Poetin somber in troonrede Deur op een kier voor prostituees Oostblok PZC gordel voor kinderzitje verplicht Filipijns hof valt Estrada af PC's helpen bij kankeronderzoek Monti wil grotere rol Italië in EU Piloot weigert dronken passagiers Twaalf jaar voor ex-SS'er Brussel stelt Economische groei stagneert, investeerders mijden Rusland Verbod op dierproeven in 2005 STRAATSBURG - Het Europees Parlement wil dat er in 20G een volledig verbod komt op dierproeven voor cosmetica. E I Europese Commissie wilde het gebruik van alternatieve tes: I methoden pas dan verplicht stellen zodra die beschikbaj I zijn, maar hanteerde geen tijdslimiet. J Bovendien vindt het Europarlement, in tegenstelling tot dj commissie, dat producten uit landen buiten de EU waarvoa dierproeven zijn gebruikt, niet meer op de Europese mar»va mogen komen. De commissie meende dat een dergelijk verba; in strijd zou zijn met internationale afspraken over de libera BI lisering van de wereldhandel. ANP se' door Frank Hendrickx laatste maanden afneemt. „We hebben nog steeds geen efficiën te economie", aldus Poetin. Hij wees op de kapitaalvlucht van twintig miljard dollar per jaar en constateerde dat het investe ringsklimaat onveranderd ne gatief is. Ook hekelde hij de bu reaucratie en corruptie. De rechterlijke macht kreeg het zwaar te verduren. „We staan op een gevaarlijke drempel als rechters naar believen hun ei gen nonnen aanhangen", aldus Poetin. Hij introduceerde de term 'schaduwjustitie'. Volgens de Russische president zitten één miljoen mensen onder slechte omstandigheden in voorarrest, hoewel daar soms geen enkele reden toe is. Boven dien moeten ze vaak meer dan een jaar wachten op hun rechts zaak, waarna ze in sommige ge vallen alsnog worden vrijge sproken. Poetin suggereerde dat soms alleen 'op illegale wijze' een eerlijk en snel proces ver kregen kan worden bij de rech ters. Hij onderstreepte nog maals het belang van juridische hervormingen. van Tsjetsjenië plaats te vinden. De voormalige KGB-officier wenste op dit punt echter geen 'onrealistische beloftes' te doen. Veel waarnemers noemden de toespraak na afloop 'teleurstel lend' en 'vaag'. In de media was het beeld ontstaan, dat Poetin revolutionaire veranderingen zou aankondigen. Die verwach ting was gewekt, nadat vorige week verrassend enkele belang rijke ministers wei-den vervan gen. Concrete plannen bleven dinsdag echter uit. „Deze toe spraak betekent dat er geen fan tastische doorbraak zal zijn", aldus Boris Nemtsov, een libe raal parlementslid. „We blijven voorzichtig en mak voortbewe gen." GPD BRUSSEL - Kinderen tot twaalf jaar mogen vanaf 2003 alleen nog in een apart zitje met gordel in de auto plaatsnemen. Op die manier hopen de landen in de Europese Unie het aantal jonge slachtoffertjes bij onge lukken te verminderen. Neder land kent momenteel geen regels voor het vervoer van kin deren per auto. MOSKOU - De Russische presi dent Poetin heeft zijn jaarlijkse 'troonrede' aangegrepen om een somber beeld van Rusland te schetsen. In een rechtstreeks op televisie uitgezonden toe spraak vanuit het Kremlin toonde Poetin zich vooral zeer pessimistisch over de justitie en economie in zijn land. Een revo lutionair beleidsplan bleef ech ter uit. MANILA - Het Filipijnse hooggerechtshof heeft gistere] unaniem bepaald dat Gloria Macapagal Arroyo preside» Dt blijft. Alle dertien leden van het hof oordeelden dat Josepjsk Estrada geen staatshoofd meer is en daarom geen recht op od ar schendbaarheid heeft. Jco Estrada werd in januari afgezet na een volksopstand tegeha zijn bewind. De uitspraak van het hooggerechtshof maakt he an mogelijk hem wegens corruptie, omkoping en 'economisch zo plundering' te vervolgen. RTR/AFP gr De EU-ministers van Transport stemmen morgen in met de ver plichte kinderzitjes. De stoel tjes zijn op hun beurt weer on derworpen aan internationale veiligheidsnormen. EU-diplo- maten noemen het merkwaar dig dat de lidstaten de bescher ming van kinderen in de auto niet eerder zelf ter hand hebben genomen. „Als de Europese Commissie met een voorstel komt, is iedereen opeens voor. Dan vraag je je af: waarom is men daar niet eerder mee be gonnen." Voor kinderen tot drie jaar is het zitje met gordel straks een abso lute verplichting. Vanaf drie jaar zijn er uitzonderingen mo gelijk. Gaat het om een kort en eenmalig ritje, dan mag het kind zonder zitje in de wagen. Ook als er veel kinderen tegelijk ver voerd worden, zijn aparte stoel tjes niet noodzakelijk. Dat is praktisch immers onmogelijk op de achterbank. Kinderen van twaalf jaar en ouder (of langer dan anderhalve meter) worden geacht de gewone autogordel te dragen. GPD Poetin kon in de tweede troon rede sinds zijn verkiezing tot president vorig jaar maart nau welijks positieve ontwikkelin gen aanhalen. De toespraak duurde in totaal één uur en ze ven minuten, maar Poetin had slechts vier minuten nodig alle positieve zaken af te handelen. De rest van de rede moesten de in het Kremlin aanwezige parle mentariërs, gouverneurs en geestelijken vooral problemen aanhoren, zo berekende het te levisiestation NTV. De moeiza me verhouding met de nieuwe Amerikaanse regering hoorde daar niet eens bij Poetin repte tot verwondering van velen met geen woord over de VS. De president legde de na druk op de economische toe stand in zijn land, die hij 'slechts relatief stabiel' noemde. Het af gelopen jaar boekte Rusland een economische recordgroei van 7,7 procent, maar volgens Poetin is dat alleen te danken aan de hoge grondstofprijzen. De Russische leider noemde het 'verontrustend' dat de groei de OXFORD - Computergebruikers kunnen meehelpen een ma gr dicijn tegen kanker te vinden. Daarvoor hoeven zij alleen eel ka speciale screensaver te downloaden. Als de computer nie he wordt gebruikt, begint het programma medische gegevensti de verwerken. m: De computers moeten wetenschappers van de Universite: ke van Oxfordhelpen om 250 miljoen moleculen te onderzoeke: m< „Dat red je zelfs met een supercomputer niet", aldus de Os fordse professor Graham Richards. „Maar als je een miljoe- pe's met elkaar verbindt, heb je enorm veel vermogen." Gebruikers die de screensaver op Ud.com downloaden, zie I moleculen driedimensionaal over het scherm roteren. Tegelij kertijd doet de computer mee aan het onderzoek en zendt hi de resultaten terug zodra de computer online is. ANP I Tsjetsjenië kwam eveneens aan de orde. Poetin verdedigde zijn beleid en beweerde dat de taak van het leger erop zit in de op standige republiek. Hij vroeg de aanwezigen op te staan en een moment van stilte in acht te ne men voor de gesneuvelde 'hel den'. De 'antiterroristische ope ratie' moet doorgaan, maar tegelijkertijd dient de economi sche en sociale wederopbouw ROME - De ondergeschiktheid van Italië aan Groot-Brittam nië, Frankrijk en Duitsland is 'vernederend'. Dat vindt Marii ve Monti, Europees commissaris voor Concurrentiebeleid Monti ziet het als belangrijke taak voor de komende vijf jaz Tl dat Italië een zwaargewicht in de Europese politiek word; he Volgens de commissaris was Italië tijdens de top in Nice vorij ge jaar december het enige land 'dat geen specifieke national! be belangen verdedigde'. Als Italië toen meer te zeggen had ga re had, had deze 'zeer teleurstellende' conferentie volgens hen tk meer resultaat opgeleverd.RTR W ui LONDEN - Een piloot van de Britse luchtvaartmaatschappr er Ryan Air heeft deze week geweigerd circa dertig dronke: landgenoten mee te nemen op een vlucht van het Duitse U D beek naar Londen. De Britten gooiden drank over medepffl cl< sagiers op de Duitse luchthaven, aldus de Britse internet; vó n ieu wsdienst Anano vaD Na interventie door de politie werden de mannen naar ee: v< parkeerplaats gedirigeerd. Ze werden vervolgens in taxi's ge gi laden om in nabijgelegen hotels hun roes uit te slapen. De vol te gende dag konden ze alsnog naar Londen vliegen. ANP ri neraal van het Hof met een voorstel voor een beslissing. Een paar maanden later volgt de uitspraak. Volgens een inge wijde is het heel goed mogelijk dat de dames van de vijftien rechters in Luxemburg gelijk krijgen. Zelfstandig werkende prostituees uit Polen en Tsjechië kunnen zich dan overal in de EU vrij vestigen. „Het zal in de wereld van de prostitutie heel wat juridische schijnconstructies opleveren om vrouwenhandel en uitbui ting te bedekken voorspelt een ambtenaar van de Europese Commissie in Brussel somber. De zes dames stapten twee jaar geleden naar de Amsterdamse politie en vroegen om een per manente verblijfsvergunning, op grond van EU-overeenko ru sten met Tsjechië en Polen. In die 'associatieakkoorden' is vastgelegd dat Polen en Tsje chen zich in de EU mogen vesti gen wanneer zij een zelfstandig bedrijf uitoefenen en niet in loondienst zijn. Boekhouder De prostituees beschouwen zichzelf als kleine zelfstandi gen. Ze hebben allemaal een ka mer op de Amsterdamse Wallen, ze betalen huur en belasting' en ze schakelen een boekhouder in voor de administratie. Maar de staatssecretaris van Justitie wilde er niet aan. Prostitutie is volgens Justitie geen economische activiteit, zo als in de overeenkomsten met Tsjechië en Polen wordt be doeld. Bovendien is er geen con trole mogelijk, aldus de staats secretaris. GPD BRUSSEL - Prostituees uit Midden- en Oost-Europa mo gen zich binnenkort wellicht als vrije ondernemers in de Europe se Unie vestigen. Als de Europe se rechter zes Amsterdamse raamprostituees uit Polen en Tsjechië gelijk geeft, is Neder land verplicht hun een verblijfs vergunning te geven. Een dergelijke uitspraak van het Europese Hof in Luxemburg zou de grenzen van de EU wa genwijd openzetten voor alle Tsjechische en Poolse collega's van hetzestal. De zaak van zes prostituees op de Wallen staat bij het Hof in Luxemburg op de rol als 'de zaak-Jany en anderen.' Op 8 mei komt de advocaat-ge- RAVENSBURG - Een Duitse rechtbank in Ravensburg heelt li de voormalige SS-officier Julius Viel gisteren tot twaalf jaar j< gevangenisstraf veroordeeld. e Viel (83) werd schuldig bevonden aan de moord op zeven joot s se dwangarbeiders in maart 1945 in de Tsjechische plaats Li- li tomerice bij het toenmalige concentratiekamp Theresien- si stadt. E Viel werd in oktober 1999 in de Beierse plaats Wangen aanga is houden, nadat de Canadese oud-hoogleraar Adalbert Lallie Z had gezegd, dat hij als jonge soldaat in de SS de schietpartr d had gezien. Viel heeft altijd volgehouden onschuldig te zijn. a: Hij werd na de Tweede Wereldoorlog een geacht journalist. Ir h 1983 werd hij onderscheiden door de overheid. DPA/RTR h De Russische president Poetin schetst in zijn tweede 'troonrede' een somber beeld over de justitie en de economie van Rusland. foto Ivan Sekretarev/AP V-hals T-shirt. 24.95 Lange blouse mei 3/4 mouw. 59.95 Bijpassende broek met ruiten turn up. 59.95 T-shirt, 3/4 mouw. Linnen overslag rol ■over woensdag 4 april 2001

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 4