FNV zet plannen e treinstaking door MKB bepleit korten loon zieke du lp dat kan bij Tulp Keukens Energienetwerk blijft in handen van de overheid Levensverwachting vrouwen duikt onder gemiddelde EU zoaE j. Vakbond wijst arbitrage af Bezoek Sezer aan Amsterdam loopt gesmeerd Filemelding kan via mobieltje Biologische voeding in opmars NS verkopen kaartjes via internet Meer aanvragen schadefonds Van Splunter Kamerlid VVD Z Jongen valt uit ft boot en verdrinkt Z Rabbae wel S te porren voor ministerspost in Marokko Meer tijd en geld voor promovendi Blote man verstoort vragenuurtje JL-i jV luchtelin gen Want dankzij een speciale lakstraat in eigen fabriek zijn onze keukens leverbaar in elke denkbare kleur; hemels blauw, zachtbeige, lollieroze, olijfgroen, vlammend-rood, helderwit, boterbloemgeel, moccabruin, inktzwart, limoengroen woensdag 4 april 2001 van onze redactie binnenland BILTHOVEN - De Neder landse vrouw mag dan gemid deld ouder worden dan de Nederlandse man, Europees gezien ligt haar levensver wachting onder het gemiddel de. Nieuwe cijfers van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) la ten zien dat deze ontwikke ling, die vijftien jaar geleden begon, heeft doorgezet. Oor zaak: vooral roken. Vrouwen in Nederland roken meer dan vrouwen elders in Europa. Volgens RIVM-on- derzoeker P. Kramers loopt de groei in de levensverwachting voor Nederlandse vrouwen mede daardoor terug. „Er zit nog wel een beetje groei in, maar niet veel meer. In veel andere lidstaten van de EU stijgt de groei van de levens verwachting sneller." Volgens Kramers sterven door roken relatief veel Neder landse vrouwen aan longkan ker en andere longziekten. „Ook borstkanker komt hier meer voor", aldus Kramers. Nederlandse vrouwen worden gemiddeld 80 tot 81 jaar. Dat is weliswaar ouder dan Portu gese vrouwen (79), maar Franse vrouwen worden ge middeld 83. Volgens T. Prins van de Stich ting Volksgezondheid en Ro ken rookt 29 procent van de Nederlandse vrouwen en 35 procent van de mannen. „Sinds de jaren vijftig en zes tig, toen roken door een vrouw niet netjes was en slechts tien procent van de vrouwen rook te, is dat cijfer gestegen. Zie het als negatieve emancipatie. Ik denk dat in Zuid-Europese landen die emancipatie min der ver is gevorderd en vrou wen nog steeds minder roken omdat het 'niet hoort'." Volgens Prins zijn vrouwen iets minder gaan roken. „Eén jaar zegt nog niets, maar als het meerdere jaren achtereen gebeurt, is er een trendbreuk met de groei van het roken on der vrouwen." Kramers zegt dat de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) al jaren geleden de Ne derlandse regering gewaar schuwd heeft voor de afname van de groei van de levensver wachting. „Denemarken is het EU-land waar de meeste vrouwen roken en waar de le vensverwachting van vrou wen het laagst is, gemiddeld 78 jaar." GPD De Turkse president en zijn vrouw lopen tussen Kok en Cohen in. Zij hebben zojuist een krans gelegd bij het monument op de Dam. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het bezoek van de Turkse president Ahmet Sezer aan Amsterdam is giste ren heel rustig en 'gesmeerd' verlopen. Nergens waren de monstraties, aldus een ge meentewoordvoerster. Het was de eerste dag van een diledaagse staatsbezoek van de president en zijn echtgenote aan Nederland. Het was het eerste staatsbezoek aan een lidstaat van de Europese Unie sinds Sezer vorig jaar presi dent werd. Het paar werd 's ochtends ver welkomd door koningin Bea trix en prins Claus op het vlieg veld Valkenburg bij Leiden. Vervolgens trok de stoet naar de hoofdstad. Sezer legde hier een krans bij het Nationaal Monument op de Dam. Hierbij waren ook premier Kok, mi nister Van Aartsen (Buiten landse Zaken) en de Amster damse burgemeester Cohen aanwezig. De ceremonie op het vernieuw de, maar nog niet geheel vol tooide stadsplein trok weinig toeschouwers. 's Middags maakte het px'esidentiële paar een toeristisch tochtje door de zonovergoten Amsterdamse grachten. Ze werden hierbij vergezeld door prinses Mar- griet en Pieter van Vollenho ven. Aansluitend bracht het gezel schap een bezoek aan basis school Aldoende. Hier ont moette Sezer deelnemers aan een project waarbij Turkse en Marokkaanse studenten vrij willig leerlingen begeleiden. Het gezelschap werd bij de school opgewacht door enkele tientallen, voornamelijk Turk- se, buurtbewoners en kinde ren. In Nederland leven onge veer 300.000 mensen met een Turkse achtergrond die over wegend positief zijn over het bezoek. Turkse gemeenschap De president en zijn vrouw be sloten het dagje Amsterdam met een staatsbanket, dat door koningin Beatrix en prins Claus werd aangeboden in het Koninklijk Paleis. Vandaag staan er ontmoetin gen met onder anderen pre mier Kok, de voorzitters van de foto Evert Elzinga/GPD Eerste en Tweede Kamer en de Turkse gemeenschap op het programma. Morgenochtend gaan Sezer en koningin Beatrix naar de Uni versiteit Leiden. De antiracistische actiegroep De Fabel van de illegaal heeft aangekondigd daar een 'la- waaiprotest' te houden. Vol gens de organisatie is Turkije geen democratisch land. Het protest is bedoeld als teken van solidariteit met het verzet in Turkije en Koerdistan en met alle bewegingen die daar naar democratisering streven. ANP DEN HAAG - Automobilisten kunnen voortaan tegen beta ling via hun mobiele telefoon informatie over files krijgen. Als ze zich via de website van de ANWB hebben opgegeven, dan krijgen ze op verzoek een sms-berlcht met een actuele melding over de verkeersdrukte op de wegen die ze willen ge bruiken. Op basis daax*van kan de weggebruiker kiezen voor een ande re route, alternatief vervoer of een latere vertrektijd. De ANWB raadt het gebruik van de dienst tijdens het autorijden af om veiligheidsredenen. Informatie over bepaalde wegnummers kost vijftig cent per sms-bericht, gedetailleerde informatie over een hele route kost 1,25 gulden. ANP AMERSFOORT - Nederlandei's kopen dit jaar voor 730 mil joen gulden aan voedingsmiddelen met een 'biologisch'- of 'EKO'-keui'mex'k. Dat is eenvijfde meer dan voi'ig jaar. Uit het ondei'zoek 'de potentie van EKO', dat gisteren werd gepresenteerd, blijkt dat de gi'oei de komende jaren doorzet. De onderzoekers verwachten in 2005 een omzet van 1,5 mil jard gulden voor deze milieuvriendelijk geteelde producten. Dit jaar bestaat 1,2 procent van de voeding uit producten met een milieukeurmerk. Daarmee is Nedexiand een middenmo ter, vergeleken met de rest vanEui'opa. Koploper is Denemar ken, waar vijf procent van de voeding een 'gi'oen' etiket heeft. De groeiende populariteit van bio-producten is vooral te dan ken aan de supermarkten, zo blijkt uit het rapport. ANP UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen (NS) beginnen met de verkoop van treinkaartjes via het internet. De onlineservi- ce geldt niet voor binnenlandse bestemmingen. Voorlopig zijn bij wijze van proef alleen internationale ritten naar Antwer pen, Bx'ussel, Düsseldorf en Keulen via Ns.nl te boeken. Consumenten hebben voor de online aankoop een ci'editcard nodig. Bovendien moeten zij de kaartjes, die wox'den thuisge- stuui'd, vijf dagen van te voren aanschaffen. Volgens een NS-woordvoerder is het online bestellen van treinkaartjes voor binnenlandse reizen niet haalbaar omdat zulke reizen geen week tevoren worden gepland. ANP DEN HAAG - Het aantal slachtoffers dat een beroep doet op het Schadefonds Geweldsmisdrijven groeit. Het aantal bin nengekomen verzoeken steeg van gemiddeld 3000 per jaar naar 3500 in 2000. Dit jaar is de toename waarschijnlijk nog groter. Op basis van de cijfers van de eerste maanden denkt het fonds uit te komen op 4000 tot 5000 in 2001, zei een woordvoex'der gisteren. De groei wordt grotendeels verklaard door betere bekendheid van het schadefonds. ANP DEN HAAG - De 39-jarige E. van Splunter is de opvolger van M. Patijn in de WD-fractie in de Tweede Kamer. Patijn werd onlangs benoemd als Nederlands Permanente Vertegenwoor diger bij de NAVO in Brussel. Van Splunter werd gistermid- dag beëdigd. Van Splunter was van 1992 tot 1993 persoonlijk medewerker van het WD-Kamerlid Wiebenga (tegenwoordig Eux-opees Paxiement) en werkte van 1994 tot 1998 als persvoorlichter en tekstschrijver voor toenmalig WD-fi'actievoorzitter Bolke- stein. Van 1998 tot 1999 was hij beleidsmedewerker van de huidige WD-fractievooi"zitter Dijkstal. ANP de van onze redactie binnenland nd an UTRECHT - De staking bij NS door FNV Bondgenoten op don- - derdag en vrijdag lijkt onaf- en wendbaar. De bond liet gisteren Le- weten arbitrage te blokkeren en de legde een oproep van minister is- Netelenbos (Verkeer) naast zich P- neer af te zien van acties. NS en de de Consumentenbond besloten er gisteren geen gerechtelijke is. stappen te nemen om de staking k- te voorkomen, ge ij- Over de arbitrage door de com- eo imissie-De Ruiter inzake het an 1 'rondje om de kerk' zei een FNV- i woordvoerdster onomwonden: e- „Wij moeten als vakbond toe- as stemming geven en dat gaan we e* niet doen." De bond wil het con- n- flict met de NS-directie uit vechten en ziet niets in 'weer een ?p poging van de zoveelste deskun ie dige van buiten'. 0- 'Hoewel minister Netelenbos et eerder op de dag nog liet weten x- geen bemiddelingspoging te e- willen doen, verstuurde zij later as op de dag toch een opx'oep naar FNV Bondgenoten om niet te -n gaan staken. Die oproep wex'd ig door FNV-bestuux'der G. Har- ie i develd direct verworpen. ?n De Nedexiandse Spoorwegen ;t. 1- WEDDERVEER - Een jongen is gistermiddag in een vijver in het i- Groningse Wedderveer ver- !- dronken. Hij viel tijdens het vis- n sen uit zijn bootje. Zijn vriend >- probeerde hem nog te redden, Is maar moest zelf door een om- i- stander gered worden. >- De politie heeft de identiteit van n het slachtoffer nog niet vrijge- »- geven. Duikers van de brandweer heb- "- ben de hele avond tevergeefs op >- Iele bodem van het meertje naar -- 'hem gezocht. Volgens een poli- k tiewoordvoerder had de jongen weinig kans op overleven in het 9 ijskoude en diepe water. De jon- gen was op vakantie. ANP o- ROTTERDAM - Tweede-Ka- en merlid Mohammed Rabbae or i (GroenLinks) staat niet negatief D,1 tegenover het aanvaarden van :o- een ministerspost in Marokko :ct na beëindiging van zijn politie- 0- ke carrière in Nederland. 1-. Hij zei dat in een interview met ge de Rotterdamse Migrantenom- ed roep, dat vrijdag wordt uitge- en zonden. De zestigjarige politi- e- cus van Marokkaanse afkomst n- is al acht jaar Nederlands parle- mentariëi'. Hij wil na de komen de verkiezingen nog één periode actief blijven in de Kamei'. Helemaal niets doen, ligt echter I niet in zijn aard. Minister wor- 1 den in Marokko, iets wat hem onlangs door de Marokkaanse overheid is gevraagd, is voor hem niet onbespreekbaar; Hij verbindt hier wel enkele voorwaax-den aan. Eerst zal de I huidige koning Mohammed VI j duidelijk moeten maken hoe hij I het democratiseringsproces meer gestalte wil geven. GPD zien af van een kort geding om de acties te laten verbieden. Vol gens NS heeft dat geen zin. Ook de Consumentenbond onder- neemt geen gerechtelijke stap pen. Volgens deze organisatie heeft de bond zich netjes aan de x'egels gehouden door de staking ruim vantevoren aan te kondi gen en de reizigers netjes te in formeren. De Tweede Kamer debatteex-t vanmiddag met minister Nete lenbos over de afspraken die zij zondag maakte met de directie van NS. Die afspraken houden behalve arbitrage door de com missie-De Ruiter, in dat de Ant werpse hoogleraar Peeters be- van onze redactie binnenland DEN HAAG - MKB Nederland wil dat het loon van zieke werk- kijkt of het indei'daad maanden duurt om een nieuw rooster te maken, zoals NS beweren. Voor de machinisten en conduc- teursbond WMC waren die af- spi'aken reden om op het laatste moment de door deze bond uit geroepen staking op maandag af te blazen. PvdA en CDA willen dat eerst Peeters zijn werk doet, waarna De Ruiter kan gaan ax'bitrex-en. De WD is het daar niet mee eens. Wel zijn alle fracties be zorgd over de weigering van FNV Bondgenoten in te stem men met arbitrage. Het ultima tum van de bond aan NS loopt vandaag om 18.00 uur af. ANP nemers niet meer tot honderd procent woi'dt aangevuld. In de meeste CAO's is geregeld dat de werkgevers de eerste twee jaar - een jaar ziektewet en het eerste jaar WAO - opdraaien voor deze zogenoemde bovenwettelijke loondoorbetaling. Voox'zitter H. De Boer van de be langenorganisatie voor het mid den- en kleinbedx'ijf hield dit pleidooi gisteren bij de presen tatie van een rapport over de WAO-problematiek. Het aanvullen van het loon is volgens MKB Nederland niet bevordexiijk voor de eigen ver antwoordelijkheid van de werknemer om in het arbeids- pi'oces terug te keren. Voorge steld wordt het loon na de eerste drie maanden van het ziekte verzuim terug te brengen tot ne gentig procent van het laatste loon en na zes maanden tot tachtig pi'ocent. Na negen maanden zou de werknemer te rugvallen op de verzekerde ze ventig procent. Alleen in geval len dat de werknemer medisch gezien absoluut niet kan wer ken, zou een andei'e oplossing moeten worden gevonden waar bij het loon niet woi'dt gekort. De kans dat er op korte termijn een beperking komt van de loondoorbetaling acht MKB overigens klein. Door de krapte op de ai'beidsmarkt kunnen de vakbonden het zich veroorloven dwars te blijven liggen. Plan MKB wil dat werknemers ver- plicht worden een plan om de terugkeer naar de werkplek mo gelij k te maken mee te onderte kenen. Als ze dat niet doen, zouden ze ook op de uitkering moeten woi'den gekort. MKB herhaalt een eerder plei dooi om werkgevers niet finan cieel aansprakelijk te stellen voor arbeidsuitval waar ze niks aan kunnen doen. Ziekte en WAO ten gevolge van sporten of ongevallen in de privé-sfeer zouden ten laste moeten komen van een apart fonds. Kleine be- di'ij ven zouden een lagere WAO- premie moeten betalen omdat het ziekteverzuim in de kleinste bedrijven ook het geringst is. Gi'ote bedrijven en overheids sectoren als ondex-wijs, politie en zorg kennen veel hogere ver zuimpercentages. De Boer pleit ervoor om managers bij de over heid financieel af te rekenen op de verzuimpercentages. De WAO-keuring zou een aantal maanden naar voren moeten worden gehaald, vindt MKB Nederland. Ondex'zoek heeft namelijk uitgewezen dat kort voor de keuring 'spontaan' twintig procent van de werkne- mers zich genezen op de werk plek meldt. Mensen die op psy chische gronden in de WAO dreigen te komen, zouden door gespecialiseerde artsen moeten woi'den gekeiu-d. Bovendien zouden ze veel vaker herkeurd moeten worden. GPD DEN HAAG - Onderzoekers die aan hun proefschrift werken, behouden hun salaris als zij na vier jaar nog niet klaar zijn. Hun aanstelling wordt verlengd. De vakbonden hebben hierover gisteren overeenstemming be reikt met de werkgevers van de pi'omovendi, de wetenschappe lijke onderzoeksinstellingen. Het gaat om zo'n duizend on derzoekers in opleiding (oio's). Officieel moeten zij na vier jaar klaar zijn. Velen hebben meer tijd nodig. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - De energienet werken (de elektriciteitskabels en gasleidingen) blijven in han den van de overheid. De ener giebedrijven, zoals Delta Nuts en Essent, mogen wel worden geprivatiseerd. De bedrijven mogen het netwerk gebruiken en het geld dat ze hiermee ver dienen in eigen zak steken. Met dit compromis tussen PvdA en WD over privatisering van de energiebedrijven heeft mi nister Jorritsma (Economische Zaken) gisteren ingestemd. Jor- i'itsma stond tot nu toe, ge steund door WD en D66, pal tegenover een Kamermeerder heid van PvdA, CDA, Groen- Links, ChristenUnie en SP. Die gelegenheidscoalitie vond dat er alleen geprivatiseerd mocht worden als de netwerken van de overheid zouden blijven. Om de partijen tegemoet te ko men, had Jorritsma de energie bedrijven al opgesplitst in een distributiebedrijf en een onaf hankelijke netbeheerder; Een Kamermeerderheid vond dit echter onvoldoende waarboi'g voor een veilige levering van energie aan de consument. De afgelopen weken overlegden re geringspartijen WD en PvdA over een manier om uit de pat stelling te komen. Afgesproken is nu dat provin cies en gemeenten hun aandelen in de netbeheerders en de distri butiebedrijven gedeeltelijk mo gen verkopen. Het netwerk zelf blijft echter te allen tijde eigen dom van de overheid. De netbe heerders mogen het netwerk wel uitbaten en er geld aan verdie nen. Maar als blijkt dat zij bij voorbeeld onvoldoende onder houd plegen aan de leidingen in de grond, kan een andere netbe heerder worden aangesteld. PvdA-Kamerlid Crone verge leek de constructie met het lea sen van een auto. „De huurder mag in de auto rijden, maar als hij er roekeloos mee omspringt, kan de leasemaatschappij hem de auto afnemen." Nu zijn alle aandelen van de energiebedrijven nog in handen van gemeenten en provincies. In de toekomst mogen zij die aan delen bij een beursgang gedeel telijk van de hand doen en het geld incasseren. In 2004 wordt bekeken of alle aandelen (met uitzondering van de netwerken zelf) mogen worden verkocht. Sluitstuk De privatisering van de energie bedrijven is het sluitstuk van de liberalisering van de energie markt. De bedrijven moeten met elkaar gaan concurreren, wat de prijs van stroom omlaag moet brengen. Mede hierom vond de PvdA dat de netwerken niet in handen mochten komen van de bedrijven zelf. Crone was bang dat zij concurrenten de toegang op het netwerk zouden belemmeren. GPD DEN HAAG - Zo heb je het nog over de WAO en zo staat er een blote man op de publieke tribu ne naar je te schreeuwen. Tweede-Kamerleden en be windslieden werden gistermid dag tijdens het wekelijkse vra genuurtje in de plenaire zaal verrast toen een Iraniër uit pro test zijn kleren uitdeed. Met al leen zijn sokken aan riep hij 'you are cheaters, you are killers!' (jullie zijn bedriegers, jullie zijn moordenaars), waarmee hij uit haalde naar het Nederlandse asielbeleid. Zijn kleren gooide hij over de balustrade naar de Kamerleden beneden. De man werd schreeuwend door- bodes afgevoerd. GPD (Advertentie) (Advertentie) «ÉT reizen altijd Lai» <r -» '"'"l a s t minute VLUCHTELINGEN Q Giro 550 Apeldoorn Tel. 055 3680836 KEUKENS Ibv U vindt Tulp Keukens in: Amersfoort, Brabantsestraat 6 Barneveld, Wattstraat 19 Boxtel, Industrieweg 6 Drachten, M.L. King Boulevard Goes, Nobelweg 2-26 Heerhugowaard, J.J.P. Oudweg 4-6 Rijssen, Ambachtsstraat 2 Rotterdam, Alexandrium III Sliedrecht, Leeghwaterstraat 107 Veendam, Transportweg 3 Veenendaal, Smalle Zijde 60 Velser- broek, Zeilmakerstraat 10 Woerden, Jaap Bijzerweg 25. Bel gratis met 0800-2358857 of kijk op www.tulpkeukens.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3