Spoedeisende hulp onder de loep 17 Lekker trappen tegen de bus Spanning te snijden bij simultaanschaken Thuiszorg Schouwen nog niet bang voor uittocht alfahulpen a Politie heeft geen tijd voor begeleiden kerntransporten PZC adopteert slikken en schorren Provincie wil betere inzet van ambulances, helikopters en huisartsen Boete voor doden kippen Kunstzinnig èn bovenal comfortabel! Hulstenaar mogelijk snel vrij na veroordeling voor kinderporno Scooterrijder verongelukt in Terhole AUTOPARADE zeeuwse almanak Weldoenster waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 4 april 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De provincie gaat onderzoek doen naar de proble men met spoedeisende hulp in Zeeland. Met de uitkomsten willen Gedeputeerde Staten bijdragen aan een betere inzet van ambulances, helikopters en huisartsen. Het college hoopt zo het gat te dichten dat dreigt te ontstaan in de acute zorg, door afslanking van de ziekenhuizen in Zierikzee en Oostburg. De kwestie rond het verdwijnen van de klinische zorg uit Zierik zee is voor GS aanleiding bij minister Borst andermaal aan dacht te vragen voor de bijzon dere geografische omstandig heden in Zeeland. Want het is vooral de bereikbaarheid die een belangrijke rol speelt in de discussie over beëindiging van 24-uurszorg en acute opvang als primaire ziekenhuisfunctie, constateert het dagelijks pro vinciebestuur. Het college trekt een duidelijke lijn tussen de ma nier waarop de West-Zeeuws- Vlamingen hun veiligheid in het gedrang zagen komen bij af slanking van het ziekenhuis in Oostburg (1996) en de recente beleving van de Schouwen- Duivelanders rond het Zierik- zeese hospitaal. GS tonen zich tevreden over het feit dat Borst - onder meer naar aanleiding van de problematiek rond Zierikzee - landelijk vijftig miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld voor versterking van de kleine ziekenhuizen. „Mogelijk dat een deel van ge noemd bedrag perspectief zou kunnen bieden voor het verder ontwikkelen van transmurale zorg op Schouwen-Duiveland." Gewezen wordt in dat verband op de lange reistijd van ambu lances naar het ziekenhuis in Goes. Het college verwacht in de praktijk een verdex'e verschui ving van eerste opvang vanuit het 'basisziekenhuis' naar huis arts, ambulance of helikopter diensten. Om dat in goede banen te leiden, wordt een onderzoek aangekondigd naar de proble matiek die zich op dit terrein binnen Zeeland voordoet. De rapportage moet uitmonden in een 'heldere visie, voorzien van oplossingsrichtingen en aanbe velingen' Tevens gaat het colle ge zich verdiepen in kansen en bedreigingen voor de drie Zeeuwse 'betrekkelijk kleine ziekenhuizenorganisaties' op de middellange termijn. Gedeputeerde Staten lieten gis teren eveneens een antwooi'd uitgaan naar de diverse particu lieren en instanties die de pro vincie hebben verzocht om een standpuntbepaling in de Zie- rikzeese ziekenhuiskwestie. Twintig jaar geleden telde Zee land nog tien ziekenhuizen die 24-uurszorg boden. Nu zijn dat er nog drie. Offers GS stellen dat de schaalvergro ting 'vanuit een oogpunt van klinische bereikbaarheid offers heeft gevraagd', anderzijds mag niet worden vergeten dat daar mee een kwalitatieve inhaalslag is gemaakt. Desondanks heeft schaalvergroting de positie van de kleine ziekenhuizen niet ver stevigd. Integendeel, vinden GS, want de extra specialisten die zo konden worden aange trokken, vergen op hxrn beurt een groter verzorgingsgebied om cle zorgverlening efficiënt te houden. Daamxee komt de grens wat kan en maximaal haalbaar is steeds dichter bij elkaar te lig gen, aldus GS. De kansen voor Zierikzee liggen volgens het provinciebestuur met name in versterking van de dagbehandeling en poliklini sche ingrepen, zoals nu het ge val is. Die vorm van zorg zal de komende jaren - landelijk - steeds ver-der toenemen, is de verwachting, in tegenstelling tot het aantal ziekenhuisopna- (Advertentie) Leoixard Oosters schaakt tegen kinderen van Helcherseeschool. fotro Pieter Honhoff Jacoliene van Weele SCHARENDIJKE - Je kon een speld horen vallen tijdens de si- multaanschaakwedstrijd gis teravond in de Helchersee school in Scharendijke. Ter afsluiting van het schaaksei zoen op hun school, namen twintig leerlingen het gelijktij dig op tegen schaakkampioen Leonard Oosters. De leerlingen hebben vanaf half oktober vorig jaar schaakles ge volgd bij docenten B. Plaisier, H. de Ruiter en L. Oosters, de vader van de schaakkampioen. Zij hebben de leerlingen elke dinsdagmiddag na schooltijd opgeleid tot volleerde schakers. Ter afsluiting leek het schooldi recteur H. Zielstra leuk om een simultaanwedstrijd te organi seren. De zoon van docent Oos ters is kampioen van zijn club in Woudrichem. Hem werd ge vraagd de strijd aan te gaan met de kleine schaakmeesters. De spanning was van de gezich ten af te lezen voor de wedstrijd. De schakex-tjes waren heel ge concentreerd en deden erg hun best Oosters het zo moeilijk mo gelijk te maken. Toch kwam het niet als een verrassing dat na een half uur het eerste verlies viel aan de kant van de leerlin gen. Directeur Zielstra had de kinderen voorbereid dat ze waarschijnlijk weinig kans zou den maken. ,,Het is gewoon een leuke afsluiting voor ze. Wat ik belangx-ijk vind, is dat ze via het schaken vooruit leren derxken en incasseren.Om half negen stel de Oosters voor om de laatste zes partijen op x'emise te hou den. Schaakkampioen Oosters signaleerde een paar natuurta- lentjes. „Bij sommigen zat er lijn in het spel, maar er waren ook leerlingen die impulsieve zetten deden. Dan moet je goed opletten, zeker als je met twin tig partijen tegelijk bezig bent." Eén van de kinderen had de kampioen tuk. Nadat hij had verloren, zette de leerling zijn pionnen terug. Met een brede glimlach keek het jongetje toe hoe Oosters bijna weer een zet deed, voordat hij dooi'kreeg dat hij was beetgenomen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bij de Thuiszorg Schouweix-Duiveland bestaan nog geen zorgen over de moge lijke uittocht van zogeheten al fahulpen als gevolg van de nieu we belastingwetgeving. Die betekent een forse belasting op de verdiensten vaix deze hulp verleensters. Er heerst onzeker heid over de toekomstige hono rering, maar dat heeft nog geen uittocht tot gevolg gehad. Wel is er in de Westhoek van Schouwen-Duiveland een flink tekort aan alfahulpen. Maar volgens personeelsfunctionaris C. Laban-de Witte van de Thuiszorg-organisatie is dat een structm-eel tekort. De Thuiszorg publiceert regelma tig oproepen voor nieuwe alfa hulpen. Volgens Laban-de Wit te zal de berichtgeving over oplopende belastingdruk het zich daadwerkelijk aanmelden niet stimuleren. De Thuiszorg treedt alleen op als bemiddelaar tussen vraag naar en aanbod van alfahulp. De hulpvx-ager betaalt de alfa hulp zelf uit en kan daai-voor achteraf een beroep doen op een vergoeding via de Thuiszorg. Dit in tegenstelling tot de huis houdelijke hulpen die recht streeks in dienst zijn bij de Thuiszorg. Een eerder voornemen de ver goeding van alfahulpen te gaan belasten werd in 1999 door de Tweede Kamer afgeblazen. Dankzij de toen afgedwongen overgangsmaatregel kunnen de hulpen dit jaar nog een bedrag van maximaal 9.685 gulden ver dienen zonder dat ze hiex-voor worden belast. De komende jaren gaat er jaax-- lijks twintig procent van dat be drag af, zodat de regeling tegen 2006 niet meer toegepast kan worden. Als de lonen voor deze huishoudelijke hulpen worden opgetrokken tot de gangbare salarisschalen van de Thuiszorg zou dat neei'komen op 3.002 gulden bruto bij een 36-urige werkweek. Maar minister Borst heeft hier geen geld voor. Volgens Laban-de Witte zijn er destijds in 1999 wel enkele alfa hulpen afgehaakt. Zij vermoedt dat de belastingmaatregelen daarbij hebben meegespeeld. Anderzijds moet zij constateren dat er wel vaker verloop is bin nen het bestand aan alfahulpen. MIDDELBURG - Voor het do den van drie kippen is een 27-ja rige inwoner van Zierikzee door de politierechter veroordeeld tot 1500 gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Ook moet de verdachte 150 gul den voor kosten van de diex-en- arts betalen. De man, die giste l-en niet op de zitting verscheen, ergerde zich aan geluidsover last van de kippen in zijn buurt. Begin dit jaar was de maat vol. Hij deed het hok open en schoot met een buks op de kippen, waarvan er drie werden gedood. Leerlingen van de Thoolse basisscholen bekijken een gevechtsdemonstratie van de ME'ers Arie en Martin. foto Willem Mieras (Advertentie) Balou met pouf: Een juweeltje van Leolux. Een intrigerend ontwerp van designer Jane Worthington. Een vorm die zowel visueel als functioneel uitnodigt tot ontspannen zitten. door Esme Soesman THOLEN - ME'er Arie Weijler geeft een klap op de helm van collega Martin en trapt eens stevig tegen de blauwe bus die naast het politiebureau staat geparkeerd. Onvernielbaar spul, houdt hij zijn jeugdige toehoorders voor. Ruim drie honderd basisschoolleerlin gen kwamen gisteren eix maandag buurten op het poli tiebureau in Tholen-stad. Het laatste reisje dat de door hen bezichtigde ME-bus heeft gemaakt was naar 's-Heito- genbosch. Aanleiding was de dood van een FC Den Bosch- supporter en de daarna ont stane rellen. „Het was daar ei genlijk bijna oorlog voor ons", vertelt Weijler. Zijn informa tieve vei'haal kleedt hij aan met voox*beelden uit de actuele praktijk. Zo vertrekken de ME'ers dondei'dag naar de Ve- luwe in verband met cle mond en klauwzeercrisis. „Grote kans dat we daar dadelijk het verkeer staan te regelen. Maar misschien moeten we wel een boer ontruimen. Dat zijn geen plezante dingen", vertelt hij in alle openheid. De ME-demonstx-atie is slechts één van de onderdelen van de open dagen die de Thoolse po litie voor scholen organiseext. Het gaat om leerlingen uit de groepen zeven en acht van scholen die deelnemen aan het School Adoptie Plan (SAP). Elke maand komt een agent op deze scholen een zogenaamde SAP-les geven, gewijd aan on- derwexpen als vandalisme, diefstal, discriminatie en vuuiwerk. Hoogtepunt is na- tuurlijk een echt bezoek aan het bux'eau. Vorige jaar werd dat door 105 leeiiingen ge daan. Dit jaar kwamen 341 kinderen een kijkje nemen. Die groei heeft, vertelt coördi nator Edo ten Voorden, te ma ken met het enthousiasme van zowel wijkagenten als scho len. De club SAP-agenten is in een jaar tijd van twee naar ze ven gegroeid. Bovendien dra gen ook de jachtopziener en Slachtofferhulp Zeeland een steentje bij. Dat heeft zin, stelt Hans Belt van het antidiscriminatiebu reau van Slachtofferhulp Zee land. „Het overgrote deel van de leexiingen luistex'de goed. Ze wilden vooral weten wat ze aan pesten kunnen doen." Leuk hoor zo'n dag, vinden Anoukha, Levienne, Corné en Maxiëlla van de Eben Haëzer- school uit Tholen-stad. Het viertal wordt net vingex-af- drukken afgenomen. Eerder hebben ze al vooxiichting ge had over onder meer verboden wapens en de uitrusting van de politie. We leren hier best wel wat van, menen Levienne en Mariëlla. Bijvoorbeeld wat het werk van agenten inhoudt. Bovendien raken ze steeds be kender met de politieagenten zelf. Maar het allerleukst blijft natuurlijk de mobiele eenheid. „Dat lijkt me wel wat om bij te werken", verzucht Mariëlla. Corné is eveneens onder de in druk van de ME, zij het clan om andere redenen. „We mochten lekker trappen tegen de bus." LEOLUX Zuidweg 20a. Zonnemaire. Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl W FUNCHAL-De rechtbank op het Portugese eiland Madeira heeft een van kinderpornogra fie beschuldigde man uit Hulst vier jaar gevangenisstraf opge legd. Of hij zo lang moet zitten is twijfelachtig. De Terneuzense raadsman A. J. Sol wijst erop dat zijn 58-jarige cliënt twee jaar in NedexTand in voorarrest heeft gezeten. Nederland en Portugal zijn bij de uitlevering van de Hulster- naar overeengekomen dat de man zijn straf in Nederland mag ondergaan. Bij terugkeer zal de tenuitvoerlegging van de straf aan de Nedexiandse normen wox'den ondexworpen. Reke ning houdend met de omstan digheid dat een Nedextander voor zijn aandeel in dezelfde zaaktwee jaar heeft gekregen, is het volgens raadsman Sol mo gelijk dat zijn cliënt na terug keer in Nedexiand vrijwel me teen vxljkomt. De rechtbank in Funchal achtte bewezen dat de man uit Hulst leiding heeft gegeven aan een internationaal netwerk van pedofielen. Verder werd hij vei'- door Ben Jansen BORSSELE - De mond- en klauwzeercrisis doorkruist de twee nucleaire transporten door Midden-Zeeland die voor van daag op het programma ston den. Het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) kan de transporten niet helpen begelei den, omdat extra inzet nodig is in gebieden waar de veeziekte heerst. Daardoor kan niet worden voldaan aan de eisen die in de vergunningen voor het vervoer van het kernafval staan. Een aanvraag uit Zeeland aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie om KLPD- bijstand is met verwijzing naar de mond- en klauwzeerproble- men afgewezen. Daarop hebben burgemeester Mandos van Bor- sele, het Openbaar Ministerie en de regiopolitie besloten het ver voer van bestraalde splijtstof elementen uit de kerncentrales Borssele en Dodewaard af te ge lasten. Het was de bedoeling dat nucle air afval van Dodewaard per vx'achtwagen naar Vlissingen zou gaan, om daar verscheept te worden naar Engeland. Het schip dat daarvoor wordt ge bruikt, de European Sheeiwa- ter, lag gisteren al klaar in de Kaloothaven. De boot kon on- verrichterzake vertrekken. Af val van de kerncentrale Borsse le zou per spoor naar Frankrijk worden vervoerd. De transpor ten uit Borssele en Dodewaard hebben sinds kort op dezelfde dag plaats, omclat dat minder beslag op cle politie legt. Milieu activisten hebben vorige trans- porten regelmatig geprobeerd te blokkeren. Staking Voor het transport van kernaf val uit Borssele naar opwer kingsfabriek Cogéma in Cap la Hague was, behalve het ontbre ken van KLPD-bijstand, nog een tweede belemmerende fac tor. Personeel van de Franse spoorwegen gaat mogelijk in staking en dat was voor de Bel gische autoriteiten aanleiding nog geen toestemming te geven. Waarschijnlijk worden de tx-ansporten nu hei-vat op 9 mei, de eerstvolgende datum die al op de planning stond. De container die de afgelopen weken met zes gebruikte splijt stofelementen is beladen, staat tijdelijk in een van de gebouwen op het terrein van de kerncen trale. Volgens een woordvoerder van kerncentrale-exploitant EPZ kan dat zonder bezwaar. „Als de container is veilig ge noeg om dit materiaal over de weg te vervoeren, dan is hij ook geschikt om met het afval enke le weken bij ons op het terrein te staan." Krijgt de Zeeuwse politie bij de kemtransporten bijstand van andere regio's, morgen doet Zeeland iets terug. Een sectie mobiele eenheid (twee voer tuigen met in totaal 25 perso nen) gaat dan naar Gelderland om een handje te helpen bij de begeleiding van de mkz-proble- TERHOLE - Een zestienjarige scooterrijder uit Kloosterzande is gistermiddag op het fietspad van de N60/Hulsterweg in Ter hole om het leven gekomen. Nog geen jaar geleden verongelukte een fietser op dezelfde plaats. Het ongeluk gebeurde toen de Kloosterzandenaar een fietser wilde ontwijken en daarbij op de rijbaan terechtkwam. Hij werd aangereden door een vrachtwagen en was op slag dood. De fietser hield aan de botsing met de scooter een ge broken pols over. De dorpsraad van Terhole eist al sinds 1999 vergeefs bij de ge meente Hontenisse en Rijkswa terstaat dat het gevaarlijke fietspad wordt aangepakt. door Rinus Anton isse VLISSINGEN - De PZC adop teert enkele gebieden in de Oos- terschelde van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Het gaat om de Rumoirtschorren ten noorden van Sint-Philipsland, de slikken in de Krabbenkreek tussen Sint-Philipsland en Tho- len en de schorren voor de Oes terput op Noord-Beveland. Voor de adoptie van deze gebie den is gekozen omdat het om ty pisch Zeeuwse natuurgebieden gaat, waar zee en land elkaar ontmoeten. De PZC dx-aagt onder meer bij in de beheerkosten van de slikken en schorren in de Oosterschelde. In de bijlage Buitengebied wordt vanaf vandaag wekelijks aandacht besteed aan de flox-a en fauna van de gebieden. Daar bij krijgt met name alles wat er onder water groeit en bloeit een speciaal accent. Ook komen mensen aan het woox-d die zich met beheer en onderzoek op de slikken en schorren bezig houden. Op die manier ontstaat een goed beeld van de grote waarden die de gebieden her bergen. Medewerker Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap zorgt, samen met ondexwaterfo- tograaf Max-co Faasse, voor in vulling van de nieuwe rubriek Bijzonder Blauw. Hij is blij dat op deze wijze meer bekendheid gegeven kan worden aan dieren en planten die doorgaans in het verbox-gene, onder het waterop pervlak, leven en waar de mees te mensen geen weet van heb ben.De rubriek blijft overigens niet beperkt tot de Oosterschel de, maar zal de hele onderwa- terflora en -fauna in Zeeland omvatten. Veel planten en die ren komen alleen in de Delta wa- tex-en voor. De aandacht voor het leven in en om het water, en dan met name ook de Oosterschelde, past pri ma in het beleid dat de krant voor sponsoring van activi teiten hanteert, vertelt Dick Schmelzer, hoofd marketing en oplage van de PZC. „Aandacht voor natuur en landschap is een goede zaak. Ook naar de lezers toe kunnen we er wat mee. We derxken er aan om de PZC-lezers te zijner tijd in de gelegenheid te stellen om de bewuste gebieden beter te leren kennen, bijvoor beeld door middel van excur sies." De adoptie geldt in begin sel voor drie jaai". pagina 27: bijzonder blauw (Advertentie) Gezellig occasions kijken, vergelijken en kopen! oi-groepI: 6 7 april ZEELAND n 8 Zeelandhallen dacht van deelneming aan een criminele organisatie, mensen smokkel en het profiteren van zedenmisdrijven. De rechtbank legde als bijkomende straf een schadevergoeding van bijna 8000 gulden op. De verdach te moet dat betalen aan drie mindex*jax*igen die voorko men op een video met kinder porno. Nog anderhalve week. En dan is het Pasen. Lekker. Hebben we tenminste weer een paar dagen vrij. De man uit Hansweert, op weg naar een vergadering, genoot al vast van de voorpret. Z'n au to zoefde langs de dijk, en z'n ogen dwaalden weg. Tot een doffe klap hem weer bij z'n positieven bracht. De achter uitkijkspiegel leerde dat hij wat had aangereden had. Langs de weg lag een in ver doofde toestand verkerend haas. Via de gsm alarmeerde hij z'n echtgenote. „Schat, er liep zonet een haas tegen m'n au to. Als ik dat beestje nou even bij je aflever, toil jij er dan mee naar de dokter?" De die renarts constateerde niets ernstigs: nadat een zalfje op de oogjes van het slachtoffer ivas gedaan, leek alles weer in orde. Mevrouw bracht het dier dus maar weer terug naar de dijk. Erg veel haast om terug de vrije natuur in de lopen, had het beestje niet. Sterker, het ivilde gewoon niet meer van de zijde van de weldoenster wijken. Toen de man 's avonds thuiskwam, verblijd de de vrouw hem met het nieuws dat 't gezin ivas uitge breid. Jippie, juichte de man: nu al de paashaas in huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39