Israël slaat terug na mortieraanval Milosevic ^Doodstraf dreigt voor Protesten Seoel en Peking tegen Japans geschiedenisboek rrassend... C&A Vijf doden door brand in tehuis Europese actie belastingfraude Epidemie hersenvliesontsteking Acht man geëxecuteerd in Jemen Bosnisch-Kroatisch verzet groeit Mangrovebossen vernield Beroep oud-president Joegoslavië tegen voorarrest afgewezen ien presenteert de nieuwste lente collectie met nwses en broeken... zo verrassend modieus, verrassend voordelig dat Caroline graag mee d aan de C&A Show. woensdag 4 april 2001 LILLE - Vij f mensen zijn in de nacht van maandag op dinsdag in de Franse stad Lille om het leven gekomen door brand in een tehuis voor geestelijk gehandicapten. Dat heeft de brand weer bekendgemaakt. Zes anderen zijn in een ziekenhuis opgenomen met rookver giftiging. De oorzaak van de brand zou een koffiezetapparaat zijn, clat aan was blijven staan en daardoor oververhit ge raakt. De instelling voor mensen met een lichte geestelijke handicap ligt in het centrum van de Noord-Franse stad. De brand ver woestte cle twee etages en de zolder van het gebouw waar elf mensen sliepen. AFP REGENSBURG - Zo'n 1500 agenten en 400 medewerkers van belastingdiensten hebben gisteren in zeven Europese landen circa 400 kantoren en bedrijven van een internationale com puterfirma doorzocht. De onderneming wordt ervan ver dacht tientallen miljoenen aan Duitse BTW te hebben ontdo ken. De actie, die werd uitgevoerd in opdracht van het openbaar ministerie van Landshut in Beieren, werd uitgevoerd in zeven Duitse deelstaten en België, Frankrijk, Nederland, Luxem burg, Tsjechië, Oostenrijk en Zwitserland. Bij de invallen werden vijf mensen opgepakt. AP OUAGADOUGOU-Een epidemie van hersenvliesontsteking heeft in het West-Afrikaanse Burkina Faso al meer dan dui zend levens geëist. De uitbraak is volgens het ministerie van Volksgezondheid intussen wel over het hoogtepunt heen. Het totale aantal doden beloopt officieel 1059. Bijna 7400 mensen hebben of hadden de aandoening. De grote epidemie van 1996 in het land werd circa 4000 mensen fataal. AFP SANA'A - Op verschillende plaatsen in Jemen hebben vuur pelotons gisteren acht veroordeelde moordenaars ter dood gebracht, zo heeft het staatspersbureau Saba bekendge maakt. Eén van de veroordeelden had zijn twee broers en schoonzuster omgebracht. Behalve voor moord wordt in Jemen ook voor verkrachting de doodstraf opgelegd. AP SARAJEVO - Twintig hooggeplaatste Bosnisch-Kroatische politiefunctionarissen hebben gisteren laten weten dat zij het gezag van de regering van de moslim-Kroatische federatie in Sarajevo niet meer erkennen. IPTF, de VN-politiemacht in Bosnië, heeft gedreigd hen te straffen wegens insubordinatie. Vorige week al hadden duizenden Bosnisch-Kroatische sol daten gezegd het gezag van Sarajevo niet meer te erkennen. Een en ander is het gevolg van het al jaren oude conflict bin nen de moslim-Kroatische federatie, dat de afgelopen weken escaleert. In 1994 vormden Kroaten en moslims onder westerse druk de Moslim-Kroatische federatie. In 1995 werd in het vredesak koord van Dayton bekrachtigd dat Bosnië-Herzegovina zou bestaan uit twee entiteiten, de Republika Srpska (van de Ser viërs) en de moslim- Kroatische federatie. Nationalistische Kroaten bleven verlangen naar een eigen, derde entiteit. Die roep werd luider toen de Kroatische natio nalisten de afgelopen maanden in Sarajevo aan invloed verlo ren. AFP/DPA/RTR JAKARTA - Zeker 3,5 miljoen hectare mangrovebos in Indo nesië is ernstig aangetast door menselijke activiteit. In totaal is daarmee 70 procent van alle mangrovewouden in de archi pel ten prooi gevallen aan vooral vis- en garnalenkwekerijen. Dat heeft een functionaris van het Indonesische ministerie van Bosbouw gezegd, meldde het Indonesische persbureau Antara gisteren. De hoge ambtenaar pleit voor een betere bescherming van de mangroves. Hij wil ondermeer dat de politie betere controles uitvoert op illegale viskweek langs de kusten. Een hectare mangrovebos kan bestaan uit circa 30.000 bomen. ANP ah van onze redactie buitenland jas TOKIO - De Japanse regering ird: heeft gisteren het groene licht oiij gegeven voor een geschiedenis- laliboek voor middelbare scholie- ge. ren dat volgens critici het optre- aen den van Japan in de Tweede Wereldoorlog verheerlijkt. De uitgever heeft 137 veranderin- gen in de oorspronkelijke tekst aangebracht, maar dat was voor de regeringen van Zuid-Korea en China onvoldoende, kei Lii- De tekstwijzigingen werden doorgevoerd na inschakeling van een overheidscommissie. De Zuid-Koreaanse minister eeivan Buitenlandse Zaken heeft ;ge gisteren bij Tokio al zijn 'grote vol- teleurstelling' over de goedkeu ring van het boek laten blijken. Seoel en Peking waarschuwden voor een verslechtering van de diplomatieke betrekkingen. Het boek is bestemd voor scho- lieren van veertien tot zestien jaar. Verscheidene schrijvers die eraan hebben meegewerkt, staan bekend om hun nationa- Li- listische visie op de Japanse ge en- schiedenis. Een aantal omstreden passages is niet aangepast, lie Zo wordt beweerd dat het optre- irtrj den van het Japanse leger de on- jn.) afhankelijkheid van staten in ;.It het zuiden en oosten van Azië heeft bespoedigd. De verovering in 1937 van de Chinese stad Nanking wordt een 'incident' genoemd, dat aan 'talrijke Chinezen' het leven kostte. Westerse geschiedkun digen schatten clat toen in Nan king zeker driehonderdduizend mensen het leven verloren, mede door het buitengewoon wrede optreden van de Japan ners. AFP Het cellenblok in de hoofdgevangenis van Belgrado waar Slobodan Milosevic gevangen zit. Hij heeft het hele cellenblok tot zijn beschik king. foto Emil Conkic/AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israëlische ge vechtshelikopters hebben gis teravond even na achten bloe dig wraak genomen voor een Palestijnse mortieraanval op de joodse nederzetting Atsmona. Doelen in Rafah, Gaza-Stad en in het vluchtelingenkamp Khan Younis werden bestookt met ra ketten. Ook tanks werden inge zet bij de beschietingen. Ten minste 55 personen raakten gewond, zo meldden lokale zie kenhuizen. Over de ernst van de verwondingen is niets bekend. Volgens ooggetuigen werd een complex in Rafah, clat gebruikt wordt door de Palestijnse poli tie, de veiligheidsdiensten en de elite-eenheid Force-17 getrof- fen door meer dan tien raketten. Zeker 35 mensen raakten daar gewond. Een woordvoerder van het Is- raëlische leger zei clat 'alle doe len direct verband houden met terroristische acties tegen Is raël'. Het bureau van premier Sharon gaf een verklaring uit waarin gesteld werd dat 'de Pa lestijnse Autoriteit geen actie onderneemt om de aanvallen te verhinderen, waardoor Israël geen andere weg rest dan con sistent en besluitvaardig op te treden om terroristische aan vallen te verhinderen en de vei ligheid van Israëlische burgers te beschermen'. Een hoge Israëlische militair in Bethlehem verklaarde gister middag dat zijn manschappen bevel hebben gekregen gericht te schieten op alle bewapende Palestijnen. „Wij zullen degene zijn die het vuur openen op een accurate en dodelijke manier met alle middelen die ons ter be schikking staan", aldus kolonel Marcel Aviv. Baby De helikopteraanvallen gister- avond kwamen enkele uren na de Palestijnse mortieraanval op de Israëlische nederzetting Ats mona in het zuiden van de Ga- zastrook. Daarbij vielen drie ge wonden, onder wie een baby, die er slecht aan toe is. Op diplomatiek vlak zetten bei de partijen de hakken in het zand. Vredesvoorstellen en be middelingspogingen werden getorpedeerd nog voordat ze goed en wel waren gelanceerd. Jeruzalem wees een Egyptisch- Jordaans plan af voor cle beëin digingvan het bloedvergieten in de door Israël bezette gebieden. Het deed de plannen gisteren af als een 'verhuld Palestijns initi atief'. Een bemiddelingsaanbod van EU-voorzitter Zweden werd door de minister Peres van Buitenlandse Zaken vriendelijk van de hand gewezen met de wooi-den dat cle Verenigde Sta ten de 'favoriete vredespartner' zijn. De nieuwe regering van Sharon wil pas met de Palestijnen pra ten, als het geweld in de bezette gebieden en Israël ophoudt. Af gelopen zeven maanden vielen honderden doden en duizenden gewonden. De Palestijnse Autoriteit wil pas weer met cle Israëliërs om de tafel zitten en praten over vei ligheidskwesties, als er interna tionale waarnemers bij aanwe zig zijn. Palestijnse leiders maakten duidelijk dat een 'her- oveiweging' van de x-elatie met Israëlische veiligheidsfunctio narissen noodzakelijk is, nu vijf leden van Force-17 door een Is raëlisch commando zijn opge pakt. Jeruzalem liet gisteren drie van de vijf arrestanten vrij. ANP/RTR/AFP de kans dat de voormalige leider ooit nog terecht staat voor oor logsmisdaden. Het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag eist daartoe zijn uitlevering, maar president Kostunica herhaalde gisteren dat Milosevic 'eerst en voor alles verantwoording schuldig is aan zijn eigen natie'. Joegoslavië moet niet zijn na tionale waardigheid onderge schikt maken 'aan een handje dollars', zei Kostunica in een toespeling op westerse druk om Milosevic aan het tribunaal uit te leveren. GPD/RTR/DPA )til >td vod arl van onze redactie buitenland ers BELGRADO - Slobodan Milo sevic zal wellicht de doodstraf tegen zich horen eisen, zo ver klaarde de Servische minister Mihailovic van Binnenlandse Zaken gisteren. ere da De voormalige leider van Joego- sep slavië werd in het weekeinde ge- or. arresteerd op verdenking van coiTuptie en fraude. Maar Mi- ^gehailovic zei dat hij ook wegens the andere vergrijpen aangeklaagd schjzoumorden. Een rechter in Bel grado yrees gisteren het hoger beroep af van Milosevic tegen zijn voorarrest van dertig da- gen. De minister zei niet welke ver- ma grijpen, maar volgens Ameri- ee! kaanse krant Boston Globe gaat nie het om moord. De krant zei uit tide mond van de Servische pre- mier Djindjic te hebben opgete- itei kend dat Milosevic binnen twee kei maanden ook wegens de elimi- Os natie van politieke vijanden zal worden aangeklaagd. Milosevic' geheime politie vei~- moordde ruim duizend mensen. Het probleem tot dusverre was echter te bewijzen dat Milosevic daartoe de opdracht had gege ven. Milosevic had niet de ge woonte bevelen met zijn hand tekening te bekrachtigen. De politie arresteerde vorige maand Rade Markovic, die on der Milosevic aan het hoofd stond van het politieapparaat. Markovic weigerde aanvanke lijke te praten, maar hij zou in middels meewerken met de au toriteiten. Aangenomen wordt dat hij Milosevic als zijn op drachtgever heeft genoemd. Kwade genius Premier Djindjic zou ook tegen de Boston Globe hebben gezegd dat Milosevic' vrouw Mii'jana zal worden aangeklaagd we gens moord. Mirjana werd ge zien als de kwade genius achter Milosevic. Ze zou ook zelf poli tiechef Markovic opdracht heb ben gegeven tot het uit de weg ï'uimen van opponenten. Milosevic werd gearresteerd, na zich 26 uur lang verzet te heb ben. Zijn lijfwachten openden het vuur op de politie. In zijn vil- la werd een groot aantal wapens gevonden. Milosevic kan ook voor deze fei ten - verzet tegen arrestatie en illegaal wapenbezit - worden vexwolgd. Een zware celstraf voor misda den begaan in Servië, verkleint Linnen Linnen broek. 59.95 Linnen blouse Linnen broek. 59.95 Linnen top. Linnen rok. 39.95 59.95 C&A Show

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5