Horeca wacht veiligheidsinspectie In de ban van de vos 17 Omstreden fietspad Terhole eist tweede dode binnen een jaar Geul behoedt kreken voor vervuiling Provincie maakt weg vrij voor technopark Zeeuws-Ylaanderen Politie heeft geen tijd voor begeleiden kerntransporten PZC adopteert slikken en schorren Team bezoekt alle zaken in binnenstad Terneuzen www.kloverbladzeeland.nl zeeuwse almanak Weldoenster Kunstzinnig èn bovenal comfortabel! ZEEUWS-VLAANDEREN door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Langs de Vrijstraat van Sas van Gent, aan de Belgische zijde, komt een geul voor afvoer van het land- bouwwater. Al enkele maanden zijn wer kers van de provincie Oost-Vlaanderen bezig de greppel op het grondgebied van Assenede uit te graven. Inmiddels zijn de werkzaamheden bijna voltooid. De maatregel is volgens provinciemede werker W. Vanhecke nodig, omdat het landbouwwater nu nog uitmondt op cle Grote en de Kleine Kilkreeke bij Assene de, die deel uitmaken van een natuurge bied. Voortaan kan het agrarische afvalwater worden omgeleid en afgevoerd via de Zwarte Sluisbeek en het Isabellagemaal naar het Isabellakanaal. Het afgraven van de watergang is onder deel van het Krekenverbindingsproject, dat rondom Assenede wordt uitgevoerd. Akkerbouwwater moet gescheiden wor den van het krekengebied. Bemesting ver vuilt het water van de kreken, waardoor de boeren allerlei maatregelen krijgen op gelegd. Zo komt parallel aan de Zwarte Sluiswaterbeek een zogeheten 'konter- sloot', zodat de akkerbouw van het kre kengebied wordt gescheiden. De kreken in het natuurgebied krijgen een schoonmaakbeurt. Her en der zijn extra bomen en planten bijgezet. Bij de Rode Geulkreek, een plas van zo'n vijftien hectare groot, zijn v-vormige vis- trappen aangelegd. Twee wildpassages onder de wegen door moeten de hazen, vossen en andere dieren beschermen tegen het gemotoriseerd ver keer. door Sheila van Doorsselaer TERHOLE - Een zestienjarige scooterrijder uit Kloosterzande is gistermiddag bij een ver keersongeval op het fietspad van de N60/Hulsterweg in Ter hole om het leven gekomen. Nog geen jaar geleden, op 8 juni, overleed een 27-jarige wielren ner op hetzelfde punt na een botsing. De dorpsraad van Ter hole eist al sinds 1999 vergeefs bij de gemeente Hontenisse en Rijkswaterstaat dat het gevaar lijke fietspad wordt aangepakt. De zestienjarige jongen reed rond half vijf op het fietspad in de richting van Kloosterzande. In de bocht kwam hem een fiet ser tegemoet, een 65-jarige man uit Hulst. Om een aanrijding met de fietser te voorkomen, week de Kloosterzandenaar uit naar links. Hij raakte de fietser en kwam een eindje op de rijbaan terecht. Hierdoor werd hij aangereden door een vrachtwagen, die werd bestuurd door een 27-jarige man uit de gemeente Hontenis se. De jongen werd nog enkele honderden meters meegesleept. Hij was op slag dood. De fietser hield aan de botsing met de scooter een gebroken pols over en werd naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. De politie heeft de weg ruim een uur afge zet. Hierdoor vormde zich een lange file op de Havendijk. Wat het fietspad zo gevaarlijk maakt, is dat er een knik in zit en dat de passanten direct naast de rijweg terechtkomen. Voor de dorpsraad van Terhole is de maat nu vol. „Hoeveel doden moeten er nog vallen", zegt voorzitter H. Fassaert. „In mei 1999 schreven we nog een brandbrief aan de gemeente en RWS. Een dergelijk gevaar lijk fietspad kan gewoon niet. De aanpassing van het fietspad zou te duur zijn en er zou geen aanleiding voor zijn. Is die aan leiding er misschien nu wel, soms?!De dorpsraad had altijd al aangegeven dat ze liever had gezien dat het fietspad niet door, maar rond het dorp aange legd zou worden. Fassaert schermt met een rapport van in genieursbureau Van Kleef uit Vught. In opdracht van de ge meente heeft het bureau op dracht gedaan naar gevaarlijke verkeerspunten binnen de ge meente. Het gewraakte fietspad is er één van. Hulstenaar mogelijk snel vrij na veroordeling voor kinderporno FUNCHAL-De rechtbank op het Portugese eiland Madeira heeft een van kinderpornogra fie beschuldigde man uit Hulst vier jaar gevangenisstraf opge legd. Of hij zo lang moet zitten is twijfelachtig. De Terneuzense raadsman A. J. Sol wijst erop dat zijn 58-jarige cliënt twee jaar in Nederland in voorarrest heeft gezeten. Nederland en Portugal zijn bij de uitlevering van de Hulster- naar overeengekomen dat de man zijn straf in Nederland mag ondergaan. Bij terugkeer zal de tenuitvoerlegging van de straf aan de Nederlandse normen worden onderworpen. Reke ning houdend met de omsta"n- digheid dat een Nederlander voor zijn aandeel in dezelfde zaak twee j aar heeft gekregenis het volgens raadsman Sol mo gelijk dat zijn cliënt na terug keer in Nederland vrijwel me teen vrijkomt. De rechtbank in Funchal achtte bewezen dat de man uit Hulst leiding heeft gegeven aan een internationaal netwerk van pedofielen. Verder werd hij ver dacht van deelneming aan een criminele organisatie, mensen smokkel en het profiteren van zedenmisdrijven. De rechtbank legde als bijkomende straf een schadevergoeding van bijna 8000 gulden op. De verdachte moet dat betalen aan drie min derjarigen die voorkomen op een video met kinderporno. Aan de Vrijstraat bij Sas van Gent wordt een afwateringsgeul gegraven. foto Charles Strijd woensdag 4 april 2001 doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Vertegenwoor digers van Horeca Nederland, Midden-Zeeuws-Vlaanderen, de Terneuzense brandweer, po litie en de gemeente gaven dins dag in het Terneuzense stadhuis het startsein voor het project 'Veiligheid in horeca-accommo- daties Binnenstad Terneuzen'. Uitgangspunt van het project is dat de horecapanden in het cen trum van Terneuzen snel volle dig veilig moeten kunnen wor- den verklaard door te voldoen aan alle mogelijke regels en ver ia gunningseisen. I Zestig zaken krijgen bezoek van S: een projectteam, dat bestaat uit functionarissen van de secties 9 milieu, algemeen bestuur en 1 bouw- en woningtoezicht, van 1 de gemeente, de politie en ge- I meentelijke brandweer. De be- f drijfsbezoeken moeten een in- I ventarisatie opleveren van de 3 stand van zaken in de etablisse- I menten. Worden er overtredin- 3 gen of tekortkomingen gesigna- f leerd, dan krijgen de bezochte bedrij ven ruim de tij d om zaken op orde te bréngen. Is dat bij hercontrole dan nog niet het ge val, dan zal er verbaal worden opgemaakt. Horeca-voorman S. Roffel gaat ervan uit dat het Boete voor doden kippen MIDDELBURG - Voor het do den van drie kippen is een 27 -ja rige inwoner van Zierikzee dooi de politierechter veroordeeld tot 1500 gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Ook moet de verdachte 150 gul den voor kosten van de dieren arts betalen. De Zierikzeeënaar, die gisteren niet op de zitting verscheen, ergerde zich regel matig aan geluidsoverlast van de kippen in zijn buurt. Begin dit jaar was de maat vol. Hij deed het hok open en schoot met een buks op de kippen, waarvan er drie werden gedood. met het aantal tekortkomingen wel zal meevallen. „De laatste tijd is er door de ramp in Volen- dam bij horeca-ondernemers een verhoogd bewustzijn ont staan. Mensen willen hun zaak jes op orde te hebben. Daarom is het voor ons ook geen enkel pro bleem om vrijwillig in te haken op dit project", zegt Roffel. Inzicht Het Terneuzense project is niet ingegeven door de nieuwjaars ramp in Volendam. „Absoluut niet", benadrukt burgemeester R. Barbé. „Als gemeente zijn we samen met politie en brandweer al enkele jaren bezig om ons vei ligheidsbeleid te verbeteren. Er mag niet geconcludeerd worden dat we in het verleden als con trolerende instanties tekortge schoten zijn. Dat is niet zo. Er is sprake van voortschrijdend in zicht. Wat we deden konden we beter doen. Daarom ook hebben we een brandweerbeleidsplan laten opstellen, de raad trok vervolgens geld uit voor een speciale functionaris die de ver- gunningnaleving kon gaan con troleren. Die hebben we nu. Na veel wikken en wegen hebben we besloten om die man niet in zijn eentje op pad te sturen. Door verbreding van het controleteam kunnen we nu projectmatig alle vergun ningsvoorschriften controleren. Dat zet veel meer zoden aan de dijk." Voor het projectteam op toeren gaat zullen, de horeca-onderne mers tijdens een speciale infor matiebijeenkomst, mogelijk nog deze maand, te horen krij gen wat er van hen wordt ver wacht. Daarna volgen de controles, die uitgestrekt over een periode van acht weken zul len plaatsvinden. Horeca-voor- zitter Roffel sluit niet uit dat de gecontroleerde panden een soort veiligheidskeurmerk krij gen. Is de horeca in de binnenstad aan bod geweest, dan is het de bedoeling dat het project een vervolg krijgt voor de 350 ande re vergunningsplichtige bedrij ven. Het project kost ƒ192.500. door Conny van Gremberghe SCHOONDIJKE - Gedeputeer de Staten van Zeeland willen het streekplan Zeeland gedeel telijk herzien om ontwikkeling van het technopark bij Sehoon- dijke mogelijk te maken. Ontwikkeling van het bedrij venterrein voor hoogtechnische ondernemingen past niet in het beleid van de provincie. Dit om dat Schoondijke te boek staat als woonkern met maar beperk te mogelijkheden voor lokale bedrijvigheid. Maar GS willen de kans voor West-Zeeuws- Vlaanderen op een economische impuls door het technopark niet verspelen. Het provinciebestuur be schouwt net als de gemeente Oostburg de geplande ontwik kelingen op het terrein van de voormalige landbouwpraktijk- school als een goede kans op verbetering van de economische vooruitzichten van West- Zeeuws-Vlaanderen. Daar komt bij dat de voorgestelde clustering van verschillende hi- techbedrijven, die met en voor elkaar werken, past binnen het (Advertentie) provinciaal sociaal-econo misch beleid. GS gaan er vanuit dat de bedrij ven, die in zijn voor het park, eerst de bestaande gebouwen gebruiken. Omdat de lokale markt geen behoefte heeft aan deze panden, is gebruik door be drijven van buitenaf welkom. GS willen voor het park de mo gelijkheid scheppen om uit te breiden; eerst met vier tot vijf hectare, later met meer. Voorlo pig hoeft de wegeninfrastruc tuur daarvoor niet te worden aangepast. Aan aansluiting van de toegangswegen op een nieu we rotonde is al wel gedacht. Andere bedrijvigheid in Zeeuws-Vlaanderen dan in de hi-techsector kan alleen plaats vinden op het bedrijventerrein Stampershoek in Oostburg en - in mindere mate - in Breskens. (Advertentie) Gezellig occasions kijken vergelijken en kopen! Nog anderhalve week. En dan is het Pasen. Lekker. Hebben we tenminste weer een paar dagen vrij. De man uit Hansweert, op weg naar een vergadering, genoot al vast van de voorpret. Z'n au to zoefde langs de dijk, en z'n ogen dwaalden weg. Tot een doffe klap hem weer bij z'n positieven bracht. De achter uitkijkspiegel leerde dat hij wat had aangereden had. Langs de weg lag een in ver doofde toestand verkerend haas. Via de gsm alarmeerde hij z 'n echtgenote. „Schat, er liep zonet een haas tegen m'n au to. Als ik dat beestje nou even bij je aflever, ivil jij er dan mee naar de dokter?" De die renarts constateerde niets ernstigs: nadat een zalfje op de oogjes van het slachtoffer was gedaan, leek alles weer in orde. Mevrouw bracht het dier dus maar weer terug naar de dijk. Erg veel haast om terug de vrije natuur in de lopen, had het beestje niet. Sterker, het wilde gewoon niet meer van de zijde van de weldoenster wijken. Toen de man 's avonds thuiskwam,, verblijd de de vrouw hem met het nieuws dat 't gezin ivas uitge breid. Jippie, juichte de man: nu al de paashaas in huis. door Ben Jansen BORSSELE - De mond- en klauwzeercrisis doorkruist de twee nucleaire transporten door Midden-Zeeland die voor van daag (woensdag) op het pro- gramma stonden. Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) kan de transporten niet helpen begeleiden, omdat extra inzet nodig is in gebieden waar de veeziekte heerst. Daardoor kan niet worden voldaan aan de eisen die in de vergunningen voor het vervoer van het kernaf val staan. Een aanvraag uit Zeeland aan - de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie om KLPD- bijstand is met verwijzing naar de mond- en klauwzeerproble- men afgewezen. Daarop hebben burgemeester J. Mandos van i Borsele, het Openbaar Ministe- 1 rie en de regiopolitie besloten het vervoer van bestraalde splijtstofelementen uit de kern- i centrales Borssele en Dode- waard af te gelasten. Het was de bedoeling dat nucle- air afval van Dodewaard per vrachtwagen naar Vlissingen zou gaan, om daar verscheept te worden naar Engeland. Het schip dat daarvoor wordt ge bruikt, de European Sheerwa- I ter, lag dinsdag al klaar in de Kaloothaven. De boot kon on- verrichterzake vertrekken. Af- i val van de kerncentrale Borsse- le zou per spoor naar Frankrijk j worden vervoerd. De transpor ten uit Borssele en Dodewaard hebben sinds kort op dezelfde dag plaats, omdat dat minder beslag op de politie legt. Milieu activisten hebben vorige trans porten regelmatig geprobeerd te blokkeren. Staking Voor het transport van kernaf val uit Borssele naar opwer kingsfabriek Cogéma in Cap la Hague was, behalve het ontbre ken van KLPD-bijstand, nog een tweede belemmerende fac tor. Personeel van de Franse spoorwegen gaat mogelijk in staking en dat was voor de Bel gische autoriteiten aanleiding nog geen toestemming te geven. Waarschijnlijk worden de transporten nu hervat op 9 mei, de eerstvolgende datum die al op de planning stond. De con tainer die de afgelopen weken met zes gebruikte splijtstofele menten is beladen, staat tijde lijk in een van de gebouwen op het terrein van de kerncentrale. Volgens een woordvoerder van kerncentrale-exploitant EPZ kan dat zonder bezwaar. „Als de container is veilig genoeg om dit materiaal over de weg te vervoe ren, dan is hij ook geschikt om met het afval enkele weken bij ons op het terrein te staan. Krijgt de Zeeuwse politie bij de kerntransporten bijstand van andere regio's, donderdag doet Zeeland iets terug. Een sectie mobiele eenheid (twee voertui gen met in totaal 25 personen) gaat dan naar Gelderland om een handje te helpen bij de bege leiding van de mkz-problemen. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De PZC adop teert enkele gebieden in de Oos- terschelde van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Het gaat om de Rumoirtschorren ten noorden van Sint-Philipsland, de slikken in de Krabbenkreek tussen Sint-Philipsland en Tho- len en de schorren voor de Oes terput op Noord-Beveland. Voor de adoptie van deze gebie den is gekozen omdat het om ty pisch Zeeuwse natuurgebieden gaat, waar zee en land elkaar ontmoeten. De PZC draagt onder meer bij in de beheerkosten van de slikken en schorren in de Oosterschelde. In de bijlage Buitengebied wordt vanaf vandaag wekelijks aandacht besteed aan de flora en fauna van de gebieden. Daar bij krijgt met name alles wat er onder water groeit en bloeit een speciaal accent. Ook komen mensen aan het woord die zich met beheer en onderzoek op de slikken en schorren bezig hou den. Op die manier ontstaat een goed beeld van de grote waar den die de gebieden herbergen. Medewerker Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap zorgt, samen met onderwaterfo tograaf Marco Faasse, voor in vulling van de nieuwe rubriek Bijzonder Blauw. Hij is blij dat op deze wijze meer bekendheid gegeven kan worden aan dieren en planten die doorgaans in het verborgene, onder het waterop pervlak, leven en waar de mees te mensen geen weet van heb ben.De rubriek blijft overigens niet beperkt tot de Oosterschel de, maar zal de hele onderwa terflora en -fauna in Zeeland omvatten. Veel planten en die ren komen alleen in de Deltawa- teren voor. De aandacht voor het leven in en om het water, en dan met name ook de Oosterschelde, past pri ma in het beleid dat de krant voor sponsoring van activi teiten hanteert, vertelt Dick Schmelzer, hoofd marketing en oplage van de PZC. „Aandacht voor natuur en landschap is een goede zaak. Ook naar de lezers toe kunnen we er wat mee, We denken er aan om de PZC-lezers te zij ner tij d in de gel egenhei d te stellen om de bewuste gebieden beter te leren kennen, bijvoor beeld door middel van excur sies." De adoptie geldt in begin sel voor driejaar. pagina 27: bijzonder blauw De vossen van Ineke de Deckere uit Clinge zijn tot 26 april te zien in de bibliotheek van Hulst. foto Cha rles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - Lepels met een vos, vossen- beeldjes, luciferdoosjes met een vos, een vossenbierpul, boeken over vossen, een vossenvingerhoedje en een tegel met een beest van brooddeeg, dat meer op een muis lijkt, maar gezien de staart toch ook een vos moet zijn. Het is overduidelijk. Ineke de Deckere uit Clinge is in de ban van de vos. Ze exposeert nog tot donder dag 26 april een greep uit haar collectie in de vitrine van de bibliotheek van Hulst. Voor De Deckere begon de liefde voor de vos al vroeg, meer in het bijzonder de voorkeur voor de bekendste vos: Reintje. „Toen ik voor mijn literatuurlijst Neder lands bij het eindexamen een keuze moest maken, koos ik als echte Zeeuwse haast vanzelfsprekend ook voor het middel eeuwse dierenepos Van den Vos Reynaer- de. Als kaft voor mijn literatuurlijst koos ik een illustratie van de vos. Dit trok de aandacht van de examinatoren en vossen- stad Hulst werd zelfs meegenomen in het eindexamen. Zo haalde ik voor het vak Nederlands een goed cijfer op mijn eind- lijst." Sindsdien liet het dier De Deckere niet meer los. Ze kocht een beeldje en gauw volgde een tweede, toen volgde een boek en een foto en ga zo maar door. Ook abon neerde ze zich op het tijdschrift voor Rey- naerdofielen, 'Tiecelyn', bezoekt alle mo gelijke evenementen die in het teken staan van Reintje en gaat zelfs op vakantie speuren of ze haar lievelingsdier niet er gens tegenkomt. Haar huis is inmiddels omgedoopt tot 'Vossenhol'. Dat kan ook haast niet an ders, in de wetenschap dat de expositie in de bieb slechts een gedeelte is van haar verzamelwoede. Voor De Deckere geldt: er kan nog meer bijIedereen die nog Rey- naert-attributen ergens in een kast of op zolder heeft liggen, kan ze afgeven bij de balie van de bibliotheek. (Advertentie) Balou met pouf: Een juweeltje van Leolux. Een intrigerend ontwerp van designer Jane Worthington. Een vorm, die zowel visueel als functioneel uitnodigt tot ontspannen zitten. Zuidweg 20a, Zonm Tel. 0111-401318. nterieur-paauwe.nl 75(4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49