Spoedeisende hulp onder de loep PZC Onderzoek naar brede scholen Eerste paal clubhuis vv XJzendijke Forse stijging ozb in Sluis-Aardenburg Rechtbank Terneuzee laat Tilburger gaan na persoonsverwisseling Hardrijders houden hun rijbewijs dankzij baan Hontenisse legt zich neer bij herindeling Jeugd Zandstraat krijgt trapveldje Vossenjacht aan banden gelegd Auto's Westdorpe opengebroken Drie drankdieven aangehouden Fietser gewond bij aanrijding Verscheuren kranten beboet Provincie wil betere inzet van ambulances, helikopters en huisartsen Paaseieren s Gratis parkeren op paaszaterdag Invulling van wandelgebied op dijken nabij IJZENDIJKE - Voor de voetbaljeugd van IJzendijke was het gis- werkt heeft en waarvan de bouw zes tot acht maanden in beslag termorgen feest. Zij mochten erbij zijn toen de eerste paal voor zal nemen. Het wordt dan ook een groot complex van ruim 35 me- het nieuwe clubgebouw van de voetbalvereniging IJzendijke de ter lang. In het gebouw wordt straks de kantine ondergebracht grond in ging. Voorzitter J. Herregodts is verheugd over de feite- en een zestal kleedkamers naast een ontvangstruimte, bestuurs- lijke afronding van een project waar hij ruim vijf jaar aan ge- kamer en een jeugdhonk. foto Peter Nicolai woensdag 4 april 2001 ZANDSTRAAT - De kinderen van Zandstraat krijgen over een tijdje de beschikking over een trapveldje bij de Sint Jan straat. Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen is in principe be reid de grond aan de gemeente Sas van Gent te verkopen. Daarmee gaat een wens van de bewoners van de Zandstraat in vervulling. Eerder had de gemeente voorgesteld om een stuk grond achter de kerk voor dit doel op te kopen en in te richten. Veel bewoners vonden dat te achteraf. „Men wil graag toe zicht op de spelende kinderen houden", verklaart wethouder R. Noët van stads- en dorpsvernieuwing. DEN HAAG - De jacht op vossen wordt toch stevig aan ban den gelegd. Een motie van het CDA om het bej agen van vossen aan minder strenge regels te binden, is gisteren met 68 tegen 69 stemmen door de Tweede Kamer verworpen. WD, CDA, ChristenUnie en SGP stemden voor; PvdA, D66SP en Groen- Links tegen. Eén stem extra aan de linkerzijde gaf de door slag. Vorige week staakten de stemmen nog over de motie; 73 tegen 73. De vossenjacht wordt niet helemaal verboden. Het wordt moeilijker een jachtvergunning te krijgen, als er bij voorbeeld schade ontstaat in weidevogelgebieden. Het verle nen van een vergunning wordt onderworpen aan een lange bezwarenprocedure. Het CDA wilde de provincies meer vrij heid geven om zo nodig de jacht op vossen toe te staan. WESTDORPE - Westdorpe was in de nacht van maandag op dinsdag het terrein van autokrakers. Tenminste vier perso nenauto's in de Bernardstraat, de Margrietstraat, de Konin ginnestraat en de Wilhelminastraat werden opengebroken. De daders namen radio/cd-spelers en cd's mee. In de Konin ginnestraat hebben onbekenden ook geprobeerd een garage deur te forceren; uit de garage werd niets vermist. In Wilhel minastraat werd tevens een vergeefse poging gedaan een mo tor te stelen. De totale waarde van de gestolen goederen is on bekend. door Frank Gijsel SLUIS - De nieuwe taxaties in het kader van de onroerende- zaakbelastingen geven in de ge meente Sluis-Aardenburg een gemiddelde stijging weer van 36 procent ten opzichte van de vo rige waarde. Leden van de commissie bur gerzaken en middelen gingen gisteren akkoord met het voor stel om het tarief voor de onroe- rende-zaakbelasting vast te stellen op 7,65 gulden per een heid van vijfduizend gulden. De geraamde opbrengst bedraagt ruim anderhalf miljoen gulden. Wethouder J. Boogaard ver wacht door de zorgvuldige ma nier van afhandelen minder be zwaarschriften te ontvangen dan tijdens de vorige taxatie ronde. Ook bij andere gemeen tes is het aantal bezwaarschrif ten meegevallen en ook het aantal reacties in het voortra ject waren minder dan tijdens de vorige ronde. De leden van de commissie za gen geen graten in een verho ging van de subsidie aan de Stichting Hof van Eede tot zes tigduizend gulden voor het jaar 2000. Verhoging Jaarlijks zal een periodieke ver hoging van dit bedrag plaats vinden. Het voorstel om een be drag van vijftig cent per inwo ner beschikbaar te stellen voor de door een aardbeving getrof fen deelstaat Gujurat in India werd goedgekeurd. De totale kosten hiervoor bedragen ruim drieduizend gulden. DOMBURG - Drie mannen uit Bergen op Zoom, van respec tievelijk 27,19 en 24 jaar, zijn dinsdag aangehouden nadat zij drank uit een winkel in Domburg hadden gestolen. Nadat het drietal in Veere een bezoek aan een bedrijf had gebracht, re den zij door naar Domburg, waar één van de mannen drank uit een winkel wegnam. De auto met de drie mannen werd la ter op de Laan der Verenigde Naties in Middelburg aangetrof fen. De bestuurder werd aangehouden, de twee inzittenden sloegen op de vlucht. Korte tijd later werden ook deze twee aangehouden. De mannen bleken onder invloed van alcohol. VLISSINGEN - Een 19-jarige fietser uit Vlissingen is giste renmorgen om negen uur gewond geraakt bij een aanrijding. Hij werd op het kruispunt Industrieweg-President Roosevelt- laan aangereden door een 39-jarige automobilist uit Vlissin gen. De automobilist gaf de fietser geen voorrang. De fietser had verwondingen aan zijn gezicht en knie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 38-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad veroordeeld tot 150 gulden boete. De asielzoeker verscheurde op 27 janua ri dit jaar bij Bruna in Middelburg drie Servische kranten. door Marcel Modde OOSTBURG - De provincie gaat onderzoek doen naar de problemen met spoedeisende hulp in Zeeland. Met de uitkom sten willen Gedeputeerde Sta ten bijdragen aan een betere inzet van ambulances, helikop ters en huisartsen. Het college hoopt zo het gat te dichten dat dreigt te ontstaan in de acute zorg, door afslanking van de ziekenhuizen in Oostburg en Zierikzee. De kwestie rond het verdwijnen van de klinische zorg uit Zierik zee is voor GS aanleiding bij minister Borst andermaal aan dacht te vragen voor de bijzon- I1 dere geografische omstandig heden in Zeeland. Want het is vooral de bereik baarheid die een belangrijke rol speelt in de discussie over be- eindiging van 24-uurszorg en acute opvang als primaire zie kenhuisfunctie, constateert het dagelijks provinciebestuur. Het college trekt een duidelijke lijn tussen de manier waarop de West-Zeeuws-Vlamingen hun veiligheid in het gedrang zagen komen bij afslanking van het ziekenhuis in Oostburg (1996) en de recente beleving van de Schouwen-Duivelanders rond het Zierikzeese hospitaal. GS tonen zich tevreden over het feit dat Borst - naar aanleiding van de problematiek rond Zierikzee - landelijk vijftig miljoen gul den beschikbaar heeft gesteld voor versterking van de kleine ziekenhuizen. „Mogelijk dat een deel van genoemd bedrag perspectief zou kunnen bieden voor het verder ontwikkelen vantransmurale zorg op Schou- wen-Duiveland." Gewezen wordt in dat verband op de lan ge reistijd van ambulances naar het ziekenhuis in Goes. Verschuiving Het college verwacht in de praktijk een verdere verschui ving van eerste opvang vanuit het 'basisziekenhuis' naar huis arts, ambulance of helikopter diensten. Om dat in goede banen te leiden, wordt een onderzoek aangekondigd naar de proble matiek die zich op dit terrein binnen Zeeland voordoet. De rapportage moet uitmonden in een 'heldere visie, voorzien van oplossingsrichtingen en aanbe velingen'. Tevens gaat het colle ge zich verdiepen in kansen en bedreigingen voor de drie Zeeuwse 'betrekkelijk kleine ziekenhuizenorganisaties' op de middellange termijn. Gedeputeerde Staten lieten gis teren eveneens een antwoord uitgaan naar de diverse particu lieren en instanties die de pro vincie hebben verzocht om een standpuntbepaling in de Zie rikzeese ziekenhuiskwestie. Twintig jaar geleden telde Zee land nog tien ziekenhuizen die 24-uurszorg boden. Nu zijn dat er nog drie. Offers GS stellen dat de schaalvergro ting 'vanuit een oogpunt van klinische bereikbaarheid offers heeft gevraagd', anderzijds mag niet worden vergeten dat daar mee een kwalitatieve inhaalslag is gemaakt. Desondanks heeft schaalvergroting de positie van de kleine ziekenhuizen niet ver stevigd. Integendeel, vinden GS, want de extra specialisten die zo konden worden aange trokken, vergen op hun beurt een groter verzorgingsgebied om de zorgverlening efficiënt te houden. Daarmee komt de grens wat kan en maximaal haalbaar is steeds dichter bij elkaar te lig gen, aldus GS. De kansen voor Zierikzee liggen volgens het provinciebestuur met name in versterking van de dagbehandeling en poliklini sche ingrepen, zoals nu het ge val is. Die vorm van zorg zal de komende jaren - landelijk - steeds verder toenemen, is de verwachting, in tegenstelling tot het aantal ziekenhuisopna mes. door René van Stee TERNEUZEN - Een veertigja rige Tilburger werd gisteren bij de kantonrechter in Terneuzen vrijgesproken van het onverze kerd rijden in een auto nabij Hulst. Volgens de man is voort durend sprake van een per soonsverwisseling met zijn broer. Die woont regelmatig in bij zijn ouders in Hulst. „Dit gedoe is nu al jaren aan de gang. Hij rijdt onverzekerd rond in auto's, heeft geen rijbewijs of een vaste woon- en verblijf plaats, en als hij wordt aange houden geeft hij steeds mijn naam op. Ook de boetes voor zijn fratsen blijven maar bin nenstromen", aldus de geïrri teerde man die naar eigen zeg gen de situatie danig beu begint te raken. Ter rechtszitting bleek dat de onverzekerde auto op naam stond van een persoon uit het Brabantse Sint Willebrord. De- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim M.A. van Stee J.F.D, Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ze persoon en de Tilburger ble ken elkaar niet te kennen. Offi cier van Justitie J. Groen vond het aannemelijk dat in Hulst in derdaad sprake was van een persoonsverwisseling. Hij vroeg daarom vrijspraak. Kanton rechter A. Melens volgde deze eis en adviseerde de man steeds aangifte te doen als dergelijke situaties zich blijven herhalen. Een 32-jarige man uit Vogel waarde kreeg 600 gulden voor waardelijke boete en een proef tijd van twee jaar. Hij had december 1999 in een onverze kerde auto rondgereden. Vol gens de oorspronkelijk uit An gola afkomstige man was de verzekering gedurende een ver blijf in het ziekenhuis verlopen. Destijds ging hij akkoord met een schikkingsvoorstel van 600 gulden. De man kon hieraan echter niet voldoen omdat hij geen uitkering kreeg. De officier van Justitie achtte de feiten bewezen. Hij eiste gezien de benarde financiële positie van de man 600 gulden boete, waarvan 300 gulden voorwaar delijk. Kantonrechter Melens hield in zijn vonnis rekening met het feit dat de onverzekerde auto intussen was vernietigd en de man zijn lesje hoogstwaar schijnlijk wel had geleerd. Om dat Melens de man bovendien niet in staat achtte aan zijn ver plichtingen te voldoen, vonniste hij een volledig voorwaardelij ke straf. HULST - De afdeling Hulst van het Katholieke Vrouwen Gilde (KVG) gaat woensdag 11 april met kinderen tot en met tien jaar paaseieren zoeken. De deelne mers verzamelen om 15.00 uur op het buitencentrum 't Jager tje. Voor peuterspeelzaal Nijntje betekent onderdak in de toekomstige brede school in Philippine dé oplossing voor de nijpende huisves tingsproblemen. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De opzet van twee brede scholen in Phi lippine en Sas van Gent komt een stuk dichterbij. Debetrok ken partijen uit het onderwijs, welzijnswerk, zorg en cultuur zijn deze week bij elkaar geko men om te praten over de sa menwerking onder een dak. Hoewel nog niets bekend is over de locaties waar de diver se instellingen zich zullen huisvesten, is wel duidelijker geworden welke organisaties waarschijnlijk zullen partici peren. Binnenkort begint een haalbaarheidsonderzoek. Omdat er niet alleen de scho len, de kinderopvang, de bui tenschoolse opvang en de peuterspeelzaal in worden on dergebracht, maar ook instel lingen als het maatschappelijk werk en de politiepost, krijgt de locatie in Sas van Gent meer het karakter van een multifunctioneel centrum dan van een brede school. Ook cul tureel centrum De Speye, dat met huisvestingsproblemen kampt, verhuist misschien naar het nieuwe gebouw. Eventueel kan daarnaast de heemkundige kring er een on derkomen krijgen om het ar chief te stallen. Philippine wordt een recht- toe-recht-aan brede school, met ruimte voor de kinderop vang, de peuterspeelzaal, de katholieke en de openbare ba sisschool. Ook hier is wellicht plek voor een bescheiden ar chiefruimte voor de Stichting Behoud van de Historie van Philippine. Voor peuterspeelzaal Nijntje betekent onderdak in de toe komstige brede school in Phi lippine dé oplossing voor de nijpende huisvestingsproble men. Het peuterver blijf ver keert al jaren in een slechte staat van onderhoud; het ge bouw voldoet niet langer aan de moderne veiligheidseisen. Bovendien gaan de kosten voor de huur het budget van bestuur Stichting Peuter speelzalen Sas van Gent flink te boven. Het devies bij beide brede scholen is samenwerking. Zo zouden de kinderopvang en de peuterspeelzaal opgedane ex pertise makkelijker kunnen uitwisselen. Om die reden zijn ook instanties als het Sociaal Kultureel Werk en de ouderen bonden bij de gesprekken be trokken. „Hoewel het op dit moment niet de bedoeling is dat die naar een van de nieuwe gebouwen gaan verhuizen", zegt verantwoordelijk wet houder Spuesens. Begin mei begint het door de gemeente Sas van Gent inge huurde bureau ICS aan een onderzoek, waarin de plannen op juridische en bouwtechni sche haalbaarheid worden ge toetst. Spuesens verwacht dat beide gebouwen eind 2002 ge bruiksklaar zijn. door René van Stee TERNEUZEN - „Om aan te to nen dat het u ernst is en omdat er sprake is van een incident leg ik u geen onvoorwaardelijke rij ontzegging op", zei kantonrech ter A. Melens gisteren in Ter- neuzen tegen een 37-jarige man uit Breskens. Hij had in mei vorig jaar in de Mariastraat in Cadzand 145 kilometer per uur gereden. Tachtig kilometer is daar toegestaan. Officier van Justitie J. Groen vond geen reden om af te wijken van de gebruikelijke gang van zaken omdat de man minder dan een jaar geleden ook al was beboet voor een snelheidsover treding. Ook het feit dat hij zei zo hard te hebben gereden uit ir ritatie over relatieproblemen, vond in de ogen van Groen geen genade. Hij eiste 1430 gulden boete en vier maanden onvoor waardelijke rijontzegging, met aftrek van de 35 dagen dat het rijbewijs van de man al was in genomen. Advocaat Nobus be toogde dat zijn cliënt het rijbe wijs hard nodig had voor zijn werk als makelaar. Hij pleitte voor verhoging van de boete en vroeg af te zien van onvoor waardelijke rijontzegging. De rechter ging hiermee akkoord en legde de man een boete op van 2000 gulden en vier maan den voorwaardelijke rijontzeg ging. Een dertigjarige Terneu- zenaar kreeg 1500 gulden boete en zes maanden voorwaardelij ke rij ontzegging omdat hij nabij Axel 131 kilometer per uur reed, waar zestig is toegestaan. „Een snelheid die je niet eens op de snelweg mag rijden en meer dan het dubbele bedraagt van wat daar is toegestaan", zei officier van Justitie J. Groen. Omdat de chauffeur nooit eerder met jus titie in aanraking was geweest en zijn rijbewijs nodig had voor zijn werk eiste Groen naast de geldboete geen onvoorwaarde lijke rijontzegging. Rechter Melens vonniste con form de eis. door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Honte nisse verzet zich niet meer tegen de samenvoeging met buurge meente Hulst. Zodra de Honte- nisser gemeenteraad op woens dag 9 mei het collegevoorstel officieel bekrachtigt, wil de Hulster burgemeester A. Kessen zo snel mogelijk met zijn Honte- nisser collega A. Vogelaar spij kers met koppen slaan. Beide colleges van burgemees ter en wethouders kwamen gis teren in Hulst bijeen voor een informeel gesprek. Ploewel bei de hadden afgesproken geen mededelingen over het gesprek te doen, lekte Kessen toch het nieuws dat de kogel door de kerk is. Vogelaar ontkende het nieuws niet, maar wil er verder nog niet op ingaan. Hij wacht met een reactie tot de raadscom missies zich maandag 23 april over het voorstel hebben uitge sproken, Vogelaar wil alleen kwijt dat het collegevoorstel 'diverse aspecten in zich heeft' en dat de raad een 'brede afwe ging' dient te maken. Hontenisse heeft zich, net als Sluis-Aardenburg, altijd verzet tegen de herindeling. De ge meente zag er de noodzaak niet van in, meende dat de afstand tussen burger en bestuur alleen maar groter wordt door een her indeling en voorzag een forse kostenstijging. Alle fracties hebben altijd de 'strijd voor on af hankelijkheid' van de ge meente ondersteund. Constructief Zowel Kessen als Vogelaar vindt dat het informele gesprek- gisteren bijzonder 'open, plezie rig en constructief' is verlopen. Voorafgaand had Kessen nog gezegd te hopen op een door- HULST - Bezoekers van Hulst mogen op paaszaterdag 14 april gratis parkeren in de binnen stad. Met deze klantvriendelij ke actie speelt de gemeente in op de 'dag van de klant'. De onder nemersvereniging Hulst Rey- naertstad pakt deze zaterdag uit met verschillende activiteiten. In de winkels worden de mensen extra verwend met bijvoorbeeld een kopje koffie, een bloemetje, paasei of klein cadeautje. Paas hazen delen in het centrum ei tjes en ballonnen uit. In de stra ten klinkt live muziek. braak, wat zoveel wil zeggen dat Hontenisse zich neer zou leggen bij het advies van Gede puteerde Staten om over te gaan tot herindeling. Kessen: „Ik denk dat ik wel mag spreken over een doorbraak. We hebben het in het gesprek nog niet ge had over inhoudelijke zaken. Daarover praten we pas als er een officiële raadsbeslissing ligt. Daarna gaan we full swing aan de slag. Axel, Sas van Gent en Terneuzen, die al hebben be sloten tot een vrijwillige fusie in de gemeente Midden Zeeuws- Vlaanderen, hebben een aan zienlijke voorsprong. Als Hon tenisse en Hulst snel aan de slag gaan, voorspel ik dat we hen spoedig inhalen." Hulst heeft bij de gemeente M. Z. Vlaande ren alvast de 'Startnotitie Her indeling' opgevraagd. PHILIPPINE - De invulling van het wandelgebiedje op de twee hoge dijken rondom het Braakmankanaal in Philippine laat niet lang meer op zich wachten. De huidige eigenaar, het water schap Zeeuws-Vlaanderen, had eerst nog moeite met de plaat sing van bankjes of de aanleg van een wandelpad op de dijk, maar die problemen zijn nu overwonnen. De dijken maak ten eerst nog deel uit van de Zeeuws-Vlaamse waterkering, waardoor er niets op gebouwd kon worden. Inmiddels is daar een oplossing voor gevonden, zodat het gemeentebestuur van Sas van Gent de grond voor het symbolische bedrag van een gulden kan overkopen. Wethou der Noët van ruimtelijke orde ning wil vervolgens, in samen spraak met de Vereniging tot Behoud van de Historie van Phi lippine, knopen doorhakken over de invulling van het ge biedje. Noët: „We hebben 100.000 gulden te besteden. Daarvoor kunnen we niet alle wensen vervullen. De vereniging wil graag een bruggetje over het water, dat de twee wijken met elkaar ver bindt. Maar zo'n bruggetje kost al gauw 80.000 gulden. Een schelpenpad, dat is het geld niet. Maar ik ben geschrokken van de kosten van bankjes en af- valbakjes. We moeten dus keu zes maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 51