien (6 tot 7 Beaufort). Vanavond en vannacht neemt de wind af en de temperatuur zakt naar een graad of 5. Morgen is het dan een stuk rustiger. Er zijn wolkenvelden en mo menten met zon. Slechts af en toe valt er een bui. Vrijdag en zaterdag is het regenach tig. Kortom, zo'n zonnige en warme dag als afgelopen maandag, lijkt zich voorlopig niet te herhalen. Regen en wind ja Tt Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer max. 10° 10° 11° 11° min. 5° 7° 6° 5° wind ZW 4 ZW 4 ZW 4 W 3 woensdag onder 20.22 donderdag op 7.11 Maan woensdag onder 6.00 donderdag op 16.43 Nautisch bericht DONDERDAG Hoog water Laag water 5 APRIL uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.25 157 12.55 206 06.56 187 19.26 172 Terneuzen 00.41 182 13.15 231 07.21 197 19.45 183 Cadzand 12.29 197 06.32 180 19.00 165 Roompot Buiten 00.19 114 12.45 158 06.44 143 19.24 124 Roompot Binnen 01.46 095 14.20 135 07.35 133 20.24 115 Zierikzee 01.45 115 14.30 157 07.55 152 20.40 132 Krammersl. West 01.40 123 14.24 163 08.00 154 20.38 137 Hansweert 01.16 193 13.46 243 07.46 212 20.10 20! Stavenisse/Yers. 01.56 117 14.30 160 07.56 151 20.24 133 L Lagedrukgebied lichte sneeuw matige sneeuw H Hogedrukgebied O zonnig - mist A A Koulronl licht bewolkt zware sneeuw lichie regen 4^» onweer Warmtefront mA Samengesteld front matige regen «IgL zwaarbewolkt zware regen Isobaar Europa: Warmte weg Het lenteachtige weer van gisteren wordt niet vastgehouden in het westen van Europa. Lagedrukgebieden vanaf de oceaan sturen hun koele zeelucht en regenstoringen naar het vasteland. Thermische hoogstandjes van meer dan 20 graden zijn dan ook even niet meer weggelegd voor landen als België en Frankrijk. Rustige weersom standigheden met veel zonneschijn zijn er vandaag rond de Middel landse Zee en in de zuidelijke Balkan. Op de meeste plaatsen stijgt het kwik tot ruim 20 graden. Uitschieters zijn de Spaanse costa's waar 25 of 26 graden wordt bereikt. Elders in Europa is het minder stabiel met een half tot vrijwel geheel bewolkt weerbeeld. In het noordwesten valt daaruit ook nog eens regen zodat de lente weer ver weg lijkt. De zuidstranden van Turkije genieten van de zon, maar landinwaarts neemt de buiigheid snel toe. Veel meer buien concen treren zich op de Britse eilanden, in de Benelux, Duitsland en Frank rijk. Hier loopt de temperatuur uiteen van 10 graden in Schotland, naar 12 tot 17 graden in Frankrijken 18 a 19 graden in Zuidoost-Polen waar het overigens droog blijft. Er is daar echter wel veel bewolking aanwezig, waarachter de zon soms schuil gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 6