Overname Kiewiet Schulting PZC Katten van Smolders telkens net even anders Slender You in Hulst open na verhuizing Maskers en verminkten Leskasten maken scholieren wegwijs in cultureel erfgoed Merklap gaat op tournee Studie wijstj uit of Zeeland moet jagen op biotechbedrijven Scholieren krijgen les op en over water 23 Brabantse Veldsink Adviesgroep lijft makelaardij in ondernemend zeeland in detail kunst cultuur Tii'iok Zeeuwse avond woensdag 4 april 2001 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Brabant se Veldsink Adviesgroep is het nieuwe moederbedrijf van het voormalige Kiewiet Schul ting in Middelburg, makelaar dij en financieel adviseur on der de failliete Heiloo Mol- kenboer Groep. Veldsink Schulting heet de onderne ming aan het Molenwater voortaan. Veldsink Adviesgroep uit Nue- nen telt nu zeven vestigingen in Brabant en Zeeland. Het be drijf heeft- in totaal 85 werkne mers, waarvan vijftien in Mid delburg. In het najaar 2000 betrad het bedrijf de Zeeuwse markt met de overname van Wesdorp Ad viesgroep en het gelieerde vol- machtbedrijf Assuradeurs Collectief Topned in 's-Heer Arendskerke. Binnenkort ver anderen de namen van die bedrijven in respectievelijk Veldsink Advies en Verzeke ringscombinatie Nederland, naar het volmachtbedrij f van Veldsink. Een volmachtbedrijf is een onderneming waar onaf hankelijke verzekeringsbe middelaars hun polissen in sa menbrengen en hun admini stratie laten verwerken, om in gezamenlijkheid een partij met grotere omzet voor de verzeke ringsmaatschappijen te zijn. Kiewiet Schulting make laardij en verzekeringen zijn vier jaar verbonden geweest aan Heiloo Molkenboer Groep uit Laren. De landelijk opererende financiële groep ging ten onder aan mismana gement, een hoog uitbreidings tempo en een interne organisa tie die daar niet op berekend was, schetst Schulting. Finan cier Delta Lloyd vroeg daarom half maart het faillissement van de groep aan. Zorgboerderij De Moerhoeve aan de Kapelseweg in Kloetin- ge begint vrijdag 6 april met de huisverkoop van eigenge maakte producten. Op de woon- en werkboerderij vin den zo'n tien (ex)psychiatri- sche patiënten een dagbeste ding. De officiële opening, die op donderdag 5 april was ge pland, is uit solidariteit met de getroffenen van de mkz-epide- mie voor onbepaalde tijd uit gesteld. Wel gaat de lentem arkt, zaterdag 14 april, gewoon door. De Zierikzeese vestiging van de Minnaard Vastgoed Groep is per 2 april overgegaan in han den van A. J. van den Ouden uit Bruinisse. De nieuwe naam van het makelaarskantoor luidt met ingang van die datum Van den Ouden Makelaardij. De makelaar heeft zijn werkge bied uitgebreid en het kantoor is nu gevestigd in Bruinisse in plaats van in Zierikzee. Een aantal kernen op Schouwen- Duiveland krijgt kijketalages en er komt een website waarop het aanbod is te zien. De reisbureaus Holland In ternational Van Fraassen en Holland International Interver in Terneuzen gaan verder on der de eerstgenoemde naam. Het nieuwe bureau is gevestigd aan de Kerkstraat in Terneu zen. Door de samenvoeging is het niet meer mogelijke om za kelijke reizen te boeken. Dit kon eerste via Interver. De drie personeelsleden van Interver werken nu ook in de Kerk straat. Dat pand zal komend najaar grondig' worden ver bouwd. Het gefuseerde reisbu reau blijft de naam Van Fraas sen voeren, omdat met deze naam in Zeeland een goede re putatie is opgebouwd. Anja Blom (staand) begeleidt de klanten bij de oefeningen op de tafels. foto Charles Strijd Directeur W. R. Schulting wist de Middelburgse vestiging uit het faillissement te houden door de verkoop aan Veldsink. De rechtbankpublicatie met de faillissementsaankondiging in de krant van afgelopen zater dag brachten de voorbereidin gen noodgedwongen in een stroomversnelling, erkent Schulting. „We waren er nog niet helemaal klaar voor." De relaties van het bedrijf worden vandaag met een brief geïnfor meerd. De intrede in de Veldsink Groep betekent dat de Middel burgse vestiging de bemidde ling in onroerend goed en de dienstverlening in verzekerin gen, hypotheken en dergelijke kan voortzetten. Administra tief gaat er samengewerkt wor den met de vestiging in 's-Heer Arendskerke, waardoor in Middelburg meer ruimte komt voor commerciële activiteiten, zet directeur J. Veldsink uiteen. Op termijn wordt ook de vesti ging in Goes heropend, voegt Schulting toe. Die vestiging sloot enkele jaren na de ope ning in 1997. ,,De Bevelandse markt blijft interessant voor ons," stelt Schulting. Veldsink Adviesgroep telt nu drie vesti gingen met makelaarsactivi teiten. In samenwerking met Middelburg wordt komende tijd bezien of ook de overige vier vestigingen van een make laardij worden voorzien. De rubriek Onderne- mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Sheila van Doorsselaer HULST - Aan de Grote Bagijnestraat in Hulst heeft Anja Blom onlangs af slank- /bewegingsstudio New Line Slender You heropend. Een paar panden verder dan waar de studio eerst was gevestigd, staan nu in een op Japan geïnspireerde inrichting, zes behandeltafels. Blom (28) heeft de inventaris onlangs overgenomen van haar voorgangster. Sinds de overname heeft ze er al twintig nieuwe klanten bij, wat haar klanten bestand op veertig brengt. Bij Slender You ondergaan de klanten relatief pas sief de behandeling. Ze liggen op tafels die bewegen, waardoor de beoogde spiergroepen vanzelf worden getraind, zogeheten isometrische oefeningen, het aan- en ontspannen van de spieren. Blom: „Nou is het weer niet zo dat mijn klanten lekker liggen te niksen. Er wor den ook oefeningen gedaan met ge wichten of een elastiek. De klanten val len niet af in gewicht, wel verliezen ze centimeters omdat de huid strakker wordt. Ik heb desgevraagd wel lijsten met diëten liggen, maar daar moeten de klanten zelf om vragen. Binnenkort komt er wel een voedingsconsulente op bezoek." Een sessie duurt ruim een uur. In die tijd worden alle tafels afgewerkt. Omdat de kans op blessures nihil is, is het 'slende- ren' voor iedereen geschikt, ook voor mensen met aandoeningen zoals artri tis, of mensen met rugklachten. Voor het beste resultaat wordt aanbevolen twee wekelijks te gaan slenderen. Niet alleen zijn de behandelingen volgens Blom ge zond, ook is het gezellig. Na de sessie is er tijd voor koffie of thee. Blom rekent tot nu toe alleen vrouwen tot haar klantenbestand. Daar wil ze graag verandering' in brengen door een keer een mannenavond op te zetten. Diegenen die overwegen te gaan slende ren kunnen gratis een sessie meemaken. De kosten voor een sessie beginnen bij negen gulden, afhankelijk of iemand een abonnement neemt of hoe vaak men langskomt. New Line Slender You is ge opend van maandag tot en met vrijdag. Het is aan te bevelen een afspraak te maken voor een sessie omdat er dan ze ker plaats is op de banken. Vrijdag 6 april houdt Blom de officiële opening met een receptie van 14 tot 16 uur en van 19 tot 22 uur. door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - Er komt een on derzoek naar de vraag of Zee land een aantrekkelijke regio is voor biotechnologische bedrij ven om zich te vestigen. Reden is de verwachting dat de komende jaren veel van dat soort bedrij ven van de grond zullen komen. Als blijkt dat Zeeland een goede vestigingsplaats is, gaat de Stichting Economische Pro motie en Acquisitie Zeeland (Sepaz) proberen meer van dat soort bedrijven naar de provin cie te halen. Adviesbureau Innotact Consul ting voert het verkennend on derzoek uit in opdracht van Se paz. „Het bureau onderzoekt in acht weken tijd of Zeeland een aantrekkelijke vestigingsplaats is voor biotechnologische be drijven", zegt F. van Spaandonk van Sepaz. „Het is geen weten schappelijk onderzoek, maar een onderzoek gebaseerd op aanwezige kennis en inter views. In het rapport kunnen twee conclusies komen te staan. Of Zeeland is wél of Zeeland is geen goede vestigingsplaats voor biotechnische bedrijven. Is de conclusie negatief, dan hoeft Sepaz geen extra energie te ste ken om bedrijven uit die sector te interesseren voor Zeeland. Is de conclusie daarentegen posi tief, dan gaat Sepaz met extra inspanning proberen dat soort bedrijven naar de provincie te lokken." Achterl iggende recf.eb.en van het onderzoek zijn het stimule ringsprogramma van het minis terie van Economische Zaken, dat zich vanwege de verwachte sterke groei op de sector richt en de grote behoefte in Zeeland om zich te richten op kleinschalige hoogwaardige technologie. Voor het onderzoek geven Gede puteerde Staten een subsidie van 20.000 gulden. In econo misch opzicht is biotechnologie een belangrijke ontwikkeling, stellen GS. Het rapport moet voor de zomer klaar zijn. door Henk Postma GOES - Zo'n 2500 Zeeuwse ba sisscholieren krijgen de komen de weken anderhalf uur les in de Varende Klas, een binnenvaart schip waarmee de Stichting Reinwater door Nederland trekt. Het ruim is zowel klaslokaal als tentoonstellingszaal. Leerlin gen uit de groepen zeven en acht van de basisschool leren er van alles over watervervuiling. Ze kunnen er zelf onderzoek doen, zowel op als buiten het schip. Zo komen ze er achter hoe belang rijk schoon oppervlaktewater is, ontdekken ze wie de belang rijkste vervuilers zijn en wat voor invloed ze zelf uitoefenen op de kringloop van het water. De Zeeland-trip van de Varende Klas begint in Goes. Het schip ligt daar van 9 tot en met 12 april in de haven. Bovenbouw leerlingen van zeventien basis scholen uit Goes enBorselekrij gen er dan een 'water-doe-les'. Kinderen van tien tot en met twaalf jaar die niet met school aan dit project deelnemen, maar het wel leuk vinden om de proef- jes te doen, kunnen op woens dagmiddag 11 april op het schip terecht. Daarvoor kunnen ze zich opgeven bij het Milieu Edu catie Centrum de Bevelanden in Goes. Na Goes vaart de Rein water boot naar Breskens, waar op 19 april scholieren aan boord ko men. Op 23 en 24 april ligt het schip in Bruinisse, op 25, 26 en 27 april in Zierikzee, op 7,8,9 en 10 mei in Middelburg en op 11 mei in Vlissingen. De educatie ve activiteiten op het schip wor den mogelijk gemaakt door het provinciebestuur, de gemeente besturen, Delta Nutsbedrijven en waterschap Zeeuwse Eilan den. door Esme Soesman GOES - Enkele lijken lekker aaibaar, andere stralen eerder dreiging' uit. De katten die Jac. Smolders uit Goes op papier en in hout vervaardigt ogen even gevarieerd als hun levende soortgenoten. Ondanks de veel al minimale verschillen tussen zijn creaties. In de expositiegang van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes zijn zeefdrukken en be schilderde houten sculpturen van de in 1946 geboren Goese- naar samengebracht. Het kat- tengehalte is hoog. Daarnaast lijkt de maker een bijzondere voorkeur voor vogels te hebben. Beide dieren zijn veelvuldig in het werk van Smolders terug te zien. „Katten zijn intrigerende beesten, die hun eigen gang gaan", zegt Smolders zelf. De aristocratische uitstraling en de sierlijke bewegingen van het diertype trekken hem aan. Bo vendien vormt ook de wissel werking tussen verschillende dieren een onuitputtelijke inspiratiebron. Met name de re latie tot vogels prikkelt zijn fan tasie. Op het eerste gezicht springen vooral de overeen komsten in de zeefdrukken en houtsculptures in het oog. Sim pelebelijningen, duidelijke vor men en heldere kleuren in steeds weer keurig afgebakende vlak ken. Een combinatie van Cobra achtige elementen met kenmer ken van kindertekeningen. Niet zo verwonderlijk voor iemand die uit het onderwijs afkomstig is. Die overeenkomsten maken het werk van Smolders herken baar. Het kleurrijke dier op het in 1999 gemaakte schilderij Vo gel voor de poes lijkt nauwelijks anders dan de in hoofdzaak zwartgetinte beesten op Zwart katje (1997) en Kndkat (2000). Vorm overstijgt in deze, zo blijkt, kleuren. De eenvoud van de uitbeelding maakt de bonte kat tot hetzelfde soort. Verschillen Toch zijn het vooral de verschil len die het werk van Smolders tot de verbeelding' doen spre ken. De rust en het zelfvertrou wen dat Zwart katje uitademt, is van een heel andere orde dan de verschrikte haast onbenulli ge blik die Krulkat tentoon spreidt. Het roze neusje hebben beide dieren gemeen. Het ver schil in uitstraling zit 'm in klei ne veranderingen in basisvor men: korte versus lange poten en een rechte dan wel gekrulde staart. Daarmee brengt de ma ker een heel scala aan eigenzin nige katten uitdrukkingen tot leven. Iets dat zichtbaar wordt als zijn werk in één gang is sa mengebracht. En soms, zoals in Honger, weet Smolders die ver schillen zelfs in één werk te vat ten. De aandoenlijke kleurrijke kat met drie kittens in zijn buik je drukt venijn uit met zijn scherpe wenkbrauw en strakke snorharen. Én, tot overmaat van ramp, door de hulpeloze vogel die gevangen zit in zijn bek; Tentoonstelling zeefdrukken en be schilderde sculpturen van Jac. Smolders tot eind mei in de exposi tiegang van hel Oosterscheldezie kenhuis in Goes. Cobra-achtige elementen ken merken het werk van Smolders. foto Willem Mieras Expositie van Giel Louws MiUIIÏM: door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Een schilde rij kan iets voorstellen, een landschap bijvoorbeeld. Maar een schilderij kan ook niets voorstellen en toch een schil derij zijn. Het is dan niets meer dan een stuk linnen waarop verf is aangebracht. Een kleu rig vlak. En of dat vlak indruk maakt op de kijker, hangt af van de manier waarop die verf is aangebracht, hoe de verf is gemengd, en uit hoeveel lagen die verf bestaat. De Middel burgse schilder Giel Louws is van mening dat een beschil derd vlak - zonder verdere con text - net zo mooi kan zijn als een schildering die daadwer kelijk iets concreets voorstelt. Geïnspireerd op foto's uit oude medische boeken: mensen die verminkt zijn door enge ziek ten. foto Dirk-Jan Gjeltema In galerie Icarus in Middelburg is sinds zondag een tentoon stelling van Louws te zien, waarop recht wordt gedaan aan deze kunstopvatting. Louws heeft namelijk een aan tal van zijn doeken in tweeën gedeeld: de ene helft is een be schilderd vlak zonder meer, en de andere helft is een afbeel ding, en dan meestal een af beelding van een masker. Deze aanpak dwingt de bezoe ker van de expositie om de schilderijen zowel van veraf als van dichtbij te bekijken. Van een afstand bezien maken de schilderijen een wat eento nige indruk, omdat het, vrij primitief en krachteloos ge schilderde, masker er steeds opnieuw in opduikt. Maar wanneer je dichterbij komt en de abstracte kleurvlakken na der bestudeert, ontdek je dat op die vlakken een genuan ceerd en subtiel spel met verf is gespeeld. En niet alleen met verf, want Louws zegt dat hij ook olijfolie en lijm in zijn doe ken verwerkt. Hoe dan ook, de schilderijen van Louws komenpas totleven wanneer je ze van dichtbij be kijkt. De Middelburgse schil der - die het expressionisme als een van zijn inspiratiebronnen beschouwt - zegt gefascineerd te zijn door mensen in al hun verschijningsvormen. Daarom heeft hij naast de afbeeldingen van maskers ook schilderijen opgehangen waarin foto's zijn verwerkt uit oude medische studieboeken. Die foto's tonen mensen die afzichtelijk zijn verminkt door enge ziekten. Het zijn confronterende doe ken, maar in hun onver bloemdheid maken ze meer in druk dan het overige werk. Tentoonstelling Achter het mas ker, schilderijen van Giel Louws tol en met 1 juni in galerie Icarus, Bellinkstraat 34, Middelburg. Open do, vr en za 14-17 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De cultuurge schiedenis ligt dicht bij huis en is tastbaar. Dat is het uitgangs punt voor Dat zoeken we op, een educatief project voor Zeeuwse scholen in het voortgezet onder wijs, dat volgende week in Mid delburg wordt gepresenteerd. Drie scholen krijgen leskasten overhandigd waarin onder meer originele museumvoor- werpen zitten. Het project is niet alleen het eerste levenste ken van de in april officieel be gonnen Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ), het is ook een samenwerkingsproject van tal van culturele instellingen in de provincie. De presentatie van de leskasten is de afronding van een in 1998 begonnen project. De eerste ideeën bestonden al in 1995, vertelt provinciaal museum consulent Wim Scholten, die als projectleider fungeert. „Toen wilden we al iets doen met mu- seumvoorwerpen en het onder wijs, maar de provincie zag daar nut en noodzaak niet van." In voering van de basisvorming in het voortgezet onderwijs en gro tere nadruk op educatie en par ticipatie in de cultuurwereld, deden snel de kansen keren. In het kader van de in 19 9 8 vastge stelde cultuurnota Boven het maaiveld werd het project Dat zoeken we op gelanceerd. „De bedoeling is leerlingen uit het voortgezet onderwijs het cultureel erfgoed in hun eigen omgeving te laten ontdekken", zegt projectcoördinator Josien Pootjes. De leskasten, gemaakt door het Centrum Vakopleiding in Middelburg, zijn daarbij een belangrijk hulpmiddel. Het zijn er drie, met als hoofdthema 'handel', 'stad en platteland' en 'water'. In elke kast zitten acht laden, waarin materiaal over een deelthema is verzameld. Bij 'handel' bijvoorbeeld Romei- ELLEWOUTSDIJK - De stich ting 't Kerkje van Ellesdiek houdt zaterdag 7 april de laatste van een serie Zeeuwse avonden van dit seizoen. De volksmu ziekgroep Ambras en de trouba dour Engel Reinhoudt treden op. De bijeenkomst in de kerk van Ellewoutsdijk begint om 20.00 uur. In september pakt de stichting de draad van de Zeeuwse avonden weer op. nen, VOC en munten, bij 'water' onder meer verdedigingswer ken en Zeeuws licht. De acht deelthema's bestrijken geza menlijk de vakken geschiede nis, aardrijkskunde, economie en beeldende vakken. Vergeleken met de eerste ideeën in 1995 is het project verbreed. Niet alleen wordt een link ge legd met het museum, maar ook met archeologie, monumenten, archieven en bibliotheken. Elke school krijgt een op de regio af gestemd lessenpakket. De be doeling is dat leerlingen histori sche locaties en instellingen in de eigen buurt opzoeken. Per re gio bestaan dus ook verschillen de docentenhandleidingen. Het opvallendst in de leskasten is het authentieke historische materiaal zoals oude kogels, scherven of voorwerpen uit de lading van het VOC-schip 't Vliegend Hert. „Je grijpt jongeren het best als ze de originele voorwerpen in de hand mogen nemen", meent Scholten. „Dat is wat de histori cus Huizinga de historische sen satie noemde." Om de toch al niet geringe sa menwerking tussen verschil lende culturele instanties nog eens duidelijk gestalte te geven, is de Stichting Kunstuitleen Zeeland (SKZ) benaderd met de vraag kunstenaars te zoeken om de kasten op te schilderen. In ruil voor de aankoop van een van hun werken door de ZKS gebeurt dat door Ramon de Nennie, Frits van Til, Jan Haas, Sander Littel, Dave Meijer, Bob Pingen, Hein Verwer,Bo de Jong en Giel Louws. Concreet Vandaag krijgen vertegenwoor digers van scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg, de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren en het Groen- college in Goes hun serie leskas ten uitgereikt. Als het aan Scholten ligt, volgen alle Zeeuwse scholen. Met de pre sentatie van de leskasten laat de SCEZ voor het eerst concreet iets van haar activiteiten zien. Scholten: „In educatie op het gebied van erfgoed wordt de SCEZ hét Zeeuwse aanspreek punt. Onder de noemer 'Nuttig en aangenaam' bundelen we een aantal projecten waarmee we onze ondersteuningsfunctie naar het Zeeuwse onderwijs willen waarmaken. door Ernst Jan Rozendaal THOLEN - De langste merk lap ter wereld gaat op tour nee door Zeeland. De expositie van de merklap in het Zeeuws Museum trok in dertien weken tijd ruim 7500 bezoekers. Het bijbeho rende boek Door ons gedaen. Merklappen en merklapmo tieven uit Zeeland is vrijwel uitverkocht. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) wil daarom ingaan op de vele verzoeken de merklap ook in andere Zeeuwse regio's tentoon te stellen. Vanaf donderdag is de merk lap 'Door ons gedaan', die 125 meterlang is en waaraan 238 Zeeuwse borduursters en vijf borduurders hebben ge werkt, te zien in de Neder lands-Hervormde Kerk in Tholen. De expositie daar, georganiseerd door de Kunstkring Tholen, loopt ge durende april en mei. In juni en juli zal de merklap waar schijnlijk op een locatie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen te zien zijn. Later volgen nog West-Zeeuws-Vlaanderen en de Bevelanden. Het dagelijks provinciebe stuur subsidieert de tournee van de merklap met ruim 22.000 gulden. Daarmee is de helft van de kosten gedekt, de andere helft komt voor re kening van de organisatoren in de regio's. Mogelijk wordt de Zeeuwse merklap later nog buiten de provincie geëxposeerd. De SCEZ zal de lap, die is ge schonken aan de provincie,' bewaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55